IScherp Films oude films voor de één jaar be staande studenten-liimkring te Leiden ,REUVENS" BESTAAT VIJFTIG JAAR De heerC. Meinema (40 jaar De Faam) kreeg bronzen onderscheiding LEIDEN IN HET NIEUWS Variété voor Zaalberg-Leiden RIJNSTREEK MAANDAG 28 MAART 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA 2 5 BUISMAN p voor koffie op z'n besta Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Maria d. v. W. F. van Hooidonk en Z. Nijenhuis. Adrianus Petrus Antonius z. van P. A. A. Spijkers en J. J. Krol. Ingrid d. v. J. J. Schuitemaicer en G. Stein. Ronald z. van W. Rijsdam en I. E. Laman. Monic d. v. W. Rijsdam en I. E. Laman. Yvonne Elisabeth Theodo ra Maria d. v. N. H. A. van der Meel en A. J. M. Slats. Elisabeth "Christina Maria d. v. J. P. Hees en E. T. M. Wijdeveld. Djurre Pieter z. van G. D. de Jong en G. Faber. Overleden: R. W. Laarman 67 jaar man. Leidse agenda MAANDAG, 28 MAART. Ouderavond Alphons Ariënsschool, Timorstraat( 8 uur nam. rv T* ui. i Stedelijke KAV. Demonstratie- Dies- en Lustrumvieringen bého- kind „brodeloos" maakt, doch ook een avond Huisvrouwen Voorlichtings- ren bij het wezen van de academie- happy-end niet ontbreekt. Belangwekkend is de wyze, waarop burger, ook de jeugdige Leidse Aca- de cineast een dergelijke levensepi- dienst, St. Antoniusclubhuis, nam. Expogé. Jeugdavond. Stadsgehoor- -1.1.11 ËXpuEe. jeugaavraa. oiausgciiuui- demische Fdmstnd.ekring haar zaal (tentoonstelling in de hal) half eerste verjaardag niet zonder een volkomen aan de fantasie van het ge- van Hlli, pn rron(1. passende herdenking voorbijgegaan, roerde publiek overlatende. fn« 7 hjt it Welk expressionisme reeds in do eigenaren. Ledenvergadering. De Praeses Jan Mulder Jr. memoreer- ™eiK ^^d Spleegd bewees Harmonie, 8 uur nam. de gisteravond in de gezellig ver- „Entre Acte" van René Clair, een Leidse Amateurfotografen. De Doe- sierde nok van het Prytaneum nog adembenemende filmfantasie waarin leil, 8 lJ"r WT. hij zich heeft uitgeleefd in het zwart- Selskip „Fryslan mr. dr. K. de een ander heuglijk feit: juist dezer wit experiment. Andersens sprookje Vries preekt over het verzet inr Fries- dagen wordt het feit herdacht dat „La petite marchante d'allumettes" van 1940 45. Gulden Vlies, 8 precies 65 jaar geleden de gebroe- ^^"watónT^ön^ke'S "k. O. Spaans danspaar Susanna y ders Lumière, in een kelder te Pa- demonstreerde door realiteit en fan- José, Leidse Schouwbug, 8 uur nam. rijs, hun cinematograaf aan het pu- tasie te mengen tot een, zelfs voor 0 onze verwende begrippen, filmisch bliek toonden, dit gebeurde in „Sa- kunstwerk, daarbij gebruik makende Zon Indien", de naam die thans ook van nog steeds niet verouderde trucs DINSDAG, 29 MAART. Oorlogsgravenstichting. Filmavond. nrn(t en het verhaal onderstrepende droom- Stadsgehoorzaal, 8 uur nam acaa- 1U„„ niirïhAirikitnriip-o T.azinpafl beelden. Oudheidkundige Lezingen. Dr. A. het vaan van de stedelijke filmstudiekring siert. Oorspronkelijk begonnen als litte- piano, rair dispuut over het filmwezen pre- Na de pauze hebben de aanwezi- senteerde men zich op 22 maart van gen, waaronder prof. dr L. Kuken- het vorige jaar in het openbaar en heim en de heer H. van Hemert, nog St. Antoniusclubhuis, 8 uur nam. knipping voorzag deze films Radnoti (Ausburg) Romeinse bronzen van een muzikale omlijsting op de vaatwerk in vrij Germanië: import of buit? Rijksmus. v. Oudheden, 8 uur nam. Rondom de Maredijk. Openbare Les, breidde de lu-ing zich uit tot een be- veel genoegen beleefd aan inhoud en duidend filmcentrum in het acade- historische filmwaarde van ,.Le Bal- mische leven van onze stad. De kring Ion Rouge"- De diës-viering eindigde groeide niet alleen in aantal, aldus met, traditiegertouw, ggr de praeses, doch ook in aanzien, zó samenzijn, is er een hechte samenwerking met het Ned. Film Instituut en zal „Salon Indien" binnenkort als mede-organi sator optreden van de Academische Filmstudie-week. Voorts deelde spr. mede, dat in het kader der mei-vie ringen, de herdenkingsfilm „Nacht en nevel" zal worden gedraaid. Kath. Kapperspatroonsbond. Leden bijeenkomst. Schuttershof, 8 uur nam. „Zet Door"-actie (KAB). Sluitings een feestelijk avond. De Burcht, 8 uur nam. Voordracht Charlotte Kohier. „Frasquita", Schouwburg, 8 uur nam. K O-cursus „China .onder de ro de vlag", door J. G. Waardeniburg, Steenschuur 6, 8 uur nam. WOENSDAG 30 MAART Huldiging in Leiden De heer C. Meinema is vanmor- Sn bij De Faam te Leiden een zeer rtelijke huldiging ten deel geval len. Hij is aan de expeditie van dit kledingmagazijn verbonden en maak te kortgeleden de veertig jaren vol. Wethouder Menken speldde hem de bronzen medaille van Oranje-Nas sau op. De heer Verhey van Wijk schonk de jubilaris, die vergezeld was van echtgenote en kinderen, de zilveren erepenning van de Neder landse Maatschappij van Nijverheid en handel. In een grote kring van gasten, di rectie, commissarissen en personeel verwelkomde de heer A. Schlatmann de familie Meinema in het bijzonder. Hij haalde in een korte toespraak herinneringen op, vooral aan de ,:,tyd van de Vismarkt" en dankte de heer Meinema voor de plezierige samenwerking. Wethouder Menken veronderstel de, dat de heer Meinema, die voor De Faam dus aan de weg timmert, wel eens kritiek zal hebben gehoord, zowel intern als bij de klanten. De expeditie is niet de gemakkelijkste kant van het bedrijf. Maar hij heeft zich er altijd goed doorheen gesla gen. De textielwereld is in Leiden van ouds sterk vertegenwoordigd. Het gemeentebestuur is erkentelijk voor de bijdrage, die ook de heer Mei nema daarini heeft geleverd. Veer tig jaren wijzen op trouw. De trouw aan een bedrijf is niet alleen een kwestie van geld, maar wel degelijk ook van smaak, gevoel en houding, een positieve houding tegenover 't werk waarvoor men gesteld is.: De wethouder reikte de heer Meinema ten slotte de bronzen eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau uit. Als voorzitter van het departe ment Leiden van de Ned. Maatsch. van Nijverheid en Handel trad de heer J. G. J. Verhey van Wijk naar voren. Hij bood de heer Meinema de zilveren erepenning met het di ploma aan als bewijzen van waar dering die de Maatschappii toe draagt aan allen die met ijver en plichtsbesef hun dagelijkse taak ge durende een bepaalde tijd op voor beeldige wijze hebben vervuld. De oudste directeur, de heer G. Schlatmann, bouwde zijn woord van gelukwens op uit een aantal vermel denswaardige herinneringen aan de werkomgeving en de werkwijze van vroeger. Er werden toen arbeidstij den gemaakt, die nu gelukkig niet meer mogelijk zijn. De directeur, wie men door zijn rechte houding en levendigheid het „senioraat" be paald niet aanziet, zei ook, dat de verstandhouding tussen directie en expeditie altijd prettig is geweest. Om dat te accentueren bood hij de heer Meinema een armbandhorloge aan. De jonge direceur, de heer J. Sihlatmann, voegde na een harte lijk dankwoord namens directie en commissarissen, daar een enveloppe met inhoud aan. Mej. M. Laken besloot de rij van sprekers met een warm-menselijk woord tot de heer Meinema. Zij sprak als haar overtuiging uit, dat het werk van de heer Meinema als een gezegend werk kan worden ge zien. Namens „de hele kring" wer den «en gasstel en een elektrische kachel aangeboden. De heer Meinema dankte na de koffie allen hartelijk voor de wijze, waarop men deze jubileumdag voor hem en zijn gezin tot een onvergete lijke heeft gemaakt. Deze maand herdenkt de openbare „De Goede Woning". Jaarvergade- Naast grotere subsidies wenste spr. Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens" ring, ,,'t Gulden Vlies" 8 uur nam. tenslotte een nauwere samenwerking te Leiden haar vijftigjarig bestaan. Rozenkranskruistocht. St. Petrus met andere stedelijke film-groepen, Initiatieven tot oprichting werden kerk, 7 uur nam. waardoor met uitwisseling van pro- in 1908 reeds ondernomen door de Expogé. Excursie naar Koninklijke pamma s een attractief geheel zal hoogleraren H. A. Lorentz, W. van der Stallen, Den Haag. Na afloop film- kunnen worden verkregen. Vlugt en J. W. Kuenen. In 1909 bood avond in Am. ambassade (14.45 uur Kunsthistoricus en filmspecialist mej. Reuvens haar huis Breestraat 28 Noordwal, Der; Haag). Dr. John B. Knipping hield hierna de vereniging aan, waarna het co- K. O. L.J.A. „Joseph in Do- een inleiding over de ontwikkeling mité het pand Breestraat 25 in eigen- than", Schouwburg, 14.30 uur. nam. van de film als artistiek uitdruk- dom kreeg. St. Adelbertvereniging. „De Kerk Kingsmiddel en wandelde met zijn Haar voorwaarde was, dat het neu- buiten de Muren". Spr.: mgr dr A. gehoor door en langs de fantasie en traal karakter van de bibliotheek expressie van de Franse rolprent en ook in de toekomst bewaard zou blij- Diepenbrock, Doelen, 8.15 uur nam. Kath. Vrouwengilde. A. M. Peeters hun makers, zoals de beschouwende ven, welke wens in de acte van over- over de Missie in Columbia. De Har- technicus-met-eredoctoraat Lumiere, dracht werd opgenomen. De heer W. monie, 8.15 uur nam. oG -fiir *en Üan ?en°ir- C. Mulder nam geheel belangeloos Ver. Koninginnedag. Jaarvei bpr. illustreerde zijn betoog, gees- de fcorg van de verbouwing op zich, deing. „In den Vergulden Turk' tig omweven met biografische frag- waarna men op 15 maart 1910 over- uur nam. menten der oude cineasten, met enige ging tot de opening van de openbare c+LufeSSan ^ms' k^Tukbaar Se_ Leerzaal en Bibliotheek „Reuvens". wkt fr v? Se Ambas?ade en Het feest wordt vanavond gevierd Fi1f-mus?um' zoalf,. die- met een bijeenkomt in De Lakenhal, waar onder meer de auteur Henri rnnt™^ irl™ W6rd Knap uit Amsterdam zal spreken over contrueerd. Van een voor onze tijd Humor in rmze Ipttprpn" lachwekkend sentiment was Pathé's "Humor m mze '«"ren creatie .Ontaarde grootvader", waar in de „onmeedogenloze" moeder en H.K.W. Ledenvergadering, ,,'t Gul den Vlies" 8 uur nam. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: apotheek Kok, burg 9, tel. 24807. Buitenlandse aandacht potlood OR ■OOO* I No. 539. Horizontaal: 1. heks, 3. jongensnaam, 5. bijwoord, 7. gem. in Gelder!., 9. hinderen, 11. stoomschip (afk.), 12. voegwoord (Fr.), 13. naast, 16. dorpje onder de Over. gem. Gramsbergen, 17. gravure. 19. voer tuig, 20. bundel. Verticaal: 1. heeft een haan, 2. Ovenkrabber, 3. zwak. 4. gemeen schappelijke weide,, 6. stad in Duits land, 8. dorp in Gelderl. onder Dru- ten, 10. lied, 11. kunstzin, 14. pluim van een vogel, 15. kneep, 18. korte kous. Oplossing morgenavond. Uit cijfers, die door de VVV te Lei den werden verstrekt blijkt, dat het getal bezoekers nimmer zo hoog is geweest als in het afgelopen jaar. De gunstige weersomstandigheden waren hierop van invloed, ook ech ter de activiteit van VVV, die meer dere bekendheid gaf aan de beziens waardigheden van de stad en haar vele recreatie-mogelijkheden. Men gaf onder meer twee voor Leiden geheel nieuwe folders uit, een z.g. wervingsfolder en een in-* lichtingenfolder, waarvan tiendui zenden exemplaren in binnen- en buitenland werd verspreid. Zoals men zich uit een vroegere publicatie zal herinneren hebben ruim 16.076 buitenlanders aan het kantoor van VW inlichtingen gevraagd over Leiden. Men kan dit getal overigens niet maatgevend noemen, want on getwijfeld zijn onder deze mensen reisleiders aan het hoofd van grote gezelschappen of vaders van gezin nen. Niettemin blijkt uit dit getal, dat er toch een grote toename van toeristen is, want in 1958 bedroeg het getal verstrekte inlichtingen 9.753. Het getal Duitsers spande met 8038 verreweg de kroon. Nieuws. Dat Leiden meer dan voorheen in de publiciteit komt, blijkt uit de op somming, die in het jaarverslag van VW gegeven wordt. In de zomer- editie van „Holland Review" prijkte een fraaie foto van het Rijnsburg Leids bloemencorso: op 8 september werd er in een quizprogramma van de NCRV voor de zieken door de di recteur van VW, de heer G. van Weelden, een en ander over Leiden verteld. Op 3 oktober was er een rechtstreekse uitzending van de KRO waarin drie Leidse schoolmeisjes en de VW-directeur over het 3 okto berfeest vertelden. Bij de uitreiking van haring en wittebrood waren de reportagewagens van VARA, AVRO en Wereldomroep. Landelijke aan dacht trok ook de aanvoer van het vijfmiljoenste schaap aan de vee markt te Leiden. De directeur schreef naar aanlei ding hiervan een artikel „Schaapwol deken", dat in vele talen vertaald naar alle werelddelen werd uitge zonden (duur negen minuten). Op 16 november verscheen de we reldomroep opnieuw, thans met een verzoek om een reportage in de Spaanse taal van bezienswaardighe den van Leiden, speciaal bestemd voor Zuid Afrika. Artikelen over Leiden en haar bezienswaardigheden werden opgenomen in „Holland, land und Leute" en in de „Interna tionale Auto-Reise und Stadt- führer". Het personeel van de N.V. Kon. Ned. Fabriek van wollen dekens v/h J. C. Zaalberg Zoon was za terdagavond feestelijk bijeen in de Stadsgehoorzaal. Mede dank zij de aanwezigheid van Willy Vervoort was het een en al vrolijkheid wat de klok op de avond sloeg. De ook in ons land zo bekende conferencier reeg op amusante wijze de verschillende on- derdeelen van het uitgebreide en zeer gevarieerde cabaretprogramma aaneen. Op dit programma stond o.m. de namen vermeld van de goochelaar Fred Kaps en de jongleur Dave Par ker. Wat zij presteren is zonder meer verbluffend! De Osmani's, een aardig acrobatengroepje, zorgden voor gra tie, kracht en schoonheid. Zij gaven enkele bijzonder knappe staaltjes van lenigheid ten beste. De Spedbrekers oogstten .eel succes met hun liedjes van liefde, ritme en levensvreugd. De Wico's brachten accordeonmuziek ten gehore en Tonny Boucher trad in enkele kolderstukjes op. Aan de piano zat Koos Vermeulen, die de ar tiesten tijdens hun optreden voor treffelijk begeleidde. Na afloop van de voorstelling was er bal onder lei ding van de heer J. Alphenaar. The Cornets verleenden hieraan hun me dewerking. Eerst laat in de nacht was dit gezellige festijn afgelopen. Zaterdagavond gaf de stalen band voor haar leden met hun echtgenoten een toneelavond. De recreatiezaal aan de Zoeterwoudseweg was geheel be zet. Voorzitter H. Laman opende deze avond met een hartelijk welkom aan allen en in het bijzonder aan de re gisseur de heer A. C. v. d. Woerd een paar woorden van dank, die het aan durfde het zware stuk op te voeren ondanks dat hij een tijd lang ziek ge weest is. en de leiding moest overge ven aan de heer v. Zeist sr. Daarna gaf spreker het woord aan de toneelgroep van D.S.B., die het blijspel opvoerde van „Dominee wint De wethouder van Openbare Wer ken, de heer A. J. Jongeleen, die zaterdagmiddag onder grote be langstelling 't nieuwe Shell-service- station van de firma Berk aan de Kaasmarkt opende, deelde in zijn toespraak mede, dat zeer binnen kort de aanbesteding zal plaatsvin den voor de bouw van een nieuwe Gansoordbrug (bij de Watersteeg). In verband met deze opening schonk spreker verder aandacht aan de nieuwe bebouwing welke in deze omgeving na de eerste wereldoor log is tot stand gekomen, de dem ping van de Uiterstegracht en de vernieuwing van het wegdek van de Hooigracht. Tenslotte schetste de wethouder de groei van dit bedrijf en zeide dat de familie Berk trots kan zijn op deze jongste uitbreiding. In de loop van de middag hebben zeer velen gelukwensen aangeboden. Vrijdagmiddag vierde brood- en banketbakkerij A. C. Castelein, Lage Rijndijk 9, te Leiden haar 60- jarig bestaan met een receptie, die tevens werd gehouden ter ere van het feit, dat het interieur geheel gemoderniseerd is. De winkel-inven taris werd vernieuwd en er werd in de bakkerij onder meer een tweede oven geplaatst. Van drie uur af was het op de receptie een ko men en gaan van zakenrelaties, fa milie, vrienden en bekenden. De weleerw. heer kap. N. J. P. Blaauwhof van de parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef is door mgr M. Jansen benoemd tot geestelijk ad viseur van de Kath. Bond van Kap- perspersoneel afd. Leiden en omstre ken- Zulks in opvolging van pastoor J v. Adrichem. de pot" in drie bedrijven, door Cees Lau. De hoofdrol van dominee Par son werd vertolkt door de heer B. Ouwersloot, kleding, uitspraak en ta lent was bij hem in goede handen; wat een pracht creatie gaf hij als do minee en zijn rol werd uitstekend voorgedragen. Kerkraadslid boer Pe ters werd heel goed gespeeld door de heer Van Zeist sr. De rollen waren heel goed ingestudeerd en gingen vlot van stapel, behalve beide direc teuren, hun uitspraak en houding waren niet die van directeuren. Na afloop kregen de dames een ruiker tje aangeboden. ALPHEN AAN DEN RIJN Wandelsportver. opgericht Een aantal individuele leden van dV Wandelkring Leiden en Omstreken van de Kon. Ned. Bond v. Lichame lijke Opvoeding hebben vrijdagavond te Alphen a.d. Rijn een wandelsport vereniging opgericht. De naam van de vereniging is Al- phense Wandelsportvereniging „Op Goede Voet". Reeds zijn 25 personen als lid toe getreden. Gezien de stijgende belangstelling voor de wandelsport yi Alphen wordt verwacht, dat de vereniging zal voorzien in een behoefte om de wan delsport in groepsverband te beoefe nen. Tot nog toe was er geen vereniging waarvan iedereen lid kon worden. Het lidmaatschap staat open voor personen van 8 jaar af. De vereni ging hoopt met een aantal groepen aan de Bevrijdingstocht op 5 mei a.s. van „Semper Avanti" (Marthastich- tmg) deel te nemen. Voorlopig secretaris is de heer G. Wortman, Willemstraat 21, Alphen a.d. Rijn. KOUDEKERK LTB handelsraad huldigde drie jubilarissen In hotel 's-Molenaarsbrug te Kou dekerk vond zaterdag een bijeen komst plaats van het personeel van de Coöp. LTB handelsraad. Tijdens deze bijeenkomst werden een onder directeur uit Haarlem en twee per soneelsleden gehuldigd. Het waren de heer W. Me.iken, die 40 jaar in het bedrijf werkzaam was, de heer Q. Edelaar, chauffeur, 35 jaar in dienst, en de heer G. van Egmond, chef van de afdeling veevoeder, die zijn 25-jarig jubileum vierde. De jubilarissen werden toegespro ken door de heer A. van Woerkens, directeur, die uiting gaf aan zijn gro te waardering voor de vele werk zaamheden der jubilarissen. De bei de laaste feestelingen overhandigde hij een enveloppe met inhoud. Na mens het personeel werd het woord gevoerd door de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer K. Pijpers, die vooral wees op de col legialiteit, waarvan de jubilarissen steeds blijk hadden gegeven. De heer Pijpers bood geschenken aan, de da mes kregen een bloemenhulde. De heer v. Egmond sprak mede namens zijn collega een hartelijk dankwoord. Nog geruime tijd bleef men in ge zellige sfeer bijeen. Spreekuur burgemeester In plaats van dinsdag 29 maart a.s. zal de burgemeester van Koudekerk aan den Rijn op donderdag 31 maart spreekuur houden van 11 tot 12 uur v.m. R0EL0FARENDSVEEN Excursie Uigaande van de com missie voor Streekontwikkeling en huishoudelijke voorlichting is er voor donderdag 31 maart een excur sie georganiseerd naar de huishoud beurs in het RAI-gebouw te Amster dam. Vertrek n.m. 6 uur vanaf de Zuidhoek en te 6-15 uur vanaf de Noordhoek. Men kan zich hiervoor opgeven bij de commissieleden als ook op Zuideinde 75. RIJPWETERING L.T.J.-filmavond Het bestuur van de LTJ-afd. RijpweteringOud Ade maakt bekend, dat het voorne mens is een filmavond te organise ren, welke woensdagavond a.s. om 8 uur zal worden gegeven in café „Rustoord". Op deze avond zal een film worden vertoond over land bouwwerktuigen, waarbij tevens de nodige toelichting zal worden gege ven. Gezien de interessante en leer zame strekking van dit filmprogram ma voor de jonge agrariër, rekent het LTJ-bestuur er op, dat alle le den op deze avond van hun belang stelling zullen blijk geven. TER AAR Plannen 5 mei-viering Het Oran jecomité heeft een vergadering ge houden onder leiding van de heer Th. A. Hijdra om plannen te maken voor de viering van de bevrijding op 5 mei a.s. In het kader van de herdenking zal de R.K. Toneelvereniging Con cordia een verzetsstuk opvoeren op 3 mei in een zaal aan Aardam en op 4 mei na de dodenherdenking in het Parochiehuis te Langeraar. Het comité heeft voor 5 mei een plan besproken, dat nog voorlopig is, omdat nog verschillende contacten moeten worden gelegd om tot een definitieve vaststelilng te kunnen komen. Men wil de schoolkinderen in de voormiddag bezig houden met spe len en een tractatie. De R.K. Muziek vereniging Arti zal om medewerking worden verzocht ook voor deze mor gen. In de middag is er voor de groten een ringstekery met auto's, waarbij het wenselijk is dat de deelname zo groot mogelijk is, zodat de autobe zitters bereid zijn verschillende ke ren met niet autobezittende dames te rijden om iedereen in de gelegen heid te stellen met dit spel mee te doen. Voor de avond zal de medewer king worden gevraagd van zangver eniging, mandolinevereniging en di verse bands uit de gemeente benevens Arti. Men wil een conferencier aan trekken, hierbij is gedacht aan iemand van de radio. Het bestuur van de veiling heeft reeds toegezegd dat haar gebouwen en terreinen voor het feest mogen worden gebruikt. Men hoopt op steun vanuit de ge meentekas, omdat anders de uitvoe ring van dit voordelig opgezette pro gramma niet mogelijk is. Een drukker zal worden gevraagd een programmaboekje uit te geven, gefinancierd door op te nemen adver-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2