triomf van VROUWEN MAANDAG 28 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Een basie achter zijn vleugel Count Basle (foto) heeft met zijn orkest een nachtconcert gegeven in het Concertgebouw te Amsterdam. NOORDWIJK Kath. Bond van Bejaarden On der grote belangstelling heeft de r.k. Bond van Bejaarden St. Jozef afö. Noordwijk haar 4e jaarvergadering gehouden. Des morgens was er een H. Mis in de parochiekerk van de H. Jeroen. Na de H. Mis kwamen de leden bijeen in het Juvenaat voor het houden van een gezamenlijk ontbijt, waaraan een 160-tal leden deelnam. Deken Brink man sprak een kernachtig woord over het wel en wee van de bejaar den, waarna mevr. Geerling-de Rid der met een tweetal declamaties de Te twee uur kwam men weer in het Juvenaat bijeen voor het zakelijke ge- deel te van deze jaarvergadering. Deze werd geopend voor de voorzit ter, de heer A. Meijer, waarbij hij liet uitkomen, dat het bestuur het op hoge prijs stelde, dat de leden op zo spontane wijze aan het verenigings leven deelnamen waardoor de bijeen komsten steeds zeer aantrekkelijk waren. De jaarverslagen van de se cretaris en de penningmeesteresse werden onder dank goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledental van de afde ling steeds toeneemt en thans de 250 gepasseerd is. In de controle-commis sie werden benoemd de heren Mes- ker en Smelting, terwijl als afge vaardigde naar de diocesane Bonds vergadering werd benoemd mevr. v. Dijk-Ruigrok. De voorzitter werd met algemene stemmen herkozen. In de rondvraag bracht de heer A. Hoogervorst namens de leden dank aan het bestuur voor de grote activi teit waarmede het steeds de belan gen van de bejaarden weet te be hartigen. Tijdens de pauze werd de koffie ge serveerd en enkele versna/peringe:l aangeboden, waarbij P. Steenvoorden en zijn zuster voor de vrolijke noot zorgden. Na de pauze kwamen voor het voetlicht vijf knapen met een drietal liederen die door hen werden bege leid op eigen gemaakte instrumenten, waarvoor zij met een daverend ap plaus werden beloond. In een gezel lige stemming bleef men nog enige tijd bij een, waarna deze gezellige bijeenkomst besloot met een verlo ting zonder nieten. Herwonnen Levenskracht De steeds actieve commissie van Her wonnen Levenskracht heeft deze week en wel op 29, 30 en 31 maart een drietal filmavonden, georgani seerd om aan geldmiddelen te ko men voor de bestrijding van de tbc en de rheuma. Deze avonden worden gegeven in het Royal Theater des avonds te 8 uur. Schietwedstrijden Bij de laatste gehouden schietwedstrijd van Blijft voor 't Land werden de volgende schutters met de buks winnaar van een wisselmedaille: P. Borst 45 pnt le klasse; "J. P. Goudriaan 45 pnt 2e klasse; J. v. d. Hoonaard 43 pnt 3e klasse. Met KSO werden winnaar van de wisselmedailles: W. van Bo- hemen 57 pnt le klasse buiten mede dinging J. v. d. Hoonaard 55 pnt 2e klasse. In de koppel wedstrijd werden de koppels 4, 2 en 6 winnaar met respectievelijk 12, 7 en 6 punten bo ven het gemiddelde. Deze week wordt te Noordwijk de wedstrijd van de kring Rijnland ge houden. VOORSCHOTEN Schaakuitslagen Groep I: Smit M. Segaar 1—0; Waasdorpdr. v. Schaik 01; groep n: MaatVerstra ten 0—1; Braggaar jr.Braggaar sr. 01; P- SegaarMaat 01; Verstra tenN. Segaar 10; Braggaar sr. v. d. Kooy 10; Braggaar jr.P. Se- aar 0«1; v .d. KooyN. Segaar 10; Braggaar jr.Verstraten VaVs. Groep Hl: v. d. WerfBlikman 01; v. BoekeiRenswou 0-1 Boxum v. d. Werf V*V2; groep IV: Grebben Hulleman 01; groep V: Noort Anker V*Noortv. Dijk V*V»; v. d- WielAnker 01; jeugdgroep: L. NoortKoetser V*V2; L. Noort— J. Maat O—l. R.K. Leesbibliotheek Met in gang van woensdag 30 maart a.s. zal de R.K. leesbibliotheek geopend zijn op woensdag van 78 uur; donderdag van 78 uur voor volwassenen en vrijdag van 78 uur voor de jeugd. Wat lezers schrijven VERKEERD BEGRIP Als gehandikapte vrouw werk ik in Uw stad in de Gemeentelijke So ciale Werkplaats in de Groenesteeg. Door gesprekken met inwoners Uwer stad bleek dat er bitter wei nig mensen weten wat de Sociale Werkplaats eigenlijk is. De meesten dachten alleen voor blinden, anderen weer voor geestelijk gestoorden, doch niets is minder waar. Er is plaats voor alle lichamelijk gehandikapten. Er werken mensen die door allerhande oorzaken, zoals Reuma, Astma, Bronchitis e.d. geen plaats meer kunnen vinden in de vrije bedrijven. En denkt U nu heus niet, dat er niet gewerkt moet worden. Er wordt voor verschillende fabrieken en be drijven gewerkt. Door onze directeur en zijn werkmeesters wordt gezorgd dat we steeds dat werk krijgen dat ons past, zodat wij ons weer voelen dat het geld wat we krijgen ook verdiend is. Dit betekent voor ons dat we ons als volwaardige arbeiders beschouwen. Er werken in onze werkplaats mo menteel 210 mensen, waarvan plm. 2% vrouwen zijn die ondanks hun handikap in ongeveer 1 jaar zo'n Va miljoen stuks zeep verpakten naast allerhande andere werkzaam heden. We willen geen medelijden maar graag medeleven. De geachte redaktie dankend voor de plaatsing met hoogachting: A. H. VERKADE-SLOTTJE Crocusstraat 9, Wassenaar WARMOND Jubileum „Padox". De houtbouw- en timmerfabriek „Padox", een van de oudste industriële instellingen in deze gemeente, herdacht onder zeer grote belangstelling haar 40-jarig be staan. In hotel „Boerderij Meerrust" werd voor deze gelegenheid door de directie en commissarissen een re ceptie gehouden. De ontvangzaal leek zeer veel op een kleine „Floriade". Vele telegrammen en schriftelijke gelukwensen waren binnen gekomen van hen, die om een of andere reden verhinderd waren persoonlijk aanwe zig te zijn. Onder de vele aanwezigen waren de heer P. Hoeaen namens de Leidse vereniging van industriëlen, de heren ir. J. Hoek, G. den Heeten NOBEL - ZUIVER - TROUW (Advertentie) EEN MODERN BEROEP DIE DE ORDE BEWAREN (van onze speciale verslaggever) UTRECHT (P P) - „Het is een buitengewoon aantrekkelijk be roep", vertelt ons een van Neerlands vrouwelijke politieagenten, wanneer we met haar, zoals met vele anderen eens een praatje maken over dit moderne beroep voor meisjes. „Ik wil eerlijk toegeven, dat mijn mening misschien geen maatstaf is voor de zienswijze op dit beroep van de andere meis jes in Nederland die dienst doen bij de geüniformeerde politie. Ik heb mijn hele leven in politiekringen doorgebracht, want miji vader was groepscommandant in een kleine plaats en, zoals dat gaat, hoor je al van jongs af aan over de politie met alles wat er bij behoort. Toen ik van school kwam ging ik op een kantoor, maar dat bevredigde mij niet. Enige jaren geleden deed zich de mogelijk heid voor om als meisje in politiedienst te komen en die gelegen heid heb ik dadelijk aangegrepen". AANVANKELIJK EEN BEZIENSWAARDIGHEID NU NIETS BIJZONDERS MEER Wij spreken met mej. H. A. de Roder, met betrekking tot de diensten die die opgeleid ls tot het geven van ver- keersonderwijs in de hoogste klassen van de. lagere scholen. Wij ebben zo'n les bijgewoond en moeten zeg gen, dat het haar voortreffelijk af ging. Dit ls reeds een begin en mis schien komen er in de toekomst meer van dergelijke taken. De jonge vrouw, die voor ons zit, is een echt sportief type en wanneer zij vertelt over haar opleiding en haar dienst, dan blijkt ons duidr'ijk, dat dit werkelijk hét beroep voor haar ls. Zij heeft plezier in de haar op gedragen werkzaamheden, ook al zijn die in de gemeente waarin zij dienst doet, eigenlijk mannenwerk. Zij doet surveillancediensten, als haar manlijke collega's, betrekt re gelmatig de haar toegewezen posten om het verkeer op spitsuren te rege len, kortom, doet haar dienst zo, dat geen man het haar kan verbeteren. Dat is trouwens ook de mening van de politie-offlcieren die wij spraken. Zij zijn over het algemeen vol lof de dames verrichten. Dezelfde eisen Ongetwijfeld zijn er mensen die me- nen, dat de vrouw niet in de politie, dienst thuis hoort, maar hun aantal is snel aan het afnemen en boven dien moet men niet vergeten, we de vrouwen niet over één kam mogen scheren. Om te beginnen zal geen meisje bij de politie gaan solliciteren, wanneer zij er niets voor voelt Zij, die zich voor deze diensten aanbieden, heb ben dus belangstelling r. nar dan is het nog geenszins zeker dat i-'j aan genomen zullen worden Zij zullen aan bepaalde eisen moeten voldoen en die zijn niet zo licht. Zij moeten in het bezit zijn van een diploma MULO-A, een minimum lengte van 1 meter vijf en zestig, geen br'l dra- Een vrouw regelt het verkeer, een dagelijks beeld in de grote steden. gen en ongehuwd zijn. Maar 7 en let er ook op of zij mentaal voor dienst geschikt zijn. Zij moeten even als mannen bij de politie verschillen de belangrijke karaktereig nschap- pen bezitten. Stiptheid is een eerste vereiste, gevoel voor discipline, zelf beheersing en correct optreden ko men daar dan nog bij enzelfs wordt van hen moed verwacht. De opleiding, die de dames krijgen, is identiek aan die van de mannen. Zij moeten naarstig studeren voor het politiediploma, dat heus geen si- ire is. Dat behelst onder andere wetskennis en sport, waaronder val len schietoefeningen en zelfverdedi- hebben zij veel bekijks. Ten moet aan de nieuwigheid wennen. Veel hangt dan af van de houding van de meisjes. Natuurlijk r.ageren zij ner gens op en houden zich correct. Na korte tijd is het nieuwtje er af en worden ze beschouwd als een nor maal verschijnsel in de gemeente. Niemand verwondert zich dan meer over het feit, dat zo'n vrouw in uni form beheerst en zelfbewust op spits uren het intense verkeer regelt. In veel gevallen hebben de -*ames van de politie zelfs een zeker voor deel. Zo vertelt mej. De Rod.r ons, hoe zij het verkeer regelde op een druk. punt op een ontzettend warme middag in de zomer. Plotseling stopte er een auto naast haar van een limonade- fabriek en een arm ;Jt 1 n portier raampje zwaaide haar een flesje met verkoelend vocht toe. Natuurlijk weigerde zij het vriende lijk, want in dienst kan zoic'; niet, maar het gebaar van de chauffeur 1 toch buitengewoon sympathiek. Welke maat kousen Agnes heeft een andere ervaring. Zij werd op surveillance ngesproken door een heer, die na het maken van en mr. F. Kool, vertegenwoordigende de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland, de heer dr. P. Knibbe oud-secretaris van de Rijn landse Kamer van Koophandel, ir. Lem, directeur van gemeentewerken te Leiden, het bestuur van de Veer- polder, vertegenwoordigers van vak organisaties en verder vele bekende figuren uit de aannemerswereld. Tij dens de receptie werden verschillende geschenken aangeboden. Bij de meer intieme viering van dit jubileum door het personeel, werd door de heer Kien jet, namens het personeel aan de directie een fraaie wandklok aangebo den. Het gehele personeel had een gratificatie ontvangen. BIOSCOPEN De films in de week van 25 maart- 1 april zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „Hier bin ich hier bleib ich", alle leeftijden. Lido: Afgekeurd. Luxor: „Wolven in de schaapskooi" 18 jaar. Studio: „De muilkorf", alle leeftij den. Trianon: „En eeuwig zingen de bos sen" 14 jaar. Rex: „Vier desperado's", 14 jaar. (Dond.* „De straat der ge verfde lippen", strikt vol wassenen). Marktberichten ROTTERDAM, 28 maart. Vee. Aanvoer 2106 stuks. 1140 vette koeien, 966 varkens. Vette koeien 295320 280—295 255—275. Varkens 147—145 143. Vette koeien aanvoer korter, handel tamelijk, goed prijshoudend, prima's boven notering. Varkens aan voer groter, handel redelijk, niet ge heel prijshoudend, enkele prima's bo ven notering, zware vleesvarkens 140 —141. KORTE golf Aan de Westkust van Zuid-Ko- rea is een transportvliegtuig van nationalistisch China neergestort. Alle veertien inzittenden zijn omge komen. Vier leden van de bemanning van de Panamese tankboot „Mibil Astral" zijn vrijdag om het leven ge komen door een ontploffing die zich voordeed, toen het schip de Venezo laanse haven La Cruz met 200.000 vaten ruwe olie aan boord wilde ver laten. Twee van de opvarenden wor den nog vermist. Dr. Emil Grubbe, de „vader" van de behandeling van kanker met Roentgenstralen in de VS, is zater dag in de ouderdom van 85 jaar te Chicago overleden. Hij leed zelf aan kanker tengevolge van het veelvul dig blootstaan aan stralingen. In to taal onderging hij 93 operaties om aangetasten delen van handen en gezicht te laten wegnemen. Vermoedelijk bij het spelen is de zevenjarige jongen A. Vleeshouwer in het water van de Oude Schans te Amsterdam terecht gekomen. Een voorbijganger merkte de jongen, die toen vermoedelijk al enige tijd in het water lag, op. Het lukte vrij spoedig hem op het droge te brengen. Hoe wel geruime tijd kunstmatige adem haling werd toegepast, slaagde men er niet in de levensgeesten op te wek ken. Tot burgemeester van de ge meente Ouderamstel is benoemd de heer drs J. J. M. Visser, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Haarlemmerliede en Spaarnwoude. Hij is 56 jaar oud en r.k. De verbinding Tiel-Wamel is van zaterdag verbeterd doordat de Tielse veerdienst een snelle vrijva- rende pont in dienst heeft genomen. Als je zó moet eten ging. Onder de dames in politiedienst zijn er enkelen waarmee het beter kersen eten is dan ruzie maken. Maar over het algemeen blijven ze toch typisch vrouwelijk. Soms niet opgewassen. Agnes Kronenburg vertelt ons, dat zij het erg leuk vindt tij de politie, maar dat er bepaalde omstandighe den kunnen zijn waartegen zij zich als vrouw niet opgewassen voelt Zij weet echter, dat zij zulke om standigheden ook niet aanhoeft, want 'n geval kan zij om assistentie vragen. De dames in politiedienst blijken een groot deel uit de kantoor- sector afkomstig te zijn. Maar ook een kinderieidster, een meisje uit het winkelbedrijf en andere treffen wij aan. In Heerlen wijkt de positie van de dames iets af van de rest van het land. Hier moeten gegcligden na melijk een diploma sociaal werkster hebben en deze meisjes werken meer in het sociale vlak van de politie dienst. het publiek Natuurlijk willen wij ook wel eens weten hoe het publiek op de vrou welijke agent reageert. Nu, daarover weten de dames wel enkele anecdo tes te vertellen. Wanneer in een gemeente vrouwelij ke poljtig-ageoten haar intrede doen, veel verontschuldigingen vroeg, wel ke maat kousen zij droeg. Natuurlijk was de agente stom verwonderd en het stond vermoedelijk duidelijk op haar gezicht te lezen, want de heer vond het nodig nadere uitleg te ge ven. Hij moest kousen kopen voor zijn echtgenote, maar was vergeten de maat te vragen. Volgens hem had 'zijn vrouw dezelfde benen als de agente.tableau Die domme mannen to.h. We horen nog dat een vrouwelijke agent minder last heeft met de ar restant dan haar manlijke collega's, wanneeer zij tot arrestatie van een man moet overgaan. Het instituut van de vrouwelijke politie-agent is in Nederland nog zeer jong, doch tot op heden is ge bleken, dat de dames aan de ver wachtingen voldoen en de eer van hun corps hooghouden. Met uitzonde ring van Heerlen, waar de dames een iets afwijkend taak hebben, doen de meisjes normale r olitiediensten. Het ligt echter wel in de verwach ting, dat zij op de duur gespeciali seerd zullen worden in taken die meer vrouwelijk zijn. De vrouw heeft haar intrede bij de politie gedaan en men is het er wel over eens, dat het een si -os is. Het is een moderne beroep voor flinke en moedige meisjes, (Nadruk verboden) Achter de schermen van het staatsie-diner, dat premier Chroesjtsjef op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken werd aangeboden: In de keuken werden alle spijzen nauwkeurig onderzocht door een technicus, ge wapend met een geigerteller.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10