Prof. Romme prijst kabinet-DeQuay om zijn goed beleid PARTIJRAAD VAN DE K.V.P. Maar waarschuwing tegen „onaanvaardbaar" K.V.P.-partijraad over Zuid-Afrika Motie van afkeuring Zilveren priesterfeest mgr. A. v. Miltenburg Andere koers in de veehandel komt ook op de Leidse PaasVEBO tot uiting FLATJE IN.HET VEERSE GAT MEDISCHE DIENSTEN N„r HUIBERS Eerste paal voor Lammenschans-viaduct ZATERDAG 26 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT (Advertentie) In de gisteravond te Utrecht aan gevangen vergadering van de Partij raad van de Katholieke Volkspartij heeft de voorzitter van de Tweede- Kamerfractie van die partij, prof. mr. C. P. M. Romme, een rede uitgespro ken, waarin hij verslag uitbracht over het werk van de fractie. De daden van het kalbinet bespre kend, zeide spr-, dat dit na tien maan den beleid vanzelfsprekend niet het karakter van het opmaken van een balans en ook niet het karakter van een tussentijdse balans draagt. „Bin nen het eerste jaar is niet verder te komen dan tot een nadere vooroalcu- latie". Spr. herinnerde eraan, dat in het vorige voorjaar de partij als hoofd zaken heeft gesteld: het nieuwe ka binet zal vooral aan vier punten zijn volle aandacht moeten geven, wil het beleid de Katholieke Volkspartij kun nen bevredigen: 1. vrijere loonvor ming, 2. bezitsvorming, 3. woning bouw, 4. kinderbijslagwet. De algemene kinderbijslag. Ten aanzien van de kinderbijslag wet herinnerde spr. eraan, dat minis ter Suiurhoff het wetsontwerp alge mene kinderbijslagverzekering heeft ingediend op 26 oktober 1057. Het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer dateert van 7 mei 1Ö5'8. Sinds dien is het wachten op de memorie van antwoord. Minister Suiurhotff heeft helaas geen kans meer gezien deze te produceren. Thans is minis ter Van Rooy ermee bezig. Naar mi nister Van Rooy in uitzicht heeft ge steld zal de memorie van antwoord binnen 'n twee maanden voor ons liggen. „Ik hoop van ganser harte aldus prof. Romme dat men in den lan de begrip ervoor zal hebben, dat de verwezenlijking van dit programma punt van het kabinet De Quay voor ons een zaak is van overwegende be tekenis. Als we ons zorgen ten deze moeten maken, dan is het eer dat we te langzaam hebben geproduceerd dan te snel". De woningbouw. Wat de woningbouw betreft zei spr.: De sterkst mogelijke bestrijding van de woningnood moet allereerst gericht blijven op de betaalbare voor ziening daar waar de nood het grootst is. De uitkomst van het gemeen over leg is in de hoofdzaak naar zijn oor deel niet onbevredigend geweest. De grondbelasting. Ten aanzien van de grond -en per sonele belasting zei prof. Romme, dat de regering ondanks de verscher ping van de eisen die in de nieuwe huurwet aan de verhuurders worden gesteld, toch is overgegaan tot ver hoging van de grondbelasting onder het motto dat de verhuurders van de oude woningen het anders „te goed" krijgen. Een ander geluid dat we de laat ste jaren hebben gehoord, zo voegde hij hieraan toe. Of deze maatregel de inleiding vormt tot het invoeren van een huurbelasting bij verdere huur verhoging of tot een opnieuw afro men door middel van de grondbelas ting kon prof. Romme niet zeggen. Hij vroeg zich af of de KVP zich bij een dergelijke nieuwe poging tot ont neming van de eigendom straks even tueel zal moeten keren tegen de An ti-revolutionairen! Bezitsvorming. „Wat de bezitsvorming betreft aldus prof. Romme is in november 1.1. door de regering een plan op ta fel gelegd, waarin zij de hoofdlijnen heeft uitgestippeld van het in de eerstkomende jaren te voeren beleid ter bevordering van de vorming van duurzaam persoonlijk bezit in brede kring dus een eerste vier-jaren plan. Dat dit plan reeds vijf maanden na het optreden van het kabinet De Quay kan worden geproduceerd, wijst natuurlijk op een zekere continuïteit met een belangrijke stroomversnel ling, waarover we ons alleen maar kunnen verheugen". Een vergelijking met het KVP-be- zitsvormingsplam-1959 makend, zeide spr. de uitkomst niet helemaal onbe vredigd te achten, al had hij wel node gemist de gedachte van over dracht van staatsbezit naar particu lier kleihbezit. Deze gedachte zïf levendig worden gehouden. „Dat er inderdaad nog velen zijn met een tekort aan inkomen om daaruit te kunnen sparen, is natuur lijk een jammerlijke zaak. Maar een geheel andere zaak is, of men daarom niet een offer van de schatkist mag vragen, om hen, die het wel kunnen, tot sparen te bewegen, tot het sparen dat van hun kant te brengen van een direct consumptie-offer betekent, en om zo geleidelijk-aan hen te verste vigen en te verheffen in de ontwik keling van ham persoonlijkheid, en om, alweer geleidelijk, te komen tot een hervorming van onze maatschap pelijke structuur, waarin belangen tegenstellingen worden overbrugd en tot meer evenwijdigheid gebracht, en waarin op den duur onze nationale economie het bredere draagvlak krijgt van alle lagen van ons volk". De vrijere loonvorming. Prof. Romme herinnerde er ver volgens aan in oktober de aanpak van de vrijere loonvorming een moe dige sociale daad van het kabinet De Quay te hebben genoemd. Nu wilde hij eraan toevoegen, dat het ook eert geslaagde sociale daad mag heten. De regering is z.i. geslaagd in haar op zet, om te komen tot een redelijke welvaartsverbetering in de kringen der loontrekkenden vóór 'het ingaan van de nieuwe huurverhoging. Het Iconkonijn is niet het soharminkeltje gebleken, dat boze feeën hem had den voorspeld. Van een verdringing van het loomkonijn door het huur ko nijn kan z.i. niet met enige redelijk heid worden gesproken. „Verder zal het mij aldus spr. wanneer straks de nadere cijfers op tafel komen, niet verbazen, indien dan blijkt dat het totale resultaat van deze eerste serieuze practisering der vrijere loonvorming voor de arbeiders beduidend gunstiger is dan wat ver kregen zou zijn geworden met het socialistische alternatief van een al gemene loonronde van 4%, bedui dend gunstiger in geld en ook bedui dend gunstiger in koopkracht. Wel zullen wij, reeds om wille van het be houd van hetgeen thans bereikt is, zeker goed doen. een open oog te hebben voor het loerende gevaar van overb esteding". De minimum -lonen. Wat het vraagstuk van de mini mumlonen aangaat zeide spr., dat dit z.i. primair een zaak. van het bedrijfs leven is. Het leggen van een loon- vloer is z.i. de kerntaak van het ge organiseerd overleg. Maar de over heid heeft ook een taak. De regering heeft de zaak in het algemeen aangepakt: bij zijn begro ting heeft minister Van Rooy meege deeld, dat zijn eerste brief aan de SER is geweest een brief om advies over de vraag, om het wenselijk en De Partijraadsvergadering van de K.V.P. heeft gisteravond een motie van afkeuring aangenomen naar aan leiding van de gebeurtenissen in Zuid-Afrika. In deze motie wordt ge wezen op de afschuwelijke wijze, waarop de negerbevolking in Zuid- Afrika door de Zuid-Afrikaanse re gering wordt onderdrukt, hetgeen on_ langs tot uitdrukking is gekomen in een demonstratie waarbij tientallen betogers het leven hebben verloren. De Partijraad van de K.V.P- pro testeert in de motie met klem tegen de schending der menselijke rechten en spreekt zich uit voor een krach tiger en oprechter handhaven van het handvest van de Rechten van de Mens en verzoekt tenslotte de frac ties van de K.V.P. in de Staten-Ge- neraal er bij de regering op aan te dringen ondanks de vriendschappe lijke betrekkingen met de Zuid-Afri kaanse regering te bevoegder plaatse een fel protest te doen horen. mogelijk is, tegen onbevredigend lage lonen een voorziening te treffen door vaststelling van een wettelijk mini mum-loon. De bouwstaking. De vrijere loonvorming, zo fceide prof. Romme, is tot nog toe in het algemeen zonder sociale stoornissen verlopen, maar toch met twee uitzon deringen; de wilde busstaking en het beëindigde conflict in de bouwvak ken. Zich beperkend tot de politieke kant van het conflict in de bouwvak ken, zeide spr., dat die niet heeft be staan in een ingreep in wat de par tijen aan overeenstemming hadden bereikt over de lonen en arbeidsvoor waarden, maar wel in een handhaving van het kader waarbinnen de onder handelingen over lonen en arbeids voorwaarden zich moesten bewegen, het kader van het verbod van prijs verhoging. Het leek spr. juist dat de regering niet is overgegaan tot het opleggen van een bindende loonregeling. Een van de ervaringen van de bouwstaking is deze, dat zich in de bouwvakken heeft gewroken het ontbreken v^an de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Hij zou het toe juichen wanneer deze ervaring zou leiden, liefst over en weer, tot een verlevendigde drang naar de P.B.O-, welke z.i. trouwens in het algemeen nodig is. Spr. uitte een woord van hulde aan minister De Pous, „die met rust en evenwichtigheid en zonder aarzeling gewaakt heeft voor de zaak, waarvoor hij als minister van Econo mische Zaken waken moest". De verwachting, welke spr. bij de algemene beschouwingen met betrek king tot het kabinet heeft uitgespro ken en die hij in de aanvang van zijn rede deze avond in herinnering bracht zeide hij in de brede lijn vooralsnog bevestigd te zien: een behoorlijk rui me mate van continuiteit in het be leid, met soms sterkere, soms minder sterke accent-verschuivingen, waar in hij over het algemeen zich kan vinden; hij herhaalde hierbij nog eens met instemming het woord van mi nister Zijlstra: bij-buigingen. Tenslotte herhaalde spr. zijn waar schuwing over een onnodig gebruik van het „onaanvaardbaar". „Een misplaatst krachtsvertoon als gisteren ten beste is gegeven, past al leen voor mensen met een minder waardigheidscomplex en dus niet voor de mensen van het kabinet-De Quay. Voortgezet gemeen overleg zonder dit soort uitschieters, is broodnodig, wil de wagen goed blijven lopen". LEIDSE UNIVERSITEIT Geslaagd voor het Cand. examen Psychologie mej. A. W. Roodenburg te Wassenaar, mej. E. J. Gelpke te Wassenaar en de heer D. W. van der Gaag te Delft; voor het Cand. ex. Klassieke taal- en letterkunde de heer G. Mussies te Den Haag; voor het Cand. ex. Paedagogiek mej. W. P. Bouman te Leiden; voor het Doet. ex. Notariële studierichting deel II de heer S. H. Kijlstra te Den Haag. Geslaagd voor het Semi-arts ex. de heren A. P. R. Blok te Leiden, K. Ghafoerkhan te Suriname, E. V. van Hall te Oegstgeest, A. A. H. Meurs te Hilversum en J. D. K. Munting te Rijswijk; voor het Artsex. mej. J. M. Balek te Leiden, mej. C W. Thesing te Nieuw Loos- drecht en de heer H. Baart de la Faille te Leiden. Nog steeds wordt de VEBO be schouwd als een uitstekende gelegen heid voor de veeboeren om goede dieren te bekijken en te bespreken en voor de slagers om zich op de hoogte te stellen van de stand van de markt. Vooral nu is dit van be lang, want er is veel aan het veran deren in de veehandel de laatste ja ren en men dient de ontwikkeling in E.E.G.-verband in het oog te houden. Het vette dier is niet meer gewenst en van lieverlee dienen de veeboeren zich op het nieuw type dier in te stellen, dat het produkt is van an dere foklijn en gewijzigde voedering. De aanduiding vetvee is eigenlijk niet meer op haar plaats. Nam vroe ger de vette koe op de markt een be langrijke plaats in, nu streeft men al naar een verhouding, waarin het vette dier een steeds ondergeschikte plaats gaat innemen. .Eigenlyk", zo zei ons gistermid dag de heer Van der Marei, voorzit ter van de vetvee-commissie, „zou men ook de burgerij en in het bij zonder de huisvrouwen voor deze VEBO-tentoonstellingen moeten inte resseren. Het moet voor haar toch wel eens interessant zijn een andere blik te werpen op een zaak, waar zij da gelijks mee te maken hebben, het menu van de dag". Maar dit zal voorlopig wel een ijdele wens blijven. Men is al meer dan tevreden over de regionale be langstelling, die ook dit keer zeker weer de voorj aars-VEBO, te houden volgende week vrijdag, zal trekken. Er is nog steeds een stijgende lijn in het getal deelnemers. Vorig jaar stonden 125 stuks rundvee op de markt, nu 131. Hiervan is drie-vierde roodbont en een vierde zwartbont. Vorig jaar waren er acht kalveren, nu twaalf. Er zijn geen varkens. Ook nu zal blijken dat er voor een „goed stuk vlees" altijd een betere prijs gevraagd kan worden en dat de agrariërs bij-blij ven, mede dank zij een goede voorlichting en dank zij de tentoonstellingen. Wethouder mr J. Drijber zal deze 10e Paas-VEBO om 10 uur 's mor gens openen in café-restaurant 't Schuttershof" waarna de heer K. W. ten Dam, voorzitter van de Ne derlandse Bond van Veehandelaren een rede zal uitspreken over het on derwerp: „De veehandel in de EE.G.". LOONSVERHOGING VAN VIER PROCENT IN DE LANDBOUW GOEDGEKEURD. Het college van rijksbemiddelaars is accoord gegaan met de loonsver hoging van vier procent in de land bouw, waartoe het landbouwschap had geadviseerd. In de verschillende provincies zullen de nieuwe CAO's, die per 1 april moeten ingaan, nu op basis van deze vier procent worden afgesloten. Gistermiddag is zonder officieel vertoon de eerste paal voor het via duct Lammenschans te Leiden in de grond geslagen. Een nieuwe belangrij ke stap naar de voltooiing van de onderdoorgang, die de Lammen- schansweg met de Vlietweg verbindt, Voor Leiden en Omgeving Leiden. In spoedgevallen nemen waar de artsen Pleiter, Langezaal, v. Borkel, Den Haan en v. Alphen. Apo theek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807, tot zaterdagmiddag apotheek Hooi gracht 48, tel. 21060. Alkemade en Leimuiden. De art sen v. d. Bijl, Oude Wetering, tel. K. 1713217, en v. d. Werf, Rijp wetering, tel. K. 1712—202. Alphen a. d. Rijn. Dkt. H. van Kooten, tel. 2079. Bodegraven. Dkt. C. G. van Beek, tel. 2268, zust. Faber, tel. 2599. Boskoop. Dkt. Jongeneel, tel. 2019. Hazerswoude. Zie Leiderdorp. Bij ongevallen Rijndijk tel K 1714 278. Dkt. J. J. v. d. Linden, tel. K. 1728382. Katwijk Rijn. Dkt. J. Bergman, tel. 2921, apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk Zee. Dkt. P. A. Visser, tel. 2023, apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn. Zie Leider dorp. De Kwakel. Dkt. Renders, tel. 453. Langeraar.Zie Nieuwveen. Leiderdorp. Dkt. H. Bakema, tel. K. 171024828, zust. Hoogvliet, tel. 24900, bgg 31297. Leidschendam. Dkt. Keijzer, tel. 2535, Groene Kruis, tel. 1449, zieken auto tel. 2200. Nieuwkoop. Zie Zwammerdam. Nieuwveen. Dkt. A. van Dongen, tel. K 1723—101. Noordwyk. Dkt. J. van Nes, tel. 2405, Duinrandapotheek, tel 2484, van 121 en van 56 uur, Wit-Gele Kruis, zr. Faase, tel. 2536. Noordwijkerhout. Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest. De artsen F. W. N. Hugenholtz, tel. 20390, en J. B. Hu- genholtz, tel. 32277. Apotheek Wilhel- 'minapark 8, tel. 26274. Rijnsburg. Zie Katwijk Rijn. Sassenheim. Dkt. J. M. van Nes, tel. K 25327119, voor zuster zie Warmond. Valkenburg. Zie Katwijk Rijn. Voorhout. Zie Warmond. Voorschoten. Dkt. F. H. W. Swen, tel. 2356. Warmond. Dkt. H. A. G. Walen kamp, tel. K 1711—220, zuster Muiler man, tel. K 1711—879, neemt waar voor de zusters Konijn en Meyssen. Wassenaar. De artsen A. F. F. Janse, tel. 3005 en dr. H. D. Boer, tel. 9124, Wassenaarse apotheek Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge. Zie Nieuwveen. Zoetermeer. Dkt. P. Vegt, tel. 3035. Zwammerdam. Dkt. K. Gill, tel. K 1726—2527. Mgr A. van Miltenburg OFM, aartsbisschop en bisschop van Hy derabad (Pakistan) viert morgen zijn zilveren priesterfeest. Mgr. A. van Miltenburg werd 14 september 1909 te Harmeien gebo ren en is op één na de jongste uit een gezin van dertien kinderen, waarvan er thans nog twaalf in le ven zijn. Na zijn priesterwijding in 1935 vertrok hij in datzelfde jaar naar de missie van Karachi in Pa kistan. Na de dood van de eerste prelaat, mgr Salesius Lemmens OFM in 1942 werd pater Alcuinus van Miltenburg tot zijn opvolger be noemd als Kerkelijk Overste. In '48 werd de missie van Karachi tot bis dom verheven en 3 oktober van dat jaar ontving mgr Van Miltenburg de Bisschopswijding. In 1950 werd het bisdom Karachi verheven tot Aartsbisdom en mgr Van Milten burg tot Aartsbisschop en tevens Apostolisch delegaat voor Pakistan benoemd. In 1951 heeft de H. Stoel de Apostolisdhe d-legatuur verhe ven tot internuntiatuur. De rage- ring van Pakistan liet zich door een gezant bij het Vaticaan verte genwoordigen en op verlangen van genoemde regering werd mgr. A. van Miltenburg tot pauselijk inter nuntius benoemd. In 1958 werd het aartsbisdom in twee delen gesplitst en heeft de H. Vader het diocees van Hyderabad opgericht en tot bisschop van dit diocees benoemd mgr. A. van Miltenburg OFM met behoud van de persoonlijke titel van aartsbisschop. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum zal op zondag „Laetare" (de dag waarop de Franciscanen tot priester worden gewijd) in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph aan de Heren singel te Leiden om half tien een H. Mis van dankbaarheid worden opgedragen. Haarlemmerstraat 123, Lelden voor Geboorteaankondigingen In een groot bouwdok bij Veere zijn zeven gigantische doorlaatcaissons in aanbouw, welke zullen wórden ge- is hiermede genomen, bruikt bij de afsluiting van het Veerse Gat Elk caisson kan zonder al te veel overdrijving worden vergeleken Ook de bouw van een halte voor de met een flatgebouw: de afmetingen zijn 45 meter lang, 20 meter breed en 18 meter hoog. Op de foto zien we spoorlijn Leiden—.Utrecht is in het een van de eaisMO» in aanboew in I x

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7