DE ANDEREN triomf van Nina Petrowna, de vrouw van Chroesjtsjef Pas kort in het licht der publiciteit R voer Zeiler Arbeiderspers lie! EVEN RUST VOOR VRIJE MENSEN Ons trouwe jersey pakje ZATERDAG 26 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 uitgever van Komsoxnolskaya Pravda en nu uitgever van Izvestia. Ze be zochten samen Parijs in december 1959. Haar eerste interview door KURT SINGER se hemd en katoenen pet, woedend Vreemdelingen in Moskou kregen over een buitensporige tirade van pas 4 jaar geleden voor het eerst een USLAND is zonder „First Lady" Stalin, zette ze thee in de samowar glimp van mevrouw Chroesjtsjef te A sinds de verraderlijke en bracht hem tot bedaren. Nina zien, toen ze naar het vliegveld van - Chroesjtsjef is een warme, beschaaf- Moskou ging om haar zoon Sergei te g geweest moord op zijn laatste keizerin, AÏex- andra^Fyodonjwna. laat in de avond de vrouw, geneigd tot de sentimenta- verwelkomen, die zijn vader had be- U Sinds de dagen van de czaren heeft telbare leeftijd, geen vrouw van een Russsich leider liteit en neerslachtigheid van de mid. geleid op zijn reis met de communis tische leiders naar Engeland. gceu viuuw vail een ivusssicn ieiaer In meni2 opzicht past Nina goed Zij was nogal haveloos gekleed in het middelpunt van de publieke kij Nikita's levendige aard en Nikita voor de vrouw van een zo belangrijk Q belangstelling gestaan. Maar gedu- bekleedde het meest meedogenloze man, op de vormeloze, kleurloze ma- rende Nikita Chroesjtsjefs historie- ambt dat een man kan uitoefenen, nier waaraan de Sowjetvrouwen zich Q makend bezoek aan de Ver. Staten Ze konden niet langer luisteren naar hebben gewend. Maar haar verschij- - sukkelde mevrouw Nina Petrowna het heldere gezang van de nachtega- ning op zichzelf was een evenement rj len, die zo beroemd zijn in de om- en een Amerikaans journalist pro- y geving van Jursk; ze verhuisden naar beerde een gesprek met haar aan te Kiew en dan naar Moskou, waar knopen. Nina momenteel de zorg heeft voor „Mooie dag, nietwaar?" De corres- een zeskamerflat en een huis met pondent begon in het Russisch. 40 kamers in de „Lenin Hills". Als Mevrouw Chroesjtsjef keek hem het haar man in een bijzonder storm- onderzoekend aan. Lange tijd rea- achtige vergadering wat al te erg te- geerde ze niet. Toen antwoordde ze gen gezeten heeft, wacht zijn vrouw eenvoudig: „Ja", hem op met augurkjes en zuurkool „Verlangt u er naar uw zoon te teneinde hem weer wat op zijn ver- Chroesjtsjef voortdurend mee temid den van toasten en fanfares voor haar beroemde man, vriendelijk glimla chend op officiële recepties, stralend op statige diners, onvermoeid rond trekkend van plaats naar plaats. Groot en klein in Amerika heeft het haar man jn een bijzonder storm- nleuwsgierig getracht een glimp pp A te vangen van de vrouw van Chroesjt sjef, van wier leven weinig bekend was. alleen dat ze onderwijzeres was geweest, zijn tweede echtgenote, en haal te brengen, een toegewijd stiefmoeder voor zijn huwelijk is niet zonder span- lcinderen. Tot Chroesjtsjef aan de rungen en moeihjkheden geweest. macht kwam schreef de Sowj et-tra ditie lange tijd geheimzinnigheid en Verscheidene van hun kinderen stier ven in hun prille jeugd. Drie bleven anonimiteit voor aan de vrouwen van ?r ov?r: een brildragende zo01}, die ingenieur werd, en twee dochters, waarvan Chroesjtsjef eens zei: „Ze s'jef bepaalde principes"^ aanzien he^£®n JJgJSf1 ♦5ï!1lï5?g van de plaats van de vrouw in de ««- de hoogste communistische leiders. Net als Stalin heeft Nikita Chroesjt- samenleving. En net als Stalin is hij uitzonderingen op de regel te staan. Er wordt dikwijls beweerd dat niet Chroesjtsjef Rusland regeert, maar Nina Choesjtsjef. Dit is maar ten dele waar. Er is geen twijfel aan dat Chroesjtsjef nimmer reden had om zijn huwelijk met de dochter van de kolonel te betreuren, maar het is be kend, dat hij haar vraagt de kamer te verlaten als een politicus met hem over een bepaald probleem wil dis cussiëren. Nina kan moeilijk als aantrekke lijk worden beschreven. Toch behield deze mollige vrouw met haar muis- kleurig haar nu al 36 gevaarlijke ja ren de onstuimige genegenheid van de rumoerige, aan wodka veslaafde Oekraïnse bevolking. Nina heeft nooit eerzuchtige in spiraties getoond. Niet alleen zou dit gevaarlijk zijn geweest voor haar, ook al omdat haar vader, kolonel Ni. kolajev, een trouw dienaar van de czaar was, maar bovendien zou het in strijd geweest zijn met haar karak ter. Aan de andere kant heeft ze al tijd een intense belangstelling gehad voor de opvoeding en het welzijn van de jeugd- Haar vader was vast besloten Nina een goede opvoeding to geven. Ze kreeg een leraar van wat we zouden kunnen noemen een moderne middelbare school. Haar ge bruik van de Russische taal is be paald universitair en er is veel te zeggen voor de bewering, dat de een voudige Nikita, de boerenzoon en ^raancommissaris, veel van zijn grap jes en historische vergelijkingen van haar geleerd heeft. Als Nina met haar echt Russische persoonlijkheid van invloed is geweest op het Sowj et- toneel, is dat door haar man. Lerares in politiek Chroesjtsjefs eerste vrouw stierf in de hongersnood in het begin van de twintiger jaren, en liet hem met twee kleine kinderen achter. Nina en Nikita ontmoetten elkaar in de Oekraïne. Zij gaf les in de politieke wetenschap en hij was student in de mijnbouw. Nina Petrowna Chroesjtsjef werd geboren in 1900. Van haar vroeger leven is weinig bekend. Dit is trou- j j Tl/" I wens het geval met de meeste vrou- Z|ch Q00f „IV OmKOpell Drukproeven van VARA-gids a f 40 Een dochter trouwde met "de ge- excuserend, draaide ze de nieuwsja- 0 zellige Alexei Adhubei, de vroegere ger de rug toe. (Advertentie) kocht te hebben aan het weekblad „TV". De man, zetter bij de Arbeiders pers, maakte iedere week een extra afdruk van het zetsel van de radio- wen van Sowjetleiders. Zy nam deel uwv/' tt vninwj/vii programma's zodra dit klaar was. aan de burgeroorlog, die volgde op de Een redacteur van „TV" had de bolsjewistische overrompeling van de Drukproeven van zetter veertig gulden per afdruk Russische revolutie in 1918. VAf?A nirfc a f AO aangeboden. Van de zijde van de Chroesjtsjef zou een afkeer Ihebben Y russy-gias a r t\j hoofdredactie van „TV" zei men, van de gedachte aan een overheer- dat het blad reeds acht dagen voor sen de persoonlijkheid van een vrouw; de N V Arbeiderspers is een de verschijningsdatum redactioneel maar hij zou haar toestaan in huis sluit; van de drukproeven zou men de scepter te zwaaien. personeelslid ontslagen dat ervan dan geen nut meer kunnen hebben. Haar rustige, kalmerende invloed wordt verdacht vier maanden lang Al lang zijn de omroepverenigingen r» heeft haar man bij meer dan een gele- ontstemd over het publiceren van U genheid 't leven gered. Als Chroesjt- ledere week afdrl,kken van tet Mt" hun programma's in het weekblad sjef thuis kwam in zijn ruwe Oekraïn- sel van de VARA-Radiogids ver- „TV". U zien?" „Ja". I „Heeft uw zoon veel gereisd?" Stilte. „Houdt u van reizen?" Het grijsharige, gezette dametje wierp een raadselachtige blik op haar 'B. ondervrager. „Reizen ontwikkelt pt erg", zei ze tenslotte met een soort U g- toen, zich r Zij: „Je moest je schamen. Ik had nooit gedacht, dat je zo zou kunnen zijn!Mijn moeder heeft ook gezegd, dat het gemeen van je was toen ik het haar vanmorgen door de telefoon vertelde...." Hij: „Zo, vond ze dat? Dan mag ik je zeker ook wel vertellen, wat jouw schoonmoeder van jou dacht toen ik haar vertelde hoe jij je laatst bij Lies en Frans hebt ge dragen De meeste echtgenoten zijn zo nu en dan erg boos op elkaar. Mis schien is het werkellijk het beste eens flink los te branden en lucht te maken in plaats van zich dagen lang gekrenkt te voelen. Maar in elk geval moeten de vraagstukken binnen vier muren van de eigen woning besproken worden. Men is eenvoudig nog niet rijp genoeg voor het huwelijk, als men aan zijn of haar moeder alles „doorverteld" en haar ondersteuning zoekt zo gauw er een meningsverschil opduikt. Men kan dan ook niet verwachten, dat de verhouding tussen schoon moeder en schoonkinderen bijzonder goed wordt als men zijn of haar moeder per se in de weinig ge lukkige eigenschappen van haar man of zijn vrouw wil inwijden. Beslagen ruiten. In de strijd tegen beslagen voor ruiten dient het aanbeveling, het glas met een in sulfaat gedrenkte poetsdoek te wrijven. De lap wordt in de oplossing gedoopt, gedroogd en is dan voor gebruik gereed. Natuurlijk volstaat een enkele be handeling niet, zij moet na een be paalde periode weer worden her haald. Een kleine tip. Als een auto in de winterkou buiten staat, kan het slot gemak kelijk vastvriezen. Dit gaat men te gen door vooraf het slot met gly cerine in te smeren. Dat gaat het gemakkelijkst met een pijpreiniger, die buigzaam is. UH de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Ja het is dan zover! De lente is begonnen: de onrust voorafgaande aan de schoonmaaktijd was al dui delijk merkbaar en nu ineens komt het over ons: de gordijnen moeten eraf, de witkwast wordt ter hand genomen, de bedden gaan naar bui ten, het hele huis wordt met beze men gekeerd! Alles wordt gedaan alleen de maaltijden schieten erbij in, de arme huisgenoten worden met wat brood of een bord pap af gescheept! Maar dat is toch niet no dig! Hoeveel gerechten zyn er niet die weinig voorbereiding vragen, die snel gaar zijn en toch voed zaam en smakelijk! Denk in zo'n geval eens aan kaas. ZONDAG: toast met radijs en ster- rekers, kalfstong, zure saus, raap stelen, chocoladesoufflé. MAANDAG: vermicellisoep met resten kalfstong en tongbouillon., gevulde appelen. DINSDAG: tomatenkaasragout, rijst, sla, pap van gaar tarwegries. WOENSDAG: Irish stew, citroen- ryst. DONDERDAG: gehakte biefstuk, aardappelen, witlof, yoghurt. VRIJDAG: stoofpot kaas, aardap pelen, doperwten, beschuit met bessensap (capucijners in de week zetten). ZATERDAG: capucijners, speklap jes, aardappelpurée, fruit. CHOCOLADESOUFFLé: 31/2 dl. melk, V2 dl. koffieroom, iets zout, 60 g. suiker, 25 g. cacao, 25 g. bloem, 3 eieren. De melk en de room langzaam aan de kook brengen. 2 eidooiers met de suiker, cacao en de bloem (aardappelmeel of maizena geven niet voldoende stevigheid) glad roeren. Met een gedeelte van de warme melk het dooiermengsel voorverwarmen en daarna over brengen in de pan met kokende melk. Onder voortdurend roeren 8 minuten zachtjes tot een goed ge bonden papje laten doorkoken. Het mengsel laten bekoelen. De derde eidooier ongeklopt door het koude mengsel roeren en vervolgens het stijfgeslagen eiwit van alle 3 eieren er luchtig doorscheppen. Een be boterde vuurvaste schotel voor yK met het mengsel vullen en ongeveer 20 minuten in een matig warme oven plaatsen tot het deeg goed ge rezen, gaar en lichtbruin is. (Om inzakken te voorkomen de oven deur tijdens het bakken niet ope nen!). TOMATENKAASRAGOUT 1 ui, 2 lepels tomatenpurée of 2 tomaten, 1/2 L melk of L water, 1 bouillonblokje, 50 g. bloem, 50 g. boter, 200 g. In blokjes gesneden belegen kaas of 100 g. geraspte kaas, zout, peper, aroma. Een fijngesnipperd uitje in de bo ter fruiten, 2 lepels tomatenpurée of 2 fijn gesneden tomaten hieraan toevoegen en nog even meesmoren. Daarna de droge bloem erdoor roe ren en met het vocht tot een gladde saus koken. Van bet vuur af de blokjes kaas (zo nodig even ver warmen in de saus, maar niet door koken!) of geraspte kaas eraan toe voegen. De saus op smaak afmaken met peper, zout en aroma en meteen opdienen (b.v. in een schelp). MET AZIJN GAAT HET FIJN Azijn komt niet alleen van pas bij het smakelijk maken van gerech- j ten, zowel voor- als nagerechten, maar het is goed voor veel huis houdelijke dingen. Voor witte textiel Witte tex tiel bleekt men met bleekwater, dat is alombekend, maar het bleken van dit textiel gaat vlugger, als u aan het bleekwater wat azijn toevoegd. Het witte truitje van uw zoontje of dochtertje, zal spoediger helder wit worden als u aan het wolbleek middel wat azijn toevoegt. Het truitje kan er best tegen. Ook het zitvlak van manliefs pan talon of uw rok zal de glimmende plekjes verliezen als u door het water, gebruikt bij het persen, wat azijn roert. Kalkzeepvlekken Veel huis vrouwen hebben te kampen met kalkzeepvlekken, dat is echter niet nodig, want in 9 van de 10 gevallen kunt u deze nare vlekken verwij deren door het goed in heet water te leggen, waarin een flinke scheut azijn is omgeroerd. In nieuwe hui zen staan soms nog kalkstrepen op de ruiten, neemt hiervoor een lapje met azijn en het leed is gauw ge leden. Klenren ophalen Er gaat niets boven een azijnbad om de kleur van uw tafelkleed, vloerkleed, het zij van stof dan wel van jabo op te halen. Een van de meest inte ressante stoffen die er zijn is wel jersey, vooral de wollen jersey. Het leu ke van die stof ls, dat ze zowel in de zomer als in de winter en alle tussen liggende seizoenen kan worden gedragen. Dat is ook de reden, dat jersey zo'n aftrek vindt bij de dames, want kleding van goede jersey vervaardigd, heeft altijd een zeker cachet. Het is merkwaardig, maar het heeft altijd een vol komen eigen karakter. Daarom zal in vrijwel geen enkele garderobe kleding van deze stof ont breken. In het bijzonder is zij geliefd wanneer er pakjes van gemaakt wor den. We kennen ze allen, die leuke deux-plèces, die bovendien zo prettig zitten en de draagster zo buiten gewoon correct kleden. Ook dit seizoen en vooral in het voorjaar zullen er weer veel jersey kos tuumpjes gedragen wor den. Onze illustratie toont een voorbeeld uit de nieu we collectie op dit gebied. Het is een tweeledig mo del, vervaardigd uit een lichte gemêleerde wol. Geheel volgens de nieuwe modelijn is het jak wat langer dan voorheen. Het geheel heeft een keu rige snit en is zeer sjiek. Zeer modern en bijzonder is de ceintuur, die aan de binnenkant een ruit patroon heeft van zachte pasteltinten en in losse strik geknoopt wordt, zodat ook het ruitdessin zichtbaar ls. Het opvallende van deze ceintuur is wel, dat deze zo gemaakt is, dat ze op de rechterheup breed is en smal naar links toeloopt. Dit geheel gecombineerd met een leuke halsketting en een modieus hoed je, handschoenen en schoenen mq^kt van de draagster een elegante ver schijning. Lentezon ln de lunchpauze, dat betekent een gulden rust ln het hart van Nederland op de Amsterdamse Dam. oiioiioiioiioiioiioiioiioiionoiiouoiioito OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10