S)e Ccidóe0oti^cmt Negerprobleem in V.S. neemt scherpe vormen aan RUSSEN DOEN CONCESSIE TE GENèVE Kardinaal Alfrink naar Rome Vliegramp in Wereldberoemde pianisien bijeen Columbia Toenemend verzet der negers KU KLUX KLAN DUIKT OP Zilveren rector H. L. J. M. Sondaal Revolutie In Bolivia Woensdag komt Chroesjtsjef naar Parijs MAANDAG 21 MAART 1960 51ste JAARGANG No. 14970 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: LC J, ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 De Ku Klux Klan is er zaterdag avond met honderd auto's in Cobb Country in Georgia op uitgetrokken om winkeliers en zakenmensen aan te zetten tot het aanbrengen van plakkaten tegen de toelating van ne gers in hun panden. Dit optreden van de beruchte Ku Klux Klan is een gevolg van het toe nemend verzet van de negers tegen de rassendiscriminatie. In Talahassee (de hoof stad van Florida) zijn opnieuw „sitdown-de- monstraties" voorgevallen in cafe taria's. Negers die zich wilden laten bedienen en niets kregen, weigerden daarna de zaak te verlaten. Elf ne gers werden beboet. Soortgelijke demonstraties hebben zich voorgedaan in Memphis, Ten nessee en verder in steden in Geor gia, Maryland, Virginia en West-Vir ginia. In Noord-Carolina werd ge post. De betogers zijn meestal stu denten. In Memphis zijn zaterdag 41 negers gearresteerd die zich bevonden in de openbare bibliotheken voor blanken en weigerden zich te verwijderen. Zij werden naar het hoofdbureau van politie gebracht en in staat van beschuldiging gesteld terzake van huisvredebreuk. Onder hen bevonden zich tien vrouwen en vier neger journalisten. In Orangeburg, Zuid-Caxolina, wer den zaterdag de eerste vijftien van een groep van 390 negers tot vijftig dollars boete verqordeeld wegens het verstoren van de orde tijdens demon straties. Deze demonstraties waren gericht tegen discriminatie in restau rants.. 25 jaar op Duinzicht te Oegstgeest Op zondag 27 maart herdenkt rec tor H. L. J. M. Sondaal de dag, dat hij 25 jaar geleden, op die dag, door mgr. J. D. J. Aengenent benoemd werd tot rector van Huize „Duin- zigt" te Oegstgeest. Het zilveren feest zal in den hui ze met vreugde worden gevierd. Za terdagmiddag te half 5 wordt de rec tor „ingehaald", waarna de verwel koming door de overste plaats heeft, een cantate zal worden gezongen en door de kinderen en door de dames geschenken zullen worden aangebo den. Des avonds wordt door de kin deren een operette uitgevoerd. Zondagmorgen wordt door de fees teling een plechtige H. Mis opgedra- Hij kon het niet meer aan De hoofdcommissaris van politie van de Amerikaanse stad Little Rock, Eugene Smith, heeft zijn vrouw dood geschoten en daarna de hand aan zichzelf geslagen. De lijken zijn za terdag gevonden. Voorstanders van rassenscheiding hebben Smith zeer gekritiseerd. De politie heeft namelijk onder zijn lei ding een einde gemaakt aan een be toging van blanke voorstanders van rassenscheiding voor de centrale mid delbare school te Litttle Rock, toen deze school in augustus van vorig jaar opengesteld werd voor neger leerlingen. Er liepen negen processen tegen hem, waarin mensen, die bij het optreden van de politie tegen de blanke betogers gewond werden, in totaal twee miljoen gullen schade vergoeding eisten. Bij een brand, die een zieken huis in Foekoeoka (Japan) in de as legde, zijn zaterdagochtend dertien geesteszieken omgekomen. Kleine ondergrondse ontploffingen De Sowjet-delegatie heeft zater dagochtend op de Geneefse confe rentie voor verbod van kernwapen proeven een verdrag voorgesteld, waarbij alle kernwapenproeven wor den gestaakt, ook de ondergrondse die seismische schokken met een kracht van 4.75 of hoger veroorzaken, zoals door de Ver. Staten op 11 fe bruari is voorgesteud, aldus is of- ficiëel in Genève bekendgemaakt. De Sowjet-Unie aanvaardt even eens het Amerikaanse voorstel voor •een gemeenschappelijk program van onderzoek en proefnemingen van de Sowjet-Unie, de Ver. Staten en En geland, doch alle verdragspartijen verbinden zich dan tevens om ge durende dat onderzoek geen kern- ontploffingen teweeg ^e brengen, die seismische schokken met een sterkte van 4.75 of minder veroorzaken, al dus het communiqué. De Sowjet-Unie is dus bereid om met Engeland en Amerika te zoeken naar middelen om kleine ondergrond se ontploffingen te localiseren, doch op voorwaarde, dat op basis van vrij willigheid van die kleine ontploffin gen zal worden afgezien. Als dit onderzoek is geëindigd (in het, verleden is van Russische zijde als mogelijke duur ervan twee tot drie jaar genoemd), zou de overeen komst voor verbod van de grotere kernwapenproeven moeten worden aangevuld met een akkoord voor de kleine ontploffingen. De Sowj et-afgevaardigde, Tsarap- kin, die de voorstellen zaterdag in diende, sprak van een „belangrijk compromis". Hij geloofde, dat men nu binnen veertien dagen of een maand het verdrag voor de zwaar dere kernproeven zal kunnen uitwer ken. Zijn Amerikaanse en Britse ge sprekspartners, Wadsworth en Ornw- by-Gore, vonden het voorstel „zeer belangrijk". Zij zegden toe, dat zij het nauwgezet zullen bestuderen. Waarnemers spreken van een „aan zienlijke concessie". Volgens hen hebben de Russen kennelijk hun houding van „alles-of-niets" opge geven ten gunste van een geleidelij ke benadering van een verbod. Diplomatieke waarnemers trekken de voor de hand liggende conclusie, dat het nieuwe Sowjet-plan gunstig zal werken op de sfeer van de ko mende topconferentie tussen Oost en West. In Columbia zijn zaterdag 38 per sonen bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. Een tweemotorig toestel van de Columbiaanse lucht vaartmaatschappij S.AJV4. van het type Curtis, dat van eiland San An dres op weg was naar Medellin, stort ten ten noorden van laatstgenoemde stad neer, waardoor van de 45 inzit tenden er 38 het levfen verloren. Van de zeven mensen die het on geluk overleefden, hebben er vijf verwondingen opgelopen. Alle in zittenden waren Columbianen. Het reddingswerk werd bemoei lijkt door het feit, dat het wrak te recht was gekomen in een moerassig gebied, dat door zware regenval werd getroffen. Bij een ander vliegtuigongeluk, in het oosten van Columbia kwamen zes mensen om het leven. Tenslotte kostte een botsing tussen twee autobussen bij Las Mesitas, 55 km ten zuidwesten van de Columbi aanse hoofdstad Bogota, aan zestien mensen het leven. Zaterdag heeft Bolivia weer eens een revolutie meegemaakt, die even wel mislukt is. De officiële radio- omroep van Bolivia maakte zater dagochtend hekenddat grenswach ten gesteund door de rechtse socia listische Falanx in de hoofdplaats La Paz een rebellie hadden ontketend, doch dat de regering de toestand be heerste. De .socialistische Falanx is een rechtse politieke groepering, die vo rig jaar april ook reeds een mislukte opstand tegen de president ontke tende. De rebellie van zaterdag werd ge leid door de directeur-generaal van politie, Ledezma, en twee officieren. Ledezma is onmiddellijk ontslagen. De rebellen schenen het sterkst te zijn in het noordelijk deel van La Paz. Zij werden daar omsingeld. Verzetshaarden elders in de stad zouden snel geliquideerd zijn. De regering van president Siles Zuazo heeft later meegedeeld, dat de rechtse opstand is onderdrukt en dat er overal in Bolivia vrede en rust. heerst. De laatste verzetshaard van de op standelingen viel zaterdag omstreeks het middaguur in handen van de re geringstroepen na een verzet van ongeveer zes uur. De Boliviaanse minister van bin nenlandse zaken heeft meegedeeld, dat er bij de opstand 15 doden zijn gevallen; 105 mensen werden ge wond. Drie wereldvermaarde pianisten, die zaterdag toevallig gelijk in Neder land optraden, zijn zaterdagmiddag voor een ontmoeting en een radio vraaggesprek bijeen gekomen in het Amstelhotel te Amsterdam. De vierde Robert Casadesus, die vanuit Maastricht telefonisch aan het gesprek zou deelnemen, was verhinderd wegens een lichte ziekte. Op de foto v.l.n.r.: Nikita Magaloff, die ging optreden voor de radio in Hilversum, Arthur Rubinstein, die zou optreden met het Concertgebouworkest in Amsterdam, Rudolf Firkusne, die zou meewerken aan een uitvoering van het Residentie orkest in Den Haag en Herman Felderhof, reporter van de NCRV. Voor het eerst sinds de geboorte van de derde koninklijke baby in gen. Van half 12 uur houdt de ree- Engeland heeft H.M. koningin Eliza- tor receptie. Des namiddags is er beth zich zaterdag weer in het open- rijk, dat onlangs in verband met zijn plechtig Lof. Ook voor de kinderen baar vertoond. Per auto bracht zij griepaanval moest worden uitgesteld is het die gehele dag feest een bezoek aan Windsor. Deze foto is nu vastgesteld van Voor vandaag mogen mededelingen volstaan. Gewijzigd programma Chroesjtsjefs bezoek aan Frank- Parijs ir'sepubliceerd 1d met zijn uitgesteld De Sowj et-premier wordt a.s. maart tot woensdag om elf uur 's-morgens op i in Panic n__ur Franse provincie maken en aan het einde van zijn bezoek terug in Parijs een persconferentie houden en voor de Franse radio en televisie spreken, zo blijkt uit het nieuwe officiële pro gram voor zijn reis, dat zaterdag in Praten maar: we staan toch op de urgentielijst Voor vandaag mogen we met deze toont de koningin bij haar terugkeer 3 april. Hij zal drie dagen in Parijs het Parijse vliegveld Orïv verwacht priprteiincrpn volstaan bij het Londense Buckingham paleis, verblijven, dan een reis door de Hij zal dan direct na aankomst op het ministerie van buitenlandse za ken besprekingen voeren. Daarna volgen een lunch op het Elysée met De Gaulle, kranslegging bij de Are de Triomphe, ontvangst van 't corps diplomatique en 's avonds op het Elysée een officieel diner en een ontvangst. Zaterdag 26 maart vliegt Chroesjt sjef met een Cara veile naar Bor deaux. In de daaropvolgende dagen zal hij Pau, Aries, Nimes, Marseille. Dijon, Verdun, Reims, Epernay, Rijs- sel, Roubaix en Rouaan bezoeken. De Gaulle zal hem op deze toernee niet vergezellen. Op 31 maart wordt hij in Parijs terugverwacht voor ver dere besprekingen met generaal De Gaulle en bezoeken aan de Renault- fabieken en Versailles. Op 2 april houdt de Sowpet-premier een pers conferentie en zal hij een radio- en televisierede uitspreken. Zaterdag 3 april vertrekt hij 's ochtends van Orly naar Moskou. Uit het nieuwe programma zijn de bezoeken aan de kastelen van de Loire, het slagveld van Normandië, bezoeken aan Lyon en Nancy (waar de gemeentebesturen niet erg en thousiast waren over zijn komst) en een vlucht in een hefschroefvliegtuig boven de „rode" voorsteden van Pa rijs verdwenen. De Sowj et-premier zal worden vergezeld door zijn echtgenote, Nina, zijn zoon Sergei, zijn drie dochters Julia, Jelena en Rada en Rada's echt genoot Adjoebei, die hoofdredacteur van het Sowj et-regeringsblad Izwes- tia is. Op het ministerie van Economische Zaken in Den Haag hebben de ministers van Binnenlandse Zaken, mr E. H. Toxopeus, (tweede van links), van Economische Zaken, J. W. de Pous (derde van links) en van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr dr Chr. J. M. A. van Rooy, (vierde van links), zaterdagochtend in verband met de bouwstaking overleg gepleegd met de voorzitters van de viér centrale werkgeversorganisaties en die van de drie werknemersvakcentralen. De foto geeft een overzicht van de vergadering, welke nog geen oplossing oplev erde. In het noorden van Japan is maandagochtend vroeg een 6terke aardschok gevoeld. Van schade wordt geen melding gemaakt EERST NAAR DE KLEERMAKER Vanmorgen omstreeks 11 uur is de aartsbisschop van Utrecht, dr. B. J. Alfrink, per vliegtuig naar Rome ver trokken om daar de plechtigheden van zijn kardinaalsbenoeming bij te wonen en uit de handen van de Paus de onderscheidingen van zijn nieuwe waardigheid in ontvangst te nemen. De kardinaal is vanmiddag op het vliegveld Ciampino aangekomen, waar hij werd verwelkomd door kar dinaal Giobbe, door de' Nederlandse ambassadeur bij de H. Stoel, Graaf Marchant et d'Ansembourg, de Ne derlandse Mgr. Olav Smit en Mgr. Damen en namens de Pauselijke staatssecretaris door Mgr. Gino Paro, die vroeger aan de nuntiatuur in Ne derland verbonden is geweest. Van de vlieghaven begaf kardi naal Alfrink zich naar het Neder landse College. Voor dinsdagmorgen, 22 maart, staat een bezoek aan de St. Pieter op het program, voor 's middags een be zoek aan de kleermaker Gararelli (vlak bij het Pantheon) die de nieuwe garderobe in orde zal maken. Deze omvat voor de winter een rode en een paarse toog van fijne, „gesatineerde" wol, voor de zomer een rode toog van moirée-zijde, buitendien een zwarte toog met rood afgezet, twee koor- of statiemantels, elk met een sleep van zes meter lengte, een van rode en een van paarse moirée-zijde; drie kardinaalshoeden, waarvan een rode, een zwarte met rood-gouden band en een zwarte met rood-gouden koord, schoudersmantels, koorhem den, sjerpen, schoenen, kousen enz. Tot de dag van het Geheim Con sistorie, waarin zijn benoeming offi cieel zal worden, dus maandag 28 maart, gebeurt er niets officieels; voordat de audiëntie bij de Paus zal hebben plaats gehad kan de kardi naal zelfs officieel nergens heen. Drukke dagen. De drukke werkzaamheden begin nen op de dag van het geheime con sistorie. Zodra dit geëindigd is heeft de kardinaal een hele serie bezoe kers te ontvangen; o.a. komen alle in Rome aanwezige „oude" kardina len de nieuw-benoemde feliciteren. Woensdag 30 maart wordt kardi naal Alfrink met twee Vatikaanse auto's afgehaald. Hij is dan gekleed in de paarse, met rood afgezette kar- dinaalstoog, mar voor het overige als aartsbisschop. In de Consistoriezaal (waar slechts een zeer klein aantal genodigden wordt toegelaetn) ontvangt hij dan van de Paus de rode bonnet en van de Pauselijke ceremoniemeester de rode kalot. Bij de terugkeer naar het het college draagt hij voor het eerst de rode kardinaalshoed. Op donderdag, 31 maart, i i l: des morgens in de Sint Pieter het open baar consistorie plaats in het verloop OOSTELIJKE WIND Op het westelijke deel van de Oceaan ligt een bijzonder diepe depressie met een luchtdruk in het centrum van ongeveer 948 rnb. Ze veroorzaakt in een uitgebreid gebied zware stormen. Een andere storing trok door het zee gebied tussen Groenland en Noor wegen naar het noordoosten. In de omgeving van de Oostzee handhaafde zich een hogedrukgebied. Het houdt boven het vasteland van West-Europa een oostelijke stroming in stand. Hierin komt ook morgen nog geen verandering. Het droge en tamelijk koude weer met in de nacht temperaturen om het vriespunt duurt nog voort. waarvan de Paus de nieuwe kardina len de eigenlijke kardinaalshoed, de „galero", opzet. Tijdens dit consistorie draagt de kar dinaal geen ring: hij ontvangt name lijk in het aansluitende geheime con sistorie waarin de ceremonie van het sluiten en openen van de mond plaats heeft en hij officieel zijn titelkerk toegewezen krijgt, de kardinaalsring. Vrijdag 1 april vindt in de Pause lijke Gregoriaanse Universiteit de tra ditionele ontvangst der nieuwe kardi nalen plaats, waarbij een ieder van hen wordt toegesproken in zijn eigen taal. Zaterdagmiddag, 2 april, vindt op de ambassade bij de H. Stoel een lunch ter ere van Zijne Eminentie plaats. Zondag, 3 april, celebreert de kar dinaal om 10 uur een H. Mis in de kapel van het. Nederlands College, waar later teT zijner ere een lunch wordt gegeven en s middags thee wordt geschonken. Voor ziin terug keer naar Nederland zal kardinaal Alfrink, tenslotte, op een nog niet bepaalde datum bezit nemen van zijn titelkerk. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER Bewolkt, maar ook enkele op klaringen. Droog weer. Matige oostelijke wind. Vannacht tem peraturen om het vriespunt, morgen dezelfde of iets hogere temperaturen. 22 Maart: zon op 06.39; onder 18.56; maan op 4.00; onder 13.26. Hoogwaterstanden 22 Maart: voorm. 10.55; nam. 11.57. Het weer in Europa HELSINKI onbew. 7 —5 STOCKHOLM onbew. 7 —8 KOPENHAGEN zw. bew. 2 0 ABERDEEN geh. bew. 6 3 LONDEN onbew. 11 2 AMSTERDAM zw. bew. 5 2 BRUSSEL onbew. 6 —2 LUXEMBURG zw. bew. 4 0 PARIJS geh. bew. 10 1 BORDEAUX onbew. 17 2 GRENOBLE licht bew. 8 —1 NICE onbew. 15 6 BERLIJN half bew. 4 0 FRANKFURT zw. bew. 5 1 MüNCHEN geh. bew. 0 0 zürich geh. bew. 2 1 GENèVE geh. bew. 5 LOCARNO geh. bew. 12 5 WENEN geh. bew. 3 1 INNSBRUCK zw. bew. 8 0 ATHENE zw. bew. 16 9 ROME regen 18 7 AJACCIO licht bew. 15 3 MADRID onbew. 24 7 LISSABON onbew. 25 13 Korreltje Men moet niet altijd de weg van de minste weerstand kiezen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1