Dit is Uw voordeel en sMaardfles nu allebei verkrijgbaar SEVEN-UP NOTHING DOES IT LIKI UP «Persoonlijke overtuiging de beste verdediging voorde burgerbevolking« Fresh-Up Freddie" zegt: K V?' w Voorlichtingsavond B. B. Zuid-Holland-I Toen gisteravond de heer H. Dui ker, burgemeester van Katwijk, als voorzitter van de Kringraad van de kring Bescherming Bevolking Zuid- Holland-1, in de zaal van Treslong te Hillegom de door deze raad geor ganiseerde regionale voorlichtings avond opende, kon hij constateren dat meer dan 800 personen hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging tot het bijwonen van deze bijeen komst. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot mr J. Klaasesz, com missaris van de Koningin in de pro vincie Zuid-Holland en mevr. Klaa sesz en tot de twee inleiders, dr C. L. Pa tij n, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en prof. dr B. H. M. Vlekke, hoogleraar in de ac tuele internationale staatkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De vergadering werd bijgewoond door een groot aantal burgerlijke en mili taire autoriteiten. De voorzitter begon met er op te wijzen, dat de aanwezigen niet wa ren gekomen om te kijken en te luis teren naar zaken, die tot blijdschap aanleiding geven. Geïnformeerd met de tijd waarin wij leven en onder het oog ziende onze verantwoordelijk heid. die in deze tijd van ons ge vraagd wordt, moeten wij weten wat cnze taak is. De kern van het probleem ligt in het handhaven van onze weerbaar heid en het bijzonder onze geeste lijke weerbaarheid en dit is niet r.ieuw. Zo is het ook met de agressie van de een tegenover de andere of van het ene volk tegen het andere. Het is noodzaak, zich daar tegen te weer te stellen. Niet door negativis me, maar met positieve en dynami sche geestelijke weerbaarheid. Hij herinnerde in J.it verband aan een woord van wijlen Paul Kruger, dat deze enige uren voor zijn dood had gesproken en dat luidde als volgt: „Het voortbestaan van een volk hangt af van de brug, die van het verleden naar de toekomst voert". Geen gezelschapsspel De commissaris der koningin, mr J. Klaasesz, wees er op dat de bur gerlijke verdediging nog steeds in de kinderschoenen staat, ofschoon wij er reeds enige jaren mee bezig zijn. Hij vond het zeer nuttig, als men zich onderling, bij het overwegen van een oorlogstoestand, met fantasie be zig zou houden met omstandigheden, ontstaan door het uitvallen van elek triciteit, waterleiding, vervoer en van alles waaraan verwende mensen gewoon zijn. „Dit is geen gezelschaps spelletje, maar een ernstige bezig heid, die in staat is de verslapping en moedeloosheid die zich meester maakt van velen, te verdrijven en activiteit op te wekken". Dr C. L. Patijn stelde vast, dat wij moeten geloven in de algemene wil tot paraatheid. Ofschoon het niet mo gelijk is gebleken om een Europees leger samen te stellen, doordat Frank, rijk daar niet aan wil medewerken, dacht hij toch de stelling te mogen poneren, dat voorheen een Neder landse soldaat, die alleen zou bereid zijn te vechten voor Koningin en Va derland, nu alleen tot vechten bereid zal zijn, als het om méér dan Konin gin en Vaderland zal gaan. Of de vij and gekeerd zal worden aan de Greb be of voor de waterlinie heeft alle betekenis verloren. Het gaat om de vrijheid van het mensdom, om de vrijheid van alle volkeren in het algemeen en om de vrijheid van de Vrije Wereld van nu in zijn beperktheid. Overtuiging en paraatheid De NATO heeft zijn taak vanaf het begin tot nu toe goed vervuld. De vrije wereld beveiligd, welvaart mo gelijk gemaakt en Rusland een halt toegeroepen. Onze overtuiging dat de Nato deze taak vervult en zal moe ten blijven vervullen, zal in staat zijn om de Nato te steunen en onze ver antwoordelijkheid te beseffen. Films als „On the Beach", die de suggestie wekken dat er toch niets aan te doen is, als er iets gebeurt, knagen aan het weerstandsvermogen van een volk. Waarschijnlijk op de eerste plaats aan dat van de Westerse vol keren maar op den duur ook aan dat van het Russische volk. De verwijten van passifistische kant dat wij inkonsekwent zijn, dat wjj de vredeswil van Rusland nege ren, dat wij ons prepareren op de atoombom, dat wij wapens maken, die wij toch nooit zullen gebruiken, moe. ten wij afdoend kunnen beantwoor den. Daarin schiet een groot deel van ons volk tekort. Wij moeten overtuigd zijn van een zinvolle paraatheid door een evenwicht van macht; dat dit evenwicht oorlogsmogelijkheid bui tensluit; dat deze paraatheid de an dere partij de tijd geeft om na te denken. De andere partij moet de overtuiging worden bijgebracht, dat er bij ons een militaire paraatheid bestaat en dat wij voornemens zijn, deze ook te gebruiken, als het niet anders kan. Er is op het ogenblik voldoende technische bescherming. Er is een atomische macht die in evenwicht is, maar de durf om ze te gebruiken vermindert en dat is een gevaar, waartegen gewaakt dient te worden. Want bij alle mogelijke spionage weet de andere partij toch niet wat fle mogelijkheden van zijn mogelijke tegenstander zijn. Het wordt hun ook moeilijk gemaakt om er iets van te begrijpen doordat alles in het werk wordt gesteld, de massa onwetend te laten over hetgeen wij willen en kunnen. Als de Nato er in slaagt, genoeg tijd te winnen, dan zal de dag komen dat het IJzeren Gordijn zal vallen omdat de volken daarachter hun machthebbers zullen dwingen tot openlegging van hun wereld- Agressie ligt ook de Russen niet en het gaat er om dat het Westen, in eendracht sterk, niet meer zal toe staan dat er agressie wordt gepleegd, door paraatheid te tonen in beperkte gevallen. Als deze paraatheid er ge weest was toen Hitier de landen in zijn nabijheid, één voor één bij Duits land voegde, zou dat nooit gebeurd zijn. Als het Westen stand houdt door zijn paraatheid en de wil om alles te doen en te offeren voor de vrijheid en men dit de tegenpartij duidelijk voor ogen stelt dan zal het volk dat men steeds heeft verteld dat het Wes ten op instorten staat, zien dat vele dingen anders zijn, dan het is voor gehouden. Er is al veel ten goede ge keerd in Europa, maar ontwapening zal nog wel niet spoedig te verwe zenlijken zijn maar als beide groepen bereid zijn, controle toe te staan dan is er een voorname zet gedaan in de richting van de algehele ontwape ning. Er is dus een ontwikkeling in de goede richting en daarom heeft het zin om ons van onze verantwoor delijkheid bewust te zijn en de over heid in haar taak te steunen. Mede verantwoordelijk Het onderwerp: „Het individu en de internationale politiek" werd door prof. dr B. H. M. Vlekke ingeleid. Iedereen heeft verantwoordelijk heid ten opzichte van de politiek, die ons land op internationaal terrein voert, aldus spr. Het gaat niet aan om zich onzijdig te houden als er iets gedaan wordt dat men zelf onverant woordelijk vindt. Men heft dan de plicht, zich daartegen te verzetten; het liefst op een zo duidelijk en uit gebreide wijze als maar mogelijk is. Wij moeten meer objectief gaan den ken. minder naar het gevoel en meer naar het verstand redeneren, ons niet uit het veld laten slaan door de een of andere grote schreeuwer We moe ten hem aandurven en de vraag stel len naar de bewijzen van zijn zo luidruchtige beweringen. Dan zal men zien dat deze niet zoveel grond hebben. Vaak zwijgt men uit valse schaamte of omdat men meent, er ook niet veel vanaf te weten. Dit is een passiviteit, die ook onder intellectue len niet vreemd is, maar ze blijft on juist. Als men het met beweringen van een ander niet eens is, moet men de moed hebben, daartegen op te ko men, zo ook op politiek terrein. Men moet zich daarbij niet opwinden en er voor zorgen, dat ook de ander zijn kalmte kan bewaren. De dagbladen in Nederland maken het iemand vaak moeilijk om de juiste mening van het blad te beluisteren, omdat men te veel de mening van correspondenten laat prevaleren en er berichten uit het buitenland in vermeldt, zonder er commentaar op te leveren, terwijl dit toch wel van belang zou zijn. Toch moet men niet nalaten om zich in de eigen krant te uiten, als er iets is dat men voor onjuist houdt. Zo mogelijk moet men dat doen met een gefundeerde opinie. Met een woord van dank aan de sprekers sloot de voorzitter de ver gadering. Een groep van enige honderden stakers heeft ook vandaag weer een wandeling door Den Haag gemaakt en daarbij het ministerie van sociale zaken aangedaan. De secretaris-ge neraal ontving daar, bij afwezigheid van de minister en de staatssecreta rissen, een vier man sterke delega tie- De delegatie overhandigde een geschrift met de wensen der stakers betreffende een nieuwe C.A.O. Op het vliegveld bij Komaki in West-Japan zijn woensdag drie men sen om het leven gekomen en zeven gewond, doordat een straaljager op de landingsbaan de staart van een Japans verkeerstoestel afscheurde. SPORT Indrukwekkend was hedenmorgen de begrafenis van de heer A. W. Ver- legh, in leven ere-voorzitter van de Bredase voetbalvereniging NAC en voetbalkenner van vermaardheid. Na een plechtige Mis van Requiem in de St. Laurentius-parochiekerk te Ginneken, de geboorteplaats van Ver- legh, is op het R.K. kerkhof aldaar de teraardebestelling geschied. Met 't bestuur van NAC en de diver se vertegenwoordigingen der elftal len van deze club werden ook vele andere belangstellenden opgemerkt, die het stoffelijk overschol naar de laatste rustplaats brachten. Hierbij waren een deputatie van het gemeen tebestuur van Breda met gemeente secretaris Ph. van Woensel, de KNVB- bestuurs-leden E. Wijdinck en Dirk Nijs, het lid van de technische com missie Zuid van de KNVB, de heer Noud van der Ven, namens de vereni ging „De Zwaluwen" de heer J. Wij nen, voorts Jaap van der Leek, Harry Mommers, destijds met Verlegh lid van de keuzecommissie van de KN VB. Jan Cottaar namens de Neder landse Sportpers, en verder afge vaardigden van verschillende voet balverenigingen. De lijkbaar werd gedragen doon de soelers van het eerste elftal van NAC. De voorziter van NAC, de heer J. Piederiet. sprak een afscheidswoord aan de groeve, 1 gezinsfles Tracteer Uw gezin en Uw gasten op Seven-Up uit de nieuwe gezinsfles. Door de koele, zuivere smaak is Seven-Up de verfrissende drank bij uitstek. Seven-Up is tevens een fantastische mixer I Neem nog vandaag de nieuwe gezins- of standaardfles in huis I

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9