„De Gouden Ciskei Luchtverontreiniging nog geen gevaar voor volksgezondheid Kantonrechter dacht aan „Doe open" Straalzenders voor telefoonverkeer »Boven de veertig« lijft in leven ER WAS ER EENS Auto op zonne-energie Drink geen Duits regenwater n DONDERDAG 17 MAART 1960 DE LEIÜSE COURANT PAGINA 8 Tijdig aan banden gelegd „De luchtverontreiniging is niet zo ernstig, dat zij gevaar voor de volks gezondheid oplevert", zo zegt de mi nister van Sociale Zaken en Volksge zondheid in het verslag van het mon deling overleg betreffende de begro ting 1960 over de volksgezondheid tot de Tweede Kamer. Wel is er een drietal plaatsen, waar luchtverontreiniging schade of hinder heeft veroorzaakt, n.l» aan de IJmond, aan de Nieuwe Waterweg en in het mijngebied. Door studies, wel doe zijn verricht door het R.I.V., T.N. O., plaatselijke en provinciale com missies,, waaraan ook de farmaceu tische inspectie van de volksgezond heid medewerkt, is in samenwer king met de industrieën reeds be reikt, dat in genoemde gebieden aan zienlijke, soms zeer kostbare verbe teringen zijn verkregen. De maatregelen ten behoeve van de luchtzuivering moeten worden geno men door de industrieën, welke daar toe door voorwaarden, aan hinderwets vergunningen te verbinden, kunnen worden verplicht. Het stellen van deze voorwaarden en het toezicht op de handhaving daarvan is krachtens de hinderwet in de eerste plaats de taak van de ge meente. Overwogen wordt, in hoeverre het gewenst is, o.a. in verband met de toenemende industrialisatie en het verkeer, dat het probleem, der lucht verontreiniging in zjjn volle omvang wordt bestudeerd, zodat voorlichting daaromtrent kan worden gegeven. Vanuit de vaste commissie voor de volksgezondheid uit de Tweede Ka mer werd de luchtverontreiniging in het bijzonder in het Rijnmondgebied als een ernstig probleem beschouwd. Enige leden meenden, dat het zaak zal zijn, de zich uitbreidende industrie in dit opzicht tijdig aa^ banden te AetherkJanken ïggen. uitgesloten, dat bij niet tijdig ingrij pen door de overheid het beruchte Londens „smog"-verschijnsel zich ook de Rijnmond zal voordoen, zij dron gen er op aan, dat de regering zich zal beraden over de instelling van een orgaan, waaraan de verwezenlijking zou kunnen worden opgedragen van de suggestie, welke door genoemde advies-instanties zijn gedaan. Van regeringszijde werd er op ge wezen, dat het er vooral op aankomt waarborgen te scheppen, dat de da den van zulk een eventueel in te stel len orgaan genoegzaam medisch-we- tensehappelijk gefundeerd zullen zijn Volgens het KNMI behoeft in Neder land niet te worden gerekend met luchtinversies als die, welke, in sa menhang met een aantal andere plaat selijke factoren, de Londense „smog" veroorzaken. VRIJDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7-20 Lichte muziek, en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10-00 Tijdelijk uitge schakeld, lezing. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor ae kleuters. 11.15 Pianorecital. 11.40 Or gelspel. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Re- geringsuitz.: Landbouwrubriek. 12.30 Land. en tuinb. meded. 12-33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draai orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Klavecimbel-recital. 14.20 Voordracht. 14.40 Gram. 1450 Gevar. progr. 16.00 Promenade-ork. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaamse notities. 18.20 Lichte muziek. 18-50 De puntjes op de i. praatje. 19.00 Voor de kleuters. 19.10 Meisjeskoor. 19.30 Het platteland nu, gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 De dichteres Truus Gerhardt, lezing. 20.20 Decla matie. 20.35 De Joden in de westerse kuituur, lezing. 20.50 Europa één, le zing. 21.00 Quizprogr. 21.55 Jazzmuz. 22.15 Buitenlands weekoverz. 22.30 Nieuws. 22.40 Zorg om de mens. ge sprek. 23.00 Soc. nieuws in Esperan to. 23.10 Muziekrevue. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM n, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 700 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgenge bed. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 7.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Kamermuziek. 10.35 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. i2.00 Mid dagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 1320 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muziek. 14.20 Omroep Vrouwenkoor. 14.30 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.3016.30 Voor de zieken. 16.30 Zangrecital. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte mu ziek. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte mu ziek. 18.10 Vaticaanse act. 18.25 Lich te muziek. 18.50 Regeringsuitz.: Emi gratierubriek, het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Uitzen ding van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie in het kader van de door de Regering ten behoeve van de politieke partijen gevorderde zend tijd. Eigen kracht door mevr. dra J. F. SchouwenaarFranssen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal. 19.40 Verz. progr. v. d. militai ren. 20.30 Gevar. muziek. 21.00 Onrust in Zuid-Tirol, rep. 21.30 Blaaskwin- tet. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Boek bespreking. 22-30 Nieuws. 22.40 Le zing. 22.50 Kaleidoscoop. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIE-PROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekoverzicht. VPRO: 20.30 Film. 21.00 Celloreci tal. 21.20 Documentair programma. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) 18.00—20.00 Sergé Prokofiev: De liefde voor drie sinaasappelen, opera in 1 proloog en 4 bedrijven naar een sprookjesspel van Carlo Gozzi (uit voering in het Russisch). VATIKAANSE RADIO (31.10 m; 41.21 m; 48.47 m; 196 m) 22.15 Wat denkt de H. Stoel Ook de rechterlijke macht kan haar steentje bijdragen tot het sla gen van de „Doe open"-actie. Dit is gebleken te Steenwijk, waar gisteren voor de kantorechter een jongen te rechtstond, die deel had genomen aan een fietstocht om het IJsselmeer voor de kantonrechter 'n jongen te- baar feit, maar de knaap had rond de jaarwisseling met voetzoekers ge gooid en de officier van justitie had hiervoor vyf gulden boete geëist. De kantonrechter vond de jongen wel schuldig aan baldadigheid, maar hij legde hem de boete niet op onder voorwaarde, dat hij de vijf gulden zou storten voor de actie „Doe open". De PTT heeft in principe besloten om teneinde het aantal telefoon kanalen tussen de districten te kun nen uitbreiden een net van z.g. straalzenders tot stand te brengen. Dit zijn nauw gebundelde radiover bindingen tussen hoge punten, waar voor zoveel mogelijk van de bestaan de radiotorens gebruik gemaakt zal worden. Via zo'n verbinding kunnen vele honderden gesprekken tegelijk wor den overgebracht en tevens kunnen de verbindingen niet gestoord wor den door corrosie, graafwerk of mijn- verzakkingen. Het plan is om de eerste van deze straalverbindingen tussen Eindhoven en Maastricht tot stand te brengen en wel via de radiotoren te Mierlo en Roermond. Omdat Maastricht geen hoogtepunt bezit met voldoende „vrij zicht" naar de radiotoren te Roermond tussen de Snijdersberg bij Geulle en de steen berg bij de staatsmijn Maurits door. zal een ongeveer vijftig meter hoge betonnen toren worden gebouwd op een terrein ten westen van de be graafplaats aan de Tongerseweg. Het is de bedoeling dat de bouw nog dit jaar gereed komt. Maar daarna zal nog lange tijd nodig zijn voor de in stallatie van de straalapparatuur. In het noorden en in Zeeland ge bruikt de PTT dit systeem al ge ruime tijd. In Goes werd na de wa tersnood van 1953 een speciale in stallatie gebouwd. RUSSISCHE HANDELSMISSIE IN ONS LAND. De Russische handelsmissie die se dert zondag 6 maart j.l. een bezoek brengt aan verscheidene industrieën in ons land en die zondag 20 maart a.s. dat bezoek zal beëindigen, is vanochtend in het ministerie van Eco nomische Zaken in Den Haag ontvan gen door prof. G. Brouwers, secreta ris-generaal van dat departement. Prof. Brouwers nam de honneurs waar voor de Minister van Economi sche Zaken, de heer J. W. de Pous, die zich reeds verscheidene dagen on wel voelt wegens griep. Nadat de delegatie uit naam van de minister was ontvangen, heeft zij zich naar Rotterdam begeren, waar zij vandaag de gast zal zijn van het gemeentebestuur. Vanavond zullen de Russische be zoekers in het Feyenoord-stadion de wedstrijd tussen Feijenoord en Mos kou bijwonen. De president van de rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend uit spraak gedaan in een kort geding en de vordering afgewezen, die de stichting „het leven begint bij 40" had ingesteld tegen de door de oud- secretaris dezer stichting opgerichte nieuwe organisatie met datzelfde doel onder de naam „Boven de 40". De eisende stichting had het doen staken van het „voor haar nadelige optreden naar buiten der nieuwe stichting" gevorderd. Voorte wijzi ging van de naam der stichting, wij ziging van naam en opmaak van het periodiek, alsmede het staken van de activiteiten waardoor de reputatie en de werkzamheden van de bestuursle den der eisende stichting kunnen wor den geschaad. De president overwoog bij zijn weigering o.m. dat de werkzaamhe den der stichting „boven de 40" een niet zodanige onrechtmatige daad op leveren, dat de vordering kan worden toegewezen. Het orgaan van de nieuwe stichting toont niet zodanige gelijkenis met het periodiek van eise res, dat aan een eis van zover gaande strekking kan worden voldaan. Naar de mening van de president is van een verwarring tussen beide stichtingen geen sprake, omdat het publiek door de uitvoerige publiciteit voldoende op de hoogte is van het bestaan der stichtingen naast elkaar. De eiseres werd veroordeeld in de kosten van het geding, zijnde ƒ250. CHRISTEN VANDAAG E'en van de meesterlijkste verhalen-vertellers is de Meester zelf geweest! En vandaag hebben we Hem weer horen vertellen: „£r was 'rs een rijk man, die in purper en fijn linnen gekleed ging en iedere dag heerlijk at. Maar er was ook een bedelaar, Lazarus gehetenMen kent het ver haal: de rijke verdween in de hel en de arme bedelaar werd „door engelen gedragen in Abrahams schoot" (Lukas 16, 19-31). Er zijn twee dingen, welke wij in het evangelie liefst maar over 't hoofd zien! Ten eerste: dat Christus voor rijkdom en de gehechtheid aan aards bezit geen goed woord over heeft. Ten tweede: dat Hij over de eeuwige straf van de hel bepaald géén verhaaltjes vertelt, maar deze als een werkelijk dreige ment in het vooruitzicht stelt, indien we zijn geboden niet onderhouden. O.L. Heer is een groter psycholoog dan alle psychologen op een hoopje bij elkaar en wanneer Hij dreigt, doen we wijs, met dat dreigement rekening te houden. WAT BETEKENT „IN ABRAHAMS SCHOOT"? De aartsvader Abraham, een zwervende herder, die leefde omstreeks 2000 vóór Christus, is de stamvader van het „uit verkoren volk", waaruit de Verlosser werd geboren. Om zijn ontzaglijk geloof een van de grootste figuren der wereldge schiedenis. Door het geloof in zijn verre nazaat, Christus, zijn alle christenen geestelijke „zonen van Abraham". „In de schoot van Abraham" is een Joodse zegwijze voor het ver enigd zijn met de Aartsvader in de hemel. Bij het binnendra gen van een gestorvene in de kerk, wordt daarom gebeden: „Moge Christus, die u geroepen heeft, u ontvangen en de engelen u dragen in Abrahams schoot". R.A.P., Puch, Solex, D.K.W. Union, Berini, Monarscoot, Magneet, Loco motief, Gazelle. VOORSCHOTEN (Advertentie) BUITENLANDSE „OVERNACHTERS" Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn in het jaar 1959 in de Nederlandse hotels ruim 3 miljoen overnachtingen van buitenlandse gasten geregistreerd. Vergeleken met 1958 betekent dit een toeneming van het aantal over nachtingen met bijna 140.000 of 5 procent. Het aantal overnachtingen is toe genomen voor bezoekers uit Duits land (stijging 154.000 of 19 pet), België en Luxemburg (15.000 of 10 pet.), Engeland (30.000 of 8 pet) en de Verenigde Staten van Amerika (22.000 of 6 pet). Het aantal overnachtingen nam sterk af voor bezoekers uit Zwitser land (19.000 of 16 pet) en Zweden (13.000 of 13 pet). Het bezoek van geallieerde mili tairen liep in 1959 terug met 25.000 overnachtingen of 17 pet. GEPENSIONEERDE SPOORMANNEN VAN LEIDEN VERGADERDEN De bond van gepensioneerden der Nederlandse Spoor- en Tramwegen, afdeling Leiden, hield gistermiddag in het gebouw Prediker een verga dering. Er was geen gebrek aan be langstelling. De voorzitter, de heer J. Jansen, herdacht in zijn openingswoord de in het afgelopen jaar overleden leden. De penningmeester maakte in zijn verslag melding van een batig saldo, waarna de voorstellen voor de algemene vergadering op 4 mei te Den Haag te houden be sproken. Punten van gesprek wa ren hierbij o.a. de korting op de AOW uitkering, op de pensioenen en de huurverhoging van 20% op 1 april a.s. Drie leden zullen ter al gemene vergadering de afdeling Lei den vertegenwoordigen. De afdeling Leiden heeft 210 leden. Het ledental is nog stijgende. Na deze mededeling sloot de voorzitter om even vier uur de bijeenkomst. Hotel „Rotonde" te Zandvoort zal uitgebouwd worden tot het groot ste hotel van deze badplaats. Op het hotel zullen nog acht etages aan de landzijde en zeven aan de zeezijde gebouwd worden. De totale capaciteit van het hotel wordt 273 bedden. Het kapitaal voor de bouw, ad 3 miljoen is reeds verzekerd. Op het ter hoogte van de noord kust van Nieuw-Guinea gelegen eiland Manam heeft zich een vulka nische uitbarsting voorgedaan. Het eiland telt vierduizend inwoners. Men meent, dat de uitbarsting geen slachtoffers heeft gevergd, omdat de bewoners in verband met aardschok ken reeds intijds naar een andere kant van het eiland waren overge bracht. Op de Amerikaanse conferentie voor energie die op 29 maart a.e. te Chicago zal worden geopend, zal voor de eerste maal een auto worden ge toond, die door zonne-energie wordt aangedreven. De wagen, een Baker Electric mo del 1912, is zodanig door een Califor- nische maatschappij geconstrueerd, dat zij kan rijden op zomie-energie. De krachtbron bestaat uit 10.000 si- liconcellen, die in een afneembaar dakpan eel zijn gemonteerd. Het zonlicht wordt door de cellen omgezet in elektrische energie, waar mee een 72-volt accubatterij wordt opgeladen. De motor van de auto wordt door de aocubatterij gevoed. VOLKSWAGENFABRIEK PARTICULIER BEDRIJF >Ta een debat dat de gehele dag in beslag nam heeft de Westduitse Bondsdag woensdag bepaald dat de Volkawagenfabriek te Wolfsburg be gin volgend jaar moet overgaan in particuliere handen. De fabriek is thans deels eigendom van de bondsregering, deels van de regeringen der tien Westduitse sta ten. De waarde van de fabriek en wat erbij hoort is geschat op 1500 miljoen mark. Een woordvoerder van het West duitse ministerie voor kernzaken heeft woensdag verklaard, dat West duitsers, die regenwater drinken, hun gezondheid door radio-actieve besmetting in gevaar brengen. Vol gens het ministerie betrekken ver scheidene honderdduizenden West duitsers hun drinkwater uit regen putten. De staatssecretaris van het minis terie, dr. Cartellier, deelde in de Bondsdag mee, dat Westduitse weer stations sinds de Franse kernproef in de Sahara een toeneming van de ra dio-activiteit in de lucht hadden ge constateerd. Weliswaar was het peil nog onder het kritieke punt, maar volgens hem liepen drinkers van regenwater toch gevaar. tenrofessirlnn/esen rin müerrimeien Jt iff mensen mien the henltftnm iewmW nullen Men Bij de Voorschotense Coöp, Boe renleenbank werd de jaarvergade ring gehouden welke onder leiding stond van de directeur, de heer A. Q. Does wijk. Bij zijn openingswoord herdacht hij het overleden lid, de heer P. M. v. d. Krogt, die 34 jaar een beheersfunctie aan de bank heeft vervuld. De kassier, de heer H. J. Beuman, gaf een overzicht over de gang van zaken in het afgelopen jaar, waaruit de sterke groei van de bank weder om tot uitdrukking kwam. De spaar gelden namen met 539.921,86 toe tot een saldo van 3.186.421,13, ver deeld over 2000 rekeningen. Door de toename van spaargelden in 1958 en 1959 was de bank in de gelegenheid voor ruim één miljoen uit te zetten aan hypotheken. Van dit bedrag werd 859.350,verstrekt aan particulieren voor de aankoop of bouw van een eigen woning, ver^- deeld over 80 hypotheken, waaruit dus blijkt, aldus de kassier, dat men door te sparen bij de Boerenleenbank de woningbouw en bezitsvorming in Voorschoten bevordert. Het totaal aan uitstaande voor schotten bedraagt 1.845.193,89 en het debetsaldo lopende rekening 351.666,12. De omzet steeg met 8 miljoen tot ruim 44 miljoen gulden en het aantal dagboekposten bedroeg 21563. De netto winst bedroeg 13470,81 en wordt toegevoegd aan de reserve. De omvang van werk en diensten bij de bank hebben een dusdanige omvang genomen, dat het bestuur reeds de nodige voorbereidingen heeft moeten treffen om tot een be tere en efficiëntere huisvesting in de naaste toekomst over te kunnen gaan. De aftredende leden van Bestuur en Raad van Toezicht, de heren M. Lakeman en J. H. Koot, werden her kozen. Voor het instrumentenfonds van de Laurentiusharmonie werd een be drag van 200 beschikbaar gesteld. Bestrijding TBC onder rundvee. Het is waarschijnlijk niet algemeen bekend, dat er in Voorschoten een vereniging bestaat tot bestrijding van de tuberculose en andere ziek ten onder het rundvee. Deze vereni ging hield gisteravond een ledenver gadering, waarbij het 25-jarig be staan van de vereniging werd ge vierd. De voorzitter, de heer J. Lek- kerkerker, verwelkomde onder meer de directeur van de provinciale Ge zondheidsdienst in Zuid-Holland, de heer A. A. Oskam. Een aantal huis houdelijke zaken werd vlot afgehan deld. Het aftredende bestuurslid, de heer J. Koot, werd met grote meer derheid van stemmen herkozen. In verband met de nieuwe wet op de stichtingen, kwam er een voorstel voor nieuwe statuten ter tafel, waar door de plaatselijke afdelingen zelf standig worden. Een en ander werd toegelicht door de heer Oskam. De nieuwe statuten werden na enige be spreking vastgesteld. De heer Lek- kerkerker gaf een kort overzicht van het verenigingsleven in de afgelo pen 25 jaar. De aanvankelijke tegen werking veranderde in de loop van de jaren in een goede samenwer king, omdat men het grote belang van een gezonde veestapel ging in zien. Zeer waarderende woorden richte spr. tot de heer A. Hoogen- doorn, secretaris-penningmeester se dert de oprichting van de vereniging die o.a. tijdens de bezettingsjaren de kas van de vereniging uit handen van de bezetters wist te houden. De jubilaris zag de waardering beloond met een kist sigaren. De heer Oskam bood mede namens de provinciale gezondheidsdienst gelukwensen aan de jubilerende vereniging. Hij be krachtigde de gelukwensen met de aanbieding van en voorzittershamer met inscriptie. Ook de heer Oskam gaf veen kort overzicht van het werk van de gezondsheidsdienst. Uiteraard werd de tbc-bestrijding onder rund vee in eerste instantie gezien als eigen belang van de veehouders, doch daarnaast was er ook een an der groot belang mee gediend, nl. de volksgezondheid. Aan de hand van sprekende cijfers toonde spr. de reus achtige vorderingen, welke met de ziektebestrijding werden gemaakt. Zelfs zo, dat in 1956 Zuid-Holland tbc-vrij verklaard kon worden. Naast de tbc-bestrijding vragen ook andere ziekten onder het rundvee de aan dacht. Ook hiervoor is begrip onder de veehouders. Voor een groot deel, was volgens spr. het succes te dan ken aan het nauwe contact tussen het provinciaal orgaan en de plaat selijke verenigingen. Tenslotte werd de prachtige film „Langs ongebaande klingen" vertoond, een film over het werk van de Ned. Heide Maatschap pij. Scheepsberichten AARDIJK p. 16 Azoren naar Le Havre; AKKRUMDIJK 15 van Cristobal naar Los Angeles; ALCOR 16 te Marseille; ALPACCA 16 van Chittagong naar Cal cutta; AMPENAN 16 van Colombo naar Djibouti; ARKELDIJK 17 te Tripoli verw.; BATJAN 16 van Aden naar Umm- said; BOISSEVAIN 16 van Singapore n. Hongkong; CALTEX GORINCHEM (t) 16 te Fredericia; CALTEX PERNIS (t) 17 te Reunion; CAMPHUYS 16 v. Bang kok naar Singapore; CONGOKUST 16 van Antwerpen naar Freetown; DIN- TELDIJK 6 van Londen naar Bermuda; FRIESLAND 16 van Lubeck naar Dun- ston; HOOGKERK 16 van Port Said naar Genua; ITTERSUM 16 van Le Havere n Amsterdam; JAVA 17 te Port Swetten- ham; KYLIX (t) 16 te Bari; LELYKERK 16 te Bandar Shapur; LOMBOK 15 van Balboa naar Los Angeles; MEMNON 16 te La Guaira; MERSEYLLOYD 17 Aden verw.; MOORDRECHT (t) 16 van Fao naar Philadelphia; MUIDERKERK 16 te Zanzibar; ORANJE 16 van Melbourne naar Sydney; PEPERKUST p. 16 Fini- sterre naar Le Havre; PHILIPPIA (t) 17 te Suez verw.; PRINS FREDERIK WILLEM 16 te Valencia; ROTTERDAM 16 van Mombasa naar Aden; SAMBAS 16 op Mekong Rivier naar Hongkong; SARANGAN 16 van Port Said naar Lis sabon; SENEGALKUST 16 van Sydney naar Melbourne; STRAAT MOZAM BIQUE-17 te Kobe; TJIPONDOK 17 te Singapore; TOGOKUST 17 te Lagos; WAIBALONG 16 van Akyab naar Pe- nang; WILLEM RUYS 16 van Southamp ton naar Port Said; WILLEMSTAD 16 te Paramaribo; WONOSARI 16 ten an ker Ras Tanura; WONOSOBO 16 te Tj. Mani. ABBED'IJK 16 van Norfolk naar New York; ABBEKERK 16 van Ham burg naar Bremen; ALCHIBA 16 van Ilheos naar Bahia; ALNATI 16 van Santos naar Buenos Aires; ARES 16 van Curasao naar Le Havre; ATYS (t) 17 van Panamakanaal naar Cura- co; A VERDIJK p. 16 Str. Messina n. Geua; BALI 16 van Hamburg naar Bremen; BENINKUST 17 van Antw. naar Hamburg; CALTEX GORIN CHEM (t) 17 van Fredericia naar Brunsbuttelkoog; CARTA GO 17 Pto. Barrios verw.; CERONTA (t) 16 van Singapore naar Ilo Ilo; CRANIA (t) 17 van Curacao naar Hamburg; DAPHNIS 16 van Maracaibo naar Petit Gonaive; DELFT 17 van La Guaira naar Pto. Cabelo; DIEMER- DIJK p. 16 Kp. S- Lucas naar Los An geles; DORDRECHT (t) 17 te Rio de Janiero; FOREST HILL 16 van Suez naar Mena al Ahmadi; GAASTER- LAND 17 te Vitoria; GRAVELAND 16 te Rio de Janeiro; HERA 17 te Pa ramaribo; HESTIA 17 te Kingston; KALDON (t) 16 van Brunsbuttelkoog naar Rotterdam; KARA (t) 16 van Pt. Said naar Gibraltar; KELLETIA (t) 16 te Pt. Fortin; KONINGS- WAARD (t) 16 van New York naar Curacao; KORENLA. (t) 16 van Phi ladelphia, 22 Curacao verw.; KORO- VINA (t) 17 te Buenos Aires; KREB- SIA (t) 17 te Curacao; KREEFT 16 van Vigo naar Rotterdam; LEERSUM 17 te Hamburg; MAASLLOYD 17 te Philadelphia; MINOS 1 7te Tolkis; NAESS TIGER (t) 17 te Pto la Cruz; NEDERWAAL 17 te Barcelona; NES TOR 17 te Wageningen; NIEUW AM STERDAM 1 7te La Guaira; ORAN JE 17 te Sydney; ORESTES 16 van Kingston naar La Ceiba; PAPEN- DRECHT (t) 17 te Wismar; PARK HAVEN p. 17 Kp. Finisterre naar Rio de Janeiro; P. G- THULIN 16 te Caldera; PURMEREND 16 van Dur ban naar Lorenco Marques; PYG MALION 16 van Beyrouth naar La- takka; RAKI 16 van Lissabon naar Marseille; SALOUM 17 van Rouaan naar Teneriffe; SOESTDIJK 17 van Antw. naar Rotterdam; STATUE OF LIBERTY (t) p. 16 Ascension naar Philadelphia; STEENWIJK 16 van Vancouver naar Bremen; STEVEN 16 van Las Palmas naar Londen; SU- NETTA (t) p. 17 Flores Indonesië n. Lyttleton; TARA 17 Santos verw.; T A RAK AN 17 van Bremen te Ham burg; TERO 17 van Bahia naar Las Palmas; THEMIS 18 van Pt. of Spain te Paramaibo vèrw.; TJILUWAH 16 te Semarang; TRITON 18 Philadel phia verw.; WAAL 16 van Ponce n. San Juan; WELTEVREDEN 16 van Tanga naar Mombasa; WESTLAND 16 van Monte Video naar ?antn<;.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8