Sparta nam met 1-0 revanche op de Glasgow Rangers Natu-raLax Jong Oranje leed 5-2 nederlaag tegen sterkere Engelse ploeg OP HET SPOOR DONDERDAG 17 MXART 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 Tonny van Ede schooi de R'dammers naar de overwinning De Nederlandse supporters konden na afloop nauwelijks spreken door de emo tie,... het „onmogelijke" was geschied: in een keihard, maar fair voetbalge vecht bevocht Sparta gisteravond in het immense Ibrox-stadion in Glasgow, waar de 80.000, merendeels Schotse toeschou wers anderhalf uur lang als begeesterd de boeiende duels volgden, een schitte rende revanche voor de 32 nederlaag, die het vorige week in Rotterdam leed tegen de befaamde Schotse kamploens- ploeg, de Glasgow Rangers. Het werd, dank zij een doelpunt van Van Ede, dat negen minuten voor tijd als een anti climax volgde op een voortdurend Schots overwicht, een minieme triomf voor de Rotterdammers (1—0), maar de marge was juist voldoende om een derde duel tegen de Rangers om een plaats in de halve finales van het Europese toptoer nooi af te dwingen. Het is geen briljante wedstrijd gewor den, daarvoor stond er voor beide ploe gen teveel op het spel. Vooral ln de eerste fase werd vaak zeer nerveus ge speeld, maar voor de tekortkomingen hadden de toeschouwers nauwelijks aan dacht, want die werden afdoende ge compenseerd door de nauwelijks voor stelbare spanning tijdens dit prachtige duel. Sparta is met de 1—0 zege beslist niet onfortuinlijk geweest. Vrijwel voortdu rend namelijk hadden de Rangers een overwicht, vaak zelfs een groot over wicht. Maar de Rotterdamse ploeg vocht met een bewonderenswaardige wils kracht, speelde defensief enorm sterk vooral spil Villerius onderscheidde zich en verraste voorts de Schotse achterhoede meermalen met knappe combinaties, die geleid werden door Fitzgerald en Tinus Bosselaar. Het begin van de strijd was nerveus, met slordige passes van beide teams en stevig, destructief spel van de achter hoeden. Sparta vooral vreesde een over rompeling en daarom had trainer Nevil le de Ier Crossan opdracht gegeven om de defensie waarin Villerius de reus Jany Schilder als spil verving en Ad Verhoeven als rechtshalf speelde in de eerste fase te assisteren. Het gevaar voor de Rotterdammers kwam ook nu weer van de snelle en geraffineerde rechtsbuiten Scott, maar linksachter Van der Lee soms met de steun van Crossan loste de problemen nu beter op dan vorige week in Rotterdam. Toch was de eerste aanval voor Spar ta, een aanval, die besloten werd met een boogbal van Tinus Bosselaar, die de aanvankelijk nogal onzeker spelende invaller-doelman Ritchie goed verwerk te. Kort daarop moest Littele de Rotter dammers een hoekschop toestaan, maar ook deze bleef zonder effect. Er was in deze eerste periode weinig krachtsverschil. En na de openingsfase ontwikkelde zich een bijzonder boeiend duel, met vaak zeer goede spel momen ten, die resulteerden in scoringskansen voor beide ploegen. Vooral middenvoor Fitzgerald onderscheidde zich. Halver wege de eerste helft bracht hij, in een ogenschijnlijk ongevaarlijke situatie, doelman Ritchie voor de eerste keer in moeilijkheden en na ongeveer een half uur loste hij een hard schot, dat deed herinneren aan zijn prachtige inzet in de wedstrijd in Rotterdam. Nu echter vloog de bal niet tegen de paal, maar tegen de vertwijfeld reikende vuist van de Schotse doelman en daarna buiten het veld. De Rotterdamse verdediging kwam uiteraard ook enkele keren in moeilijk heden. De aanval van de Rangers, met Millar als een gevaarlijke middenvoor, zette verschillende keren stevig door, maar de Sparta-verdedlgers vingen do stormlopen goed op. Schot Brand miste met keeper Van Dijk alleen tegen zich. In de 25ste minuut ontkwam Sparta aan een gevaarlijke situatie, toen links binnen Brand vervanger van McMil lan alleen voor doelman Van Dijk verscheen. Maar de Schot miste. Een tiental minuten daarna schoot Baird ln Vrije positie naast het Rotterdamse doel. Veel goede kansen kregen de Rangers, ondanks hun licht overwicht, daarna niet meer, want de dekking der Rotterdam mers was voortreffelijk. Alleen links half Stevenson kon vlak voor de rust nog een hard schot lossen, maar de bal vloog over de lat. Na de rust zette de Schotse formatie een fel offensief in, dat echter vast liep op de hechte Rotterdamse achterhoede, die de Rangers met felle tackles steeds weer tot wanhoop bracht. Doelman Van Dijk kwam nooit in werkelijk penible situaties. Alleen Scott en Baird zagen kans om een schot te lossen, maar beide keren belandde de bal ver naast het doel. De beste kans voor de Schotten werd kort daarop een vrije schop, die geraffineerd door Stevenson werd ge nomen en waaruit middenvoor Millar de bal met het hoofd hard op het doel richtte. Maar hij mikte te hoog en daar mee ontkwam Sparta aan een achter stand. De strijd werd inmiddels steeds har der. Millar werd eenmaal met een forse tackle in het strafschopgebied ten val gebracht, maar de Engelse scheidsrech ter zag er geen overtreding in, ondanks het gejoel van de 80.000 toeschouwers. Halverwege de tweede helft kreeg Ad Verhoeven tenslotte een officiële waar schuwing voor een ongeoorloofde charge tegen Brand. De lat bij Sparta redde. Na 25 minuten opnieuw een fortuinlijk moment voor Sparta: een verschrikke lijk hard schot van Baird sloeg Van Dijk kansloos, de lat voorkwam echter een treffer. - Het leek vrijwel onmogelijk, dat Spar ta nog een overwinning zou behalen. Daarvoor was het overwicht der Schot ten té groot. Maar met een enorme wilskracht vochten de Rotterdammers zich door de moeilijkheden heen en langzamerhand kwamen er ook voor Sparta meer mogelijkheden. De eerste aanwijzing was een schot van Verhoeven, die Ritchie nauwelijks over de lat kon stompen. Kort daarop drong Piet de Vries fel door, maar scheidsrechter Howley floot voor bui tenspel. Eindelijk raak. Een tenslotte, negen minut tijd, kwam hét grote moment: ven schoof de bal naar Van san werd vervolgens in het spel ken en onmiddellijk joeg de knappe cross-pass door de Schotse de fensie, die Tonnie van Ede met een prachtig schot uit een moeilijke positie afrondde: 0—1; Het Nederlai zinning van vreugde mense Ibrox-stadion was op de tribunes èn in het veld de spanning nau welijks meer te verdragen. Vertwijfeld joeg aanvoerder Caldow zijn spelers naar voren, vertwijfeld ook klonk het Foto: Nadat Van Ede het enige doelpunt had gescoord, kende de vreugde van de Sparta-spelers geen grenzen meer. geschreeuw van de tribunes, één lange kreet om een Schots doelpunt. De op winding bereikte een hoogtepunt, toen Verhoeven zoals alle Rotterdamse spelers met de rug tegen de muur vech tend de bal laag wegkopte en de 78.000 Schotten als één man in een vlaag van gezichtsbedrog om een strafschop loeiden. Maar ook nu reageerde scheids rechter Howley laconiek Nog éénmaal werd het uiterste ge vergd van doelman Van Dijk, bij een hard schot van Caldow. Maar toen kwam toch het einde, het verlossende einde voor Sparta, dat nu op 30 maart a.s. opnieuw tegen de Rangers moet aan treden. In de beslissingswedstrijd op Highbury. De opstellingen waren: Glasgow Rangers: doel: Ritchie: ach ter: Caldow en Little; midden: Davis, Patterson en Stevenson: voor: Scott, Baird, Millar, Brand en Wilson. Sparta: doel: Van Dijk: achter: Visser en Van der Lee; midden: Verhoeven Villerius en De Koning; voor: Van Ede, Croesan, Fitzgerald, De Vries en Bos selaar. VOETBALTOTO: TENSLOTTE ZIJN ER ACHT WINNAARS Gisteren bij de sluiting van de termijn van de KNVB-pool bleken er acht win naars voor de eerste prijs uit de bus te zijn gekomen. Zij zullen ieder 15.924 gulden aan waardebonnen krijgen. Er waren 120 gegadigden voor de 2e prijs (ieder 526 gulden), terwijl de 3e prij6 gedeeld moest worden door niet minder dan 1141 deelnemers, die ieder iets meer dan 55 gulden krijgen. FRANKRIJK—CHILI 6—0 Het Franse nationale voetbalteam heeft gisteravond in Parijs met 60 gewon nen van de ploeg van Chili, die op het Primavera Italiana bi) Kreymborg! Italiaanse lente ln onze prachtige collectie Waerborg-regenjassen. Zie o.a. Model „ROMA" - vlot, sportief, met opgestikte zakken. 400*'« egyptische garens, DRI-SIL bewerkt, dus duurzaam waterafstotend. Speciale lenteprijs f 45.- Haarlemmerstraat 143 - Lelden pa. Bij de rust was de stand door^ Euro- Het was de eerste wedstrijd van de Chileense ploeg op Europese bodem. 42.000 Toeschouwers woonden de wed strijd bij, die in het Pare des Princes werd gespeeld. De Fransen, die voor hun onproduktleve spel bij de rust nog door hun landgenoten werden uitgeflo ten kregen na de hervatting toen het ene doelpunt na het andere viel tel kenmale luid applaus. cégeitnaat dag (ft dag. uit C«n uitkomst bij hardnskklgs vsrstopping.10 tabl.fi JS (Advertentie i De jeugd van Sheffield overspoelde het veld en moeizaam baanden 22 ver moeide voetballers zich een weg naar de kleedkamers. De belangstelling van die jongens gold ln de eerste plaats de En gelse jeugploeg, die met een 52 over winning de roem oogstte, die zij alles zins verdiende. Want al mocht .Jong Oranje kranig van zich hebben afge beten, de tegenstander was superieur. Vooral gaf bij dit resultaat de doorslag de betere conditie van de Engelse jon geren, hetgeen op dit bijzonder zware veld duidelijk tot uitdrukking kwam. Tot rust slaagde Jong Oranje er neg in de stand gelijk te houden, waarbij dient te worden vermeld, dat het eerste En gelse doelpunt zelfs nog uit een straf schop ontstond. Juist in de tweede helft, toen de Nederlanders tot beter construc tief voetbal kwamen, gingen zij echter door de knieën. Onze verdediging was enkele malen niet opgewassen tegen het geweld, dat het Engelse binnentrio (Greaves, Baker en Eastham) ontke tende en Jongbloed kon slechts lijdelijk toezien hoe de Engelsen steeds verder uitliepen en de overwinning inpalmden. Zelfs Kraay, met Muller voor de rust de uitblinkers ln het Nederlandse verdedi- glngsblok, stond hiertegen machteloos. Als een verademing kwam dan ook dat laatste fluitsignaal van de Engelse scheidsrechter Holland, die onze landge noten niet welgezind was. Juist toen draaide onze ploeg echter goed, want voor de eerste maal in drie kwartier voetbal kwamen de Engelsen in de verdrukking, na onze landgenoten daarvoor voortdurend hun wil te hebben opgelegd. In een hoog tempo trachtten zij dadelijk na de eerste trap ln de wed strijd van midvoor Jo Baker de Ne derlandse linie op te rollen. Zij schenen in hun opzet op het zware veld te sla gen, want de druk legde de Nederlandse ploeg lam, als zat zij onwrikbaar vast in de modder. Slechts ternauwernood ontkwam et Nederlandse doel in deze eerste fase aan een doorboring en iedereen greep zich ln verbazing naar het hoofd toen in de achtste minuut de eerste de beste echte aanval van de geheel ln het geel gesto ken Nederlanders een doelpunt oplever de. Midvoor Jansen' legde met een op maat gesneden pass de fundering, waar op de doorgelopen Prins de Engelse doelman passeerde (01) Swart kreeg zelfs nog een goede kans deze onver wachte voorsprong te vergroten, maar zijn lage schot ging rakelings naast. In een hoog tempo rukten de Engelsen telkens weer op, drongen door in de Nederlandse verdedigingslinie, waarin de Eindhovenaar Renders ditmaal een zwakke stee vormde. Maar de Britten slaagden er toch eerst na 22 min. in de gelijkmaker te scoren. Het gebeurde uit een strafschop, die de Engelsen kregen toegewezen wegens ongeoorloofd „blok keren" van Greaves in het strafschop gebied. Rechtsbinnen Eastham voltrok het vonnis feilloos (11). Naarmate de strijd vorderde, kreeg hij een grimmiger karakter. Het ging soms hard tegen hard, waarbij het vrije schoppen regen de. De Engelsen hielden het spel ln han den en pas in de laatste minuut voor ru:% moesten zij terug, in het nauw gebracht door een combinatie van het Ajax-trio Swart-Groot-Prins. Een verrassend schot van Haak, dat doelman Macedo voor treffelijk verwerkte, besloot dit korte vuurwerk. Nauwelijks was de tweede helft be gonnen, terwijl de geblesseerde Jansen nog in de kleedkamer verbleef, of de Engelsën leidden hun overwinning in met een tweede doelpunt, ditmaal van Greaves, die indirect uit een tegen Mul ler toegekende vrije schop scoorde (2-1). De vreuge-kreten galmden nog na, toen middenvoor Baker met een kopbal het derde Engelse doelpunt op het scorings- bord bracht: 31. Nu had Nederland echter het antwoord klaar en het was Prins, die de Engelse doelman met een keihard schot op de knieën bracht (3-2). Hinkende op de rechtervleugel hervat te Jansen het spel, welk feit de Engelsen vierden met een vierde treffer, drie mi nuten later van de voet van Baker (4-2) Wisselende kansen daarna, met een diagonaal schot van Swart tegen de lat, een schot dat beter lot verdiend had en juist daarom was het zo jammer, dat 8 minuten voor het einde rechtsbuiten Hollidayl de eindstand op 52 bracht waardoor de uitslag voor de Engelsen wel wat geflatteerd werd. Het Engelse team kende geen zwakke plekken, hetgeen helaas bij de Neder landers wel hot geval was. Zoals de be- zetting van de linksachterplaats en de linksbuitenplaats. Om deze spelers echter de schuld van de nederlaag te geven, zou niet Juist zijn. De Engelsen waren beter en daarom verdienden zij deze zege volkomen. FORTCNA '54— 8AARBRÜCKEN 1—2 Fortuna'54 heeft gisteravond in de competitie om de beker voor de „landen zonder grenzen" met 1-2 verloren van FC Saarbrücken. By de rust leidden de Duitsers reeds met 2—0. DE ENGELSE WEDSTRIJDEN Voor de Engelse league werd gisteren voor de erste divisie gespeeld. Wolver hampton Wanderers—Preston North End. De uitslag werd 33. In de replay voor de zesde ronde van het toernooi om de FA-cup heeft Black burn Rovers met 20 van Burnley ge wonnen. De beide doelpunten werden in de verlenging gemaakt. Blackburn Rovers ontmoeten in de halve finale Sheffield Wednesday. Ook de laatste etappe van de „koers nar de zon", de rit van Fréjus naar Nice (115 km), Is geëindigd met een triomf voor Rik van Looy. De snelle Belg won de eindsprint voor Gilbert Desmet en Roger Rivière. De uitslag was: 1. van Looy (Belg.) 115 km. in 2.56.07; 2. Desmet (Belg.): 3. Rivière (Fr.); 4. Annaert (Fr.); 5. van Meenen (Belg.); 6. Thomin (Fr.); 7. El liott (Ierl.) allen z.t De kopgroep bestond uit 27 renners. De Nederlander Michel Stolker finishte als 33ste. Hy maakte deel ait van een tweede groepje, dat een achterstand had vtn 3 minuten en 35 sec. op do winnaar. De Belg Impanis zat, evenals zyn concurrenten, in de kopgroep en werd dus winnaar van deze voorjaarsklas sieker. De eindrangschikking werd: 1. Impa nis (België) .totaaltyd 32 uur, 15 minu ten en 47 seconden; 2. Mahé (Fr.) 32.18.13; 3. Cazala (Fr.) 32.18.19; 4. An- glade (Fr.) 32.19.00; 5. Colette (Fr.) 32.19.20. Michel Stolker werd in het alge klassement 35ste met een totaalty. 32 uur 53 min. 21 seconden. De man Roger Rivière eindigde als tiende (32.39.49). Er waren in de laatste etappe zeer veel uitvallers, de Fransen Jean Graczyk (dinsdag nog etappewinnaar)Dejouhan- net, Forlini, Le Dlssez, Busto en Fllffel, de Belgen Schroeders. Derycke, De- bruyne, Keteleer en Kerhove, de Ita liaan Zoppas en de Duitsers Tueller Om- mer en Jaroscwicz. ATLETIEK De 27-jarige soldaat Hein Cujé uit Middelburg heeft gisteren te Vught voor een prachtige verrassing gezorgd. In een prachtige styi zegevierde de lange gebrilde atleet die in 1959 byna niet heeft kunnen trainen in verband met een ernstige knieblessure in het Nederlands militair cross country kam pioenschap. Een verrassing omdat hij met niet minder dan 43.6 seconden voor sprong op de Nederlandse kampioen Frans Kunen als eerste over de eind streep ging. Het parkoers uitgezet ln de vorm van een acht in de boeryke omgeving van de Lunettenkazeraa was zeer geacciden teerd, en had een lengte van acht kilo meter. De uitslag luidt: 1. Hein Cujé (EMM- Middelburg) 28 min. 23.4 sec.; 2. Frans Kunen (Sprint-Breda) 27 min. 07 sec.; 3. Hane Christ (Ossvolo den Bosch) 27.45.5; 4. Anton Jonkers (Sprint-Breda) 28.18; 5. Heydens (Dynamo-Middelburg) 28.44. GYMNASTIEK EUROPESE TURNKAMPIOENSCHAPPEN VAN FICEP IN MAASTRICHT Op 10, 15, 16 en 17 juli van dit jaar zal de Limburse Katholieke Gynastiek Bond het gouden bestaansfeest vieren. In het kader van de feesteiykheden zullen in Maastricht o.a. de Europese turnkampioenschappen plaats vinden van de Fédératlon Internationale Catholique d'Education Phsyique Hieraan wordt deelgenomen door de dames- en herenploegen uit de landen aangesloten by de FICEP. De kampioenschappen voor de heren worden op vrydag 15 juli en voor de dames op zaterdag 16 juli georganiseerd Tydens het onlangs te Basel gehouden congres van de FICEP werd bekend, dat aan de titelstryd by de heren zal worden deelgenomen door de ploegen van Span. je, Oostenryk, Frankryic, België, Duits land, Nederland en waarschyniyk Italië. Aan de kampioenschappen voor de dames nemen deel de ploegen vbd Bel gië, Frankrijk, Oostenrijk, Spanje en Nederland. Het wedstrydprogramma vermeldt voor de heren een zeskamp bestaande uit vloeroefeningen, paardspringen, paard- voltige en oefeningen aan ringen, brug en rek. Voor de dames staat een vierkamp te ningen, paardspringen, oefeningen aan de evenwichtsbalk en aan de brug met ongeiyke leggers. SCHAKEN COMPETITIE LE1DSE SCHAAKBOND Derde klasse groep B SPW heeft de competitie besloten met een forse overwinning op Noordwyk II. Wel was Noordwyk gehandicapt door het ontbreken van de drie eerste spelers. De uitslag was: L. Groenendijk (SPW I)—N.O. (NrdwII) 1—0; J. v. Oosten—N.O. 1—0; J. Vink— N.O. 10; E. van VeenJ. Schoenmaker 1-0; H .v. Oa-W. v. Rooyen l-O; N. Zitman—G. Marino 0—1; H. Bonnet J. de Leeuw res Vr—V«'. J- Verkuijl M. de Hollander res. 1—0; J. v. d. Horst H. Postema res. 1—0; C. Visser—M. Plug res. 1—0. Eindstand 8Vi1V|. In dezelfde klasse werd ook nog ge speeld Philidor IV—Boskoop II met het volgende resultaaf E. L. van der Burgh (Ph. IV)-X. Slin gerland (Bosk. II) xx; U. Hortensius N. v. Gemeren xx; J. de RooUC. B. de Mik—S. van Ge- C. van Dyk re*—P. MeyersDr. C. H. Flim tra—M. P. de Jong 0—1; L. Slieker—P. Kalkman 0—1; J. A. van dre MeydenJ. Erkelens 0—1; E. E. J. Ernstbrunner—A. J. van Gemeren 10. Voorlopige stand 2>/s—4l/s met drie afgebroken partyen. Na arbitrage werden de navolgende uitslagen verkregen in derde klasse gr. A. HazerswoudeLeiderdorp II 55. (M.J. Ravenaberg—B. Corts 0—1; Jac. Harkes—A.N. Kleiss 1—0; N. v. d. BoschC. van Tol 01). Derde klasse groep C. Philidor V Katwyk II (B. de JongJ. Reitsema 10; A. LangezaalJ. v. d. Nagel 10. Eindstand 64. Eerste klasse Noordwijk IBodegra ven I 4l/ïS'/a (G- MarytJ. G. B eek- veld 01; H. MeyersH. J. v. Os 01; J. de Leeuw res.Th. de Vries Tweede klasse groep B. LSG IVKat wyk I 51/»4'/i (R. W. de Waal—P. Ba- velaar Vs Derde klasse groep A. Boskoop III Bodebraven III 55 (L. Brand—L. Breedyk 0—1). Beneveld praatje in park eindigde in beroving In het park aan de Potgietersingel te Zwolle is dinsdagavond de Steen- wyker C. K. van een portefeuille met 2800 gulden beroofd. De man had en kele café's bezocht, toen hy een Zwol- lenaar ontmoette met wie hy nog en kele biertjes dronk. Vervolgens richtte het tweetal zijn schreden naar het park om op een bank nog wat na te praten. Onverhoeds deed de Zwol lenaar een greep in de binnenzak van zyn benevelde metgezel en ging met de portefeuille aan de haal. Het ontnuchterde slachtoffer snelde naar een huis in de nabyheid, waar de po litie telefonisch werd gewaarschuwd. De politie hield H. L. aan, die de da der bleek te zyn. De man had het geld in zyn huis verstopt achter het Behang. Hier werd het gevonden door zyn vrouw, die daarop een kennis, de Kampenaar G. W. S., verzocht het bedrag onder zyn hoede te nemen. Deze begroef het geld in de grond. L. werd opgesloten en K. kreeg zijn geld terug. DE „BUURT" TE AMSTERDAM Op 29 maart zullen maar liefst 81 vrouwen uit de Amsterdamse binnen stad zich by de kantonrechter moe ten verantwoorden wegens overtre dingen van de Algemene Politiever ordening betreffende de openbare redely kheid. van DOUGLAS GREY 23 „Die is aan de andere kant gegren deld! Of er moet een veer te vinden zijn. De andere deur ging ook met 'n veer open!" ,Laat mij eens kijken!" zei Judson. Judson bekeek het paneel en vond werkelyk een knopje, waarop hij echter zonder enig resultaat her haaldelijk drukte. „Er zitten grendels op," zei hy, toen hij merkte dat hy de deur niet zonder onnodig leven te maken, for ceren kon. „Daar is die Japanner vast en zeker doorgeglipt. Maar waarom is Van Duyle er zo ineens vandoor gegaan?" „Voor my blijft de hele zaak een raadsel," verklaarde Norton gelaten, „ik heb nog nooit zoiets vreemds meegemaakt, als die herrezen schyn- dode, die beweert, dat hij de schaal weet te vinden. Ik weet niet eens zeggen." len doen?" VToeg zeker meer, of ik die Japanner hier wel levend gezien heb...." „Toch is dat zo," viel Judson hem in de rede, „want ik heb hem ook ge- zien. Hij was werkelijk ln dit ver trek. Maar hoe ze hem weer levend gemaakt hebben, terwyl de baas en die dokter toch verklaarden dat hij dood was, dat gaat mijn begrip te boven. In elk geval was hy hier, daar valt niets tegen te zeraan „Weet je wat we m nog' het best kunner Norton. „We moeten gaan vertellen. Hij za weten. Misschien is Van Duyle hem toe." „Het zou kunnen dat hij langs ons heengelopen is," gaf Judson ongaar ne toe, „maar waarschyniyk vind ik dat niet. Er moeten nog meer deu ren zyn dan deze hier en die aan de andere kant van dit vertrek. Ik zal dat voordat ik hier vandaan ga, toch eerst nog even onderzoeken. Geef me je lantaarn eens, Roy." Judson doorzocht het vertrek in alle hoeken en gaten. Hy kon geen andere deur vinden, behalve de twee die hij al kende en er was ook geen enkel venster. Van Duyle en de Ja panner moesten dus of door de deur' aan de andere kant zyn weggegaan, of langs de beide detectives heen zyn geslopen in de verwarring, ont staan door het stukslaan van de lamp. „Maar waarom deed hij dat?" Norton stelde die vraag, als was er geen antwoord op te geven. Maar elndelyk meende Judson een oplos sing gevonden te hebben. „Ik weet er geen andere verklaring voor, dan dat hij misschien plotse ling krankzinnig is geworden by het besef, dat hy met een dode sprak," zei hy. „Dat zou mii niets verbazen, want ik voel mezelf ook versuft en draaierig door wat hier is voorgeval len. Kom, Roy, laten we maar naar beneden gaan. De chef is toch de enige, die er raad op kan weten." Ze lieten de kamer precies ln de zelfde toestand en kwamen beneden zonder iemand te ontmoeten. „Roy, ga jy nu naar Matsu en Shorty toe, als die nog in de kamer van de butler zyn. Dan ga ik weer naar de salon en zie een gelegenheid te vinden, om het aan de baas te ver tellen." „Hij zal je voor krankzinnig ver slijten,voorspelde Norton, toen Judson de deurknop van de salon omdraaide. „Het zal je heel wat moeite kosten, hem ervan te over tuigen dat we die Kitura hebben ho ren Draten, na hem gisteravond met een dolk door zijn hart te hebben ge zien." „We hebben hem immers allebei ge zien!" gromde Judson, terwyl hy zonder verder op antwoord te wach ten de salon binnenging. Een enkele blik overtuigde hem terstond, dat Ba sil van Duyle niet aanwezig was. Flint stond nog by de piano en sloeg de muziek om voor Mary, die een sa lonstukje aan het spelen was. Me vrouw Farrington zat met haar rug naar de deur toe te haken en de ban kier zelf was, royaalweg en zonder te trachten het feit te vergergen, op zyn stoel in slaap gevallen. Hy sliep gewoonlijk als zijn dochter een tydje piano gespeeld had. Hij hield wel van muziek, maar als hy er meer dan een uur naar luisteren moest, kreeg hy altijd slaap. In de opera had zyn vrouw steeds veel moeite om hem wakker te houden. Mary Farrington was aan de laatste maten bezig en bij het slotakkoord werd haar vader wakker, maar wist zich uitstekend te houden, alsof hy helemaal niet geslapen had ,Als u het goedvindt, mijnheer Far rington", stelde Flint voor, „zou ik met myn assistent nu wel graag aan het onderzoek beginnen waarvoor we toch eigenlijk hier gekomen zyn, al hebben we ook bijzonder van uw gastvryheid genoten. Het is al over elven en de dames zullen zich wel wensen terug te trekken." Een kwartier later, toen mevrouw Farrington en haar dochter afscheid genomen hadden, wendde Flint zich met zakeiyke scherpte tot de bankier. „Waar is Van Duyle gebleven? He heb hem de kamer niet zien uitgaan." „Tijdens het zingen is hy wegge gaan", antwoordde Farrington. „Hy doet hier net waar hy zin in heeft. We behandelen hem als een lid van het gezin. Hij zal wel ergens zitten te rokenmisschien in myn werkka mer boven in de koepel. Ik zal u die kamer by gelegenheid wel eens laten zien." „Goed. Ik zou die kamer graag eens bekilken", „Ik ookviel Judson hem bij, in de hoop, dat de bankier misschien zou voorstellen, er meteen heen te gaan. „Is er daar soms meer dan één rookkamer?" Farrington keek hem verbaasd aan. Hoe kwam die jongeman die toch vreemd in huis was, op het idee, dat er meer dan één rookkamer boven in de koepel zou zyn? Hy gaf zyn ver wondering echter niet te kennen. Hy zei alleen, dat er nog een andere, klei nere kamer was, waar hy echter zel den kwam. De schijnbaar onbete kenende vraag van zyn assistent was Flint echter wel opgevallen en hij zag aan het gezicht van Judson, dat deze met die vraag iets byzonders voor had. „Maardat is waar ook! Basil Is daar in geen geval Kort nadat hy hier uit de salon gegaan was, kreeg ik een krabbeltje van hem*', vervolg de de bankier, een briefje uit zijn vestzakje halend. „Hier is het „Plotseling naar de stad geroepen. Je neemt het niet kwalijk, wel? B. v. DEcht iets voor Basil Hy had zeker afgesproken ergens een spelle tje poker te spelen. U blijft hier van nacht natuuriyk logeren, nietwaar?" vroeg hy met zyn joviale gastvrij heid. „Dan zal ik Matsu even zeggen, dat hij zorgen moet uw kamers in orde te brengen." Ze waren in de biblotheek gaan zit ten en de bankier had een sigaar op- Êestoken, waarvoor Flint en Judson edankt hadden. Flint hield de arm van de bankier tegen, toen deze op de elektrische bel wilde drukken om de butler te roepen. „Nee, roept u Matsu niet hier. mijn heer Farrington. Ik zou hem graag op zijn eigen terrein spreken. U weet immers nog wel dat ik u een poosje geleden gevraagd heb eens met hem te mogen praten?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3