S)e CöidóeSoii^atit Adenauer wil volksstemming in West Berlijn Oost en West vinden eikaars plannen niet realistisch Lourmais trotseerde de Lorelei Peking boos op Djakarta Kardinaal Alfrink naar Rome Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 DONDERDAG 17 MAART 1960 51ste JAARGANG No. 14967 Telefoon. Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p. w., f2.55 p. maand, 17.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Handhaving siaius quo Bondskanselier Adenauer heeft woensdag in Washington in een rede voor leden van de Amerikaanse pers vereniging gepleit voor een volks stemming in West-Berlijn vóór de ko mende topconferentie om te kunnen vaststellen of de bevolking van dit stadsdeel handhaving van de status quo wil of wijziging van het bezet tingsstatuut. Hij achtte het wenselijk, dat de drie westelijke mogendheden, die in West-Berlijn troepen hebben, een der gelijke volksstemming organiseren. Adenauer, die vasthield aan het recht op zelfbeschikking van de Westberlijnse bevolking, zei- er niet aan te twijfelen, dat de uitslag van de volksstemming zal zijn: handha ving van de status quo. ACHTERDOCHT pENèVE IS WEER EENS de plaats, waar de afgevaardigden van verschillende volken Oost en West zegt men gemakshalve bijeen zit ten en praten over de beste manier om tot ontwapening te komen. „Reken maar op een jaartje" zeg gen ze in Genève, maar als men af gaat op de ervaringen van de laatste halve eeuw, is men geneigd te den ken: „Reken maar tot St. Jóttemis". Eigenlijk moest het zo eenvoudig zijn: wie wil er nu nog oorlog? Maar in feite is het, zoals Chroesjtsjef zei, een eeuwenoude droom van de 0 mensheid, dat men nog eens zonder angst voor overvallen en dus ongewapend zou kunnen leven. Moet dat altijd een droom beeld, een illusie blijven? De oorzaak dat men nog altijd tot de tanden ge wapend tegenover elkaar staat, is het wantrouwen,, dat men koestert tegenover eikaars bedoelingen en plannen. Het is gemakkelijk om te zeggen: „Laten we eenvoudig de legers naar huis sturen en alle atoombommen en raketten vernietigen", maar tussen doen en zeggen ligt een hele afstand. Men wil wederzijds ook de zeker heid, dat er gedaan wordt wat be loofd is. Met andere woorden: men wil controle op de ontwapening. Maar dan begint Rusland bedenkin gen te maken, omdat het vreest, dat met name de Amerikanen deze con trole alleen maar wensen om achter de Russische economische geheimen te komen. Moskou wil geen pottekij- kers, dat is het gehele probleem tot z'n eenvoudigste proporties terugge bracht. En waarom wil het geen pottekijkers? Omdat het in elk geval Volgens Adenauer zou aanvaarding door het Westen van de Russische eis tot verandering van de status van West-Berlijn een enorm prestigever lies voor het Westen tengevolge hebben. Hij legde er voorts nogmaals de na druk op, dat het vraagstuk van de ontwapening onder toezicht de toets steen voor de komende topconferen tie tussen Oost en West zal zijn, om dat de regering van het grootste deel van de overige politieke kwesties, waaronder de kwestie-Berlijn en het Duitse vraagstuk, volgens hem af hangt van dit vraagstuk. Adenauer zei, dat het resultaat van de volkss miming handhaving van de status quo het "Westen sterker zal maken. Het Westen kan dan Chroesjt sjef op de topconferentie erop wij zen, dat de mensen, die direct be trokken zijn bij de toekomst van West-Berlijn, Ohroesjtsjefs eis tot wijziging van hun status volledig ver werpen. Adenauer zei tot slot niet te ge loven, dat de Sowjet-Unie een oorlog zal beginnen, als de westelijke mo gendheden pogingen om hun de toe gang tot Berlijn te beletten, de kop zouden indrukken. TWIJFELACHTIG. Sommige diplomatieke waarnemers in Washington hebben er al hun twij fel over uitgesporken of Adenauers suggestie wel in goede aarde zal val len bij de V.S., Engeland en Frank rijk, want een dergelijke volksstem ming vormt nu niet bepaald een gun stige inleiding op de topconferentie. In diplomatieke kringen meent men voorts, dat er een soort van stil zwijgende overeenkomst tussen Oost en West bestaat om niets te doen wat de kansen op succesvol overleg kan verkleinen. Men wees er in Washing ton op, dat de uitslag van de stem ming handhaving van de status quo in de eerste plaats Adenauer de economische strijd vreedzame concurrentie noemt men dat wil voortzetten. In het Westen ligt de economische concurrentie meer op het vlak van het particuliere be drijfsleven, maar in het communis tische stelsel is het staatstaak. Even als de bewapening staatszaak is. De Russen strijden voor de wereldrevo lutie, hetzij met de wapens, hetzij met economische middelen. Thans zijn de wapens minder geëigende strijdmiddelen gebleken, daarom stapt men nu maar liever over op economische strijdmiddelen. Maar een strijd blijft het; een strijd tussen twee systemen. Vandaar dat men zo moeizaam tot elkander komt en de achterdocht blijft be staan. in zijn overtuiging zou sterken, dat handhaving van de huidige status van West-Berlijn het gunstigste re sultaat van het topoverleg zou zijn, voor zover dit betrekking heeft op de kwestie-Berlijn. De drie westelijke bezettingsmo- gendheden weten allang, dat de over grote meerderheid van de Westber- lijners niets moet weten van Chroesjt- sjefs „vrije stad". Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken noemde het voorstel van Adenauer voor een volksstemming „zeer interessant". De Amerikaanse regering neemt aan dat het idee van de bondskanselier te berde zal wor den gebracht tijdens de huidige be sprekingen ter voorbereiding van de topconferentie. Indien dit geschiedt zal het voor stel even zorgvuldig worden overwo gen als andere, aldus de woordvoer der, die niet twijfelde aan de uitslag van een volksstemming. Drie vrouwen vermoord In een groot staatspark bij Ottawa in de Amerikaanse staat Illinois zijn woensdag, de lijken gevonden van drie vermoorde vrouwen van mid delbare leeftijd. De vrouwen, die gehuwd waren met vooraanstaande zakenlieden uit Chicago, waren sedert maandag ver mist. Op die dag gingen zij met een auto naar het park voor een voet tocht. Van deze voettocht zijn zij niet teruggekeerd. Een commissaris van politie heeft meegedeeld dat de vrouwen zijn doodgeslagen. De lijken zijn gevonden door een groep jongens uit een kamp in de omgeving. Wild verkoos een veilig onderdak 33 Prins Bernhard ontsluit ienioonsielling Russisch plan nader omlijnd De Sowjet-Unie heeft woensdag op de ontwapeningsconferentie te Ge nève het westelijke ontwapeningsplan onuitvoerbaar genoemd, omdat er geen termijnen in zijn vervat en is met een tegenvoorstel gekomen met het plan tot invoeren van een alge hele ontwapening in vier jaar tijds. In diplomatieke kringen te Genève zei men, dat de Russische voorstellen niet realistisch zijn. De Rus Zorin heeft het Russische ontwapeningsvoorstel van de afge lopen herfst nader omlijnd. Dit plan kent drie stadia: een periode van één tot anderhalf jaar, waarin de Ver enigde Staten, de Sowjet-Unie en China hun strijdkrachten beperken tot 1.700.000 man en Groot-Brittan- nië en Frankrijk tot 650.000 man en waarin een organisatie voor inspec tie wordt gevormd; een tweede pe riode van anderhalf tot twee jaar, waarin de overblijvende strijdkrach ten worden ontbonden en de steun punten in het buitenland worden ontmanteld en tenslotte een periode van één jaar, waarin alle kernwa pens en alle militaire inrichtingen worden vernietigd. Kernwapenverbod. Zorin heeft op de geheime zitting gezegd, dat de Sowjet-Unie ervan uitgaat, dat er overeenstemming over een verbod van proeven met kern wapens zal worden bereikt, voordat de uitvoering van het program van een algehele ontwapening zal zijn begonnen. Toen verslaggevers hem later op een persconferentie vroegen, of dit betekent, dat de Sowjet-Unie een dergelijk verbod als voorwaarde stelt voor ontwapening, antwoordde hjj, dat de Sowjet-Unie geen voorwaar den stelt voor ontwapening. Over eenstemming over een verbod zou echter een zeer belangrijke factor zijn. De Brit Ormsby-Gore heeft er woensdag op aangedrongen, dat er geen kernwapens in een baan om de aarde worden gebracht. Er moet een waarborg komen dat dit niet zal ge beuren. Ormsby-Gore heeft vereisten ge noemd voor elk ontwapeningsplan; een dergelijk plan mag één land geen belangrijk militair voordeel geven. Er moet doeltreffend internationaal toezicht zijn. Ook moet er een apparaat zijn voor het handhaven van orde en recht in een ontwapende wereld. Door de hevige sneeuwval was het voor het wild op sommige plaatsen in Zwitserland zeer moeilijk, voedsel te vinden. Vele dieren zijn naar de dorpen getrokken om zich door de mensen te laten verwennen. De heer Arnold Prudger, een boer in het plaatsje Fuldere, heeft zelfs vijf herten in zijn stal opgenomen. Het bevalt de dieren zo goed, dat ze nog geen aan stalten maken om te vertrekken Beschikt u over f 1.125.-? Ja? Prachtig! Dan kunt deze week pro fiteren van de le speciale aanbieding van de Faam: top-voordccl aanbiedingen die in Leiden en verre omstreken befaamd gaan worden! TOP-VOORDEEL NR. 1 slechts deze week: HERENCOSTUUM 125.- de Cf* Om vijf uur, gistermiddag passeer de de Franse kikvorsman Louis Lour mais op zijn zwemtocht door de Rijn de Lorelei, de plaats waai volgens oude sagen een schone waternymph door haar gezang de meest evenwich tige schipper kompas en roer zou doen vergeten. De dame heeft zich giste ren niet laten zien maar niettemin had Lourmais al zijn ervaring als kikvorsman nodig om alle klippen te omzeilen. De stroomsnelheid rond de Lorelei bedroeg 10 tot 12 kilometer per uur. De burgemeester van Kaub, die zich had voorgenomen bij de nade ring van Lourmais zelf in de Rijn te springen om hem een glas wijn aan te bieden, moest door griep gedwon gen verstek laten gaan. Vanaf de Lorelei had de koning van de kik vorsmannen nog veertig kilometer voor de boeg, voor hij het voor giste ren gestelde doel, Koblenz, zou be reiken. Het was daarom nog zeer de vraag, of hij daar gisteren nog wel zou aankomen, want stroomafwaarts was de stroomsnelheid niet hoger dan 5 of 6 kilometer. Ook de burgemees ter van Koblenz had een verrassing voor Lourmais in petto: hij wilde hem bij zijn aankomst een diner aan bieden. Hij kwam daarom in een mo torboot de kikvorsman tegemoet om te vragen of hij nog op hem mocht rekenen. Lourmais rekende hem toen voor, dat hij omstreeks tien uur in zijn gemeente zou kunnen arriveren. In het Centraal Museum in Utrecht heeft ZJLH. prins Bernhard woens- dagmiddag de opening verricht van de tentoonstelling „Moderne Brazili- De Franse senator dr. Bernard aanse Kunst", welke tot 15 mei geopend zal blijven. De plechtigheid werd Lafay, die van een bezoek aan Aga- door vele autoriteiten bijgewoond. Deze foto toont v.l.n.r.: Z.E. Bernard dir is teruggekeerd, heeft verklaard, Kardinaal Alfrink, de ambassadeur van Brazilië Z.E. J. de Sousaleao, dat het dodental de 20.000 wel eens prins Bernhard en dr M. E. Houtzager, directrice van het museum. zou kunnen bereiken. HOOGSTRAAT - LEIDEN (Advertentie) Kernontploffing onder de grond Senator Clinton Anderson, voor zitter van de Amerikaanse Congres commissie voor kernenergie, heeft woensdag meegedeeld, dat de Ame rikaanse commissie voor kernener gie binnenkort plannen zal aankon digen voor een ondergrondse kern- ontploffing bij wijze van proef in januari. Anderson meende te weten, dat het geen proef met een kernwapen zou zijn, maar een proef met een kernapparaat ter sterkte van 10 ki- loton, met het oog op het benutten van kernontploffingen voor vreed zame doelen, zoals het aanleggen van nieuwe havens. Volgens senator Clinton zal de voorgenomen ondergrondse kernont ploffing 360 meter onder de grond en 40 kilometer ten westen van Carlsbad (Nieuw Mexico) geschie den. Er zou waarschijnlijk geen ra dioactieve besmetting van de lucht veroorzaakt worden. De V.S. hebben geen kernontplof fing teweeggebracht sinds zij, de Sowjet-Unie en Engeland dergelijke proeven op 31 oktober 1958 hebben opgeschort. Maar in december j.l. verklaarde president Eisenhower, dat de Verenigde Staten zich vanaf 1 januari 1960 de vrijhoud zouden voorbehouden tot het nemen van kernproeven zonder voorafgaande kennisgeving. De voorgestelde nieuwe proef is nog niet definitief door president Eisenhower goedgekeurd. Wel zal een begin gemaakt worden met het graven van een ondergrondse ruim te. De proef, die de codenaam „Ka bouter" heeft gekregen, zal in zout lagen worden genomen. Öe bedoe ling is het mogelijke gebruik van de door de ontploffing onstane hitte voor de vorming van isotopen te be studeren. Volgens de commissie voor kernenergie verwacht men, dat de proef ook wetenschappelijke gege vens zal opleveren over de verschijn selen die zich voordoen bij kernont- ploffingen in zout. In verschillende gebieden van de Midi en Zuid-west-Frankrijk heb ben zich overstromingen voorgedaan. Het peil van de Rhone is gestegen. Verschillende wegen, in het bijzon der in de departementen Gard en Var, zijn afgesneden. Het rampgebied van Fréjus is door het water van de Reyran overstroomd. De vlakte van Tarbes (Hautes-Pyrenées) is in de afgelopen 48 uur geteisterd door wolkbreuken. Er zijn geen slachtof fers. Radio-Peking heeft de Indonesische regering er in een heftige aanval van beschuldigd de repatriëring van on geveer 2000 Chinezen naar de Chi nese volksrepubliek te bemoeilijken. Volgens het radiostation hadden de 2000 Chinezen alle formaliteiten ver vuld om op 12 maart te vertrekken, doch de havenautoriteiten in Djakar ta zouden hen nog twee dagen langer hebben vastgehouden om hen aan nieuwe administratieve verplichtin gen te onderwerpen. De Chinezen zouden, aldus radio- Peking, op 14 maart hebben kunnen vertrekken, maar de transportsche pen waren niet altijd aan de kaden van Djakarta te vinden. Heiligverklaring in de St. Jan Waarschijnlijk zal Paus Johannes weert voor de zoveelste maal van eeuwen oude tradities afwijken, wanneer hij op 26 mei de heiligverklaring uit spreekt over de zalige Gregorio Bar- barigo. Het is namelijk de bedoeling, dat deze heiligverklaring niet zal plaats vinden in de St. Pieter maar in de basiliek van St. Jan van Late- ranen. KARDINAAL TARDINI WIL AFTREDEN Kardinaal Domenico Tardinl, staatssecretaris ten Vaticane, heeft woensdag op een personferentie in Rome meegedeeld, dat hij om ge zondheidsredenen ontslag uit zijn fyictie heeft gevraagd. De 72-jarige kardinaal Tardini, die het boek dat hij over wijlen Paus Pius XII heeft geschreven, inleidde, noemde zijn gezondheid „nogal wankel" en verklaarde zich niet meer opgewassen te voelen tegen „het veeleisende werk" van staats secretaris. Zoals bekend is de kar dinaal al enige tijd ziek. Hij is sinds 1921 werkzaam geweest op de Pau selijke staatssecretriaat en werd in december 1958 tot staatssecretaris benoemd. Hij zei tegen de journalis ten, dat hij niet alleen over het ont slag te beslissen had en verklaarde voorts, dat hjj na de dood van Paus Pius Xn „tamelijk vermoeid" was, reden waarom hij toen reeds hoopte op een rustperiode. Oil nummer bestaat uit 12 pagina's In 1741 bepaalde Paus Benedictus XIV in zijn bulle „Ad Sepulchra Apostolorum", dat zalig- en heilig verklaringen steeds in de St. Pieter dienden te geschieden. Vóór hem wa ren er geen voorschriften die daartoe verplichtten en inderdaad zijn er tal rijke heiligverklaringen buiten Rome uitgesproken. De laatste heiligver klaring in de St. Jan van Lateranen betrof o.a. de H. Vincentius a Paolo, die in 1736 gecanoniseerd werd. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) WEINIG VERANDERING Bewolkt maar geen neerslag van betekenis. Zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Weinig verandering in tempera tuur. Z.Em. Kardinaal Alfrink, aartsbis schop van Utrecht, zal maandag 21 maart per vliegtuig van de KLM naar Rome vertrekken. De kardinaal wordt vergezeld van de secretaris van het aartsbisdom de Z.Eerw. Heer P. Geurts. Zelfde weertype Een hogedrukgebied boven Scan dinavië, dat door luchtdrukstijgingen in verbinding kwam met een ander hogedrukgebied boven Spanje, zal ook de bewolking zich handhaaft. De Nederland beheersen. De aanvoer van de koude lucht uit Denemarken en Zuid-Zweden duurt voort, terwijl ook de bewolking zich handhaafd. De neerslagkansen zijn gering. De be grenzing van de koude lucht is tot Noord-Frankrijk en tot de Alpen doorgedrongen, als gevolg waarvan er in Oostenrijk sneeuw valt. In de Balkan is door een depressie uit de Sahara een hoeveelheid tropische lucht binnengevoerd, die de vorst- grens in Rusland terugdringt. De depressies op de Oceaan blijven op een te grote afstand om het weer de komende dagen in West-Europa te beïnvloeden. 18 Maart: zon op 06.48; onder 18.49; maan op 00.02; onder 09.36. Hoogwaterstanden 18 Maart: voorm. 6.40; nam. 7.03. Het weer in Europa HELSINKI sneeuw 5 7 STOCKHOLM geh. bew. 1 7 OSLO zwaar bewolkt KOPENHAGEN sneeuw ABERDEEN motregen LONDEN motregen AMSTERDAM geh. bew. BRUSSEL geh. bew. LUXEMBURG geh. bew. PARIJS geheel bew. BORDEAUX mist GRENOBLE zwaar bew. NICE half bewolkt BERLIJN geheel bew. FRANKFORT geheel bew. MüNCHEN sneeuw ZURICH zwaar bewolkt GENèVE half bewolkt LOCARNO licht bewolkt WENEN regen INNSBRUCK regen BELGRADO zwaar bew. ATHENE zwaar bew. ROME zwaar bewolkt AJACCIO zwaar bew. MADRID zwaar bewolkt MALLORCA onbewolkt LISSABON motregen Korreltje Li een lang mensenleven is er ten slotte veel goeds, dat een mens nief gedaan heeft, en veel kwaads dat een mens wel gedaan heeft. Trygve Gulbranssen. 3 3 6 4 8 4 6 2 9 3 11 2 12 3 14 5 11 8 13 6 3 1 12 3 14 0 12 3 14 6 14 2 17 3 17 5 18 12 ~f~ 12 12 6 14 8 14 5 16 10 16 12

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1