„Help Uzelf-chauffeurs" voor Leidse kantonrechter Tegen de Peronisten lil Chinezen-uittocht uit Indonesië KERK EN STAAT IN POLEN Amerikaanse negers roeren zich Armslrong-Jones' voorvaderen WOENSDAG 16 MAART 1960 DE LE1DSE COURANT PAGINA Sleep had een nasleep De Leidse kantonrechter, mr. R. de Bruyn, en de plaatsvervangend kantonrechter, mr. W. de Koning, hebben weer vele series verkeers- zondaars terecht zien staan. Er wa ren gevallen bij, die een onverwachte vrijspraak opleverden, doch ook en kele, die door de magistraten als zeer ernstig werden beschouwd. Zo stond een 30-jarige grondwer ker uit Ede terecht, omdat hij op J oktober jl. te Alkemade werd aan gehouden met een door hemzelf met veel moeite en kosten opgeknapt autootje, waarop hij zelf ter be sparing van de registratiekosten een gefingeerd kentekennummer had aangebracht. Verdachte had slechts weinig tot zijn verdediging aan te voeren en gaf toe, dat hij ..fout" was geweest. De substituut-officier, mr J. A. L. Brada, hield een zeer scherp gesteld requi sitoir, waarin hij o.m. opmerkte dat verdachte blij mocht zijn, dat zijn zaak niet naar het Gerechshof is ver wezen, daar net hier een opzettelijke vervalsing betreft en een hechtenis- straf zeker was gevolgd. Nu wilde hij het nog laten bij een eis van 50 boete subs. 10 dagen. De plv.-kan- tonrechter achtte het feit dermate ernstig, dat hij de eis te mild vond en derhalve vonniste met 60 boete subs. 12 dagen met een ernstige waarschuwing als toegift. Daar niet bewezen kon worden ge acht, dat hij opzettelijk heeft gehan deld, is ook een 32-jarige vracht autochauffeur „door het oog van de naald gekropen". Verdachte reed op 4 februari met zijn vrachtauto op de inhaalbaan van Rijksweg no. 4 en bleef daar, zonder enige noodzaak, rijden ondanks het feit. dat een am bulance-auto, die op weg was naar een ernstig ongeval, achter hem voortdurend luid signalen gaf ten einde te kunnen passeren, hetgeen uiteindelijk vlak bij de plaats van het ongeval gelukte. Verdachte hield vol, dat hij niets van de ambulance-auto had gehoord of gezien, doch hij kon geen enkele reden opgeven voor zijn rijden op de inhaalbaan. Wel beklaagde hij zioh er over. dat een aantal automobilisten, die van een en ander getuigen waren, hem ter plaatse nogal hardhandig hadden aangepakt. Dit ontlokte de kantonrechter de opmerking, dat ver dachte dus al een deel van zijn straf geïncasseerd had. Hoewel opzet niet bewezen was, achtte de officier het optreden van verdachte dermate onbehoorlijk, dat hij 50.boete, subs. 10 dagen eiste. De kantonrechter sloot zich hierbij volkomen aan en vonniste conform. Kort voor haar zaak gisteren voor kwam, liet verdachte een 25-jarige tvpiste uit Den Haag per telegram weten, dat zij verhinderd was, de zit ting bij te wonen en'daarom beleefd verzocht haar maar bij verstek te veroordelen. Aldus geschiedde en naar mate de voorlezing van de ten laste leggingen vorderde, nam de induk, dat verstek-laten-gaan hier de voor keur had, vastere vormen aan. Ver dachte was n.l. na afloop van een ge zellig feestje en ondanks het feit, dat zij geen enkele rijbevoegdheid bezat, achter het stuur van de auto van een goede kennis gekropen. Ze had kenne lijk willen demonstreren, dat auto rijden niet moeilijk was. Toen zij met een snelheid van ruim 70 km./u. door een bocht ging, verloor zij de macht over het stuur en schoot via een grep pel een stuk bouwland in, alwaar de auto uiteindelijk, nogal gehavend, tot stilstand kwam. Behoudens de mate riële schade, liep een en ander geluk kig zonder persoonlijke ongelukken af. De substituut-officier vond de fei ten dermate ernstig, dat hij naast de twee geldboeten van 40 subs. 8 da gen (geen rijbewijs) en 60 subs. 12 dagen (schade toebrengen), verdach te reeds bij voorbaat mocht zij ooit een rijbewijs krijgen de voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor twee jaar, met één jaar proeftijd, wilde opleggen. Deze toe voeging nam de plv. kantonrechter niet over, maar overigens vonniste hij geheel conform. Daar in het on derhavige geval de verzekering de schade niet dekt, komt het geheel verdachte duur te staan. DE HEER J. A. KOOPS KREEG HOGE BELGISCHE ONDERSCHEIDING De ambassadeur van België te 's-Gravenhage, baron F. X. van der Straten-Waillet, heeit gistermiddag in zijn ambtswoning aan de heer J. A. Koops uit Venlo de versierselen uitgereikt, behorende bij de onder scheiding van commandeur in de Kroonorde van België. De heer Koops, die onlangs zijn vijfentwintigjarig jubileum als voorzitter van de Neder landse Rooms-Katholieke Midden standsbond heeft gevierd, is o.m. voorzitter van de internationale ka tholieke middenstandsbeweging en lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Bij deze intieme receptie waren .verschillende Kamerleden en hoog geplaatste ambtenaren aanwezig, als ook functionarissen uit de midden standsbonden in Nederland en van deinternationale middenstands bewe ging. WIELRENNER GERARD SAINT VERONGELUKT. De Franse wielrenner Gerard Saint is woensdagmorgen verongelukt. Hij verloor in de buurt van het kamp Auvours mij Le Mans waar Saint zijn dienstplicht vervulde de con trole over het stuur en botste tegen een boom. Het ernstige verwondingen werd Gerard Saint naar een hospitaal in Le Mans vervoerd, waar hij kort na nan komst overleed. Het binnenvaren van de Leidse wateren vanuit de richting Wou- brugge, via de Nieuwe Rijn, ging op 4 februari met een aantal ernstige complicaties gepaard. Deze dag zul len een 28-jarige sleepbootkapitein uit Hellevoetsluis, diens 31-jarige stuurman (uit Dordrecht) en een 60_ jarige grondwerker (uit Ammerstol) niet licht vergeten. De kapitein moest die dag een elevator-bak van ruim 8 meter breed Leiden binnen slepen. Hij had verzuimd kennis te nemen van het verbod om schepen van meer dan 7.50 breed Leiden bin_ nen te varen. Alles ging goed tot de sleep de Havenbrug naderde en de grondwerker, die zonder enige erva ring te hebben, door de werkgever als „stuurman" op de bak was ge plaatst, het roer verkeerd omgooide, tengevolge waarvan de bak een ter plaatse liggend bootje ramde. De stuurman wipte op de bak over en voorkwam verder onheil. Toen de sleep echter de 7.55 mtr. brede door. gang van de Havenbrug passeerde, kwam de bak ruim een halve meter in breedte te kort om door te varen en de brug werd derhalve nogal ernstig beschadigd. De nasleep werd gisteren voor de balie gevoerd, alwaar het drietal terecht stond en de schuld op hun opdrachtgever c.q. werkgever af schoven. Deze toch had een verkeer de breedte opgegeven en tevens ver. zuimd de meetpapieren op te sturen. Daarbij kwam nog, dat hij de grond werker als stuurman had aangesteld en hij by een eventuele weigering tot varen onmiddellijk ontslag gaf De magistraten hadden wel begrip voor de moeilijkheden, doch gedaag den droegen nu eenmaal de verant woording voor de gevolgen, dus eiste de officier tegen de kapitein een geldboete van ƒ40.subs. 8 dagen t.a.v. „het 7.50 m. verbod" en 60. subs 12 dagen voor de aanvaring; tegen de grondwerker-stuurman f 40.boete ubs 8 dagen en tegen de sleepboot-stuurman 40.subs 8 dagen. Het vonnis luidde 25.subs 5 dagen en 50.subs. 10 dagen voor de kapitein, f 35.subs. 7 da gen voor de grondwerker-stuurman en 10.ubs. 2 dagen vanwege zijn geringe schuld voor de .stuur man. Hoewel de officier tegen de 66- jarige Katwijkse automobilist een boete van 45 subs. 9 dagen eiste, achtte de plv. kantonrechter uit het onderzoek niet bewezen, dat ver dachte bij het rechtsafslaan op dc Rijnsburger weg het rijwielpad reeds kruiste, toen een bromfietser mo gelijk voorbarig zijn stuur om gooide en hierdoor in botsing met de auto kwam. Hij sprak verdachte derhalve vrij van dc ten laste leg ging. Een 52-jarige Oegstgeestenaar zou op zijn bromfiets rijdende, beide nanden van het stuur hebben geno men. Hij had, aldus „stuntende" een proces-verbaal opgelopen. Verdach te was hierover uitermate verbaasd, want hij bezat niet eens een brom fiets en had ook met zijn fiets nog nooit een „stuntje" uitgehaald. De substituut-officier zag geen termen om aan de bewering van „verdachte" te twijfelen en vroeg derhalve vrij spraak. Het vonnis luidde niet anders. altijd een paar Akkertjes bij u om metéén pijn te stillen. AKKERTJES flitsen de pijn weg De 3000-sle student in Nijmegen ingeschreven Gisteren is met enige plechtigheid de drieduizendste student voor de R.K.-universiteit in 1960 ingeschre ven. Het is de heer A. J. P. M. Oomen uit Heusdenhout bij Breda, die uit handen van de rector magni ficus, prof. mr L. G. A. Schlichting, zijn studentenkaart ontving. In 1923 werd de universiteit met 200 studenten opgericht. In 1950 was dit aantal gegroeid tot duizend, in 1957 waren er tweeduizend en nu reeds zijn er drieduizend. Over on geveer vijf jaar verwacht de rector dat de R.K. universiteit met vier duizend studenten een nieuw hoogte punt zal bereiken. De medische fa culteit in' Nijmegen telt thans 700 studenten, ook de faculteit voor wis- en natuurkunde trekt velen aan. De rector overhandigde de nieuwe student, ter herinnering een hand boek „Cathedrales de France" van Yvan Christ met een inleiding van de Franse letterkundige Daniël Rops. Hierna volgde een korte receptie, waarop mgr. prof. dr. R. R. Post, voorzitter van de raad van bestuur der St. Radboudstichting, enige pro fessoren, vertegenwoordigers van de senaat, de R.K. universiteit en ook van de senaat van het Nijmeegse studentencorps „Carolus Magnus" de student geluk wensten. De heer Oomen gaat in Nijmegen Frans studeren. Een transporttoestel van de West- duitse luchtmacht van het t>pe Norat las is dinsdag tussen Menton en Ge nua verdwenen. Er waren zeven personen aan boord. Waarschijnlijk is het vliegtuig, dat gebruikt werd om onderdelen van de Fiatfabriek in Turijn naar de Bonds republiek te brengen, in zee gestort. Het onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. De Argentijnse strijdkrachten zijn dinsdag in het gehele land een actie begonnen tegen aanhangers van de verdreven dictator Peron, Aanleiding hiertoe was een reeks terroristische daden die in de afgelopen weken aan twaalf mensen het leven kostte. De actie was vooral gericht tegen vooraanstaande Peronisten Onder de vijftien mensen, die wer den aangehouden, bevindt zich Perons voormalige adjudant Atilio Renzi. Verscheidene Peronistische leiders zijn ondergedoken, enkele zijn naar het buitenland uitgeweken De militairen, die het werk van de federale en de provinciale politie had den overgenomen, doorzochten veer tig woningen. In kiosken ramen zij Peronistische geschriften in beslag en centra, waar Peronisten p'achten bij een te komen, werden gesloten. VOORSCHOTEN TWEEMAAL EEN VIERLING Had de heer Berg, Leidseweg 202 te Voorschoten, vorig jaar één schaap met 4 lammeren, thans heeft hij er twee met elk vier lammeren. Men zou hieruit kunnen afleiden dat de schapen het goed bij hem heb ben en hun dank hiervoor uiten, door zoveel lammeren ter wereld te bren gen. Ingezonden door de heer Th. Brussee, w.s. Jupiter" Leidseweg 202, Voorschoten. LEIOSCHENDAM In de vergadering van de Katholie ke Volks Partij, die slechts matig be zocht werd, werden de door mevr. Schijnen uitgebrachte notulen met een applausje goedgekeurd. Daarna bracht de heer C. M. Pouw verslag uit van de activiteiten van de te Leiden gehou den vergaderingen van de Staten- kring en Kieskring Leiden. Naar aan leiding van een door mr. Ten Hagen in de vorige vergadering geuite klacht over het woonbeleid van de katho lieke raadsfractie, had een commissie ad hoe een onderzoek ingesteld. De de heer Pouw, die rapporteur van deze commisie was, stelde in een gedocu menteerd betoog vast dta de raads fractie volledig gehandeld heeft in overeenstemming met het door de K."".P. opgestelde gemeenteprogram. Dat niet in alle opzichten aan de verlangens is voldaan, was over het algemeen het gevolg van het door Ged. Staten te weinig beschikbaar ge stelde bouwcontingent, waarbij dan tevens rekening gehouden moest wor den met de verlangens van de andere politieke partijen in de raad. De com missie kwam derhalve tot de conclu sie dat van gemotiveerde kritiek geen sprake was. Bij enkele candidaatstelling werden vervolgens tot bestuursleden gekozen de heren J. Bakkeren en P. Weerden-* burg jr., die de plaatsen zullen inne men van mr. Ten Hagen en J. J. Schuyt. De voorzitter, de heer A. van Delft, die deze functie gedureride 7 jaren heeft vervuld, vond het ge wenst dat zijn plaats nu door een an der zou worden ingenomen. Als zijn plaatsvervanger werd daarna gekozen de heer J. Bakkeren. VIJFTIG JAAR VEILING. In de afmijnzaal van het veiling gebouw had gisteren, ter gelegenheid van het feit, dat het juist 50 jaar geleden was dat de eerste veiling werd gehouden, een kocte herdenking plaats. Namens de handelaren bood de heer P. Nap de nieuwe voorzitter van de veiling, de heer C. H. de Ruy- Janet Ntansah (links) en Jemima Adusah worden met zes andere Ghanase meisjes door Margaret Wodd (rechts) opgeleid tijdens een veertiendaagse cursus op de Cherry Marshall modelschool in Londen. De acht meisjes zijn de toekomstige receptionistes van de Ghana Airways. Ze zullen twee maan den in Engeland blijven. Na de school volgt een cursus op het vliegveld van Londen. Na haar terugkeer in Ghana zullen de meisjes op de diverse vlieg velden in dat land worden geplaatst. Lourmais had weer pech Na veertien uur ononderbroken zwemmen is de Franse kikvorsman Louis Lourmais dinsdagavond om ne gen uur in Mainz aangekomen. Hij had wederom met pech te kampen: een zeer krachtige tegenwind en wei nig stroom, zodat zijn gemiddelde be neden verwachting bleef. Hedenochtend om acht uur is Lour mais in de richting Koblenz ver trokken. In Warschau zijn dinsdag op hoog uiveau besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van de regering en de R.K. Kerk in Polen. Volgens doorgaans betrouwbare kringen ging het gesprek over een aantal dringen de kwesties. Het overleg was een gevolg van een geheime ontmoeting van de commu nistische leider Gomulka en de Poolse primaat, kardinaal Wyszynski in januari j.l. Dit onderhoud leidde tot vorming van een „gemengde commis sie", waarin twee vooraanstaande kerkelijke leiders en twee vertegen woordigers van de staat zitting heb ben. De voornaamste geschillen tus sen de R.K. Kerk en de regering be treffen de belasting op kerkelijke eigendommen, die volgens de R.K. Kerk te hoog zou zijn, het godsdienst onderwijs op de scholen, de positie van de R.K. universiteit in Lublin en het recht, dat de regering meent te hebben op de benoeming van staats- inspecteurs in kerkelijke seminaries. Voor het schieten van houtdui ven, stelt ook dit jaar het ministerie van Landbouw en Visserij een pre mie beschikbaar van 0.75 per vol wassen duif. De regeling gaat in op 1 april a.s. De vogels richten nog steeds grote schade aan de landbouw aan. Slechts de houders van eein jachtak te en de houders van een vergunning ex artikel 53 van de jachtwet komen in aanmerking voor de premie. De uittocht van in Indonesië woon achtige Chinezen naar China duurt nog steeds voort. Te Tandjong Priok kwamen dezer dagen weer twee sche pen aan, die samen ongeveer 1000 passagiers kunnen vervoeren. Deze schepen zijn gestuurd door de communistisch Chinese regering, die op zich heeft genomen voor vervoer te zorgen voor degenen, die naar China wensen te gaan, en hen aldaar een werkkring en onderwijs zal ver schaffen. In februari vertrokken op deze wijze ongever 4000 Chinezen uit Tandjong Priok, maar er is ook een gestadig vertrek van Chinezen uit an dere havens, met schepen van de ge wone lijndiensten. Met een Neder landse boot vertrokken in het afge lopen weekeinde 407 Chinezen uit Palembang. Volgens een bericht van „Antara" is te Semarang een Chinees veroor deeld tot drie maanden gevangenis straf wegens belediging van de In donesische regering. Hij zou in het openbaar hebben gezegd dat de In donesiërs niet in staat zijn, hun land te besturen, en „dat het gekkenwerk is om te opteren voor het Indonesische staatsburgerschap". Prins Bernhard heeft vanmor gen vroeg een bezoek gebracht aan de Hiswa watersporttentoonstelling in het RAI-gebouw. In zijn woning aan de Feijen- oordstraat te Rotterdam is gister avond de 78-jarige alleenwonende C. Waardenburg door gasvergiftiging om het leven gekomen. De politie meent, dat de oude man het gas- comfoor heeft geopend, maar verge ten heeft aan te steken, toen hij kof fie wride zetten. Bij Alsasua in Noord-Span je is dinsdag een auto met tien mensen een rivier ingereden. Acht inzitten den zouden om het leven zyn geko men. De politie van Orangeburg In Zuid- Carolina heeft dinsdag de brandspuit gezet op grote groepen negers en ne gerinnen, die een protestmars hielden tegen het „gescheiden eten". In groepen van circa 100 trokken de negers en negerinnen naar het cen trum van de stad om daar te demon streren. De politie vroeg de leiders naar voren te komen en de rest zich te verspreiden. De betogers weiger den echter aan dit verzoek gevolg te geven. Hierna arresteerde de politie een 400-tal negers en negerinnen. In Columbia en Atlanta (Georgia) werden soortgelijke betogingen ge houden. Vele negerstudenten werden aangehouden. Mevrouw Roosevelt, weduwe van president Roosevelt, kreeg dinsdag, na haar terugkeer uit het zuiden, waar zy binnen vijf dagen tweemaal telefonisch met de dood werd be dreigd, een paar politiemannen mee naar haar woning in New York. Zij had o.m. in St. Petersburg in Florida voor een gemengd publiek van negers en blanken gesproken. Volgens Patrik MontaQue-Smith, plaatsvervangend hoofdredacteur van „Debrett's Peerage", is Anthony Arm strong-Jones, de vehrloofde van prin ses Margaret, een directe afstamme ling van koning Edward I van Enge land, die als lid van het Huis Planta genet van 1272 tot 1307 regeerde. De stamboom, die de genealoog heeft uitgezocht, zal binnen enkele dagen aan prinses Margaret worden toegezonden, aldus de „Daily Mail", waarin het verslag van Montague- Smith is opgenomen. Drie voorouders van Armstrong-Jo nes behoorden tot de Orde van de Kouseband, hetgeen het meer waar schijnlijk zou maken, dat Margarets verloofde in de adelstand wordt ver heven. Er was reeds sprake van dat dit zou gebeuren, als huwelijksge schenk van koningin Elisabeth aan haar toekomstige zwager. Montague-Smith heeft zich sedert de verloving van prinses Margaret met de stamboom van Anthony bezig ge houden. Dinsdagavond vond hij in het British museum de laatste en belang rijkste schakel. „Debrett's Peerage" is een gezag hebbend blad op het gebied van de geschiedenis van de Engelse adel. ter, een voorzittershamer aan. Hier bij memoreerde spr., dat de eerste schuit met groenten, welke 50 jaar geleden werd geveild, werd bestuurd door schipper J. Weerdenburg, die toen een doos sigaren ontving. Spr. wilde de geschiedenis doen herhalen er bood aan de schipper van de schut van S. Belt, die thans als eerste in de tweede 50 jaar werd geveild, eveneens een doos sigaren aan. Het veilingbestuur vergastte de aanwezi gen daarna op enige consumpties. Geboren: Bernardus A. W. zn van W. J. M. Tersteeg en E. M. Vreeburg; Gemma M. dr van A. M. I. J. Zuid- wijk en M. C. R. Kallenberg; Rudolf J. T. zn van T. W. J. Hage en W. C. van Oosten; Geritje A. dr van C. Hoogendam en A. C. van Noppen; Catharina M. P. dr van T. G. van der Poel en A. M. W. van Dijk. Ondertrouwd: W. Kamphuis te Den Haag en J. H. van Hagen; W. Rodenburg te Alphen a. d. Rijn en L. Hartveldt; J. J. Roeleven te Zoeter- woude en A. H. Enze; Aug. J. M. van der Werf te Leiden en A. M. van Rijn. Getrouwd: O. H. van Walsteijn en M. Aartsen; L. C. B. Kouwenhoven en A. Blom; J. Roos en M. Korver; N. C. M. van der Voort te Voorscho ten en A. Koevoets. Overleden: Abraham den Brouwer 79 jr, ongehuwd; Hendrik M. van Marwijk 70 jr weduwnaar van W. C. Schrader; Karei de Vink 61 jr echt genoot van M. Durieux; Gerarda H. Nieuwenbroek 73 jr weduwe van J. Kappetein. Wilt U iets weten Lakens en slopen bewaren. Het beste is deze textielgoederen te be waren in plastic zakken en boven dien verpak in blauw papier. Con trole af en toe is wel aan te raden. Dit is het antwoord op de vraag van v. I>. te A. Abonné P. J. V. beklaagt zich, dat zijn advocaat nog steeds niet een oude vordering heeft kunnen innen. Wij weten niet of de vordering van abonné stevig gefundeerd is, wat één van de oorzaken zou kunnen zijn. Overigens heeft hij geen advocaats hulp nodig. Hij kan zich naar een deurwaarder begeven en de zaak bij de kantonrechter aanhangig maken. Vraag: Waar komt de uitdrukking vandaan: „Killroy was here'? Antwoord: De leuze „Killroy was here" betekent:,, Killroy is jullie vóór geweest!" Ze ontstond uit 'n on derlinge naijver tussen de kikvors mannen van het Amerikaanse korps mariniers en leden van alle andere eenheden, die tussen 1941 en 1945 deelnamen aan de „sprinkplankoor- log" in de Stille Oceaan. Wanneer er 'n landing plaats vond op 'n eilandje, waar nog nooit van z'n leven een Amerikaan aan land was geweest, dan vond men er al het visitekaartje van de legendarische „Killroy". Het was er achtergelaten door de kik vorsmannen die vóór de acties onder water en aan het strand mijnen en versperringen hadden opgeruimd en die zo te kennen wilden geven, dat zij de kastanjes al uit het vuur had den gehaald voor de eerste landings- golf kwam. Later werd de leus over genomen door alles en iedereen, die een ander wilde laten zien, dat hij „haantje de voorste" was. Vrije tijdsbesteding. Er wordt een wedstrijd vrije-tijdsbesteding gehouden in het RAI-gebouw van 28 maart tot en met 6 april a.s. Waar kan ik nadere inlichtingen krijgen? Schrijf u eens een brief aan het secretariaat p.a. het RAI-gebouw, Ferd. Bolstraat te Amsterdam Zuid, dan komt uw brief wel waar hij zijn moet. Ook de „Stichting Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoor- lichting", Keizersgracht 684 te Am sterdam kan u wel inlichten. KORTE golf De Noorse vakcentrale zal deel nemen aan de campagne in Dene marken, Zweden, Finland en Enge land om Zuid-Afrikaanse goederen te weren met het oog op de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika. De cam- fiagne zal in april en mei worden ge- iouden. De boycot zou in eerste in stantie verbruiksgoederen betreffen, zei de voorzitter van de vakcentrale. Hy hoopte echter dat in die periode in het geheel geen goederen uit Zuid- Afrika zouden worden ingevoerd. Een groep Amerikaanse artille risten, die deel uitmaken van een Navo-eenheid, hebben dinsdag in White Sands (Nieuw-Mexico) een „redstoneraket" met een televisieca mera gelanceerd. Deze camera kan opnamen van de schade, die door de raket wordt veroorzaakt, uitzenden. De raket bevat een capsule met de televisiecamera, die kort vóór de ra ket haar doel treft, wordt uitgesto ten. De camera neemt dan, hangende aan een parachute, opnamen van de „inslag" en zendt deze terug naar de lanceerplaats. Volgens een bericht van Antara hebben zeerovers twee met copra ge laden kustvaartuigen overmeesterd en geplunderd in de wateren nabij Zuid-Celebes. Zij maakten zich uit de voeten met bijna 2000 ton copra. De 44-jarige schachthouwer H. J. Deckers uit Kerkrade is dinsdag dodelijk verongelukt in de onder grondse werken van de mijn „Laura" in Eijgelshoven. Op de 274 meter verdieping raakte hij bekneld tussen de schaohtkooi en een ijzeren balk. Het slachtoffer was gehuwd en was vader van vier jonge kinderen. Scheepsberichten AAGTEKERK 16 van Kaapstad naar Laspalmas. AAGTEKERK 15 te Bar celona. ABIDA (t) 15 van Port Fortin naar Landsend. ACHILLES 14 v. Bue naventura naar Guayaquil ADONIS 15 Westpoint naar Mobile. AMSTEL- KROON 15 v. Singapore naar Moji. ANGOLAKUST 15 te Hamburg. AR- CA (t) 15 van Curacao naar Cabo Rojo. ARENDSKERK 16 te Hamburg. ARES 16 te Curasao. ARTEMIS 16 te Curacao. BENINKUST 16 te Ant werpen. BENNEKOM 15 v Maracai- bo 16 te Pta Cardon. CAMITIA (t) 15 v. Pta Cardon naar Stanlow. CAS TOR 15 v. Tunis naar Cartagena. FRAVIZ0 16 te Tunis. HELENA 14 v. Bremen naar Hamburg. HER A 15 Port of Spain naar Paramabribo. ISIS 15 v. Georgetown naar Paramaribo. JAGERSFONTEIN 15 te Kaapstad. KAAP HOORN 15 te Willemstad. KARA (t) 15 te Suez. KIELDRECHT 16 te Port-Said. KORENIA (t) 16 te Philadelphia. LANGKOEAS 16 van Antwerpen naar Middlesborough. LEEUWARDEN 16 te Laceiba. LIS- SEKERK 16 te Port Said. MOLEN- kerk 16 te Kopenhagen NEDER- WAAL 15 v. Genua naar Marseille. PRINS DER NEDERLANDEN 15 van Flores naar Barbados. PRINSES IRENE 15 v. Tampa naar Plymouth. PRINS WILLEM III p. 15 Kaap St. Vincent naar Valencia. SOLON 15 v. Philadelphia 16 te New York. STAD SCHIEDAM 15 v. Terneuzen n. Nar vik. STEVEN 15 v. Santa Cruz 15 te Laspalmas. STRAAT TORRES 15 v. Port Elisabeth naar Kaapstad. TA- BIAN 15 v. Belawan naar Singapore. TALISSE 15 v Hamburg naar Am sterdam. TARIA 15 v. Mombasa naar £badan. THEMIS 15 van Pampatar naar Trinidad 15 te Port of Spain. TOWA 15 v. Buenos Aires naar San tos. Utrecht 16 te Belawan. VAN LINSCHOTEN 15 te KaaDstad. VLIST 15 te Hamptonroads. WOLTERSUM p., 15 Flores naar Amsterdam. IJS- SEL 15 v. Lissabon naar Amsterdam. ACMAEA (t) v. Curacao nr Cabi- mas; ALHENA 15 v. Buenos Aires, 16 Montevideo verw.; ALIOTH 16 te Beyrouth: AMSTELLAAN 16 te Fre- mantle; HECTOR pl6 Kaap St Vin cent nr Alovon^riX;

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9