,De Gouden Dokter Claudia (14) Tussen - voorstel van Drentse bouwpatroons Aannemers deden het werk zèll HOPELOZE ZAKEN Franse kikvorsman had woelig week-end v®1?®'*® etappe verschaffen DINSDAG 15 MAART 1960 DE lEIDSb l-WU|w\N I PAGINA 8 BOUWSTAKING BLUFT UITBREIDEN Vakcentrales gaan stakers steunen Het hoofdbestuur van de federatie van bouwvakpatroonsverenigingen in Zuidoost-Drente heeft gisteren bij de Raad van bestuur bouwbedrijf een voorstel ingediend ter beëindiging van de bouwstaking. Het hoofdbestuur, gistermiddag in Emmen in vergadering bijeen, kwam tot de conclusie dat het niet verant woord is dat het huidige conflict nog langer voortduurt. Het heeft de raad in overweging gegeven „met volle dige handhaving van uw standpunt inzake de doorberekening", contact op te nemen met de werknemers organisaties om te komen tot een voorlopige oplossing op de volgende basis: Het werk wordt hervat op de be staande voorwaarden, onder toezeg- ging van de werkgeversorganisaties dat, wanneer het conflict tussen werknemers en regering hoe dan ook is opgelost of beslist, de door het Col lege van Rijksbemiddelaars voorge stelde nieuwe cao zal gelden van 1 maart af. Voorgesteld wordt 't loon- verschil tussen de oude en dë nieu we cao te waarborgen door een ga rantiefonds. In een gisteravond te Utrecht ge houden vergadering hebben de drie vakcentrales besloten tot een actie voor financiële steunverlening aan de bouwvakstaking. CNV, KAB en NVV zullen nog deze week via de plaatselijke besturenbonden een be roep om financiële bijstand doen op alle leden der bij de drie centrales aangesloten werknemersbonden. Gelden zullen worden ingezameld met behulp van intekenlijsten. Met dit besluit stelt dus de gehele Neder landse bona fide vakbeweging zich nu ook actief achter de stakende bouwvakarbeiders. Voor de 3 werknemersbonden in het bouwbdrijf betekent deze actie 'n machtige steun in de rug. De sta^ ingsleiding is daardoor versterkt in aar voornemen om pal te blijven aan, ook als het conflict langer tal uren dan men steeds heeft gehoopt. Het aantal stakers is intussen, na e uitbreiding van de staking op aandag, naar zeer globale raming ^cstegen tot ca, 45.000. Christ. Aannemersbond op zijspoor. Mocht het deze week tot een op- 'ossing van het bouweonfllct komen, in die zin, dat de aanncmers-organi- aties alsnog bereid zijn een cao met e werknemersorganisaties aan te aan, dan zal de NCAB geen partij unnen zijn in de ondertekening van H contract, omdat men een demis- mair hoofdbestuur heeft zonder lmachten. Voordat er bij de NCAB een nieuw ïofdbestuur is gekozen kan het wel ini worden. Uitbreiding van de staking. 950 Stakers hebben zich te Breda imeld. Dat is ruim 300 meer dan leiding verwachtte. Aangenomen ordt dat de omvang van de bouw- ikstaking te Breda vandaag nog zal enemen. Met toestemming van het stakings comité is doorgewerkt aan de ver bouwing van het St Ignatiuszieken- huis te Breda, om de zieken niet te duperen. De verbouwing houdt een vergroting in van de capaciteit van het ziekenhuis. Door de bouwstaking in Helmond moesten ook de ongeorganiseerden het werk neerleggen, zodat er in deze plaats op geen enkel bouwwerk van enig aanbelang gewerkt is. In Apeldoorn zal met ingang van vandaag (dinsdag) de bouwstaking een feit zijn. Gisteren is er bijna de gehele dag vergaderd en overleg ge pleegd met de landelijke stakings leiding, waarna tenslotte elf projec ten „besmet" werden verklaard, o.a. woningbouw in diverse wijken van de stad. Niet gelukt. Op een van de elf objecten in Apeldoorn, waar vandaag wordt ge staakt, heeft de werkgever getracht de niet-georganiseerde werknemers te bewegen toch aan het werk te gaan door hen een verklaring te la ten tekenen dat ze niet aan de sta king zouden meedoen. Nadat een comité van afgevaardigden van het stakingscomité contact had opgeno men met deze werknemers, besloten de laatsten definitief aan de staking deel te nemen. Bij de staking zijn 250 werknemers betrokken. In Helmond hebben zeven aanne mers gisteren zelf troffel en hamer opgenomen op een werk, dat door de staking was stilgevallen. Het ge beurde in een kledingmagazijn, dat verbouwd werd en waarin nog slechts één dag timmer- en metselwerk te doen zou zijn, toen de bouwstaking ook in Helmond werd geproclameerd. Ook de ongeorganiseerden legden het werk neer en in heel Helmond was geen enkel werk van betekenis meer, waar nog gewerkt werd. De aannemers ergerden zich eraan, dat ook in het betreffende kledingmaga zijn het werk werd neergelegd. In onderling overleg besloten ze toen om gezevenen het werk te vol tooien. Overheidsinstellingen naar Apeldoorn Op uitnodiging van minister Toxo- peus van Binnenlandse Zaken zal het college van B. en W. van Apeldoorn een bezoek aan Den Haag brengen om op het departement de plannen te komen bespreken in verband met een mogelijke overplaatsing van een aantal overheids- en semi-overheids- instellingen van Den Haag naar Apeldoorn. De minister heeft dezer dagen een oriënteringsreis naar Apeldoorn ge maakt waar tijdens een bespreking door B. en W. van Apeldoorn er nog eens op werd gewezen, dat deze Ve- luwse gemeente er veel voor voelt de residentie een beetje te ontlasten. Mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem zal woensdag 16 maart geen audiëntie verlenen. VAKCENTRALES: Vergoeding op regionale werkplaatsen te laag De drie grote vakcentrales (NW, KAB en CNV) zijn „in hoge mate te leurgesteld. dat tot heden nog altijd geen edelijk, verhoging van de loon dervingsvergoeding is tot stand geko men" voor ongeschoolde arbeiders, die op de regionale werkplaatsen voor vakopleiding een cursus volgen. Zij ontvangen sinds enige jaren een vergoeding voor loonderving van 55 gulden per week. Zij brengen een of fer van 10 tot 15 gulden, als men re kening houdt met bet loon, dat zij op het ogenblik als werkende onge schoolde arbeiders zouden kunnen verdienen. De vakbonden hebben in een gemeenschappelijke brief aan de ministerraad gepleit voor verbetering van de situatie. Als gevolg van finanoiële moeilijk heden hebben in 1958 1575 cursisten hun opleiding tot vakman voortijdig moeten beëindigen; in het eerste kwartaal van het vorig jaar al niet minder dan 469. In hun brief wijzen de vakcentrales er de regering op, dat al in mei 1956 de „Commissie van bijstand en advies voor het rijksarbeidsbureau" het wen selijk oordeelde, de loondervingsver goeding voor de cursisten van de re gionale werkplaatsen voor vakoplei ding (van volwassen arbeiders) op het peil te brengen van de lonen van on geschoolde arbeiders. Als de ongeschoolde arbeiders Yan de cursussen weglopen omdat zij in bedrijfsleven meer kunnen verdienen, of er niet naar toe komen omdat zij dan beter betaalde arbeid moeten opgeven, verliest Nederland vol gens de vakcentrales goede kansen om zijn aantal vakbekwame arbeiders op te voeren. CHRISTEN VANDAAG Wanneer we een ijsberg in de zee zien drijven maar dat overkomt ons niet iedere dag denken we altijd aan de Kerk. Ook van de Kerk baadt een deel van de gemeenschap, de heiligen, in het Eeuwig Licht, terwijl de rest daarvan ver stoken blijft, want „in geloof, niet in aanschouwen zwerven we rond". Maar het is één Kerk, het „Lichaam van Christus" „vol van Hem, die alles in allen vervult" (Brief aan de Efe siërs 1, 22). De heiligen zijn dus onze mede-burgers in het Koninkrijk Gods. Evenals wij op aarde voor alkander bidden bidden ook de heiligen voor ons, te zamen in de grote ge meenschap, welke van Christus als haar Hoofd, is vervuld Vandaag wordt het feest gevierd van de H, Clemens Hof- bauer, die bekend staat als voorspreker in ogenschijnlijk ho peloze zaken. Die heeft iedereen zo op zijn tijd! Bidden we dus tot hem „door Christus onze Heer". VANWAAR DIE HOPELOZE ZAKEN? Clemens Maria Hofbauer (1751-1820) was een bakker uit Slowakije, die ondanks alle tegenslag, tóch priester were (Redemptorist) en ondanks enorme tegenwerking tóch de stad Wenen op het goede pad hield. Hij had vooral last van „verlichte" katholieken. Bekend is zijn uitroep in de college zaal: „Professor, wat u daar vertelt, is niet katholiek meer!" Koning Boudewijn der Belgen houdt een wintersportvakantie in Courche- vel (Savoie). Foto: Z.M. de koning PATER KOLFSCHOTEN OVERLEPEN Gisteren is in het Jezuïetenkloos ter te Maastricht op 60-jarige leef tijd plotseling overleden de rector van het Collegium Canisianum, pa ter dr C. J- J. T, Kolfschoten. Om kwart over tien had hij nog bezoek uitgelaten. Toen daarna iemand om half elf klopte, kreeg hij geen gehoor. Omstreeks elf uur werd hij levenloos op zijn kamer aange troffen. Pater Kolfschoten, broer van de burgemeester van Den Haag, was enige tijd provinciaal van de Neder landse Sociëteit. Hij was voor de oorlog werkzaam te Letland, waar hij hoogleraar werd aan de universiteit van Riga. In 1940 moest hij op bevel van de Russen de Baltlsche staat verlaten. li l. IJ Hem weer de nodige energi< Foto: Na het koude Rijnwater, moet het badwater in een hotel te Mann heim en de massage van zijn vrouw hem weer de nodige energie voor de Premier Nehroe van India heeft maandag op een vergadering van de commissie van buitenlandse zaken van zijn Congrespartij meegedeeld, dat de Dalai Lama volgende maand met zijn volgelingen van Moessoeri in de Himalaja naar Dharamsala in het noord-westen gaat verhuizen. De Dalai Lama woont in Moessoeri sinds hij biina een jaar geleden als balling in India' aankwam. Tijdens hun bezoek aan de Verenigde Staten hebben Bondskanselier Ade nauer van de Duitse Bondsrepubliek en premier Ben Goerion van Israël in New York besprekingen gevoerd. Vandaag is het precies een week geleden, dat Louis Lourmais, de man van de Rijn, een begin maakte met het afzwemmen van de Rijn van Schaffhausen tot in Rotterdam. Na de moeilijkheden, die hij de eerste twee étappes van zijn reis moest overwinnen, zoals b.v. gesloten stu wen, scherpe rotsachtige uitsteeksels en het te langzaam stromen van de Rijn, waardoor hij onvoldoende snel heid kreeg, heeft Lourmais thans zijn eigen „ritme" hervonden. Dagelijks zwemt hij nu ongeveer 70 a 80 km- met een gemiddelde snelheid van 9 km. per uur. Geëscorteerd door pa trouillevaartuigen van de te Kehl ge stationeerde marine, heeft hij een glorieuze intocht in Straatsburg ge maakt. Vooral gedurénde hot afgelopen weekeinde heeft Lourmais merk waardige dingen meegemaakt. Zater dagmorgen heeft hü namelijk een belangrijke rel gespeeld bij de red ding van vertegenwoordigers ven de Parijse pers. Een fotograaf, Louis Foucherand en een filmoperateur Het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen de 38- jarige reserve kapitein-vlieger C, R. van R. uit Den Haag vrijgesproken van een hem tenlastegelegde dief stal van geld uit de kas van de offi ciersmess op de vliegbasis Eindho ven. De advocaat-fiscaal had bevesti ging van het vonnis van de krijgs raad - twee maanden gevangenis straf en ontslag uit de militaire dienst - gevorderd. van Eclair-Journel, Nicolas Gedrensr cy, bevonden zioh aan boord van een kano om de ex-kapitein van de com mandotroepen van zeer dicht bij op te nem§n- Door de sterke stroming van die rivier sloeg het ranke bootje om op ongeveer 6 km. van dg start plaats. Gelukkig had Lourmais het ongeluk gezien, zodat hij de twee journalisten kon helpen de zeer ster ke stroom de baas te blijven, Zo doende gelukte het de hoofden boven water te" houden totdat er hulp kwam opdagen. De twee drenkelingen kon= den worden opgenomen aan boord van de „Limont", het bootje, waarin zich mevrouw Liliane Lourmais be vindt. Helaas gingen bij dit ongeluk de apparaten en films van beide journalisten verloren. Enige uren later, tussen Gambs- heim en La Wantzenau passeerde Louis Lourmais een vastgemeerde Rijnaak, die in brand stond. De op varenden van de volgboot „Limont" ondernamen een bluspoging, waar door de aak behouden kgrf blijven. Lourmais werd hierdoor echter ge noodzaakt gedurende tierj kilometer alleen te zwemmen. Na al deze emo ties besloot Lourmais bij zijn aan komst in Karlsruhe een grotere por tie vlees te verorberen. Louis Lourmais heeft zondag wel een beetje mogen uitslapen, maar door een dikke drablaag, die op de Rijn dreef, kon hü toch niet eerder dan 10,15 vertrekken. Dit was bü Karlsruhe. Van hier af werd hü ge ëscorteerd door een landings- en amfibievaartuigen van de Duitse marine. Na de wederwaardigheden van het afgelopen weekeind vertrok Lourmais naar Mainz. Hef leed is nog niet geleden in Oostzaan Het nieuws over Tuindorp Oostzaan is allang van de voorpagina's van de kranten verdwenen de moei lijkheden en het ongemak voor de bewoners evenwel nog lang niqf. Nog steeds sluiten de deuren niet en nog steeds is het herstel van de doortrokken muren en het houtwerk niet mogelijk. Op deze fotocombinatie laat mevrouw M. v. d. Heuvel, Pollustraat, zien hoe zij haar voordeur sluit: door middel van een balk! De toiletdeur gaat ook al niet meer dicht: een stukje papier met het opschrift „bezet" vervangt de knipDe muren produceren nog steeds een schimmelachtige stof, die op de grond valt en het stofzuigen welhaast tot een aisyphusarh eid maakt

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8