Aantrekkelijk plan tot ontsluiting van Hazerswoudse Rietveld Uitzonderlijk gebied in Randstad Holland bahoudt karakter Wielrenners trokken naar Sassenheim Minder bloemen op de Haarlemse keuring Parkacoats DINSDAG 15 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Landweg in belang van bewoners en recreatie IJET IS EEN opmerkelijke gemeente, Hazerswoude. Een paar kilometer voorbij Leiden langs de Oude Rijn, treft men een eerste bordje aan: Hazerswoude Rijndijk, en enkele duizenden meters verderop wordt het u nogmaals door eenzelfde opschrift duidelijk gemaakt, dat u zich te Hazers woude Rijndijk bevindt. Nu was het, tot meerdere eer en glorie van de be woners, beter geweest het „Rijndijk" van het eerste bord te vervangen door „Groenendijk", want waarlijk, u behoeft de Groenendijkers en Rijndijkers niet over één kam te scheren, niet dat ze elkaar bijten als Vlaming en Waal maar ze hébben hun regionale trots enieder gemeentedeel heeft zijn eigen uitbreidingsplan. Hier wordt de aansluiting van de nieuwe weg verkregen met het Alphense Rietveld. De weg zal aansluiting krijgen daar waar het schrikhek links op de foto staat. Foto's H. Laros, Alphen a. d. Rijn Zoals gezegd is de weg gedacht tussen de Rijndijk en de vaart, aan de noordzijde dus. Het tracé loopt van de Burg. Warnaarkade tot het Rietveldse pad in de gemeente Al phen, hier ligt de bootjesverhuur- derij van Pouw. De weg zal onge veer 37 vaartjes moeten kruisen. Hiertoe moeten bruggetjes of dam men met duikers worden gebouwd. Het karakter van de Rietveldse vaart zal totaal gespaard worden_ want met opzet is de ongeveer 4 km lange weg geprojecteerd op ongeveer 40 meter afstand van het water. Provinciale Staten kunnen er van verzekerd zijn, dat dit de recreatie alleen maar be vordert. Langs het water is derhalve ruimte te over voor het aanbrengen van meer groen, planten en b.v. picknickveldjes. Aan de zuidzijde worden enkele weggedeelten aange legd ten behoeve van de aan deze kant van het water wonenden. Men kan dan via bruggen de hoofdweg bereiken. Een brug komt bij speel tuin Meurs en de andere bij de be drijven van de gebr. Van Dorp. (kleine stijging per maat) Tijdens de verbouwing gaat de verkoop normaal door Voorlopig denkt men aan een weg van 3 meter breed, met de bermen erbij kan het 5 meter worden. In deze berm kan een drinkwaterlei ding worden gelegd. Dit zal geen overbodige luxe zijn, want de aan sluiting van de woningen op het drinkwaternet één aansluiting kost per woning 3200 kan nu ge zamenlijk gebeuren waardoor de Ergens in het zuiden prikken te gen een vaak wazige horizon een paar kerktorens in de Hollandse lucht boven een, in de verte groen aandoende, rand. Daar ligt dan de derde woonkern van de Hazerswoud- se gemeenschap, het Dorp, een bas tion van gemeentelijk zelfstandig- heidsgevoel, waar de inwoners een hechte groepering vormen rond het gemeentehuis-zonder-secretarie. Deze secretarie ligt weer aan de Rijndijk en is met geen touw naar het Dorp te trekken, daar zorgen de Rijndij kers wel voor. Is het dan wonder, dat de Dorpenaren zich onverzette lijk tonen als er stemmen opgaan om het raadhuis ook maar aan de (Rijn)dijk te zetten? En ook hier, aan de zuidrand van het Dorp, prijkt een waardig uitbreidingsplan. Dit is dan Hazerswoude, drie ge meenschappen, gescheiden door im posante poldergronden en plaatse lijke belangen, maar evenzeer ge bonden aan elkaar door een vooruit ziend beleid van een gemeenteraad onder de stuwende leiding van bur gemeester A. Smit, die vorig jaar uit het Brabantse Sprang-Capelle ge komen is om de teugels van burge meester Den Hollander over te ne men. En burgemeester Smit weet wat hét zeggen wil, oor te moeten heb ben voor alles wat in een gemeen tepolitiek kan opdoemen aan rivali teitsgedachten, want ook Sprang- Capelle bestaat uit drie kerkdorpen. Vele van deze boten zullen straks van veel minder betekenis zijn voor de bewoners. Steeds aantrekkelijker. Van burgemeester Smit vernamen we onlangs, toen we hem een bezoek mochten brengen op de wankele, doch intieme secretarie aan de Rijn dijk, dat er niets wordt nagelaten om van Hazerswoude in alles wat het te bieden heeft een nog aantrek kelijker gemeente te maken. We za gen reeds de uitbreidingsdromen, deels op een maquette, deels ook al gerealiseerd, en we waren van me ning, dat hier van loffelijke voort varendheid sprake is. Maar het Ha- zerswoudse arsenaal met aantrek- kingspunten is hiermee nog niet uit geput. Zo strekt zich vanaf het Dorp in de richting Alphen a. d. Rijn een gebied uit, dat enig is in zijn soort in deze contreien en waarvan men nauwelijks kan aannemen, dat het midden in de Randstad Holland is gelegen: het Rietveld, een pittoreske buurtschap, afgesneden van de be woonde wereld, can de boorden van een water, dat tot in wijde omgeving vermaard is om zijn rijkdom aan vis en om zijn verrassend mooie plekjes, "waar het heerlijk toeven is. Met dit schilderachtige Rietveld nu heeft burgemeester Smit 'n plan, dat deze buurtschap in alle opzich ten ten goede zal komen. Het is ove rigens geen nieuw plan, zo geeft de burgemeester toe. „Al jaren leeft het, ook bij de autoriteiten, en de commissaris van de koningin heeft het bij mij in de belangstelling aan bevolen". Er ligt voor Hazerswoude nl. een weg in het verschiet die het Rietveld beter bereikbaar moet ma ken, de bewoners uit hun isolement moet verlossen en de recreatie be vorderen. Liever niet via ruilverkaveling De burgemeester ontvouwde voor ons een grote verkenningskaart. door de Ned. Heide Maatschappij van het gebied vervaardigd. Berekend is, dat met het aanleggen van de weg, wel ke geprojecteerd ligt tussen de Rijn dijk en de Rietveldse vaart, onge veer 900.000 gulden gemoeid is. Dit is dus voor de gemeente alleen niet te doen. Een mogelijkheid tot ver wezenlijking van het plan biedt de ruilverkaveling; er wordt dan voor 75% in de kosten door de overheid bijgedragen en het plan gaat na goedkeuring altijd door. Dat is heel 10 merken Bromfietsen Zondagmiddag tegen half vier verzamelden zich 27 wielrenners in de St. Pancratiuskerk te Sassenheim, waar kapelaan Velthuyse de zegening, van hen en hun fietsen verrichtte. Foto: De coureurs met hun karretjes vóór in de kerk, voor het begin van de plechtigheid. Monument voor gevallenen te Schaarsbergen Sedert de terugkeer van de 7 de cember divisie in 1950 uit Indonesië, worden jaarlijks op 7 december de gevallenen herdacht. Bij de herdenking te Schaarsber gen op 7 december 1959, werd de behoefte gevoeld aan een monument ter nagedachtenis aan de gevallenen, waarbij ook een kranslegging moge lijk zou zijn. Daarom is door de bond oud-strij ders „7 December" het initiatief ge nomen aldaar een passend divisiemo nument op te richten, dat op 7 de cember 1960 zal worden onthuld. Het ontwerp is reeds gereed; een urn met aarde van het ereveld Menteng Poe- loe zal zichtbaar in het monument worden opgenomen; de uitvoering van de bouw zal geschieden door het hui dige 7 december geniebataljon. De kosten worden geschat op 12.000. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening 558858 ten name van majoor A. H. Hoogenboom, Piersonlaan 11, Amersfoort, secr.-pen- ningm. bond oud-strijders „7 Decem ber", onder vermelding „monument". kosten belangrijk minder zullen wor den. En grote vooruitgang voor de 21 gezinnen van het Rietveld. Burgemeester Smit geeft heel hoog op van het reeds van ouds befaamde Rietveld, een uniek plekje in het dichtbevolkte westen, waar tot nu toe alles nog per bootje wordt ge daan en waar men steeds weer ge troffen wordt door de ongelooflijk mooie en onverwachte hoekjes. Er is grote behoefte aan goede recreatie. Het Rietveld kan deze na de ont sluiting beter dan ooit gaan bieden. Er waren deze week in het Haar lemse Krelagehuis heel wat minder bloemen dan we de laatste maanden gewend waren. Vrijwel alleen de latere variëteiten komen thans aan bod. De fa. Helmus uit Sassenheim was aanwezig met een donkerrode sport uit parkiet Red Champion onder de naam Anna Magnani. Gebr. Faase uit Noordwijk had een pot met de ,geel met rode fosteriana Rondo op gesteld en N. Zandbergen Wz., uit Rijnsburg, tt. Dibelius, wat vaal lila met lichte rand. Gebr. Eggink Voor schoten, toonde een oranje sport van darwin Annie Laurie. Konijnenburg Mark n.v., Noord- wijk, lieten enkele exemplaren zien van hun bekende collectie tulpen, t.w. rode Axel Munthé, Abbe Pier re en Cobaletta, de paarse Drottn. Alexandrina en de abrikooskleurige Jamaica. Zwetsloot Zn., Sassen heim, hadden de rood met gele Uni ted Europe aangevoerd. Narcissen waren aanwezig van Gebr. Doornbosch, Sassenheim, die de mooie goudgele trompet Explorer exposeerde. P. Dames, Lisse, toonde een flinke hoeveelheid van de witte triandus Tresamble. C. J. Zonneveld Zn., Voorhout, brachten hyacinth Blue Jacket ter tafel, wat ruw van plant en niet al te lang. Tenslotte mogen de crocus- zaailingen uit Vanguard X Remem brance worden genoemd van C. en S. van Dobben de Bruyn Jr., Noord- wijk, nl. de lichtblauwe New Delft en Effect en de blauwbonte Flirtat ion en Abundance. De 24-jarige beroepsmilitair C. de Jong is gisteren om het leven ge komen tengevolge van het feit, dat hij met zijn motorfiets even buiten- de bebouwde kom van Leerdam in een bocht tegen een boom reed. Hij werd eerst naar het ziekenhuis te provinciaal waterleidingsbedrijf heeft Leerdam en later naar oen Utrechts gedurende drie kwartier verhoogde ziekenhuis overgebracht. Daar is hij druk op de leiding gegeven. In het aan zijn verwondingen overleden. De confectiebedrijf vonden 40 personen oorzaak van het ongeval is onbe- 't Warme zuiden kouder dan 't noorden Een felle uitslaande brand heeft gisteravond in twee uur tijds een confectiefabriek te Paterswolde ge heel vernield en een aangrenzend café ernstige brand- en waterschade berokkend. De schade is aanzienlijk. Men is verzekerd tegen brand. Het Terwijl Nederland zich in de lentezon koesterde, werden de omstreken van Genua en de Italiaanse Riviera geteisterd door hevige sneeuwstormen. Foto: Op de weg Genua-Serravalle wacht het verkeer op sneeuwploegen. belangrijk, maar het kan wel een jaar of tien duren. Er is gelukkig ook nog iets anders op te vinden, aldus burgemeester Smit. De Cul tuur Technische Dienst subsidieert van 40 tot 50% als er agrarische ge bieden ontsloten of verbeterd moe- en worden. Een nadeel van deze gang van zaken is, dat iemand al is het er maar één die tegen de weg is, het plan kan tegenhouden. Burgemeester smit heeft zich met enthousiasme voor het plan gespannen. Donderdagavond a.s. is er om half acht in het raadhuis op het dorp een vergadering met ingezetenen en eigenaars van de lan derijen aan het Rietveld waar een uiteenzetting zal worden gegeven en vragen gesteld kunnen worden. De heer Kuiperie, directeur van de Cul tuur Technische Dienst, die aanvan kelijk de ruilverkavelingsmethode 'n goed hart toedroeg, is, nu hij het plan heeft gezien, geheel bereid zijn medewerking te verlenen in het ka der van de grondverbetering. Recreatieve verbetering. elke woensdag jongensmarkt prima waterafstotende poplin, geheel dubbel, 4 moderne kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs, 2 jaar

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7