DE ANDEREN Uitbreiding „Hygia", Sassenheim, begonnen Paradijsparade Schilder viel van dertig meter Een modern pakje ZATERDAG 12 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Weih. Vogelaar sloeg eersie paal Gisteren was het voor „Hygia" 'n historische dag. Door het slaan van de eerste paal werd namelijk een begin gemaakt met dit nieuwe uitbreidingsplan van dit snel groeiende bedrijf. Omstreeks 10 uur hadden vele ge nodigden, waaronder loco-burge meester wethouder Vogelaar, de ge meente-secretaris, de heer G. A. Stolwijk, de heer G. B. Maas, direc teur van het Gew. Arbeidsbureau te Lisse, de heer G. Schram, directeur Gemeentewerken, zich met de di rectie van het bedrijf, in de cantine verzameld, waarzij werden verwel komd door de heer F. Bibo, namens de directie. Alvorens de eerste paal werd geslagen, sprak de heer L. A. Ter Meer, mede-directeur van Hygia, een inleidend woord. Aan de hand van maquettes toonde hij, hoe het gaat worden in de toekomst. „Wij hebben dit plan genoemd „Het plan 2000" zei spr. „Tot zolang moeten wij met dit bouwplan vooruit". Over het terrein is een stramien in blokvorm uitgezet. De onderlaag van dit gehele stra mien vormt een betonnen kuip, die voor het bedrijf dienst gaat doen als sousterrain, waarin de magazijnen, expeditie, electrische- en verwar mingsinstallaties, toiletten, gardero bes en rijwielbergplaats worden on dergebracht. Op deze onderbouw groeit de fabriek uit. De wijze van bouwen in paviljoenbouw is zodanig dat verdere uitbreiding in de toekomst te allen tijde kan wor den aangesloten. Het eerste paviljoen dat thans ge bouwd gaat worden onder leiding van het architectenbureau Ritter en De Graaf uit Den Haag, is in handen gelegd van de HBM, eveneens uit Den Haag. Het krijgt 'n oppervlakte van 1575 m3 en zal geheel van gla zen wanden worden voorzien. Na deze toelichting begaf het ge zelschap zich naar het bouwterrein. Hierbij sloot ook het voltallige per soneel van het bedrijf zich aan om getuige te zijn van het slaan van de eerste paal. De plechtigheid werd verricht door weth. A. Vogelaar, onder het uitroepen van een driewerf hoera van alle aanwezigen. Hierna begaven de genodigden zich weder naar de cantine, waar 'n heildronk werd uitgebracht op het welslagen van dit grootse plan. Als vertolker van de gevoelens der gemeente sprak vervolgens de heer Vogelaar. Hij wees er op, dat Hygia jaren geleden als een der eerste in dustrieën zich in Sassenheim ves tigde. „Gij gaat thans een nieuwe uitbreiding verwezenlijken en wel op een stevige fundering. Het is al tijd de stevige fundering geweest, waarop uw bedrijf heeft gesteund en waarop het is uitgegroeid tot wat het nu is. Daarom" zo zeide de heer Vogelaar „is het gemeentebestuur verheugd op deze 11e maart". Spre- Gistermiddag is bij de in aanbouw zijnde elektrische centrale aan de Waalhaven te Rotterdam een plank, waarop twee constructieschilders uit Rotterdam zaten te werken, uit een strop geschoten. Een der schilders viel van dertig meter hoogte naar bene den en moest ernstig gewond in een ziekenhuis worden opgenomen. Num mer twee kwam met de schrik vrij. Het tweetal was, zittend op een plank, die in kabels hing op een hoogte van dertig meter bezig aan de achterzijde van het ketelhuis te wer ken. Een hunner, de 27-jarige M. A. Jaspers kreeg een stofje in zijn oog en schoof over de plank naar zijn col lega, de 28-jarige C. Stam, die hem zou gaan helpen. Opeens schoot de plank aan één kant uit de strop en kwam verticaal te hangen. Eerstge noemde viel zoals gezegd dertig me ter naar beneden. De heer Stam wist na een val van drie meter een richel te grijpen, zodat hij in de lucht bleef hangen. Via steunbalken, die aan het pand zaten, en een plank wisten an dere werklieden hem uit zijn benarde positie te verlossen. ELEKTRONISCHE PAUZETEKEN Met ingang van zondag 13 maart zal de Nederlandse Omroep een nieuw pauzeteken in gebruik nemen, gebaseerd op de eerste maten van het Wilhelmus gezet en elektronisch ge realiseerd door ir H. Badings. Een maquette van de bedrijfs- uitbreiding, waarvoor gistermor gen de eerste paal werd geslagen door wethouder Vogelaar. ker feliciteerde directie en personeel met het bereiken van deze nieuwe mijlpaal in haar bedrijf. Nadat de heer Wij nachten namens het personeel de directie gefeliciteerd had, bracht de heer L. A. Ter Meer een woord van dank voor het gespro kene en de belangstelling en bood hij wethouder Vogelaar de helm, die hij bij het inslaan van de paal had gedragen, met enkele toepasselijke woorden als herinnering aan. Valkeridylle boven Leiden Wie door de Breestraat gaat, heeft heus niet de gelegenheid om op zijn ge mak te zien, wat zich al lemaal boven Leiden af speelt. Maar één ding moet hem wel opvallen: in de zilveren nevels die de willekeurige rafels van de flauw-gebogen gevel- wanden verbindt, hangt een bleke zon. Zijn ge dempte licht, het zachte weer en de sprankelende klanken van het carillon wekken bij ons de indruk van een feestdag. Rechts- afslaande, het Steenschuur op, werd onze aandacht getrokken door het flui tend gegiechel van een toren valk je, dat uitgela ten over stormde. Het was er niet één, er zaten wel vier valkjes in en om de toren van de Lodewijkskerk. Het zag er naar uit, dat er twee mannetjes waren en twee wijfjes, maar in het ble ke zonlicht was dat niet gemakkelijk te zien. Een van de vogels was, gezien zijn gedragingen, een man netje. Het beest joeg ach ter een ander aan, van wie we maar aannamen dat het een wijfje was, met een snelheid, die naar schatting toch wel tegen de tachtig kilometer - of meer - per uur lag. La chend stoof hij in haar richting en vlak bij haar, veranderde hij ijlings van koers. Zij op haar beurt, deed alsof ze niets van hem moest hebben en ver dween met een sierlijke duik, naar een derde valkje - waarschijnlijk ook een mannetje - alsof ze verwachtte, dat die haar wel bescherming zou bieden. Dat gebeurde na tuurlijk niet maar haar toneelspel had wel tot ge volg, dat nummer een haar met een felle duik de pas afsneed en haar voor zich uit dreef, naar een van de vierkante ga ten, die zich in de toren, juist onder de trans bevin den. Gewillig ging ze daar binnen, gevolgd door het verliefde mannetje, datt aan de muur voor het gat bleef hangen. Toen hij zich met een zwaai weer in de lucht stortte, volgde zij, met matige snelheid vliegend, naar een van de pinakeltjes van de toren. Met een grote boog zette het mannetje de jacht in op het andere vrouwtje. Maar zij was niet jaloers en bleef zitten, staart- wiegend in de wind. Dat verdroot hem en om haar te imponeren, dook hij op een kauwenpaartje, dat - elkaar waarschuwend voor de komende onderschep ping - zijn koers verlegde. Hij zette zijn aanval niet door, buitelde wat om de kauwen heen door de lucht en vloog weer terug naar de toren. Het wijfje had niet de minste zin om gevolg te geven aan zijn verlangen om wat te stoeien en dus besloot hij haar tot vliegen te dwin gen. Hij won hoogte en liet zich in pijlsnelle vaart vallen. Maar vlak bij haar remde hij en vloog juist tussen haar en de leien van de torenspits door verder. Opnieuw en op nieuw herhaalde hij dat kunstje maar zij bleef zit ten. Toen werd het me nens. De doldrieste valken man nam een run, en zoefde lachend op het wijfje in. In het passeren joeg hij haar met een tik van zijn vlerk van het pinakeltje af en zij - eerst ogenschijnlijk met tegen zin - volgde gehoorzaam. Hij wachtte haar op en giechelend en stotend over .en weer joegen de twee vogels in steeds snel ler vlucht over de daken rondom de Lodewijksto- ren. Ze vlogen dartel maar in volkomen harmonie en het komt ons voor, dat er over enige tijd wel één en misschien ook twee valkenhorsten zullen lig gen onder de torentrans aan het Steenschuur. IIET ZIT DE FRANSE kapitein Lourmais helemaal niet mee. Het was zijn o paradox vurigste wens in ijskoud water te duiken, er het dagenlang in uit te houden en in Rotterdam verkleumd weer aan wal te stappen, compleet met wanstaltig gezwollen lippen. Nu is zwemmen z'n lust en leven. We lazen, dat hij van alle lycea is weggestuurd en dat de theorie op de academie voor beel dende kunsten hem finaal boven de pet ging, weshalve hij maar zijn zwemtalenten ontplooide als kik vorsman. Zo ziet u hem dan ook op de foto's: ploeterend in het water, als een amphibie-wezen, het „schnorkel-ap- paraat" fier geheven, voor het geval hij het hoofd niet meer boven water kan houden. En deze idealist wil men uit louter goede bedoelingen overigens in zijn bewegingen belemmeren. Zowat in elke pleisterplaats staan bibberende mensen langs de water kant die Lourmais telkens met geweld uit zijn element halen, oerdom, de vraag stellend: „is het water niet koud?" Waarop de kapitein tot ieders ontsteltenis ver klaart: (hoe lapt ie 'm dat met die lip pen?) „ik ben hier niet gekomen voor warme baden". Bij zo'n woordenwis seling vragen wij ons in gemoede af: is die mèn nou gek, of zijn de huive rende omstanders het? Voor ons al len is het te hopen, dat Lourmais gek is, want wat hij met zijn ijzingwek kende zwemmerij beoogt is bijna te af schuwelijk om te vertellen De man wil ons allemaal (en als wij het niet zijn, dan ons nageslacht) naar de eeuwige jachtvelden sturen. De jachtvelden van de ijszeeën. De heer Lourmais ziet daar onze toe komst, vanwege de voedselvoorzie ning. Mogen we hem geloven, dan kruinen over een poosje alle eetten- ten en snackbars wel sluiten, want de poolzee biedt een /maal tijd voor een prik. Waanzin. Laat Lourmais er zelf maar een volks tuintje beginnen. Wij weigeren te di neren tussen haaien van 12 tot 15 meter, kabeljauwen van zes en inkt vissen met een doorsnee van 15 me ter. Deze cijfers zijn ons door de boos aardige kapitein verstrekt. Hij wil de wereld de ogen openen Laat de snaak zelf maar zijn ogen openhou den, want rond de Lorelei in een boe wat-enge Rijnbocht vol klippen wacht hem zijn ongeluk. Zijn vrouw duikt hem niet voor niets na. Die weet bliksems goed, dat daar nog steeds die lokkende sirene zit, blind voor lip-afwijkingen en verzot op een mannelijke kikvors. Hij moet maar in z'n eentje haaienvinnensoep gaan eten, die ijskoude Lourmais; wij la ten ons geen loer draaien. EEK. HET ETEN BIJ MOEDER Zij: „Neem toch nog 'ns wat Ik vind, dat de omelet, eerlijk gezegd, heerlijk smaakt". Hij: „Zeker, maar hij had mij toch nog beter gesmaakt, als hij was geweest zoals bij ons thuis, toen ik nog kind was. Vraag toch eens aan moeder om het recept Zoiets zegt een verstandige echt genoot niet als hij de harmonie aan tafel wil bewaren. Er is geen op merking, die een huisvrouw meer kan krenken dan erop te wijzen, dat haar schoonmoeder een betere kokkin is dan zijzelf. Misschien is dat wel zo, maar als zoveel heren van mening zijn, dat „moeders eten het best smaakt" dan kun je ervan opaan, dat het gewoontemensen zijn en dat zij met véél meer etenslus* aan tafel kwamen toen zij nog kin deren waren. EEN HOBBY VOOR DE OUDE DAG Zij: „Er komt hier weer een hob by-tentoonstelling, zullen we er zondag eens een kijkje gaan nemen? Het zou toch aardig zijn, als je op die manier een of andere vrijetijds besteding zou kunnen vinden". Hij: „Vrijetijdsbesteding...." Wat heb ik daarmee nou te maken? Na een dag van acht uur werken hoef ik werkelijk niets meer te doen. Als ik gepensioneerd ben kunnen we er nog wel eens over spreken, dat duurt nog een paar jaar". Deze heer op leeftijd bezit een gevaarlijke in.-telling. Veel, mensen, en in het bijzonder de mannen, kun nen zeer snel oud worden, omdat zij zich niet op tijd op hun pensi- oenrust hebben voorbereid. Het is veel verstandiger, zich voor iets te gaan interesseren, vóór dat men de PRACTISCHE WENKEN VOOR DE HUISVROUW arbeid de rug toekeert. Dan heeft men alvast wat, waarop men zich kan verheugen, dat de dag inhoud geeft en dat de oude dag net zo waardevol kan maken als de andere perioden in het leven. EEN DOELTREFFENDE BEHANDELING Helaas vertonen fijne, zachte wol len artikelen reeds na enige tijd van dragen de neiging tot het vormen van losse haartjes en pluisjes. Pro beert u dan eens de voorwerpen met een stevige borstel te schuie ren, de oppervlakte zal meteen weer glad worden. Natuurlijk moet u de behandeling niet al te dikwijls her halen, omdat de wol anders reeds vóór de tijd versleten is. Een hoed fleurt altijd weer op als hij eens af en toe geborsteld en gestoomd wordt. Belangrijk daarbij is alleen, dat de hoed bij het dro gen op de juiste manier wordt op gehangen, zodat hij zij vorm be houdt en de rand geen golven krijgt. Het beste rolt men een stuk karton tot een buis, die men met een paar klemmetjes bij elkaar houdt. Op dezelfde buis kan men zijn (haar) hoed hangen als die -buiten in de regen is geweest Llii de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Er is weer spinazie maar natuurlijk nog gepeperd in prijs! Dit neemt niet weg dan dan toch niet eens spinazie zou kunnen wor den gegeven, weliswaar niet ge kookt want dan hebben we maar liefst 1 pond per persoon nodig, maar rauw omdat we dan met veel minder kunnen volstaan. Voor stamppot rauwe spinazie b.v. nemen we op 2 kg. aardappelen 1 pond rauwe goed gewassen en daarna gemalen of fijn gehakte spi nazie die pas wordt toegevoegd aan de aardappelen wanneer die reeds zijn gestampt. Het geheel wordt met melk, boter, wat rauw geraspte ui en eventueel met zout op smaak af gemaakt. ZONDAG: pouletsoep brussels lof met eieren, aardappelen, yoghurt- pudding met slagroom. MAANDAG: vleesragout (van pou- let), bieten, aardappelpurée, ame- rikaanse appelen. DINSDAG: stoofschotel spruitjes en kaas, perencompóte. WOENSDAG: gehakt, groene kool, aardappelen, fruit. DONDERDAG: gebakken bloed worst, prei met tomatensaus, aardappelen, rijst met krenten. VRIJDAG: gebakken bokking, kool raapjes, aardappelkoekjes. ZATERDAG: stampot rauwe an dijvie of spinazie, spek, fruit. 1 kg. spruiten, V/% kg. aardappelen, 200 g. belegenkaas, 2 dl. melk, 60 g. boter, zout, peper. De spruiten schoonmaken en was sen. De aardappelen schillen en in stukken snijden en met wat boter en zout opzetten. Op de aardappe- den de spruiten leggen. De boter erbij doen en het geheel in onge veer 30 minuten gaar koken. De melk nu toevoegen en tot slot de in dobbelsteentjes gesneden kaas er door roeren (de kaas mag niet mee koken!). Zo nodig het vocht met nog wat aardappelmeel iets binden en de stoofpot met wat zout en peper op smaak afmaken. AMERIKAANSE APPELEN: 4 grote appelen, suiker, kaneel, boter. Caramelsaus: 6 dL melk, 125 gr. suiker, 20 gr. maizena. De appelen schillen en boren. Ze in een vuurvast schoteltje zetten, de holten opvullen met een meng sel van suiker en kaneel en dan een klontje boter er bovenop leggen. Een bodempje water in het scho teltje doen en de appelen in de oven gaar maken. De appelen dan over gieten met de caramelsaus. U KUNT NIET ALLES WETEN Een „gaatjes koekepan" moet eerst verhit worden en daarna de boter of het vet er in. Altijd schoon maken met een beetje zacht papier en wat zout. Eens in de week in een afwassopje. Gebruik oude afgedankte wanten bij het poetsen van uw zilverwerk. Draai er een geprepareerde doek om heen en uw handen blijven schoon. Grijs geworden hoofdwaar bij jonge mensen verdwijnt vaak door wassen met gewoon water waaraan azijn is toegevoegd. EEN van de meest ge liefde en praktische onder delen van onze garderobe is altijd nog het pakje. Het heeft zo bijzonder veel voordelen en zeker in ons Nederlands klimaat Het pakje kleedt ons keurig en correct, men kan er overal mee verschijnen. Maar bo vendien zit het heerlijk en beschermt het ons tegen de vrij sterke temperatuurs wisselingen, waaraan we hier nogal eens onderhevig zijn. Maar dat niet alleen. Het pakje biedt ons ook nog de mogelijkheid om de rok te dragen met een leuke blouse of jumpertje zonder het jasje, maar daarnaast kan het jasje dikwijls ook apart gedra gen worden boven een passende rok. Kortom het pakje biedt diverse leuke mogelijkheden. Ook dit seizoen zijn er weer pakjes te kust en te keur en de couturiers heb ben aan dit deel van onze garderobe bijzondere aan dacht besteed. Zo zullen dit seizoen de jasjes langer worden en in vele gevallen met cein tuur zijn opgesierd, dit is een kenmerk van de nieu we mode op het gebied van pakjes. Onze illustratie toont zo'n pracht van een pakje, vervaardigd van zuiver wollen kamgaren in een heel klein ruitpatroon (pepita) van wit en reebruin. Het lange jasje heeft een zeer eenvoudige kraag en 7/8 lange mouwen. Let U eens op de leuke schuin ingesneden zakken in het jasje. Vooral lange slanke vrouwen zullen deze lange jasjes met ceintuur uitstekend staan. Maakt U vooral niet de fout, die vele onnadenkende dames maken, door dit getailleerde jasje op een wijde rok te dragen of dit truitje te com bineren met een gebloemde japon of dgl. Er zijn mensen, die denken dat élle combinaties mogelijk zijn, maar zo is het niet OflOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOItOOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOr

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10