De Gouden ASPRO 140 visie op televisie Rotterdams metroplan voor rechter Maasoever punt van verwezenlijking OP HET SPOOR K.K. VRIJDAG 11 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Wij presenteren U de CORVAIR de enige compoct-wogen die werkelijk nieuw is! Verrassend nieuwe CHEVROLET conceptie sportieve extra lage lijn allure. gemakkelijk manoeuvreer- baar en te parkeren, ruim comfort. Abrede.openslaandedeuren. sobere, voorname stijl, volmaakt uitzlchtop de weg. stijve en lichte zelfdragende carrosserie. volmaakte geluidsisolatie, verwarming onafhankelijk van de temperatuur van de motor achterin: motor. 6 cil. aluminium boxer motor LUCHTGEKOELD Maakt U vrij en V» bezoekt onze showroom. Gewetensbezwaar tegen ouderdomspensioen Echtgenote vraagt de helft Een blinde vrouw uit Sliedrecht heeft zich tot de Tweede Kamer ge wend met het verzoek een halve AOW-uitkering te mogen ontvan gen. Haar echtgenoot heeft gewe tensbezwaar tegen het ouderdoms pensioen en heeft dit dan ook niet op de wettelijk voorgeschreven ma nier aangevraagd. Eind 1956 diende daarom de vrouw een verzoek in, doch dit werd af gewezen omdat men meende niet ambtshalve tot toekenning van het pensioen te kunnen overgaan. Volgens inlichtingen van de staats secretaris van Soc. Zaken heeft zich daarna de Centrale Raad van Beroep over deze kwestie uitgesproken. De ze raad suggereerde, dat artikel 11 van de AOW mogelijk maakt de uit kering voor hoogstens de helft aan de echtgenote te doen. Dan zou ech ter aan de echtgenoot ambtshalve pensioen moeten worden toegekend. De wet kent de mogelijkheid om dat de voorbereidende werkzaamhe- bezwaarden van de algemene ver den werden bemoeilijkt. Er komt nu plichtingen te ontheffen. Kent men uitstel. Zaterdag is de KRO weer ambtshalve pensioen toe, dan sprui- eens in Treslong te Hillegom en zon- ten daardoor voor de echtgenoot dag komt de AVRO aan de beurt, geen verplichingen voor. De staats- Fons Rademakers zal dan iets ver- secretaris verenigde zich echter met tellen over zijn nieuwe speelfilm de opvatting van de Sociale Verze- „Makkers staakt uw wild geraas". keringsbank en de Vereniging van Raden van Arbeid, dat het ambts- Miss Bril 1960 bij de KRO halve toekennen van pensioen, waar toe de mogelijkheid openstaat, een Tijdens het KRO-programma van officiële beslissing ten name van de morgen» zaterdag, zal Miss Bril 1960 gemoedsbezwaarde zou betekenen, worden gekozen. Het gaat bij de fi- waarbij hem tegen zijn wil een pen- nale om twaalf mededingsters, die sioen zou worden toegekend. Dit zou ten overstaan.van een jury aan be- tegen de bedoeling van de wet in- De dichter-publicist Ed. Hoornik Paa'do ®isen ™?!,en moet™ voldoen, druisen. week vijftig jaar. Wie ryn Het Saat namelijk om de combinatie commissie voor verzoekschrif- nipt konde heeft er mee van bnl en °gen> bril en geziehtslij- ue commissie voor verzoeKscnrii nen, het optisch juist zitten van de *en uit de Tweede Kamer blijkt van bril en nog veel meer. De verbinden- mening, dat het ambtshalve toeken de tekst zal worden gesproken door nen van pensioen geen verplichting 99 Vandaag nog. Showroom: Stationsweg 1 Kantoor, werkplaats en i Morssingel 1b Hoge Rijndijk Tel. 24741 (Advertentie; (Van onze t-v.-medewerker) Twee een-acters bij de NCRV werd deze werk nog kennis kunnen maken toen donder dag zijn oorspronkelijke t.v.-een- acter „De Derde" werd opgevoerd. gestie van de Centrale Raad te vol gen. Aan de kamer wordt voorge steld de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid voor te stellen door bemiddeling van zijn vertegen woordiger bij de Sociale Verzeke ringsbank te willen bevorderen, dat aan de echtgenoot ambtshalve pen sioen wordt toegekend waarvan de helft betaalbaar aan ztfn vrouw. Teddy Schaank,"~de echtgenote "van voor de bezwaarde inhoudt: Aange- Sen utt Horst i?eme°gzyïi1iufc> op de rewmde^ omdaf men er in ïon skf de acteur Ko van Diik' weIke laatste Zi0n zijn echtgen°te sedert 1936 blind weg tussen Venlo en Horst tegen een geworaen, ornaat men er in Kon sia^ Trr>rtrT;+tOT. ,rQn inr„ „i in is en afhankelijk van haar zeven boom gereden en daarbij op slag ge dood. Het slachtoffer laat vijf kinde ren achter. POSTSLUITINGEN HR. MS. OVERIJSSEL EN DOLFIJN De luchtpostsluitingen voor de op varenden van Hr. Ms. jager Overijs sel zijn vastgesteld op: 10 maart, 10 en 21 maart ten 13.00 uur. Voor opvarenden van de Dolfijn op: 14 en 23 maart ten 13.00 uur; 26 maart en 2 april ten 16.00 uur. De brieven dienen in beide geval len gadresseerd te zijn: p/a Amster dam-C.S.-Marine. fen^de oónamen te^oen'aanbcord voorzitter van de jury'zal zijn. In de is en afhankelijk van haar zeven gen, de opnamen te doen aan doo a a ttw „ar Hp kinHoron mppnt dp commissie, dat van de zeereus „Prins der Nederlan den". Toen we de vertoning kant en klaar op de beeldbuis zagen, was elke herinnering aan vaak moeilijke opnamen van het spel vervaagd. Dank zij het meest natuurlijke decor kon men niet slechts een indruk vestigen van het stuk als zodanig, maar ook van de aantrekkelijke entourage, die een luxe-boot weet te bieden. Regis- seus Peter Koen heeft een en ander jury zit ook Maria v. d. Eist, van de kinderen, meent de commissie, dat KRO-televitrine. alle aanleiding bestaat om de sug- aannemelijk voorgesteld. In „De Der- zagen we het schuldgevoel doodgewone mensen gesitueerd en voorgesteld door een gekwelde Em my Lopes Dias als Emmy en Luc Lutz als Jan, zoals de schrijver zich die had voorgesteld. Bij hen hebben Bert Aan alles is gedacht de metro (en dus van de gracht) gaat dan van het Centraal Station af over het Weena, buigt om over het Hof plein en bereikt zo de Coolsingel. Teneinde het verkeer over het Hofplein, een niet te missen ver- In theorie is al begonnen met de keersplein, gaande te kunnen hou- van der Linden, Ton Kuyl en vooral uitvoering van de Metroplannen, nu den zuilen over de „gracht" drie Sigrid Koetse zich uitstekend aange- men reeds bezig is met de boven- hulpbruggen worden geiegd, waarvan sloten. De tweede een-acter was bouw voor een tijdelijke brug over de een ten dienste van de tram. Ook bij „Bezoek van Charles Vildrac en da- Zalmhaven. In de praktijk kan men het Centraal Station zal zo'n hulp- teert reeds van 1923. Er kwamen echter dit begin beter verleggen naar nodic* worden slechts drie spelers aan te pas, die ook april. Dan hoopt men n.l. op het in „De Derde" waren opgetreden. Pe. eiland van Brienenoord met het ter Koen heeft zich moeten neerleg- bouwdok te beginnen, waarin de de- In gedeelten. bare tijd opnieuw zal moeten worden opengebroken. Er bestaan voorts mogelijkheden om op de drukke kruispunten voetgan gers- en zelfs rijwieltunnels te ma- ken, maar dat zijn nevenobjecten. Als bijkomende werken wil men voorts tegelijkertijd ter hand nemen: maat regelen om de metrostations in oor logstijd voor duizenden te kunnen be nutten als schuilkelder, de bouw van ondergrondse toiletten en voorzienin gen ten behoeve van de bedrijfszelf bescherming van het stadhuis en van het gebouw van de G.G. en G,D. Ten behoeve van het gemeentebe stuur denkt men zelfs aan een onder grondse ruimte, waarin zo nodig tij den oorlogstijd het gemeentebestuur zijn taak zal kunnen voortzetten. HOOFDPUNT VERKOUDHEID? GRIEP? (Advertentie) gen bij de weinige handeling in dit ]en moeten worden vervaardigd voor stuk en heeft wijselijk het accent de metrotunnel, die onder de Nieuwe gelegd op de ^dmlogen die in prach- Maas zal doorlopen. Daarvoor is de rijksgoedkeuring reeds verkregen. tige taal werden vertolkt. Een stoer programma Vooruitlopend op een tweede fiat van rijkswege, dat niet zal kunnen Het ligt niet in de bedoeling, reeds dadelijk over de gehele lengte de gracht te graven. Men begint op de Coolsingel bij de Meent het eerste buisstuk te vervaardigen,, tegelijk met de twee genoemde bouwdokken. Pas V all 1 IJlvdWCcC, Ual IWCl Aa I JVUllIlCll j Behoudens een met weinig overtui- uitblijven, omdat anders de bouw van "aarna Wl1 man aan de gracht begin ging vertolkt ontspannings-program- de riviertunnel gen zin zou hebben, nen Waar reeds een stuk van de tiin- maatje in Casa Portuguesa (waarom gaat men ook de volgende maand op nelbu,s 21Jn Plaats heeft werd de vreemde tekst niet in het de Coolsingel, ter hoogte van de ge^re§en» zal de gracht weer worden Nederlands ingeleid?) bracht de Meent, grondwerk verrichten om bui- gedejnPtende normale toestand wor- AVRO een stoer programma, in zen en kabels te verleggen en zo- herste hoofdzaak voor mannelijke kijkers doende ondergronds schoonschip te Men heeft berekend, dat ongeveer bedoeld; eerst een in stijl gehouden maken, teneinde de aanleg van de me- twee en 'n half jaar lang doorgaand gesprek met twee Excellenties over trobuis aldaar mogelijk te maken, verkeer over de Coolsingel niet mo de sportnota, aan het slot een span- Met de eigenlijke arbeid aan de me- gelijk zal zijn. De tram zal dus gedu- nend avontuur boven een mijnenveld jro Mdoor de stad" zal moeten wor- rende die tijd van de Coolsingel ver- Korea en^ daa^ tussen-in een in- den gewacht tot oktober, in de eerste dwijnen. Het traject HofpleinVan .i i. plaats omdat na goedkeuring van eni- Oldenbarneveltstraat wordt verlegd ge raadsbesluiten eerst de rijksgoed- waardoor men het station toch zal drukwekkend betoog met de red ding van schipbreukelingen als hoofd- motief. Met name K'aas Toxopeus japing aan bod komt, maar in de kunnen bereiken. heeft een ontroerend pleidooi gehou- tweede~plaats ook ter wille van den en de kijker als het ware met de Zolang op de Coolsingel de „gracht" Men wil voorkomen dat een obstakel vormt, zullen enige hulp- Floriade' neus gedrukt op ellende en risico die de bezoekers van Rotterdam de in- bruggen het de voetgangers mogelij'k de dappere mannen van Dorus Rij- druk krijgen van een opgebroken maken, over te steken, kers telkens weer hebben te door- s^ad staan. Komende uitzendingen Rotterdam graaft grachten! Wat er bij komt. Een klein probleem is nog het voor rijden van trouwrijtuigen voor het bordes van het raadhuis, maar er is Ter aanvulling van onze vorige op- Eo0k Tl"?* 0"e I..* „njnpnde. nnordat een len bilzetten. Dan zal het doorgaan verbod fs uitgevaardigd om de quiz de verkeer van da Coolsingel wor- al aan gedacht om gedurende de be van Theo Eerdmans „Je neemt er wat den afgevoerd, omdat daar, zoals men lemmeringspenode de huwelijken te van mee" tegelijkertijd per radio en weet, een gracht gegraven wordt, sluiten in het Herenhuis in het Park tv. uit te zenden, is het programma waarin de tevoren op twee plaatsen De metro-sporen kunnen by het vanavond even anders uitgevallen, gereedgemaakte tunnelstukken al va- Centraal Station in westelijke nch- Het 2al nu gaan over de keu2e van rende op hun plaats gebracht moeten ting worden doorgetrokken, als daar school en beroep. Nu we het toch worden. Die twee plaatsen zijn het behoefte aan blijkt. Men wil voor hebben over programma-wijziging: dg Weena, tussen het station CS en het de aanleg an een centrum-oostlijn VARA heeft veleer tot een andere Hofplein, en de plek, waar nu de nu reeds op het Stationsplein in wijziging moeten besluiten. Donder- oude Bijenkorf ten dode is opgeschre- ruwbouw een tweede metrostation dag a.s. zal namelijk niet Sartres ven. Evenals op Van Brienenoord ko- naast het andere bouwen, om te voór- Vuile handen" worden gespeeld, om- men daar bouwdokken. De route van komen dat het plein binnen afzien- BOTERSMOKKELAARS BETRAPT Ambtenaren van de dienst van in voerrechten en accijnzen van de centrale veldpostdienst Axel hebben gisteravond in de omgeving van Sas van Gent een auto met 1100 kg. bo ter, ter waarde van ruim 5000 in beslag genomen en een smokkelaar gearresteerd. De douane stootte nabij Axel op de smokkelauto. Er werd een wilde achtervolging over buitengewoon slechte wegen ingezet. De smokke laars strooiden tientallen „kraaie- poten" op de weg. De achtervolging ging Over Neder lands en Belgisch grondgebied en weer terug naar Nederland. Bij Sas van Gent kwamen de auto's tot stil stand, omdat de smokkelaars pro beerden de douane-auto van de weg te drukken. Beide wagens werden daarbij vrij ernstig beschadigd. Een der smokkelaars, een 34-jarige in woner uit Maldegem (België) werd gearresteerd. De tweede wist te ont snappen. De 12-Jarige C. Hestenfcld uit Ubach over Worms, die woensdag ernstige verwondingen had opgelo pen bij een botsing, is gisteren in het St. Josephziekenhuis te Heerlen over leden. De jongen, die met een vriend je vanuit een voetpad de Maastrich terlaan opreed» werd gegrepen door een scooterrijder. Beiden moesten per ambulance naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De toestand van de scooterrijder is niet levensgevaarlijk. BOS- EN HEIDEBRANDEN IN 1959 Tijdens een vergadering van het Veluws Bosbrandweercomité te Loenen heeft de penningmeester, ir J. H. van Tuil, enkele cijfers ver strekt over de branden, die in het afgelopen jaar hebben gewoed. On der meer deelde hij mede, dat in ons land in 1959 ongeveer 900 bos- en heid ebranden waren uitgebroken, waarbij 3600 hectare heide en vlieg dennen betrokken waren, dat is on geveer 4 heet. per brand. Van die branden deed zich ongeveer 'n derde gedeelte voor op de Veluwe, maar de gemiddelde oppervlakte per brand was daar ongeveer één hectare. De uitzonderlijk droge zomer had tot ge volg, dat in totaal een schade van 840.000 over het gehele land werd geleden. Het Veluws Bosbrandweer comité had voor allerlei voorzienin gen 40.000 méér nodig dan waarop was gerekend. De heer Van Tuil betrok in zijn dankwoord ook de militairen van de vliegbasis Deelen, die enorme steun hebben verleend bij de brandbestrij ding, onder andere met een „Piper Cub", die geregeld boven de Veluwe rondvloog. Voorts werd medegedeeld, dat er een verandering in de beloningsre geling voor de leden van de bos- brandweer op komst is. De 41-jarige W. Voortman uit Nunspeet en de 32-jarige F. Berghuis uit Vierhouten zijn gisternacht ver ongelukt op het kruispunt Laan 1914 en Daam Fokkemalaan te Amers foort. De toedracht van het ongeval is niet komen vast te staan. Tegen liggers waren er niet. De auto wrong zich om een boom. De inzittenden werden op de weg geslingerd. V. was op slag dood, B., vader van elf kin deren, overleed kort na het ongeval. Koop nü IVOROL Dubbele fuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO, 20,00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 wa- terst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, vraaggespr. 10.05 Morgenw. VARA: 10.20 Voelt u zich thuis?, gesprek. 10.30 Gevar. progr. 11.30 Viool en pia no. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Act. sportnieuws. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Gram. 14.55 Vragenbeantw. 15.10 Harmonie ork. 15.35 Apartheid: Gevaar voor de wereld, toespr. 15.50 Radio-Kamerork. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianospel. 18.30 Muziekkiosk. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, praatje. 19.40 Christus, zijn leerlin gen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, praatje. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 progr. 21.15 Quiz. 21.40 Lichte muz. 22.10 Oude gram. 22.30 Nieuws. 22.40 Soc. comm. 22.55 Lichte muz. 23.05 Gram. 23.5'524.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Voor de oudere luiste raars. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 Jaar geleden. 13.20 Nieuwe gram. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Amateur- progr. 14.20 Kunstkron. 14.50 Ama- teursprogr. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gevar. muz. 16.50 Sport- periscoop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek week- overz. 18.25 Gevar. muz. 18.45 Vra- genbeantw. 19.00 Nieuws. 19.10 Act, 19.25 Zang. 19.30 Brabants ork. en solist. 20.20 Lichtbaken, lezing. 20.30 God aan de grens, hoorsp. (dl. 2). 21.10 Pol. praatje. 21.20 Lichte muz. 22.00 Gram. 22.15 Lonen en prijzen, praatje, 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Voor de jeugd. 23.5524.00 Nieuws. Televisieprogramma's. Eurovisie: NTS: 15.2516.45 Rep. hockeywedstr. KRO: 17.00 Voor de jeugd. NTS: 20.00 Journ. e:i weeroverz. KRO: 20.20 Pianospel. 20.40 Gevar. progr. 21.50 Film. van door DOUGLAS GREY 18)- „Ik hoop, dat het ding niet gevon den wordt", verklaarde mevrouw met nadruk. „Het is jouw schuld niet als het niet teruggevonden wordt en in dat geval sta ik erop dat je die cheque niet uitbetaalt. Laat die Chi nezen dat verlies dan maar dragen. Het is jouw schuld immers niet?" Warren Farrington zei daar niets op. Hij wist dat hij dat verlies op nie mand kon verhalen als het ding ge stolen was, maar hij wilde er met zijn wederhelft niet over redetwisten. Hij wist bij ondervinding, dat hij haar het best geluk kon geven en daarna zijn eigen zin doen. Nadat de beide dames zich terug getrokken hadden en de vier heren genoten van een uitstekende sigaar bij het gezellige haardvuurtje in de bibliotheek, die aan de eetzaal grens- H» stelde Basil de bankier voor, de nagemaakte schaal aan Flint te laten zien. „Stelt u er belang in?" vroeg Far rington. „Heel veel zelfs", antwoordde Flint, zijn nieuwsgierigheid zoveel moge lijk verbergend, „maar zouden we niet eerst onze sigaar oproken? In uw museum zal toch wel niet gerookt mogen worden". De bankier was in zijn schik over zoveel bedachtzaamheid van zijn gast. Ze bleven dus nog een kwartiertje roken. Daarna gooide de bankier zijn sigaar in een asbak en vroeg Flint of hij klaar was. Hij was erop gesteld zijn schat aan iemand die zoveel be langstelling toonde te laten zien. Een lange, vrij donkere gang voer de van de achterzijde van het huis naar een zijdeur van het vierkante marmeren museum door Farrington met veel kosten op zijn terrein ge bouwd. Van de rivier af gezien had het museum veel weg van een mau soleum. Het had fraaie Corinthische zuilen en een koepel bekroonde de indrukwekkende gevel, die een la- tijns opschrift in gouden letters droeg. De vensters waren hoog ge plaatst en wierpen slechts een diffuus licht naar binnen. Ze waren zo ge maakt, dat het directe zonlicht niet op de kunstvoorwerpen kon vallen. Een grote hal besloeg de gehele ruimte met uitzondering van twee kleine zaaltjes aan beide zijden. Die werden gebruikt als archief en gaven bezoekers, vermoeid van het bekij ken der grote vitrines, gelegenheid een ogenblikje te rusten. De vloer was van marmer en langs de wanden stonden rood fluwelen banken, die de witte omgeving een beetje braken. Achter Farrington betrad Flint, ge volgd door Van Duyle en Judson, de prachtige hal. „Hier zijn we er, meneer Flint", riep Farrington met breed handge baar uit. „Ik heb de mooiste parti culiere collectie van porselein, zilver en jade in heel Amerika. Bovendien heel wat brons en oude wapenrus tingen uit alle mogelijke streken. Kijkt u maar eens op uw gemak rond". „Farrington gaat groot op zijn Chi nese curiositeiten, vooral op die of ferschaal", zei Van Duyle ietwat schamper. „Is het zo niet?" Farrington fronste de wenkbrau wen en liep naar het midden van de hal zonder antwoord te geven. Eerst nadat hij een soort glazen kooi met verguld stalen tralies geopend had, keerde hij zich om en wenkte de de tective. „Kijkt u eens hier", zei hij zich omkerend en hij wenkte de detec tive. „Kijkt u eens hier, meneer Flint. Dit is nu de offerschaal waarvoor ik vierhonderdduizend dollar betaald heb en die volgens Basil niet meer dan oud koper waard is! Dat heeft hij letterlijk zo gezegd 1" De stem van de ban.üe klonk wanhopig en hij keek nijdig naar Van Duyle, als verweet hij deze man de zwendelarij, waarvan hij het slacht offer geworden was. „Het spijt me verschikkelijk, Far rington", zei Basil loom, maar waar heid is waarheid. Als ik het niet ge daan had, zou iemand anders het je verteld hebben. En je weet in elk ge val, dat ik je het echte ding zal be zorgen". „Zul je 't werkelijk klaarspelen?" riep de bankier, geprikkeld op het gezicht van het bronzen ding, dat men hem als een onschatbare waarde had aangesmeerd. „Denk je werke lijk dat je die schaal vinden zult?" „Natuurlijk", verklaarde Basil met ongewone energie. „Was dat niet het geval, dan zou ik me verplicht ach ten je ten minste het geld terug te nen er de handelsagenten in Hong kong niet voor laten opdraaien. Ze zullen natuurlijk zeggen, dat het hun schuld niet is. In ieder geval lijd ik liever persoonlijk verlies, dan dat er een onaangename publiciteit aan het geval gegeven wordt". „Laat de kranten er in vredes naam geen lucht van krijgen", zei de bankier gejaagd. „Maar ik wil jouw geld niet hebben; ik moet die bronzen schaal in mijn bezit krijgen!" „Als dat ding gevonden wordt, zou hét toch niet eerlijk zijn jou de hele schade te laten dragen. Je vrouw heeft terecht gezegd, dat het in geen geval jouw schuld is". Farrington maakte een einde aan het gesprek. Hij verlangde naar die offerschaal en een half miljoen vond hij de moeite verder niet waard. Met belangstelling had Flint naar het gevoerde gesprek geluisterd. Nu eerst hoorde hij, dat Basil van Duyle niet alleen door zijn relatie met het Oosterse Informatiebureau betrokken was bij het zoeken naar de vermiste schaal. Hij meende nu te begrijpen waarom de amateur-detective zich zoveel moeite wilde geven om het ding te vinden. „Die oude lettertekens in het brons en op de smaragd gegraveerd moeten precies zo op het origineel voorko men", zei de bankier, zich bujekend om de kooi verder te openen. „Ik heb een uitvoerige studie van het geval gemaakt". Ze konden met hun vieren gemak kelijk in de kooi om de schaal, die op een met fluweel bekleed voetstuk stond, heenlopen. Farrington draaide het elektrische licht aan m nu stond de Sjang-schaal in het volle licht. Flint, die een studie in het bijzonder van de lettertekens uit de Sjang-pe- riode gemaakt had bekeek het schrift op de schaal met grote aandacht. Te oordelen naar wat ik over dit onderwerp gezien en gelezen heb," zei hij tot de bankier, „is dit een be wonderenswaardig namaaksel. Ik moet bel ennen dat ik door die schaal ook misleid zou geweest zijn", i,Heel waarschijnlijk wel, beste ke rel", zei Basil luchtigjes. „Dat zou vroeger met mij ook het geval zijn geweest. Maar ik ben een hele tijd in China geweest en daar heb ik zoveel namaak gezien, dat ik er achterdoch tig door geworden ben. En daardoor was ik dan ook in staat het bedrog na een nauwkeurig onderzoek te ont dekken. Als je het origineel gezien hebt, zul je jezelf verbaasd afvragen, hoe het mogelijk is, dat je je zo ver gist hebt". Basil van Duyle weidde over zUn kennis van Chinese antiquiteiten zo wijsneuzig uit, dat Judson veel zin kreeg hem eens op zijn nummer te zetten door hem te vertellen, dat hij het helemaal mis had, maar een wenk van Flint weerhield hem daarvan. (Wórdt vervolgd")

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8