SOl/PlEX wateS stufsel De aarde heeft maar twee deuren naar de ruimte 150 Dieren omgekomen bij boerderijbrand „Maces" voor West-Duitsland jongens, die opeens rijk werden Rijnzwemmer heelt het tij niet mee HET OECUMENISCH CONCILIE Reebok viel man aan Direct klaar in koud water! Souplex stijft soepel, strijkt prettiger! s.uPte, DONDERDAG 10 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 ALLEEN NOORD EN ZUID ZIJN VRIJ DE NIEUWE HAARMODE deze gordels om sluiten de aarde tot grote hoogten. Siralings-gordels Nou, dat weten we dan. De aarde bezit maar twee deuren voor de weg naar het heelal. Niemand had dit ge dacht maar de kunstmanen logen er echt niet om. De kunstmanen die in 1958 zyn afgeschoten hebben het ons goed duidelijk gemaakt dat de aarde omgeven is door gordels van een gevaarlijke straling die tot een hoogte van niet minder dan 1000 km rijkt. Daarna nemen deze gevaarlij ke gordels dan snel af. Begin 1959 werd dit alles nog eens duidelijk on derstreept door de gegevens die wij ontvingen van de pionier 3. Deze ge gevens toonden zelfs duidelijk aan dat er ook gevaarlijke stralingsgor dels rond de aarde lagen op ca. 15.000 km hoogte. Daartussen namen de gordels dan toe en af in stralings intensiteit. De hevigheid van de stra- lingèn leidden tot de conclusie dat levende wezens deze stralingen niet zonder gevaar kunnen ondergaan, hoe kort ook. Daarmede leek een zeer grote moeilijkheid voor de ver dere ontwikkeling van de ruimte vaart op te duiken. De gevaarlijke gordels, Van Allengordels werden ze genoemd, leken dus een halt toe te roepen aan pogingen voor een be mande ruimtevaart. De aarde zelf biedt hier echter hulp door het openen van een voor- en een achterdeur waardoor de Van Allengordels zijn te ontgaan. Het magnetische veld van de aarde ver hindert de stralingsgordels n.l. zich samen te voegen tot één groot veld. Hierdoor krijgen wij boven onze noord- en zuidpool twee wegen die betrekkelijk ongehinderd naar de ruimte voeren. Meer mogelijkheden zijn er niet, het is dus koers noord, of koers zuid wil men bemande po gingen tot de ruimtevaart onderne men. In onze tekening geven wij duide lijk deze situatie weer. Men moet zich daarbij de stralingsgordels ANTON MOLKENBOERt Op de leeftijd van 87 jaar is van nacht te Haarlem overleden de mo- zaiek-schilder Anton Molkenboer, die bekendheid genoot in binnen- en buitenland. Het Britse blad „Daily express" meldt vandaag, dat de Westduitse re dering tracht een lanceerterrein voor nroeven met „Mace"-projectielen te verkrijgen op het Britse eiland South Uist, één van de Hebriden aan de westkust van Schotland. Volgens het blad heeft de Bonds regering reeds een honderdtal van -*eze vijftien meter lange vliegende bommen met een reikwijdte van on geveer 1.500 kilometer besteld. De Verenigde Staten houden de itoomladdngen van deze projectielen onder hun beheer. Als de honderd Maces" met atoomladingen zijn uit gerust is de atoommacht van de West duitse luchtmacht bijna gelijk aan die van de Britse luchtmacht, aldus de .Daily Express". Een vijftienjarige jongen te Syd ney, wiens „bende" ongeveer 320.000 gulden had gevonden, vertelde de politie dat hij „alle snoepgoed van de wereld had gekocht" en daarna ongeveer 5.000 gulden aan zijn mak kers had gegeven. „Ik gaf het geld weg omdat ik moe werd van het uit te geven". Leden van de bende, jongens van elf tot achttien jaar, werden plot seling rijk. Sommigen van hen be taalden andere jongens om bood schappen voor hen te doen of om hun huiswerk te maken. De politie vernam, dat de jongens het geld in een theekist, onder een hoop oude rommel in een opslag plaats hadden gevonden. Het is niet bekend aan wie het geld toebehoort. Het zou de buit van een inbreker kunnen zijn of de opbrengst van zwarthandelaars uit de oorlogstijd. Een deel van het geld bestaat uit bundels bankbiljetten met opeenvol gende serienummers. De kop thee, eeuwenlang door de Britten beschouwd als het middel tegen elk soort crisis, verliest terrein in Engeland. Blijkens een verslag van de economische commissie van het Gemenebest gaan de Britten lang zaam maar zeker over op het kopje koffie. Het koffieverbruik is sinds de laatste wereldooorlog twee-en-een- half keer zo groot geworden als daar voor. voorstellen als een schil die de hele aarde omhult, ongeveer zoals een sinaasappelschil, waarbij de schil al leen bijzonder dik is en de sinaas appel zelf, in dit geval onze aarde, bijzonder klein. Overigens maakt de ontdekking van deze gordel het pro bleem van de lanceringen niet mak kelijker, want het is eenvoudiger om raketten met de draaiing van de aarde mee te lanceren dan in een baan van noord naar zuid te bren gen. Het is wel mogelijk gebleken, maar eenvoudig is het niet. Achter op tijdschema Niet meer dan vijf en dertig kilo meter lang was het eerste traject, dat de Frans-Canadese kikvorsman Louis Lourmais dinsdag aflegde. Toch was het weer, bezien vanuit Lourmais' ogen, ideaal: Toen hij in het plaatsje Eglisau aankwam, werd hij opgewacht door vrijwel alle in woners van het dorp, die zware sneeuwbuien trotseerden om Lour mais, uitgerust met rubberpak en voetvinnen, uit het water te zien komen. Ook 's morgens al, toen had het gesneeuwd. Daardoor was Lourmais gedwongen, zijn vertrek uit Schaff- hausen dat om zes uur zou plaats vinden, uit te stellen. Het vliegtuig, waarmee hij uit Frankrijk kwam, werd in Nancy door de sneeuwstorm opgehouden. Lourmais maakte de rest van de reis per trein en kon toen nog om elf uur „afvaren". Het was toen zo koud in Schaffhausen, dat de reporters van kranten, radio en t.v. moeite hadden om hun bloc notes, microfoons en camera's in de handen te houden. In het water leek het even beter: het mat precies 0 gr. Celcius en dat was juist wat Lourmais moest heb ben. Zijn reis heeft toch de naam gekregen van „Operatie Rijn Nul Graden". Voor zijn vertrek had de „Koning der Kikvorsmannen" een lunch ge bruikt van drie eidooiers, drie gla zen sinaasappelsap en een glas melk. Doordat de stuwen, ten behoeve van de elektriciteitsvoorziening, zijn ge sloten, stroomt het water trager, dan Lourmais had verwacht. Gister ochtend is hij, na zijn overnachting in Eglisau, opnieuw in de Rijn ge sprongen, in de hoop. nu in ieder ge val Basel te bereiken, nog altijd Zwitserland, maar in ieder geval 75 kilometer dichter bij de Duitse grens. De gummikleding van een kikvors man laat alleen Lourmais' gezicht vrij. Hij ademt door 'n snuiverapparaat Een motorbootje begeleidt hem op zijn tocht. Zondag wil hy in Mannheim zijn. Daarna passeert hij Mainz, Koblenz, Bonn, Keulen, Dusseldorp en Wezel en vermoedelijk zal hij maandag over een week de Nederlandse grens be reiken. LOURMAIS GEEFT HET NIET OP De Franse kikvorsman Louis Lour- mais is donderdagochtend op zijn zwemtocht van Schauffhausen naar Rotterdam uit Stein-Sackingen ver trokken. Op het moment van zijn ver trek was het bijzonder koud. De tem peratuur van het Rijnwater was ge daald tot min. 3 graden Celsius. Ver schillende stuwen moeten vandaag door Lourmais worden overwonnen, hetgeen zijn tocht zal vertragen. Mevrouw Liliane Lourmais heeft zich, komend uit Quebec, bij haar man gevoegd. Zij blijft voorlopig in het bootje, dat hem vergezelt. Het ligt wel in haar bedoeling, dat zij een gedeelte van het traject zelf zwemmend aflegt. Sinds zijn vertrek in de morgen van B maart heeft Louis Lourmais 90 km afgelegd. Woensdag moest men Lourmais met geweld uit het water halen, om dat hij zelf steeds maar verder wilde. „Is het water niet koud", was de vraag, die de mensen hem huiverig telkens weer stelden. „Ik ben hier niet gekomen voor de warme baden", antwoordde de heer Lourmais, glim lachend ondanks zijn door koude sterk gezwollen lippen. Voor Koblenz, waar hij voor de lunch een pauze moest nemen, moest Lourmais de stroomversnellingen in de Rijn, die daar een van de gevaar lijkste plaatsen in de rivier vormen, overwinnen door over een afstand van 1 km in kolken en stromingen, langs en rondom uitstekende rots punten te zwemmen. De 15-jarige bromfietser H. van Ling is op de Prins Hendrikkade te Amsterdam tegen een stilstaande vrachtauto gereden en over de kop geslagen. Tijdens het vervoer naar het Wilhelmina Gasthuis is hij overle den» De heer Jean Henri Heusschen uit Den Haag, president van de „Club Artistique de Paris", die zojuist is teruggekeerd uit Parijs, waar hij als jurylid optrad bij het tiende tournooi „la Femme le Mieux Parée, deelde naar aanleiding van de nieuwe, in Parijs gelanceerde haarmode mede, Te Lollem is gisteravond een grote, dat er eigenlijk twee nieuwe lijnen historische boerderij tot de grond toe zijn, één voor de lente en één voor de afgebrand. Daarbij kwam de gehele zomer met slechts één naam „la Lig- veestapel, van 150 dieren om het ne Duo". leven. Bij deze lijn is het haar naar ach ter gekapt, de zijkanten zijn tamelijk Kort na tien uur hoorde de 80-ja- plat gehouden, terwijl op de oren het rige boer, Johannes Tulener, die al haar jn losse vorm naar voren wordt op bed lag, het geknetter van vuur gebracht. De achterkant van het haar in de lammerenstal. Hij, zijn 50-]a- js kort gehouden, rige dochter Janke en zijn 56-jarige zoon Albert vluchtten in hun nacht- goed het erf op. Juist op tijd, want enkele ogenblikken later brandde de hele boerderij als een fakkel. De har de wind blies het vuur zo sterk aan, dat aan redden niet meer te denken viel. De brand is vermoedelijk ontstaan, derhand riep hij de hulp in van zijn vader en broer die verderop in het land werkzaam waren. Gedrieën hebben ze de ree „het bokje" ge maakt. De vorige week werd de heer Nij- kamp in hetzelfde dorp aangevallen door een reebok. Hij kwam thuis met een gescheurde broek en een flinke beenwond. Men neemt aan, dat het zelfde dier daarvan de dader was. In een weiland, dicht bij zijn ouderlijke woning, is de 22-jarige Jan doordat een schaap een lamp m de Langerer uit Ampsen (gem. Laren, stal heeft omgeschept ol door een de- G]dj doQr een reebok ^angevaUen. fect aan een schoorsteen, die door de De heer Lan(,eIer siaag(je er in, het stal liep- In de stallen kwamen om: 39 koeiep, een kostbare stamboekstier, 15 kalveren, 82 schapen, 16 lamme ren en een paard. Een ander paard kon worden gered, doch zeven koeien, die men had trachten te redden, moes ten later worden afgemaakt. dat zich zeer kwaadaardig - van zich af te houden. On- De convocatie voor het Oecume nisch Concilie wordt na Pasen ver wacht, aldus is in gewoonlijk wel ingelichte kringen vernomen. Het concilie zal, meent men, in 1962 ge houden worden. Tegelijk met het verschijnen van de concocatie zal de Paus de zestien commissies instellen die de voorbereidingen voor het con cilie moeten treffen en daarbij elk een bepaald gebied bestrijden zoals dat' van het dogma, de moraal, de li turgie, de zielzorg e.d. OEGSTGEEST OVERNAMEPRIJS BACON- VARKENS VERLAAGD. Kath. Vrouwengilde Dat de leden van het Katholiek Vrouwen- De boerderij eigendom van de gilde Oegstgeest voortaan hun ge- heer Hanichten Kate uit Hilver- wonde huisgenoten vastberaden en sum en de gehele inboedel gingen Jcoelbloedig te hulp snellen, is onge- verloren. twijfeld het gevolg van de nuttige lezing, die de plaatselijke katholieke huisarts dr. H. A. Reterink hield over het onderwerp „EHBO in het gezin". Spr. behandelde op beknopte wijze Enerzijds het overgrote aanbod van het meest in huis voorkomende on- varkens met als gevolg daarvan een gevallen en wat men hieraan zelf dalende tendens in de prijzen ander- ^an doen. zijds de lage opbrengsten van de ba- Bij kleine en grote wonden, inslik- con in Engeland heeft het bestuur ken van voorwerpen, voorwerpen in van het produktschap voor vee en neus en oor, builen en tanden door vlees doen besluiten om ingaande de Rpt bloedneuzen en splinters, maandag 4 maart de prijs voor ba- brandwonden en vergiftige stoffen, convarkens met 5 cent per kg. te ver- van tafel gevallen babies enz. lagen. Voor deze en andere gevallen gaf Dientengevolge zal met ingang van spr. aan, hoe te handelen. Aan het de genoemde datum voor baconvar- slot gaf dr. Reterink een inhoudsop- kens van 63 t.m. 70 kg in de kwali- gaVe van een medicijnkastje, dat in teitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden ieder huis aanwezig hoort te zijn. van respectievelijk 2.06, 2.02, 198 De avond, die werd gehouden in en 1.94 per kg. koud geslacht ge- het parochiehuis, werd geopend met wicht. De toeslag voor varkens van 63 een welkomstwoord door de presi- t.m. 70 kg. die niet tot bacon worden dente, mevr. J Staal—van Sandt- verwerkt blijft ongewijzigd 12 cent vliet, die mededeling deed van de per kg koud geslacht gewicht. verhindering wegens ziekte van de bestuursleden, de dames Kuipers, Pieck en De Wilde. Na met enkele woorden de dezer dagen overleden echtgenoot van het Ter gelegenheid van het 10-jarig Ud mevr. F. Th. Hoegen-Brion her- bestaan van de centrale commissie °ac*e hebben, vestigde mevr. voor de hoornvliesinstanties van het Staal de aandacht op de Stille Om- Nederlandsche Roode Kruis zal op op 17 maart a.s. Tot zaterdag dinsdag 15 maart (aanvangende 20 kan men zich n°g opgeven bij het uur) in restrurant Esplanada, Lucas ,b»tuur. Tot nu toe hebben, zich 14 Bolwerk te Utrecht, een jubileum- gdmeld Wordt het aantal van bijeenkomst worden gehouden. Op 20 niet bereikt, dan zal men per deze bijeenkomst zal prof. dr J. ten *rein reizen. Na de lezing van dr. Doesschate, hoogleraar in de oog- Reterink werd door verschillende heelkunde te Utrecht spreken over 't dames gebruik gemaakt van de ge- onderwerp: „Tien jaar hoornvlies- legenheid tot vragen stellen, transplantatie". Op het programma In haai- slotwoord dankte mevr, staan voorts: de vertoning van enke- Staal de spreker van deze avond en le korte films en een pianorecital deelde zij mede, dat spr. in de toe dat zal worden gegeven door Hans komst een lezing zal houden over Henkemans. geneeskunde in de oude tijd. voorschoten Geboren: Marinus Walterus Jaco bus zn van M. W. Kriek en C. de Haas; Marianne dr van H. Boom en S. F. Giliam. Ondertrouwd: J. van Leeuwen en J. W. de Groot. Getrouwd: A. Siebkes (te Rotter dam) en E. A. H. van Straalen; J. B. van Meijgaarden en A. M. H. Lin- ders (te Wassenaar); A. Kok (Den Haag) en M. A. Innemee; J. van der Luit en L. T. van Barneveld. Overleden: J. J. Planje 65 jr wed. van T. de Roode; (te Leidschendam) H. Marinus 82 jr wed. van M. v. d. Ploeg; (te Leiden): A. H. van Deth 79 jr, wed. van C. M. Beekman en J. W. Galjaard. SASSENHEIM VEILIG VERKEERSDAG In de grote zaal van net KSA-ge- bouw vond gisteravond de laatste ge beurtenis plaats van ren in alle op zichten geslaagde veilig-verkeersdag. De voorzitter van de plaatselijke afdeling „Veilig-Verkeer", de heer A. J. W. Janmaat, sprak in etn volle zaal een woord van welkom bijzon der tot de gemeente-secr. G. A. Stol wijk, adj. corpscommandant der Rijkspolitie v. d. Laan en de Veilig- Verkeersbrigade onder leiding van de heer Bakker. Voorts wees hij op de belangrijkheid van een veilig Ver keer. Het aantal ongevallen met dode lijke afloop stijgt onristbarend. Ge middeld maakt het verkeer thans 5 doden per dag. Aan ons is het de taak op dras tische wijze een verlaging tot stand te brengen", aldus spreker. Hij ver geleek'wat thans op de Nederlandse wegen gebeurt met wat het aantal slachtoffers (per jaar) betreft. Het verkeer ziet men (te) vaak als een spel. „Maar dan moet ook ieder de regels kennen, en respect hebben voor zijn naaste. Spreker zeide ervan overtuigd te zijn gezien de resulta ten van voorgaande veiligverkeers- acties en de belangstelling van deze dag, dat dit in Sassenheim mogelijk is, als was er dan gisteren toch weer een verkeersongeval gebeurd. Hier mede was de schade 25 gevallen nu al uoger dan ooit in een eerste kwartaal het geval was. Nadat enkele verkeersfilms wa ren vertoond ging men over tot de Quiz. Deze stond onder leiding van de heer C. Karman. Na spannende strijd werd het team van de Don Boscoschool met 304 punten winnaar. Te „dr de Vis- serschool" behaalde 241 pnt. De heer Janmaat sprak nog een propagandistisch woord en dankte allen die medegewerkt hadden aan deze dag. In de loop van deze dag hebben 50 personen, waarvan 30 pro cent vrouwen, zich aan de Ortho- Bater test onderworpen in het mo biel teststation bij het gemeentehuis. BETER TEN HALVE ÖEKEERD Gisteravond om 7 uur had op Rijksweg 4, ter hoogte van de oprit aan de Klinkenberg een aanrijding plaats, waarbij drie auto's betrok ken waren. Een bestelauto, bestuurd door C. H. W. uit Haarlem, komen de van de oprit kreeg, op de Rijks weg aangekomen, in de gaten, dat hij in de richting Den Haag reed. Daar bestuurder naar Amsterdam wilde, stak hij de rijbaan over om .door een gat in de haag op de ooste lijke rijbaan te komen. Bij deze on voorzichtige poging eed eerst een personenauto, bestuurd door de to neelinstructeur H. uit Amsterdam, tegen het opstakel op. Een opel-sta- tioncar, bestuurd door F. W. de R. uit 's-Gravenhage en eveneens ko mende uit de richting Amsterdam deed hetzelfde. Alle inzittenden ble ven ongedeerd. De drie auto's liepen alle averij op. Wat lezers schrijven DE LANEN IN ALKEMADE Leiden, 9 maart Met instemming heb ik het stukje gelezen van de heer Zandvliet uit Rijp we tering. Inderdaad, het is ongehoord, dat in een tijd waarin door vele ge meenten grote sommen gelds wor den uitgetrokken voor groenvoor ziening en recreatiegebied, om zo doende de Randstad Holland leef baar te houden, de gemeente Alke made, terwille van een financieel voordeel een van de mooiste stukjes natuurschoon in dit kale, vlakke ge bied opoffert. Hoeveel geld zal er over enige tijd door deze gemeente moeten worden uitgetrokken voor verfraaiing en groen? Er is in voor bije jaren al zoveel vernield terwille van het voordeel en vaak bleek het op ander gebied een onherstelbaar verlies te betekenen, waar het hele voordeel bij verzonk. Zo langzamer hand behoren we deze kortzichtige tijd toch te zijn ontgroeid. Doch he laas, ook nu nog blijken er menseb bereid om wat in vele tientallen ja ren aan schoonheid is gegroeid voor wat geld op te offeren. Het is een pracht exempel van onze materia listische tijd. Met de dichter Guido Gezelle wil ik alle verantwoordelijke personen toeroepen: Hebt toch meelij e, mensen, meêlije, met de schone bomen Gods. A. Buis. Verbluffende ontdekking SOUPLEX koud-water stijfsel Nü veel gemakkelijker stijven! Nu kunt u veel gemakkelijker en veel sneller stijven, mevrouw! Want nu is er Souplex, de stijfsel die direct klaar is in koud water. U hoeft nu geen water meer te koken, geen papje meer te maken. Souplex koud-water stijfsel strooit u direct uit' het pak in koud water U roert - en het stijfselbad is gereed terwijl Nü veel soepeler'stijven en... strijken! Het valt direct op. Uw goed ziet er veel mooier uit als u het met Souplex hebt gesteven. Want door Souplex behoudt het zijn natuurlijke soepelheid. En u merkt het bij 't strijken! Plakt gegarandeerd niet. Souplex plakt gegarandeerd nletl Uw bout vliegt wer kelijk over het strijkgoed. Stijf nu soepel. Strijk nu prettiger. Stijf met Souplex. Haal vandaag nog een pak in huis. - vEen groot pak slechts 54 cent

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4