L. Studentenzangkoor en Kamerorkest Scherp Klare taal voor slechthorenden H. Stouie 40 jaar bij Ver. Touwfabrieken Dr Pouwer, ex-expeditielid, sprak over het Sterrengebergte Huurverhoging aangenomen DONDERDAG 10 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 J7EN BETERE CONCERTZAAL dan de Zuiderkerk kan men zich niet wensen. Daar was het, dat de twee bovengenoemde studentenmuziek gezelschappen hun gasten op waar devolle muziek onthaalden, onder leiding van de dirigent Huub Buur man. De Missa „Aeterna Christi mu_ nera" van Da Palestrina was als eerste werk gekozen. Prachtige a ca_ pellamuziek, maar zeer en zeer moei lijk. Het losmaken van elke instru mentale bijgedachte en het geschikt doen zijn voor de zangstem, dat is het werk van deze componist. Hij gebruikt ingewikkelde polyphonie naast rustbrengende homophonie; beide stijlen artistiek in evenwicht. Het koor zong dapper, vooral toen men even was ingezongen. De tekst behandeling is bij deze kerkcompo- nist zeer sprekend, vaak in dialoog vorm, soms ook meer lyrisch van op vatting. Doordrongen van mystieke sereniteit. Het was een prestatie van goedgeschoolde a cappella koorzang kunst; de klank open en welluidend. Het mannelijk gedeelte was als van_ zelfsprekend in de minderheid van het dameskoor, maar handhaafde zich. Alles zat er verzorgd in en met de grootste toewijding en later ook met durf werd er gezongen. Waartoe Huub Buurman zijn klein maar dapper orkest wist te bewegen viel waar te nemen in de Symphonie in D van Joseph Haydn (daterend van 1791). Wij horen een langzame inleiding in d kl. t. van 16 maten, wat schuchter geintoneerd, maar in het Allegro met brede doorwerking raakte men er geheel in. Althans de strijkers waren in het Andante ge heel op dreef; nu moesten de hout blazers met hun thema starten en werd het gevarieerde deel als maar beter. Menuet en Trio waren char mant. Tenslotte de Finale, die jong levendig en met idealistische zin werd gezien, gedacht en uitgedrukt. Over de interpretatie mogen dirigent en kamerorkest zich verheugen. De muziekclub van de WSL ver zorgde een gastoptreden onder di rectie van Ruud Koumans, die naar een tekst van Vera Swelheim de Symphonièle Concertante schreef in opdracht van de jubilerende WSL. Dit muzikale grapje is zeer zeker geestig geschreven en goed uitge voerd (beter dan tijdens de lustrum- uitvoering) en men lachte terecht smakelijk om de muzikale pikante rie. Strikt genomen was het onver enigbaar met een programma van Da Palestrina, Haydn. Dresden en Bach, maar aan de andere kant, gaf het toch ook wel ontspanning. Destijds hebben wij de momenten uit de Symphonièle belicht, zodat wij hier mede volstaan. WAT ONZE BEROEMDE interna tionale vaderlander Dresden brengt, geeft blijk van meesterschap in de structuur. Wij hoorden „As- sumpta est Maria". In dit door wrochte kleine a cappella werk in kleine bezetting wisselt de componist Sem Dresden de structuur af met muzikale impulsen, die hij steeds doordacht uitwerkt. Dévoot, maar o zo moeilijk om dat te geven wat achter de noten bedoeld is. Graag een andermaal nog eens! Tenslotte Bach's Magnificat, be doeld voor de Vesperdienst van Kerstmis. Wij hoorden de tweede oorspronkelijke versie van Bach's hand. Koor en orkest hebben zich in drukwekkend gekweten van hun taak. De zinnen van de tekst hebben elk een grondig bewerkte eigen mu_ zikale vorm van de componist gekre gen. Na een vrij lange inleiding zet 't gemengd koor „Magnificat" in. De sopraan soliste Betty van Woerden zong sensitief mezzo-sopraan-aria „Et exultavit", waaraan zich heel mooi „Quia respexit" rijgt. Het koor potlood zong groots „Omnes generationes" in goed geschoolde polyphonie. Dan hoorden wij de bas Lennart Rodri- gues de Miranda de aria „Quia fecit" zingen, de voordracht tè gematigd. Een pracht stuk is deze rftuziek. Het duet voor alt en tenor „Et misericor. dia" had in Mies V/emelsfelder en Frans van Daalen warm voelende vertolkers. Aan het koor was nog een grootse partij toebedeeld in „Fe cit potentiam". waarbij het orkest zeer illustratief is. Ook de met wel luidende stem gezongen tenor-aria. „Deposuit" is zeer schilderend. De alt, wat zwak maar muzikaal, kreeg het „Esurientes" toebedeeld. Bij haar voegden zich twee sopranen uit het koor, begaafd met goed klinkende stemmen, en toch kon ons het trio „Suscepit Israël" maar matig vol doen. Een prachtige fuga voor koor is het „Sicut locutus est" voor vijf koorgroepen, strak en welbewust uitgevoerd. In voortdurende stijging van middelen wordt het slot bereikt en volledig koor cn orkest zingen het drievoudig Gloria aan de Vader, de Zoon en de Heilige Geest, waarna de muziek van het aanvangskoor zich herhaalt. Het was alles uitstekend verzorgd een duidelijk te volgen contrapunt in koor en orkeststemmen, die alles tot volle ontplooiing gekomen zijn. Wij hebben bewonderd, wat de di rigent met zijn steeds wisselend en bovendien studerend koor en orkest heeft bereikt; de vocaal en instru mentaal solisten mogen geroemd worden evenals zij, die het continuo 'zo vol piëteit verzorgden. J. KORTMANN Opheffing van Reuvens dreigt" Slechte behuizing „De financiële positie van de Open bare leeszaal en Bibliotheek „Reu ven is in het verslagjaar bijzonder moeilijk geweest. Het College van Burgemeester en Wethouders der ge meente Leiden heeft op 16 juli 1959 n.l. bericht, dat Gedeputeerde Sta ten der provincie Zuid-Holland op het standpunt staan, dat met ingang van het jaar 1959 geen extra subsidie meer aan deze leeszaal zal moeten worden verleend. Aangezien het on mogelijk is de leeszaal zonder een extra subsidie van rond 35.000 te exploiteren, heeft het er naar uitge zien, dat tot liquidatie van de lees zaal zou moeten worden besloten. Overleg o.a. met de Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen heeft echter tot de over tuiging geleid, dat er op mag wor den gerekend, dat voorlopig voldoen de geldmiddelen ter beschikking zul len komen om de exploitatie voort te zetten. Een tweede ernstige bedreiging vormt een aanschrijving van ge noemde staatssecretaris van 5 okto ber 1959, houdende, dat de huisves ting van de bibliotheek zodanig is, dat in dit opzicht niet langer wordt voldaan aan de minimum-voorwaar den, welke t.a.v. subsidiëring der onenbare bibliotheken zijn gesteld. Weliswaar heeft de staatssecretaris besloten het Rijkssubsidie niettemin voorlopig tot 1 januari 1962 te con- tinuëren, omdat hij er begrip voor heeft, dat het onmogelijk zal zijn op korte termijn maatregelen te treffen, die tot verbetering van de huidige situatie leiden, maar reeds thans deelt hij mee, dat hij zich bij ziin beslissing t.a.v. het Rijkssubsidie over het jaar 1962 mede zal laten leiden door een rapport, dat dRijks commissie van Toezicht hem eind 1961 ter zake van de huisvesting van de bibliotheek zal uitbrengen. Het bestuur leeft derhalve onder de be dreiging. dat na 31 december 1961 geen Rijkssubsidie zal worden ver leend, aangezien de geldmiddelen ontbreken of vóór die datum de huis vesting van de bibliotheek aanmer kelijk te verbeteren en de vooruit zichten, de daartoe nodige geldmid delen alsnog te verkrijgen, zeer so ber zijn". GOUD De Leidse Christelijke Besturen bond heeft gisteravond de feestelijke viering van het vijftigjarig bestaan voortgezet met een bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal, waar l.et Caba retgezelschap „Podium" een gezel lig program verzorgde. Feestredenaar was de bondsvoorzitter de heer Van Mastrigt. Tijdens de pauze wer den vier jubilarissen gehuldigd; zij zijn vijftig jaar lid van de bond; ont vingen daarom het gouden bondsin- signe. Het waren de heren P. van Kooperen, H. Labordus, H. G. Wes- sel en H. van Cittert. Bij K. B. is, gerekend van 1 okto ber 1959, aan dr H. C. D. de Wit op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lector aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Te Utrecht is geslaagd voor het candidaats-examen rechtsgeleerdheid mej. L. M. de Geus uit Leiden. WAT LEIDEN VERLOOR EN VOND IN DE MAAND FEBRUARI. Etui, inh. bril, zak brandstof, mapje inh. geldsbedrag, sleutels, hadhand- doek, herenportemonnaie, vulpen, geldsbedrag, schakelarmbandje, ring, damesportemonnaie, handtas, kinder- bril, damesvest, damespolshorlöge, passerdoos, kinderportemonnaie, he rensjaal, zakmes, aktetas, damespols horloge, handschoenen, wanten, boek, militaire tas, ketting, autostep, vier kleuren potlood, sigarettenaansteker, schoudertas, leder motorkapje, ver pleegsterskapje, blokfluit, marmot, verstuiver (brandstofpomp), rijwiel pompje, kettingbeursje, hondenriem, verfbus, regenjas (plactic). Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen aan het bureau van ge vonden voorwerpen, Nieuwsteeg 8 te Leiden ingang poort, op woensdag- en zaterdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Telefonische inlichtingen kunnen niet worden verstrekt. Lezing met dia's te Leiden De Vereniging tot Bevordering der Belangen van Slechthorenden ver zorgt elke maand een bijeenkomst voor haar leden, waarbij men gebruik maakt van een serie koptelefoons. Iedereen is dan in staat de lezing of de bij film of dia's behorende uitleg goed te volgen. Gisteravond vertoonde de chemi cus, dr J. D. van Ramshorst uit Bilt- hoven, in de zaal Rehoboth aan het Rapenburg een onuitputtelijk, reeks aardige kleurendia's over de Neder landse fauna en flora, vergezeld van een op de band opgenomen uitleg en omlijst met toepasselijke muziek- Vóór de pauze besprak hij het die renleven, in het bijzonder insecten, reptielen en vogels, na de pauze liet hij de aanwezigen een blik werpen in de schoonheid van de bloemen, en plantenwereld. Hij hield zijn luiste raars voor, dat men de natuur op zeer eenvoudige wijze in huis kan halen. Aan het slot van de avond sprak de voorzitter, de heer J. Stof fels, een dankwoord tot dr Ramshorst voor de leerzame avond. Hij deed voorts enige mededelingen over de grote feestavond, die op 6 april a.s. ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de vereniging gehouden wordt. Een ledenwervingsactie, zo deelde de voorzitter nog mede, heeft reeds goede resultaten opgeleverd. Nieuwe aanmeldingen worden nog steeds gaarne ingenomen bij het se cretariaat Boerhaavelaan 45. Dinsdag j.l. had de N.V. Vereenigde Touwfabrieken wederom eer. jubilaris in haar midden. Het was de heer H. Stoute, bankwerker-onderhoudsmon teur, die dinsdag op veertig jaren trouwe plichtsvervulling kon terug zien. Gezeten in de cantine, omringd door zijn vrouw en twee dochters sprak de directeur, de heer H. B. Haanappel, hem toe. Spr. prees de ijver, toewij ding en hoge opvatting van plichtsbe sef, waarvan de jubilaris had blijk gegeven. Is het werk van de jubilaris hoogst verantwoordelijk werk, het werken in de Onderhoudsdienst is veelzijdig, afwisselend en verfrissend. Niet alleen de functie van onder houdsmonteur vervult de heer Stoute No. 525. Horizontaal: 1. buitenspo rig, 8. huid, 9. gem. in Gelderland, 10. voegwoord, 11. zelfkant, 13. in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 14. Euro peanen, 16. zijde, 17. alleenzang. 18. metalen vaatwerk, 20. academische titel (afk.), 22. deel van het oor, 23. scheikundig element (afk.) 24. sport- term, 26. vlaktemaat, 27. tegemoet gaan. Verticaal: 1. het overkomen, 2. meertje, 3. oude lengtemaat, 4. dras- land, 5. voorzetsel, 6. meisjesnaam, 7. gekunsteld, 11. plant, 12. tuchtroede, 14. opening ener fuik, 15. zandheuvel, 19. twijg. 21. soort van hert, 23. vo gel, 25. afkorting van tangens, 26. w> ter in N.-Brab. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 522. Horizontaal: 1. rio, 4. ook, 6. poort, 7. nl, 9. pa, 10. kandelaar, 15 boa, 16. ent, 17. mar telaar, 20. An, 21. To, 22. alsem, 24. ras, 25. ink. Verticaal: 1. rank, 3. mode, 4. Ot, 5. kaar, 8. Laban, 9. patat, 11. nor, 12. dat, 13. lel, 14. ana, 17. maar, 18. Eist, 19. rook, 22. as, 23. mi. Aldus lezen we in et jaarverslag van de secretaris der O.L.B. „Reu vens", de heer H. N. van den Berg, dat deze in de gisteavond gehouden jaarvergadering heeft uitgebracht. Ook optimistische klanken vielen te beluisteren, o.a. het feit, dat het aantal leden-lezers zich in stijgende lijn blijft ontwikkelen en dat het fi nanciële resultaat bijna 6000 gun stiger was dan werd begroot, waar mede tevens een einde is gekomen aan de telkenjare stijgende tekorten. Er werden in 1959 141.452 boeken aan volwassenen uitgeleend (v.j. 139.840) en 78.141 aan de jeugd (v.j. 80.705). Leidse Universiteit Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „De Gemeenschappelijke Ver gadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, 19521958", de heer P. J. G. Kapteyn, geboren te Laren (N.H.) en thans wonende te Oegstgeest. De promotie geschiedde cum laude. Gepromoveerd tot doctor in de Let teren en Wijsbegeerte op proefschrift getiteld „Het wijsgerig onderwijs aan het gymnasium illustre en de Hoge school te Harderwijk 15991811", de heer A. A. M. de Haan. geboren te Rotterdam en thans wonende te Doe- tinchem. Gepromoveerd tot doctor in de Rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld: „Maatschappij en Recht", de heer H. J. Pot, geboren te Zierikzee en thans wonende te Heemstede. In de serie „Volkenkundige lezin gen" heeft gisteravond dr J. Pouwer die als ethnoloog aan de Neder landse expeditie naar het Sterrenge bergte op Nieuw-Guinea deelnam een lezing gehouden over „Mens en Maatschappij in het Sterrengeberg te". Ter oriëntatie op het landschap, waardoor de expeditie zijn weg zocht, vertoonde dr Pouwer eerst een aan tal lichtbeelden. Komend aan zijn on derwerp, bepaalde hij zich tot de er varingen, die hij bij zijn eigen onder zoek had opgedaan. Dat onderzoek was zeker op niets uitgedraaid, als spr. niet de beschik king had gehad over een tolk, die de taal van de Sibil-bevolking sprak en die bovendien vol grapjes zat, waar mee hij de Sibillers uit hun schulp lokte. Zo vernam dr Pouwer van het eerste contact met blanken en. van de eerste kennismaking met een vliegmachine. Zelfs werd hij bij her haling het voorwerp van bewonde ring, als hij in gesprek raakte met de papoea-bevolking. Leidse agenda VRIJDAG, 11 MAART VIRO, „De algemene vergadering der N V.. Rapenburg 8, 8 uur nam. K. O. De Haagse Comedie „De dolleman of de verliefde reactionair" van J. Anouilh, Leidse Schouwburg, 8 uur nam. ZATERDAG. 12 MAART Werkmans Wilskracht. Feestavond bij het 58-jarig bestaan. Stadsgehoor zaal, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN Tekeningen, schilderijen en grafi sche voorstellingen van acht Haagse kunstenaars. De Lakenhal, tot en met 27 maart. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werfpark 1; Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 1012 en 24. Zon- BIOSCOPEN. De films in de week van 411 maart zijn door de Kath Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De verstrooide professor", volwassenen. Lido: „Rififi onder de vrouwen", strikt volwassenen. Luxor: „De valstrik", 18 jaar. Studio: „Whisky als water", alle leeftijden. Trianon: „En eeuwig zingen de bos sen", 14 jaar. Rex: „Tarzan de aapmens", 14 jaar. (Donderdag: „Een tijd van leven en van sterven", 18 jaar). APOTHEKERSDIENSTEN Geopend Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. De papoea's in de zojuist-ontdekte gebieden leven bijna uitsluitend van de landbouw, die zowel in zijn prac- tische als in zijn magische aspect hun bestaansmiddel is. In een veldwisselbouw teelt de Si- biller bataten (dagelijks voedsel) en kladi (gebruikt bij rituele feesten) en voorts wat pandanbomen. De tuinen zijn veelal afgezet met dichte hagen die moeten dienen als vindplaats van insecten, hagedissen en ander klein gedierte, dat het enige eiwithoudende voedsel uitmaakt, waarover de pa- poea de beschikking heeft, afgezien dan van een dood-enkel varken. Ook tegen deze varkens wordt de tuin gevrijwaard door de heggetjes. Be halve de kladi-knol speelt ook het blad een rol in de magie. Opgerold, wordt het gevuld met water. Daarin kijkend, kan men het gezicht herken ken van degene, die een kind. een varken of een clanlid heeft vermoord. En dat betekent oorlog. Een dorp bestaat uit een zeer klei ne kern en een aantal ver-verspreide buurtschappen. De bewoners behoren wel tot dezelfde clan, maar zij trou- wén toch met elkaar omdat ze zo ver vreemd zijn, dat ze ternauwernood nog familie lijken. Het kan voorko men. dat bewoners van één en het zelfde buurtschap in de oorlog tegen over elkaar geplaatst worden. Maar naar het slagveld dat vaak geza menlijk wordt uitgekozen en schoon gemaakt lopen ze samen op. Het gevecht zelf heeft de vorm van een toernooi mat zeer ridderlijke spelre gels. Men schiet eenvoudig niet op familie of buurtbewoners. De huwelijksgebruiken van de pa- poea zijn zeer interessant, De ontstaansmythe van de papoea's verhaalt van de blanke, kind van een witte rots, die onsterfelijk is. Dat was een van de redenen van de nieuws gierigheid bij de eerste kennismaking. In de toekomst kan deze mythe moei lijkheden veroorzaken, wanneer ze niet in goede banen geleid wordt door het werk van de missie en door voor lichting van het gouvernement. Onder het gehoor van dr. Pouwer bevonden zich dr. L. Brongersma, lei der van de Expeditie Sterrengebergte en verschillende van de ex-expeditie leden. Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Helena d. v. B. Devilee en I. van der Maas. Leonieke Jeanne Maria d. v. C. H. Verhoogt en G. M. Rosier. Martien Joseph z. van L. Boers en A. M. Humme. Jolanda d. v. H. Rijnsburger en N. van Duuren. Jo hannes Hendrik z. v. H. Pet en M. van Strater. Maria Cornelia w. v. A. P. Koelman en J. C. van Veen. Judith d. van S. Tegelaar en S. van Es. Cor nelia Christina d. v. J. Smits en C. M. Sommeling. Overleden: M. J. Buring 68 j. we duwe van L. G. Moraal. D. B. Gayke- raa 73 j. man. A. Molenaar 80 j. echt genote van P. J. Melet. G. J. de Regt 56 j. man. L. van Hevelingen 61 j. man. met veel enthousiasme, maar ook die van onder-commandant van de vrij willige fabrieksbrandweér. Ook voor de wijze, waarop de jubilaris' deze taak steeds heeft vervuld bracht de heer Haanappel hem hartelijk dank. Spr. overhandigde de gebruikelijke geschenken: een gouden armbandhor loge, het Vererend Getuigschrift van de Mij. voor Nijverheid en Handel met het zilveren draaginsigne, alsme de een enveloppe met inhoud. Hoofdingenieur D. J. v. d. Moortel prees de wijze, waarop hij als hoofd van de Staalkabelfabriek met de heer Stoute heeft samengewerkt Hij be wonderde in de jubilaris in het bijzon der diens nooit falende geestdrift en zijn uit eigen initiatieven geboren voorstellen, die evenzovele verbete ringen bleken te zijn. Ook mevrouw Stoute betrok de heer v. d. Moortel in zijn geluwens. De bedrijfsleider der vezelafdelin gen, de heer I. Vogelenzang, bood evenals de waarn. chef van ae on derhoudsdienst, dé heer R. J Pelonje, zijn gelukwensen aan. De heer P.* Wouters, vertegenwoor- diger uit de Ondernemingsraad, bood de jubilaris namens cle „zwarte ploeg" een geschenk onder couvert aan De jubilaris tenslotte zegde alle spre kers dank voor de tot hem^ gerichte waarderende woorden en de ontvan gen cadaus. Na dit officiële gedeelte kwamen de collega's uit de Onderhoudsdienst de jubilaris persoonlijk de hand druk ken. BILJARTEN LEIDSE BILJARTBOND De uitslagen der gespeelde competitie wedstrijden zijn: le klas: UVSCentrum 4-4; Spijker- bakCarambole 44; VriendschaD Rilnegom 2—6; TOG—DOS 6—2; TOP Morsooort 71. 2e klas: SpoortjeN. Wetering 26: P. v. Cleefde Heul 35: 't Zuid TOP 2 6—2; DVSDVH 6—2; DOS 2 Spijkerbak 2 26. 3e klas: UVS 2Rijnegom 2 62; Spijkerbak 3de Heul 2 62; Caram bole 2Morspoort 2 62: 't ZuidDVH 2 44: Morsooort 3Centrum 2 2—6. 4e klas: Spijkerbak 4TOP 3 4—4; Vriendschao 2de Heul 3 62: Rijne gom 3—DVS 2 4—4; TOG 2—P. v. Cleef 2 6—2; Spoortje 2—UVS 3 2—6; Carambole 3N Wetering 2 80. 5e klas: Spijkerbak 5Vriendschap 3 uitgesteld; Centrum 3Morspoort 4 8—0: Spoortje 3—DVS 4 6—2: de'Heul 4Centrum 4 44; UVS 4Spijkerbak 6 4—4. AARLANRERVEEN Ouderavond De katholieke jon gerenvereniging K. J. W. G. hielden in de. zaal van de Berg een ouder avond. De heer Geek van Veen be groette in het bijzonder de aalmoe zenier, pastoor J. Kragtwijk, rector Raadsgelder uit den Haag en de ouders van de KAJ-, ,VKAJ-, LTJ- leden. Rector Raadsgelder hield een inleiding Over de verhouding, oifders en kinderen. Boeiend schetste de spreker de geweldige technische vooruitgang der wereld, die de oude ren doorleefd hadden, waarin nu de jongeren opgevoed moeten worden. Spr. stelde hierbij voor een goede levensstijl als hoofdpunten: begrip voor elkander met veel liefde en vooral opvoeding en leven in god dienstzin. Door jongeren zelf werd de avond besloten met muziek en voordracht. O.a. het kwartet: de da mes v. d. Post, Pennings en v. d. Pijl met Herman v. d. Post. Mej. Gree Mulder maakte goede indruk met haar declamatie „Moederschap". Het „verdobbeld bruidje" van Ger- da Kempen was eveneens spannend, met daarbij de voordracht de „Drie nonnen". Komisch was de schet van mej. Corie v. d. Laan en de reis naar het seminarie. De avond was genoegelijk en leer zaam. BOSKOOP Spaarbedrag Boerenleenbank overschreed 5 miljoen Aandenken voor echtpaar Kerkvliet De jaarvergadering van de Coöp. Boerenleenbank Boskoop,, welke stond onder leiding van de voorzitter, de heer mr. C. Loef, mocht zich in een druk bezoek verheugen. De voor zitter deelde mede, dat het af gelopen jaar gunstig is geweest voor de bank. Er is winst gemaakt, doch dit is niet alles beheersend en geen hoofdzaak. Het verheugd ons bijzon der, dat het spaarbedrag dezer dagen de 5 miljoen heeft overschreden. Hierdoor is een grote mijlpaal be reikt. Tot slot sprak de heer Loef zijn waardering uit voor het vele werk dat ook in 1959 weer door het bestuur en de Raad van Toezicht voor de bank is verricht terwijl hij een bij zonder woord van lof had voor de kassier, de heer P. C. Grootendorst en zyn personeel. In zijn overzicht wees de heer Grootendorst op de drukke maanden in het jaar, inzon derheid de maanden maart en juli. Het balanstotaal van de bank be droeg per 1 januari 1960 f 6,4 miljoen tegen 5.4 miljoen per 1 januari '59. Deze verhoging was een gevolg van de toename v. d. spaarbanktegoeden met rond 900.000 waardoor deze op 4.862.000 kwamen, alsmede door een toename van tegoeden van de hou ders der rekening-courant met rond 90.000,waardoor deze kwamen op rond 1,3 miljoen. Verder vermeldde de laatste balans een totaal aan re serves van 186.000. De exploitatie leverde een wistsaldo op van 12.000 ongeacht de reserveringen van rond 15.000. De omzet beliep 32 miljoen (vorig jaar 27 miljoen) terwijl de uitgekeerde spaarbankrente 130.000 bedroeg (v.j. 105.000). Het bedrag van boekingsposten was 61.000 (v. j. 47.000). Het aantal spaarders steeg van 2088 tot 2175. Het aantal reke- Laatste Berichten De Tweede Kamer heeft heden het wetsontwerp tot huurverhoging aan genomen met 78 tegen 48 stemmen. Voor: V.V.D., K.V.P., C.H., S.G. en A.R. Tegen: P.v.d.A., P.S.P. en C.P.N. ZATERDAG BUITENGEWONE ALGEMENE VERGADERING N.C.A.B. De Nederlandse Christelijke Aan nemers- en Bouwvakpatroonsbond (N.C.A.B.) zal zaterdag in Utrecht een buitengewone algemene verga dering houden ter bespreking van het conflict in het bouwbedrijf. Men venvacht ongeveer 600 afgevaardig den van alle afdelingen. Van de zijde van de N.C.A.B. deel de men ons mede, dat aangenomen moet worden dat de voorzitter en de secretaris van de N.C.A.B. waar schijnlijk niet tot ondertekening van de C.A.O. voor het bouwbedrijf zul len ovex-gaan, voordat de buitenge wone algemene vergadering achter de rug is. De N.C.A.B. heeft vanmorgen offi cieel per aangetekende brief bericht ontvangen van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, dat hij geroyeerd is als lid van deze Raad. Het hoofdbestuur van de N.C.A.B. is van plan, volgen de week schriftelijk protest aan te tekenen tegen dit besluit. WEER OVERLEVENDEN IN AGADIR GEVONDEN. In Agadir zijn weer zes mensen ge vonden die de aardbeving hebben overleefd. Zij werden aangetroffen in het Mohammedaanse district van de stad, aldus te Rabat ontvangen be richten. ninghouders steeg van 512 tot 586 en het ledental van 473 tot 506. De bestuursverkiezing bracht geen wijziging want de aftredenden, de heer Loef, en de heren J. Hooftman Jz, J. P. Hage en F. J. Grootendorst werden allen herkozen. Na deze ge animeerde vergadering gaf de heer Deenkamp uit Boskoop, aan de hand van een grote tekening een beeld van de tunnelbouw. Hieruit bleek dat het dorpsbeeld aan de oostzijde van de Gouwe in de nabije toekomst weer een grote verandering zal ondergaan. In verband met het bereiken van het bedrag van vijf miljoen aan spaargelden had het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank, een officiële bijeenkomst georganiseerd in hotel Florida, waarbij het echtpaar C. G. J. Kerkvliet uit Hazerswoude, mede was uitgenodigd. De voorzitter, Mr. C. M. Loef, zeide dat, wanneer een cliënt wordt uitgenodigd dit bijna al tijd inhoudt, dat het niet te best met hem gesteld is. In dit geval is het ech ter niet om te vermanen doch ditmaal zien wij hen met vreugde komen. U bent het geweest die het spaar bedrag bij onze bank tot 5 miljoen hebt gebracht. Er is maar een een voudig rekensommetje nodig om aan te tonen dat dit een spaarbedrag van 500 per inwoner van Boskoop be tekent en dan alleen nog maar bij on ze bank. Wij hebben de 5 miljoen vol belangstelling, bijna als vanzelfspre kend zien aankomen en wij besloten bij voorbaat, dat hij of zij, die de 5 miljoen zou volmaken, een aardig heidje zou ontvangen. U bent nu bei den getuigen, van het aandenken dat ik u hierbij aanbied, een blijk van herinnering in de vorm van een cheque ten bedrage van t 250 die u by onze bank kunt verzilveren, om daarmede naar eigen goeddunken over het bedrag te beschikken. De heer Kerkvliet dankte met en kele woorden voor de hun bereide verrassing waarna de heer H. T. Hooftman namens de Raad van Top- zicht enkele woorden sprak. Hij roemde de Boskoopse spaarzin en deelde mede dat het spaarbediag bij de Coöp. Boerenleenbank na 31 de cember 1959 meer met 140.000 is gestegen. Z0ETERW0UDE- LEïDERDORP Gymuitvoering. Wij herinneren nog even aan de gymnastiekuitvoe- ring van de beide gymnastiekvereni gingen „Meerburg" en „Sparta", die morgenavond in de gymzaal aan de Hoge Rijndijk zal plaats vinden. De baten zijn voor Vluchtelingenhulp. HILLEGOM Ouderavond St. Josephparochie. De jeugd uit de St. Josephparochie liet gisteravond in hotel Sistermans zien waarmee zij zich gedurende het voorbije seizoen in haar vrije tijd had bezig gehouden. Daartoe waren de ouders van de welpen, verkenners en warongs uitgenodigd. De aalmoe zenier, kapelaan J. Grijpink, opende de avond. Er werd een programma vertoond dat klonk als een klok. De diverse groepen brachten voor drachten en toneelstukjes ten tonele. Bijzonder succes had „De jacht van Kaa", uitgevoerd door de welpen- horde, „Sionie" en „Verkenners op assistentie" door de Parcifalgroep van de verkenners. Tijdens de pauze was er een ver loting. Daarna gaven de rowan-ver- kenners een stukje „Judo" ten beste, alsook enkele aardige sketches. De districts-commissaris, de heer A. C. Zaat, gaf een toelichting op de naam „Rowan-verkenner". De verkenners hebben gebrek aan een leider en spr. verzocht gegadigden zich te melden bij de heer C. de Groot.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2