S)e Indonesische straaljager beschoot Soekarno's paleis IK Drie Marokkanen bevrijdden zichzelf Revolutie op z'n eentje boven Djakarta Dader na noodlanding gearresteerd K mÊ Persoonlijke wraak of andere motieven? Teheran in spanning Doodstraf blijft Californië in De clandestiene drank in Cato Manor KENNEDY KOMT NAAR VOREN De mijnramp in Virginia Nieuwe storing Korreltje Directeur J P. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advert-: 17 ct p. m.m Telefoontjes f 1.50. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKËACS: PAPENGRACH1 32 DONDERDAG 10 MAART 1960 51ste JAARGANG No. 14961 Sir Winsion vaart er nog wel bij verkeren. De twee gewonden bij het paleis (een stukadoor en een schild wacht) hebben lichte verwondingen aan het been en in de rug. Volgens de politie te Djakarta was het doelwit van de piloot bij lijn aanval op Tjilintjing een aantal tanks Zoals gisteren gemeld heeft een jonge Indonesische militair met een Mig-straaljager het paleis van Soekarno in Djakarta en daarna diens paleis in Bogor met mitrailleur-vuur beschoten. - - - Naar gezegd werd, was de vader van deze vlieger onlangs in hechtenis 7an een obemaatschappij. De meeste genomen wegens onwettig wapenbezit en zou deze aanslag dus een persoon- bewoners van Tjilingting hielden ten lijke wraakneming geweest zijn. Volgens anderen zou de vlieger sympa- J-2e,.Y?rl aanval hun middagrust, thiseren met de opstandige beweging. Politietroepen, gewapend met ge- De Indonesische minister van voorlichting Maladi zeide, toen men hem weren en automatische pistolen, heb- vroeg of de Indonesische overheid aanneemt, dat de piloot om persoonlijke ,er? ,ir? °?r(70? eeu oncierzoek mee redenen schoot of dat hij deel had in een opstandige beweging, dat de mo- ln beschoten paleis in Dja- tieven vermoedelijk „min of meer persoonlijk" waren. karta, waar de kogels (waarvan drie Het vliegtuig heeft na de beschietingen later een noodlanding gemaakt werden teruggevonden) splinters uit in de omgeving van Bandoeng. De vlieger is gearresteerd. Zijn naam werd f11 muren en marmeren pilaren opgegeven als tweede luitenant Daniël Maukar, afkomstig van Menado, hij bebben geslagen en zware kan de- is 28 jaar. Naar verluidt zou hij bij de landing, waarbij het vliegtuig be- Jaars hebben beschadigd. De sch t- schadigd werd, niet zijn gewond. Maukar was een van de eerste zes Indo- *er gebruikte mitrailleurkogels van nesische vliegers, die hun opleiding voor het vliegen van Mig-jagers in Egypte hebben gekregen. rBWRt. nk jwmmr .,^9 zwaar kaliber. In Djakarta is de toestand nor maal, alleen wordt er gepatrouilleerd door pantserwagens. In het Merdeka-paleis, gewoonlijk helder verlicht, werden gisteravond de lichten niet ontstoken. President Soekarno bevond zich SOEKARNO'S GEZIN ONGEDEERD, minister Maladi bekend gemaakt. De waarschijnlijk in het aangrenzende president vergaderde dichtbij het pa- staatspaleis. Het is thans bekend geworden, dat leis in zijn kabinet met de opperste Om het zichtbaar gehavende Mer- de piloot een oefenvlucht maakte te- adviesraad. dekapaleis hebben militairen de zamen met drie dndere Mig-straalja- Minister Maladi zei in de namiddag wacht betrokken met karabijnen en gers. Plotseling maakte hij zich los tijdens een radio-uitzending, dat en- machinegeweren. De weg die naar de uit de formatie van vier en begon kele van de gewonden in de kust- twee paleizen voert is door cordons een schietpartij op het presidentiële plaats Tjilintjing in ernstige toestand afgesloten. paleis, waarbij twee personen gewond - werden. Volgens officiële kringen bleef Soe karno's gezin ongedeerd. De kinde ren verbleven in het paleis, terwijl kogels door de gangen en door de eetkamer vlogen. Het vliegtuig wendde en beschoot 30 mijl verder Soekarno's zomerpaleis van begin tot eind. Niemand werd daar gewond. Tenslotte deed de piloot een derde aanval op het kustdorp Tjilintjing, /Vgripn waar vijftien mensen gewond bleven liggen. Toestel en piloot verdwenen na deze beschieting. dagen bedolven Soekarno was er niet. Wapens voor de Algerijnen bestemd waren, maar clandestien aan boord van treilers gebracht waren. Ook zijn er kisten met conserven, die door smokkelaars in zee waren ge worpen, opgehaald. Men schat, dat voor een waarde van meer dan twin- Drie Marokkaanse bakkers, van tig miljoen Marokkaanse francs aan wie de jongste 22 en de oudste 26 jaar waren gestolen is. is, hebben woensdag verteld, dat zij Medische functionarissen in Agadir President Soekarno was tijdens de TMbordf toArtlbhëbSn Sathel „™SdagaV0^ verklaard, hpcohiptinp niet in het nalei«! 7n heeft j laiDoraj in Agaair iieooen dat het gevaar voor epidemieen door beschieting niet. in het paleis, zo heeft gebaand en na negen dagen er in ge- de strenge ontsmettingsmaatregelen slaagd zijn onder het puin vandaan nu schijnt te zijn geweken. te komen. Woensdagochtend zijn de jonge mannen door leden van op- ruimingsploegen gevonden. AARDBEVING IN PERU. De drie Marokkanen die zichzelf ^en aardbeving in het zuiden van bevrijd hebben, zeiden gras gegeten Peru heeft woensdagavond volgens de te hebben om niet van dorst en hon- eerste berichten één mensenleven ge- ger om te komen. De drie jongelie- eist. Zevenentwintig personen heb- In samenwerking met de Italiaanse den, die in een staat van grote uit- ben verwondingen opgelopen, en Franse politie zijn de Belgische putting verkeren, zijn naar een zie- Gevreesd wordt dat het aantal autoriteiten woensdag op het spoor kenhuis op 12 km van Agadir ver- slachtoffers groter zal blijken te zijn. gekomen van een organisatie die ten voerd. Maar overigens baart hun toe- Het epicentrum lag in het dorp behoeve van de Algerijnse opstande- stand geen zorgen, daar zij slechts Andahua, 130 kilometer ten noord- lingen handvuurwapens in Italië aan- enkele schrammen opgelopen heb- oosten van Arequipa. kocht. De Belgische politie heeft vijf ben. arrestaties verricht, onder wie en- Woensdag heeft men nog drie over- Kele Italianen. levenden uitgegraven uit de ruïnes De wapens werden uit Italië, waar van het vorige week door een aard de vuurwapens zonder formaliteiten beving verwoeste Agadir. Men zet konden worden gekocht, per auto lhans de naspeuringen met hernieuw, naar Belgie gesmokkeld. de yver v00rt. De Algerijnse activiteit in Belgie, waarover enkele maanden geleden Aasgieren De hoop dat de achttien ingesloten al berichten in de Belgische pers ver- mijnwerkers in Logan, West-Virginia, schenen, zijn donderdag verder in de De Marokkaanse politie heeft In- gered kunnen worden, verminderde belangstelling komen te staan door de terpol verzocht uit te zien naar een aanzienlijk toen de reddingsploegen moord op een Algerijnse student in buitenlands schip, dat er met uit door het dodelijke koolmonoxyde Brussel. Hij werd bij het verlaten Agadir gestolen koopwaren vandoor woensdagavond hun pogingen moes van zijn woning in Elsene neerge- ZOu zijn gegaan. ten staken. schoten. Aangenomen wordt, dat het Te Casablanca heeft de douane Er is niets meer van de geïsoleer- een wraakneming is van het Alge- aanzienlijke hoeveelheden levensmid- de mijnwerkers gehoord sedert dins- rijnse bevrijdingsfront, omdat hij delen, materialen en medicamenten dagmiddag, toen een telefoonlijn, de zou hebben geweigerd het lidmaat- in beslag genomen, die voor de enige verbinding met de mijnwerkers, schap van de organisatie te betalen, slachtoffers van de ramp van Agadir door de mijnbrand werd vernield. President Prado nam afscheid van ons land VASTENBRIEF (^GRAMMOFOONPLAAT. Omdat hij zich dit jaar in zijn vas tenbrief bijzonder tot de jongeren wilde richten, heeft de bisschop van Versailles, mgr. Renard, zijn verkla ring niet op papier gezet maar uit gegeven op een langspeelplaat. De bisschop verwacht ervan, dat het contact veel intensiever zal zijn dan via de gebruikelijke weg van voorle zing op de preekstoel door pastoor of kapelaan. Mgr. Renard spreekt voornamelijk over de zeer snelle groei van zijn bis dom. Hij hoopt, dat de grammofoon plaat niet alleen in parochie en school gedraaid zal worden, maar vooral in het gezin. De artsen van het keizerlijke hof Sir Winston Churchill en zijn echtgenote zijn van het vliegveld Londen van Teheran zijn er thans zeker van, naar Gibraltar vertrokken, waar zij aan boord zullen gaan van de „Chris- dat keizerin Farah eind oktober of tina", het luxe zeejacht van de Griekse reder Onassis. Sir Winston trotseer- begin november een blijde gébeurte- de de Engelse kou met een dikke winterjas met bontkraag een handmof en nis kan verwachten. zijn onafscheidelijke sigaar. De Mohammedaanse schriftgeleer den bidden thans, dat het kind van het mannelijke geslacht zal zijn. In dien de keizerin een dochter krijgt, is het probleem van de opvolging niet opgelost, want de Perzische grondwet bepaalt, dat de troonopvol ger een zoon moet zijn van de rege rende vorst. De Mohammedaanse traditie staat niet toe, dat de grond wet zodanig wordt gewijzigd, dat ook dochters van de Sjah de regerende vorst mogen opvolgen. Zoals bekend, is de Sjah in 1939 gehuwd met een zuster van de toen malige koning Faroek van Egypte, prinses Fawzia. In dit huwelijk, dat na negen jaar door echtscheiding werd ontbonden, heeft keizerin Faw zia de Sjah één dochter geschonken, prinses Sjahnaz. Het huwelijk, dat de Sjah in 1951 met de huidige prinses Soraja sloot, bleef kinderloos en werd in 1958 ontbonden. Het dynastieke probleem voor het Perzische vorstenhuis weegt des te zwaarder omdat de Sjah, die al in 1941 zijn vader opvolgde, nog niet officieel is gekroond, omdat de grondwet daarvoor als voorwaarde stelt, dat hij zijn opvolger aan het volk heeft voorgesteld. De wetgevende juridische commis sie van de senaat van Californië heeft donderdag gouverneur Browns wets ontwerp tot afschaffing van de dood straf verworpen met 8 tegen 7 stem men, na een bespreking van twaalf en een half uur. Het lot van Chessman ligt nu weer in handen van gouverneur Brown. Een rechtbank in West-Berlijn heeft twee oud SS-officieren tot ge vangenisstraffen veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op drie honderd Joden in de Oekrainse stad Berditsjef in 1942. De rechter gaf toe, dat beiden hun bevelen ongaarne hadden uitgevoerd, maar toch kon den zij zich niet beroepen op het moe ten handelen op bevel van hoger hand. Als candidaat voor 't presidentschap Dr Manuël Prado en zijn echtgenote hebben woensda gmorg.en op de vliegbasis Tpenburg afscheid genomen van H. M. de koningin, Z.K.H. de prins en hun kleindochters. In de Amerikaanse staat New Hampshire zijn verkiezingen gehou den voor het aanwijzen van kiesman nen door de democratische en de re publikeinse partij, die op de in juli a.s. te houden partijconventies de kandidaten voor het presidentschap en het vicepresidentschap der Ver enigde Staten zullen kiezen. De pre sidentsverkiezingen zelf worden, als bekend, in november a.s. gehouden. Bij deze voorverkiezingen zijn de republikeinse vice-president Nixon en de democratische katholieke sena tor Kennedy als de sterksten uit de bus gekomen. Op Nixon werden 65.077 en op Kennedy 42.969 stemmen uitgebracht. Beiden verkregen hiermede meer stemmen dan hun voorgangers bij de vorige voorverkiezingen in New Hampshire, toen op de republikeinse kandidaat, president Eisenhower, en de democratische vertegenwoordiger senator Kefauver respectievelijk 56.464 en 21.701 stemmen werden uit gebracht. Kennedy verkreeg dus twee maal zoveel stemmen als Kefauver. Hij boog de traditionele meerderheid der republikeinen in New Hampshire van 21 om in een verhouding van on geveer 32. Een andere conclusie, die uit de voor verkiezingen in New Hampshire wordt getrokken is, dat Nixon in het republikeinse kamp blijkbaar geen ernstige mededinger heeft voor de kandidaatstelling voor het president schap. Waarnemers, die hadden uit gekeken naar vele voorkeursstemmen voor gouverneur Rockefeller van New York die besloten heeft zich niet als kandidaat voor de komende presidentverkiezingen beschikbaar te stellen werden teleurgesteld. Treinongeluk door sabotage? De veronderstelling, dat de ont sporing van de sneltrein Parijs-^ LyonMarseille vorige nacht aan sa botage te wijten zou zijn, schijnt be vestiging te gaan vinden. Bij het onderzoek heeft men name lijk geconstateerd, dat er bouten van de railsverbindingen waren losge draaid. De ontsporing heeft, zoals gemeld, slechts verwondingen van en kele reigers tengevolge gehad. In verband met de aanslag op de trein zijn woensdagmiddag in het ge bied van Serezin-du-Rhone dertien Algerijien voor ondervraging door de politie van Lyon aangehouden. De voorverkiezingen in New Hamp shire zijn de eerste van een reeks van dergelijke verkiezingen in de Ameri kaanse staten, waarbij de kiesmannen worden aangewezen, die op de ko mende democratische en republi keinse partijconventies de kandidaten der twee grote Amerikaanse partijen voor het presidentschap en het vice presidentschap der Verenigde Staten zullen aanwijzen. Als het regent in Brazilië In woensdag te Rio de Janeiro ont vangen radioberichten wordt gemeld, dat minstens 43 personen het leven hebben verloren tengevolge van he vige slagregens, die boven de meeste Braziliaanse kuststaten zijn gevallen. Er zijn ook duizenden daklozen. Gezwollen rivieren hebben brug gen weggeslagen, wegen overstroomd en spoorwegverkeer ontwricht. Er is volgens deze berichten grote schade aangericht. Bij een van de geregelde speur tochten van de Zuid-Afrikaanse po litie in Cato Manor, een door Afri kanen bewoonde plaats in de buurt van Durban, die ten doel hebben het clandestien vervaardigen van sterke drank tgen te gaan, verzette een ne ger zich, die werd aangehouden om dat hij geen identiteitspapieren be zat. Er ontstond een gevecht, waar bij de neger in de schouder en de rug werd geschoten. Hij werd naar een ziekenhuis vervoerd, doch bij aan komst aldaar bleek hij overleden te zgn. De inspecteur van politie, die de leiding had van de speurtocht, die de gehele dag duurde, verklaarde, dat in totaal 55 Afrikanen waren aange houden. Twee hunner zijn later vrij gelaten. In januari j.l. zijn negen Zuid- Afrikaanse politiemannen, die be trokken waren bij een dergelijke speurtocht naar heimelijk gestookte sterke drank, door een woedende menigte Afrikanen, die door negerin nen waren opgehitst, gedood. In juni 1959 deden zich om dezelf de reden moeilijkheden in Cato Ma- nor voor, waarbij vier negers het le ven verloren. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met plaatselijk enige neerslag en hier en daar mist. Zwakke tot matige, in het noorden van het land tijdelijk krachtige wind tussen oost en zuid. In het algemeen weinig ver andering in temperatuur. De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Boven Noord-Europa handhaaft zich een hogedrukgebied, waarvan het middelpunt boven Finland ligt. Hierdoor werd boven Duitsland, De nemarken en een groot deel van de Noordzee een krachtige tot storm achtige zuid-oostelijke stroming in stand gehouden, waarin nog voortdu rend koude en droge lucht uit Rus land wordt meegevoerd. Om een de pressie met centrum ten zuidwesten van Ierland stroomt daarentegen zachte en vochtige Oceaanlucht naar Frankrijk en Engeland. Het front, dat de grens tussen de beide luchtsoorten vormt, lag vanmorgen midden over ons land. Het bracht op de meeste plaatsen regen, maar in hei noorden van het land ook plaatselijk sneeuw. Boven het westelijk deel van de Mid dellandse Zee ontstond vannacht een nieuwe storing, die waarschijnlijk over Oost-Frankrijk en het Alpenge bied naar het noorden zal komen. Tengevolge hiervan wordt de wind tijdelijk oost tot noordoost, waardoor de koude en droge lucht uit het oos ten weer tijdelijk terrein zal winnen. De storing zal enige neerslag veroor zaken. Na het passeren ervan zal de wind weer zuidelijk worden, zodat dan de zachtere lucht weer komt op dringen. Alles bijeen blijft ons land dus in het overgangsgebied. 11 Maart: zon op 07.04; onder 18.37; maan op 16.43; onder 06.05. Hoogwaterstanden 11 Maart: voorm. 2.28; nam. 2.42. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO vrijw. onbewolkt KOPENHAGEN onbew. ABERDEEN regen LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM geh. bew. BRUSSEL regen LUXEMBURG PARIJS licht bewolkt BORDEAUX zwaar bew. GRENOBLE half bewolkt NICE geheel bewolkt EERLIJN licht bewolkt FRANKFORT geheel bew. MüNCHEN geheel bew. ZURICH mist GENèVE LOCARNO regen WENEN zwaar bew. INNSBRUCK zwaar bew. ROME geheel bewolkt AJACCIO geheel bew. MADRID zwaar bewolkt MALLORCA zwaar bew. LISSABON zwaar bew. BELGRADO zwaar bew. mist 5 I Degene, die leven wil, staan vele we gen open.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1