De „Koning der K'kvorsmannen" begon „Operatie Rijn Nul Graden" Dokter Claudia (9) Sfeervolle uitvoering van Bachs Johannes Passion RECHTSZAKEN Moe gepraat? New Yorkse politie krijgt ervan langs Zelibesturende Atlas Chinese atoombom Het is en blijft vervelend Onderscheidingen voor bloedgevers Opstand in Angola? Wilt U iets weten WOENSDAG 9 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT Gistermorgen om elf uur is de Frans-Canadese kikvorsman Louis Lour- mais, zijn „Operatie Rijn Nul Graden" begonnen. Onder overweldigende belangstelling liet hij zich te Schaffhausen in het ijskoude water van de Rijn zakken aan het begin van zijn zwemtocht naar Rotterdam. Zijn bedoe ling is, aan te tonen, dat het mogelijk is, het langdurig in ijskoud water uit te houden, mits men maar voorzien is van een behoorlijke uitrusting. Het vorig jaar ?eft Lourmais reeds de Fraser en de St. Laurensrivier afge zwommen. eze zonderling lijkende krachtsinspanningen zijn bedoeld als een voorbereiding voor een „verovering van de Poolzee". Lourmais is er namelijk van overtuigd, dat het van het grootste belang is, de enorme „voedselkelder" van de ijszeeën te onderzoeken. Aandacht voor de Poolzee-rijkdom men Mevrouw Lourmais, die ex-wereld kampioene duiken is, heeft haar man op zijn reis door de met ijsschotsen overdekte St. Laurensrivier begeleid en ook nu is zij van plan hem tij dens de „Operatie Rijn O o" vanaf Straatsburg te vergezellen. Lourmais, ongekroond koning der kikvorsmannen, verwacht dat hij per dag ongeveer 80 kilometer zal kun nen afleggen; tot aan Düsseldorf staat zijn reisschema in grote lijnen vast. Hij zal daar op vrijdag, 18 maart ar riveren, maar verder stroomafwaarts moet hij op onverwachte moeilijk heden rekenen in verband met tegen stromingen. Teleurstellende ontdekking. Louis Lourmais werd in Brest, Bretagne, geboren op 1 september 1920. Hij is een breedgeschouderde, atletische figuur, die op zijn tiende jaar met zwemmen begon. Hij werd van alle lycea weggestuurd en be landde toen op de Academie voor Beeldende Kunsten van Montpellier. Daar ontdekte hij al spoedig, dat de theorie zijn prestaties te hoven ging. Toen hij zeventien jaar oud was, had hij in Bordeaux verschil lende zwemwedstrijden gewonnen. In het water presteerde hij dus wel wat en daarom ontwikkelde hij die aanleg verder. In 1939 nam hij dienst bij de Franse luchtmacht. Hij werd vlieger en deserteerde in 1940 naar de „Vrije Fransen" van De Gaulle. Daar werd hij kapitein van de Commando-troe pen. Van de opleiding, die hij daar ontving, heeft hij later veel profijt gehad. Hij zwierf over de wereld rond, in militaire dienst en daar buiten, en ging in 1955 als kikvorsman in Mon treal werken. Het was lang geen ro mantisch leven, zoals men dat zo graag meent. Hij werkte aan grote constructiewerken maar moest ook wel een riool doorsteken of een buis onder water losmaken. Tot eind december werkte hij dagelijks vele uren onder het ijs. Daardoor kwam hij tot de ontdekking, dat de koude geen onoverwinnelijk obstakel was, wanneer men maar getraind is en over de vereiste uitrusting beschikt. Toekomst onder water. Zoals zijn grote leermeester, de on derwater-filmer en schrijver Capt. Cousteau, is ook Louis Lourmais van mening, dat de wereldbevolking in toenemende mate voor haar voedsel voorziening op de zeëen is aangewe zen, omdat de welvaartsbronnen van het land geen gelijke tred houden met de snelle bevolkingsaanwas. Het is gebleken, dat de ijszeëen een uitgebreider flora en fauna bevatten dan de tropische wateren. De koude Haarlemse keuring De wekelijkse keuring ditmaal i.v-m. de damesbeurs in Treslong te Hillegom gehouden bood weer voor elck wat wils. Zeer opvallend was de stand van P. Dames, Lisse, die o.m. de fraaie trosnarcis Trevithian liet zien en de witte triandus Tre- samble op glas in bloei getrokken. Van beide soorten zagen we ook mooie bloemstukjes. Ongemeen fraai vonden we de Lefebers Favorite die J. C. Nieuwenhuis, Lisse, in prach tige kwaliteit naar voren bracht, ter wijl we de gele, rood gevlamde Al fred van Sprang van G. Rood, Lut- jebroek, ook een opvallende tulp vonden. De fraaiste tulpen van de keuring bracht Jac. Tol, St. Pancras. Onder meer een Lefebers Favorite- sport, geel met rode waas overtrok ken, Jewel of Spring, lichtgeel met een fijn rood randje er als het ware aan gepenseeld en een rode Lefebers Favorite sport met gele basis. Interessant was de vaas met de grote witte calla White Superior van de fa. E. Kooi, Vrouwenparochie, naar Merkwaardig vonden we de rood ge vlamde, gele sport uit Wintergold die de fa. E. Kooi, Vrouwenparochie naar voren bracht. De gele trompetnarcis Easter Flower van Gebrs. van Gra ven, De Zilk, mocht er best wezen, terwijl we in de zaailingen van J. v. d. Berg. Anna Paulowna, enkele zeer mooie zagen. Vooral diverse dubbele gele nieuwigheden trokken sterk de aandacht. Een fraaie groep crocussen van Ha- geman, Heemstede, trok ook veel kij kers. De charmante Ladykiller, blauw met wit en de roomkleurige Cream Beauty waren bijzonder best. Ruigrok's Broeiproevenbedrijf, Hille gom, toonde een vrije nieuwe narcis, een bicolor met korte, stevige stengel en behoorlijk bloeiend. Eindelijk een waardige opvolger van de nagenoeg uitgestorven Victoria? P. Hopman, Hillegom, bracht de rode, geel ge rande Mount Batten naar voren en van Meskers, Hillegom, noteerden we de goede gele Ornament. P. Jonk heer, Hillegom, exposeerde Sunray, lichtgeel met donkergele rand. Een mooie tulp. J. Rijkeliikhuizen, Hille gom, voerde de rode geel gerande Aureola ten tonele en Gebrs. van Graven. De Zilk, sloegen op het nar- cissenterrein met de kleinkronige Winifred van Graven een goed fi guur. wateren begunstigen zonder twij fel door de invloed van het zoutge halte het voortbestaan van mon sterachtige soorten: men vindt er planten van 100 meter hoogte en haaien van 12 tot 15 meter lang. De krabben, die door Japanners bij Alaska gevist worden, hebben een doorsnede van meer dan twee meter, de inktvissen, die men er tegenkomt zijn van „bootwerkers-genre" (10 tot 15 meter) en de kabeljauw, tenslotte, bereikt er een lengte van vijf tot zes meter. Deze bronnen zijn echter nog niet aangeboord. Alleen Japan, een der dichtstbevolkte landen ter wereld waar geen hongersnood heerst is het tijdperk van vis en algen al inge gaan. Het gaat er Lourmais nu om, de wereld de ogen te openen voor het grote nut, dat het zwemmen in ijs koud water kan hebben. „Goede training en voeding zijn voldoende, verder vitamine C, eieren en vlees, levertraan enz., alsmede een goede uitrusting. Hoewel ik na zulk een tocht als over de St. Lau rens lichamelijk vermoeid kan zijn, ben ik zeker niet uitgeput. Zo was mijn polsslag bij aankomst in Quebec niet hoger dan 62". Een belangrijk facet van dit „koudwater-zwemmen" is ook, dat er door wordt aangetoond, dat velen van de duizenden drenkelingen die in de laatste oorlog maar ook in vredestijd door bevriezing en uit putting, zijn gestorven, met een goede uitrusting het leven hadden kunnen behouden. de moderne wijze van pijnstillen is: snel! AKKERTJES flitsen de pijn weg (Advertentie) VROUWELIJKE STENOGRAAF BIJ STATEN-GENERAAL. De eerste Nederlandse vrouwelijke parlement-stenograaf is gisteren in dienst getreden. Het is mejuffrouw Marie A. van Eek, die op 23 maart 1936 in Terneuzen is geboren. Op 17-jarige leeftijd heeft zij in haar geboorteplaats het einddiploma H.B.S. met vijfjarige cursus, afdeling b behaald. Als tenotypiste is zij werkzaam geweest op de gemeente secretarie van Terneuzen tot 1 okto ber 1958, toen zij als leerlinge bij de stenografische inrichting der Staten- Generaal werd te werk gesteld. De directeur van de stenografische inrichting, de heer H. van der Vel den en de voorzitter van de ge mengde commissie, dr. Tilanus, heb ben mej. Van Eek hartelijk toegespro ken. GEEN KINDEREN UIT AGADIR NAAR NEDERLAND Het Nederlandse R.K. Huisvestings comité deelt mede dat van verschil lende zijde aanmeldingen binnenko men voor opname van kinderen van de slachtoffers van de ramp in Aga- dri- Het R.K, Huisvestingscomité is zeer getroffen door deze blijken van medeleven maar de praktijk heeft echter geleerd dat de plaatsing van deze kinderen spoedig zowel bij de ouders als bij de kinderen op psy chologische moeilijkheden stuiten. In overleg met de desbetreffende autori teiten is daarom besloten vooralsnog niet op deze aanbiedingen in te gaan en de hulpverlening te beperken tot materiële bijdragen. Een eerste zending goederen is reeds naar Agadir onderweg. Goede ren zijn van harte welkom op het centraal magazijn van het R.K. Huis vestingscomité, Jacob Catsstraat 17, Den Bosch en geldelijke bijdragen kunnen gestort worden op giro 5230 ten name van bovenstaand comité met vermelding van afdeling bijzon dere noden en rampen. OMDAT HIJ HET ZO KOUD HAD De Haagse rechtbank heeft een 21- jarige metaalslijper uit Leiden voor vernieling veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstra! en veertig gulden boete. Er was drio maanden, waarvan twee voorwaar delijk, geëist. Op 16 december j.l. was verdachte een avondje in Den Haag uit geweest. Hij had in diverse café's het nodige gedronken. Het werd zo laat dat hij de laatste trein naar Leiden miste. Op de Paviljoensgracht had hij toen een auto opengebroken en was daarin gaan zitten. De eigenaar was echter vrijwel onmiddellijk ter plaatse en vroeg wat of hij in de auto deed. „Ik vind het buiten zo koud" had ver dachte geantwoord. De eigenaar had hem toen linea recta naar een poli tiebureau gereden. De officier van justitie had poging tot joy-riding niet bewezen geacht. fVNDER LEIDING van Herman Strategies heeft het Nederlands Madrigaalkoor gisteravond in een goed bezette Stadsgehoorzaal een uit voering gegeven van de Johannes Passion van J. S. Bach. Deze gebeurtenis is zo langzamer hand een goede jaarlijkse traditie ge worden voor het Leidse publiek en verheugend is het feit, dat elk jaar de Stadsgehoorzaal beter bezet is. Op vallend veel jonge mensen woonden het concert bij. Er was over het al gemeen gespannen aandacht voor het. geen op het podium gebeurde; be halve dan de momenten datrde ver koper van tekstboekjes rustig door ging met zijn handeltje, dwars door de mooiste-aria's heen Bach schreef zijn Passiemuziek in opdracht van het stadsbestuur van Leipzig. Het werk valt in 2 grote delen uit een; waarschijnlijk werd tussen de 2 delen de preek gehouden. Zeer aan nemelijk ook is de verklaring, dat het eerste deel werd uitgevoerd in de Vesperdienst en het tweede na af loop daarvan als een soort kerkelijk concert. Bach gebruikt in zijn wer ken vaak de meest gedurfde modu laties en harmonieën (bijv. het slót van het recitatief: „Er leugnete aber" no. 18) en werd herhaaldelijk door de kerkeraad berispt, omdat hij met zijn vreemde harmonieën de ge meente ontstichtte. Bach was orthodox Luthers en zijn passies en cantates waren oorspron kelijk voor de Lutherse liturgie be doeld, maar door de grootheid van zijn kunst zijn de toonzettingen op het Lijdensverhaal daaruit gegroeid. Het non-stop debat van 18 zuide lijke senatoren tegen een wetsont werp van de Amerikaanse regering over burgerrechten voor negers, is dinsdagavond verdaagd tot woens dagmiddag, nadat republikeinse en democratische senatoren overeenge komen waren donderdag te stemmen over al dan niet stopzetting of be perking van het debat. Het Amerikaanse blad „Washing ton Post" heeft woensdag in een hoofdartikel kritiek geuit op de in hechtenisneming en behandeling van de Nederlandse marconist W. van R. door de politie van New York. Volgens het blad is de uitspraak: „Onschuldig" van de jury van de rechtbank van Boston van vorige week een l^s voor de politie en het publiek. De'politie van New York heeft duidelijk inbreuk gemaakt op het recht en de marconist gebruik making van hem toekomende rech ten onthouden. Zij arresteerde hem zonder bevel tot inhechtenisneming en zonder dat zij over inlichtingen beschikte, vol gens welke het waarschijnlijk was, dat hij mevrouw Kauffman had ver moord. Zij hield hem twintig uur ge vangen zonder vergunning voor be zoek, waarin hij meedogenloos werd verhoord, wat in strijd is met de wet ten van New York. Verder heeft de politie hem de bijstand van een ad vocaat ontzegd en zelfs verhinderd, dat hij contact onderhield met het Nederlandse consulaat. Een Amerikaanse intercontinental- raket van het ype Atlas heeft dinsdag met succes een vlucht van 8.000 km gemaakt. De raket, die werd afgeschoten van de basis te Cap Canaveral in Florida, was voorzien van een nieuw bestu ringsapparaat, dat geheel zelfstandig werkt en niet afhankelijk is van ra dio-signalen van de grond. Een voor deel van het nieuwe systeem is, dat er van dezelfde basis tegelijk een tiental raketten kunnen worden ge lanceerd. Ingeval van radiobesturing kunnen slechts drie raketten tegelijk worden afgevuurd. I"\E UITVOERING van de Johannes door het Nederlands Madrigaal koor o.l.v. Herman Strategier is een bijzonder gebeuren geworden. Stra tegier heeft koor en orkest met goed gevoel voor stijl en met strakheid ge. leid. De opening direct pakte al: het moeilijke beginkoor „Herr unser Herrscher" konk zeer markant en welbewust. Alleen liet af en toe de articulatie wat te wensen over, waar door de tekst onduidelijk te verstaan werd. Misschien ook mag in het ver volg de verhouding koor-orkest beter afgewogen worden. Nu en dan viel het koor, vooral in de lage liggingen, wat weg. Eén van de beste solisten was o.a. ongetwijfeld Chris van Woerkom. Een goede bekende in onze stad! Reeds jaren zingt hij de Evangelistenpartij en we mogen zeggen, dat hij ook nu weer aan kracht en zekerheid ge wonnen heeft. In de hoge en ook in de voor een tenor vrij lage liggingen behoudt zijn stem de glans en ex pressie. Mea BoonNaberman zong met een door verkoudheid gehandicapte stem, zoals ons werd medegedeeld, zodat wij over haar geen oordeel willen geven. De sopraan Henriëtte Sengers had in haar eerste aria een zeer goede start. In de tweede helft was het plotseling veel minder; zij detoneer de en jaagde wat, zodat wij het ge voel kregen alleen noten en geen mu ziek te horen. Bovendien is haar stem in hoge liggingen niet rond en wel luidend van klank. Datzelfde geldt eigenlijk voor de tenor Gerard Ho nig. Hij zong zijn aria „Ach, mein Sinn", wel wat aan de te snellë" kant, waardoor de adem ver deling te wen sen overliet. UET MEEST ONTROERENDE mo. ment van de uitvoering was het ariose „Betrachte meine Seele", op onnavolgzame wijze gezongen door de bas David Hollestelle. Het werd een lyrisch hoogtepunt, mede door de prachtig begeleidende violen d'amore (Louis Sons en John Poth). Het was werkelijk zeer bijzonder! De bariton Meine Pot zong een goede Christus-partij; zijn stem ont roert niet zo zeer, maar toch klinkt alles zeer muzikaal en weldoordacht. Leny v. d. Lee, clavecimbel, was mu zikaal zeer slagvaardig en droeg er zorg voor dat alles onberispelijk sloot. Een groot compliment voor het koor, voor de vertolking van „Lasset uns den nicht zertheilen". De stem voering werd hier zeer klaar en door zichtig gehouden, wat niet gemakke lijk is- Wel hebben de bassen af en toe neiging om te overheersen. Ook hun inzetjes waren soms niet hele maal gaaf. Het koraal „Ach Herr, lass dein lieb' Engelein" vormde, zeer expres sief gezongen, een waardige afslui ting van het geheel. De zaallichten werden hierbij gedoofd; slechts een enkele schijnwerper verlichtte het kruis op het podium, hetgeen mis schien ietwat theatraal, doch wel sfeervol aandeed. JOOP STOKKERMANS. Het Indische parlementslid dr Ra- ghuvira heeft verklaard, dat China op 28 maart een atoomproef zal ne men in de Gobiwoestijn. Hij zei zijn bron niet te kunnen noemen. De inlichtingen, die hij al verschei dene jaren uit China ontving, waren echter over het geheel genomen juist gebleken. De Chinezen waren bij de voorbe reidingen geholpen door deskundigen uit de Sowjet-Unie. De voorzitter van de Russische in stantie voor het gebruik van kern energie, professor Emelyanof, die in Nieuw Etelhi de vooruitzichten van Ir.disch-Russische samenwerking bij het kern onderzoek bespreekt, heeft naar aanleiding van de verklaring van Raghuvira tegenover de pers ge zegd, in zijn leven veel sprookjes ge hoord te hebben. „Ik denk dat d.t er zo één is". CHRISTEN VANDAAG IJet is vervelend eraan herinnerd te worden, maar wij zijn nu volop, we willen niet zeggen aan het vasten, maar wel bepaald in de vasten. Van de quatertemperdag eens hoor den we kwajetemperdag! behoeven we ons geen zier aan te trekken. Het is echter niet de bedoeling van de Kerk, dat we net doen of er helemaal geen Vastentijd is. Zij roept ons met Paulus toe: „In Christus' naam smeken we: Verzoent u met God" (2 Kor. 5-20) en vraagt: „uw lichamen aan te bie den als een levende offerande, heilig en welgevallig aan God; als een redelijke eredienst uwerzijds" (Rom. 12-12). Wij die nen ons te versterven en tevens goede werken te doen. Los van het lichaam en (wat nog zwaarder is) los van het Geld! „Dan stapelen ze zich voor de toekomst een goede grondslag op, waarop ze het eeuwig leven bereiken" aldus Paulus in zijn eerste brief aan Timóteus (6-19). WAAR VERGAT PAULUS ZIJN JAS? Timóteus was een jongeman uit Lystra in Klein-Azië die door Paulus als reisgezel werd gewenst en naderhand door hem tot bisschop (van episcopus opzichter) van Efese werd aangesteld. In die functie schreef Paulus hem twee brieven met behartenswaardigheden. Het zijn persoonlijke brieven; in de tweede vraagt Paulus o.m. aan Timóteus zijn jas mee te nemen, die hij in Troas heeft laten liggen! Gisteravond zijn in de Aula van 't Academisch ziekenhuis te Leiden aan resp. 30 en 93 donors van de bloedtransfusiedienst dc Landsteiner plaquette c.q. de Landsteiner pen ning uitgereikt. Na de overhandiging door de voorzitter van de afdeling, prof. dr P. J. Gaillard, werd de Rode Kruis-film en een film over operatie met behulp van een kunsthart ver toond. Amsterdam. Mej. U. Bosman. Al phen a. d. Rijn J. Hogervorst. Ha- zerswoude-Rijndijk. Mej. J. M. de Haas. Katwijk a. d. Rijn. Mevr. M. Hoek-Durieux. Leiden. Mevr. C. M. Altink-Bruggeman, H. Bassie, mej. H. M. van Bemmel, mevr. J. Bodrij- Kosto, M. Brak, J. Th. Dieben, mevr. M. J. v. d. Dop-van Loon, A. C. God- dijn, L. Goddijn, mej. F. Kuenen, J. Limburg W. de Meij, A. Niehot, J. de Prie, W. P. van Rijn, J. W. Segaar, J. A. Vochteloo sr, P. J. de Water, C. J. v. d. Wilk. Noordwijk. Twee bestuurders van de Ameri kaanse commissie voor Afrika, Mon- tero en Scheinman, hebben vandaag te New York melding gemaakt van een gewapende nationalistische op stand in het Portugese gebied An gola in Afrika. Montero en Scheinman deelden op een persconferentie mee, dat zij als toeristen heimelijk contact hebben gezocht met nationalistische groepen. Volgens de twee Amerikanen is er zowel in het zuiden van Angola als in enkele gebieden in het noorden gewapend verzet tegen de Portugese bestuurders en kolonisten. Indien Portugal geen plannen maakt voor de onafhankelijkheid van Angola zou het gebied naar de me ning van Montero en Scheinman wel eens een tweede Algerië kunnen worden. Zij deelden afschriften uit van ver trouwelijke documenten, die zij van de leiders van de nationalistische groepen zouden ontvangen hebben. In één van de stukken wordt mel ding gemaakt van een opstandelin gen-leider, Cauita genaamd, die tweeduizend gewapende mannen on der zijn bevel heeft. Het doel van deze groep is het zaaien van verwoesting en schrik om de blanke kolonisten uit het land te verdrijven, aldus dit document. De commissie is een particuliere organisatie, die zich ten doel stelt Amerika en Afrika met elkaar ver trouwd te maken. In de Braziliaanse staat Espirito Santo zyn 30 mensen om het leven gekomen als gevolg van een zware storm, die tientallen huizen heeft verwoest in de plaats Santa Ange lica. De storm ging gepaard met slag regens, die de te velde staande ge wassen zwaar beschadigden. Voortaan mogen Nederlandse toeristen Oostenrijk ook binnenko men met een oud paspoort, dat niet langer verlopen is dan vijf jaar, al dus een nieuw toegevoegde weder kerige bepaling uit het Oostenrijks- Nederlandse verdrag van mei 1958, waarbij visa werden afgeschaft. In een kolenmijn te Holden in de Amerikaanse staat Virginië zijn dinsdag 19 mijnwerkers van de bui tenwereld afgesloten door een brand. Na enkele uren slaagde men erin de brand te blussen, doch men kon de arbeiders toen echter nog niet be reiken. De bedrijfsleiding van de steen koolmijn bij de Zuid-Afrikaanse plaats Coalbrook heeft besloten, af te zien van verdere pogingen om de stoffelijke resten te bergen van de 435 mijnwerkers, die zes weken ge leden tengevolge van een instorting om het leven zijn gekomen. Boringen hebben aangetoond, dat zich in het betrokken gedeelte van de mijn gif tige en brandbare gassen bevinden. P. Varkevisser. Oegstgeest. Mevr. J. J. Moorman. Valkenburg Z.H. H. A. Ph. Smit. Voorschoten. L. Ravens- bergen. Warmond. W. J. Koenes. Wassenaar. IJ. Kreeft. Zoeterwoude. C. Steeman. Lijst van donors die in aanmer king komen voor de Landsteiner- penning: Ter Aar. J. Otto. Hazerswoude. Mej. M. C. de Groot. Ka wijk a. Zee. C. van Duijn, mej. G. Elsgeest, mej. B. Haasnoot, A. v. d. Plas, B. v. d. Plas, J. v. d. Velden jr. Katwijk a.d. Rijn. L. J. de Lange, J. A. Spies. Koudekerk a. d. Rijn. H. Duiker. Leiden. H. van Anrooij, mevr. S. C. v. d. Berg-Mechelse, mevr. M. E. Beugelsdijk-v. Zwieten, mevr. H. H. de Bock-Teegelaar, J. H. H. Bona- rius, mevr. C. J. v. Brakel-Groen F. G. Claasen, W. Clements, R. David, J. P. Engels, mevr. P. J. Flippo-v. d. Meü, E. Giesen, mej. C. E. M. de Goe deren, B. Heldring, C. Hesseling. G. v. d. Heijden, S. v. d. Hoek, A. J. C. Kluppel, mej. F. Kuenen, L. v. d. Leeuw, J. van Lierop, mevr. E. C. v. d. Linden-Berkhout. L. v. d. Lin den, P. v. d. Linden, J. Noppen, J. J. M v. d. Poel, W. J. J. Pompe, A. S. Scheffer, J. H. Sira, mej. C. F. M, v. d. Steen, H. R. G. Veldkamp, D. van Vliet, H. van Vliet, J. A. Voch teloo sr, J. H. Vogelezang, mevr. J. Zitman-Schoppen. Leiderdorp. A. van Maurik, D. Noordanus, C. M J Rietveld, A. G. C. Staats. Lisse. M P. Kortekaas. W. C. Th. Kromhout, A. C. van Mil, mej. J. M. v. d. Veer, mej. C. J. M. v. d. Veer. Noordwijk. J. N. Baalbergen, mevr. J. Th. W. Passchier-Duiin, J. P. Plaatzer, G. F. Spaans, J. A. A. Roeleveld, C. A. Warmerdam. Noordwijkerhout. J. A. M. v. d. Meü. Oegstgeest. G. Haas noot mevr. I. Krantz-Santman, mej. C. Th. van Reede v. Oudthoorn. Oude Wetering. Mevr. M. J. Hogeboom- Jonkman. Roelofarendsveen. J. W. van Klink. Rijpwetering. Mevr. G. de Graaf-Heerikhuisen. Rijnsburg. Mevr. M. Overvliet-Stavleu, W. Peursem jr. Sassenheim. J. W. de Jong J. B. Th. v. d. Kraan, A. P. A. v. d. Neut. Valkenburg Z.H. G. Dor- resteijn. Voorhout. C. A. van Beek. P. Th. van Beek, F. P. v. cl. Geer. H. G. van Gent. Warmond. G. G. v Elburg P H. Gaarman N. de Korte, U Landman, mevr. E. M. J. Slin- gerland-v Sonderen, G. H. Thyssen, L ih. de Vroomen, C. M. v. Winsen. Wassenaar. F. L. van Rooden. Wou- brugge. J. Schippers. Zoetermeer. C. nnnkman. Zoeterwoude. Mevr P H Dobbe-Koek, C. J. Overdevest. Neveninkomsten en belastingbere kening. Als ik naast mijn gewone inkomsten, nog inkomsten heb van JWtr L™oet ik van c'e opbrengst van het bijwerk over het gehele be- agt betalen- of kan ik dan eerst f 200,aftrekken en van het ïestant., als het meer is, A.O.W be talen. Aldus abonnee. H.X00r d„e^n,!1,ouding van loonbelan- (ing en A.O.W.-premie is er één U- bel- Hierin is voor beide inhoudingen reeds rekening gehouden met een af- VOu .verwervingskosten ad uw,—Hebt u meer dan f 100,— verwervingskosten per jaar, dan moet u daarvan een beschikking van de inspecteur der belastingen vragen eerst dan kan en mag uw werkgever daarmee rekening houden. Premie-aanslag: aan de hand van de aangifte inkomstenbelasting wordt tevens uw premie-aanslag berekend. Wanneer op de bruto-inkorroten dus ï!T™Iïng,S0,.ten 'n hindering zijn gebracht, zal dat automatisch ook voor de berekening van de A.O W - premie gelden

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9