3)e CddaeSoti/fcont Nog geen ondertekening van C.A.0. met prot. christ. bouwers DJAKARTA BESCHOTEN Nog levenden in Agadir Boodschap van Chroesjisjef aan Eisenhower OVERSTAG Van Rie weer terug in Nederland Parachutisten naar de Kongo Vernielingen op begraafplaatsen Amerikanen pikten Russen op Korreltje Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 WOENSDAG 9 MAART 1960 51ste JAARGANG No. 14960 Telefoon; Directie. Abonnem* Drukkerij 20935; Red 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w.t f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.— Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.50. kers en kostwinners een ondersteu ning te verlenen van zes gulden per dag. Deze regeling geldt voorlopig alleen voor deze week. De bonden tekenen hierbij aan, dat de ongeor ganiseerden geen enkele aanspraak kunnen doen gelden op enige finan- Een niet-geïdentificeerd straal-ge- Hors d'Oeuvre voor de Luns De ondertekening van de CAO voor het bouwbedrijf door vertegen woordigers van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en bouw vakpatroonsbond en van de drie werknemersorganisaties in het bouw- Tegenovergestelde mening. Ih de uitzending van het journaal van de Nederlandse Televisiestichting zijn gisteravond vraaggesprekken gehouden over het conflict in het ciële steun van de zijde der vakbon- vechtsvliegtuig heeft woensdag boven den. Djakarta machinegeweervuur uitge bracht op het centrum van de stad. OOK IN OVERIJSSEL Dit werd te Singapore medegedeeld MENINGSVERSCHIL. door Indonesische diplomatieke func tionarissen, volgens wie er geen Verscheidene Overijsselse plaatse- slachtoffers zouden zijn. bedrijf, die vanmorgen om tien uur bouwbedrijf met vertegenwoordigers lijke afdelingen van de Nederlandse Zij konden uit de beknopte inlich- in Utrecht zou geschieden, is voor van de werkgevers- en van de werk- Christelijke Aannemers- en Patroons- tingen, die zij over het voorval had- onbepaalde tijd uitgesteld. De oor- nemersorganisaties. De voorzitter bond zijn gisteren, naar we verne- den gekregen, niet het gerucht beves- zaak van deze vertraging is een van de Algemene Nederlandse Be- men, op verzoek van de afdelingen tigen, dat het paleis van president plotselinge dringende bespreking, die drijfsbond, de heer Brandsma sprak Zwolle en Kampen te Zwolle bijeen Soekarno het doelwit van het vlieg- de vakbonden op het ogenblik zou- namens de centrale commissie bouw- geweest ter bepaling van een stand- tuig zou zijn geweest. Wel zijn er aan- den voeren met een „belangrijk" nijverheid. De heer Brandsma noem- punt ten opzichte van het besluit van wijzingen, dat op berichten uit Dja- persoon. Enkele hoofdbestuurders de het besluit van de christelijke het hoofdbestuur om over te gaan tot karta censuur wordt uitgeoefend, van de drie vakbonden zijn vanmor- aannemers- en bouwvakpatroons- tekening van de CAO voor het bouw- Van „Antara" werd te Singapore gen in allerijl naar Den Haag ver- bond om de c.a.o. voor de bouwnij- bedrijf. De vergadering verklaarde alleen het herkenningssignaal ont trokken. verheid te ondertekenen, van grote het niets eens te zijn met de beslis- vangen^ in plaats van de gewone De sfeer kenmerkt zich vandaag betekenis in de hele ontwikkeling sing van het hoofdbestuur, door naarstig overleg, zowel tussen van de staking. Hij meende, dat een de vakorganisaties onderling, als algemene opheffing van de staking Besloten werd, het hoofdbestuur te tussen de stakingsleiding en wat deze hiermee ook meer in zicht is geko- berichten dat de Overijsselse afdelin- noemt „belangrijke instanties" in men. gen die te Zwolle bijeen waren abso- Den Haag. De voorzitter van de Raad van willen dat er een algemene le- Bestuur Bouwbedrijf, de heer Dura, denvergadering wordt gehouden alvo- Men verwacht wel, dat de onder- zei namens de werkgevers, dat het rens het hoofdbestuur tot tekening tekening van de CAO door de chris- besluit van de NCAB om de cao als- van de CAO overgaat, telijke werkgevers vandaag nog door nog te tekenen niet de minste in- zal gaan. vloed zal hebben op de opvattingen en standpunten in de andere organi- saties in de Raad van Bestuur. De nieuwsberichten-uitzending In de wijk Talborj van Agadir, die acht dagen geleden door een aardbeving voor 90 procent werd Een driehonderdtal ongeorganiseer- verwoest, zijn dinsdag een Marok- protestantse bond, aldus de heer de bouwvakarbeiders, niet tevreden kaan en zijn zoon levend onder het T (J x/P-DI Dlira- bestaat uit de kleine burger- met de hun door de samenwerkende puin aangetroffen. Y I— r\ patroons, die in wezen niet direct werknemersorganisaties :oegezegde Het Britse fonds „Redt de kinde met de zaak zijn geconfronteerd. Hij ondersteuning van zes gulden per dag, ren" heeft dinsdag in Londen mee- |VJu de Christelijke Aannemers- zei toestand bijzonder somber en js vandaag in optocht van de met gedeeld, dat er zo om en nabij de 'bond overstag is gegaan en -j *ien-'- tenslotte verklaarde dingspost in de Lange Lombardstraat 20.000 kinderen tengevolge van de hij was al niet zeker van zijn houding bereid te zijn tot elk overleg, op jn pen Haag naar de zetel der plaat- aardbeving, die Agadir heeft getrof- vóór het konflikt uitbrak wordt welke wlJze dan °°k. selijke stakingsleiding in de Huygens- fen, in behoeftige omstandigheden straat getrokken. Een delegatie van zouden verkeren. Afwijkende protestantse de demonstranten werd daar binnen- Er worden op het ogenblik pogin- patroons. gelaten. Vanmiddag zal de plaatselijke gen gedaan om de ouders of andere stakingsleiding een besliss ng nemen bloedverwanten van ruim 4.500 kin- De afdeling Zuid-Beveland van de over hun verzoek, met steunlijsten te deren op te sporen, waarnaar nog Christelijke ^Aannemers- en Bouw- mogen lopen. steeds niet is gevraagd. lastigste op te lossen. de ingewikkelde bouwstaking nog in gewikkelder. Voor de beide andere werkgevers- bonden is het vasthouden aan hun ™en«en!^es'ie va.n P^stig. gewor- ^IlrlalelAIKe „annemers- en f™;®" z"'ke. kwesties zijn alt«d het vakpatroonsbond heeft zich in een lastigste op te lossen. telegram aan het hoofdbestuur ge- Daarom is het begrijpelijk, dat de distancieerd van het besluit om de Tweede Kamer een interpellatie-ver- cao voor het bouwbedrijf te onder zoek van de heer Van Mastrigt even tekenen. De provinciale Friese af- heeft opgeschoven, om de gelegenheid deling en de stedelijke Groningse tot overleg open te laten. afdeling hebben eveneens laten we- Het dagblad „Trouw" mag als eis ten,dat ze niet akkoord gaan met stellen, „dat er niet meer onderhan- het besluit van het hoofdbestuur. De deld wordt met die organisaties die- afdeling Drenthe van de NCAB heeft nog-tegen de overheid ingaan", maar in een telegram aan het hoofdbestuur er moet ook de regering veel aan ge- gezegd, zeer geschokt te zijn. De legen zijn om, zonder haar standpunt Drentse afdeling verzoekt dringend prijs te geven, door redelijk overleg een algemene ledenvergadering uit n I 1 in Washington, sir Harold Caccia en DGIdnOniK Hervé Alphand, uit voor een bespre- king op het State Departement. „I Na bun onderhoud met de Ameri- misschien door een woordenspel te"schVlTv*en"vó'ór""deVVondertpkpninP i,- Sow jet-ambassadeur in Was- kaanse onderminister 'deelden de tot een oplossing te komen van de clo ondertekening fc,Britse en de Franse ambassadeur en hoofse handkus begroet minister Luns zijn gast, mevrouw Prado, r man vergezelde naar de ambtswoning van de minister, waar een lunch werd aangeboden tot een oplossing te komen. Daarmede is het landsbelang ge diend, maar in 't bijzonder ook het belang van de' stakende bouwvakar beiders. OOK ONGEORGANISEERDEN KRIJGEN STEUN president Eisenhower een persoon- mede, dat zij op de hoogte waren hjke boodschap van Chroesjtsjef gebracht van de boodschap. Wat er overhandigd. stond wilden zij niet zeggen. Het Nadat Mensjikof na een bezoek is een boodschap van de Sowjet-Unie van 20 minuten was vertrokken, aan de Ver. Staten, zo zeiden zij. Op De drie hoofdbesturen van de sa- werden de minister en de ondermi- de vraag of het een „belangwekkend menwerkende werknemers-organisa- nister van buitenlandse zaken, Her- document" was, antwoordde de Britse ties in het bouwbedrijf hebben gis- ter en Livingston Merchant, met ambassadeur, dat „elke boodschap teravond tijdens een gezamenlijke spoed naar het Witte Huis ontboden, van de heer Chroesjtsjef aan de pre- vergadering te Utrecht besloten, aan Later op de dag nodigde Merchant sident van de Ver. Staten belang de ongeorganiseerde gehuwde sta- de Britse en de Franse ambassadeur wekkend is". OENERAAL DE GAULLE staat by de militairen in Algerië weer op zijn oude voetstuk; maar bij vele an deren in Europa is hij eraf gevallen. De generaal blijkt toch niet zó recht lijnig als men gedacht had, hij weet bijtijds overstag te gaan. Zoals men zich herinneren zal heeft de Franse president dezer da gen een kort bezoek aan Algerië ge bracht en daar tot ieders verbazing woorden gesproken, welke men se dert zijn televisie-rede van 16 sept. 1959 en sinds zijn kordaat optreden tegen ^de rebellen in Algiers niet had verwacht. In september had hij de Algerijnen een referendum beloofd, zodra rust en orde zouden zijn terugge- 0 keerd en de Algerijnse ver zetsstrijders gebruik hadden gemaakt van zijn aanbod om een „wapenstilstand der dapperen" aan te gaan. De Algerijnen zouden zelf in volle vrijheid kunnen beslissen of zij Fransen wilden worden, zelfbestuur wilden hebben binnen het kader van de Franse staat, of geheel onafhan kelijk wilden zijn. Dat beviel de Franse kolonisten in Algerië helemaal niet; zij mopperden tegen De Gaulle en kropen zelfs op de barricaden. Het leger koos welis waar niet openlijk de partij der re bellen, maar het was duidelijk, dat het met hen sympathiseerde. De Gaulle hield voet bij stuk, ontsloeg generaal Massu en de rebellie koos bijtijds eieren voor haar geld. Verleden week vrijdag was de pre sident bij de legerautoriteiten in Al gerië en wat zei hij thans? Geen sprake van afscheiding, Algerije zou ïVans blijven, en alleen de vorm van samenwerking met het moederland zou later worden beslist. Er zou ook geen sprake meer zijn van wachten op een soort wapenstilstand: de re bellen moesten zich overgeven. Het Franse leger zou nooit capituleren, het moest de overwinning behalen, het zou altijd in Algerije blijven. Geen wonder, dat de generaals en kolonels in hun handen klapten; zó mochten zij het horen. Dat was weer de oude vechtjas van vroeger. Maar degenen, die dachten dat de oorlog in Algerië nu spoedig voorbij zou zijn en dat de Algerijnen dan zelf zouden mogen kiezen, stonden GROTE BELANGSTELLING verbijsterd. Blijkbaar is De Gaulle teruggeko- Dl I AANKOMST men op zijn plan om de Algerijnen ou IJl vry te laten; zij mogen wel kiezen, maar alleen vóór Frankrijk. Onder grote belangstelling is gister- Persconferentie. Op vragen van verslaggevers ant woordde de heer Van Rie, die kenne lijk nerveus was, dat hij zich weer te Utrecht zal vestigen op zijn oude adres. Hij verklaarde nog steeds in dienst van Radio Holland te zijn, maar nog niet te weten wat hij in de toe komst zou gaan doen. Zijn gedachten gingen uit naar studie van de elektro nica. Desgevraagd verklaarde de heer Van Rie verder, dat hem van verschil lende zijden betrekkingen zijn aange boden, waaronder er waren die hem zeer aanlokkelijk, leken. De heer Van Rie vertrok na het vraaggesprek met zijn familieleden in een busje naar Rijen. Hij hooopt zich dezer dagen te rug te trekken op een plek waar hij kan rusten. De Belgische autoriteiten zenden per vliegtuig parachutisten uit Bel gië naar de Kongo ter versterking van de militaire bases aldaar, zo ver luidt uit gewoonlijk goedingelichte bron in Brussel. Vrijwel elke dag in de afgelopen twee weken is een vliegtuig met pa rachutisten uit België vertrokken De luchtbrug zou nog een week aan houden. Het sturen van deze ver sterkingen, aan de vooravond van de verkiezingscampagne in de Kon go, die over enige maanden onaf hankelijk wordt, zou geschieden met stilzwijgende instemming van vele vooraanstaande Kongoleze politici. Het Amerikaanse vliegdekschip „Kearsarge" heeft zondag jl. op 1.000 mijl ten west-noordwesten van het eiland Midway in de Stille Oceaan vier Russische militairen opgepikt, die door een hevige storm in een klein landingsvaartuig 49 dagen over de Oceaan waren gedreven. Het Russische schip, dat slechts zestien meter lang is, was op 17 ja nuari stuurloos geworden toen het ter hoogte van Jetorofoe, één der eilanden van de Russische Koerillen- groep, door de storm werd getroffen. De vier Russen waren uitgeput door hun ontberingen. Naar schatting was hun vaartuig ruim duizend mijl af gedreven. De mannen, die al die tijd geleefd^ hadden van drie blikken vlees, één brood en het regenwater, dat zij konden opvangen, hebben 35 tot 40 pond aan gewicht verloren. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van defensie gaven als hun oordeel te kennen, dat de Russen het gebied van de Koerillen kennelijk gebruiken voor amfibie oefeningen. PARA-KATTEN Boven bepaalde gebieden van Se- rawak, met name de rijstvelden, in het centrum van dit Britse deel van Borneo, zullen talrijke katten per parachute worden neergelaten. De „Operatie kat" is nodig geworden door een plaag van ratten die grote verwoestingen aanrichten. De eerste valschermkatten in de geschiedenis zullen binnenkort worden ingezet. Groepen bandieten hebben in het afgelopen weekeinde een aanval gedaan op Bafang, een stadje in Ka meroen op 200 km. ten noordwesten van Yaoende. 31 Mensen, onder wie vrouwen en kinderen, kwamen hier bij om het leven. Stamveten en poli tieke rivaliteit vormden de oorzaak van de aanval. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ke Ryenaars en toen mevrouw Nel de hakenkruisenepidemie zijn van Rie uit het toestel stapte zwaai- J weken m Neder-Sak- de zij enthousiast naar de vele beken- JSLfïï v^rmeIuigen ?p. mili- o J taire begraafplaatsen aangericht. t j tt-tt» i Onder meer werd naby Luneburg, aai vwx xmuuV«u -Bi<ïe V.I.P.-kamer, weUe naar ge- waar een honderd soldaten liggen die Men kan uit deze zwenking twee nuddag de Nederlandse marconist bruikelyk is alleen wordt gereser- in de laatste weken van de oorlog gevolgtrekkingen maken: op de eer- Willem van Rie, die m Boston terecht veerd voor belangryke personen, die sneuvelden, een gedenkteken met de ste plaats, dat de president niet meer heeft gestaan in de moordzaak-Kauff- op Schiphol aankomen en vertrek- namen van gevallen militairen ver- verwacht dat de Algerijnse opstan- man, op Schiphol gearriveerd. Schip- ken richtte vader Van Rie enkele wijdend. Linten van kransen, die op delingen over de brug zullen komen, hol heeft zelden zo'n aankomst mee- ernstige woorden tot zijn zoon en de graven lagen, werden verscheurd, en op de tweede plaats, dat De Gaulle gemaakt. daarna verschenen Van Rie en zijn Onlangs waren richtingborden naar het zonder de steun van het leger Op de promenade voor de controle- echtgenote voor de schare journalis- bepaalde militaire begraafplaatsen toch niet aandurft. toren stonden familieleden en talry- ten in de wachtkamer. in dezelfde streek verdwenen- Temperatuur stijging De Bilt, woensdag 10 uur. Het K-N.M.I. deelt mede: Een gebied met vooral in de hogere niveaus zeer koude lucht, welke gis teren over Duitsland naar het westen bewoog, passeerde vannacht ons land, hetgeen in het noorden hier en daar lichte sneeuw bracht. Boven het Noordzeewater vormden zich in deze koude lucht veel sneeuwbuien, welke later vooral Schotland binnendreven. De lucht, welke daarna uit Midden- Europa werd aangevoerd, is niet meer zo koud, terwijl bovendien rond een depressiegebied op de Oceaan, dat zich uitstrekt tot over de Golf van Biscaye, zachtere lucht over Frankrijk lnagzaam naar het noor den opdringt. Een frontensysteem, dat hiermede samenhangt, veroorzaakte woensdagmorgen in Midden-Frank rijk regen; plaatselijk viel meer dan 10 millimeter. Verwacht moet wor den, dat dit front langzaam verder naar het noorden zal bewegen en ook in ons land plaatselijk wat regen zal brengen, hoewel de neerslagactiviteit waarschijnlijk belangrijk aan beteke nis zal inboeten. De winden blijven nog in hoofdzaak oost tot zuidoost waaien, maar nemen geleideliik in kracht af. Het temperatuurniveau wordt nu weer hoger. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). MINDER KOUDE NACHT Vrij veel bewolking met plaat selijk enige regen. Zwakke tot matige, maar in het noorden van het land aanvankelijk nog krach tige wind tussen oost en zuid. Minder koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperatuur als vandaag of iets hogere. 10 Maart: zon op 07.07; onder 18.35; maan op 15.37; onder 05.35. Hoogwaterstanden 10 Maart: voorm. 1.47; nam. 2.04. Het weer in Europa HELSINKI onbew. - 0 -10 STOCKHOLM zw. bew. - 0 - 8 OSLO 1. bew. 1 - 7 KOPENHAGEN zw. bew. - 3 - 4 ABERDEEN zw. bew. 3 - 4 LONDEN geh. bew. 4 2 AMSTERDAM onbew. 1 - 2 BRUSSEL zw. bew. 4 - 1 LUXEMBURG geh. bew. 1 - 1 PARIJS geh. bew. 5 2 BORDEAUX zw. bew. 15 9 GRENOBLE geh. bew. 10 9 NICE geh. bew. 10 4 BERLIJN onbew. - 1 - 5 FRANKFORT zw. bew. 5 - 1 MüNCHEN licht bew. - 0 - 5 ZURICH zw.- bew. 3 - 1 GENèVE geh. bew. 7 3 LOCARNO geh. bew. 5 0 WENEN geh. bew. - 3 INNSBRUCK lich bew. - 2 ATHENE geh. bew. 9 6 ROME licht bew. 15 2 AJACCIO geh. bew. 14 8 MADRID zw. bew. 13 7 MALLORCA zw. bew. 19 10 9 LISSABON licht bew. 15 1 BELGRADO zw. bew. - 2 Goede mensen zyn sterk, niet alleen sterk by hun leven, maar ook na hun dood.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1