DUINSTREEK Schriftelijk vonnis van de Leidse kantonrechter in zaak dodelijke aanrijding DINSDAG 8 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Forumavond over Sanering Hillegom-centrum Gisteravond werd in hotel Sister mans een voorlichtingsavond gehou den onder auspiciën van de twee middenstandsbonden, waarin de sa neringsplannen van het centrum van Hillegom werden toegelicht. Belang hebbenden werden in de gelegenheid gesteld, over dit saneringsplan vra gen te stellen aan een „forum", dat samengesteld was uit de heren J. de Boer, rij ksm iddenstandsconsu len t voorzitter, de burgemeester van Hil legom, jhr mr dr O. F. A. H. van Nis pen tot Pannerden, wethouder W. F. van Dam, de directeur van O. W., de heer Chr. G. F. de Jong en de adju dant van politie, groepscommandant Y. Hoekstra. Namens de middenstandsbonden heette de heer H. Roeland jr. het fo rum welkom alsmede de secretaris van de Kamer van Koophandel voor Rijnland, de heer H. A. C. Branden- horst, wethouder P. v, d. Boer, vele raadsleden, en de grote schare be langstellenden. De zaal was vol. Er werd in hoofd zaak gesproken over saneringsplan-2, omdat het saneringsplan-I, reeds in 1957 is vastgesteld. De burgemeester zeide, groot be-' lang te hechten aan het „antwoord" van de middenstand en aan hechte samenwerking met het gemeentebe stuur. De heer De Jong, directeur van O W. gaf 'n toelichting op de sanerings plannen. Wij hebben deze reeds uit voerig weergegeven. Daarna werden vragen beantwoord. De burgemeester betoogde, dat onteigening van de terreinen achter de panden het laatste is, waaraan ge dacht wordt. Tijdens zijn ambtspe riode is er in Hillegom zelden iets onteigend. In de sanering van het •plan Centrum-I komt reeds enig pers pectief en spr. raamde de periode voor verwezenlijking van de beide plannen op een periode van 15 tot 25 jaar. Ambachtelijke bedryven, die zich zullen moeten verplaatsen vinden ge legenheid tot nieuwe vestiging op de terreinen binnen de door midden- standsbedrijven omsloten ruimten, v. d Endelaan, Molenstraat, Hoofd straat, Hofstraat, Krochtstraat, Prins Bernhardstraat-Hoofdstraat en in de Vinkenbuurt. Er komen vele parkeer terreinen omdat deze in de toekomst nodig zullen zijn, aldus de heer Hoek stra, daar het aantal motorrijtuigen en bromfietsers zo sterk toeneemt. Zeer zeker is de nog bestaande wo ningnood een rem bij de verwezen lijking van de plannen en zal er bij het slopen van huizen rekening mede worden gehouden. Allereerst dient de opruiming van bouwvallige woningen te worden bevorderd. In de Van den Endelaan zal de bouw van winkelpanden worden te gengegaan en verplaatsing van be staande zaken worden bevorderd. Er was voorts een vraag over de wegen in de uitbreidingsplannen, die te smal zouden zijn en of hoogbouw niet voordeliger was dan laagbouw. Op de eerste vraag was 't antwoord: „brede wegen maken de bouwgrond duurder en de huren hoger" en n.a.v. de tweede vraag werd er op gewe zen, dat hoogbouw bredere wegen vorderde opdat de benedenwoningen anders zouden worden uitgesloten van voldoende lucht en licht. De heer Roeland dankte na afloop de heren van het forum. Belangheb benden kunnen hun bezwaren indie nen tegen de saneringsplannen gedu rende de gehele maand maart ten raad'huize, afdeling algemene zaken, waar ze ter visie liggen. NOORDWIJKERHOUT BESTUURSVERJONGING BIJ DE STILLE OMGANG In de ledenvergadering van de af deling Noordwijkerhout van het Ge nootschap van de Stille Omgang, die maandagavond in café Brama werd gehouden, hebben de heren P. P. van Denzen als voorzitter, J. van der Werf als secretaris en C. van Dam als commissaris hun functie neergelegd. Deze bestuursleden, die vanaf de oprichting van de afdeling na de laatste oorlog leiding aan die afde ling hebben gegeven, hebben gemeend hun plaats aan een jongere te moeten afstaan. Zij laten een bloeiende af deling met gezonde financiën acihter. Op voorstel van de vergadering' wer den alle drie heren tot ere-leden be noemd. In zijn openingswoord wekte de voorzitter de deelnemers aan de Stille Omgang op, de tocht waardig en met devotie te maken. Maar het is niet genoeg aan hun devotie tot het H. Sacrament alleen gedurende de Stille Omgang uiting te geven. Het gehele jaar door is in de kerken de gelegenheid om eerherstel te bren gen aan Christus in de H. Eucharistie. In dit verband verheugde het de voorzitter later in de avond vanuit de vergadering een voorstel te horen om te komen tot een voortdurende aanbidding van het H. Sacrament tij dens de plechtigheden van het Veer tig Urengebed in de versohillende parochiekerken. Dit initiatief zou met de moderator verder besproken wor den. In de plaats van de aftredende be- :«uursleden werden gekozen de heren G. L. J. Meijer, Th. Jordaan en G. H, van Dam. Tot voorzitter werd geko zen de heer G. L. J. Meijer. De tweede voorzitter, de heer C. Th- de Groot sprak namens de ver gadering woorden van dank tot de scheidende bestuursleden. Jarenlang is in het bestuur op uit nemende wijze samengewerkt en aan de gloedvolle en dikwijls humoris tische leiding van heer Van Den zen in de vergaderingen, nemen alle leden een mooie herinnering mee. Op de vooravond van de Stille Om gang in de nacht van 19 op 20 maart, zal in de parochiekerk van de H. Vic tor om 12 uur 's nachts een Plechtig Lof worden gehouden, waarna de be devaartgangers per bus naar Am sterdam zullen gaan. De algemene intentie tijdens de Omgang is het ge bed om van God te verkrijgen, dat de leiders der volkeren zich moge la ten leiden door de H. Geest. De H. Mis voor de afdeling wordt gehouden in de Posthoorn-kerk. De bussen zullen vertrekken zodra vol doende bedevaartgangers aanwezig zijn en de laatste bus uiterlijk om zes uur. Buskaartjes kunnen worden afgehaald zondag 13 maart voor de St. Jozef- parochie in de zaal Brama en. voor de St. Victorparocliie in de Vlashoven van 10.30 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 15.30 uur. LISSE JAARVERGADERING K.A.B. In haar gebouw aan de School straat hield de KAB, afcL Lisse, vrij dagavond haar jaarvergadering, on der leiding van de voorzitter, de heer J. de Koning. Deze sprak een kort welkomstwoord en was ver heugd dat de opkomst „behoorlijk" te noemen was. Natuurlijk kon deze nog veel groter zijn, als men bedenkt dat afd. Lisse ruim 1100 leden telt. Na de notulen van de vorige ver gadering gaf de penningmeester zijn kasoverzicht. De afd. beschikt thans nog over een bedrag van 4849,26. Aan onderhoud gebouwen werd dit jaar 5305,57 neergeteld. De heer C. Lamboo vond het niet verant woord, dat een jasavond geld moet gaan kosten en stelde voor deze in den vervolge maar te laten verval len, waar het bestuur en de gehele vergadering begrijpelijk niet mede accoord kon gaan. Wel zal er aan dacht worden besteed, dat de kaar ters de gehele avond kunnen kaar ten en niet na 2 hekjes gekaart te hebben naar huis te moeten, omdat men toch niet meer in de prijzen valt. Uiteindelijk moet men een kaartavond zien als ontspanning en een middel ter versteviging van de onderlinge band. Men zal trachten, het systeem over te nemen van „De Engel", waar dit jaar op een nieuw systeem werd gekaart en waarmede iedere deelnemers de gehele avond de kans in handen houdt, ook wan neer hij een of twee partijtjes ver loren heeft. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek dat de ontwikkelings avonden voor het kader niet ten volle zijn geslaagd. Men heeft dit jaar speciaal het accent gelegd op het kader, maar de opkomst was steeds, beneden peil. Alleen het ka- derweekeind kan geslaagd worden genoemd. Dit jaar hebben weer ruim 900 kinderen genoten van het kin derfeest. Het kannunnik van Schaik- fonds leverde 755,op. De onderafdeling St. Gregorius be gon afgelopen jaar met 75 leden en staat nu op 86. Bonifacius heeft dit jaar 15 nieuwe leden ingeschreven, uitsluitend jongeren. De inleg bij de Centrale Volksbank bedroeg dit jaar 139238.terwijl 1000331,werd terugbetaald. Een vooruitgang dus van 38907,De verzekering „Concordia" heeft 281.000,aan nieuwe verzekerin gen afgesloten. De voorzorgskas be taalde dit jaar 694.52 uit. De lan delijke KAB schonk 20.000,aan Tuindorp Oostzaan. Het adviesbureau behandelde 68 gevallen. De heer Salman pleitte voor een W.A. verzekering, daar er vele mensen zijn die dit nog steeds niet hebben gedaan, omdat zij met de gedachten rondlopen van, „mij over komt toch niets". Hierbij houden de ouders er geen rekening mee dat eventuele schade, berokkend door een van de kinderen beneden de 21 jaar, ook voor hun rekening is. Penningmeester C. Bon gaf hierna zijn begroting voor 1960. Namens de verificateurs hoorde men, bij monde vaA de heer v. d. Reep, dat de boe ken en bescheiden van de penning meester in orde waren bevonden De heren v. d. Reep en v. d. Laan wer den voor 1960 herbenoemd. De bestuursverkiezing was ook dit jaar weer gauw afgewerkt, daar de aftredende heren t.w. J. Salman, H. de Bruin, G. v. d. Berg en C. Ware- merdam allen bij acclamatie werden herkozen. Kandidatenlijsten werden niet ingediend. In de rondvraag stelde de heer Ransdorp voor, de vergoeding voor de heer Salman, die een moeilijke taak in de KAB vervult als adviseur, te verhogen. De vergadering ging hier direct mee acoord, doch de heer Sal man zelf zei, dat, wanneer hij voor dit werk zou worden gehonoreerd, de aardigheid er af gaat en dat hij dan van deze functie zal moeten af zien. „Uiteindelijk ben ik ook op de we reld om de medemens van dienst te zijn en wanneer dit geld gaat ople veren is dit geen kwestie meer van naastenliefde, wat uiteindelijk elke functie in de KAB of onderafdeling hiervan, is". Het bestuur zal dit punt nog even in beraad houden en zal hierover toch nog even met de heer Salman van gedachten wisselen. De heer Ransdorp vond de afras tering voor het gebouw een aanflui ting voor de KAB. Hij verzocht spoe dig hierin verandering aan te bren gen. De heer De Koning deelde mede, dat men hiermede reeds lang bezig is. doch men wacht op de gemeente, die de Schoolstraat binnenkort gaat vernieuwen en dan pas kan men een nieuw hek aanschaffen, omdat men niet eerder weet, hoe hoog het trot toir komt te liggen. De hr Ransdorp deelde mede dat het metselwerk gra tis zal worden gedaan door de leden van de bouwvakken. De heer Salman verzocht-de leden, zich geheel achter de propagandaclub te scharen, en de propagandisten van alles op de hoogte te houden, opdat dan abuizen uit de weg kunnen wor den geruimd, die b.v. dit jaar zijn ge maakt, toen er een zieke vergeten is. Het is van het allergrootste belang dat de jonge leden, die in de steden hun werk hebben, op de eerste plaats als lid worden ingeschreven. In het najaar begint de KAB weer een nieuwe ledenwervingsactie. Maandag zal de laatste ontwikke lingsavond worden gehouden voor het kader. Deze avond is uitgenodigd de heer v. d. Ploeg, die zal komen praten over „De Europese Beweging". De heer De Koning hoopte, dat maan dag de opkomst beter moge ziin dan men de laatste tijd van het kader ge wend is. SASSENHEIM Kerkenbouwcollecte. De zondag gehouden collecte ten bate van „Kerkenbouwzondag", heeft in de St. Pancratius-kerk 1200.opge bracht. Bollen-wandelmars. Op zater dag 9 en zondag 10 april a.s. orga niseert de wandelsportveren. V.I.O.S. zijn eerste jaarlijkse wandeltocht door de bollenvelden over de af standen 5, 10, 15, 20 en 25 k.m. De 5 k.m. is speciaal voor klein tjes beneden de 10 jaar. Inschrijven kan men bij de heer L. Passchier, Molenstr. 17 en de heer G. v. Dorp, Berkenlaan 17 beiden te Sassenheim en bij mej. J. Kuiper, Kerkstraat 84, Noordwijkerhout. De start voor zaterdag is vanaf half twee tot drie uur 's middags. Op zondag vanaf tien uur 's mor gens tot één uur 's middags. Start en finish in het K.S.A.-ge- bouw. Parkeerruimte aanwezig. Wielerveren. Sassenheim en Om streken". Zondag om 10.15 uur startten in Oud Ade Sassenheimse renners voor een trainingsrit met „Swift" uit Leiden. In de A- en B-klasse was de over winning aan de Swift-renners met Bertus Zoet aan het hoofd, die de 40 k.m. aflegde in de tijd van 1 uur 3 min. en 58 sec. G. Waasdorp werd 10e en A. van Dorp 13e. Bij de C-klassers was ech ter de overwinning aan onze jon gens. Winnaar werd J. de Zwart die de 31 km aflegde in 35 min. 55 sec., 2e L. Meyland, 4e A. v. d. Lans, 7e M. van Stage en 9e G. Hekker. P. v. d. Lans reed zijn openingsrit voor het nieuwe wegseizoen in Bel gië. Hij reed een prima rit en slechts één lekke band, 2 km. voor de finish, kon hem van een der ere plaatsen afhouden. Hij eindigde als 13e van de 130 ge starte renners. VOORHOUT Woningbouwver. „Voorhout". Het was maar een klein aantal leden dat voorzitter W. v. d. Ploeg wel kom kon heten. Namens de leden complimenteerde hij de secretaris- penningmeester, mr J. W. Jansen, die met succes het doctoraal-examen in de rechtswetenschappen had af gelegd. De aanwinst van nieuwe le den gaat gestadig door. De exploi tatie der woningen is rendabel. He laas komt dit jaar geen voorstel tot nieuwbouw ter tafel. „Het was een bevredigend jaar voor de vereniging" aldus de secre taris in zijn jaarverslag. De vooruit zichten voor nieuwbouw zijn niet bemoedigend. 21 Nieuwe leden meld den zich aan terwijl er 13 werden afgeschreven. Er was veel lof voor de medewerking van het gemeente bestuur. De vereniging bezit nu vier complexen woningen met een boek waarde, die het miljoen heeft over schreden. De verkiezingen brachtenl geen veranderingen. De rondvraag was zeer geanimeerd en het bestuur moest veel klachten in ontvangst nemen maar die wer den alle naar tevredenheid beant woord. Foreholte-DOS 80. Na 'n rust- perode van 3 maanden heeft Fore holte zondag jl. een fraaie overwin ning behaald. De eerste helft speelde de thuisclub met de wind mee en na vele aanvallen gelukte het Foreholte een doelpunt te maken. Binnen en kele minuten werd de voorsprong vergroot (20). Hierna kwam DOS ook meer in de aaifval en daar er in de Foreholte-achterhoede 'n over treding werd begaan, kreeg de mid- voor van DOS de kans de achter stand in te lopen doordat de scheids rechter een penalty toekende. Deze hooggeplaatste bal in de linkerhoek werd keurig gestopt. Heel opvallend waren de goede combinaties in de Foreholte-voor- hoede en dit leverden dan ook het derde en vierde doelpunt op waar door de rust aanbrak met een 40 voorsprong. Na de thee kreeg de achterhoede van Foreholte werk en het snelle DOS kreeg enige mooie kansen, ech ter zonder resultaat. Het spel verliep echter over en weer doch de huisclub wist nog vier maal te scoren. De dames uit Mon ster probeerden nog een tegenpunt te maken, doch toen de scheidrechter het einde floot was de stand 80 in het voordeel van Voorhout. Verdere uitslagen: Foreholte a- MSV A 1—1; Foreholte a-HVS a 16; WSB b-Foreholte b 30. WARMOND Kath. Vrouwengilde Het Katho liek Vrouwengilde, afd. Warmond, hield een ledenbijeenkomst. Deze bij eenkomst werd geopend door de pre sidente, mevrouw Meskers-Hendriks. Na alle aanwezigen en vooral de spreker van de avond, de heer J. W. A. Weusten, welkom te hebben gehe ten, deelde de presidente mede, dat op 25 maart weer de wereld bid- en boetedag voor de vrouw zal zijn. De intentie hievoor is aangegeven, luidt: „Méér begrip vóór en medeleven met onze medemensen, die verdreven zijn van huis en haard". De 2e mededeling betrof 'de uit- Slechis zeer geringe schuld van Kaiwijker De plv. Kantonrechter, mr W. de Koning, heeft schriftelijk vonnis ge wezen in de zaak tegen de 19-jarige Katwijkse kantoorbediende, die op 13 november j.l. omstreeks 18.30 uur met de bestelauto van het bedrijf, dat door zijn moeder wordt beheerd, op de Zeeweg te Katwijk de eige naar van een aldaar staande bak fiets heeft aangereden, tengevolge waarvan deze spoedig daarna over leed. Hoewel de raadsman van ver dachte had geponeerd, dat zijn cliënt geen schuld trof omdat het zicht van wege de slechte verlichting ter plaat se beperkt was, mede doordat het regende, terwijl de eigenaar boven dien op de ri.tweg staande een repa ratie aan zijn onverlichte bakfiets verrichtte, eiste de officier 40 boe te subs. 8 dagen. Verdachte had, aldus het requsi- toir, gezien het slechte weer en de toestand ter plaatse, zijn snelheid die ca. 40 km/u bedroeg dusda nig moeten teperken, dat hij in staat was een obstakel hier de bakfiets tijdig op te merken en tot stil stand te komen. De plv. kantonrech ter was het met deze conclusie eens, doch was tevens van mening, dat de boete tot 15 subs. 3 dagen beperkt kon blijven. Dood door schuld was verdachte niet ten laste gelegd. Kostbare fout Een 24-jarige slager uit Leidschen- dam haalde op een donkere decem beravond met een gehuurde auto, waarvan de rechter-koplamp defect was, op de rijksweg onder Rijpwe- tering een voor hem rijdende auto in en sloeg geen acht op een tegen ligger. Hij sneed scherp naar rechts, doch kon een botsing niet voorko men en er ontstond de nodige mate riële schade. Verdachte wist weinig tot zijn verdediging te zeggen en de officier, mr E. v. d. Schans, had wei nig goede woorden voor zijn manier van rijden, die dodeliike gevolgen had kunnen hebben. Hij eiste dan ook 10 boete subs. 3 dagen (defec te koplamp) en 150 boete subs 1 maand, alsmede de voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van 6 maanden, proeftijd een jaar. Verdachte vroeg uiterste cle mentie, daar hij reeds een waarborg som van 100 voor de huurauto kwijt was, doch de plv. kantonrech ter veroordeelde conform, zodat de fout van verdachte een nogal kost bare werd. Raadsel Toen een 27-jarige chauffeur uit Dordrecht bemerkte, dat op de Rijks weg no. 4 onder Sassenheim een steekas van zijn truck, waarachter een tankwagen was gekoppeld de fect raakte, zette hij zijn wagenstel op de berm langs de weg stil, ten einde zijn werkgever in een nabij gelegen koffiehuis te kunnen opbel len. Ondanks het feit, dat hij de handrem goed had aangetrokken, de eerste versnelling voor alle zeker heid had ingeschakeld, het stads- gaansdag. Deze werd gesteld op don derdag 19 mei a.s. Het doel van de rois is Amsterdam, waar 'n gezellige mid dag en avond met elkaar zal worden doorgebracht. De kosten komen op ongeveer f 6buiten de broodmaal tijd die voor eigen rekening komt. Hierna kreeg de heer J. W. A. Weusten uit Sassenheim het woord. Hij sprak over ,De opvoeding van de moderne jeugd". Vóór het huwelijk, zo zei spreker, wordt door velen weinig gedacht aan het voornaamste -.oei: "de opvoeding van de kinderen, die God hen zal ge ven. Kinderen opvoeden is niet eenvou dig. Het is een mooie taak, die vader en moeder echter samen moeten ver vullen. Slechts in een goede sfeer kan het kind goed opgroeien. De jeugd van nu is anders dan de jeugd van vroeger. De jeugd is veed kritischer en zelf standiger. Twee punten die goed zjjn. Het laatste is zelfs een groot winstpunt want opvoeden is juist de jonge mens zó ver te brengen, dat hij zelfstandig, bewust, het goede weet te kiezen en •het verkeerde achterwege laat. De kerk en de maatschappij hebben niets aan „ja-zeggers". De ouders hebben echter de niet eenvoudige taak, hun kind leiding te geven, hen te wijzen als ze verkeerd gaan, niet met de vuist op tafel maar liefdevol. Men moet geen angst aankweken. De reklame. radio en televisie zijn tegenwoordig sterk afgestemd Op het seksuele. De opgroeiende jeugd kan dit probleem niet aan en dikwijls vin- ze geen steun. Vader en moeder moe ten hen op weg "helpen, hen voor lichten. Wij hebben hiervan een pro bleem gemaakt. Het v/eten alleen helpt de jonge mens niet. De opvoeders moeten de jeugd een goede levensbeschouwing meegeven. Om deze taak goed te kun nen vervullen moeten we veel er voor bidden en zo proberen dat ons gezin enigszins begint te lijken op het H. Huisgezin- Van de gelegenheid om vragen te stellen werd geen gebruik gemaakt en zo eindigde deze bijeenkomst op een vroeger uur dan anders. Men bleef nog even gezellig bijeen. De presidente spoorde tot slot nog aan, de twee avonden, die door prof.Rijk op 7 en 21 maart zullen gegeven wor den, bij te wonen. licht had laten branden (het was 5.30 uur in de ochtend) en de truck, had afgesloten, werd hij enige tijd later door de politie gezocht, om dat het gehele wagenstel onverlicht en wel dwars over de rijbaan stond en een groot gevaar opleverde, ten gevolge waarvan reeds een verkeers chaos was ontstaan. Hoewel de po litie een diepgaand onderzoek in stelde, is het tot heden een raadsel gebleven, hoe het stel dwars over de weg is terecht gekomen en de verlichting werd uitgeschakeld bij de op slot zijnde truck, Desondanks stond de chauffeur terecht, omdat hij nu eenmaal de verantwoording voor een en ander droeg. De officier eiste 30 boete subs. 6 dagen. De plv. kantonrechter had begrip voor ver- dachtes verontwaardiging en was zeer mild. Hij vonniste met 11 boe te subs. 2 dagen om verdachte in de gelegenheid te stellen in hoger be roep te gaan. Gevaarlijk. Een 35-jarige Valkenburgse auto mobilist reed met een auto, waarvan hij wist, dat de bedrijfsrem ondeug delijk was. Toen hij ter plaatse moest afremmen voor een tegenlig ger, draaide de auto volledig om zijn lengteas rond en botste tegen de te genligger op. Schade ruim i 300. De officier eiste tegen verdachte, die verstek liet gaan, twee geldboete's van elk ƒ40 subs 8 dagen. In het vonnis werd de boete voor de aan rijding verlaagd tot f 30 subs 6 da gen, doch het rijden met een on deugdelijke rem vond de kanton rechter dermate ernstig, dat hij deze boete verhoogde tot f 60 subs 12 da- gen. Maak dat je weg komt! Toen een 38-jarige Leidse artiest met zijn echtgenote op een donkere januariavond in Katwijk naar een bepaald adres zocht, stapte hij even uit zijn auto om te zien bij welk huisnummer hij al was. Hij liet de moor draaien en wilde weer instap pen, toen een man, die hij boven voor een raam had zien staan, in overhemd en op sokken naar buiten stormde en hem in alles behalve nette bewoordingen vertelde, dat hy vóór een uitrit stond en moest ma ken dat hij wegkwam, daar hij an ders een proces verbaal aan zijn kreeg. De artiest ging naar het politiebu reau en hoorde aldaar, dat de be doelde man een politie-agent was en dat men een en ander wel nader zou uitzoeken. Hij kreeg inderdaad zijn proces-verbaal en hoorde vorige week 7.50 boete subs. 2 dagen te gen zich eisen. Omdat hij hiertegen hevig protesteerde, werd de behan deling uitgesteld teneinde de verba lisant-bovenbewoner te horen. Deze verklaarde gisteren, dat verdachte langer dan noodzakelijk had stilge staan en dat de motor niet draaide. De echtgenote van verdachte - on der ede verhoord - bevestigde de verklaring van haar echtgenoot vol komen. Een en ander had tot gevolg, dat de plv. kantonrechter ging twij felen en derhalve verdachte vrij sprak, hetgeen weer tot gevolg had, dat het echtpaar zichtbaar voldaan huiswaarts keerde. WEET U HET OOK NIET Loonsverhoging. Th. P. schrijft: ik heb per 1 december 1959 3. loonopslag gekregen. Gaarne zou ik (werkzaam in een brood- en banket zaak) van u weten het juiste bedrag in guldens om mijn patx-oon te kun nen overtuigen wat de juiste beta ling moet zijn. Informeert u eens bij de arbeids inspectie in Den Haag, onder welke loonconroledienst u valt, dan kunt u daar eens heen schrijven. Vakantiebonnen bij uitkering on gevallenwet. d. W. vraagt: Als men van de ongevallenwet trekt, heeft men dan nog recht op vakan tiebonnen? Neen, want de waarde is verre kend in de uitkering. A.O.W.-uitkeringen Kunt u mij mededelen hoe hoog de maximum- bijdragen voor a.o.w. bedroeg over de jaren 1957, 1958 en 1959 en welke is het maximumbedrag voor 1960? De bedragen lagen als volgt: 1. alleenstaanden: 1 januari '57 t/m 30 juni 1957: 858.—; 1 tot en met 31 juli 1957: 876.—: 1 aug. '57 tot en met 31 oktober 1958 936.— en van 1 november 1958 tot nu f 972 2. Gehuwde mannen. Voor gehuw de mannen lagen deze bedragen in de genoemde tijdvakken resp. op 1428.— 1452.— en nu op 1584. Hoe het worden zal in 1960 is (ons) nog niet bekend. Over een maand weten we meer ver moedelijk. Kirk Douglas Leeft Kirk Douglas nog? aldus J. H. U hebt de weddenschap verloren, want Kirk Douglas leeft nog. Boterkoek zakt in Mevr. H. A. M. v. R. vraagt: hoq komt het dat de door mij gebakken boterkoek in zakt? Naar onze mening deugt de be reidingswijze niet. Als u de volgende ingrediënten gebruikt en de daarbij vermelde bereidingswijze zult u geen last hebben. Neem 200 g tarwebloem, 200 g boter of margarine, 100 g bas terdsuiker, 1 ei, iets zout en desver- kiezend 100 g gepelde amandelen. Roer de boter met de suiker tot room. Voeg de bloem en het groot ste gedeelte van het even losgeklopte ei toe. Voeg tevens het zout toe tot een samenhangende massa. Druk de ze massa in een met paneermeel be strooide vorm, strijk er het achter gehouden ei, dat met iets water is vermengd, over (strooi er de gehak te of geschaafde amandelen over en druk ze losjes in het depg), plaats de vorm in een mat g warrr=* over en bak de koek in ongeveer 1 uur lichtbruin en gaar. Dat u de over voorverwarmd hebt, is natuurlijk wel goed. Als u deze werkwijze volgt, by deze samenstel ling van de koek, zult u geen last van inzakken hebben. Vakantiegeld. Is de uitkering van vakantiegeld verplicht gesteld? Ik ben radiomonteur. Niet altijd is uitkering van vakan tiegeld verplicht gesteld, als dit niet is overeengekomen bij cao of loon- ï-egeling. Door-betaling van loon ge durende 1 week is wel verplicht. Overigens dient u dit te laten onder zoeken door de bond, waarbij u kunt zijn aangesloten of bij de looncon- trolecommissie, Niéuwe Uitleg 12, te Den Haag. Ingeblikt vlees. Kan men ingeblikt vlees. dat een bliksmaak heeft ge kregen, nog genietbaar maken? Is het schadelijk voor de gezondheid? Aldus abonnee. Te beginnen met uw tweede vraag merken wy op, dat wy niet kunnen beoordelen of dat vlees schadelijk is voor de gezondheid. Dit hangt er maar van af of hier gesproken moet worden van een begin van vei'derf. Veelal is aan de blikken wel te zien of de inhoud nog goed is. Boven- en onderkant gaan dan nl. in min of meerdere mate bol staan. Vertrouwt u de inhoud niet, eet het dan niet. U kunt de inhoud desnoods laten on derzoeken door de keuringsdienst voor waren. Bliksmaak komt meer voor. Als de inhoud niet bedorven is, wil opstomen wel helpen, vooral als er wat zout aan wordt toege voegd. Huurverhoging. Mocht in het ver leden en mag in de toekomst van een huis, dat 60 jaar oud is, de huur ver hoogd worden, aldus abonnee. In het verleden mocht het wel en bij de a.s. huurverhoging hangt het af van de bewoonbaarheid, onder houd, huurprijs enz. Dit kan de huuradviescommissie beoordelen. Hoe het verder in de toekomst zal gaan, is nog niet bekend. Het re geringsbeleid en samenstelling van de regering beslissen daarover. Reclametekenaar Mevr. v. d. P te L. Wij raden u aan, de directeur van de L.T.S. in L. eens te raadple gen over de opleiding van uw zoon. Voorts kunt u zich wenden tot het secretariaat van de stichting recla- meonderwijs, N.Z. Voorburgwa. 348 te Amsterdam. Er zijn ook avondcur- cussen. 2. Oud behang kunt u meestal ge makkelijk van de muur trekken en wat eventueel vast blijft zitten, kunt u rustig laten zitten en plakt u er gewoon overheen. Begin met het verwijderen van behang boven aan, dat werkt het gemakkelijkste. Vraag: Route per auto van Zoeter- woude naar Bergen op Zoom? Antwoord: Zoeterwoude via Rijks weg 4A langs Delft naar Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Prinsenbeek. Etten, Roosendaal, Wouw, Bergen op Zoom. U kunt dezelfde weg terug nemen; iets korter is van Roosen daal via Oudenbosch en Zevenber gen naar de Moerdijk. Vraag: Kox-tste route per auto van Nieuwkoop naar Boxmeer, hoeveel km.? Antwoord: Nieuwkoop, Zwammer- dam, Bodegraven naar rijksweg naar Rotonde beneden Utrecht langs. Maarsbergen, Veenendaal, Ede, Arn hem, Nijmegen Cuyk, Boxmeei-, af stand 160 km. Vraag: Kortste ïoute per auto van Abbenes naar Leichlingen. Antwoord: Abenes, Uithoorn, Hil versum, Amersfoort, Ede, Arnhem. Emmerik, Wesel, Duisburg, Düssel- dorf, Benrath, Solingen, Leichlingen. Vraag over hormonen als genees middel. Hormonen zijn organische verbin dingen van meestal gecompliceerde structuur, die door klieren worden afgescheiden en zeer speciale regu lerende werking uitoefenen op fy siologische functies. (Fysiologie is de wetenschap der levensverrichtin gen). Wanneer er nu door een of andere oorzaak in het lichaam een tekort aan een bepaald soort hormo nen ontstaat, treden er storingen in de lichaamsverrichtingen op. Om 't evenwicht te herstellen, kan dan in sommige gevallen als geneesmiddel een hormonenpraeparaat worden ge bruikt. Het spreekt vanzelf, dat men nimmer zelf met hormonenpraepa- raten mag experimenteren, doch ten alle tijde de huisdokter of specialist dient te consulteren. Wanneer u iets meer over de hor- monenleer wilt weten, dan kunt u hierover wel iets in een wetenschap pelijke bibliotheek vinden. Dit ter rein is nl. te uitgebreid om hier ver der op in te gaan.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5