Felle brand verwoestte de „Dutch Inn" te Wassenaar Gouden priesterjubileum van pater drs Balduinus De Goede o.f.m. feestelijk gevierd Een ton schade door roken in bed ,Leidse Kaas"- makers bijeen Onrustige sfeer in Stadsgehoorzaal te Leiden bij teenager-show mop MAANDAG 7 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 In de vroege zondagmorgen is in Wassenaar het hotel-restaurant „Dutch Inn" aan de Katwijkseweg dicht bij het marinevliegkamp Val kenburg door een felle brand na genoeg geheel verwoest. Toen om 6 uur de brandweer door de eigenaar van het bedrijf, de heer A. Westra, gealarmeerd werd hadden de vlammen zich al mees ter gemaakt van het rieten dak, dat fel brandde aan de achterzijde van het pand. Met groot materiaal twee hoge druk-mistspunten en een grote autospuit van het Marine vliegkamp Valkenburg werd de Een brandweerauto van het vliegveld Valkenburg die assistentie kwam ver lenen toen de eerste wagen defect raakte, reed in een sloot. Een kraan wagen hielp hem weer op de weg. De troosteloze aanblik van de gebla kerde ruïnes. strijd tegen het vuur aangebonden. Enorme hoeveelheden water wer den op en onder het dak gespoten, maar het riet bleef met grote hard nekkigheid branden, aangewakkerd door een tamelijk felle wind. Het onderzoek naar de oorzaak leverde geen moeilijkheden op. Een inwo nende kellner vertelde, dat hij des naohts om 2 uur, voor hij ging sla pen, een sigaret had geroo-kt. Hij was in slaap gevallen en de siga ret had de brand veroorzaakt. Uren lang heeft het vuur liggen smeulen, totdat het omstreeks 6 uur overging in een grote brand. De kellner, een vijftal hotelgasten, de eigenaar en zijn echtgenote konden zich bijtijds in veiligheid stellen. Na anderhalf uur blussen brand de het dak, nu aan de voorzijde, nog steeds. Het nablussen heeft nog ge ruime tijd geduurd. De brandweer wagen van Valkenburg raakte on klaar. Een tweede, brandspuit, die de eerste zou aflossen, raakte op weg naar de brand in een sloot, toen de bestuurder over een op de weg lig gende boomstronk reed en de macht over het stuur kwijtraakte. De marine stuurde een derde autospuit, maar verdere assitentie was toen niet meer nodig. De schade, die door verzekering wordt gedekt, wordt op ƒ100,000 ge schat. Het dak en de bovenverdieping zijn totaal verwoest. Ook op de bene denverdieping is de schade zeer groot, vooral aan de achterzijde. De beoefenaars van het oude hand werk, het maken van één van Ne derlands oudste kaassoorten, de boe- ren-Leidse, waren vrijdag 4 maart bijeen in de Kleine Burcht, onder voorzitterschap van de heer C. C. v. Leeuwen. De voorzitter sprak een woord van welkom en ook voldoe ning over de goede opkomst. Een bij zonder woord van welkom betrof de heren J. Nusselder en K. Adema als vertegenwoordigers van de techni sche voorlichtingsdienst. Tussen de leden van de vereniging en deze ad viseurs bestaat reeds vele jaren een nauwe en prettige samenwerking. Spr. zegt dat de kwaliteit en de prij zen voor de producten in 1959 rede lijk tot goed waren, terwijl de re sultaten van VEBO- en eigen kaas keuringen heel goed waren. Het is nog altijd zo, dat het product van de boerderij vergeleken bij het fabriek matig bereide product een meerprijs kan maken. Dit is ook noodzakelijk wil het zelfkazen zich kunnen blij ven handhaven. Een woord van dank bracht spr. aan allen die door mede werking de activiteiten in 1959 mo gelijk maakten en ook voor de sub sidie ontvangen van het kaascontro les tation. De notulen van de voorjaar 1959 gehouden algemene vergadering en ook het jaarverslag over 1959, sa mengesteld door de heer P. F. Ver geer, werden onveranderd goedge keurd. Rekening en verantwoording van de penningmeester nagezien door de heren P. van Vliet en J. v. d. Hulst, werden goedgekeurd; 1959 leverde een batig saldo op. De volgens rooster aftredende pen ningmeester, de heer G. Verdegaal, werd met algemene stemmen herko zen. Verschillende onderwerpen kwa men nog aan de orde, zoals de sterk gestegen stremselprijzen, het al of niet blijven rood-kleuren van de kaas, de behandeling van kaas met plastics, de kaassituatie en de afzet en de rentabiliteit van het kaasma ken. Besloten werd over de gewen ste kaasbehandeling op de boerderij een enquete in te stellen bij de kaas handel. Tenslotte bracht de voorzitter dank aan allen voor de prettige en vrucht bare besprekingen en sprak de hoop uit, dat 1960 een goed jaar mag wor den wat betreft de zeLfkazersgezin- nen en de te verkrijgen bedrijfs resultaten. Goede prestaties werden door lawaai overstemd 'JJET LEIDSE TRIO „The Moodma- kers" gevormd door Kees van Tol, Wim Helversteyn en Adrie de Boer en het Leids mondharmonica- trio) hadden gisteravond het genoe- Te Katowice (Polen) kwamen drie jongens van 12 en 13 jaar om het leven toen zij speelden met een gevonden granaat. Een zelfde aantal jongens werd gedood, toen kinderen in het dorp Knapy met een granaat voetbalden. „Kom van 't dak af!" De „Moodma- kers" uit Leiden in actie. (Foto: De Leidsche Courant) Van Hoogmis, via drumband-hulde tot drukke receptie Pater drs Balduinus de Goede o.f.m. oud-directeur van ,J5t. Bonaventura" te Leiden, heeft gisteren bewezen, dat hij de leeftijd der sterken met ere draagt. Van vier tot zes uur gis termiddag bleef hij ter gelegenheid van zijn gouden priesterjubileum on vermoeid handen van vrienden: oud leerlingen, ouders van oud-leerlin gen, oud-leraren, vele ordegenoten en andere geestelijken, drukken; voor ieder had hij een persoonlijk woord. Ook voor kinderen van de Mariën- poelstraat, die, aangetrokken door het feestrumoer ook niet konden na laten, zich onder de receptiegangers te mengen. Een glaasje limonade was de beloning van hun stoutmoedige onderneming. 's Morgens droeg de jubilaris in de kapel van het lyceum een plechtige Hoogmis op, waaronder door leerlin gen van het lyceum de zeer moeilijke mis „Porta Coeli" van Jan Mul werd uitgevoerd. Assistentie bij het Mis offer verleenden pater Patritius Mikx o.f.m., gardiaan van het kloos ter en secretaris van het Francis caans Middelbaar Onderwijs, als presbyter assistens, pater dr. Walter Geurts o.f.m., rector van het St. Bo- naventura-lyceum, als diaken en pater Gonsaldus Wilshaus o.f.m., godsdienstleraar aan het lyceum, als subdiaken. Ceremoniarius was pater Gerbrand Korstjens, leraar Oude Talen aan het lyceum. Twee orde genoten van de jubilaris, zongen aan het begin van de plechtigheid de antiphoon: „Venite exultemus Domi no" („Komt laten wij juichen voor de Heer") en de psalm: „Jubilate Deo omnis terra, servite Domino in laetitia" (Heel de aarde jubele voor God, diene de Heer in blijdschap"). Met deze beide vreugdevolle ge zangen, waarvan het laatste als het ware het motto is van dit priester leven, en mét het „Te Deum lada- mus" aan het slot kreeg de gehele plechtigheid een extra feestelijk accent. Dit werd nog versterkt door de korte predikatie, die pater Patri tius Mikx hield en waarin deze de dank en de blijdschap van allen, die met pater De Goede in aanraking kwamen, tegenover God extra be nadrukte. „Door dit offer danken wij God om de gaven, die Hij aan ons in deze priester gaf". Het koor van leerlingen onder lei ding van pater Bartholdus Gelauff, prefect en magister cantus, zong on der het offertorium, met begeleiding van de organist Paul Beerkens het „Ave Verum" van Mozart. Muzikale hulde. 's Middags aan het begin van de drukbezochte receptie bracht de Paulusband een daverende muzikale gelukwens op het binnenplein. De jongelui liepen enige ererondjes en waagden zich vervolgens in de hal, waarvan de muren onder het geweld van de pauken en andere trommen bol stonden. Onder de velen, die de jubilaris kwamen gelukwensen, was mgr. Th. M. Beukers, mede-oprichter van het Bonaventura-lyceum, de deken van Leiden, vele ordegenoten van pater Balduinus, onder wie de rector van het St. Franciscus-college te Rotter dam, oud-conrector te Leiden, pater Emericus Geers o.f.m. Andere gees telijken uit Leiden en omgeving. Pater drs. Balduinus de Goede o.f.m., oud-directeur van „St. Bonaventura" te Leiden vierde zondag zijn gouden priesterjubileum. Op de foto felici teert de deken van Leiden de jubilaris. Zusters van het St. Elisabeth-zieken- huis, van de Zoeterwoudsesingel, van het „Vincentius Internaat" te Lisse, van „Verbum Dei" te Leiden, lera ren, oud-leraren en vele andere vrienden en relaties. Temidden van de medebroeders uit eigen huis en uit kloosters en pastorieën in de buurt is pater De Goede 's avonds nog gehuldigd. In verband met huurverhoging Uit een nota der regering naar aanleiding van het eindverslag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging van de huurwet blijkt, dat thans aan de Soc. Econo mische Raad advies is gevraagd over de in het onderhavige verband voor genomen verhoging van pensioenen krachtens de AOW en de AWW. In deze advies-aanvrage is uitgegaan van de volgende verhogingen: het ongehuwdenpensioen voor be jaarden van 972,tot f 1.086 per jaar, het gehuwdenpensioen voor be jaarden van 1.584,tot 1.740, per jaar; het pensioen voor weduwen zon der kinderen, alsmede de tijdelijke weduwenuitkering van f 1.326,tot 1.458,per jaar; het pensioen voor weduwen met kinderen van 1.968,tot 2.148, per jaar; het pensioen voor wezen tot 10 jaar van 438,tot 480,per jaar; het pensioen voor wezen van 10 tot 16 jaar van 660,tot f 720, per jaar; en het pensioen voor wezen van 16 tot 27 jaar van 864,tot 948, per jaar. Het ligt in het voornemen reeds van de maand april af de volgende maandelijkse voorschotten op de ver hogingen te verlenen: aan ongehuw de bejaarden f 7,aan gehuwde bejaarden 11,aan weduwen zon der kinderen 9,aan weduwen met kinderen 14,aan wezen tot 10 jaar 3,aan wezen van 10 tot 16 jaar f 4.50, aan wezen van 16 tot 27 jaar 6, VRIJE ARTSENKEUZE VOOR MILITAIREN. Na langdurig overleg is thans zo meldt het „Medisch Contact" van 4 maart een oplossing gevonden, die het mogelijk maakt dat militairen die thuis ziek zijn en in een plaats wo nen waar geen militair-geneeskundi ge dienst is, zich door hun eigen arts laten behandelen. De inspecteur van de miltair ge neeskundige dienst heeftaan de leden van de landelijke huisartsenvereni ging de voorwaarden en tarieven toe gezonden, waartegen dezen zich be reid kunnen verklaren tot het verle nen van hulp aan militairen die recht hebben op geneeskundige behande ling vanwege het rijk. Tot nu toe moesten bovenbedoel de militairen behandeld worden door zogenaamde „contactartsen". Zij wa ren weliswaar vrij, de hulp van hun eigen arts in te roepen, doch moesten deze dan particulier betalen. gen voor het voetlicht in de stadsge hoorzaal op te treden na een selectie van tientallen teenagers, die muziek maken, 's middags. Het was een twijfelachtig genoe gen, want de zaal vol tieners was niet rustig te krijgen. Dit is in de Gehoor zaal bij een teenagers-show altijd al een moeilijke zaak, want de toe schouwers op achterste rijen kunnen niet op het toneel kijken, dus gaan de jongelui staan met het gevolg, dat zij in beweging raken op de sterk- rhythmische muziek van de verschil lende roek-bandjes en onmogelijk een rustige sfeer kunnen scheppen. Kalme nummers, zoals door Wim Helverstein gebracht, die a la Fred dy een lied over „Heimat" zong, werden niet naar waarde geschat. Beter pakte, het: „Kom van het dak af, ik waajajhuw niet meer" dat ge bracht weiudoor het gehele Mood- makers-trió. De ietwat simpele be woording van dit lied, werd ruim schoots door het overvloed aan stu wend rhythme goedgemaakt. Leuk was het optreden van vier kinderen uit het gezin v. d. Plas uit Nijmegen en van de gebroeders Binkhuysen uit Bergen op Zoom. 't Hobby-trio bracht een verdienstelijke „St. Louis-blues". TYE OOGST voor Leiden en omge- U ving was tamelijk schraal. Eigen lijk had men zes deelnemers aan wil len wijzen, maar de jury is niet zo ver gekomen. Leuk jodelen en Ita liaans belcanto 's middags ten geho re gebracht, leende zich minder voor de rumoerige sfeer van deze avond lijke teen-agers-show. Jury-leden waren Guus Jansen en Jan de Win ter, die namens het op talenten ja gende Phonogram optraden en Max van Praag, die het periodiek voor teenagers „Muziekparade" vertegen woordigde. We hoorden van de heer De Winter, dat de besten van deze auditie een goede kans maken naar de studio van Phonogram geroepen te worden, waar van hun prestaties een bandopname wordt gemaakt. En wie weetmisschien draaien zij via de zwarte schijf de s'-herrenhemel binnen. De op deze avond eveneens optre dende roek-zanger Paul Gimbel, oud- jeugd-tafeltenniskampioen van Ne derland, is ook op deze manier ont dekt. Zijn optreden leek veel op dat van de boksers, die vóór de „sport- showtent", op de kermis staan. Maar het had het gewenste effect, de zaal geraakte in extase en het rumoer be reikte een hoogtepunt. Nader optre- treden waren: de Blue Diamonds die door de petticoat-meisjes om hand tekeningen achtervolgd werden; 't zijn twee MULO-leerlingen, Indische Nederlanders, die net zo zingen als de Everly-brothers en platen-miljo nairs zijn; Annelies de Graaf, een leuk meisje, dat leuke Amerikaanse liedjes zingt „The Rocking Sensation Boys" muzikaler dan we van roc kende knapen als deze gewend zijn en „the Rocking Diamonds" die kun dig The Blue Diamonds en Paul Gim bel begeleidden. „Eigenlijk moet een teenager deze muziek beoordelen", zei ons een van de Rocking sensa tions Boys", een aardige jongen met een open gezicht. We zijn er mét hem van overtuigd, dat dan dit verslag waarschijnlijk iets anders zou zijn uitgevallen. Met méér superlatieven, ongetwijfeld. KUNSTRIJDEN WERELDTITELS KUNSTRIJDEN Het Engelse paar Doreen Denny en Courtney Jones hebben hun we reldtitel ijsdansen, tijdens de wereld kampioenschappen kunstrijden, die in Vancouver worden gehouden, ge prolongeerd. De 21-jarige Fransman Alain Gi- letti is wereldkampioen kunstrijden bij de heren geworden. Hij is de eer ste Fransman die de titel veroverde.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4