DE ANDEREN Sociale zondagavond Ned. Kath. Nylon-kleertjes Kapperspatroons afd. Leiden vl°9en in brand Nederland moet zich toeleggen op toepassing atoomenergie in schepen 800 Miljoen van de Duitse Starfighters voor Ned. industrie Staking in Hollywood De streepjes doen het nog best! Q MAANDAG 7 MAART 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 12 De vrouw in het bedrijf Voor een avond van bezinning en uitwisseling van gedachten kwamen vele leden van de afdeling Leiden en omstreken der Ned. Kath. Kappers patroonsbond zondagavond bijeen en begonnen deze met een Avondmis in de kapel der zusters Carmelitessen. Celebrant was de g.a., kapelaan C. Netten, die ook de predikatie hield, een korte meditatie over het geza menlijk deelnemen aan de Eucha ristische maaltijd als eenheid in Christus. Voor een gezellige en smakelijke koffietafel ontmoette men elkaar daarna in het Leonardushuis waar afd. voorzitter E. M. Langezaal op merkte, dat dit de eerste sociale zon dagavond was in de jonge geschiede nis der afdeling. Spr. vroeg zich af of het in feite niet een eis is om, juist in deze tijd, zich eens één avond per jaar te bezinnen op de voornaamste dingen van het leven. Pater Rembertus o.f.m. cap. zou hierna een inleiding hebben gehou den, deze werd echter, wegens ver hindering van spr., vervangen door de bekende socioloog pater dr. Al fred Weyers o.f.m. cap. die, volgens de populaire methode van gezamen lijke discussie, het probleem van de in het bedrijf meewerkende vrouw aan de orde stelde. Volgens de pater heeft een spreker achter de lessenaar of op het spreekgestoelte de bekoring om zijn rede of inleiding te houden over de hoofden van zijn auditorium, in deze vorm kan het een vruchtbare gedachtenwisseling worden; uit het geanimeerde hoor en wederhoor is de juistheid van sprekers stellig dui delijk gebleken. Uit de statistieken was spr. geble ken, dat in het kappersbedrijf veel door de echtgenote wordt meege werkt, het gemiddelde percentage bij de herenkappers bedraagt 24 uur per week, damesvak 36 uur en in het ge mengde bedrijf c.a. 30 uur. Om vast te stellen in hoeverre dit problemen schept in het gezin ging spr. over tot zijn vragen-methode. „Wat zijn de motieven waarom de vrouw medewerkt?" werd beant woord met overwegend financiële argumenten, in het gemengde bedrijf werd bovendien een vreemde leiding als bezwaarlijk genoemd, bepaalde bedenkingen dus, die door spr. in drie gradaties werden gesplitst: ab solute noodzaak, nuttigheid (buiten de sfeer der noodzaak) en het ver vullen van de verlangens naar luxe, alle met het gevaar van volkomen vermaterialisering. De antwoorden op de vraag „Hoe reageert het gezin op moeders arbeid in het bedrijf?" waren variabel al naar gelang het stadium van het groeiende gezin. De kenmerkende vrouwelijke taken van materiële ver zorging en koestering kunnen ern stig in gedrang komen als, vooral bij de factor „noodzaak", niet een grote mate van fantasie en improvisatie aanwezig is. Van de vrouw wordt door de man de mentale opfrissing verwacht na de arbeid, zij is het rustpunt en schenkt intimiteit, de providentiële taak om haar man zijn maximum te doen bereiken. De mee werkende vrouw zal doorgaans, ook buiten de winkeluren, nog teveel met het hoofd in de zaak blijven en daar door tekort kunnen schieten. Bij de opvoeding der kinderen schept een en ander' problemen waarvoor het moeilijk is een com promis te vinden. Volgens spr. is i.v.m. de individuele problematiek een pasklare oplossing ook niet mo gelijk en kan op een avond als deze slechts de wazige projectie wat wor den bijgedraaid. Toch meende spr. nog even te moeten wijzen op de minder don kere kanten. Naast de financiële voordelen van de medewerkende vrouw is er nog het pedagogische: voor de vrouw zelf kan het meewer ken ook bepaalde aspecten hebben in de vorm van de ontwikkeling harer talenten naast die van huismoeder. Pater Alfred besloot deze methodisch geleide discussie met de dringende aanbeveling in de persoonlijke sfeer de mogelijkheden te onderzoeken op dat bij het streven naar het zake lijke de bedoeling van het huwelijk niet voorbij gezien zal worden. Voorzitter Langezaal dankte de spreker. Namens de aanwezigen dankte de heer G. Buikstra het be stuur voor de verzorging van deze bijzondere avond. Eerder op de avond werd door de voorz. reeds bij voorbaat belangstel ling gevraagd voor de op 29 maart a.s. te houden bijzondere ledenbij eenkomst waarop o.m. de diverse voorstellen voor het binnenkort te houden Bondscongres te Den Bosch zullen worden besproken. Door tot nu toe onbekende oor zaak is zondagochtend de uit nylon en orlon bestaande kleding van een 2Vi- jarig meisje, Beppie van Eikenhorst uit Amsterdam-Oost, in brand ge raakt. Het meisje logeerde met haar zus jes en haar moeder bij een familie, die aan de Waddendijk in Amsterdam- Noord woont. Ze was zondagochtend buiten aan het spelen, toen een 8-ja- rig zusje tot haar schrik rook uit de kleren van de kleine Beppie zag ver schijnen. Het zusje riep luidkeeds om haar moeder, die terstond te hulp snelde en Beppie de brandende kle ren van het lichaam trok. Het meisje werd per taxi naar het Weesperplein- ziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Ze had brand wonden aan haar armen, borst en ge zicht. Ook de moeder, die brand wonden aan de handen had opgelo pen, moest verbonden worden. Men tast in het duister over de oorzaak. De zusjes zeggen dat Beppie beslist geen lucifers heeft gehad. Als mogelijke oorzaak is geopperd, dat het meisje op een nog brandende peukje sigaret is gaan zitten of dat er een asla op het terrein is geleegd, waarin nog smeulende kolen aanwe zig waren. Achter bij andere landen Nederland dient te voorkomen, dat het zich blijvend afhankelijk stelt van het buitenland wat betreft het ontwerpen en bouwen van kern reactoren. Het is voor de Nederlandse industrie mogelijk zich op de eerste plaats te concentreren op de toepas sing in de scheepvaartsector. Een eigen activiteit van de Ne derlandse industrie kan alleen wor den gerealiseerd als men tijdig tot een onderzoekingsprogramma komt, waarbij de industrie een actieve en de overheid zo nodig een subsidië rende rol speelt. Zo kan het tweede en laatste ar tikel worden samengevat, dat de heer A. A. Boer functionaris van Euratom te Brussel, belast met het contact tussen de industrie en de centra voor kernfysisch onderzoek in economisch statistische berichten van 2 maart wijdt aan het vraagstuk der kernenergie en industriële ont wikkeling in Nederland. De meest recente berichten over de ontwikke lingsmogelijkheden van de bestaan de reactortypes steunen de opvatting, dat het reeds uit kostprijsoverwegin gen op een bepaald ogenblik voor delig is op kernenergie over te scha kelen. In West-Europa wellicht reeds in 1967-68. Juist in landen, die aan het mili taire atoomonderzoek één deel heb ben, is het een dringende noodzaak er zorg voor te dragen dat zij in de ontwikkeling der kernenergie niet steeds meer bij de grote mogendhe den achterkomen. Dit is geen zaak die in eerste in stantie de elektriciteit producerende bedrijven aangaat. Alvorens deze een beslissing nemen over de bouw van een atoomcentrale moet men zich be perken tot het zich op de hoogte hou den van de litteratuur met behulp van een of meer ing-nieurs, die in de gelegenheid worden gesteld zich buitenslands in deze materie te spe cialiseren, zoals de combinatie „ne- ratoom" reeds activiteiten ontplooit. Na een overzicht te hebben ge geven van de grote hoeveelheid en bonte verscheidenheid van Neder landse ondernemingen, die bij het kernenergetische werk een rol kun nen gaan spelen, wanneer zij zich hier tijdig op toeleggen, benadrukt de heer De Boer „dat Nederland als scheepvaartland nauwlettend de ont wikkeling op dit gebied moet volgen". Hoewel het misschien voor Neder land onmogelijk is op redelijke ter mijn een geheel nieuw reactortype te ontwikkelen is het wel mogelijk de bestaande typen te onderzoeken en te trachten deze te verbeteren, of wel een type aan bepaalde toepas sing aan te passen. Het ligt in de lijn van het karakter van Nederland als zeevarende mogendheid van meet af aan in sterke mate rekening te hou den met de scheepvaarttoepassingen. Wat de kosten betreft constateert de heer De Boer vooreerst, dat de uitgaven op kernenergetisch gebied in vergelijking met die in andere landen, ver onder de maat blijven In Zweden b.v. besteedt de overheid daaraan 13 gulden per hoofd van de bevolking. In Nederland ongeveer één gulden. Het aandeel van de overheid in de research in het al gemeen is in Nederland eveneens erg klein, de stimulerende invloed van de staat is ook betrekkelijk gering. Een nachtegaaltje uit een goed nest De integratie van de vliegtuigindus trie in de NAVO-landen lijkt na de keuze van de Starfighter F-104 goed op gang te komen. De Duitse Bonds regering zal aan de gezamenlijke Ne derlandse industrie voor 800 miljoen gulden aan opdrachten verstrekken voor de leverantie van onderdelen voor deze nieuwe NAVO-straaljager. De Duitse orders aan België zullen iets méér bedragen dan dit bedrag. Den Haag, Brussel en Bonn zullen elk één ambtenaar benoemen, die in samenwerking met de niet-permanen- te raad, in naam van de drie minis ters principiële beslissingen zullen ne men. Voor Nederland is in deze func tie benoemd de heer S. D. Duyver- man, directeur-generaal van defensie. De strijd tussen film en televisie heeft in Amerika een nieuw facet ge kregen. Ditmaal vindt de televisie niet de filmmaatschappijen tegenover zich, maar talrijke acteurs en vctrices van naam onder wie Marylyn Monroe en Elizabeth Taylor die maandag ingevolge een stakingsoproep van hun spelersgilde, met 14.000 leden van grotere of geringere bekendheid, eist extra-honoraria voor films van na 1948 die nog voor de televisie ver toond zullen worden. De machtige maatschappijen als Metro-Goldwyn- Mayer, Twentieth-Century Fox, Para mount. Columbia, Warner Brothers en Allied Artists weigeren. Alleen Universal-International en enkele on afhankelijke produktiegroepjes van o.a. Frank Sinatra en Tony Curtus, hebben toegegeven. In de f lmstad was 't in het afgelo pen weekeinde drukker dan ooit: Zaterdag 12 maart zal het 15-jarig dochtertje van Willy Alberti, Willeke, overal werd overgewerkt om de pro- n het televisie-amusementsprogramma van de KRO als zangeresje optre- duktie zover mogelijk te voltooien ^n, Foto: Willy Alberti en zijn dochter zijn nu druk in de repetities. voor de staking van kracht werd. ZIJN VRIENDEN Hij: „Zeg. Liesje, het spijt me Q verschrikkelijk, maar ik heb een oude dienstkameraad van me ont- n moet, je weet wel, MulderWe hebben elkaar al een hele tijd niet n meer gesproken, nou ja, en nu heb y ik hem voor vanavond maar uitge- r leen maar bier.... en...." Zij: „Och je bedoelt die ordinaire pi vent! Ik houd er helemaal niet van, Z. dat je met zulke lui omgaaten 0"" je hebt me ook beloofd, dat soort mensen niet uit te nodigen". Het komt wel zelden voor, dat men de vrienden en vriendinnen van zijn of haar echtgenoot (e) allen graag mag. Dat is trouwens ook niet nodig. Maar als nu eenmaal iemand tot de goede vrienden be hoort, dan mag men niet verlangen, dat die oude vriend aan de kant wordt gezet. De echtgenoot zal zich dan gemakkelijk een slechte vriend kunnen voelenen misschien ook een beetje een pantoffelheld. In dit geval moet de vrouw haar gasten vriendelijk ontvangen en zich dan eventueel later terugtrekken (om naar bed te gaan b.v.) „zodat de beide vrienden eens on gestoord met elkaar kunnen pra ten". Ook in de roestvrij-stalen gootsteen komen vaak vlekken voor, die zich goedschiks noch kwaadschiks laten verwijderen. Maar met een heel ge woon poetsmiddel heeft men ten slotte toch succes. Men wrijft de gootsteen in en poetst met een zach te doek na, zoals men ook messing of koper poetst. Daardoor zal de gootsteen niet alleen vlekvrij wor den maar ook weer blinken. Plasticzakken hebben de huis vrouwen, die graag orde op zaken houden in hun kasten en schuifla den, al vaak het leven vergemakke- lijkt. Men vindt steeds nieuwe mo gelijkheden om ze te gebruiken. Zo kan men bijvoorbeeld zilver in plastic-zakken bewaren. De zakken verhinderen dan niet alleen, dat het zilver aanslaat maar ze be schutten borden en schotels ook te gen krassen, als men ze opstapelt. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Het is, ook voor de harde wer kers, beslist niet nodig om dagelijks enorme hoeveelheden vet te ge bruiken. Ons Nederlandse menu is wel heel erg rijk aan vet, wat niet door onze broodmaaltijden komt (want zo dik smeren we onze bo terhammen niet!) maar veeleer ge zocht moet worden in een overma tig gebruik van vet bij de bereiding van de warme maaltijd. We wensen nu eenmaal zo'n echte vette jus bij onze aardappelen en vergeten daar bij vaak dat we ons lichaam daar mee geen dienst bewijzen. Wanneer we er toe zouden ko men geregeld eens de vette jus te vervangen door een minstens even smakelijke kerry- mosterd-, peter selie- of andere gekruide saus zou dat betekenen, een geringer vetge- bruik en daardoor betere gezond heidstoestand. ZONDAG: kop bouillon met kaas- rotjes, blinde vinken, lof, aard appelen, keizerinnerijst. MAANDAG: stamppot rauwe raap stelen met gebakken uitjes en speksaus, karnemelkpudding. DINSDAG: gebakken bloemkool, aardappelen, kaasragout, warme appelpudding. WOENSDAG: bloemkoolsoep, ge bakken lever, bieten, aardappel puree. DONDERDAG: boerenomelet, rauw gebakken aardappelen, yoghurt met vruchten. VRIJDAG: gebakken paling, pom- mes frites, sla, citroensaus, drie in de pan (erwten in de week zetten). ZATERDAG: erwtensoep, Jan in de zak. RECEPT: KEIZERINNERIJST i/ï 1. melk, 40 g. rijst, vanillestok je, 6 blaadjes gelatine, 75 g. suiker, 100 g. geconfijte vruchtjes, 1/4 L slagroom, 1 dl. marasquin. Van melk, rijst en het vanille stokje een brij koken (de korrels moeten mooi gezwollen en heel zijn). Het vanillestokje er uit ha len, van het vuur af de geweekte, goed uitgeknepen gelatine erin op lossen, de suiker en de in stukjes gesneden vruchtjes erdoor roeren, laten bekoelen en door de stijfge- slagen room en marasquin schep pen. De vorm met ongeklopte eiwit bestrijken en de massa hierin over brengen zodra ze drillig begint te worden. Na het storten garneren met slagroom en vruchtjes. JAN IN DE ZAK 150 g. bloem, 10 g. gist, 1 ei, 10 g. suiker, 1 dl. lauwe melk, iets zout, 75 g. krenten, rozijnen en sukade. De gist met de suiker roeren, een kuiltje in de bloem maken, de gist hierin schenken, het losgeklopte ei, de melk en het zout toevoegen, alles goed dooreen mengen en beslaan tot zich luchtblazen gaan vormen. De gewassen krenten, enz. toevoe gen en het deeg toegedekt op een lauw warme plaats laten rijzen. Het gerezen deeg in een, in warm wa ter uitgespoelde en met bloem be stoven, doek binden, zó dat er vol doende ruimte overblijft voor het rijzen en 3 uur in een pan met ko kend water (met op de bodem een schoteltje om aanbranden te voor komen) laten koken. De doek ver wijderen, de koek even uit laten dampen en met een stevig draadje in plakken snijden. Opdienen met stroopsaus of bruine basterdsuiker. U KUNT NIET ALLES WETEN Ter voorkoming van wegspringen van stukjes van uw kostbare aman delen, doet u er verstandig aan eerst flink wat suiker op de hak- plank te strooien. Bij gebrek aan poedersuiker, kunt u ook kristalsuiker tussen twee vel letjes wit papier gebruiken. Strijk hierover met een warme bout en uw kristalletjes zullen in poeder veranderen. In het nieuwe seizoen hebben we weer de beschikking over een keur van stoffen en voortreffelijke dessins. Met het voortschrijden van de techni sche ontwikkeling in de textielindustrie zien we de kwaliteit van de stof fen steeds toenemen, zien we nieuwe stoffen komen en kunnen we ons verheugen in schitterende collecties, waarin ieder wel iets van zijn gading kan vinden. Ook in dessins is er een ware overvloed. Het leuke is, dat er enkele des sins zijn die het reeds lang goed doen, die nog altijd gehandhaafd worden; we denken hierbij aan aan de bloemmotieven ende streepjes. Stoffen met brede en smalle streepjes in alle denkbare kleuren en kleu rencombinaties zijn er te krijgen en altijd weer vinden ze gretig aftrek. En dat is toch ook niet te verwonderen, want wat laat zich gemakkelijker en leuker verwerken dan een streepstof. Wat met vele andere dessins niel mogelijk is, kan met streepdessins wel. Het is namelijk mogelijk hiermede te spelen. Onze illustratie toont twee modellen in schattige jurkjes gemaakt van stof met streepdessin. Kijkt u maar eens naar het linkse figuurtje. Een jurkje van veredelde katoen met een streepdessin in blauw en wit. De streepjes zijn in dit geval vrij smal en zie, hoe heerlijk er mee gespeeld is. Het mo del van de jurk is vrij eenvoudig, maar het is de tekening, die dit kle dingstuk méókt. Grotendeels is de streep in de breedte gehouden, maar voor in het lijfje loopt een smalle baan met de lijnen verticaal, evenals in de leuke opgestikte grote zakken. Kijk, zoiets geeft meteen een leuk effect In het rechtse model is er aanmerkelijk minder met de strepen gespeeld. We hebben hier te maken met een,,vrij brede streep, maar men heeft er toch in de kraag nog iets mee gedaan. Bij het verwerken van dit soort stof moet men er natuurlijk wel rekening mee houden, dat de strepen in het model keurig aansluiten, want anders is het beoogde effect zoek. Ook dit seizoen zullen er weer veel dames van de streepjes gebruik ma ken, dat staat wel -vast en ze zullen er ongetwijfeld leuk uitzien! OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIO OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI

Leidse Courant | 1960 | | pagina 12