99.- nu Twen-costuums visie op televisie Zutfense bakkers voeren broodoorlog Politieke en economische moeilijkheden in Peru OP HET SPOOR van K.K. MAANDAG 7 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 President Prado komt met de koninklijke trein Maak, bij de aanvang van het nieuwe seizoen, voordelig kennis met een van de troeven uit de rijke Waarborg-collectie. Nieuwste model Twen-costuum, in prachtige kleuren, moderne dessins en in de vertrouwde Waarborg-kwaliteit. Haarlemmerstraat 143 - Leiden 9HK De president van Pern, dr Manuel Prado, en zijn echt genote zullen met de konninklijke trein van Dusseldorp Den Haag reizen. Foto: De werkkamer van H.M. de koningin. Links een ingebouwde toilettafel. (Advertentie) KRO op zondag. 't Oude Pathé-journaal Anno is niet doorgegaan. Naar we horen is de KRO-film- afdeling van plan een documentaire uit te brengen over de interessante Deltawerken, maar dan is onze hoop gevestigd op een betere filmer dan Ad Zonneveld, die tot nu toe niet be paald interessante beelden op het celluloid heeft vastgelegd. Jaap Simons geeft als goed jour nalist steeds zijn ogen de kost'in Pa rijs, waar het terrein van zijn be zigheden ligt. Hij schrijft, spreekt voor de radio en komt nu en dan ook voor de t.v. camera's. Deze keer heeft hij de kijkers geconfronteerd met be kende artisten die men wel eens eer- De president van Peru, dr Manuel Prado, en zijn echtgenote zullen met der zal hebben gehoord. Er waren de koninklijke trein van Dusseldorp naar Den Haag reizen. Foto: De salon nieuwe chansons, projecties van in de koninklijke trein, die met een paar handgrepen veranderd kan wor- schilderijen en veel andere uiteen den in een eetkamer. lopende zaken uit de magazine-pro- Met het KLM-vliegtuig uit Lon den arriveerden zaterdag de drie kleindochters van de Peruviaanse president, dr Manuel Prado, die een bezoek aan ons land zal brengen. De meisjes zijn in Engeland op een kost school en nu hun grootvader naar Nederland komt, hebben de meis jes de gelegenheid aangegrepen om enige dagen in zijn gezelschap te blijven. Foto: Van boven naar bene den de 14-jarige Nora, de 13-jarige Rosa en de 12-jarige Henriëtte. Tegen coöperatie Ook de Zutfense bakkers hebben zoals weleer him Haarlemse collega's een broodoorlog. En dit, omdat de coöperatieve bakkerij De Samenwer king al enkele weken lang het luxe en kleinbrood extra voordelig van de hand doet. De bakkers gaan nu hun brood een stuiver onder de prijs ver kopen. De coöperatie op haar beurt zal zich ook niet onbetuigd laten en heeft reeds laten weten, dat zij mor gen het brood een dubbeltje onder de prijs zal verkopen. Er zijn bakkers, die al verklaard hebben, dat zij de broodprijzen dan nóg meer zullen la ten vallen. De huidige president dr. Ma nuel Prado heeft twee voorde len: hij is op wettelijke wijze aan het bewind gekomen en hij is geen generaal. Men kan in Peru twee politie ke machten onderscheiden, het leger en de Allianza Popular Re- volucionaria Americana (Apra). De Apra was aanvankelijk een politieke beweging tegen het im perialisme (en dan in het bij- \Bij het bezoek vant t president Prado Wanneer men de lijst van Pe- roviaanse prasidenten sedert 1915 nagaat, blijkt dat van de veertien presidenten (de huidige niet meegerekend) er drie zich tijdens hun ambtsperiode terug trokken, vijf werden afgezet en één werd vermoord, zodat slechts vijf hun tijd uitdienden. Van die veertien presidenten waren niet minder dan acht generaals, waaruit blijkt dat in Peru, zoals in vele Z.-Amerik. landen, 't le ger een aktieve rol in de politiek speelt. zonder tegen het imperialisme van de Verenigde Staten) voor de politieke eenheid van de lan den van latijns Amerika, voor nationalisatie van de grond en van de grote industrieën, voor internationalisatie van het Pa nama-kanaal. Een tamelijk radi cale beweging, die meermalen onder verschillende voorwend sels werd verboden. De Apra is eveneens de partij van de India nen die zich verzetten tegen de overheersing door het spaans- sprekende element. Vergeten wij niet, dat van de 8 en een half miljoen Peruanen, de helft van zuiver indiaans ras is; 35% zijn halfbloeden en slechts 15% zijn blanken. Hoewel de Apra tijdens de verkiezingen in 1956 nog een verboden partij was, speelde zij toch een beslissende roL Dr. Pra do werd dank zij de stemmen der „apristen" verkozen en na zijn verkiezing werd het verbod van de Apra opgeheven, als be loning. De Apra die vroeger dikwijls politieke stakingen organiseerde is thans eerder een stabiliserend element geworden. Het is waar schijnlijk. dat deze beweging zich nu reeds op de presidents verkiezingen van 1962 voorbe reidt. Het is echter de vraag of de Apra zo rustig zal blijven. De communisten roeren zich flink en maken gebruik van de weinig gunstige economische toestan den. Peru ondervindt op het ogenblik ernstige economische moeilijkheden, welke een gevolg zijn van de prijsdalingen op de wereldmarkt van bijna alle pro ducten welke Peru exporteert. Deze economische achteruitgang brengt uiteraard sociale spannin gen met zich mede en men vraagt zich af of men het hoofd zal kunnen bieden aan de moeilijk heden, of dat Peru aan de voor avond staat van staatsgrepen en revoluties. gramma's van de Franse t.v. Jan Willem Hofstra heeft zijn eerder aangekondigd bezoek te Amsterdam gebracht aan Caro van Eyck, de actrice van formaat, aan wie 11 maart a.s. de Bouwmeesterring zal worden uitgereikt. Interessant is zij onder vraagd over haar leven en haar kun stenaarsloopbaan, en aldus ontstond 'n even aangenaam gesprek als on langs, toen de Avro professor Van den Bergh in diens studeerkamer bezocht. „Hoogconjunctuur'' bracht bracht een liedjesprogramma uit 25 jaar cabaret van Martie Verdenius. Dat was dan een muzikale onder steuning van het programma. In plaats van „Anno" kregen de televisiekijkers zondagavond een extra-uitzending van 25 minuten voorgeschoteld over het leven van de nieuwbenoemde kardinaal. De film- en fotoreeks werd beslo ten met een korte flits ten huize van de broers Alfrink in Nijke^k en met een persoonlijk woord van de oud-klasgenoot en vriend van de nieuwbenoemde kardinaal, mgt P. A Nierman, bisschop van Groningen. VPRO op zaterdag Een half uur was wel wat lang voor de kijker om geboeid te blijven bij een film over de verloren wereld van Kalahari. In de Oude draaidoos verscheen deze keer „Het meisje met de blauwe hoed", bij ouderen welbekend als een Nederlands», film, die het destijds goed deed; maar nu, zoveel jaar, deden de beelden wat statisch en stuntelig aan. Lou Bandy en Truus van Aalten speelden er de grote rollen. Indrukwekkend konden we het niet meer vinden, temeer niet omdat de schrijver van het verhaal, Johan Fabricius aan Simon van Col- lem vertelde, dat men de eigenlijke intrige sterk had gewijzigd terwille van de commercie. In de rubriek „Smaakvol vooruitzicht'' waren twee paren werkzaam: Mies Bouwman lichtte bevattelijk een modeshow toe en haar echtgenoot Leen Timp regis seerde. Een muzikaal kwartet stond onder leiding van Pim Jacobs en de zang was van Rita Reys, zijn ver loofde. Vooral de .dames thuis zul len hebben genoten van hetgeen de voorjaarsmode brengen gaat, naar ontwerpen van Dick Holthaus. Uit een progamma van 2I/i uur wa ren veertig minuten geknipt vol prettige muzikale en andere herin neringen aan de spontane manifes tatie van Nederlandse kunstenaars in het Amsterdamse Concertgebouw, toen daar 13 december de actie „Redt een kind" werd gevierd. Ds. van Nieuwenhuizen kwam nu vertellen, dat die -actie was afgesloten met een totaal van meer dan twee en een kwart miljoen gulden. De telerecor- ding was nu eens behoorlijk en de keuze van medewerkers was met zorg gedaan. De president van Peru. De NTS heeft vanavond een uit voerig programma gewijd aan het bezoek van de president van Peru aan ons land. Hoogtepunt zal wel zijn de rechtstreekse reportage uit de Haagse schouwburg van een gala- D.A.F. RIJDEN EENVOUDIGER GOEDKOPER GEBR. VAN ULDEN Verdamstraat 6 Telef. 23041 (Advertentie) voorstelling door het Nederlands bal let. Daar zal ook ons vorstelijk paar aanwezig zijn. Guus Weitzel zal com mentaar leveren. Dinsdag zal nu eens niet één grote film worden gedraaid, maar verschil lende kleinere, zoals men in de Om- roepgids kan opmerken. Het accént zal wel liggen op „Oerwoud idylle", een cultureel verhaal. Ook wórdt een inleiding gegeven op de finale van het Songfestival, 29 maart in Londen te houden. DE TUINBOUW IN HET ZUIDHOLLANDSE GLASDISTRICT Het Landbouw-Economisch Insti tuut heeft een onderzoek ingesteld naar de bedrijfsresultaten van 369 tuinbouwbedrijven in het Zuidhol lands glasdistrict over het jaar 1959. Dit produktie- en exportcentrum van tomaten, komkommers, bladgroente, druiven en bloemen omvat ca 5500 bedrijven met 'n veilingomzet in '59 van in totaal 260 miljoen. De steekproef van 369 bedrijven geeft van deze tuinbouw een representa tief beeld. Uit een voorlopige berekening is gebleken, dat het Westland in 1959 een nettoresultaat behaalde van ge middeld ongeveer 6000 per bedrijf. Voor de kringgebieden om het West- land (t.w. de veilinggebieden Rot terdam, Berkel, Pijnacker, Delft en Veur) werd het netto-overschot ge middeld op ruim 11.000 per bedrijf becijferd. Het feit dat de resultaten over het geheel genomen gunstig waren neemt overigens niet weg, dat 31 pet van de bedrijven in het Westland en 24 pc in de kring verlies opleverden. ALS DE KIPPEN ER BIJ Een kip, die het eigendom is van de heer L. van der Sman te Pijnacker, is gisteren moeder geworden van zeven welgeschapen kuikens. De eerste kui kens in een seizoen (die door de echte moeder zijn uitgebroed) ko men gewoonlijk pas enkele maanden later ter wereld). door DOUGLAS GREY 14) Hij toonde de top van zijn wijsvin ger, waarop zich duidelijk een bloed druppel vormde. >t „Dat is meer dan een speldeprik zei Judson, „en het is geen schram, maar een rond gaatjeniet door zo'n tand veroorzaakt". Flint had het kaakben, dat met ko perdraadjes vastzat, zorgvuldig beke ken en duwde daarna op iedere tand afzonderlijk. „Gevonden!" riep hij plotseling. Hij duwde de hele boventanden rij om laag, zo dat er een gapende opening ontstond. Gejaagd stak hij zijn vin gers in die opening, terwijl hij met de andere hand de tanden op hun plaats hield. HÜ trok ergens hard aan en bracht dan tevreden glimlachend zijn vingers weer te voorschijn waar tussen hij een schitterend groene steen, zo groot als een walnoot, ge klemd hield. „De Smaragd!" Flint was niet gauw opgetogen. Maar nu hij een stuk van de kostbare antiquiteit en nog wel het meest waardevolle deel, gevonden had, kon hij zich niet weerhouden uitbundig op zijn knieën te slaan. „En er staan tekens op die steen, waaruit te zien is, waar hjj thuis hoort. Die tekens zullen er wel eeu wen geleden ingegrift zijn. Ik kan ze niet ontcijferen, maar toch wel zien dat ze tot een vroege periode beho ren, zoals met die bronzen schaal ook het geval is". „Ik vind het allemaal wel best", zei Norton, wiens bewondering voor an tiek gelijk aan nul was. „Maar mij zou het niet kunnen schelen, wat er opstond, als die steen maar van mij was. Zo'n smaragd moet wel 'n mil joen waard zijn. Zeker een van de grootste ter wereld, niet?" „Ja, een van de grootste", zei Flint, die de steen in het zonlicht, dat tus sen de latten der blinden doorviel, liet schitteren. „Maar toch geven die ingegrifte tekens hem voor verzame laars juist zijn grootste waarde. Er zijn nog wel andere grote smarag den te vinden, maar die, welke tot de bronzen schaal, waarnaar we zoe ken, behoort, is enig in zijn soort en Hij werd onderbroken door een ge weldig gebons op de deur, die onder het herhaalde slaan en trappen tril de, zodat het scheen dat ze het heel spoedig begeven zou. „Doe de deur open, Roy", zei Flint bedaard, de smaragd in zijn vastzak stekend. „Maar blijf er achter, als je 'm opengegooid hebt Begrepen?" „En of!" mompelde Norton, terwijl hij de grendel wegschoof en de grote sleutel omdraaide. „Ik zal die kerel zijn krachten wel laten verspillen, voordat ik hem in de weg kom. Als het op vechten aankomt, ken ik de trucjes wel". Zodra de sleutel omgedraaid was, werd de deur van buiten af op en ge smeten en kwam een reusachtige man met verwarde haren, bleek ge zicht, bloedbelopen ogen en gebalde vuisten de drempel over en staarde Judson en Flint beurtelings woedend aan. HOOFDSTUK VI EEN RAAR ZAAKJE Een ogenblik zag het er naar uit, alsof de reus de beide detectives zou aanvallen, maar hij wist zich genoeg te beheersen om slechts schor en dreigend te vragen: „Wie zijn jullie voor de drommel?" Flint glimlachte grimmig en stak tegelijkertijd beide handen in de zak ken van zijn overjas. Eerst na een opvallende pauze antwoordde hij koeltjes: „Ik ben Thorndyke Flint en dit is mijn assistent Judson. Die jon geman daar bij de deur is Roy Nor ton. Nog iets van uw dienst?" De reus scheen zo overdonderd door de rust van het drietal dat zijn kamer bezet had, dat hij niet veel an ders dan onsamenhangende klanken wist uit te stoten. „U bent degene, die als Shorty Fu- rer bekend staat, nietwaar?" vervolg de Flint kalm. „U komt juist terug van de vaart op China. U hebt een waardevolle bronzen schaal meege bracht, die aan Lin Kitura afgeleverd moest worden. Misschien weet u reeds dat die handelaar in oudheden vermoord is op een heel eigen aardige manier door De detective kwam niet verder, want met een afschuwelijk gehuil wierp Furer rch op hem. En hij zou de detective zeker tegen de grond geslagen hebben als Flint, hoewel hij door geen enkel gebaar toonde dat hij een aanval verwachtte, hem niet had weten te ontwijken. Met de le nigheid van een panter had hij een stap opzij gedaan en Shorty kwam bij zijn doldriftige aanval teven een der ebbenhouten bedstijlen te recht, met zoveel geweld, dat hij er een ogenblik versuft door was. Voor dat hij zich had kunnen herstellen, had "^lint reeds de beide machtige ar men van de reus beetgegrepen en zijn grote handen met onweerstaan bare kracht tegen elkaar gedrukt. Hij kon ze zo slechts een ogenblik vasthouden. Doch voordat de woe dende zeeman tijd kreeg om zich los te rukken, had Judson er handig de stalen handboeien, die hij snel te voorschijn had gehaald, omheenge- knepen en Shorty Furer was weerloos! In het begin leek het wel, of de woeste kerel, ondanks die handboeien zijn drie belagers wilde te lijf gaan. Hij bracht beide handen tegelijk omhoog en trachtte de stalen boeien met geweld op het hoofd van Flint te doen neerkomen. Maar dat was tevergeefs. De detective had te veel ondervinding om zo'n aanval niet te kunnen ontwijken. Hij deed weer een stap zijwaarts en op het zelfde ogenblik schoot de vuist van Judson uit en gaf Shorty zo'n opstop per tegen zijn kaken, dat hij ervan duizelde. „Hou je bedaard!" waarschuwde Judson. „Anders krijg je er nog, een aan de andere kant. Je zit erin en je doet verstandig en het beste van te maken". Toe, Frank, laat ik hem eens on derhanden nemen", zei Norton, zich voor de verblufte gevangene plaat send. „Doe hem die boeien af. Ik wil geen oneerlijke voorsprong hebben. Zo'n kerel kan ik wei aan, zonder.." Judson greep Roy bij zijn schou der en trok hem opzij. „Hou je han den thuis! Als het werkelijk nodig is, mag je vechten. We moeten zakelijk blijven het is hier geen boks club". „Ga zitten. Shorty!" zei Flint tegen de reus. die verwilderd om zich heen keek. „Roy, doe die deur dicht en op slot". Terwijl Norton het bevel volbracht, wees Flint op de grote armstoel. Shorty liet zich er werktuigelijk in zakken met zijn geboeide handen op de knieën; zijn vingers bewogen zich zenuwachtig. „We zullen nu maar kort en zake lijk zijn, Furer", begon Flint streng. „Op de eerste plaats weet ik precies alles wat je hebt uitgevoerd, en je kunt er niets bij winnen als je pro beert me te bedriegen. Ik heb de smaragd uit de bronzen schaal, die jij aan Kitura moest afleveren, ge vonden. Met woest flikkerende ogen keek de reus naar de glinsterende groene steen, die Flint op behoorlijke af stand voor hem hield. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10