Geen zekerheid over oorzaak ramp met „Hugo de Groot" Gemeenteraad van Voorschoten hield een merkwaardige spoedvergadering Geblokkeerde huurgelden uitbetaald De molen staat er niet al te best voor Loonsverhoging sociale werkplaats Auto onder trein; 1 dode, 5 gewonden Gemeentesecretaris verdacht van knoeierij ZATERDAG 5 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT De Kaagse nieuwe herder begroet WITTE KRUIS DE echte PIJNSTILLER Inderdaad, op Witte Kruis kunt u zich rustig verlaten. Witte Kruis de enige pijn stiller in 3 vormen verkrijgbaar Tabletten, poeders, cachets! (.Advertentie) Gisteravond is pastoor W. P. A. Ostendorf uit Egmond Binnen gearri veerd in zijn nieuwe parochie aan de EL Joannes Evangelist in De Kaag. De pastoor werd aan de rand van de parochie bij de Lisserweg te Abbenes hartelijk welkom geheten door kerk- en armbestuur. Na een korte rondrit werd de nieuwe herder in de parochiekerk officiéél geïnstalleerd door de deken van Hoofddorp Het blijft bij veronderstellingen De raad voor de luchtvaart heeft gisteren in het gebouw van de Hoge Raad in Den Haag behandeld de ramp met de KLM-Constellation „Hugo de Groot", die in de nacht van 13 op 14 augustus 1958 even ten wes ten van de Ierse kust in de Atlanti sche Oceaan verdween. Bij deze ramp, de grootste uit de geschiedenis der KLM, kwamen alle 99 inzittenden om het leven. De behandeling heeft 'geen licht gebracht in deze duistere kwes tie. De oorzaak van het ongeluk is nog steeds een mysterie. De heer J. W. F. Backer, directeur- generaal van de Rijksluchtvaart dienst, achtte het ongeval te wijten aan een oorzaak van zulk een uitzon derlijke aard, dat de bemanning het vliegtuig niet heeft kunnen redden. „Overspeeding" van de schroef waarbij de schroef kan afbreken en ernstige schade aan de romp kan toe brengen en ook een bomexplosie niet uitgesloten. De raad achtte na het uitgebreide vooronderzoek een aantal oorzaken uitgesloten: het weer (dit was zelfs gunstig), een eventuele botsing (er waren geen andere vliegtuigen of ra ketten in de buurt), sabotage, ver moeidheid van de bemanning of van het metaal, en tenslotte brand. Bij het vooronderzoek is uitge maakt, dat de „Hugo de Groot" geen noodlanding op zee heeft gemaakt. Er wordt aangenomen, dat het toe stel in eén met-gecontroleerde daling vrij langzaam in zee is gestort. Toen het in het water terechtkwam moet het nog vrijwel intact zijn geweest. Als eventuele waarschijnlijke oor zaak gaf men op: motorstoring. De patholoog-anatoom bij het ge rechtelijk laboratorium, dr. J. Zel- denrust, die sectie heeft verricht op vijf van de 34 geborgen slachtoffers, heeft verklaard, dat er geen tekenen waren welke wezen op een verdrin kingsdood. Men moet aannemen, dat de inzittenden niet meer leefden of dodelijk gewond waren toen het vliegtuig met het water in aanraking De regering is tot de slotsom ge komen, dat de bestaande blokkering van de helft der huurverhoging van 1957 niet langer dient te worden ge handhaafd, nadat zij eenmaal had be slist, dat de nieuwe huurverhoging van 1 april niet in de blokkeringsre geling zal worden betrokken aldus meldt de „Tel." Na ongeveer 2 jaar te hebben ge werkt is de situatie met betrekking tot de blokkeringsregeling aldus: er hebben zich 148.645 eigenaren ter in schrijving in het grootboek aange meld met tezamen 941.662 woningen. De totale aan deze eigenaren opge legde jaarlijkse stortingsplicht be draagt 50.152.213. Er is in totaal op het grootboek gestort een bedrag van 66.176.806.62, waarvan ƒ622.469 na 12 oktober j.l. Volgens schatting hebben onge veer 50.000 eigenaren niet aan hun aanmeldingsplicht voldaan. De 45-jarige glazenwasser A. Blom uit de Josephstraat te Rotter dam is gisteravond toen hij thuis kwam van de trap gevallen. Hij was op slag dood. kwam. Waarschijnlijk zijn zo met geweld tegen de stoelen vóór hen aangebotst. Geen van de passagiers heeft met de veiligheidsriemen vast gebonden gezeten. Doorvliegen bij afwijkingen. Geen prettig geluid vond luitenant- generaal-vlieger J. L. Zeegers het te vernemen, dat er werd doorgevlogen als er afwijkingen waren geconsta teerd bij de automatische piloot. Ook enkele vluchten vóór de ramp zou dit met de „Hugo de Groot" het geval zijn geweest. Er is steeds grondig ge controleerd, maar er werd niets ge vonden. De heer Backer achtte afwij kingen van de automatische piloot uitgesloten als oorzaak van de ramp. Aangenomen moet worden, dat de gezagvoerder Roelofs, die als zeer be kwaam en betrouwbaar bekend stond, het toestel, dat nog aan het stijgen was, met de hand heeft bestuurd. Het is achteraf toch mogelijk ge bleken, dat de gezagvoerder getracht heeft een noodlanding te maken. Maar dit zou dan zijn mislukt, omdat hij zijn landingslichten niet heeft kunnen gebruiken, daar de elektri sche installatie was uitgevallen. Hier door kon ook geen enkel bericht meer door de radio worden uitgezon den. De raad voor de luchtvaart zal op 8 april a.s. uitspraak doen. 37 busbedrijven akkoord met 5 percent Zeven-en-dertig autobusbedrijven zijn bereid om de ontworpen collec tieve arbeidsovereenkomst, die per 1 april moet ingaan, te aanvaarden. Zij hebben hun organisatie, de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, gemachtigd het contract te tekenen. Zij gaan dus tevens akkoord met een loonsvero- ging van 5 percent en een verbetering van verschillende secundaire arbeids voorwaarden, aldus de .Volkskrant". Er is ook nog een aantal busonder nemingen, die in beginsel geen be zwaar hebben tegen de concept-cao. doch die doorberekening van de hier uit voortvloeiende extra lasten nood zakelijk achten. Aan wet knemevs- kant zijn er bovendien drie KNVTO- leden, de AMZ in Zeeland, de Twee Provinciën in Utrecht en de ZVTM in Zeeuws-Vlaanderen, die het ontwor pen contract afwijzen. Hun stand punt geeft de vakbonden van ver voerpersoneel aanleiding tot een ernstig beraad op zeer korte termijn. (Advertentie) Burgemeesterloos tijdperk De gemeenteraadsvergadering, die gisteravond ten gemeentehuize van Voorschoten gehouden werd, zal in de annalen van de gemeente Voorscnoten wel altijd als een zeer bijzondere ver meld blijven. De raadsvergadering moest door zeer bijzondere omstan digheden gepresideerd worden door de nestor van de raad, de heer G. v. d. Hulst. De situatie was zo: Voorschoten be vindt zich in het burgemeesterloze tijdperk en al hoewel de nieuwe bur gemeester juist was benoemd, is hij nog niet geïnstalleerd. Loco-burge meester G. Schrama en wethouder J. J. Dekker waren het slachtoffer van de heersen A-griep en de raadsverga dering was uitgeschreven als open baar en spoedeisend. Om even 8 uur werd de heer G. v. d. Hulst met de ambtsketen omhangen en kon hij de vergadering openen met het gebed. De raad was niet voltallig. (Advertentie) De nestor van Voorschotens gemeen teraad, de heer G. v. d. Hulst, in zijn uitzonderlijke positie. Afwezig waren de heren Rom- bouts, De Graaf, v. d. Werf. Dirksen en Mol. Aan de orde werd gesteld het voorstel van b. en w. inzake de benoeming van onderwijzeressen aan de openbare Vlietschool. De heer Pels bracht alvorens het voorstel in behandeling werd genomen, de rechtsgeldigheid van de commissie vergadering in het geding, die kort te voren was gehouden. Dit kon lus tig buiten beschouwing blijven, want dat was van geen invloed op het voor stel, dat de raad te behandelen kreeg. Met algemene stemmen, dat waren er 9, werden daarop benoemd mej. J. K. Hoekstra in de vacature van mej. E. Worm en mej. Th. M. Jansen in de vacature van mevrouw W Ruygh Hazebroek. Vervolgens kwam de rondvraag aan de orde. De waarne mend-voorzitter stelde de raad voor gezien zijn buitengewone positie de rondvraag van de agenda af te voe ren, daar het voor hem zeer moeilijk zou zijn, niet tot het college behorend, bepaalde vragen te beantwoorden. Hij was wel genegen de gestelde vragen aan b. en w. voor te leggen. De heer Pels verzocht daarop de waarnemend voorzitter aan het college te vragen, wat zij denkt te doen, eventueel in samenwerking met de Kon. Wilhel- minavereniging om te komen tot een waardige viering van 5 mei 1960. Deze vraag zal aan b. en w. worden voorgelegd. Twee verdiepingen omlaag: geen letsel Op de tweede etage van een Lak fabriek aan de Paterswoldseweg te Groningen waren twee monteurs be zig een tachtig kilo wegende balk in een takel te hangen. Zij stonden daarbij elk op een huishoudtrapje. Toen een van de trapjes uitgleed, viel de ene monteur. Het gevolg was, dat ook'de andere zijn evenwicht verloor. De balk sloeg tegen de grond, de tweede monteur rolde van zijn trapje en viel op een houten luik. Dit luik begaf het onder het gewicht van de monteur en deze kwam een etage lager op een ander luik te recht. Ook dit bleek hem niet te kun nen dragen en uiteindelijk belandde de man nog een verdieping lager in een vat met verf. Beduusd kwam het slachtoffer uit de verf en het bleek dat hij hoegenaamd geen letsel had opgelopen. Geen molenmakers „De toestand van ons molenbezit moge dan niet hopeloos zijn hij is toch verre van rooskleurig te noe men" is een uitspraak, ontleend aan het jaarverslag over 1959 van de Ver eniging tot Behoud van Molens in Nederland „De Hollandse Molen", uitgebracht op een hedenmiddag in Krasnapolsky te Amsterdam gehou den algemene ledenvergadering. On tegenzeggelijk heeft het nog onvol doende beschikbaar komen van rijks subsidies ook op het afgelopen ver enigingsjaar zijn stempel gedrukt, al dus het verslag, maar aangezien op de begroting 1960 van O. K. en W. de post voor molenbehoud tot 150.000 is verhoogd komt er wat ruimere armslag die de mogelijkheid opent dit jaar in vlotter tempo tot molen- herstel te komen. Het verslag geeft vervolgens pro- vinciegewijs een uitvoerig overzicht van de activiteiten, der vereniging in het afgelopen jaar. In dit overzicht, wordt dikwijls gesproken van een „stilstaande" molen. Over het ge heel werken er van op dit ogenblik nog in ons land bestaande 991 molens slechts 392. Dit is nog geen 40 pro cent. Van de overige stilstaande 60 Nieuwe service van de W. W. In afwachting van een definitieve herziening van de lonen van werkne mers, die onder de voorwaarden van de sociale werkvoorzieningsregelin gen voor hand- en hoofdarbeiders werkzaam zijn, heeft de staatssecre taris van Sociale Zaken en Volksge zondheid besloten in het kader van de huidige loonontwikkeling bij wijze van een voorlopige maatregel een loonsverhoging toe te staan van 4 cent per uur voor handarbeiders en 1.92 per week voor hoofdarbeiders. Aan deze verhoging wordt terug werkende kracht verleend tot 4 ja nuari 1960. Gratis vacantie Ongeveer achthonderd politieke vluchtelingen in Frankrijk zijn vrij dag begonnen aan een ongevraagde voorjaarsvacantie op Corsica, Belle- Ile-en-Mer en lie de Re als gasten van de Franse regering. Ongeveer 750 vluchtelingen, voor het merendeel uit Oost-Europa, zul len tijdens het bezoek van de Russi sche minister-president, Chroesjtsjef, aan Frankrijk van 15 tot 29 maart op Corsica verblijven. De regering achtte het waarschijnlijk, dat deze Baby bijtijds uit brandend huis gered Twee brandweerlieden zijn er gis teravond in geslaagd een zes maan den oude baby te redden uit de zol der van een brandend huis aan de Utrechtsedwarsstraat nabij de Am- stel in Amsterdam-centrum. De brand ontstond omstreeks zes uur op de eerste etage in de woon- komer van de familie Klijssen tij dens het bijvullen van 'n brandende peroleumkachel. In een oogwenk stond de kamer in lichter laaie. De heer Klijssen, zijn echtgenote en zijn 9-jarig zoontje, wisten zich in veilig heid te stellen De brandweer, die zeer vlug ter plaatse was, werd toen geattendeerd op de aanwezigheid van een baby op zolder, het kindje van de bewo ners der derde etage, de heer en me vrouw Tiepel. Dezen waren op dat moment niet thuis. Twee brandweer lieden hebben het kind met behulp van een hoge ladder van de zolder gehaald. Het vuur, dat vrij snel was geblust, verwoestte de gehele eerste etage en de voorzijde van de tweede verdieping. 'f HOORNTJE JMEDERLAND HOUDT WEER eens de adem in, vooral zijn slecht- en onbehuisde inwoners. Enthousiast hebben wij onze nieuwe kardinaal be groet, maar onmiddellijk daarop keer den we spoorslags terug om in alle stilte te wachten op nieuws van het bouwfront. Als u een dezer dagen Den Haag had bezocht dan had u de indruk kunnen krijgen van één grote kliniek, waar men sstt-roepend en op de tenen lopend de voordeur van het min. van economische zakec in de ga ten houdt. Want er is een patiënt, die op het ogenblik een crisis doormaakt. Het ziet er niet zo mooi uit met de CAO voor de bouwvakkers. Het is een vrij subtiel onderwerp, waarmee men niet grof kan omspringen. Aanvankelijk is dat ook niet gebeurd. Werkgevers, werk nemersorganisaties en de minister zijn heel rustig begonnen met praten. Maar sinds kort zijn de gezichten strakker geworden en er wordt, heel beschaafd, met de vuist op tafel ge slagen en „ik dénk er niet aan" ge roepen. Nu is het dan zover, dat geen der partijen er nog aan wenst te den ken. Het is jammer, dat er zo wild wordt gedaan met die 5 pet. We zei den het al: het is een subtiele patiënt. Zouden nu die aannemers moeten bloeden voor die loonsverhoging? Brrr, we moeten er niet aan denken. Waar moeten de stakkers het van daan halen? De bouwvakkers ziin gemobiliseerd, 150.000 man, de vaandels worden ont rold en de trommen gestemd. Het strijdlied heet „We gaan plat". Gaat gerust uw gang maar even heren, On behuisd en inwonend Nederland wacht zolang wel; het is aan wachten gewend geraakt. EEK. vluchtelingen moeilijkheden zullen veroorzaken. Enkele tientallen vluchtelingen zijn naar de Atlantische-Oceaan- eilanden Belle-Ile-en-Mer en lie de Re gebracht. De Franse regering zal ongeveer twintig gulden per dag pei vluchte ling aan de hotelexploitanten uitbe talen, die de vluchtelingen onderdak- verschaffen. In Frankrijk wonen in het geheel bijna 190.000 vluchtelingen. Een tiental wegenwachtcombinaties zal op korte termijn met een mobilo fooninstallatie aan het zijspan worden uitgerust. Hierdoor staan zij dan in verbinding met het nu nog in aanbouw zijnde wegenwachtstation na bij de Pauwmolen onder Delft. Gestrande automobilisten, die via de tele foon langs de Rijksweg alarm hebben geslagen kunnen dan nog sneller hulp verwachten, dan tot nog toe het geval is. Indien de proef met dit weg.enwachtstation slaagt zal het gehele Nederlandse wegenwachtnet op deze wijze worden beveiligd. procent ofwel 599 molens verkeren er tenminste 80 in slechte tot zeer slechte staat, zodat op enkele hiervan zelfs de benaming „molen" nauwe lijks meer van toepassing is, daarom wordt het in het verslag toegejuicht dat molens in toenemende mate eigendom van gemeenten worden. Voor zeker een zestigtal is de toe komst op deze wijze verzekerd. Geen molenmakers. Minder bevordelijk voor een goede gang van zaken is het aantal molen makers, dat gering wordt genoemd, tegenover de vele restauraties die moeten worden uitgevoerd. In Zee land b.v. zijn er drie molenmakers, van wie er een wegens hoge leeftijd niet meer werkt, beschikbaar voor de 82 molens die deze provincie telt. De animo om in ons land een mo len als woning te betrekken, het zij voor iedere dag, het rij voor zomer en weekeind verblijf is, volgens het verslag, nog niet geluwd. Integendeel. De wachtlijst is aanmerkelijk ge groeid. Gisteravond omstreeks half acht is op een niet beveiligde overweg te Kockengen een personenauto door 'n trein gegrepen. De vijf inzittenden waren allen afkomstig uit Kamerik. Een van hen, de ongeveer 70-jarige heer B. van der Neut, is omgekomen. De chauffeur de 30-jarige P. Door- nenpaal, heeft verklaard de trein niet opgemerkt te hebben. Hij werd ern stig gewond, evenals de wed. J. Kor- ver. De andere inzittenden, het echt paar J. Hogendoorn, werden licht ge wond. Ze zijn allen naar het R.K. ziekenhuis in Woerden overgebracht. Het gezelschap was op weg naar 'n bruiloft. De machinist van de trein is onmiddellijk na het ongeluk uit gestapt en met een rode lamp de baan opgelopen om een trein, die uit tegenovergestelde richting moest aankomen, op te houden. Hij is daar inderdaad in geslaagd. Onder verdenking valsheid in ge schrifte te hebben gepleegd is don derdag aangehouden de 58-jarige J. H. van de L., gemeentesecretaris van St. Odilienberg (L.). Hij zou op be- talingsrollen tal van valse posten geplaatst hebben. Deze manipulaties zijn gedurende een drietal jaren ge pleegd en er is een aanzienlijk be- Vrijdagmiddag is de gouverneur van de Brazilliaanse Staat Rio Grande drag mee gemoeid. Van de L. wordt do Sul, de heer Brizola, op het Hollands Spoor in Den Haag aangekomen maandag voor de officier van justl- Foto: De heer Brizola werd verwelkomd door de Braziliaanse ambassadelid tie te Roermond geleid. de heer Joaquim de Sousa-Lead (met hoed). Gouverneur Brizola in Den Haag

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7