BISDOM ROTTERDAM ZIT VOOR DE GROOTSTE ZORGEN Dans der Kerk-millioenen ZATERDAG 5 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Wat kan de Bisschop aan kerkenbouw doen, als niet iedere katholiek naar vermogen geeft? Een duidelijk teken van de toe komst wordt gevormd door het plan Rotterdam-Capelle, waardoor de naam Alexanderstad al ir. zwang is. Niets is in onze Nederlandse ver houdingen wonderlijker dan het ge mak en de eenvoud, waarmee dit plan is aangekondigd. Er leek geen vuiltje aan de lucht te zijn. Toch gaat het om 175.000 mensen en 50.000 nieu we woningen. Het plan Wilsveen, couveuse-kindje van Den Haag, wordt van alle kanten aangevallen, en is toch heel wat kleiner (ruim 100.000 inwoners) dan deze flinke Rotterdam se baby. Het zal wel begrijpelijk zijn, dat het bisdom Rotterdam met enige bezorgd heid dit plan Alexanderstad bestu deert. De uitvoering is al op kleine schaal begonnen. Een eerste opper vlakkige berekening doet vermoe den, dat in deze nieuwe stad onge veer 40.000 katholieken komen wo nen. Dat betekent 10 parochies, als iedere parochie 4.000 katholieken telt, of meer parochies, indien de pa rochies kleiner worden. Dus: minstens 10 kerken. Wie een nieuwe inventarisatie maakt van de grotere plannen, die in Zuid- Holland worden voorbereid, ontdekt nog meer getallen: Lombardijen. 20.000 inwoners, LJs- selmonde: 40.000 inwoners, Hoogvliet: 60.000 inwoners, Delft-Abtswoude: 60.000, Spijkenisse: 80.000, Hellevoet- sluis: pl.m. 100.000. Dit alles is nog maar bij wijze van voorbeeld. Vlaardingen, Schiedam, Maassluis, Dordrecht, Leiden, Leidschendam, Rijswijk, Voorburg, Gouda, Alphen laten zich evenmin onbetuigd. In al deze gemeenten en nog in vele ande ren zijn al parochies gepland en zijn al terreinen gereserveerd voor kerk bouw. Een bijzondere zorg, het diaspora-gebied. Ook de katholieken van Zuid-Hol land delen in de overal waarneem bare tendenz om zich buiten te vesti gen, ergens in een dorp en dan op en neer te reizen naar de stad, waar hun dagelijkse werk ligt Dit zou op zich zelf in dit verband niet vermeldens werking van leken) als de bouw van kerken. Het volgende programma van nieu we kerken moet kost wat kost in 1960 verwerkelijkt worden: Rotter dam-Hoogvliet, Onbevlekte Hart van Maria, Schiedam Onze Lieve Vrouwe Visitatie, Voorburg Goede Herder, Leidschendam St Jozef Opifex, Wasse naar St. Jozef en Gouda St. Jozef. Bouwvolume voor de kerken is door het Ministerie al toegezegd. Als een der kerken uitvalt, zal een kerk in Den Haag invallen. Drie kerken, toe gewijd aan St. Jozef, staan op het program. Hopelijk zal deze heilige het diocees Rotterdam bijzonder ge denken. Dit programma van zes kerken zal aan totale bouwkosten een som ver eisen van ƒ4.200.000. Hiervan is door parochiële acties of gemeente-subsi die reeds aanwezig of toegezegd 1.400.000.— Van het bisdom wordt dus een bij drage verwacht van 2.900.000.De Bisschop heeft deze bijdrage toege zegd in de verwachting, dat zijn dio cees hem niet in de steek zal laten. Hij vertrouwt zelfs, dat dit bedrag overschreden zal worden, want in de genoemde cijfers zijn nog niet de bouwkosten van nieuwe noodkerken opgenomen. En als dit bedrag niet wordt ge haald? Dan zal opnieuw, zoals reeds gebeurde in 1958, een lening moeten worden gesloten. Bovendien zal dan een extra-beroep moeten worden ge daan op de inkomsten van 1961 om de bouw, die in 1960 begon, te bekosti gen. Verder mag Rotterdam niet gaan. Wel is de Kerk eeuwig, maar aanne mers worden licht ongeduldig, als het om termijn-betalingen gaat. Het zou zelfs mogelijk zijn, dat een tijd komt, waarop voorlopig geen de finitieve kerken worden gebouwd, omdat de middelen ontbreken. De eni ge oplossingen, die dan nog overblij ven, zijn noodkerken en zondagse- kerkgelegenheden, in café's, buurt huizen, fabrieken en bioscopen. Dit is geen sprookje, maar harde werkelijkheid. In 1959 heeft het Bis dom Rotterdam practisch geen defi nitieve kerken kunnen bouwen, maar moest het volstaan met noodkerken in Gorinchem, Gouda. Vlaardingen, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht en bovendien een aantal zondagse kerkgelegenheden in gebruik nemen. Versobering. Er is dus in 1960 een bedrag nodig van ƒ4.300.000.voor zes kerken. Deze kerken krijgen tezamen 4.000 zitplaatsen, zodat de kosten per zit plaats ongeveer 877.bedragen (in clusief grond, inventaris en pastorie). Uit deze cijfers blijkt de eerste door werking van het versoberings-beleid, dat door het bisdom Rotterdam wordt gevoerd. Dit beleid is nog niet geheel doorgewerkt, omdat bij de nieuwe kerken nog oudere plannen opgeno men zijn. Toch is de daling der bouw kosten al frappant, wanneer men be denkt, dat de kosten per zitplaats In 1958ƒ1.256.— waren. Geconcludeerd mag dus worden, dat in de Rotterdamse kerkenbouw de bouwkosten gedaald zijn ondanks de algemene stijging der bouwkosten. Wel dient er rekening mee te worden gehouden, dat in 1958 enige parochie huizen bij de kerken werden gebouwd en dus in de kosten zijn opgenomen. Omdat de middelen ontbreken, kan dit in 1960 niet meer gebeuren. Tegenover deze daling der bouw kosten staat een kleine vooruitgang van de collecten. In 1959 ontving het bisdom Rotterdam uit collecten en giften een bedrag van 1.161.000. Toekomst. Het ziet er naar de huidige inkom sten naar uit, dat elk jaar in ons bis dom minstens 10.000 katholieken zon der kerk zullen blijven. Als dit niet verandert, zullen dit er in 1970 meer dan 100.000 zijn. Slechts door een die pe bewogenheid van geheel het dio cees met deze nood, die het gods dienstig leven aanvreet, zal dit on heil voorkomen worden. »-~r- ''~T:r Foto boven: Vlakbij de Rotterdamse Coolsingel staat nog steeds de nood kerk van de Dominicus-city-parochie. Rechts ziet men, dat de kerk staat op marktterrein en op sommige dagen staan de kramen en tenten rondom. Dit jaar nog wordt de noodkerk ver vangen door een definitieve. Foto rechts: Exterieur van de Bene- dictuskerk te Rijswijk, gereedgeko men in 1959. De Benedictusparochie is in 1957 opgericht en dus nauwelijks drie jaar oud. Zij is inmiddels al moeder-parochie geworden, want van haar grondgebied is in 1959 de nieuwe Bernadette-parochie afgescheiden. H, Mis te „vieren" In een of ander zaaltje, dat op zondagmorgen als kerkgelegenneid wordt, ingericht b.v. in een café, restaurant, school, fa- brieks-cantine, bouwkeet of hervormd jeugd gebouw. In de laatste tijd zijn zulke zon dagskerken ontstaan in Rozenburg, Oostvoorne, Poortugaal, Hendrik Ido Ambacht, Harddnxveld. Een nieuw verschijnsel in de dias- pora is de parochiële herverkaveling. Vorige maand richtte het Bisdom Rot terdam 8 parochies op, waarvan 7 in het diaspora-gebied: Ridderkerk, Pa- pendrecht, Krimpen, Capelle, Hoog vliet, Spijkenisse en Dordrecht-Crab- behof. Het is een welbewust beleid van het bisdom om in dit gebied van Zuid-Hollandse waarden en eilanden de Kerk aan de katholieken nabij te brengen. De grenzen van de mogelijkheid worden helaas al zichtbaar. Het ge brek aan voldoende priesters remt een uitbouw van deze fundamentele ziel zorg, ten sterkste. In Zuid-Holland wonen gemiddeld 935 mensen per km2. Wanneer alles doorgaat, zoals de toestand zich nu ontwikkelt, zal het Westen des lands in 1980 1,7 miljoen extra-inwoners tellen. Een groot deel hiervan zal zich vestigen rond de meuwe industrieën van de Rijnmond, dus in en om Rot terdam. Deze be wclkings-groei ont staat natuurijk niet alleen uit na tuurlijke bevolkings-aanwas in dit deel van Nederland, maar ock door een verhuizing van de binnensteder naar de stadsranden. Men rekent bovendien op een 700.000 immigran ten uit het noorden, oosten en zui den. Bij voortgaande bevolkings-concen tratie rond het Haagse en Rotterdam se havengebied woidt de kerkelijke structuur van Nedeiland wel zeer zwaar belaft in één schakel, het wes ten. De problemen van zielzo-g, pries ter-aantal en kerk?r bouw nemen min stens evenredig toe met de bevol- kings-groei. Een gelijkmatige verde ling van de bevolkingstoename over de hele kerkprovincie zou voor het bisdom Rotterdam de toekomst iets minder moe'.'ijke ma ken. waardig zijn, ware het niet, dat deze katholieken zich vaak vestigen in tot nu toe homogeen protestante dorpen, dan om zich heen kijken naar kerk en school, die zij natuurlijk niet ont dekken. Daarop volgt een brief aan de Bisschop met de volgende inhoud: „Hoogwaardige Excellentie, In de gemeente X op de Zuid- Hollandse eilanden is in de laatste twee jaar het aantal katholieken ge groeid van 15 tot 150. Wij behoren eigenlijk tot de parochie Y, maar wonen 10 km. van onze parochie kerk. Kunt u hieraan niets doen?" Wat kan een Bisschop daaraan doen? Het is hem volkomen onmo gelijk voor 150 katholieken een kerk te bouwen, indien ongeveer iedere maand zo'n verzoek binnenkomt. Hij zucht dus. Daarna geeft hij verlof de Foto links: In Hardinxveld wordt sinds september 1959, de H. Mis gevierd in een oude en verlaten school met de bij bel. Dit betekent een nieuwe kerkvestiging in de diaspora, al is de Kerk hier nog slechts op uiterst simpele wijze aan wezig. Foto boven: Interieur van de nieuwe kerk in Rijswijk (uit breidingsplan Te Werve), toe gewijd aan de H. Benedictus. Deze kerk is in augustus 1959 klaar gekomen. Dit interieur maakt opzettelijk de indruk een kerkplein te zijn. Binnen dit ommuurde en overdekte plein staan gebouwtjes, dienst baar aan het Misoffer en aan het Doopsel. Architect J. de Jong. Oplossingen? Er zijn dus twee duidelijke hoofd problemen in het bisdom Rotterdam: allereerst de nieuwe uitbreidingen in steden en dorpen en vervolgens het uitvloeien van de katholieken over het diaspora-gebied. Beide realiteiten vragen van de Kerk een inspanning, waarvoor geheel het diocees aanspra kelijk is. Deze inspanning betreft zo wel 't aantal priesters (en de mede

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4