"WF Utrechtse burgerij bracht kardinaal Alfrink grootse ovatie Stroom van gelukwensen en (rode) bloemen Bombardement van Bezuidenhout gevolg van verkeerde vluchtvoorlichting patiënt uit het in polikliniek moet ziekenhuis houden VRIJDAG 4 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT Gelukwensen van minister-president de plechtigheden in Rome ter ge legenheid van het creëren van de nieuwe kardinalen binnen enkele weken zullen plaatsvinden. Deze plechtigheden nemen ongeveer vier dagen in beslag. Mgr Alfrink zei gisteravond tij dens een ontvangst van journalisten, moeilijk een antwoord te kunnen ge ven op de vraag, of hij verheugd was over deze verheffing „Natuurlijk", aldus mgr Alfrink, „dien ik ver heugd te zijn, maar niet in de eer ste plaats om mijn eigen persoon, doch om geheel katholiek Neder land". Voor het bestuur van de Ne derlandse Rooms-Katholieken Kerk zal er, volgens hem, niets verande ren. Vele duizenden stroomden gisteravond voor het aartsbisschoppelijk pa leis aan de Utrechtse Maliebaan tezamen om de nieuwe kardinaal hulde te brengen. Er was voor een politie-afzetting gezorgd, maar al gauw was deze afzetting verbroken en dromden de mensen bijeen vlak vóór het bordes, waarop kardinaal Alfrink lachend de ovaties in ontvangst nam. De deken van Utrecht sprak de kardinaal toe namens de Utrechtse katholieken en zei, dat de kardinaalsbenoeming mede te danken was aan de grote waar dering, die men de persoon van mgr Alfrink toedraagt. „Daarom zijn we ge lukkig met onze kardinaal-aartsbisschop. Lang leve onze kardinaal". Eer voor geheel katholiek Nederland Kardinaal Af rink sprak de menig- verheffing tot kardinaal hem bekend Vaker naar Rome te toe, waarbij hij, zoals hij dit reeds werd gemaakt. eerder op de dag had gedaan, zei, Onmiddellijk werd het Nederlands Over zijn tapk als kardinaal zei dat het ook om de katholieken van episcopaat op de hoogte gesteld. De mgr Alfrink, dat hij zich als kardi- Nederland te eren is, dat hij met bisschoppen van Nederland meldden naai buiten Rome uiteraard niet zo deze waardigheid is bekleed. „Een het grote nieuws aan de talrijke de- intensief met het bestuur van de andere reden is de hoge waarde, die kenaten. Kerk in de gehele wereld kan be de onvergetelijke figuur van kardi- moeien, omdat deze taak meer voor naai De Jong_ aan de bisschopszetel De burgemeester van Utrecht, jhr de curie-kardinalen in Rome is weg- mr C. J. A. Ie Ranltz, was de eerste gelegd. Toch zal zijn aanwezigheid van de vertegenwoordigers der we- vaker in Rome gewenst zijn dan tot reldlijke autoriteiten die mgr Alfrink nu toe het geval was en zal hij ook kwam feliciteren. Mgr Alfrink on- deel uitmaken van het college van De hele middag was het een ko- derhield zich een half uur met kardinalen dat de pauskeuze bepaalt, men en gaan geweest in het paleis Utrechts burgemeester en toonde Op 28 maart aanstaande zullen de van de aartsbisschop. De geel-witte hem de officiële stukken, waarin zijn nieuwe kardinalen gecreëerd worden pauselijke vlag met de tiara en de verheffing tot kardinaal is vermeld, en mgr Alfrink zal een week tevo- Petrussleutels hing toen reeds uit. Mgr Alfrink zei te verwachten, dat ren naar Rome vertrekken. Vele geschenken kwamen binnen, - vooral bloemen. Zo waren er rode azalea's van de KVP en de Kath. Artsen vereniging en een bloemstuk van rode anjers met een klein kar dinaalshoedje er op. Maar er kwam tussen de vele geestelijken ook een vrouwtje mee dat een doos sigaren had meegebracht gewikkeld in rood papier. De pauselijke nuntius in Neder land, mgr Beltrami, kwam de aarts bisschop gistermorgen in Utrecht D:: /onon persoonlijk bezoeken. Mgr Alfrink J icyen Naar aanleiding van de verheffing van aartsbisschop mgr. B. J. Alfrink tot kardinaal heeft de ministerpresi dent prof. dr. J. de Quay in het KRO- programma gistermiddag een geluk wens uitgesproken. Deze toespraak zal in het KRO-programma van van daag worden herhaald om 19.10 uur. In het avondprogramma van 21.25 tot 22.05 zal de KRO voorts een klank beeld uitzenden over de persoon van de nieuwe kardinaal. Hierin zullen onder andere spreken: kardinaal Giobbe, de oud-internuntius in Ne derland, mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, de professoren Rogier en Post van de Nijmeegse Universi teit en anderen. Tenslotte zijn in dit klankbeeld opnamen verwerkt van vroegere re devoeringen van de aartsbisschop. De samenstelling van dit klankbeeld be rust bij Herman Fikkert en' Ben Brans. van Utreoht heeft verleend." Het rood overheerste Engelse geschiedschrijving onthult: De aartsbisschop van Utrecht mgr dr B. J. Alfrink is door Paus Johannes XXDI benoemd tot kardinaal van de Rooms-Katholieke Kerk. Foto: Minis ter-president prof. dr J. E. de Quay heeft mgr Alfrink donderdagmiddag te Utrecht zijn gelukwensen aangeboden. bemanningen zelf echter misschien niet zonder belang melding te maken PAUS SCHENKT KAARSEN AAN NEDERLANDSE BEDEVAART PLAATSEN. deelde mede, dat hij gistermorgen W «^,-anonc IR ir n&l&Aon van de semi-officiele zienswijze der uit Rome een brief van Paus Johan- Y VVöpenS /J /r. ge/eoeri Engelsen. nes XXIH had ontvangen, waarin de Als het weer het maar even toe- Het bombardement door vliegtuigen liet waren de „Spitfires" boven Den van de Britse Koninklijke Lucht- Haag of omgeving op zoek naar lan- macht op het Bezuidenhout in Den ceerinrichting en opslagplaatsen van Haag op de morgen van de derde V-wapenen. maart 1945 is niet het gevolg geweest Een foto-verkenningsvlucht, ge- van een fout der bemanning van het maakt in de ochtend van 24 februari eerste toestel, zoals veelal wordt aan- bracht aan het licht dat er zich geen Paus Joannes XXIII heeft twee genomen, maar van een foutieve voor- V-wapens meer bevonden in het zware en bijna manshooge kaarsen be- lichting der bemanningen voordat de Haagse bos. Het bleek, dat ze waren schikbaar gesteld voor de kapel van vlucht een aanvang nam. Dit feit, dat overgebracht naar een noordelijker het H. Mirakel op de Begijnhof in nagenoeg onbekend is gebleven, blijkt gebied, bij een renbaan. Dit nieuwe Amsterdam en voor de kapel van de uit de in 1953 en 1954 door de Britse gebied werd spoedig daarop onder O.L. Vrouw in de kathedrale kerk Staatsdrukkerij gepubliceerde drie- vuur genomen, van Den Bosch. De kaarsen zijn op ledige geschiedenis van de „Royal de internuntiatuur in Den Haag aan- Air Force", de Britse Koninklijke Twijfel, gekomen en worden dezer dagen Luchtmacht, gedurende de tweede doorgezonden respectievelijk aan de wereldoorlog. Er bleef echter nog twijfel bestaan bisschop van Den Bosch, mgr. W. ten aanzien van het Haagse bos en de Mutsaerts, en de deken van Amster- Hoewel van het begin af aan vrij- Britse inlichtingendienst was er niet dam, mgr. G. P. J. v. d. Burg. wel vaststond, dat er bij dit bombar- zeker van, of de Duitsers dit gebied Elk jaar bieden de in Rome reside- dement een fout was gemaakt, maakt nu hadden verlaten of niet. Een toe rende orden en congregaties en de het, met het oog op de vele slachtof- neming van het aantal V-wapens, dat seminaries op het feest van Maria fers en de grote materiële schade ten- kort daarop in Engeland neerkwam, Lichtmis aan de Paus rijk versierde gevolge van dit bombardement wei- scheen er het bewijs voor dat de Duit kaarsen. nig uit wie de fout heeft gemaakt, sers het niet hadden verlaten en De Paus heeft deze kaarsen over Het is met het oog op de blaam die al daarom werden de aanvallen her- de bekendste bedevaartplaatsen in de die jaren wegens onbekendheid met nieuwd. Een bijzonder hevige aanval wereld laten verdelen. de feiten is geworpen op de vliegtuig- werd op 3 maart uitgevoerd door de „Second Tactical Air Force", die daar toe gebruik maakte van de „Wings" 137 en 139 van de tweede groep, welke bestond uit (tweemotorige) „Mitchell" en „Boston" middelzware bommenwerpers. Ongelukkigerwijs was de vluchtvoorlichting verkeerd en het bombardement veroorzaakt veel schade in Den Haag en veel slachtof fers onder de bevolking. Het gevolg was dat Coningham (de bevelhebber van de tweede tactische luchtmacht) bevel gaf dat van dat ogenblik af geen bommenwerpers van deze typen meer tegen Den Haag zouden mogen wor den gebruikt. Bij dit bombardement kwamen 511 mensen om het leven; er werden 344 gewond. Veiwoest werden 3250 wo ningen, 285 liepen zware scnade op en 3241 lichte. Meer dan tienduizend mensen werden dakloos, ook al als gevolgd van de na het bombardement ontstane, niet te stuiten brand. ZEER OUDE GENEVER |Wy nand Fockinlc - Anno 1679 Nationale Reserve nieuwe stijl NIEUWE POSTDUIVEN1VIAND Op de deze maand in Brussel te houden internationale salon van uit vinders zal een nieuwe postduiven- mand worden tentoongesteld, die is uitgevonden door de heer A. J. Oos teerbeek in Laren (N.H.) Het kenmerkende van deze mand is, dat hij volledig is aangepast aan de bestaande maten van de trein wagons en de trailers, waarmee ge durende de zomermaanden de post duiven worden vervoerd. Bovendien is de metalen mand op een bijzon dere opvouwbaar, waarbij bij het terugbezorgen veel ruimte en vracht kosten worden bespaard (in het sei zoen worden gemiddeld 100 wagons duiven per week verzonden). De nieuwe metalen mand is klei ner dan de tot nu toe gebruikte te nen exemplaren. Het maatverschil ontstaat door het gebruik van me taal en heeft geen invloed op de nuttige ruimte voor de duiven. Een treinwagon kan 102 nieuwe manden bevatten tegen zestig tenen, terwijl een trailer die 120 oude manden kan vervoeren 200 van deze nieuwe kan bevatten. Samengeklapt is de mand slechts vijf centimeter hoog, waar door het mogelijk wordt ongeveer duizend manden per wagon terug te brengen, tegen 150 lege tenen man den. Bovendien kan het gonje in deze manden in een oogwenk worden ver wisseld en gedrenkt worden in een desinfecterende oplossing. Dit is bij tenen manden onmogelijk, waardoor het desinfecteren daarvan slechts op pervlakkig kan geschieden. De uitvinder heeft octrooi op zijn vondst verkregen. Ter begrenzing van ziekenfondskosten Bij gelegenheid van de opening van het nieuwe Wilhelmina Zieken huis te Assen hield de directeur- generaal van de volksgezondheid, prof. Muntendam, een rede, waarin hij zijn visie gaf over de economi sche noodzaak, de ontwikkeling van het ziekenhuiswezen in Nederland in gerichte banen te leiden. De groot ste post, ongeveer een derde van het totale bedrag van de uitgaven der ziekenfondsen betreft de ziekenhuis opneming. De uitgaven hiervoor per verze kerde per jaar zijn sinds de invoe ring van het ziekenfondsenbesluit ongeveer vertienvoudigd. Bijna de helft van de kosten van de zieken huizen wordt uitgegeven aan lonen. Wil men deze uitgaven voor de zie kenfondsen, dat is voor het bedrijfs leven, aan een grens binden, dan kan men drie wegen volgen: 1. de verzekerden zelf meer laten betalen in de ziekenhuiskosten; 2. besparing elders te verkrijgen door de verzekerden in de lichte ri sico's huisarts en apotheker te laten bijbetalen; of 3. een ongebreidelde ziekenhuis ontwikkeling een halt toe te roepen en de gedachten aan ordening in het ziekenhuiswezen in Nederland le vendig te maken. De eerste mogelijkheid wees de directeur-generaal van de hand, doch hij verklaarde zich voorstan der voor de combinatie van de beide andere wegen. Van een bijbetaling in de kosten voor huisarts en apo theker hoeft men, aldus de directeur- generaal, geen benadeling van de geneeskundige zorg te verwachten, eer kan dit voordelen met zich mede brengen. De directeur-generaal wees er op. dat in verschillende streken van het land de dichtheid van het aantal ziekenhuisbedden zeer verschillend ligt. In Drenthe ligt dit beneden het landsgemiddelde van 4.5 per 1000 inwoners, namelijk op 3. Er zijn stre ken, waar dit gemiddelde haast drie maal zo hoog ligt als in Assen. Prof. Muntendam wees er dan op, dat er geen sprake van is, dat uit een oog punt van gezondheidszorg de zieken huisbehoefte in die streken drie maal hoger ligt dan in Drenthe. Het zijn andere factoren die hierbij een rol spelen, en daar richt zich het be zwaar van spr. op: de gemeenschap, het bedrijfsleven, de ziekenfondsen en niet te vergeten de particuliere patiënten, moeten zich voortdurend hogere kosten getroosten voor' het ziekenhuiswezen, waarbij factoren een rol spelen, die niet in de eerste plaats gericht zijn op de gezond heidszorg. Ontwikkeling ziekenhuiswezen. Maatschappelijke organen en over heid moeten te zamen de regels gaan opstellen welke zowel in quan- titatieve als in qualitatieve zin de ontwikkeling van het Nederlandse ziekenhuiswezen zullen richten. Met betrekking tot het qualitatieve ele ment zal men moeten beseffen, dat niet ieder ziekenhuis de meest mo derne, ingewikkelde en zeer kost bare onderzoekingsmethoden behoeft toe te passen, doch dat men dit on der meer kan overlaten aan univer siteiten en enkele grotere centra. Men zal dus, nog meer dan nu reeds geschiedt, onderling plannen moeten maken. En voorts dient men niet te ver geten, dat in de gezondheidszorg van meer belang is de vraag: „Hoe houd ik iemand uit het ziekenhuisbed, dan hoe krijg ik hem er in?" Dit betekent, dat steeds meer de mo gelijkheden van de thuisverpleging dienen te worden opgevoerd, ge combineerd met poliklinische be handeling. Uit een oogpunt van volksgezondheid is het poliklinische deel van het ziekenhuis van groter betekenis dan het ziekenhuisbed. In dit verband maakte de directeur- generaal ten slotte ook nog een op merking van de betekenis van de ge neeskundige controle op de zieken- huisverpleging. Een slechte controle arts kost de gemeenschap geld, een goede zal gekenmerkt zijn door een zodanige mate van belangstelling en kennis van zaken, dat hij de urgen tie en de duur van een ziekenhuis opneming met de nodige critiek kan beoordelen. ZOON WILDE VADER VERGIFTIGEN De 23-jarige fabrieksarbeider G. D., wiens geestestoestand volgens de politie zodanig is, dat aangenomen moe worden dat hij de draagwijdte van zijn daad niet ten volle beseft, heeft des avonds, toen hij alleen thuis was, de voor zijn vader klaar gemaakte boterhammen besmeerd met een rattenverdelgingsmiddel. Hij had dit speciaal voor dit doel gekocht. De vader, die de volgende morgen gealarmeerd werd door de eigenaardige reuk en smaak van zijn brood, heeft er niet verder van ge geten. Hij heeft van het weinige ver orberde ook geen nadelige gevolgen ondervonden. G. D. is gearresteerd en ingesloten in afwachting van een beslissing van de justitie Nieuwe diplomaten bezochten de Koningin In de loop van 1959 is de Nationale Reserve Zodanig georganiseerd, dat uit het beschikbare aantal vrijwilligers per provincie een aantal pelotons kon worden geformeerd, uitsluitend behorende tot het wapen der infanterie. Na een oefenperiode, waarin elk peloton wordt opgeleid voor zijn oorlogs- taak, zal het, na onderworpen te zijn aan een gevechtsvaardigheidstest, een pelotonsvlag ontvangen ten teken van het feit, dat het als „geoefend peloton" wordt opgenomen in het systeem van de territoriale verdediging. De foto toont een model van deze vlag volgens de regel bevestigd aan een geweer. Niet enige vergissing. Het bombardement was niet de eer ste en enige vergissing in de tweede wereldoorlog. Uit de verscheidene ge- schiedbeschrijvingen over deze oorlog is bekend geworden dat aan weerszij den eigen troepen door eigen vlieg tuigen werden gebombardeerd of beschoten, dat artillerie eigen troepen en opslagplaatsen onder vuur nam en dat vliegtuigen verkeerde doelen in bezet gebied of zelfs in neutraal ge bied aanvielen. De dag na het bom bardement op Den Haag maalkte bijv. een onderdeel van die Amerikaanse bommenwerpervloot een ernstige fout door plaatsen op Zwitsers gebied te bombarderen. De Nedelandse bedevaart van de Vereniging tot Samenstelling van Nederlandse Bedevaarten (VNB) naar het graf van St. Willibrord te Echternach wordt van zaterdag 2 tot en met maandag 4 juli gehouden on der leiding van' kardinaal-aartsbis schop mgr dr B. J. Alfrink. Er bestaat in Echternach een spe ciale manier om St. Willibrord te vereren, de zgn Springprocessie. Men kent daarvan de oorsprong niet precies, maar men weet dat zij in in de 15e eeuw reeds bestond. Op de maat van traditionele muziek trek ken groepen pelgrims, uit de omlig gende gebieden, ook uit Duitsland, in processie door de stad. Iedere In het palels Huis ten Bosch ln Den Haag heeft H.M. koningin Juliana woensdagochtend achtereenvolgens groep heeft zyn eigen korps. De ontvangen de nieuwe gezant van Laos Z.K.H. Tiad Khammad. die zijn standplaats in Londen heeft, en de deelnemers gaan op de maat van de nieuwe ambassadeur van India, de heer Raj Krishna Tandon. Beiden diplomaten bode hun geloofsbrieven muziek drie stappen vooruit en twee aan. De foto toont de ambassadeur (links) en de gezant (rechts) bij het inspecteren van de erewacht voor het achteruit. pal eis.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7