KERKENBOUWZONDAG 1960 Nog grote zorgen voor bisdom Haarlem, maar ergste noodsituaties zijn voorbij Dit jaar weer zeven kerken op het programma Gouden priester-jubileum van pater fr. Balduinus de Goede o.f.m. te Leiden VRIJDAG 4 MAART 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 -m- Noord Ooostpolder Echter bouwvolume voor vijf Wanneer men de belangrijkste ge beurtenissen op het terrein van ker kenbouw in het bisdom Haarlem in 1959 de revue laat passeren, dan krijgt men de indruk, dat de aktivi- teiten bepaald niet gering zijn ge weest. Voor 4 nieuwe kerken werd de eerste steen gelegd: O.L.V. v. Zeven Smarten, Amster dam-Geuzenveld, 800 zitplaatsen; !H. Pius X. Amsterdam Slotervaart- Noord, 800 zitplaatsen; H. Gregorius van Utrecht, IJmui- den, 950 zitplaatsen; H. Pastoor van Ars, Haarlem-Oost, 630 zitplaatsen. Voorts werd 1 nieuwe kerk gekon- sakreerd: de Christus Koning in Am sterdam-Oost (875 zitplaatsen). Ten slotte werden 2 noodkerken resp. van de H. Lucas te Amsterdam-Osdorp (425 zitplaatsen) en het Allerheiligst Sacrament te Uithoorn (450 zitplaat sen) in gebruik genomen Beziet men echter dezé aktiviteiten in het licht van het voor 1959 voorge nomen bouwprogramma, dan gebiedt de eerlijkheid te erkennen, dat van de 4 thans in aanbouw zijnde kerken er 2 tot het bouwprogramma van 1958 behoorden. Van het voor 1959 opge stelde bouwprogramma van 5 kerken, kwamen er dus maar 2 in uitvoering. Dit merkwaardige feit is deels een gevolg van een geringere toewijzing van bouwvolume, deels ook van de door het bisdom Haarlem onderno- men pogingen tot versobering van de ls eF ?e ,laatste een belangrijke H Geest te Amstelveen, 800 zit- kerkenbouw verbetering opgetreden. Aan de erg- plaatsen; ste noodsituaties met betrekking tot te Hilversum Z.O., 709 Bouwvolume teruggebracht kerkvoorziening is thans een einde zitplaatsen. gekomen. Overbelaste noodkerken en Door het Ministerie van Volkshuis- Zo werd door het Ministerie van andere hulp-kerkgelegenheden met vesting en Wederopbouw is echter Volkshuisvesting en Wederopbouw 6, 7 en soms meer H.H. Missen op slechts voor 5 definitieve kerken geen bouwvolume toegewezen voor zondag zijn thans een unicum gewor- bouwvolume toegewezen. De kerk in de kerk in Hilversum Zuid-Oost. Voor den. Dit laatste is vooral te danken Hilversum Zuid-Oost, waarvoor in Amsterdam en omgeving werd slechts aan de bouw van een groot aantal 1959 voorlopig nog geen bouwvolume bouwvolume verstrekt voor 1 kerk noodkerken. Toch moet men op dit kon worden toegezegd, zal waar- en wel voor de Pius X in Sloter- punt erg voorzichtig zijn. Ook deze schijnlijk om dezelfde reden ook dit vaart-N'oord. Hierdoor werd het aan- noodkerken vragen nu eenmaal een jaar niet worden gebouwd. Voor de tal te bouwen kerken reeds terugge- grote investering. Een voordeel is, dat kerk van de parochie van de H. Geest bracht tot 3. zij gemakkelijk verplaatsbaar zijn en te Amstelveen geldt hetzelfde. Tengevolge van de versoberingspo- dus meerdere malen gebruikt kun- Getracht zal worden, om tenminste gingen van het bisdom Haarlem kon nen worden, voor één kerk aanvullend bouwvolu- met de bouw van de kerk van de H. in het bisdom Haarlem zijn thans me in 1960 te krijgen. Dat er voor Don Bosco te Alkmaar in 1959 geen u verplaatsbare noodkerken in ge- 1960 zoveel kerken op het programma aanvang meer worden gemaakt; het bruik met een gemiddelde kapaciteit staan, is mede een gevolg van de aanvankelijk opgezette projekt moest Van 350 a 400 zitplaatsen. In het ko- achterstand, welke in 1959 is ont- geheel worden omgewerkt en vereen- mende jaar zal dit aantal met nog staan. Van de hierboven genoemde voudigd. 4 worden uitgebreid Verwacht mag kerken is inmiddels de kerk van de Het blijft niettemin jammer, dat worden, dat men dan voor de eerst- N. Don Bosco te Alkmaar enige we- een gedeelte van het toegewezen komende paar jaar voldoende nood- ken geleden aanbesteed; de aanbeste- bouwvolume niet gerealiseerd kon kerken heeft, om deze regelmatig te ding van de kerk van de H.H. Engel- worden. Want het is echt niet zo, dat laten rouleren. Deze verwachting is bewaarders te Hoorn vindt zeer bin- wanneer we het voor een bepaald jaar uiteraard mede gebaseerd op een re- nenkort plaats. Afgezien van deze toegezegde bouwvolume om welke gelmatige voortgang van de defini- definitieve kerken staan nog op het reden dan ook, niet volledig gebrui- tieve kerkenbouw. Wat dit laatste be- programma voor 1960 de navolgende ken, we het volgende jaar extra vo- treft, dit is primair afhankelijk van noodkerken: ■BjUj&fifi T>" Bijkerk van de H. Laurentius, niet uit eigen middelen financieren. De inkomsten van het Fonds voor Kerkenbouw in het jaar 1959 bedroe gen plm. 1.169.500,Er zal dus ge leend moeten worden. De opbreng sten van de kollekte voor de Bijzon dere Noden zullen dus mede moeten dienen voor rente-aflossing van deze lening. Het is verheugend te konstateren, dat ook in het afgelopen jaar de op brengsten uit deze schaalkollekte weer zijn gestegen. In vergelijking met 1958 bedroeg deze stijging 8 (Advertentie). luCk *^vu.uc6 UC1C bmikiuk o vo. 3 kerk®n rekenen. In het gebied van worden., of er ook volgend jaar ge- Helaas gaf de kollekte bij gelegen- Heemskerk en Beverwijk in dezelfde bouwd zal kunnen worden zal'mede heid van Kerkenbouwzondag in 1959 Peri°de eveneens 3 kerken; in de bepaald kunnen worden door de re- De nieuwe kerk van Rutten in de een minder gunstig beeld te zien. Be- Zaanstreek idem. In het Gooi zullen sultaten van deze Kerkenbouwzondag droeg de opbrengst in 1958 ruim *n deze Periode ook 2 a 3 kerken ge- en wat nog belangrijker is door 231.000,in 1959 was dit maar ^cuwd moeten worden, tenvjjl er de blijvende offervaardigheid van de ruim 200.000,Een extra aanspo- voor Noord-Kennemerland (Alkmaar gelovigen bij de wekelijkse schaal- ring bij gelegenheid van Kerken- en Heiloo) eveneens 3 kerken op het kollekte voor de Bijzondere Noden, bouwzondag is dus wel op z'n plaats, programma staan. Tot nu toe hebben wij ons alleen BIOSCOPEN, nog maar beperkt tot het programma Toeristenkerken noodzakelijk De films in de week van 4—11 voor 1960. Het zal echter duidelijk Wij kunnen deze opsomming nog rnaart zijn door die Kath. Film Cen- zijn, dat de kerkenbouw in de komen- aanvullen met snelgroeiende plaat- trale als volgt gekeurd: de decennia een van de belangrijkste sen als Purmerend en Uithoorn; met Casino: „De verstrooide professor* volwassenen. „Rififi onder de vrouwen", strikt volwassenen. „De valstrik", 18 jaar. „Whisky als water", alle leeftijden. „En eeuwig zingen de bos sen", 14 jaar. „Tarzan de aapmens", 14 jaar. (Donderdag: „Een tijd van leven en van sterven", 18 jaar). problemen blijft van het bisdom agrarische gemeenten als Bovenkar- Haarlem. Een prognose tot 1980 wijst spel, Heer Hugowaard, Schermer- Lido: uit, dat tot aan dat tijdstip 65 k 70 horn; met .badplaatsen als De Koog kerken gebouwd zullen moeten wor- op Texel en Zandvoort, waar dit jaar Luxor: den. Deze prognose is gebaseerd op moet worden aangevangen met de Studio: de thans reeds bekend zijnde ont- bouw van hoogst noodzakelijke toeris- wikkelingsplannen van Rijk, Provin- tenkerken. Trianon: cie en Gemeenten. Overduidelijk is, dat het elk jaar Alleen al in de agglomeratie Am- voor het Bisdom een bijna onoplos- Rex: sterdam zullen tot omstreeks 1965 bare puzzle is, om een realiseerbaar 10 definitieve kerken gebouwd moe- urgentieschema op te stellen, ten worden. Voor Haarlem en omge- Voor bijna ƒ6.000.000,zal er dit ving mag men tot 1970 op tenminste jaar aan bouwwerken gegund moeten lumo krijgen. De toewijzing van de financiële'mogelijkheden" bouwvolume geschiedt ieder jaar weer opnieuw, waarbij dan gelet wordt op de situatie van de bouw markt, zowel regionaal als lokaal: Kerkenbouw-programma zulks teneinde tijdelijke spanningen Plaatsen; te voorkomen. Voor Amsterdam heeft ?fL Zaandam, 425 zitplaatsen; Heemskerk-dorp, 305 zitplaatsen (in aanbouw) Alkmaar-West, 425 zitplaatsen; Purmerend-Overwhere, 425 zit- "fSie QireCXeUr ren op een voor een streekschool uitgelezen plek een monumentaal gebouw kon doen verrijzen, waar door hij al heel vroeg pogingen aan wendde zijn school tot Lyceum uit te bouwen; waardoor hij volop me dewerking verleende bij het stich ten van het Agneslyceum, hierbij naar analogie van bet ontstaan van zijn eigen school met zijn gesub sidieerde franciscanenpij het „schuch tere" nonnetje beschermend. Maar zijn grootste kracht lag in het cultiveren van wat men tegen woordig "menselijke verhoudingen" pleegt te noemen. Zijn omgang met het docentencorps is reeds vermeld: waar is een school te vinden waar minder factievorming plaats vond (en vindt) dan hier? Maar nog ster ker sprak het in zijn zeer individu ele omgang met de leerlingen. Er is al gezegd dat pater de Goude goed was, maar zijn goedheid droeg im mer dat, ik zou haast zeggen, typisch christelijke stempel, waardoor hij, wanneer hij dit in het belang van de jongens oordeelde, uiterst streng kon zijn en niet terugschrok voor krasse maatregelen, wanneer ze voor de schoolgemeenschap nodig waren. Zijn jongens hebben dit gewaardeerd óók, misschien niet op het moment zelve van de kastijding, maar zeker daarna. Het bewijs hiervoor i% ge makkelijk te leveren door te wijzen op de aanhankelijkheid van de oud- Bonaventuranen, want waar zal men een school vinden, waar ieder jaar honderden oud-leerlingen (en bij zonder die van het oudste gewas!!) trouw de reünie bezoeken? Pater de Goede is er een van de drukst om drongen centra, hij is dan altijd uiterst belanstellend naar ieders wel en wee en demonstreert daarbij een geheugen voor gezichten en namen, dat menig diplomaat hem mag be nijden! CINDS 1950 geniet hij van zijn otium (ambteloos leven). Zijn laatste daad als directeur was het treffen van voorbereidingen tot het omzetten van de HBS in Lyceum. dat soms ongewenste gevolgen. Op het ogenblik is in Amsterdam en omgeving de kerkennood het grootst en zal de eerstkomende 5 jaar ook het grootst blijven. Gedurende de laatste jaren is slechts bouwvolu me verkregen voor de bouw van 1 katholieke kerk per jaar. We hopen gramma staan de navolgende defini tieve kerken: H. Don Bosco te Alkmaar, 800 zit plaatsen; H.H. Engelbewaarders te Hoorn, zitplaatsen; ,St. Bonaveniura" Amsterdam-Buitenveldert. 300 zit plaatsen; Amsterdam-Zuideramstelkanaal, 425 zitplaatsen. maar, dat zulks de komende jaren piaa'tsen- 1000 zitplaatsen; H. Maria te Volendam, 1000 zit- H. Nicolaas te Den Helder, 700 zit- stichter te eren: die'titel komt beter toe aan Pastoor Th. Beukers, die Niet ongelijk aan Mozes met wie veler krachten wist te richten op het uiterlijk in zijn jongere jaren éne doel: Leiden een inrichting van door zijn scherpgetekende en don- katholiek middelbaar onderwijs te kere profiel wel enige gelijkenis OP ZONDAG 6 MAART a.s. hoopt verschaffen. Dat was in 1927 nog moet hebben vertoond heeft hij pater fr. Balduinus de Goede een daad van méér dan locale be- zÜn V(Dlk niet verder als rector mo- o.f.m. zijn gouden priesterjubileum tekenis, want dergelijke inrichtin- gen leiden, maar gelukkiger dan die ,v zlCpiaatseii- Van deze 6 noodkerken zijn er te vieren. Het is passend om deze êen waren toen nog dun bezaaid in aartsvader kan hij vanaf zijn clau- St Jan de Doner te Amsterdam slechts 2 die wegens definitieve ker- gebeurtenis in Leiden nadrukkelijk den lande. Ze lagen in wijde boog strale Nebo nog steeds in ongebroken - K kenbouw van elders vrij komen. te vermelden, want in de geschiede- om Leiden heen: Haarlem, Amster- gezondheid naarzien op zijn werk Het nis van katholiek Leiden, waar dam, Utrecht, Rotterdam, Den Haag bovengenoemde otium hoezeer ook Stichtingskoslen bijna 6 miljoen Franciscanen altijd zo'n belangrijke en het beruchte „stopwetje" van summa cum dignitate et eruditione rol gespeeld hebben, heeft ook deze 1924 zorgde wel dat hun aantal niet (met behoud van de hoogste eer en De geschatte stiohtingskosten voor Minderbroeder zijn duidelijk spoor groter werd. Het aloude St. Willi- kennis van zaken) m.9e men ove- deze in 1960 te bouwen kerken en nagelaten als eerste directeur van de brorduscollege te Katwijk mocht men rigens niet al te letterlijk opvatten, noodkerken bedragen ƒ6.840.000,—, R.K. Hogere Burger School St. Bona- wegens zyn meervoudige besloten- want pater de Goede is nog altijd een bedrag van bijna 6 miljoen; voor- ventura, thans Lyceum van die heid niet meetellen voor Rijnland, de grote en wijze raadsman voor De kerk van O.L. Vrouw van Zeven waar geen geringe opgave voor het naam. maar wat het tijdens zijn leven niet ^elen in Leiden en wijde omtrek. Smarten te Amsterdam-Geuzenveld Fonds Kerkenbouw in het bisdom Trpt zou minder hikt *iin hem ak vermocht, bereikte het door zijn Hier raken we een ander punt, dat net zou minaer juist zijn hem als sterven, of liever door zijn admini- ongetwijfeld boven zyn werk als stratief niet-steren, waardoor schoolman genoemd en gewaardeerd het stopwetje omzeild de subsi- moet worden, omdat het een wezens- diemantel van de Jezuïtische Elias kerh betreft van zijn priesterschap: elegant geplooid kon worden om de de ijver voor de zielen. Zielzorg Franciscaanse Eliseusleest en er een was natuurlijk tot op zekere hoogte hybridische schoolformatie ontstond, inhaerent aan zijn onder wijs werk, waarvan de vierde en vijfde klassen maar hij heeft het nog veel directer gevestigd waren in het onoverzich- erbuiten uitgeoefend en tallozen zijn telijke en lichtelijk vervallen ge- €r de Provinciaal van zijn Orde dank- bouwencomplex te Katwijk aan den baar voor geweest, dat hij pater de Rijn en de eerste klas overhaast er- Goede voor Leiden heeft willen be- gens gevormd moest worden in Lei- waren. Zijn ruimheid, wijsheid en den, terwijl de tussengelegen klas- historische zin waren groot genoeg sen nergens meer waren. Zover was on} iedere vrees te bannen, dat hij men toen Pater de Goede eind ooit als laudator temporis acti (prij- augustus 1927 ten tonele verscheen, zer van de goede oude tijd) tegen- zojuist argeloos teruggekomen van °Yer ket buidige schoolbeleid zou een studiereis in Engeland en ten willen poseren. Moge God dé jubila- uiterste verbaasd dat hem het direc- T1S ?.?g lange ïaren sParen voor zvp niet zo zal blijven, want dan moet gevreesd worden, dat omstreeks 1963 wederom een aanmerkelijke achter stand zal ontstaan ten aanzien van de definitieve kerkenbouw in de agglo meratie Amsterdam. Geen noodtoestand meer nadert met rasse schreden haar vol- Haarlem, dat nagenoeg de gehele ker- Met opzet spreken wij over de de- tooiing. De architect is P. J. de Vries kenbouw financiert. Dat bedrag van finitieve kerkenbouw, want gelukkig uit Rotterdam. bijna 6 miljoen kan het Fonds beslist toraat was opgedragen oyer een school, die al zover gevorderd was, dat hij alleen nog maar had te zor gen voor een gebouw, leraren, leer lingen en enkele andere kleinig heden meer. En dit liefst binnen en familie op de eerste plaats, maar ook voor zijn talloze vrienden en pOeni- tenten: zijn afstamming uit een lang levend geslacht geeft aan deze wens een redelijke motivering. kele weken, want medio september pater C. de Goede werd op 2 fe- moest de school geopend worden. bruari 1885 te Zijpe geboren. In 1903 trad hij in bij de Orde der lMTaar van dat ogenblik af was de Franciscanen en werd op 6 maart school dan ook Pater de Goede! 1910 priester gewijd. Hij volgde de Hij heeft er zijn eigen stempel op Leergangen te Tilburg, deed daarna gedrukt: door zijn markante per- doctoraal examen te Amsterdam en soonlijkheid, vooruitziende blik, on- was leraar Engels en Geschiedenis verstoorbare kalmte en wijze goed- te Megen, Heerlen en Venray. Van heid. Hij wist snel een aantal bloed- uit deze laatste plaats werd hij tot jonge onderwijskrachten om zich te directeur van de R.K. Hogere Bur- verzamelen, die hij ongemerkt om- ger School St. Bonaventura te Lei- vormde tot ervaren docenten en het den benoemd, welke functie hij we- pleit voor zijn tact en sfeerschep- gons het overschrijden van de pen- pend vermogen, dat by na allen het sioengerechtigde leeftijd op 31 de- tot in lengte van dagen gaarne bij cember 1950 neerlegde, hem uithielden, ondanks het feit dat zijn beminnelijke geleerdenver- Er betstaa* gelegenheid de Jubi- voor'vreemde^complicaties^in afspra- °P -„da, 8 ken en roosters. Want daar in het maart a*s» van vier tot zes uur 's technische detailwerk lag zijn namiddags in de cantine van de zoekenYn °zijn "zicht 'op Marië„p„e.stra.t 6. nen waardoor hy binnen enkele ja- H.V.W.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4