Bunker van lort te Culemborg ontploft St. Barbarascholen bereidden feestelijke hulde aan „zilveren" zuster Thérèseline KORTE golf Vliegtuigongeluk te Beek opnieuw voor de raad voor de Luchtvaart Stichting van de Arbeid: 5 pCt meer in bouwbedrijf mogelijk Wel faciliteiten in Frankrijk Aanhanger viel om ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1 Opnieuw gebeurde een luchtramp op Shannon VERKOUDHEIDSBACIU.EN VLUCHTEN voor da baroemd*. desinfacccrcnda Pottar's Catarrh Pastiilat. Zo'n roda bacillandodanda paicilla in da mond (eefc U onmiddellijk* (Advertentie) Het Zweedse vrachtschip „Cas siopeia" dat twee dagen geleden uit Jokohama naar Zuid-Oost-Afrika was vertrokken, heeft met de grootste spoed koers gezet naar Naha op Oki nawa nadat een aantal bemannings leden ziek was geworden en vier van hen waren overleden na het drinken Vein onzuivere alcohol. De alcohol, die in Japan gekocht was, bleek spiritus voor schoonmaakdoeleinden te zijn. De bemanning had het in het Japans gestelde etiket op de fles niet kunnen lezen. Tu/oo ru/aar on gistermiddag bezig geweerpatronen I VYtrC? ^"ddr till jeeg branden. De ontploffing is twee lichtgewonden d°°r 'e gr0te De aangerichte schade is zeer Gistermiddag omstreeks half vier groot. Op het terrein is in de grond heeft zich op het terrein van de ex- een krater geslagen met een middel- plosieven opruimingsdienst te Cu- ujn Van 25 meter. Stukken van de lemborg in de bunker van het fort bunker, ter grootte van ruim een „werk aan het spoel" een ontploffing meter, werden ettelijke meters door voorgedaan, waarbij vier personen de lucht geslingerd. Toevallig was gewond werden. Zwaar gewond zyn: op de hier gevestigde school voor dienstplichtig soldaat-messbediende explosieven, gisteren geen cursus- C. G. R. Eenkhoorn, 20 jaar, afkom- dag, zodat er niet veel mensen aan- stig uit Lekkerkerk en de burger- wezig waren. Twee van de gewon- ambtenaar F. de Keizer uit Gelli- den werden door de luchtdruk naar cum. Licht gewond zijn: kapitein J. de andere zijde achter de dijk ge- J. Blommaert uit Culemborg, 32 jaar, slingerd waar zij overigens in een die commandant is van de school natuurlijke dekking kwamen te lig- voor explosieven aldaar en die des- gen. tijds de leiding had bij de onderzoe- Twee instructielokalen, gelegen kingen in het „gat van Wormer" en aan de landzijde van het fort, wer- kapitem C. M. Mulder, 41 jaar oud den geheel vernield. Tot ver in de en afkomstig uit Montfoort. Allen omtrek zijn van de daar gelegen zijn opgenomen in het St. Barbara- boerderijen vele ruiten vernield, ziekenhuis in Culemborg. Enkele technici van de Koninklij- In de bunker, waar afgekeurde ke Landmacht hebben een onderzoek munitie wordt opgeslagen, was men naar het gebeurde ingesteld. Een viermotorige DC-7C van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia" is gistermorgen vroeg, kort na dat het toestel van de Ierse luchthaven Shannon was opgestegen, verongelukt. Waarschijnlijk zijn 27 mensen om het leven gekomen en 25 gewond. Foto; Het afgerukte neuswiel, dat op een grote afstand van het toestel werd aangetroffen. Benzinegebrek de oorzaak vige vliegtuig technisch mogelijk is geweest, maar ideaal kon de situatie toch niet genoemd worden. Het niet meer vastbinden van de riemen wees op een verslapping van het toepassen van het reglement. „Het bestuur van de E.N.P.C., de leiding van het spring- centrum, evenals de technische com- het vastbinden in dit toestel wel mo- missie van de vereniging moeten gelijk was geweest, al waren de stoe- hiervoor", aldus de heer Backer, len voor de parachutisten er uit ge- „verantwoordelijk worden gesteld", nomen, maar dat dit zeker niet ge- Hij hoopte dat de E.N.P.C. voldoende makkelijk zou zijn geweest. lering uit dit ongeval zou trekken. De Rijks Luchtvaart Dienst zal meer De Raad voor de Luchtvaart heeft Achteraf moest worden vastgesteld, controle uitoefenen in de toekomst gisteren het onderzoek hervat naar de dat een en ander in strijd was met de op de gang van zaken. De haven oorzaak van het ongeval, dat op 28 voorschriften. Het algemeen gebruik meester kon volgens het oordeel van mei 1959 op het vliegveld Zuid-Lim- bij de opleiding was, dat behalve de heer Backer niet verantwoorde- burg te Beek is gebeurd met de PH- vlieger en dispatcher twee leerlingen lijk worden gesteld voor de lucht- NFE van de in Sittard gevestigde n.v. meevlogen; een van hen zat in het waardigheid van het vliegtuig. Wel „Aero Limburg". Dit toestel was van deurtje. had de heer Roxs het starten dienen het vliegveld Beek opgestegen voor De directeur-generaal van de Rijks te beletten, indien hij geconstateerd een oefening met parachutisten van Luchtvaart Dienst, de heer J. F. Bac- zou hebben, dat de riemen niet wa de E.N.P.C. Kort na de start veron- ker constateerde, nadat het verhoor ren vastgebonden, gelukte het, waarbij drie van de vier der getuigen was afgelopen, dat het De raad zal op 25 maart a.s. uit- inzittenden, onder wie de 38-jarige parachutespringen met het onderha- spraak doen. bestuurder, P. O. Gilissen uit Maas- tricht, om het leven kwamen. De vierde, de heer B. de Nijs uit Maarn, werd ernstig gewond. Tijdens de zitting van 13 novem ber, vorig jaar, had de raad, die, evenals gisteren, onder voorzitter schap van mr J. E. van der Meulei* stond, de heer De Nijs, en de heer D. J. F. Roxs, directeur-havenmees ter van het vliegveld Beek, gehoord. Tijdens de beraadslaging bleek toen tertijd aan de Raad voor de Lucht vaart, dat het onderzoek niet volle dig was geweest Op de nieuwe terechtzitting wer den als getuige-deskundigen gehoord mr J. P. Honig, hoofd van de juridi sche afdeling bij de Rijksluchtvaart dienst, de heer A. W. Fournier, in specteur, en de heer N. G. Claessen, adjunct-inspecteur bij de R.LJ)., ver der de heer C. D. de Roojj, bestuurs lid van de Eerste Nederlandse Para- chutisten Club en tenslotte, voor de De productiviteitsruimte laat een vrijere loonpolitiek wordt gegeven tweede maal, de heer D. J. F. Roxs. loonsverhoging van 5 pet toe in de wordt doorberekend. rrL uromian w hh bouwnijverheid. Tot deze conclusie Een meerderheid van het stichting»- 15 Stichting van de Ar- bestuur staat op het standpunt, dat zender terutting behandelA Op de beid gekomen> die de lUeuwe CA0 de richtlijnen, die aan het Ooilege van v?ier£r^?wïï als voor de bouwvakarbeiders ter sprake Rijksbemiddetaars worden verstrekt Se^&die ze»?-- len met de PH-NFE had gevlogen. Het stichtingsbestuur had de he- ÏTeSfji t Stef bekend was. De vraag werd gesteld schikking over cijfermateriaal ont- t-,. - f"' of een toestel met een defecte meter vangen van de zijde der werknemers. ,~mr>ptent om achtte zich wel luchtwaardig mae worden ee- De wc.rke-evers in de houwniiverheid -. (Advertentie). ui CC11 tucarct met ecu ucicutc "iciei VOUKCU V<U1 UC ZJJUC uci wuiauumcia. j wel luchtwaardig mag worden ge- De werkgevers in de bouwnijverheid Wenheid^en mtsoraalTtA rioemd. Gebleken is voorts, dat het hadden geen cijfers over de produc- - uitspraak te doen, daar gewicht van het toestel en de vier tiviteitsstijging overgelegd, inzittenden tezamen zo hoog was ge- zij op het standpunt staat, dat dit een kwestie is tussen de overheid, in Zeemansgraf voor Lady Mountbatten weest. dat men slechts 25 hter ben- Nadat reeds in de loonscommissie C°MmiSciu' zine kon meenemen, weliswaar vol- van de Stichting van de Arbeid enige werkgevers, doende voor een korte vlucht, maar correcties waren aangebracht, kon na mA volgens enkele leden van de raad worden vastgesteld, dat de produkti- ve?hPidloint Zri» c niet aan te bevelen. Doordat nu de viteitsstijging in de bouwnijverheid iïi v«bajd dla^Sïïe dat meter niet werkte, zou de vlieger niet ongeveer 4.2 bedraagt. daarmede, dat het gemerkt hebben, dat de tank leeg g g stichtingsbestuur van de Shchtang van was. De Stichting was verdeeld over de de Arbeid gisteren in spoedzitting was Een ander belangrijk punt was het risico-clausule, die de werkgevers bijeengekomen, ornaat men het van feit, dat de parachutisten niet met voor de lopende werken gehandhaafd ^99} belan| a£ht, dat de nieuwe riemen waren vastgebonden toen het wildien zien. Deze risicoclausule zou LAU voor de bouwnijverheid per 1 vliegtuig de lucht inging Uitvoerig het mogelijk maken, dat de loonsver- maart m werwizig gaat treden, vertelden de getuige-deskundigen dat hoging, welke in het kader van de in de J^ncommisise van de Stichting het eigenlijke adviesor gaan van het College van Rijksbemid delaars bestond geen overeenstem ming over de doorberekening. Het was daarom, dat men het juist achtte om voor deze belangrijke bedrijfstak het stichtingsbestuur bijeen te roe pen. De CAO voor de bouwnijverheid geldt voor ca. 240.000 bouwvakarbei ders. HJVL DE KONINGIN BIJ DE „HAAGSE COMEDIE" H.M. de Koningin heeft gister avond incognito de voorstelling door de Haagse comedie" van het toneel stuk „Etude voor een hand", onder regie van Paiul Steenbergen, bijge woond. De koningin wes vergezeld van haar particulier secretaresse jkvr. C. E. B. RoëlL Van officiële Franse zijde is vrijdag meegedeeld, dat de YVestduitse strijd krachten faciliteiten in Frankrijk hebben gekregen, in het bijzonder voor de vestiging van opslagplaatsen. Nieuwe regelingen van deze aard zijn in de toekomst niet uitgesloten. Men legde er de nadruk op, dat de Franse regering er volledig begrip Vrolijke revue met „eigen krachten" Het moet wel een bijzonder vrien delijke school zijn, die Barbara-ULO aan het LevendaaL Vol geestdrift zongen de leerlingen: „da steht das Glück voor der Tiir und ruft dir zu: „Guten Morgen", Tritt ein und vergisz de ine Sorgen" Ze zongen het op de feestavond, die zuster M. Thérèseline werd aan geboden bij gelegenheid van haar zilveren kloosterjubileom. De meis jes en niet alléén de MULO-leer- lingen hebben een proeve gegeven van de goede sfeer, die er op school heerst en daardoor gaven zij de volle eer aan de jubilaresse. Daarvan wilde de meisjes ten eeu wigen dage getuigen, door haar de eer te geven, die alleen de groten der aarde te beurt valt; haar naam werd verbonden aan een nieuw plein in een wat onwezenlijk Leiden. Om te herinneren aan de betekenis van dit feest, zong 'n koor van meis jes aan het oegin van de avond een „kloostercantate" op tekst van Jan Vermulst. De voorzitter van de Cu- nerastichting, de heer J. Lijten, richtte zich tot zuster Thérèseline met woorden van vreugde, dank en gelukwens. Vreugde om de besliss- sende keuze, die de jubilaresse 25 jaar geleden deed; dank voor zoveel offervaardigheid, toewijding en ener. gie, sindsdien in dienst gesteld van de haar toevertrouwde taak. Spr. wenste haar geluk, dat het haar gegeven was, zich zoveel jaren te geven, maar hij deed vooral zijn wensen uitgaan naar de toekomst. Voorts sprak de heer Lijten wel komstwoorden tot deken W. P. M. Haring, pastoor W. E. Blok, rector L. Verbeek, de heer A. Doeswijk, voor zitter van het oudercomité, comité leden en familieleden van zuster Thérèseline. Hierna was de weg vrij voor het programma. Het begon met drie dansjes, waarvan een boerendansje in „Calypso-style" wel het aardigste Onthullingen. Maar dit was nog maar hors d'oeuvre. Speciaal voor hèt gebeuren van de avond was het Leidse wegenplan even Lady Mountbatten, die vier dagen geleden in Noord-Borneo is overleden, heeft de zeemansbegrafenis gekregen, die zij in haar testament had ge vraagd. Haar stoffelijk overschot is vanaf de torpedobootjager „Wakeful" toevertrouwd aan het Kanaal, ongeveer twintig kilometer buiten Ports mouth. De plechtigheid werd bijgewoond door prins Philip. voor heeft, dat de Bondsrepubliek, door de betrekkelijk geringe omvang van haar grondgebied, gedwongen is om te trachten faciliteiten in andere Navo-landen te krijgen. gerealiseerd. Het vond plaats aan de Barbarastralat, voor het 'Barbara- sportpark, tegen over de Voorzienig- heidsbrug. Het is voor iedereen een onthulling geworden. Zelfs KRO-t.v. en radio toonden him belangstelling voor het grote spectakel, evenals tal van prominente figuren. Onder hen waren een Sjah en zijn gemalin Rare Fi'ba. En, nadat de radio-reporter een geestig interview gehad had met de architect van een nieuwe vleugel aan de school, verrichtte mevr. Van Goey tot Kwaay Van Wijngaarden ingeleid door het kamerlid, me vrouw Van Hooien tot Strooien Zwartjes de grote onthulling. Een fleurig straatnaambordje „Zuster M. Thereselineplein". Maar er moest méér onthuld worden en toen een tweede laken werd weggetrokken werd een beeldengroep zichtbaar, voorstellend Zuster Thérèseline, in volledige overgave melkflesjes uit reikend aan de jeugd. Als dank voor haar zorgen ontving de jubilerende zuster een radiotoestel. Een en ander lokte op het toneel en in de zaal het „Melklied" uit en er werd een spandoek opgestoken: „Met Melk Meer MULO Meisjes". Dit was wel het meest geschikte mo ment voor korte toespraken. De heer A. Doeswijk, voorzitter van het oudercomité, zei de jubilaresse dank voor alles, wat zij voor de kinderen gedaan heeft. Dat is soms meer dan haar plioht geweest, want verschil lende malen had ze teveel van haar krachten geëist. Namens de oud-leerlingen sprak Jos van Harteveld, die in tegen stelling tot vroeger enige ogen blikken aandacht van de zuster vroeg. De dank was simpel maar diep-gemeend; „Als we nu aan de MULO denken, dan denken we aan U". Spr. liet haar woorden vergezeld gaan van een attentie. Eerste optreden. Een van de „toekomstige leerlin gen" bood hierop bloemen aan. Na een potpourrie van schoolliederen, trad het schoolorkest „M 3", de Mulo Melody Makers" voor het eerst in het openbaar op. Ook dit is een onthulling gewor den. Het orkest werd „bijeengeraapt" op verlangen van de oudercomité's. Toen het in december 1959 werd op gericht hadden de meeste leden nog nooit samengespeeld en velen kon den ternauwernood noten lezen. De heer A. Brunt, geassisteerd door H. Rijnbeek, hebben hen in korte tijd dat alles bijgebracht en het optreden werd beloond met veel dankbaar ap plaus. Het standbeeld is alweer weg en de doop van het nieuwe plein is verge ten: zuster Thereseline wordt be dankt voor haar goede zorgen en dat is een ernstig moment. De bezetting: piano, guitaren, blok fluiten, accordeons, tamboerijn, ma- racca's en triangel, was wat wonder lijk. Dat was ook het effect maar het oudercomité kan tevreden zijn. Er waren al een paar dansjes uit gevoerd en tot slot van het eerste programmadeel volgde er nog een: „Op een Perzische Markt" (Ketelby) een bonte schildering van exotische sferen. Na de pauze voerde een toneel groepje een aardig spelletje op, geti teld: „Een vrouw vecht voor haar ge luk". Het ging over een paar „aard appels", die de aardappelziekte kre gen voor een half miljoen per jaar. Voor de entr'actmuziek tussen de twee bedrijven zorgde het schoolor kest „M 3". Tot slot van deze heerlijke avond sprak zuster Thereseline een welge meend dankwoord tot allen, die had den meegewerkt aan de voorberei dingen voor dit feest. Twee arbeiders getroffen Vanochtend is de 57-jarige voorman- flesseninnemer van de Sterovita Melkfabr. W. H. Meyer uie de 3e Oos- terparkstr., bij een bedrijfsongeval op de Oranje Vrijstaatkade te Amster dam om 't leven gekomen. Een me de-arbeider, de 45-jarige W. van der Steeg uit Utrecht, liep zeer ernstige verwondingen op. De twee mannen wilden een aan hanger, die geheel beladen was met kratten met lege melkflessen, zo ma noeuvreren, dat hij aan een even verder staande trekker kon worden gekoppeld. Waarschijnlijk door het ongelijke wegdek ter plaatse, kantel de de aanhanger plotseling en ver pletterde Meyer, die geheel onder het gevaarte terecht kwam. Ook de Utrechtse arbeider kwam er onder, maar zijn hoofd bleef vrij. Onmiddel lijk snelde een groot aantal arbei ders uit de fabriek toe, dat er in slaagde de aanhanger zover op te vij zelen, dat de getroffenen bevrijd konden worden. Meyer moet op slag dood zijn geweest. Voor het leven van v. d. Steeg wordt gevreesd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7