ITALIANO Het feest der saamhorigheid de lekkere Per 1 april: voorschot op A.O.W. en A.W.W. Met een lach en een lied ,,afscheid van hei vlees'' Eenmaal in het jaar wordt in het rijk der zotheid de sleur gebroken én radicaal ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Nog: een paar uurtjes en de Romaanse landen, de Latijns- Amerikaanse, de Duitse Rijn streek en ook onze landgeno ten beneden de grote rivie ren staan enkele dagen op hun achterste benen. Dan ondergaat iedere sterveling een volkomen metamorfose: de bedeesde, gesloten boek houder wordt een gevierde harlekijn, de gerespecteerde dokter stroopt als domino rond en het onopvallende meisje uit de manufacturen zaak dartelt als een nymph aan de arm van een piraat met-één-oog die een dag te voren zijn pupillen in de eer ste klas vol eerbied jegens de wetenschap en jegens het meesterlijk gezag de tafel van vier had laten opdreu nen. De directeur van de boe renleenbank gaat getooid met de gouden narrekap, omdat hij als „buutereedner"-kampioen in een voortreffelijke „buutereed" van zijn ervaringen als getrouwd man heeft verteld, de kruidenier danst met de dochter van de levensverzekerings agent de karnemelksepappolka, de directrice van het rusthuis en de kos ter amuseren zich als the Beauty and the Beast en een mijnwerker in goudlivrei speelt verstoppertje met een kokette Marie Antoinette, die men niet zou herkennen als de plaat selijke PTT-kantoorhondster. Dit wervelende leven wordt ombruist door al dan niet mousserende dran ken, maar men hoort wel eens zeg gen, dat dit niet waar is. De noorderling, die in deze maal stroom is geraakt en desondanks keurig zijn plooi behoudt, laat de strijdvraag over het bruisen graag in het midden, evenwel blijft hij zich bezig houden met het achterha len van de eventuele doelstellingen van deze van de kook geraakte ster velingen. Zo kan hij een passerende apache aanspreken en hem vragen naar de aanleiding tot deze ongewone gedragingen. Hij mag dan van geluk spreken als hij hét er levend af- zelfs in deze dolle dagen, een maxi mum aan beheersing toont zou hem kunnen zeggen, dat dit „Carnaval" is, een gebeuren dat geen uitleg duldt, maar dat men eenmaal in het jaar ondergaat als een roes, waar voor het normale levensritme wordt onderbroken. Wij kennen mensen, die hierop zouden antwoorden: „O, juist ja" De humor, die bevrijdend werkt Het is een onvoorstelbare wereld voor hem, die alleen maar schiettent, de carrousel, de dikke dame en de palingkraam van de Hollandse ker mis kent. De gemoedelijke mens van het zuiden die altijd wat meer de zonzijde der dingen ziet dan de zo nen en dochters van de noordelijke vlakte, waar men zich meer beschut tegen de invloeden van buitenaf, kapt graag even met de sleur en is in de dagen vóór Aswoensdag een actief onderdaan van het grote rijk der zotheid, waar de humor bevrij dend werkt, omdat men alles mag zeggen wat anders niet zo gemakke lijk gezegd kan worden. Het sterkste vinden wij dit bij de verschijning van de „buutereed- ner" van een stad of dorp in het Limburgse. Op de buutereedner hebben zijn stads- of dorpsgeno ten al hun hoop gevestigd, want als de man de zotskap op het hoofd heeft kan men hem niets meer kwalijk nemen, omdat hij nu eenmaal stapelgek is. Tjeu of Wies bestaan niet meer, er is al leen een nar, die zich alles kan permitteren om met zijn humor de draak te steken met zichzelf en anderen, wantoestanden te hekelen en op gevoelige tenen trappen. Ze zullen het zich lang niet allen be wust zijn, die uitbundige camaval- vierders, dat zij met hun verkleed partijen, vermommingen en maska- rades gewoonten in stand houden die al honderden jaren in alle mogelijke streken van onze aarde hebben ge golden. Het is algemeen menselijk en zo oud als de wereld, dat men zich eens voor een korte tijd wil los maken uit het alledaagse om volop van het leven te genieten. En wan neer kan dat beter dan aan het be gin van een nieuwe lente! HET IS EEN prachtig woord: Car naval, maar niemand weet er het fijne van als het erop aan komt de betekenis af te leiden. Met de vasten voor de deur zou men kunnen zeg gen, dat „Vlees, vaarwel" hier op zijn plaats is (caro: vlees, vale: vaar wel). Eenzelfde geest ademt de ver klaring van geleerden, die het woord laten komen van het Toscaanse „car- nevale", misschien carnelevale, ont staan uit carnelevare: het opruimen van het vlees. Er is echter ook veel te zeggen voor carnaval als verkorte vorm van „carrus navalis", dat scheepskar betekent. Deze vaar- (voer)tuigen luisterden reeds in het oude Griekenland en Egypte in pro cessies de lentefeesten op en als „Blauwe Schuit" reden ze al door de middeleeuwen en kregen een gro te faam in de carnavalsoptochten b.v. van Keulen en Den Bosch. Hoe dan ook, het zuiden zet ge bruiken voort welke diep geworteld zijn. Vroeger ontaardde een en an der zich nog wel in barbaarse volks vermaken als „haanslaan" en „gans rijden", een overvloed aan spijs en drank deed de geestelijke en wereld lijke autoriteiten nogal eens in het geweer komen en de Reformatie ver oordeelde de hele carnavalske blijd schap als Roomse superstitie, de scherpe kantjes zijn er nu wel vanaf. Dit is een enorme carnavalswagen uit de optocht van Viareggio. De Grote Vier tonen zich aan de wereld als vredesengelen met een olijftak in de band, maar de hand op de rug omklemt een atoombom. De vrede wordt voorgesteld door een angstig wezentje (op zichzelf al een reus als men de mensen er rondom mee ver gelijkt) op een vlotje, dat wordt om zwermd door verraderlijke haaien. schóuwd en dus doodde men in hem de god, die dan als nieuwe koning herrees. Zijne Hoogheid is geen losbol Prins Carnaval is het symbool van het gezag, dat een ware vie ring van een carnavalsfeest aan banden houdt. Als een volksme nigte drie dagen achtereen in ge meenschap de bloementjes buiten zet, dan is het te begrijpen, dat die uitgelatenheid niet tot onge reglementeerde wanorde mag voeren. Er is dan ook orde, al draagt die het karakter van de zotheid. Op de lie van de 11e maand treedt een Raad van 11 in werking. Met nadruk verklaart men, dat de 11 geen troepje los bollen is, maar eerbiedwaardige burgers, die leiding geven aan de schetterende feestvreugde van him misschien niet zo eerbied waardige medeburgers. De Prins bekrachtigt deze uitspraak door een proclamatie en neemt dan de sleutels van de stad en daarmee het gezag voor drie dagen over. De honorabele Prins wordt ten on zent niet meer een kopje kleiner ge maakt, maar het kan gebeuren, dat een stropop die heus niet per se de prinselijke trekken hoeft te bezit ten op de markt wordt verbrand en dan later op een mesthoop of in de rivier terechtkomt. Anton van Duinkerken heeft het ergens m zijn boek „Verdediging van carnaval" gezegd. „Dit feest is meer dan een maatschappelijk of nationaal gebeuren, het raakt niet slechts een mensengroep, maar het betreft de mensheid zelf in haar geheel. Het is de jubel om de eeuwigheid der len te." En zo is het! Laten wij hier aan denken als wij straks met groepjes (of alleen) naar het zuiden afzakken om ons te laten opnemen in de stroom van algemene vrolijkheid en we onze particuliere belangen even In Viareggio in Italië schijnen de hoofden van Eisenhower en Chroesjt- sjef nogal tevreden te zijn over hun gezelschap. In Viareggio weet de be volking er elk jaar weer bar veel van te maken. vergeten in die carnavaleske mani festatie van menselijke saamhorig heid. Verder neemt u er maar ge rust eentje,het is reglementair. Saturnalia Het is zeer wel mogelijk, dat ons carnavalsfeest een vermeniging is van het Romeinse lentefeest en het offerfeest van de Germanen. Het Saturnalia-feest werd te Ro me omtrent de jaarwisseling ge vierd ter herdenking van de „gou den tijd", toen Saturnus, de Zaai- god, regeerde en het een paradijs op aarde was. Ook in christelijke tijden is het Saturnalia-feest nog lange tijd in gebruik gebleven; de nawerking daarvan is ons carna valsfeest is dus erg aannemelijk.. Bij de Saturnalia kwamen al maskers te pas, zoals we dit nu ook gewend zijn. Vooral dierenmaskers zijn erg populair bij het carnaval. Ze leiden vaak tot grappige fantasieën en ook tot dierlijke caricaturen van bekende personen. Dierenmaskers hebben al tijd een grote plaats bekleed in de gebruiken van primitieve en ook van meer ontwikkelde volken. Interes sant is het te zien, dat men in de maskers tot uitdrukking wil brengen de eigenschappen van dieren die de menselijke overtreffen: de kracht van de leeuw, de vlucht van de ade laar verklaren de verering van die ren als goddelijke wezens. In de mid deleeuwen was het verboden, als die ren gemaskerd rond te lopen en ze ker niet als herten of bokken. Ook gold een verbod voor de vrouwen, zich als mannen te verkleden. T\E FIGUUR VAN EEN Prins Car naval heeft veel weg van die uit de dagen van keizer Nero, toen tij dens de Saturnalia door loting een „rex bibendi" werd aangewezen, een koning, die volop mocht smullen en genieten en aan wie iedereen moest gehoorzamen. De feestperiode eindig de niet zo best voor de man; hij werd opgeruimd en gewelddadig ter dood gebracht. Later vond men dit een beetje de spuigaten uitlopen en in plaats van de rex bibendi werd als plaatsvervanger een stropop ver brand. Het was een veelvoorkomend verschijnsel in de oudheid, dat een koning voor slechts één jaar werd benoemd en daarna verwijderd om vervangen te worden door een Op volger, die de krachten van het nieu we jaar moest vertegenwoordigen. De koning werd als goddelijk be- 19 cent per rol. EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N V. SNEEK (Advertentie) In Bergen op Zoom, of „Krabbe- gat" zoals het deze dagen heet kan men er ook mee overweg. Voor velen geldt dit als „het" carnavalsfeest van Noord Brabant. In deze optocht van enkele jaren geleden rijdt ook spuit 11 mee. V HOORNTJE „Nee, dat is de bedoeling niet. Maar had je ze vroeger ook niet met een soort varkensblaas en belletjes dan?" .Nou, dat zijn meer tamboe rijnen, hoor"; de winkelier werd wTang en verwees naar een speel goedwinkel. Tóch heeft die mislukte klant zijn carnaval gehad. Wij twijfelen er niet aan. En gaat u ook maar gerust, al kunt u geen trompet van een piano onderscheiden, want ze zijn daar in het zuiden op het ogenblik allemaal gek, o pardon: zot. EEK. De uitkeringen van de Algemene Ouderdomsverzekering en de Alge mene Weduwenverzekering zullen met ingang van 1 april worden ver hoogd. Daar het niet mogelijk is de wettelijke voorzieningen, die voor een verhoging van de uitkeringsbedragen noodzakelijk zijn, voor de betrokken datum te treffen, zal de regering ver moedelijk besluiten per 1 april (de datum van de huurverhoging) een voorschot te verstrekken aan de ouden van dagen en de weduwen. De verhoging van de uitkering zal waarschijnlijk bevatten een compen satie voor de huurverhoging en een percentage, gelijk aan de gemiddelde loonstijging in het bedrijfsleven. Jean Gabin opgenomen in 't Legioen het punt van vertrek. Er valt^H I niet erg veel te pakken. Met een flinke tas komt u een heel eind! Een I oude pyjama, een sjerp, een nacht- I muts en vanzelfsprekend een feest neus kunt u als enige bagage mee- I nemen en u wandelt straks als een volbloed 18e eeuwse sansculotte door I de straten van Maastricht, Venlo, Düsseldorf en Keulen. Want u gaat toch ook naar het zui den, naar „de" carnaval? U bent toch HP -M'JM niet voldaan na de vastenavond van I uw vereniging, waar eerst lekker even nog vergaderd moest worden, %*,--• LjKH waarna koffie en koekjes rondgingen F en gezamenlijk het loflied van „Ma- Hjyt f M rina" gezongen werd? Of vindt u het al weer behoorlijk welletjes na 't aanschouwen van een ^■toneelstuk, waar- tranen van ontroering en felF jEB&. f&sr JH medeleven met de Jj^m miskende nft persoon langs de lom* wangen gleden? Zulke carnavals- vieringen treft men in onze noordelijke en weste- gg| lijke streken óók aan, aangevuld met „een gezellig samenzijn" voor de i pretmakers. Vraagt u deze dagen Jjt jÊÊÊ maar eens aan een kruis- of klaver- I jasser of hij carnaval heeft gevierd. jJSa U zult in een paar stralende ogen lÉfmll kijken. „Nou en of", zal de man zeg- gen en als overtuigend bewijsstuk toont hij u beslist een karbonade. BB „Heeft u misschien wat van die klepperdingen, kastanjetten heten ze I geloof ik", hoorden wij laatst in een u't';U voortreffelijke winkel, waar met 1 bladmuziek en muziekinstrumenten I in een behoefte wordt voorzien. De I winkelier bekeek zijn klant en trok een twijfelachtig gezicht. „Ik heb er hij krach- teloos. „O nee, het moeten goedkope I zijn, voor bij een carnavalvermom- I ming", antwoordde de klant De win- keiier opende zuchtend een la met pe filmacteur Jean Gabin (rechts) is onderscheiden met het le- winkeldochters en haalde er twee gjoen van eer. De eerste, die hem feliciteerde, was de acteur Noel-Noel met paar keurige zwa.r*e castagnetten uit wje jean Gabin opnamen maakt voor de nieuwe film „Les vieux de la „De laatste; uitstekend hout, met r Vieille" gelakt, voor een vijf en zeventig".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4