DE ANDEREN BEELDHOUWKUNST OP KEUKENHOF WÊ San LTjjyiE HV balm 5 Grootse 5e mei-viering Overtreding Wet op Afbetaling Ontvangen van.. Géén uitstel van huurverhoging 5 o 0 0 Q 1 HET LELIETJE DER DALEN Wat een leuk jasje ZATERDAG 27 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 De op 20 januari op de Vlieland ge- Estrande „Lie Vrouwekerk" is gister en van de elementen, die het ka- kunnen worden opgesteld, zoals tot avond weer vlot getrokken. Door rakter van een „nieuwe Keuken- voor 1956 wel het geval was. Men middel van winches, die aan twee hof" ieder jaar weer sterk heeft be- verkreeg toen medewerking van het verankerde kabels ter lengte van 600 invloed, was dat van de beeldhouw- departement van Onderwijs, Kunsten meter waren bevestigd, werd vanaf kunst, waarvan op het terrein steeds en Wetenschappen, dat aankopen het schip meegeholpen om vlot te ko- weer een aantal voorbeelden tentoon deed van Nederlandse sculpteurs, en men. Het schip meet 7000 bruto re- gesteld waren. die alvorens ze ergens een plaats gisterton en hoort toe aan de Ver- Niet alleen gaven en geven te geven in Keukenhof exposeerde, enigde Scheepvaartmaatschappij te ze een eigen karakter aan de expo- Dit gemis aan „Nederlandse" beel- Den Haag. Het wordt door de sleep- sitie maar bovendien boden ze ja- den, doet zich daarom zo sterk voe- boten „Holland" en „Doggersbank" ren lang een aangename gelegenheid len, omdat de Nederlandse sculptuur naar Rotterdam gesleept, waar het aan de bezoekers om kennis te maken zich inmiddels in een grote belang- zal dokken, met de, meestal moderne, beeldhouw- stelling in binnen- en buitenland kunst. mocht gaan verheugen. Dank zij de medewerking van de Franse regering heeft het Keuken- Wat verwacht de vreemdeling, die hof-bestuur dit seizoen weer zeven- in Nederland een zo bij uitstek Ne- tien nieuwe beelden in bruikleen ont- derlandse aangelegenheid bezoekt als vangen uit Franse musea. Daaronder de Keukenhof, in deze omgeving an- zijn werken van Charles Despiau, Pa- ders te zien, dan een ornamentering blo Gargallo, Henri Laurens, Ossip die representatief is voor de Neder- Zadkine en Joseph Bernard. landse beeldhouwkunst? Het moet hem dan een teleurstel- Hoewei we de welwillende geste ling worden, dat hij op dit terrein van de Fransen zeer weten te waar- niets ziet, dan wat al eerder elders deren, willen we er toch onze spijt werd tentoongesteld. Dit als een ge- over uitspreken, dat er niet meer volg van het feit, dat de Nederlandse zou dan handelen in de geest van werken van Nederlandse kunstenaars beeldhouwers over het algemeen enkele bestuursleden, die in de toe- overstroomd zijn met opdrachten komst steeds één (ander) land willen voor versierende kunst, waardoor het laten exposeren, waardoor het aan- hun laten we hopen voorlopig trekken van .beeldbouwwerken „voor- cnmogelijk is, zich te bepalen op de deliger" zou worden en een meer vrije kunst. „officiële zaak". Uit zakelijk oogpunt bezien, zou w I^eukenhof mag dan geen Sonsbeek op deze wijze de Keukenhof, als trek- r zijn, waar men van heinde en pleister voor honderdduizenden, iets Q verre heentrekt om de beelden te kunnen zijn voor de beeldende kunst. - gaan zien, maar zou deze nationale terwijl deze jaarlijks een belangrijke bloemententoonstelling niet bü- bijdrage zou kunnen leveren aan het voorbeeld door het uitschrijven van „nieuwe gezicht", dat het bestuur de een prijsvraag de Nederlandse nationale bloemententoonstelling zich ■■tf handcrème (Advertentie) sculptuur kunnen aanmoedigen? Men voorstelt te geven. Sneeuwvacantie voor twee prinsenkinderen Vele mogelijkheden In de Elf provinciën zijn en wor den vanwege het „Nationaal Comité Viering Bevrijdingsdag 5 mei 1960" bijeenkomsten voor gemeentebe stuurders en verenigingsbestuurders belegd om mogelijkheden voor de viering van de bevrijdingsdag te be spreken. Een deskundige van het co mité houdt tijdens die bijeenkomsten inleidingen, die er op gericht zijn tongen en ideeën los te maken. Daar naast worden, mede met behulp van maquettes, suggesties voor feestelijk heden, wedstrijden, optochten, voor stellingen en bals gegeven. Het bureau heeft affiches laten drukken om de burgerij op te wek ken aan de feestelijkheden van 5 mei 1960 deel te nemen. Voor de oudere lagere-schooljeugd verschijnt een boekje „Volk in Ver- Prins Rainier en prinses Gracia van Monaco genieten met hun kinderen drukking en Verzet 1940-45" en prins Albert en prinses Caroline van een onbezorgde vakantie in het Zwit- serse lustoord Schönried. Koning winter zorgt hier voor een oprechte sneeuwpret. voorts een door hen te spelen 5 mei sprookjesspel van Jan Meilof. Van wege het rijksinstituut voor oorlogs documentatie verschijnt het boek „Toen194045" voor de rij pere jeugd. Een bevrijdingsspel voor amateurs „Gebed om Vrijheid" is in overheidsopdracht door Ben van Eijsselsteyn met muziek van Hans Schouwman en choreografie van Han Rijnbeek geschreven. In de afgelopen nacht is" een in- Bij de wet op de afbetaling van verdachte in 1958 maar liefst 252 van 1956 is bepaald dat de verkoper van deze overtredingen had begaan. Deze goederen op afbetaling van de koper waren echter niet tenlastegelegd. een bepaald bedrag als aanbetalings- De president wees er op dat de wet som moet eisen alvorens de goede- tot stand is gekomen om het publiek ren mee te geven. Hiertegen wordt tegen zichzelf te beschermen en de echter veel gezondigd en het gevolg officier van justitie meende dat het is dat de Economische Kamer van de ook een vorm van oneerlijke concur- Haagse rechtbank diverse van deze rentie is als men zich niet houdt aan braak gepleegdln het kantoor van de gevallen te behandelen krijgt. de bepalingen. Hij vorderde 5000 Ontvanger der Directe Belastingen Zo moest een textielhandelaar uit boete en storting van 7500 als aan de Jan Smitslaan te Eindhoven. Leiden zich verantwoorden omdat hij waarborgsom met een proeftijd van De daders zijn langs tot dusver on- karpetten, radio's wasmachines en drie jaar. De verdachte voerde nog bekende weg het gebouw binnenge- stofzuigers had verkocht zonder de aan dat door deze wet vorig jaar zijn Q drongen. Zij hebben een gat gebrand aanbetalingssom te innen. „Ik heb de omzet met 150.000 was teruggelo- in een zijwand van de brandkast, aanbetalingssom wel verlangd, maar Pen- waarna zij zich meester maakten van niet gekregen", was het verweer. Bij Een winkelier uit Leiderdorp stond een bedrag van 23.700. een onderzoek was gebleken dat de terecht, omdat hij drie televisietoe stellen zonder aanbetalingssom had afgeleverd. Deze verdachte had een fonkelnieuw verweer, namelijk dat hij korting op deze toestellen had verleend en dat hij deze korting had beschouwd als het aanbetalingsbe drag. Dit was dus een aanbetaling met gesloten beurzen. De officier van justitie wilde hier echter nie* aan en hij vond dat de verdachte zelf ten minste zijn beurs maar eens goed moest open maken, getuige de eis van 750 boete en storting van 1500 waarborgsom met drie jaar proef tijd. Uitspraken 14 maart. MODENIEUWS UIT ROME Evenals de andere Romeinse mo deontwerpers heeft ook het huis Rapnano thans zijn nieuwe model len voor het komende voorjaar ge toond. Links: Deze tailleur van zacht- rode wol heeft aan de zoom van het jasje een franje-rand. De halve raglanmouwen zijn verbonden door een over het lijfje lopende dwarse plooi. Het lijfje heeft ook twee imi-» tatle-zakken. Rechts: Een middagjapon van witte natuurzijde versierd met vro lijke rode rozen. 0 0 0 0 0 0 0 0 De regering ziet geen reden om de r huurverhoging, die volgens het voor- U stel op 1 april doorgevoerd zal wor- den, uit te stellen. Zij meent dat de 0 verhoging per 1 april verantwoord en technisch uitvoerbaar is. Dit schrijft Q minister Van Aartsen in zijn memorie - van antwoord over het betrokken n wetsontwerp aan aan de Tweede Ka- r mer. n De huurverhoging gaat volgens de U minister gepaard aan verlaagde sub- sidiëring van de woningbouw. Ge- U streefd wordt naar terugkeer tot nor- male verhoudingen. Voorts worden Q enige correcties aangebracht op het sedert 1940 gevoerde automatische Q systeem van huurverhoging teneinde een evenwichtige huurmarkt te ver- n krijgen. r De regering overweegt een deel van de huurverhoging van vooroor- U logse woningwetwoningen te bestem- jr men voor een fonds voor groot on- U derhoud en verbetering. Door het omslaan van een ri- JZ vierboot in een kanaal nabij Citta- U gong in Oost-Pakistan zijn woensdag ten minste twintig mensen verdron- 0 ken. De boot was met zestig mensen, onder wie vijftien vrouwen en twin- Q tig kinderen, op weg naar een Hin- - doe-feesL EERST TOT TIEN TELLEN krijgt, heeft zo'n brief geen nut". Hij: „Zo, nou ik heb aan Hans en Gerda geschreven, hoe ik over deze zaak denk. Ik moet hen toch eens laten zien, dat ze tegenover ons niet alles kunnen permiteren, dat moest er nogeens bijkomen! Piet kan de brief nog wel even posten voordat ie naar bed gaat, dan heb ben ze hem morgen vroeg nog". Zij: „Zou je er niet liever nog een nachtje over slapen? Het zijn Het is inderdaad waar, dat men een brief moet schrijven als men hiertoe wordt aangezet en als men door het schrijven van' zo'n brief zijn gemoed wat kan opluchten. En tóch is het beter, dat men de brief laat liggen tot de volgende morgen. Na een nacht van slapen en rust ziet men namelijk de dingen vaak geheel anders dan de avond te vo ren. Liever een moment wachten, toch oude vrienden van onsdan een vriendschap op het spel te misschien is er werkelijk wel een misverstand. Hij: „Onzin, je moet het ijzer sme den als het nog heet is. Als je weer een nuchtere kijk op de dingen zetten. Een toornige en een opmer king zonder overleg zet men nu een maal op hetzelfde ogenblik op pa pier wanneer dit in de brein op komt. PRAKTISCHE ADVIEZEN VOOR HET HUISHOUDEN Denk om de tafel. Het is een beetje omslachtig, altijd een onderzettertje te moeten pak ken steeds als u een kopje thee wilt drinken. Als u uit een stuk schuim rubber een ronde schijf snijdt zo groot als de bodem van de theepot en deze tegen de bodem plakt, kan de theepot rustig overal op tafel worden neergezet. r -- Kristalheldere brilleglazen. Als u uw brilleglazen kristalhel der wilt hebben, dan kunt u ze het best een seconde in warm water houden. Smeer dan wat zeep aan een vinger en was de bril ermee af. Naspoelen en droogwrijven en u zult zien wat een verwonderlijk re sultaat het geeft. Het is nog wel winter, maar dat neemt niet weg, dat we toch wel kunnen genieten van enkele bij zonder mooie bloemen (planten). Hoewel wij het lelietje der dalen meestal volop in bloei in ons bezit krijgen, is het echter ook mogelijk dit plantje zelf in bloei te trekken. Daarvoor is januari al een goede tijd. We schaffen ons kiemen of bloei- neuzen aan, die in bosjes geleverd worden. Het is van groot belang deze van een solide firma te be trekken, daar we anders kans lopen bladneuzen te ontvangen die het zelfde model hebben, doch smaller en langer zijn en dat is voor een leek moeilijk waar te nemen. Neuzen en wortels. We gaan als volgt te werk. In een kistje planten we de -neuzen ongeveer 2 3 cm. uit elkaar, na vooraf een stukje van de wortels te hebben afgenomen. Ze ontwikkelen zich zeer goed in mos, maar aarde kunnen we ook gebruiken, doch dan liefst 2 delen bladaaTde, 2 delen tuingrond en Va deel scherp zand. Na het planten moeten ze afgedekt worden met een laagje aarde of mos van ongeveer 4 5 cm. dikte. We leggen over het kistje een glasplaat, nadat eerst de opper vlakte van de aarde vochtig gemaakt is met lauw water. Vervolgens wordt het kistje zo warm mogelijk geplaatst, b.v. vlak achter de ka chel of naast de verwarming, waar een temperatuur heerst van onge veer 70 80 graden F. Deze warmtegraad is nogal hoog en daarom moet er goed gegoten worden, maar vooral niet met koud water. Het beste is wel dit geregeld te doen met de bloemenspuit Bl|jf er op letten. Nu is het beslist noodzakelijk het kistje goed in het oog te houden, want het grondmengsel mag vooral niet uitdrogen. Dit en grote tem peratuurschommelingen kunnen de oorzaken zijn van een totale mis lukking. Zodra de jonge spruiten zicht baar zijn geworden, 'moeten ze ver huizen naar een plekje voor het raam in het volle licht, aldaar kun nen ze dan verder tot ontwikkeling worden gebracht. Krijgen we lelietjes der dalen bloeiend in ons bezit, dan hebt u heel wat minder werk, want dan hoeft u verder niet anders te doen dan ze lauw water te geven en af en toe wat mest. Na de bloei kunnen ze in de tuin geplaatst worden, waar ze dan* hopelijk volgend jaar weer tot bloei gebracht worden, zpals boven omschreven. Vaal en dof geworden zwarte hef ten van messen worden weer als nieuw, door de heften (dus niet het lemmet) in koud water te zetten, waarin een beetje overmangaanzure kali is gedaan. Na een paar uur uit halen en na ze gedroogd te hebben inwrijven met zwarte was. Opwrij ven met een zachte doek. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Boekweit wordt eigenlijk vrij weinig gebruikt wat jammer is, want de eiwitten die ze bevat, zijn hoogwaardig en het B. vitamine ge halte is ook belangrijk. In de vorm van grutten of meel kan boekweit tot allerlei smake lijke gerechten worden verwerkt. Grutten kunnen op dezelfde wijze en in dezelfde hoeveelheden als griesmeel worden gebruikt en boek weit kan in combinatie met bloem heel goed voor het bakken van pan nekoeken, drie in de pan, trommel koek enz. worden genomen. Ook hartige gerechten kunnen met behulp van boekweit worden gemaakt (zie kaaskoekjes). ZONDAG: grapefruit, kalfsfrican deau, doperwten en aardappelen, koffievla (bonen in de week zet ten). MAANDAG: rest koud vlees, witte bonen, tomatensaus, aardappel croquetten, broodschoteltje met appelmoes (tutti frutti in de week zetten). DINSDAG: rode kool, verse worst, rauw gebakken aardappelen, tut ti frutti. WOENSDAG: zure haring, andijvie, aardappelen, boekweitepap. DONDERDAG: kaaskoekjes, bloem kool, aardappelpurée, muesli. VRIJDAG: gebakken bokking, ge mengde sla, aardappelen. ZATERDAG: risotto, fruit. RECEPT: BOEKWEITEPAP 1 liter melk, 100 gr. grutten on geveer 4 eetlepels suiker, wat zout (dun stukje citroenschil of wat ka neel). De melk met wat zout (en ci troenschil of kaneel) aan de kook brengen. De grutten er in strooien en in ongeveer 10 minuten zachtjes gaar koken. (De citroenschil eruit halen). De pap met suiker op smaak afmaken. Een heerlijke smakelijke variatie is om 100150 gr. geweekte ge droogde abrikozen of pruimen door de pap te scheppen. Ook gestoofde peertjes smaken er uitstekend bij. KAASKOEKJES 2,5 dl. melk, 60 gr. grutten, zout, een kleine ui, 100 gr. geraspte kaas, aroma, boter, bloem. De melk aan de kook brengen met iets zout. De grutten er in strooien en in ongeveer 10 minuten zachtjes gaar koken. De ui schoon maken, snipperen en in boter gaar maar niet bruin bakken. Ui en ge raspte kaas (en desgewenst aroma) door de grutten mengen. De massa uitstrijken op een met water omge spoelde platte schaal en laten af koelen. Kort voor het gebruik ge lijke stukken ervan snijden. Deze door bloem wentelen en in de hete boter in de koekepan aan weers zijden bruin bakken. Iedere vrouw wil wel eens iets aparts dragen, maar het is dikwijls moeilijk om Iets passends te vinden. Toch zijn er verschillende creaties die echt de moeite waard zijn, zonder dat zij het al te bont maken. Zo hebben we hier een bui tengewoon leuk jasje ver- vaardigd van zwaar linnen en bij uitstek geschikt voor het zonnige seizoen. De kleur is fraai blauw, terwijl kraag en zakken getooid zijn met dunne helder witte biezen. Dit laatste maakt het jasje tot iets aparts. Zo zien we weer, dat het dikwijls de kleine dingen zijn die een kledingstuk zijn charme ge ven. Zo'n jasje is heerlijk te dra gen over een luchtige blou se wanneer de temperatuur iets te fris begint te worden. Natuurlijk is het bij uitstek geschikt voor op reis, onze vakantie aan het strand, en zo meer. Dit is een jasje dat boven- SS-SSJW dien het voordeel heeft, dat VJ het' gedragen kan worden door onze jongedochters en. door ons zelf. Het is een vlot ding, dat niet direct aan leef tijd gebonden is. Wel aan de Persoon. Zij die ongeacht haar leeftijd graag vlot en modern gekleed gaan. kun nen dit dragen. Ons model toont het op een lange broek maar dat is natuurlijk niet noodzakelijk. Op »n rok doet het jasje het evengoed. Wie zou zö'n leuk ding niet willen bezitten? OHOHCHIOllOIIOOOllOnOllOIIOIIOIIOIIOIlOOIIOIIOIIOIICDIIOIIOIIOIIOIIOIIOr

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10