S)e CeidóeSoti/tci/nt Bonn zoekt militaire steunpunten toet... Spaanse plannen vallen niet in goede aarde Een dure getuige in proces v. R. Chroesjtsjef op schilderachtig Bali Er wordt gestopt met de stop Dibelius heeft wat gezegd! WOENSDAG 24 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14948 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: LC 'J. ROOZEN. BUREADS: PAFENGRACHT 32 Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red 20015. 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ 12.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 ct p. m.m. Telefoontjes f 1.5* Wal Washington mag, MAG BONN NOG NIET dat zij daarom in het achterland, in I gebied, waar de Ver. Staten vooruit- O/OUfC/0 geschoven bases hebben, ook bases wil bezitten. DUITS PERSCOMMENTAAR. veroverde zilveren medaille bond na te komen", aldus de mede- Het Westduitse onafhankelijke blad deling van de Westduitse regerings- „Die Welt" schrijft woensdag, dat de persdienst. bondsregering een ongelukkige stap heeft gedaan, toen zij de Spaanse re- Moreel niet te verdedigen gering ging polsen over Westduitse militaire depots in Spanje. De „New York Times" gelooft, dat jjet bericht hierover heeft ontstem men zuiver militair gezien mogelijk en zelfs ^^heid onder Duits- Uit Parijs, Londen en Washington komen berichten, waaruit blijkt, dat steekhoudende argumenten kan aan- jandg vrienden gewekt. West-Duitsland thans zoekt naar buitenlandse militaire faciliteiten. voeren voor het Duitse verlangen, Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken vooral als men let op het gebrek aan Zuiver praktisch gezien heelt ae heeft dinsdag te Parijs op een persconferentie verklaard, dat West-Duits- integratie in de Navo, doch politiek bondsregering uitstekende redenen land en Frankrijk reeds verscheidene maanden geleden besprekingen zijn bezien en zelfs vanuit het standpunt voor haar voorstellen, ln de twin- begonnen om de Bondsrepubliek in oorlogstijd het recht te geven in Frank- van nationale en militaire moraal is tigste eeuw is een gebied als dat van rijk voorraden te vormen en er gewonden te doen verplegen. De besprekin- het zeker minder dan wijs. Het sug- de bondsrepubliek te klem voor mi- gen duren nog voort. gereert, dat de Duitse regering twij- litaire oefeningen. Iberische Te Washington is van Amerikaanse officiële zijde verklaard, dat West- feit aan het vermogen van de Navo schiereiland daarentegen biedt ruim- Duitsland met Spanje de mogelijkheid bespreekt van het aldaar oefenen om West-Duitsland te verdedigen en te genoeg. Maar het was een mis- van zijn vliegers. De Navo in het geding r— vatting van de militaire deskundigen te denken, dat hun beslissingen alleen maar militair zouden worden beoor deeld. In het bijzonder in de demo cratische landen roept het denkbeeld op Spaanse grond pijnlijke herinne ringen op. NAVO WEET ERVAN. Het hoofdkwartier van de strijd krachten van de NAVO in Europa heeft woensdagochtend een verkla ring uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat het ervan op de hoogte is, dat,,verscheidene mogelijkheden" wor den onderzocht om te kunnen voldoen aan opleiding- en logistieke vereis ten voor de Duitse defensie. Het hoofdkwartier voegt eraan toe, dat het geen bijzonderheden kan ge ven over de aard van deze facilitei- Advertentie), ten of over mogelijke plaatsen. AMERIKA VOELT ER NIETS VOOR land hebben onderhandeld over 't aan de Bondsrephbliek toekennen van Uit goedingelichte bron in Wash- militaire bases, raketlanceerbases of ington verluidt, dat het „State De- faciliteiten voor de opleiding van partment" Bonn heeft laten weten, vliegers, onjuist zijn. dat de Ver. Staten niets voor Spaanse faciliteiten ten behoeve van West- „De Westduitse regering", aldus Duitsland voelen. In de eerste plaats deze mededeling, wil haar verplich- 70u een onderlinge regeling tussen tingen tegenover de Navo nakomen. West-Duitsland, als Navo-Iid, en Zij onderzoekt daartoe thans alle mo. Spanje de Atlantische eenheid kim- gelijkheden om te voldoen aan de nen benadelen en uitgelegd kunnen Westduitse behoefte aan bepaalde worden als druk om Spanje „via de militaire faciliteiten. De geringe om- achterdeur" in de Navo te krijgen, vang van het gebied der Bondsrepu- Bovendien zouden de Russen uit bliek en het feit, dat de Navo-strijd- een dergelijke overeenkomst zeker krachten nog niet in één verband klinkende propagandamunt slaan. opereren, hebben speciale moeilijk heden geschapen. Van officiële Engelse zijde wilde Het is hierom, dat de Westduitse men geen enkel commentaar op deze regering, in overeenstemming met de aangelegenheid geven, doch er be- ^avo, in de afgelopen jaren onder staat weinig twijfel aan, dat Enge- handelingen heeft gevoerd met de land sterk gekant is tegen het West- autoriteiten van aangrenzende lan- duitse plan. den, om tot een oplossing van deze Gadong die afkomsti* is van het Men begrijpt in Engeland niet, moeilijkheden te komen. Deze be- /-/// klopte OD de deur Indonesische eiland Madoera, werd waarom West-Duitsland militaire fa- raadslagmgen zijn thans gedeeltelijk géhoord via een zekere Robert de ciliteiten in Spanje nodig heeft, ter- beëindigd. Dinsdag sloot de openbare aankla- Visser, een voormalig ingezetene van wijl aan de andere kant een derge- - Westduitse regering heeft in ger in het proces te Boston, (V. S.), Soerabaja, die thans te Waltham. lijk Westduits voornemen oude ver- verband onderzocht of andere tegen de Nederlandse radiotelegrafist Massachusetts, woont, en die Engels, denkingen weer in het leven zou janden bereid zijn de Bondsrepubliek \y. v. R-, die wordt beschuldigd van Maleis en Nederlands verstaat, roepen. de militaire faciliteiten te verlenen, moord op de 23-jarige, gescheiden Gadong verklaarde de achttiende In dit verband wordt er aan her- Waaraan zij behoefte heeft. Amerikaanse Lynn Kauffman, in september 1959, te 7.30 uur 's avonds, innerd, dat Duitsland in de Spaanse Indien de Westduitse regering in eerste aanleg zijn aandeel af met het drie maal op de deur van de hut van burgeroorlog, toen het generalissimus ^it verband rechtstreekse onderhan- als getuige doen horen van de 33- mevrouw Kauffman geklopt te heb- Franco technische hulp bood, van de delingen zou openen, zou dit vanzelf- jarige Indonesische hutbediende Ga- ben. doch geen antwoord te hebben gelegenheid gebruik heeft gemaakt sPrekend geschieden in nauw overleg dong. gekregen. HU had haar een glas met voor het beproeven van nieuwe wa- mej. de Navo, daar deze militaire fa- Gadong, die zich in Thailand be- sinaasappelsap willen overhandigen, pens en strijd method en, die later in ciRteiten uitsluitend nodig zouden vond, was op kosten der Amerikaan- Nadat hij voor de derde maal had de tweede wereldoorlog werden toe- zjjn om West-Duitsland in staat te sc regering per vliegtuig naar Bos- geklopt kwam mevrouw Juanita gepast. ALLEEN MAAR BINNEN DE NAVO De Westduitse regeringspersdienst heeft dinsdag in een officiële mede deling gezegd, dat de persberichten, volgens welke Spanje en West-Duits- stellen zijn verplichtingen overeen- ton overgebracht, om te kunnen ge- Spector, de echtgenote van de Ame- komstig het Noordatlantische ver- tuigen. Soekarno en de topconferentie rikaanse professor Spector, uit een aangrenzende hut te voorschijn. Zij vertelde Gadong, dat mevr. Kauff man zeeziek was en zij nam het glas met sinaasappelsap van hem aan. De openbare aanklager hecht ge wicht aan de getuigenis van Gadong, Volgens betrouwbare kringen zal omdat hij stelt, dat v. R. op het ge- hij vermoedelyk wel, ondanks zyn noemde tijdstip zyn twist met Lynn vermoeidheid van dinsdag, voor de Kauffman had. HU zou haar hierbij Het leek wel of men de hele schil- terugkeer naar Djakarta op vrijdag, bewusteloos hebben geslagen en in derachtigheid van Bali „gemobili- zUn besprekingen met president Soe- die toestand via de patrUspoort, over seerd" had, toen Chroesjtsjef en Soe- karno beginnen. boord hébben gezet, karno dinsdag uit Surabaja op het De verdedigers van v. R. hadden vliegveld van Denpassar op Bali Misschien later. tegen het horen van Gadong gepro- aankwamen. Met tromgeroffel, bek- testeerd. Zij meenden namelijk dat EEN STAATSMAN, die tegenwoor- kenslagen, liederen uit de Veda's en Britse functionarissen hebben dins- het twijfelachtig was of Gadong de dig zijn land goed wil besturen, bloemenkransen werden de beide ,iag verklaard geen kans te zien dat betekenis van de door hem afgelegde moet op reis gaan. Vroeger zaten de staatslieden verwelkomd.Aziatische afgevaardigden zullen wor- e^ez°vUte^Si?!"v EISENHOWER OP REIS ministers achter hun buïeaux te re- Direct nadat hij uit het vliegtuig T" V, .T. nnffVro Rechter Murray wees echter dit geren, thans is het een tref als men ze was gestapt, moest Croesjtsjef de hul- len od«cnod,gd vMr de opconfcrcn- test af thuis vindt. Chroesjtsjef is momen- de in ontvangst nemen van jonge Ba- t,e dle op 16 me' m PariJS be«mt' teel wil de grote exponent van deze linese meisjes, die hem bloemenkran- Wel verklaarden zy, dat er nog nn^orm3asje regeermethode: hij reist de hele we- sen om zijn hals hingen. In de ont- geen plannen bestaan voor de deel- Hierop werd als eerste getuige van reld door en hoe meer hij reist, hoe vangzaal op het vliegveld, waarheen neming aan latere topbesprekingen de verdediging de tweede officier van meer moppen hij tapt en hoe meer het gezelschap zich begaf, hing een die, naar algemeen verwacht wordt, de „Utrecht", J. van Brummelen, ge- handjes hij drukt, des te grote leider zware geur van wierook. Chroesjtsjef ais onderdeel van een reeks bespre- hoord. Zyn getuigenis was gericht wordt hy. Op het ogenblik vertoeft hij had hier kennelijk geen last van, kingen zullen worden gehouden. tegen het volgens de openbare aan- op het paradyselijke eiland want hy begon onmiddellyk ener- 0 Bali, waar hy nagaat of het giek de handen te druikfken van de voordeliger voor hem is, om mensen, die aan hem werden voorge- Soekarna ook mee te laten doen aan steld. Na deze ceremonie vertrok het de komende topconferenties. gezelschap in auto's naar het verblyf Choesjtsjefs grote rivaal, ook op van president Soekarno te Tampak- reisgebied, is Eisenhower, die pas een siring, dat op circa 60 km van het halve wereldreis achter de rug heeft vliegveld ligt. Langs een groot deel en thans weer in Zuid-Ameria zit. van de weg naar het buitenverblyf Over het algemeen trekt deze reis stonden jonge Balinezen bij wijze van van de Amerikaanse president min- erewacht opgesteld. Zij stonden daar der de aandacht dan zyn reis naar strak in de houding met het traditio- Europa en India, omdat het bezoek nele Balinese wapen, de puntige bam- aan Latijns Amerika altyd meer het boestok, in de hand. Liefelijk was het karakter van een familie-onder-onsje schouwspel, dat de dansgroepen bo- heeft. Wat men daar onderling af- den. Op verschillende plaatsen langs spreekt over samenwerking en econo- de route had men verhogingen aan- mische bijstand raakt ons nooit zó gebracht, waarop deze groepen dan- rechtstreeks als de afspraken tussen sen uitvoerden. Chroesjtsjef werd Amerika en Europa. Maar toch zit er overal langs de weg toegejuicht, een pikant tintje aan deze reis van Op verschillende punten moest de Eisenhower, want men zit in spanning stoet stilhouden. Jonge meisjes boden of de Zuidelijke buren van de Ver. dan Chroesjtsjef prachtig gearran- Staten hun fatsoen zullen houden en geerde bloemen op zilveren schalen er geen wanordelijkheden zullen aan. plaats vinden zoals er gebeurd zijn tijdens het bezoek van vice-president Politiek. Nixon. Deze is, zoals men zich herin neren zal, ongeveer een jaar geleden, Soekarno heeft later op het paleis uitgejouwd en met stenen bekogeld, van Tampaksiring Chroesjtsjef om- De Zuid-Amerikanen zyn over het standig uiteengezet, hoe hij denkt algemeen nogal heet gebakerd; zy over de internationale politieke vraag- „voelen" zich, al kunnen hun econo- stukken. Premier Djoeanda van Indo- mische prestaties niet tippen aan die nesië en de Russische minister van van de Ver. Staten. Zij willen wel buitenlandse zaken, Gromiko, waren graag de dollars van Uncle Sam in hierbij tegenwoordig, ontvangst nemen, maar kunnen het Van welingelichte zijde is meege niet velen, dat deze dan ook graag deeld, dat Chroesjtsjef zich beperkt wil weten, wat zij er mee uitvoeren, heeft tot de rol van aandacht luis- Dat maakt de situatie een beetje teraar. „moeilijk". De beide Amerika's zijn er Soekarno zou o.m. zijn standpunt, van overtuigd, dat zij moeten samen- dat het noodzakelyk is om vertegen- werken, maar het Zuiden wil geen woordigers van de Aziatische en Afri- „bevoogding" van het Noorden. Voor kaanse landen aan de topconferfentie de nationalisten is een beetje agita- tussen Oost en West te laten deelne- tie tegen de Yankees altyd een prach- men, toegelicht hebben. tig propagandamiddel, terwyl de Enkele kilometers ten zuiden van Maastricht, even voorbij de Sint Pie- communisten graag stoken, waar maar Geannuleerd. tersberg wordt, op Belgisch gebied, de beruchte „stop van Ternaaien" uit de de mogelykheid van een vuurtje aan- waterhuishoudkundige flessehals getrokken. De dubbele sluis met de twee wezig is. Functionarissen deelden later me- nauwe vaargeulen kan als het werk gereed is dan door de scheepvaart Vandaar dat Eisenhowers reis toch de; dat de Russische premier zyn pro- „omzeild" worden door een kanaal dat de Maas met het kanaal Luik-Maas wei met enige spanning gevolgd gramma voor woensdag geannuleerd tricht verbindt. Op de foto: Een overzicht van het werk in noordelijke wordt. heeft. richting. klager belastende feit, dat van R.'s uniformjasje in de hut van Lynn Kauffman was gevonden. Van Brum melen verklaarde namelyk, dat ook zyn wollen trui en sokken in de hut van mej. Kauffman waren gevonden en dat hij haar die kledingstukken had geleend, omdat zy altijd klaagde over de kou. Voorts verklaarde hij, dat Van R. in het stuurhuis van de ..Utrecht'' was ongeveer op het tijd stip, dat mej. Kauffman geslagen en overboord gegooid zou zyn. Een tweede getuige van de verde diging, de tweede steward L. van Dorp, verklaarde, dat hij op de fa tale avond, om half acht, aan de deur van de hut van mej. Kauffman had geklopt en dat hij gevraagd had of zij kwam eten. Zij zei, dat ze niet kwam en volgens Van Dorp klonk haar stem alsof zij gehuild had. Des gevraagd voegde hij hieraan toe, dat hy de indrukt had, dat zij alleen in haar hut was. De openbare aanklager in Oost- Berlijn is dinsdag een gerechtelijk vooronderzoek tegen bisschop Otto Dibelius, het hoofd van de Duits- Evangelische Kerk, begonnen. Dit is bekendgemaakt door het Oostduitse persbureau ADN. Het vooronderzoek is geopend naar aanleiding van een brief, waarin bis schop Dibelius tegenover een andere bisschop zich afvroeg of de orders van een „totalitair" bewind bindend zyn voor het christelyk geweten. Dit schrijven is later in druk versche nen. De bisschop zou in november j.L hebben gezegd, dat Christenen ge rechtigd zyn, het wereldlyk gezag niet te erkennen als dat moreel on juiste eisen stelt. Meer bewolking De Bilt, woensdag 10 uur. Ter wyl de depressie, die gisteren het weer beïnvloedde, langzaam naar het oosten wegtrok, breidde zich in de afgelopen nacht een rug van hoge- druk over ons land uit. Daarbij stroomde iets drogere lucht ons land binnen, waardoor de bewolking in de ochtend begon af te nemen. Hier en daar ontstond toen nog tijdelijk mist by een temperatuur om het vries punt. Zeer strenge vorst kwam in de afgelopen nacht in Scandinavië voor, waar zich een hogedrukgebied be vindt. Dit zal samen met de rug van hogedruk langzaam naar het oosten trekken. Boven de Oceaan bevindt zich een gecompliceerd lagedrukgebied, waar in zich verscheidene centra bevinden. Het breidt zich langzaam naar West- Euorpa uit, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de wind in ons lai<U gaat toenemen uit richtingen tussen zuid en zuidoost. Daarmee wordt tamelyk zachte lucht aangevoerd. Onder in vloed van een over Frankrijk nader bij komend front zal de bewolking toenemen en moet ook weer plaatse- lyk enige regen worden verwacht. De kunstrijdster Sjoukje Dijkstra heeft in Squaw Valley de zilveren medaille veroverd. Zij eindigde op de tweede plaats achter de Amerikaanse Carol Heiss. Oit nommer bestaat uit 10 pagina's weer (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te - 11.15 uur). KANS OP REGEN Veel bewolking met plaatselyk enige regen. Tot matige of krachtig toenemen wind tussen zuidoost en zuid. Weinig veran dering in temperatuur. 25 Februari: zon op 07.38; onder 18.10; maan op 06.42; onder 16.53. Hoogwaterstanden 25 Februari: v.m. 2.21; nam. 2.41. Het weer in Europa weer max. min. HELSINKI mist 5 —24 STOCKHOLM onbew. 4 —18 OSLO mist 2 18 KOPENHAGEN sneeuw 1 1 ABERDEEN onbewolkt 4—7 LONDEN mist 6—3 AMSTERDAM 6 0 BRUSSEL 5—1 LUXEMBURG 5—1 PARIJS onbewolkt 8 1 BORDEAUX regen 13 4 GRENOBLE licht bew. 10 1 NICE licht bewolkt 17 8 BERLIJN regen 9 1 FRANKFORT zw. bew. 5 3 MüNCHEN regen 2 1 ZURICH geheel bew. 6 3 GENéVE licht bewolkt 7 1 LOCARNO onbewolkt 7 2 WENEN zwaar bewolkt 8 4 INNSBRUCK zwaar bew. 5 1 BELGRADO zwaar bew. 16 4 ATHENE onbewolkt 18 x ROME 15 7 AJACCIO zwaar bew. 12 5 MADRID zwaar bew. 13 5 MALLORCA licht bew. x 3 LISSABON motregen 15 12 Korreltje Het zyn de uren van strijd, die de lichtpunten in ons leven worden; al het andere is duisternis, wanneer men terugkijkt dood leven.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1