Jubileum-driedaagse van NRKM-Leiden met feestelijke zondagmorgen geopend Scherp Jong Holland" dat vliegtuig wil sparen maakte eerste landing in Leiden „St. Augustinus", Leiden, stelde voorstellen voor algemene vergadering vast Feest van de kath. Bouwvakarbeiders „Pro Ecclesia" voor gouden zanger P.A. Zandvliet MAANDAG 22 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA h. Mis, ontbijt en huldiging |_IET STARTSCHOT van de NRKM jubileum-driedaagse is gisteren gevallen.. Na een gezamenlijke H. Mis, waaraan bijna alle leden van de Leidse afdeling deelnamen in de Har- tebrugskerk, verenigde men zich in het St. Antonius Clubhuis voor een ontbijt-met-een-officieel-gedeelte, dat een climax kreeg in een daverende hulde van de huidige voorzitter, de heer J, C. J. Lambermont, die door alle sprekers om strijd werd gepre zen om zijn kunde, eenvoud en so ciale bewogenheid. De H. Mis in de goed-gevulde Har- tebrugskerk werd een indrukwek kend gebeuren, indrukwekkend door de eenheid, die uit de opkomst bleek en uit de algemene deelname aan de Eucharistie-viering. Het kerkkoor onder leiding van Willem Mizée met Abr«|ham Martijn aan het orgel zong zeer muzikaal de driestemmige ,,Missa Choralis" van Refice en besloot met het „Memorare" van bodewijk de Vocht. Het Misoffer werd opgedragen door de geestelijk adviseur van de N.R.K. M., pater J. H. T. Nieuwenhuijsen o.f.m., geassisteerd door pater O. L. H. U. Vermeulen o.f.m. als diakep en pater A. W. Hagen o.f.m. als sub diaken. De feestpredikatie werd ge houden door de geestelijk adviseur. Hij haalde het epistel van deze dag aan, waarin Paulus verant woording van zijn werk geeft. „Hij heeft geen moeite gespaard om verbreiding te geven aan Christus' kerk op aarde, maar wil zich hierop niet beroemen. Paulus de grote Christusvriend, gegrepen door Gods genade is een lichtend voorbeeld voor ons. Ook in het sociale leven, via de organisaties, wordt verbreiding gegeven aan Gods Rijk op aarde." Spr. zag een parallel met het leven van Paulus. Gods genade werkt ook langs deze weg. En ook hier, zoals met name in de' afdeling Leiden van de N.R. K.M., is veel mooi werk verricht. De NRKM heeft zegenrijk werk kunnen doen en met waardering sprak pater Nieuwenhuysen bij dit jubileum over de werkers van het eerste uur, maar biet minder ook over wat de werkers van thans hebben gedaan en nog zullen doen. r\E MIDDENSTANDERS vonden U vervolgens hun weg naar het St. Antonius Clubhuis waar een wel voorziene dis gereed stond. De heer T. H. N. Pley, voorzitter van de ju bileumcommissie, verwelkomde de feestgenoten en richtte zich in het bijzonder tot de genodigden, de heer S. Menken, wethouder van Sociale Zaken (ook van middenstandsaange legenheden), de heer Jan Bakker, dio cesaan directeur van de NRKM, de heer L. C. Kok, de onlangs verkozen voorzitter van de diocesane bond, de voorzitter, de heer J. C. J. Lamber mont, die in dit jubileum zo'n be langrijke rol speelt, evenals zijn me debestuursleden, van wie de heer Pley de leden van het dagelijks be stuur, de heren Van Zijp en Heems kerk met name noemde. Een uitnodiging tot een aanval op het feestelijk ontbijt vond gretig ge hoor en eerst toen" de eerste rook der feestsigaren omhoog kronkelden werd met de officiële eerste huldiging be gonnen. Morgenavond op de feeste lijke viering en zeker dinsdag bij de receptie en diner zal deze voortge zet worden. Eerste spreker was wethouder S. Menken, die in zijn gelukwens een pleidooi voor de organisatie en voor de solidariteit verweefde. Spr. wees op het feit en verheugde zich erin, dat in de loop van vijftig jaar de idee van „ieder voor zich" en de strijd wenhuijsen, wees op de betekenis van de individuen heeft plaats ge- van de gezamenlijke viering van het maakt voor onderling begrip, mede- Misoffer deze morgen. Thans, her leven en samenspel. Ook de NRKM denkend de betekenis van de afde- heeft een belangrijke bijdrage gele- hng Leiden van de NRKM. richtte verd aan het loslaten van het oude sPr- zich gaarne tot de voorzitter om maatschappelijke liberale systeem, te getuigen van ztjn achting en waar. Met waardering sprak hij over het voor de wijze, waarop deze goede contact, dat het gemeentebe- de afd,^Jng' fme" mef LU." ,?\edebT stuur met de NRKM heeft. sluursleden, draagt en leidt. Dit werk Spr. ontwikkelde in zijn betoog de ls ,gee" ..sin<*ute het vraagt taai betekenis van de twee fundamentele Hel H begrippen „middenstand en tatho- vK ^mlht^zh™rurt tifS hek". De NRKM draagt er aan bij de tact voorzichtigheid en sociale bewo- standwaarde op te voeren, zij is er genheid waren hem hierbij opgeval- zich echter diep van doordrongen, len De voorzitter heeft een natuur, dat alle standen naast elkaar staan die helpen wil, daar waar moeilijk en niet in rangorde boven elkaar, heden zijn. Spr. bewees dit aan de Het bewustzijn van elkaar nodig te hand van enige voorvallen. De alge hebben is eerste voorwaarde voor ons mene waardering is groot, waarde- welzijn, voor ons katholiek samen- ring die ook nog geuit zal worden in zijn. de vorm van een gouden Pauselijke De heer Menken sprak ook over het orderscheiding, die echter later nog „katholiek" van de NRKM; ook in zij is nog niet binnen zal wor- deze tijd, waarin de vervlakking al- den overhandigd, om geconstateerd wordt, is het nodig r\E HEER LAMBERMONT sprak het algemeen katholiek bewustzijn te U een slotwoord, waarin hij, dank- handhaven. Met Schaepman besloot baar voor de hulde, niet kon nalaten spr.: „Laten wij handhaven het erf- er op te wijzen, dat niet hij, maar de deel der vaderen en geeft u in alles vereniging jubileerde. Niet dat de acht op de rots waaruit wij gehouwen vele waarderende woorden hem niet zijn". prettig aandoen. Het is nu eenmaal menselijk, lof op prijs te stellen en DE HEER JAN BAKKER, diocesaan het „geeft de burger weer moed". Hij directeur van de NRKM een dankte de sprekers. Op de eerste prachtige bloemenmand was door het plaats wethouder Menken, wijzend hoofdbestuur toegestuurd sprak op de goede verhouding, die er steeds over de betekenis van het eerste ini- met het gemeentebestuur is geweest, tiatief tot oprichting van de NRKM. mede dank zij de wethouder, die Vijftig jaar geleden betekende het steeds ontvankelijk was voor argu- heel wat voor de middenstanders ni enten. Tot de heer Bakker zei hij, zich te organiseren. Zij waren en dat€r gelhkkig van tegenstellingen zijn nog - al te zeer individualisten. 'n de Leidse afdeling nooit sprake is die graag koning zijn over hun eigen van"één h^d'ka^tel- gebied Lidmaatschap van een orgam- J* Vknj£ Ler Kok was hij Sank- 53tie ^verlies van klanten tot g b0ar VOQr dg vrien(jeiijke woorden en volg hebben Niettemin hebben vijf- ^konde. Hij onderstreepte de tig jaar geleden ook in Leiden enige woorden van de heer Jansen, waar middenstanders deze stap onderno- m€e deze de oude garde herdacht, men. Zij hebben de betekenis van t prees de altijd wijze medewerking en georganiseerd zijn gezien en altijd raad van de heer Van der Holst en zijn er weer mensen geweest die het bankte de geestelijk adviseur voor de werk gedaan hebben, omdat zij er medewerking, die hij aan het welsla- van hielden (zoals je ook van natuur gen van het feest reeds had gegeven, kan houden bij zon en regen). Zij ga- Dankbaar toonde hij zich voor de toe ven wat zij van God gekregen hadden zegging van de onderscheiding, die om te geven en namen daarbij een de gehele afdeling eert. massa teleurstellingen op de koop Tenslotte deed hij een beroep op toe. de aanwezigen leden te werven. Met De huidige voorzitter noemde de deze laatste opwekking, geheel in de heer Bakker zo'n functionari: die zich stijl van de huidige voorzitter die bij met liefde heeft ingezet. Daardoor alle feestelijkheden de zakelijkheid heeft hij ongelooflijk veel gedaan niet uit het oog verliest, keerde men voor de Kath. Middenstandsbond, huiswaarts, elkaar een tot weder- niet alleen in Leiden, maar ook dio- ziens op de carnavals-jubileum-avond cesaan en landelijk, omdat hij, met hedenavond in do Stadsschouwburg zijn medebestuursleden en zijn af- en Clubhuis toeroepend, deling, stuwing op het hoofdbestuur en op de gang van zaken in en buiten de bond heeft uitgeoefend. Daarom bracht hij de afdeling en haar voorzitter hulde en waardering, de hoop uitsprekend, dat Gods zegen ook in de toekomst overvloedig zal zijn. De heer J. H. Kok, diocesaan voor zitter van de N.R.K.M., zei onder meer met een variatie op'een regel van de „Vincentius": „zoals de voor zitter is, zo is de afdeling. En inder daad in de afdeling Leiden lijkt dit helemaal op te gaan". Het verheugde hem namens het diocesaan hoofdbe stuur een oorkonde te kunnen over handigen als herinnering aan dit feest. De heer H. P. Jansen, oud-bestuurs- lid en vele jaren NRKM-lid, voerde Qm ^aif zes gisteravond ge- |het woord en herinnerde aan het raakte een echtpaar op de Haarlem morgen de redactie en vroeg of wij een hartelijk bedankje voor al de vrienden en bekenden in de krant wilden zetten. Hij is zeer dankbaar voor de vriendelijke medewerking van pastoor en kapelaans, voor de spontane vrijgevigheid en hartelijk heid van groot en klein, die zijn ver lof tot een onvergetelijke tijd heb ben gemaakt. Zaterdag 27 februari organi seert de K.A.J. een vastenavondbal in de Maria Gijzensteeg m.m.v. „The Rythme Club" o.l.v. Theo Wisse, aanvang 8 uur, zaal open 7.30. Ka.%- ten zijn verkrijgbaar bij-de volgenue adressen: Th. Ludlage, Oostdwars- gracht 19b, J. v. Hees, Munnikenstr. 73, W. Habraken, Molenstraat 27. Voor Oegstgeest: M. de Wit, Dorps straat 85. Alle leden van de R.K. Leidse Ilar- moni.kapel worden voor een sere nade verwacht dinsdagavond om 8 u. precies, op de Langebrug t.o. het kantoor van brandstoffenhandel Zeilstra. Het bestuur verwacht, dat iedereen aanwezig zal zijn. Burgerlijke Stand Geboren: Engel Leendert zn van W. L. de Witt en A. C. Schansman; Francina dr van N. Kroesemeijer en C. Langeveld; Karin dr van P. J. van Leeuwen en E. Hendriks; Theodora Marie Désirée dr van J. D. Mulder en E. H. Wijt; Ronald René zn van J. H. Sporken en J. T. Meijer; Cor nelia Petronella Maria dr van W. N. van Wieringen en E. H. Straathof. Overleden: G. Vlasveld 72 jr. man; J. H. Ames 65 pr, echtgenote van A. van Nierop; I. Lens 89 jr, man. Voor „vliegende Franciscanen" De leden van het Amsterdamse di lettanten-revuegezelschap „Jong Hol land" hebben zich tot taak gesteld een vliegtuig bij elkaar te sparen (to tale kosten f 65.000) voor de vlie gende paters Franciscanen in Nieuw- Guinea. Deze paters beschikken met hun vieren over anderhalf vliegtuig, zoals de algemeen leider van deze groep, de heer Nico v. d. Mey, gister avond bij een uitvoering in het St. Antonius Clubhuis te Leiden mede deelde. Hij hoopt op de medewerking van de katholieke jeugd in Neder land. Als iedereen bijdraagt: Instui ven bijvoorbeeld een deel van de in komsten van een avond afstaan, col lectes en verlotingen worden gehou den, moet het toch niet zo moeilijk zijn, aldus de heer Van der Moy, op 1 januari 1961 eefc telegram aan de paters te sturen met de nuchtere mededeling: „vliegtuig volgt". Om alvast een begin te maken hebben een tiental jeugdigen onder leiding van de heer Van der Mey, met regie van Peter Verstraten een revue eigenlijk is het meer een variété-programma ingestudeerd waarmee zij een tournee door ons land maken. Gisteravond maakten zij met dit „Wij vliegen er uit" een eerste lan ding in Leiden. Een matig gevulde zaal financieel is dit eerste optre den dus geen succes heeft zich kunnen zonnen aan het jeugdig en thousiasme, waarmee dit groepje op dc planken treedt. De medewerkers zijn deels nog zeer onervaren, de leef tijden van de deelnemers variëren van dertien tot vier en twintig jaar Maar toch zullen zij er, dank zij ook hun volharding en gesterkt door de gedachte, dat zij voor een zeer goed doel werken, op de duur in slagen het peil van hun optreden wat om hoog te brengen. Sommige sketches waax-voor hier en dar de tekst pi'o deo was geleverd door Jaap Mo lenaar waren grappig en met een leuke pointe. Het optreden van de Adrejenca's met „Zuid-Amerikaanse" muziek was muzikaal gezien wel het best geslaagde nummer van het programma. De regisseur, „Instui- ver" Peter Verstraten, nam een deel van de verbindende teksten voor zijn rekening. Hij deed 't vlot, maar moet zich hoeden voor al te familiaire grapjes. Bedenkingen zijn echter ge noteerd, en de tonelisten zullen van de tijd die hen rest voor hun volgend optreden, aanstaande zondag in Voor hout, zeker gebruik maken om de ruwe kantjes wat bij te schaven! Ook de KRO toonde belangstelling voor dit optreden. Marinus van het Woud en Tonny Schifferstein kwa men kijken. Hun vakkundige aanwij zingen werden dankbaar beluisterd. We hopen, ook gezien het doel dat men nastreeft, dat Voorhout ,Jong Holland", zondag aanstaande een af geladen zaal zal brengen. werk dat in vroegere jaren is gedaan door bekende oud-bestuursleden, waarvan hij enigen met name noem merstraat liaht gewond door een mo torfiets, die zonder bestuurder het trottoir opgleed. De bestuurder, potlood ÏC;J1 ZaZnjL3'0ll,ZeZ^a„lT tTh d* 26-jarige monteur G. A. Goozen, aurfde te getuigen., dat men er toch j n_ i -r,i geen een heeft gehad, zo eenvoudig, f'ï® vA SrrS-1 fi» ni He werkzaam en bekwaam als de hui- j'e' Jh°?8telvah perceel 68 op de dige. Juist de eenvoud noemde hij een maar z'Jn on belangrijke eigenschap van de voor- "Jwl,el gI«d door en verwondde op zitter van thans. de stoep het echtpaar J Filippo- Schouten, wonend aan de Lammen- De heer J. P. van der Holst, voor- schansweg 107. Mevr. Filippo klaag- zitter van het R.K. Melkverkopers- de °ver pijn in haar rug en liep een gilde, een onderafdeling van de NR wonde aan het achterhoofd op. De KM zei, dat de voorzitter zijn stem- "eer Filippo kreeg schaafwonden pel drukt op de afdeling. Het was aan beide onderbenen. De E.H.D. spr. altijd een genoegen met dit be- bracht mevr. Filippo naar haar wo- stuur samen te werken. De midden- ning. De motorbestuurder kreeg standsbond heeft een veelzijdige taak. schaafwonden aan handen en gelaat. Het is spr. opgevallen, dat het be- Zijn motor werd beschadigd, stuur er altijd in geslaagd is de ver- schillende belangen in het oog te Father P. van der Westen ver houden en te combineren. Hij hoopt, trekt morgenochtend van Schiphol dat het in deze geest zal volharden, met het RAPTlM-vliegtuig naar de De geestelijk adviseur, pater Nieu- missie van Oeganda. Hij bezocht van- Het ziet er naar uit, dat de „Sint Augusïinusvereniging", voor onder wijzend personeel, afd. Leiden en omstreken, gaat breken met een oude traditie. Op de eerste vergadering in 1960, die oudergewoonte op zaterdag middag' gehouden werd in tearoom Van der Heyden, gingen namelijk ten tweede male stemmen op de ver gaderingen in de toekomst in de avonduren te houden. Het onderwerp werd aangesneden door de heer J. de Raay, naar aan leiding van de notulen van de vorige vergadering. Hij miste daarin een op merking, die dienaangaande gemaakt was. De voorzitter zegde toe, dat de bijeenkomsten in den vervolge niet meer op zaterdagmiddag zouden zijn. In zijn welkomstwoord memoreer de de voorzitter, de heer N. B. M. Vreeburg, enkele veranderingen, die sinds de vorige vergadering hebben plaatsgevonden. Op de eerste plaats noemde hij de „wat gewrongen maat regelen", die door de minister ge nomen zijn om het in moeilijkheden verkerende MULO in het rechte spoor te houden. Dan was er de be slissing geweest over de salariëring: 5% plus de „franje" van 1,2%. Al is van dat laatste bedrag de verdeling nog niet duidelijk, spr. meende dat men toch tevreden mag zijn. Voorts werd per 1 januari de regeling be kend gemaakt voor de ambtenaren. Dit rechtvaardigt een stille hoop op de beslissing over de afrekening-'59. Er zijn hier zeker nog verrassingen in petto. Tot slot wijdde spr. een kleine be schouwing aan de onlangs verschenen sportnota. De tijd was nog te kort geweest om tot een gedegen oordeel te komen maar de heer Vreeburg stelde voor de schoolsport de vak leerkracht als ideaal. De heer L. van Veldhoven, secre taris, las hierna de notulen, die met een kleine aanmerking door de heer De Raay, onder dank door de voor zitter werden goedgekeurd. Mej. H. J. Doove kreeg een „pluim op de hoed" voor haar voortreffelijk financieel verslag, dat een batig sal do meldde. De heren Van der Krogt en De Raay werden benoemd tot kasnazie- ners. In zijn jaarverslag maakte de heer Van Velthoven gewag van een kleine groei van de vereniging en van een kleine toename van het ver- gaderingbezoek. De bijbelcursussen zijn nu op gang gekomen in Noord- wijk en Leiden. Ondersteuningsfonds. Bij de bespreking van de voorlo pige agenda voor de 66ste algemene vergadering op 19 april te Hilver sum werd voorgesteld de uitkering door het sociaal ondersteuningsfonds aan zieke of invalide onderwijzers met vier of minder kinderen te ver hogen van 75% op 80% van het netto maandsalaris. Voor de algemene vergadering wa ren binnengekomen de voorstellen, de „hoofdenmarges" gelijk 'te scha kelen, het hoofdbestuur uit te nodi gen meer aandacht te besteden aan de vorming van gespreksgroepen en ook, om van onderwijzers, die na hun pensioenering twee jaar onafgebro ken voor de klas hebben gestaan, geen verder ouderdomspensioen te heffen. De voorz. meende dat dit voorstel van zo weinig betekenis is, dat het hoofdbestuur het „van tafel zal vegen" Het zou de jonge mensen duperen en zo werd uit de zaal opgemerkt „het is nog tegen de wet ook". De heer Van Velthoven, zeide in Leiden twee van de be doelde gevallen te kennen, hetgeen hem tot het voorstel had geïnspi reerd. Een van de belanghebbenden legde zijn geval voor maar niettemin werd het voorstel bij zitten en op staan verworpen. (Wordt vervolgd). LeH«e Aoenda MAANDAG, 22 FEBRUARI „St. Antonius". (r.k. Horecaf-per- soneel) Carnavalsviering. Zaal Van Zijp, Hooglandse Kerkgracht 40, 8 u. nam. NRKM. Viering 50-jarig bestaan. Sempre A/anti's „Jong en Jolig", Schouwburg, 8 u., na afloop, (ca. 11 uur) bal in St. Antoniusclubhuis o.l.v. Evert Castelein. „St. Antonius", (Horecaf-personeel) .Carnavalsavond. Zaal Van Zijp, Hooglandse Kerkgracht 40, 8 u. nam. Amateurfotografen, Ledenvergade ring De Doelen, 8 u nam. ARKA. Vastenavondviering. Tea room Van der Heyden, 8 u nam. K O-cursus. „Het leven in een dierentuin" door Han II nisenbrink, Steenschuur 6, 8 u. nam. DINSDAG, 23 FEBRUARI NRKM. Viering 50 jarig bestaan. Receptie, ,,'t Gulden Vlies", 1617.30 uur nam. R.K. Onderwijzersdag. H. Mis in Hartebrugkerk, 9 u. v.m. Tentoon stelling Stadsgehoorzaal, opening 10 u. v.m. Rede door dr F. van Thyssen, 10.30 u. v.m. Toneelgroep „Puck" Pe- likaneneiland, 2.30 u. nam. KA V-Herensingel. Carnavalsvie ring. Zaal Maria Gijzensteeg, 8 u. nam. K O-filmstudiekring: „The Gra pes of Wrath", Filmzaal universiteit 8 u. nam. Kath. Nat. Bond voor E.II.B.O., afd. Leiden. Aanvangscursus 8 uur R.K. Lyceum. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend: apotheek Centraal, Bree- straat 74, tel. 20552 No. 510. Horizontaal: 1. onvervalst, 4. scheikundig element (afk.), 6. Rom. keizer, 7. slag, 9. bekende af korting, 10 uitgestorven vogelsoort, 12. muzieknoot, 13. vermaardheid (Fr.), 16. voorvoegsel, 17. pastoor (afk.), 19. iets drievoudigs 22. meis jesnaam, 23. telwoord, 24 lidwoord, 25. faam, 27. kleur, 29. staatsbedrijf (afk.), 30. stadje ten Z. van Padua. Verticaal: 1. plaats in Zeeland, 2. scheikundig element (afk.). 3. gelijk luidend, doch verschillend van bete kenis (van woorden), 4. telwoord, 5. echtgenoot, 6. zichtbare ader van een blad, 7. verzameling van bijeen- staande inlandse woningen (meerv.), 8. rivier in Italië, 11. voorzetsel, 14. gevangenis, 15. afbeidseenheid, 18. part, 19. klank, 20. lidwoord (Fr.), 21. denkbeeld, 22. trustee (afk.), 26. boom, 28. voegwoord (Fr.). Oplossing morgenavond. Op de jaarlijkse feestavond van de Leidse afdeling van de R.K. Bouw vakarbeidersbond „St. Joseph", za terdagavond in het Antonius-Club- huis, was het voor de voorzitter, de heer A. J. Schreuder, een aangena me taak een bijna volle zaal leden, gepensioneerde oud-leden en geno digden te mogen begroeten. Onder de laatsten waren o.m. afvaardiging van de KAB en de geestelijk adviseur, pater S. Keulaerds o.f.m. Spr. richtte tot de g.a. waarderende woorden voor de grote steun en voortdurende be langstelling welke de afd. steeds van hem ondervindt. Tijdens de vorige week gehouden zondagmorgen-bijeenkomst zijn ver scheidene jubilerende leden gehul digd. Door een administratieve fout was het gouden jubileum van de heer G. van Beek toen niet aan de orde geweest. Thans ontving deze alsnog onder luide bijval het ere-insigne der KAB voor een halve eeuw trouw aan de organisatie. Voor een feestelijk weekend en vastenavondgenoegen had men, gezien het succes van vorig jaar, wederom de medewerking verzocht van het cabaret o.l.v. Herman Cakie: het was spijtig, dat het gebodene, behoudens enige uitschietende num mers en ondanks eerlijk pogen, wat ondermaats is gebleken. Onder het motto „Daar zit wat in!" ging het moeizaam, onplezierig gestoord door danslustige jongelui die hun tijdstip niet konden afwachten, langs dik wijls platgetreden paden naar een onbevredigend einde. Herman Cakie zelf bracht daarin een gewaardeerd lichtpuntje met komische magie, al tijd weer nieuwe, oude goocheltrucs, origineel gesausd met humorvolle conference. Een andere ster aan deze bewolkte hemel was de parodist Fred (Neppie), een met vakkundige ge luidsbandmontage omlijste persiflage op moderne songs en crooners. Het Raillyson Quartet is onbetwist muzikaal en virtuoos op de móhd- accordeotis. De bij hun optreden zin loze dwaasheden deden helaas af breuk aan hun prestatie. Ton van Zwol en Anja de Cler hadden hun goede momenten. Tezamen met de piano-soli en begeleiding van Bas van Dalen was dit in feite alles „wat er in zat" en waarmede men zich overigens over het algemeen, on danks hogere verwachtingen, toch wel heeft geamuseerd. Het dansminnende deel der aan wezigen kreeg de kans tegen midder nacht en vermaakte zich in de kleine uurtjes o.l.v. Henny Boes. De mu ziek werd verzorgd door het orkest De Best. Nog steeds een jeugdig vuur Het was een welluidend „lang zal ie leveil", dat gisteravond opklonk in de gezellige kamer van de heer P. A. Zandvliet aan de Montgomery- straat 4 te Leiden, waar met de ruim te gewoekerd moest worden om alle aanwezigen een plaatsje te verschaf fen. Het waren er velen, die geko men waren om de heer Zandvliet, die enige tijd geleden zijn 50-jarig zan gersjubileum vierde, nog eens extra hulde te betonen. Op de eerste plaats waren daar pas toor S. F. M. van Rijn o.f.m. van de St. Antoniuskerk, waar de heer Zandvliet directeur van het zang koor is, pater Fab. v. d. Brom o.f.m., het kerkbestuur van de St. Antonius en een afvaardiging van het zang koor. Bovendien waren de zangko ren van de Meerburg en Hazerswou- de-Groenendijk vertegenwoordigd o.a. door de beide directeuren. De heer Zandvliet heeft n.l. in deze parochies als zanger en organist zijn sporen al ruimschoots verdiend. Pastoor Van Rijn zei vol bewonde ring te zijn voor wat de heer Zand vliet al die jaren-en de laatste tijd ook in de St. Antoniuskerk pro Deo had gedaan. De pastoor had wel eens mensen ontmoet, die gezegd hadden de heer Zandvliet niet te begrijpen met steeds maar weer die kerk en re petities. „Ik geloof echter wel, dat God zich niet onbetuigd heeft gela ten; u heeft een mooi gezin en een rustige oude dag", aldus pastoor Van Rijn. Spr. had alle lof voor de ijver, welke de neer Zandvliet heeft ge had en nog heeft om de zang in de huipkerk te verbeteren en op peil to houden. Hij is begonnen met een jeugdig enthousiasme en het is steeds beter ge worde.i. De pastoor hoopte, dat de dirigent nog tal van jaren met dezelfde gloed eu ijver zyn krachten i - dienst kan stellen van God en van de Antoniuskerk Het was een vreugdevol moment, waarop pastoor Van Rijn de heer Zandvliet mededeelde, dat de jubila ris door Z.H. de Paus was onder scheiden met het goud van Pro Ec clesia et Pontlfice. De echtgenote van de heer Zandvliet speldde met trots het edel metaal op de revers van haai man. Ook voor haar was er een pre sentje. Namens de koorzangers sprak de heer H. J. Voets, plaatsverv. di rigent en overhandigde de heer Zandvliet een gecalligrafeerde bul, een oorkonde behorende bij de onder scheiding. In zijn dankwoord wekte de onder scheiden dirigent de aanwezige zan gers op om eraan mede te werken dat straks een definitieve kerk ei is, als geschenk aan de pastoor en c' parochie een mooi en degelijk 'kooi aan te bieden. Er was een gezelli sfeer gisteravond bij de heer Zant vliet thuis en het spreekt vanzelf, d er tussen de vrienden en college van de Meerburg en de Groenend' o heel wat herinneringen uit het verle den werden opgehaald.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2