brinta -tarwe De „FLORIADE" langzamerhand gestalte aan Het is nog kaal maar bedrijvig onder de Euromast Branden in Mussel- en Stadskanaal Niemand de deur uit zondereen Brinta-ontbijt! 50 Jaar »Nooit GedachU te Stompwijk DONDERDAG 18 FEBRUARI 1560 DE LFIDSE COURANT PAGINA 7 Voorzorgen en Verwachtingen Wie dezer dagen in Rotterdam uit het station komt, krijgt meer dan ooit de overweldigende impressie van een stad, die lééft. Het grote stationsplein lijkt als door mollen ondergraven: overal stapels stenen, hopen zand en aar den bedden. Eenzelfde aanblik biedt b.v. de Mauritssingel, waar de gras mat van het plantsoen opgerold langs de trambaan ligt. Temidden van het stenen woud, de asphaltwoestijnen, de bosschages van stoplichten, ver keersborden en trampalen, waar tus sendoor nijdassend het verkeer raast, krijgt de natuur een kans geboden. Rotterdam bereidt zich voor op de internationale tuinbouwtentoonstel ling „Floriade", die op 25 maart ge opend wordt. De bedoeling van de „Floriade" spreekt al uit haar naam: het wordt een internationale krachtmeting op tuinbouwgebied, zoals de Olympiade dat is voor de sport. Een internatio nale wedkamp ter ere van de jubile rende tulp. Maar de Floriade is méér dan dat. De ondertitel, gesymboliseerd in het vignet dat men overal ziet ver- sohijnen in kranten en op schuttin gen, ludd „Van Kiem tot Kracht**. Vanaf het kleinste kiempje toont Flo riade de bezoekers het gehele groei proces van plant bloem en vrucht, tot aan de top van pracht en kracht. Zover is het nog niet: nu, ruim een maand voor de openingsdag, wordt overal nog hard gewerkt. In de „Tuin der Volkeren", bijv., zijn de Duitse en Belgische inzendin gen zo goed als gereed maar aan het paviljoen voor de Amerikaanse inzen ding wordt nog gebouwd. Een deel van de terrassentuin is gereed, maar waar het „red wood house" moet ko men, liegen nog stapels rode planken-, keurig m waterdicht papier verpakt. Het is echt-Amerikaans, rond dit pa viljoen: de V. S. hadden nog nooit ingezonden op een tuinbouw-expo- sitie in Europa. De Floriade heeft als eerste deze eer; bovendien is de Amerikaanse de grootste van de bui tenlandse bijdragen. De Fransen zijn juist deze week met de aankleding van hun rayon begonnen. De meeste kassen zijn al voltooid en bollen, freesia's, rozen en anjers wachten er op de opening van de expositie. Het rosarium, waarvan de „leven de have" een blijvend geschenk is van de rozenkwekers uit binnen- en buitenland aan de gemeente Rotter dam, is nog niet geheel voltooid. De watervoorziening van de kassen on dervindt nog enige moeilijkheden, daar verzilting het bassin heeft aan getast. De bedoeling is, het desnoods met leidingwater te vullen, al zou dit ook uit een andere gemeente dan Rotterdam betrokken moeten wor den. Negen „binnen-exposities" Zo zijn er nog een paar andere kleine moeilijkheden maar het ten- toonstellingsbestuur ziet de ontwik keling van het geheel vol vertrouwen tegemoet. De planten zijn geen ma chines, die men maar neerzet en wat de organisatie ook en vooral van de onderscheiden neven-tentoonstel lingen komt immers altijd neer op de laatste tien uur? Er zijn negen wisselende seizoen exposities op de Floriade, t.w.: Waar de bedrijvigheid is verstild, krijgt men al een voorproefje van wat de Floriade worden zal. In dit prachtige park ligt een deel van de ruim twee miljoen bloembollen te wachten tot de lente ergste kou verdreven heeft. De Floriade zal drie gezichten hebben: Lente, zomer en herfst. 1) „Feest der bolbloemen" van 25 maart t/m 3 april in Ener gie. en Ahoyhal. Tulpen, narcissen, hyacinthen en kleine bolgewassen. Grote arran gementen, tevens bindwerk. 2) „De Lente juicht" van 14 april t/m 24 april in Eergie- en Ahoyhal- Warme kas- en boomkwekerij- produkten. 3) „Hollands tuin" van 5 mei t/m 15 mei. Hoofdarrangeur: G. Kiersch, die jaarlijks het Rijnsburgs Bloemencorso ont werpt. Bloemisterijprodukten, o.m. perk- planten, irissen, orchideeën, bloeiende en niet-bloeiende pot planten. Expositie gerangschikt rond een brede beek; bezoekers volgen de beek stroomopwaarts en over schrijden haar op acht plaatsen. „Exotica" van 25 mei t/m 6 juni. Vele exotische planten, per we relddeel gegroepeerd o.m. Japan se lelies uit V. S. (Met medewer king van de Nederlandse Horti Botanici). „Rozen- en Lathyrus-feest" van 7 juli t/m 10 juli. Hier vöör het eerst nadruk op speciale produkten: rozen, lathy rus e.a. „Internationale Bloembind- kunst" van 22 juli t/m 27 juli. Bloemarrangementen uit ver schillende landen. Composities van vooraanstaande Nederlandse bloembindkunstenaars op be paald motto. In het centrum: 'bruidsbouquetten in allerlei stij len- Onder auspiciën van Fleur- op-Interflora. „Gladiolen-palet" van 10 augustus t/m 15 augustus. Een hoekje op de grote internatio nale bloemen- en tuinbouwtentoon stelling „Floriade", welke in Rotter dam wordt gehouden. Links een uit kijktoren in aanbouw, rechts de Euromast. Nieuwste gladiool-variëteiten en andere bloemisterij gewassen. Bo tanische tuinen. 8) „De Dahlia" van 31 augustus t/m 4 september. Hoofdarran geur W. Buurman, Oegstgeest. Dahlia's en andere bloemisterij produkten. 9) „Herfst-Glorie" van 16 sep tember t/m 25 september in Energie- en Ahoyhal. Spectaculaire arrangementen van groenten, fruit èn bloemen: kas planten en snijbloemen. Grote inzendingen van o.m. het Cen traal Bureau van Tuinbouwvei lingen in Nederland. Bovendien is er van mei tot sep tember de tentoonstelling „Heelal en Aarde". Belangstelling en ontvangst Er wordt op een grote toevloed van bezoekers gerekend. Van ver over de grenzen zijn al reacties ont vangen. Er zullen speciale treinen rij den uit Duitsland, verschillende maatschappijen maken chartervluch ten op Engeland en de Holland- Amerikalijn boekt met speciale Flo- riade-reizen op Amerika groot suc ces. Voorts verwacht men bezoek uit Frankrijk, Scandinavië, België en Ierland. De organisatie van het logies-ver- strekken is in handen van de V.V.V., die hiervoor een speciale dienst in. het leven heeft geroepen. Reeds zijn normale en „particuliere" bedden georganiseerd en bovendien heeft het V.V.V. een overzicht over alle lo- giesmogelijkheden in een wijde cir kel om Rotterdam. Een zo grote toevloed van bezoe- 6 Personen dakloos Gistermiddag is brand ontstaan in de woning van de familie J. Martens aan het Boerendiep te Musselkanaal. Hoewel de plaatselijke biandweer spoedig arriveerde, kon niet worden voorkomen, dat de woning groten deels in de as werd gelegd. De oor zaak van de brand moet worden ge zocht in een lekkage in de schoor steen. De inboedel, die voor een deel verloren ging was evenals het huis slechts laag verzekerd. Door deze brand zijn drie personen, man, vrouw en kind, dakloos geworden In de nacht van dinsdag op woens dag is de woning van de familie D Norder aan de Unikade te Stadska naal uitgebrand. De brandweer van Stadskanaal die weldra ter plaatse was, kon niet verhinderen dat het huis verloren ging. De bewoners, man, vrouw en één kind, konden ter nauwernood in nachtgewaad het huis verlaten. Van cie inboedel kon. niets worden gered. Het huisraad was slechts zeer laag verzekerd. Over de oorzaak van de brand is niets be kend. kers roept natuurlijk ook moeilijk heden op met betrekking tot het ver keer, met name tot het parkeerpro bleem. Een onderzoek heeft geleerd, dat men het parkeren met gepast ver trouwen tegemoet kan zien. De Rot terdamse politie zal in alle opzichten haar steun verlenen. Ook de Rotter damse Eleotrische Tram zal, zo nodig door het inleggen van extra mate rieel, haar medewerking verlenen aan een vlot vervoer van Floriade- bezoekers. In de onmiddellijke nabijheid der ingangen zullen overdag 1350 en in ae avonduren 1800 auto's geparkeerd kunnen worden. Aan bussen kunnen ongeveer 200 stuks worden opgesteld. Dit cijfer zal op zon- en feestdagen met 150 kunnen worden verhoogd. Veel bussen en andere wagens zullen trouwens af- en aan kunnen rijden. Meer naar de binnenstad toe is ruim te voor 800 auto's en op sommige da gen voor meer dan 1200 wagens. Bo vendien kan worden gerekend met een reserve van enkele honderden auto's bij verdere inschakeling van de binnenstad. Bij belangrijke eve nementen heeft de Rotterdamse po litie bovendien de ervaring opge daan, dat het voor de automobilist gunstiger is, verder weg te parkeren, omdat hij zich dan niet in een ver traagde verkeersstroom behoeft te begeven, maar via een openbaar mid del van vervoer met zijn auto sneller kan vertrekken. Ook voor scooters, rijwielen en bromfietsen is in ruime mate gezorgd. Drie maal attentie Drie afdelingen van de vaste ten toonstelling vragen bijzondere aan dacht. De eerste daarvan wordt ge vormd door „Bloemen en Planten uit de Bijbel", waar de sfeer van het oude Bijbelse land is vastgelegd. Dan is er de Koningshof, waar planten, foto's en beelden zijn bijeengebracht uit kassen, tuinen en oranjerieën van H. M. Koningin Juliana, de koningen van België, Griekenland en Zweden en van de groothertogin van Luxem burg en de prins van Monaco. De derde specialiteit vormt de tro pische kas. Daarin komen de inzen dingen van de rijksdelen Suriname en Nieuw-Guinea. Getracht wordt iets van het karakter van de landen weer te geven. En wie zich voor de meer weten- Rondom de kassen op het Floriade- schappelijke kant van de tuinbouw terrein heerst op het ogenblik wel de interesseert, moet een bezoek bren- grootste activiteit. De anjers staan al gen aan de inzendingen van de we- in knop en zelfs zagen we al een tenschappelijke instituten, waar men augurkenrank bloeien. Behalve de het proces „Van Kiem tot Kracht" verzorging van de planten vragen ook van zeer nabij zal kunnen volgen. En ten slotte iets over de mogelijk heden tot verpozing, die het tentoon stellingsterrein nog biedt. de aanleg van verwarming en de af werking van de omgeving de volle aandacht. 10 a 11 Miljoen hebben de organisatoren in de Floriade geïnves- Die moeten van de Floriade, zowel teerd; 3.8 miljoen daarvan werd door overdag als 's avonds, een bijzonder de gemeente Rotterdam bijgedragen, aantrekkelijk geheel maken. Op de Foto: straatmakers leggen „een laat- meest markante punten van het ter- ste hand", rein worden in grote getale banken en andere zitgelegenheden geplpaatst. Tussen het voorterrein (Dijkzigt)* en het Park komt een gondelbaan. De gondels,, dezelfde als op de „Ex po" werden gebruikt, hebben een vervoerscapaciteit van 1600 personen per uur. Drie zeer moderne tentoonstellings treintjes, de zgn. Comfortacars, zul len ieder 60 personen kunnen vervoe ren via een route langs de mooiste plekjes van de Floriade. Grote aandacht is bij de opbouw van de Floriade uiteraard ook aan de consumptiegelegenheden besteed. Naast het gebouw, waar de bezoekers zich d.m.v. een druk op de knop van verpakt fruit en bloemen in kleine hoeveelheden kunnen voorzien en kunnen meemaken hoe het er op een Nederlandse veiling aan toe gaat, is een populair café-restaurant inge richt, waar ook een zgn. „staande verkoopgelegenheid" is. De decora tie in deze ruimten is afgestemd op de tuirvboirwprodukten-verwerkende industrieën. Er zijn drie bestaande restaurants in de tentoonstelling op genomen en bovendien wordt in het voormalige Koetshuis een schenkerij „de Postillon" ingericht. Voorts komt in een feestelijk ge- bied de uitspanning en het kinder- speeloord „De Hooibergen". Naast verscheidene picnic- en terras-gele genheden, o.m. aan het water, is er I ook een gelegenheid voor grote ont- vangsten, ,die tevens als aangename sehuilruimte bij plotseling slechts weer kan dienen. „Ontvangst- en Feesthof de Floriade" biedt plaats aan ruim 1500 personen. Internatio nale orkesten zullen hier overdag en in de avonduren optreden, zodat deze hof een feestelijk trefpunt in de Flo riade zal zyn. De gehele tentoonstelling zal ook op een bijzondere, zeer moderne wijze zullen baden in het licht. Een bijzon- worden verlicht. Enig in de gehele derheid is, dat de sculpturen in de wereld is o.m., dat de beplantingen beelden-expositie met spotlight zul- in de kassen, zowel in de afdelingen len worden „aangestraald". Ald-us zal voedingstuinbouw, bloemisterij en de Floriade, evenals de Euromast, bloembollencultuur, als in de Ko- ook 's avonds een ongekend fascine- ningshof en de tropische inzending, rende aanblik geven. (Advertentie). Jubilerende voorziiier C. Waayer - 25 jaar - hartelijk gehuldigd r~S'T *2, Bij de oprichting van de harddrave rijvereniging „Nooit Gedacht" te Stomp wijk zal men zeker niet gedacht hebben aan het vijftigjarig bestaan der ver eniging. De oorsprong van de naam lig| meer in het feit, dat men nimmer ge dacht zal hebben, dat het ooit tot op richting van een vereniging van dien aard zou zijn gekomen. Maar dan was het ook vanzelfsprekend,, dat men over een vijftigjarig bestaan geen illusies had. Toch is het zover gekomen en vorig jaar is het gouden jubileum met een grote kortebaandraverij en een. fraai Concours Hippique herdacht De afsluiting van de feestelijkheden vond evenwel gisteravond plaats in het vanouds bekende café ,,'t Blesse Paard", dat van den beginne af het middelpunt van het telkens herhaald paardensport- feest in Stompwijk is geweest. Deze laatste herdenking betreft even wel niet alleen het gouden bestaansfeest van „Nooit Gedacht" maar het 25-jarig voorzitterschap van de heer C. Waayer. Vanaf 1913 had de heer Waayer reeds zitting in het bestuur en in 1920 werd hij tot secretaris benoemd. Na het overlij den van de eerste voorzitter, de heer B. den Elzen, die ook 25 jaar het presi dium had waargenomen, werd de heer C. Waayer zijn opvolger. Dus jubileerde deze thans ook Men ziet op deze foto het voltallige be stuur met de ere-voorzitter, burgemees ter H. A. C. Banning in het midden en links van hem de voorzitter, de heer C. Waayer. Vanzelfsprekend ging de her denking gepaard met hartelijke woorden van hulde en geschenken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7