Amerika's hulpverlening aan het buitenland Eisenhower Bisschop met „verlof' Hef vierde prinsenkind 13 jaar Ondanks verminderde spanning schilder zelf met Chessman haalde langste wachttijd Nieuwe voorstellen te Genève Getuigenverhoor in de zaak v. R. Korreltje Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: L C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUKEAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 17 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14942 VRAAGT OM GELD Telefoon; Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f 750 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert.: 17 et p. m.m. Telefoontjes flJif. Onmisbaar voor handhaving onafhankelijkheid President Eisenhower heeft het Congres verzocht in het midden 1960 beginnende nieuwe begrotingsjaar een bedrag van 4.175 miljoen dollar toe te staan voor de Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland. Eisenhower had voor het lopende belastingjaar voor dit doel 3.930 mil joen dollar aangevraagd. Het Congres stond uiteindelijk 3.226 miljoen dol lar toe. De president verklaarde in zijn begeleidende boodschap, dat het program ma tot wederzijdse hulpverlening van groot belang is voor het handhaven van de vrede. MILITAIRE UITGAVEN Van het aangevraagde bedrag is tweeduizend miljoen dollar bestemd voor militaire uitgaven. De president wijst er in zijn boodschap op, dat dit bedrag hoger ligt dan hetgeen voor het lopende belastingjaar was voor zien. „Het bedrag is vastgesteld na zorgvuldige en gedetailleerde bestu dering van de behoeften der Ameri kaanse bondgenoten, waarbij er van is uitgegaan, dat deze in staat moe ten worden gesteld hun strijdkrach ten in staat van gevechtsparaatheid te houden", aldus Eisenhower. Voor militaire ondersteuningspro- gramma's heeft Eisenhower 724.000.000 dollar aangevraagd, het geen 111.000.000 dollaar minder is dan de lopende aanvrage. Voor speciale bijstand vraagt de president 268.000.000 dollar en voor technische hulpverlening op tweezij dige basis 172.500.000 dollar. Onderdeel van Amerika's politiek In zijn begeleidende boodschap zegt de president onder meer: „De overweldigende steun van de over grote meerderheid van het Ameri kaanse volk voor de op verzekering van wederzijdse veiligheid berusten de programma's tot hulpverlening aan andere landen maakt, dat deze tot een vast onderdeel van de Ame rikaanse politiek zijn geworden". Doch reeds nu wordt te Washing ton van verschillende zijden voor speld, dat het Congres, speciaal in dit jaar van presidentsverkiezingen, er krachtig naar zal streven het door de regering-Eisenhower opgestelde pro gramma voor de Amerikaanse bui tenlandse hulpverlening te besnoeien. „De Amerikaanse programma's voor buitenlandse hulpverlening wa ren een onmisbare factor bij de handhaving der onafhankelijkheid van Griekenland, Turkije, Perzië, Laos, Zuid-Vietnam, Zuid-Korea, For mosa en vele West-Europest. landen, om slechts een gedeelte der staten te noemen, die mede hierdoor vrij kon den blijven", aldus Eisenhower in zjjn boodschap. Hij vervolgt: „De Sowj et-Unie heeft in 1959 belangstelling getoond voor maatregelen om het gemeen schappelijke oorlogsgevaar te ver minderen. Uit recente handelingen en uitlatingen van Sowj et-Russische leiders doemt de mogelijkheid op van een periode van minder span- ming in de betrekkingen tussen de de mocratische en de communistische staten. Doch de bedreiging van het communistische imperialisme is ge bleven. De Sowjet-Russische militaire macht blijft toenemen, en de groei van de militaire en economische kracht van communistisch China wordt voor de belangen der vrije wereld een steeds belangrijker fac tor. Aanwijzingen, dat dit reusachtige communistische statenblok er naar blijft streven alle volken ter wereld onder zi$n heerschappij te brengen, kunnen worden gevonden in Tibet, Straat Formosa, Laos en langs de grens van India. Met het oog op deze steeds aanwe zige communistische dreiging moe ten wij, zowel in het belang der Ver enigde Staten als dat van de andere vrije landen, ons programma voor militaire hulpverlening aan het bui tenland via de daartoe gesloten over eenkomsten tot wederzijdse hulp verlening voortzetten", aldus Eisen hower. Mgr. Czeslaw Kaczmarek, bisschop van Kielce, een uitgesproken anti communist, is volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in Warschau om „gezondheidsredenen" voor onbe paalde tijd met verlof naar een plaats in de bergen vertrokken. Zijn vertrek uit zijn diocees was de absolute voorwaarde, die de Pool se regering stelde alvorens in te stemmen met heropening van de be sprekingen tussen Kerk en Staat over vraagstukken, waarover diep gaande verschillen bestaan. Zijn vertrek effent de weg voor formele besprekingen tussen Kerk en Staat op een bijeenkomst van de gemengde commissie, die in decem ber 1956 werd ingesteld. Verwacht wordt, dat deze commissie, die acht tien maanden geleden voor het laat ste vergaderde, nu binnen enkele dagen bijeen zal komen. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST sikkens-tjalfema produkt (Advertentie) ,Absurd geval" (Advertentie) Op het Witte Huis en het ministe rie van justitie ontvangt men hon derden brieven uit binnen- en bui tenland. In het merendeel wordt pre sident Eisenhower gevraagd tussen beide te komen om de terechtstelling van Chessman niet te laten doorgaan. Chessman loopt de kans een weinig benijdenswaardig record te vestigen. Hij heeft lVA jaar in de dodencel doorgebracht. In 1957 werd in Cali- fornië een man ruim zeven jaar na het vonnis terechtgesteld, de langste wachttijd tot dusver. In 1958 werden zes personen terechtgesteld, die meer dan vier jaar (in één geval bijna ze ven jaar) op him executie hadden moeten wachten. Een gelukkig precedent voor Chess man is echter het geval van een man, die vijf maal achtereen voor dezelfde misdaad ter dood werd veroordeeld en meer dan tien jaar in de dodencel zat, totdat zijn straf in 1957 door de gouverneur van Pennsylvanië werd gewijzigd. Het komt steeds veelvuldiger voor, dat terdoodveroordeelden lange tijd op de uitvoering van hun vonnis moeten wachten. Dit duidt volgens de particuliere mening van bepaalde hoge ambtenaren van het ministerie van justitie, die over de gang van zaken enigszins verontrust zijn, op de ongerijmdheid van de doodstraf in een beschaafde staat, waarin alle juridische middelen moeten worden uitgeput om de kans op een gerech telijke dwaling zo klein mogelijk te maken. Dit leidt tot een „atosurd ce- val" als dat van Chessman. In de afgelopen dertig jaar is het aantal terechtstellingen in de V. S. overigens snel gedaald. Van 1930 tot 1939 werd jaarlijks aan gemiddeld 167 mensen het doodvonnis voltrok ken. Van 1940 tot 1949 was het ge middelde 138. Tussen 1950 en 1959 was dit slechts 71. In 1958 werden 48 mensen geëxecuteerd en in 1959 49. Twee derde der veroordeelden stier ven op de elektrische stoel en de rest in de gaskamer. De dood door de strorp is een uitzondering. Chinezen slaags met Amerikanen Een tweehonderd Chinezen, die in Djakarta in een school zijn onderge bracht in afwachting van hun repa triëring, zijn gisteren drie Amerika nen, die opnamen maakten voor de televisie, te lijf gegaan. Zij maakten zich daarbij meester van de camera's Een recente foto van H.K.H. prinses Maria Christina (Marijke) die mor gen haar 13e verjaardag hoopt te vieren. Foto: Max Koot een deel vernielden. die zij voor a{00mW0||( Dlt b"'aal 10 W*'1 Het waarschuwingslichi is al besield De Sowjet-Unie heeft dinsdag op de Geneefse conferentie over een ver bod op kernproeven een nieuwe reeks voorstellen gedaan „voor tijdelijk vereenvoudigde criteria om inspectie te kunnen beginnen van veronder stelde kernontploffingen", zoals een communiqué het noemt. Deze criteria, dienend voor ont dekking en localisering, maar niet voor identificering van ontploffingen, zouden allengs verzwaard kunnen worden. Uitgesloten van inspectie zouden schokken zijn op dieper dan 60 km onder het aardoppervlak, schokken wier epicentra in de diep ten der open zee liggen of schokken, die duidelijk tot het voor- of naspel van een aardbeving der zesde grootte behoren. Deze criteria zouden eerst voor twee of drie jaar gelden. De drie Amerikanen konden pas worden ontzet, nadat twee Indone sische militairen die hen begeleidden waarschuwingsschoten in de lucht hadden gelost. De Amerikanen wa ren zondag ook al bij de school ge weest, maar nadat de Chinezen hen hadden bedreigd waren zij weer vertrokken. Gisteren kwamen zij te rug met een militair escorte. Toen de Chinezen werd gevraagd de Amerikanen hun apparatuur te rug te geven, antwoordden zij: „Dat zullen we eerst aan onze ambassa deur VTagen". Eind vorige week is de uittocht van Chinezen, die geen handel meer mogen drijven op het Indonesisch platteland, begonnen. Met de Tjitja- lengka vertrokken zaterdag duizend Chinezen uit Tandjong Priok. Het Franse departement voor de domeinen gaat dit jaar een aantal staatseigendommen verkopen, waar onder het beruchte bango van Cay enne, in Frans Guyana, waar van 1852 tot 1939 70.000 veroordeelden hun straf hebben uitgediend. Naast dit ballingsoord biedt de Franse re gering voorts 40 gevangenissen in Frankrijk te koop aan en een oud fort in de Vendée, een stuk kanaal van 20 km in de buurt van Saint- Divier, een zeevaartschool te Parijs, vyf graansilo's, drie vleesvriesfa- brieken en een logement. Mevr. Spector vertelt De in Bulgarije geboren beeldhouwer Assen Peikov werkt hier te Pistoia in Italië aan de kop van een negen meter hoog klei-standbeeld voorstellend Leonardo da Vinei, dat in de Michelucci-gieterijen bij Florence in brons zal worden gegoten. Het enorme beeld dat nog op een voetstuk van drie meter hoog komt, krijgt een plaats op het nieuwe vliegveld van Rome bij Flumicino. Het vliegveld, dat op 2 juni van dit jaar in dienst moet worden genomen, draagt de naam van Leonardo de Vinei, een van de „voorvaderen" van de luchtvaart. Het beeld wijst met een hand in de lucht. Mevrouw Brown, een vrouwelijke passagier van de „Utrecht", het schip, waarop de in Boston voor moord te rechtstaande Nederlandse marconist Van R. voer, heeft dinsdag voor de rechtbank verklaard, Van R. aan boord verweten te hebben, dat hij te veel aandacht aan een knappe op varende besteedde. Mevrouw Brown zei, Van R. aan zijn vrouw herinnerd te hebben en aan haar foto in zijn hut. Van R. had geantwoord: „Wat heb ilc aan een foto. Kan ik hem opeten. Dit gesprek had plaats gehad op een ver jaarspar tij, de avond vóór de aankomst van het schip in Boston. Mevrouw Spector, de echtgenote van de Amerikaanse hoogleraar prof. Stenley Spector van wie Lynn Kauff- man assistente was, trad vervolgens als getuige op. Zij verklaarde dat zij, toen de „Utrecht" de haven van Bos ton verliet, met de purser Van Oos ten naar de hut van mevrouw Kauff- man was gegaan. De hfeer Van Oosten had haar gevraagd mee te komen, om dat hij naar zijn zeggen „een vreemd gevoel" had. Volgens mevrouw Spector was de deur van de hut niet op slot. De ruimte was leeg en de patrijspoorten stonden open. A. S. de Bruijn, kapitein van de „Utrecht", was de laatste getuige, die dinsdag werd gehoord. Hij zei, dat Van R. op de avond van de 18e sep tember de dag van de verdwijning van Lynn Kauffman van 6 tot 8 uur geen dienst had gehad. Van R. had die avond geen weerbericht afge leverd. Dit had hij echter wel moeten doen, aldus kapitein De Bruijn. Eisenhower naar Zuid-Amerika President Eisenhower vertrekt maandag uit Washington voor een reis van tien dagen naar Brazilië, Argen tinië, Chili en Uruguay. De president zal worden vergezeld door de minister van buitenlandse zaken, Herter, diens assistent voor Latijns Amerikaanse aangelegenhe den, Roy Rubottom, en de zes leden van de nationale commissie voor in- ter-Amerikaanse zaken, onder wie zijn broer dr. Milton Eisenhower. De „Washington Post" heeft dins dag verklaard, dat volgens een me teoroloog van de Amerikaanse weer- kundigedienst de radio-aclieve wolk van de eerste Franse kernbomproef langzaam in oostelijke richting drijft. De onderste laag, tot op 3.000 meter hoogte, wijkt iets naar hei noorden af in de richting Turkije. De hogere laag van de wolk, tot 10.000 meter, drijft in de richting van Egypte, Saoe- di-Arabië. Als er geen regen valt, (en in de meeste van deze landen heerst nu het droge seizoen) zullen zij niet veel last van de radio-actieve wolk hebben. Een woordvoerder van Portugese meteorologische dienst heeft meege deeld, dat men een deskundige heeft gestuurd naar de Zuidkust van Por tugal om te onderzoeken of de grijze stof, die daar dinsdag na een regen bui is achtergebleven, radio-actief is. De Griekse commissie voor atoom energie meldt, dat de radio-actieve neerslag in Griekenland wel is toege nomen, maar toch ver beneden de in ternationaal vastgestelde maatstaven voor de gezondheid blijft. Het Franse ministerie van defensie heeft dinsdag verklaard, dat geen van de bewoners van de Sahara en de omringende landen het minste ri sico heeft gelopen van de eerste Fran se kernproef. De atoomwolk was in zuid-oostelijke richting over onbe woond woestijngebied afgedreven. De radio-actieve straling van de wolk was na slechts enkele uren al zeer zwak. De hoeveelheid radio-activi teit was overal ruim onder het vast gestelde veiligheidspeil gebleven. Plaatselijk matige vorst De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Om een lage drukgebied boven Zuid-Zweden en voor de kust van Noorwegen stroomt voortdurend koude lucht uit het hoge noorden via de Noordzee naar ons land. Door onstabiliteit van de lucht, als gevolg van de lage temperaturen in de hogere luchtlagen en de ver warming boven het zeewater, komen boven zee hagel- en sneeuwbuien tot ontwikkeling, die ver het land bin nendrijven. Bij opklaringen tussen de buien daalt de temperatuur in de nacht aan zienlijk, vooral op plaatsen waar sneeuw op de grond ligt. In de ko mende nacht zal in het binnenland plaatselijk matige vorst voorkomen en morgenmiddag temperaturen om het vriespunt (Medegedeeld door 'het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 1)1.15 uur). PLAATSELIJK SNEEUWBUIEN Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige hagel- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige, langs de kust af en toe krachtige wind uit westelijke richtingen. Vannacht in het binnenland lichte en hier en daar matige vorst, morgenmiddag tempera turen even boven het vries punt. 18 Februari: zon op 07.52; onder 17.57; maan op onder 10.21. Hoogwaterstanden 18 Februari: v.m. 7.00; nam. 7.18. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren weer max. min. HELSINKI sneeuw 2 4 STOCKHOLM zw. bew. 3—4 OSLO sneeuw 2 4 KOPENHAGEN zw. bew. 1 1 ABERDEEN sneeuwbui 2 6 LONDEN onbewolkt 6 3 AMSTERDAM licht bew. 6 3 BRUSSEL onbewolkt 5 0 LUXEMBURG half bew. 1 6 PARIJS zwaar bewolkt 6 2 BORDEAUX regen 9 4 GRENOBLE 10 3 NICE 13 6 BERLIJN motsneeuw 3 0 FRANKFORT half bew. 4 2 MüNCHEN sneeuw 4 3 ZüRICH 7 1 GENèVE 6 1 LOCARNO geheel bew. 5 4 WENEN regen 4 1 INNSBRUCK geh. bew. 6 1 BELGRADO zwdir bew- 5 2 ATHENE half bew. 20 ROME geheel bewolkt 14 9 AJACCIO regen 13 7 MADRID 9 11 LISSABON geh. bew. 17 12 De grootste mensenplicht is: -barm hartigheid.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1