S)e &2icbe(Boti/fca/nt Breekt Marokko met Frankrijk? Geheimzinnige duikboot ontsnapt MAROKKO neemt 't niet Als protest tegen de atoombom Chessman moet vrijdag sterven Besprekingen op Cyprus vastgelopen Chroesjtsjef in Rangoon niet welkom HOE ZIJ ZITTEN IN HET SCHIP.... De salarissen van ambtenaren Amerikaan kladde hakenkruisen Korreltje DINSDAG 16 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG No. 14941 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur: LC J, ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie. Abonnem. Drukkerij 20935: Eed. 20015, 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advert: 11 ct p. m.m Telefoontjes f 1-50. Marokko heeft zijn ambassadeur in Parijs teruggeroepen en het verdrag van 1956 met Frankrijk, dat voorziet in overleg in politieke zaken van we derzijds belang, opgezegd. Naar officiëel in Rabat wordt meegedeeld, geschiedt dit als protest tegen de Franse atoombomproef in de Sahara. Marokko heeft Frankrijk ook het recht ontzegd, Marokko te vertegen woordigen in landen, waar het geen diplomatieke missie heeft. In Parijs weet men nog niet wat precies de betekenis is van het terug roepen van de Marokkaanse ambassadeur. Hij kan voor overleg ontboden zijn, maar het kan ook een afbreken van de betrekkingen betekenen. Parijse waarnemers geloven echter niet, dat dit laatste het geval is. Ghana blokkeert Franse tegoeden GHANA De ambassadeur van Ghana te Pa rijs is gisteren ontboden door de se cretaris-generaal van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken, die hem om een nadere verklaring heeft verzocht naar aanleiding van het be sluit van de regering van Ghana om de Franse tegoeden in Ghana te blok keren. Volgens niet-officiële schattingen hebben de Franse bezittingen in Ghana een waarde van ongeveer zes tig miljoen gulden. Zij zijn bevro ren totdat „de uitwerking op de be- Chessmans verzoek voor uitstel van executie en al zijn andere verzoeken zijn maandag door het Amerikaanse hof van beroep te San Francisco af gewezen. Chessman, elf jaar geleden ter dood veroordeeld o.a. wegens roof en verkrachting, moet vrijdag in de gaskamer van de San-Quentingevan- genis sterven. Na vijf dagen besprekingen tussen Britse en Cyprische vertegenwoordi gers wordt melding gemaakt van ern stige verschillen over enkele punten betreffende de toekomstige Britse ba ses op Cyprus. Aartsbisschop Makarios maakte be kend, dat de huidige reeks besprekin gen vandaag zouden eindigen. Tot deze besprekifigen werd het initiatief genomen nadat de Britse onder-minister van koloniën, Amery, er niet in geslaagd was een impasse over de omvang van de militaire ba ses, die na de onafhankelijkheid van Cyprus onder Britse souvereiniteit zullen staan, te doorbreken. De gouverneur van Cyprus, sir Hugh Foot, zal aan het einde van deze besprekingen rapport uitbren gen aan de regering in Londen. Inmiddels gaan Britse militaire autoriteiten voort met de voorberei dingen voor een plan van actie om te gemoet te komen aan een uitstel voor onbepaalde tijd van de afkondiging van de republiek Cyprus, zo is ver nomen. volking van Ghana van de Franse kernbomontploffing en die van de toekomstige proefnemingen, die door de Franse premier zijn aangekondigd bekend is". Vertegenwoordigers van elf Afri kaanse en Aziatische landen hebben maandag op een anti-kernwapen-con- ferentie, die thans te Cairo wordt gehouden, een resolutie aanvaard, waarin bevriezing van de Franse be zittingen en zelfs het verbreken van de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk wordt aanbevolen. Uit Rome wordt gemeld, dat de controlestations in Sardinië en Sicilië in de afgelopen 24 uur een „zeer ge ringe toeneming" van de radio-acti viteit in de lucht hebben geconsta teerd. Deze toeneming is minder dan een honderdste van de hoogst toelaat bare dosis. Uit Cairo wordt bericht, dat de di recteur van het veiligheidsbureau van de commissie voor de kernener gie van de Verenigde Arabische Re publiek, boven Egyptisch gebied geen enkele verhoging van de radioacti viteit heeft geconstateerd. FRANKRIJK GAAT DOOR Frankrijk treft voorbereidingen om een tactische atoombom te beproe ven, die men uit een vliegtuig wil la ten vallen, aldus militaire waarne mers in Parijs. Ook zou men met voorbereidend werk aan een eigen waterstofbom zijn begonnen. Russische basis op Ambon? Mohammed Rasjid, de voormalige ambassadeur van Indonesië te Rome, thans woordvoerder van de Indonesi sche opstandelingen in Europa, heeft verklaard, dat Chroesjtsjef bij zijn aanstaand bezoek aan Indonesië, voor Rusland zee- en luchtbasissen zal pachten. Hij zei, dat volgens zeer be trouwbare kringen in Indonesië, de Russische premier deze basissen zoals gemeld zou willen vestigen op Ambon, op een afstand ongeveer van 1100 km ten noorden van Austra lië. Rasjid legde deze verklaring af in een Frans dorpje, juist over de grens tussen Zwitserland en Frankrijk, daar in Zwitserland, waar hij doorgaans verblijft, een verbod bestaat van po litieke activiteit tegen buitenlandse regeringen. De woordvoerder van de Indonesi sche diplomatieke vertegenwoordiging in Den Haag heeft desgevraagd mee gedeeld dat de Russische premier op uitnodiging van de Indonesische rege ring een staatsbezoek aan Indonesië zal brengen. Pachten van zee- en luchtbasissen achtte hij, als zijnde in strijd met de Indonesische buitenlandse actieve on- afhankelijkheidspolitiek volkomen on denkbaar. Nergens meer ie vinden De onbekende duikboot, die al se dert 30 januari de Argentijnse vloot in de Golfo Nuevo voor een raadsel steld, is al in 36 uur niet waargeno men en zou dus mogelijk ontsnapt zijn, zo is maandagavond meegedeeld door senor Justo Villar, de Argen tijnse minister van defensie. Kort na- Een recente foto van kroonprins dat deze een onderhoud met presi- Harald van Noorwegen, die op 21 den( FrondM had gehad vertelde hij februari a.s. zijn 23ste verjaardag hoopt te vieren. aan journalisten: „We weten niet of Hij nodigde zichzelf uit In Rangoon, waar premier Chroesjt sjef vandaag voor een officieel be zoek van twee dagen aankomt zijn weining versieringen aangebracht en er blijkt nog weinig enthousiasme voor dit bezoek. Volgens ingelichte kringen werd hij uitgenodigd Rangoon te bezoe ken, nadat het Kremlin wenken daartoe had gegeven. In officiële kringen wordt gezegd, dat hij zo niet op hartelijke wijze,, dan toch correct zal worden begroet en dat hij de traditionele Birmaanse beleefdheid en welwillendheid zal ervaren, maar weinig meer kan ver wachten. Het is het Birmaanse gestelde dag blad „Nieuw licht van Birma" be groette in een artikel de Russische ontwapeningsvoorstellen en de voor genomen troepeninkrimping. „Het bezoek van Chroesjtsjef moet toege juicht worden als het leidt tot wer kelijke gezamenlijke pogingen tot vrede". De „Nation", dat in de Engelse taal verschijnt, schreef onder de titel „Een onwelkome bezoeker", dat „Nikita Chroesjtsjef, 's werelds com munist nummer één, weer deze kant uit komt. Wij zijn geneigd evenals vele moeders bij het naderen van de troepen uit te roepen: „Sluit de meis jes op en verstop het zilver". Maandag, de laatste dag van het bezoek aan India, heeft Chroesjtsjef in Calcutta doorgebracht. Hij reisde via Bhilai in Centraal- India, waar hij een staalfabriek be zocht die door Sow jet-ingenieurs is gebouwd. In een redevoering tot de arbeiders van deze fabriek leverde hij kritiek op de westelijke hulp aan onder-ontwikkelde gebieden. Die hulp is een „wapen van de nieuwe koloniale politiek" en het doel ervan is „het verzekeren van de belangen van het monopolie-kapi taal en het verdiepen van de poli tieke verdeeldheid in de wereld. Wij echter, zo zei hij, geven er de voor keur aan om werkelijke hulp te ge ven aan elk land dat zich van het kolonialisme heeft bevrijd. de duikboot erin geslaagd is aan onzo waakzaamheid te ontsnappen". Hij voegde eraan toe in de war te zijn gebracht door Mikojans uit spraak („Het enige wat ze zullen do den is een hoop vis") en de verkla ring van de Russische ambassade over de afwezigheid van Russische oorlogsschepen bij Argentinië's kus ten. In Argentijnse marinekringen meende men er overigens zeker van te kunnen zijn, dat de duikboot van Russische nationaliteit was. Het blad La Nacion betreurde maandag het stilzwijgen van de Ar gentijnse regering over de kwestie, waardoor de geruchten maar aange wakkerd worden en men niet meer weet wat waar en wat overdreven is. Waar is in elk geval, aldus het blad, dat op de stranden van de Golf grote aantallen vissen en pinguins aanspoelen, die door de dieptebom men gedood zijn. In een communiqué van de Argen tijnse marine wordt gezegd dat de schepen en vliegtuigen, die deelne men aan de opsporingsoperaties in de Golfo Nuevo, op dezelfde voet zul len doorgaan. De berichten over de vondst van het lijk van een kikvors man worden in het communiqué te gengesproken. Het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het 25 landen heeft gevraagd, of zij al dan niet duikboten hebben, die op het ogenblik in het gebied van de Golfo Nuevo opereren. Volgens een Britse deskundige zijn Russische onderzeeërs zeer actief ter hoogte van de kust van New Found- land, waar hun echter buiten de ter ritoriale wateren niets in de weg ge legd kan worden. PRINSESSEN TERUGGEKEERD De prinsessen Beatrix en Irene zijn hedenmorgen per trein in Ne derland teruggekeerd. Zij hebben enige tijd met vakantie in Oostenrijk vertoefd. Dit nnmmer bestaat uit 10 pagina's weer? De families Walbroek en Bobbeldijk uit Tuindorp Oostzaan, die voor de watersnood in noodwoningen huis den en na de ramp aan boord van de „Zuiderkruis" wer den ondergebracht, weigeren nu het schip te verlaten. Naar zij mededeelden heeft de gemeente Amsterdam hun noodwoningen afgebroken en voelen zij er niets voor om ondergebracht te worden in een tehuis. Hier staan zij gefotografeerd op de trap naar de „Zuiderkruis" Regering zet verhoging door De Minister van Binnenlandse Za ken heeft het voornemen maatrege len te bevorderen, die ten doel heb ben de salarissen van de volwassenen met 5 pet. te verhogen en het overige deel der rechtspositie van de ambte naren te verbeteren tot een bedrag, overeenkomende met ten hoogste 1.2 pet. van de salarislast. Bij de verho ging van 5 pet. zal een minimum in acht worden genomen van 18.25, waarvan de kosten in mindering zul len komen van het bedrag, dat wordt aangewend ten behoeve van bedoeld overige deel der rechtspositie. Deze verbeteringen zullen ingaan op 1 januari 1960, tenzij zou blijken, dat de gemiddelde ingangsdatum van loonsverhoging in het bedrijfsleven vóór die datum ligt. In dat geval zal die vroegere datum bepalend wor den voor de maand, waarin de ver beteringen zullen ingaan. Het geheel van bovengenoemde maatregelen zal de maximale ver betering der rechtspositie voor het overheidspersoneel inhouden geduren de een periode van 2 jaar, bijzondere omstandigheden voorbehouden (hier onder o.m. te verstaan de aanstaande algemene huurcompensatie). Omtrent de overwegingen van de minister vernemen wij van de zijde van het departement nog, dat deze al dus kunnen worden samengevat: „De verantwoordelijkheid der regering voor haar ambtenaren brengt mede, dat, ook wanneer er geen overeen stemming is in de centrale commissie, doorvoering behoort te worden gege ven aan die maatregelen, welke naar de mening van de regering verant woord en gewenst zijn in het belang van de ambtenaren". Er kan nog op gewezen worden, dat deze beslissing overeenstemt met het laatste voorstel der regering, in het overleg gedaan, plus een verbete ring, in het laatste overleg overeenge komen. Het overleg is hiermede geëindigd. PRESIDENT VAN PERU IN PARIJS Een beeld van het bezoek van de president van Peru en mevrouw Prado aan Parijs. President De Gaul le verwelkomt zijn gasten op de trap pen voor het Elysees-paleis. De 20-jarige Amerikaanse soldaat Peter Winberg, die te Friedberg bij Frankfort is gelegerd, is in de nacht van zaterdag op zondag door de Westduitse politie op heterdaad be trapt, toen hij hakenkruisen schil derde op de muren van de kerk en het stadhuis van Friedberg. Ook had hij tweemaal de leuze „Heil Hitier" aangebracht. Tot zijn verontschuldiging voerde Winberg aan, dat Duitsers hem tot zijn actie hadden aangezet. MINDER WIND De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De kern van een tamelijk diepe depressie is over het noordelijke deel van de Noordzee in de richting van Denemarken getrokken. Ze deed in ons land de wind tijdelijk weer toenemen. De depressie verwijdert zich nu langzaam verder naar het oosten, waardoor er morgen minder wind zal zijn dan vandaag. Ons land blijft echter in de koude lucht, die aan de achterzjjnde van de storing wordt aangevoerd. De ko mende nacht zal in het binnenland weer lichte vórst kunnen voorkomen, terwijl overdag de temperatuur weer tot enkele graden boven het vries punt zal oplopen De lucht blijft on stabiel van opbouw, zodat er naast opklaringen plaatselijk ook sneeuw buien zullen vallen. Op de Oceaan is op het ogenblik geen westelijke circulatie aanwezig. Bij IJsland en Groenland is de luchtdruk namelijk hoog, terwijl er zich bij de Azoren een diepe depres sie bevindt die zich maar langzaam verplaatst, (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE SNEEUWBUIEN Wisselend bewolkt met enkele hagel- of sneeuwbuien. Van nacht in het binnenland lichte vorst, morgen overdag tempera tuur overal enkele graden boven het vriespunt. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens matige wind tussen zuidwest en noordwest. 17 Februari: zon op 07.54; onder 17.55; maan op 23.45; ondei 09.51. Hoogwaterstanden 17 Februari: v.m. 6.22; nam. 6.37. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. —10 —11 0—2 2—4 1 1 1 0 weer HELSINKI sneeuw STOCKHOLM zw- bew. OSLO sneeuw KOPENHAGEN 1. bew. ABERDEEN sneeuwbui LONDEN onbewolkt 6 2 AMSTERDAM licht bew. 5 1 BRUSSEL onbewolkt 5 1 LUXEMBURG geh. bew. 1 2 PARIJS zwaar bewolkt 6 1 BORDEAUX zwaar bew. 10 1 GRENOBLE half bew. 9—1 NICE half bewolkt 12 3 BERLIJN licht bewolkt 4 2 FRANFORT licht bew. 6 1 MüNCHEN sneeuw 2 2 ZüRICH' 7 2 GENèVE geheel bew. 5 1 LOCARNO licht bewolkt 5 1 WENEN mist 9—3 INNSBRUCK zw. bew. 7 2 BELGRADO mist 4 1 ATHENE zwaar bew. 6 14 ROME onbewolkt 14 4 AJACCIO half bew. 12 2 MADRID geheel bewolkt 5 MALLORCA geh. bew. 12 4 LISSABON geh. bew. 10 14 Er zijn nog altijd mensen, die niet begrijpen, dat er gewerkt moet wor den om succes te hebben.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1