Nota over loonpolitiek Echtpaar verduisterde halve ton van kostganger K.A.B.-ledenwerlactie „Zet Door Pitmanschool koe Lente deed intrede in Verenigingsgebouw van Lisse-Engel ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGrNA 7 Begin volgende week zal bij de Tweede Kamer een nota worden in gediend over de resultaten van de vrijere loonspolitiek. Bij de behandeling van de sociaal- economische nota van het kabinet-De Quay heeft de regering de Kamer toegezegd, dat zy alvorens een be slissing moest worden genomen over de huurverhoging per 1 april de Kamer zou inlichten over de resulta ten van het gewijzigde loonbeleid. In de ministerraad van gisteren is deze nota aan de orde geweest al dus „Trouw" en deze is vrijwel gereed om naar de Kamer te worden verzonden. Koop nu IVOROL Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. Deel van de buit begraven Zoals wij enkele dagen geleden be richtten werd door de politie gear resteerd een bejaard echtpaar uit Den Helder dat ervan werd verdacht zestigduizend gulden te hebben ver duisterd van een inmiddels overleden kostganger, de 72-jarige heer P. Tho mas. Thans is achter een loods in het plaatsje Zeelst bij Eindhoven een kartonnen koker opgegraven welke 12.000 bevatte. De opgraving ge schiedde op aanwijzing van het echt paar B., dat de verduistering tenslotte bekend heeft. De heer Thomas was vijf jaar ge leden bij het echtpaar te Den Helder ingetrokken, nadat hij zijn boerderij en enkele huizen had verkocht. Hij beschikte toen over een kapitaal van ruim honderdduizend gulden. Het bleek, dat het echtpaar profiteerde van de welgesteldheid van hun pen siongast, dit tot displezier van de kinderen van de bejaarde boer. De 62-jarige heer B„ die zijn kappers zaak gesloten had scheen toch tot een min of meer ryk bestaan te kun nen komen. Een accountantsonder zoek maakte onlangs uit, dat er naast de verantwoorde uitgaven een bedrag van zestigduizend verdwenen was. Vorige week werd het echtpaar B., dat in Meerveldhoven bij een fami lielid logeerde, door de politie aange houden en naar Den Helder terugge bracht. Anderhalve dag lang werd hun huis doorzocht, maar niets werd gevonden. Na een lang verhoor be kende het echtpaar uiteindelijk de verduistering en vertelde, dat een deel van het geld in Zeelst begraven lag. De politie kon niet loskrijgen waar de overige 48.000 gulden liggen. MEDISCHE TELEVISIE-VOORLICHTING Ton melk van één Men schrijft ons: Het resultaat van de afgelopen eerste zes actie-avonden in de noor delijke wijken en het centrum van Leiden is zeer bevredigend. De huis bezoekers zijn voldaan niet alleen om het aantal nieuwe leden dat zich aanmeldde (60 in deze twee weken) maar meer nog door het contact dat zij met hun collega's mochten heb ben. Men vernam nu de redenen, waar om zij nog geen lid waren, als een ling bleven staan in het georgani seerde maatschappelijk gebeuren. Zó onder andere omdat de orga nisaties reeds lang bestaande moei lijkheden: te hoge huren en prijzen en te lage lonen, niet snellér naar 'n oplossing dwingen. „De organisaties, de KAB, doet te weinig" was een veel gehoorde reactie. Uit deze en vele andere argumen ten, heeft de huisbezoeker geleerd, dat zijn collega de KAB niet kent. En als men hen dit dan duidelijk maakt: dat de KAB niets anders was, is en in de toekomst zal blijven, dan de samenbundeling van-de georgani seerde werknemers, welke met en door elkaar, de gemeenschappelijke werknemers-belangen willen dienen, en hun aandeel willen leveren ter verkrijging van gezondere maat schappij-verhoudingen, dan hadden vele gebruikte argumenten een ant woord gekregen. Dit is de KAB. Gekiemd in een tijd waarin de werknemers in de allergrootste nood verkeerden heeft zij zich hardnekkig tegen alle verdrukking in opgewor- steld, stoer vasthoudend tegen woe dende maatschappelijke stormen en PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Duits - Engels Frans - Spaans Nederlands Middenst. Opl. verraderlijke ontwikkelingen, fier gegroeid tot 'n organisatie van meer dan 400.000 katholieke werknemers. Met vertakkingen in vele vakbon den, diensten en instellingen en ver tegenwoordiging op het bedrijf en nationale organen. De huisbezoekers starten maandag vanuit het Leonardushuis om het west- en zuidwestelijk stadsdeel te bezoeken. Men verwacht dat er weer veel leden mee op huisbezoek zullen gaan om de collega's te vragen: „Blijf niet alleen staan. Kom bij ons, de 400.000 van de KAB. Met elkaar kunnen we meer bereiken". Geen spoorwegstaking in Engeland De bond van Britse spoorwegar beiders heeft vrijdagavond de sta king, die maandag zou moeten be ginnen, afgelast. Na een dag van intensieve bespre kingen op het ministerie van arbeid in Londen heeft de nationale unie van spoorwegpersoneel, die loons verhoging eiste voor haar 355.000 le den, een verhoging van vijf procent, met terugwerkende kracht tot 11 ja nuari, aanvaard. De voorzitter van de nationale vervoerscommissie, sir Brian Robert son verklaarde na afloop van het overleg, dat het aanbod van de spoorwegen niets zal afdoen aan la tere besprekingen over de conclusies van een verslag, dat onafhankelijke deskundigen binnenkort over de kwestie der lonen zal uitbrengen. De secretaris-generaal van de unie van spoorwegpersoneel, Sidney Greene, verklaarde, dat de regeling „bevredigend" is. Sir Brian verklaarde, toen hem gevraagd werd of de spoorwegen de loonsverhoging kunnen betalen, dat er reeds een tekort is van 3,5 miljard gulden en dat dit tekort nu waar schijnlijk wel groter zal worden. De heer J. Ned er lof te Rotter dam, die (in de vacature J. A. A. Aarse) tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland benoemd is verklaard, heeft zijn benoeming niet aangenomen. Thans is de heer U. G. Schilthuis te Rotterdam benoemd verklaard. De heer Schilthuis is lid (Advertentie) van de Partij van de Arbeid- NEDERLANDSE VERF UITVOER. 20 PCT. GROTER. De Nederlandse verfuitvoer ont wikkelde zich in 1959 zeer gunstig. In totaal werd 16 miljoen kg. verf voor een waarde van bijna 40 mil joen gulden geëxporteerd; zo deelt de exportgroep verf van de vereni ging van Vernis- en Verf fabrikanten mede. De verfexport heeft zich na de oor log in een steeds opgaande lijn bewo gen. In vergelijking met 1950 kan een verdubbeling worden geconsta teerd. Met veel energie werden de landen van de Euromarkt bewerkt. De uit voer naar deze landen steeg met 33 pet in vergelijking met 1958. Van de totale uitvoer vond 45 pet zijn weg naar de EEG-partners. Zeer opmer kelijk was ook de toename van de export naar Duitsland en Frankrijk, welke voor beide landen een ver dubbeling te zien geeft. Duitsland bezet thans als afzetgebied na Bel gië de tweede plaats. De bijzondere sterke toename, die de uitvoer naar de Euromarkt-lan- den te zien gaf, bracht tevens mede, dat meer kwalitatief hoogwaardige produkten werden geleverd. Hoewel de concurrentie ook op dé buitenlandse markten scherp was, kon de Nederlandse verfindustrie haar positie zeer goed handhaven. ZEEPOSTVERZENDING Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Montferland" 15/2, m.s. „Alnati" 18/2; Australië: m.s. „Oranje" 14/2, t.s. „Weserstein" 17/2, s.s- „Jason" 18/2; Brazilië: m.s. „Montferland" 15/2, m.s. „Alnati" 18/2; Canada: s.s, „American Ran ger" 14/2. s.s. „Maasdam" 18/2; Chili: via New York 18/2; Indonesië: m.s. „Mataram" 18/2; Ned. Antillen: m.s. „Daphnis" 15/2; Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Oranje" 14/2; Nieuw Zeeland: m.s. „Gothic" 18/2; Suriname: m.s. Hubro" 17/2; Unie van Z.-Afrika en Z-W.-Afrika: m.s.„Zuiderkerk" 16/2; Brits-Oost-Afrika: s.s. „Europa'' 18/2. Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Waarschuwing voor ongezonde sensatie Connie Froboess komt receptie houden Vrijdagavond arriveerde op Schiphol het Duitse zangeresje Conny Fro boess voor een optreden in Nederland. Foto: Een bewonderaarster bood Conny bloemen aan. Een vrouw was drie mannen te erg 8 mnd voor huwelijkszwendel Hoewel het meestal vrouwen zijn, die de dupe worden van huwelijks- zwendel, stond gisteren te Rotterdam een vrouw terecht, die drie mannen voor honderden guldens had opge licht, nadat zij door een huwelijks advertentie met hen in contact was gekomen. De officier eiste acht maanden met aftrek tegen haar. De mannen, die reflecteerden op de advertentie in een Rotterdams dag blad, kregen van de vrouw, een 41- jarige strijkster uit Krimpen aan de IJsel, te horen, dat ze weduwe was. De een spiegelde ze voor, dat ze de beschikking had over een scooter, een wasmachine, een platenwisselaar en nog verschillende andere aantrekke lijke dingen. Er moest nog wel het een en ander van afbetaald worden maar ze had geen geld. Aan een ander vertelde de vrouw, dat ze een schuld moest afbetalen aan haar broer. Ze zou graag geld lenen van had aanbidder en ze zou het zeker teruggeven want ze verwachtte „binnenkort" een erfenis. De mannen waren ridderlijk en blind genoeg om de bedriegster met graagte uit de nood te helpen. Als motief voor haar wandaden gaf de vrouw op: geldgebrek. De vrouw was getrouwd geweest maar ze leefde gescheiden. Reeds verschilende malen was ze veroor deeld geweest. De laatste keer met voorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering. Ze werd toen onder toezicht van de reclassering bij familie geplaatst en nog maar nauwelijks op vrije voeten, plaatste ze haar lokkende advertenties. De verdediger meende dat het weinig zin had, de omzetting van de voorwaar delijke terbeschikkingstelling nog acht maanden te laten wachten. Het hoofdartikel van het vandaag uitgekomen nummer van „medisch Contact" bespreekt de „medische voorlichting door televisie". Het her innert vooreerst aan de gretigheid waarmee een groot deel van het pu bliek zich 's avonds naar de beeld buis richt, ook als een onderrichtend Geen akkoord over ambtenaren salarissen Na de gisteravond gehouden be sprekingen over de ambtenarensala rissen is het volgende communiqué uitgegeven: „In de vergadering van de Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in ambtenaren zaken van vrijdag 12 februari jl. is onder voorzitterschap van prof. mr N. E. H. van Esveld en in aan wezigheid van Hunne Excellenties de Minister van Binnenlandse Zaken en de Staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, het over leg voortgezet over de salariëring van het overheidspersoneel in het kader van de gedifferentieerde loon politiek. Als gevolg van het nader beraad van het kabinet, dat in de vergade ring van 9 februari jl. was toegezegd, hebben de regeringsvertegenwoordi gers het volgende voorstel gedaan: de salarisverhoging zal vijf procent be dragen. In de salarisverhoging zal voor de werknemers van 23 jaar en ouder een minimum worden aange bracht van zeventien gulden per maand, ten behoeve waarvan de re gering een marge van een procent, bestemd voor de verbetering der overige arbeidsvoorwaarden, wil ver hogen met het voor bedoeld mini mum nodige bedrag tot ten hoogste 1,2 procent. De ingangsdatum zal zijn 1 januari 1960, tenzij zou blijken dat de ge middelde ingangsdatum van de loonsverhogingen in het bedrijfsleven voor die datum zou liggen, in welk geval die gemiddelde datum bepa lend zal worden voor de maand waarmede de verbeteringen ingaan. Ten aanzien van de gepensioneer den behoudt de regering zich een uitspraak voor, in afwachting van het voor 1 april a.s. nader te voeren overleg omtrent de totale positie van deze groep. Omtrent het verhogen van het eerder genoemde minimum tot ƒ18.25 per maand, waaraan de organisatie- vertegenwoordigers de voorkeur ga ven, bestond overeenstemming. De hiermee gemoeide meerdere kosten zouden in mindering komen op de hierboven genoemde marge van ten hoogste 1,2 procent. Drie der centrales van overheids personeel konden deze voorstellen om uiteenlopende redenen niet aan vaarden, zodat geen overeenstem ming Is bereikt. Dit is voor de minister van binnen landse zaken aanleiding zich nader te beraden over de vraag wat hem thans te doen staat. onderwerp op het scherm komt. „Als het om ongevraagde medische voorlichting gaat zo vervolgt het artikel mag deze wel even op haar effect worden bekeken. In medische kringen slaat men de ontwikkeling van met name die voorlichting, zo al van wezenlijke voorlichting kan worden gesproken, met zorg gade". „In dergelijke uitzendingen spelen nieuwsgierigheid, sensatie, schrik, afkeer en huivering zozeer mee dat men de verantwoordelijkheid voor het bieden van dergelijke televisie uitzendingen niet zwaar genoeg kan tillen". Na op enkele recente uitzendingen nader te zijn ingegaan besluit het artikel: „Wellicht is, wat hier voor lichtingsprobleem schijnt, in het ge heel geen probleem wanneer men er oog voor heeft dat medische voor lichting aan het publiek binnen vormen en grenzen van algemeen heid moet blijven. Over die grens heen gaande voert men het publiek, dikwijls tot zijn schrik en schade, binnen de muren van operatiezalen, waarin de sfeer van wetenschappe lijke bekwaamheden en spanningen niet gedoogt dat er een camera-oog getuige van is anders dan ten be hoeve van diegenen, die voor eigen wetenschapplijke vorming of voor de ontwikkeling van de wetenschap in het algemeen kennis daarvan willen nemen". Feest in de Schermer Van het raadhuis te Oterleek en ln de polder de Schermer werd giste ren gevlagd ter gelegenheid van het feit, dat de bijna negentienjarige koe Annie 8 van de veehouder en vee fokker P. Korver het record van een melkgift van 100.000 kilogram had ge haald. Nadat 's middags ds. A. J. van der Klaauw en pastoor A. Wenneker, res pectievelijk voorzitter en vice-voorzit ter van „De Schermergemeenschap" samen een boom hadden geplant op het erf van de boerderij waarbij de heer Korver een fraaie oorkonde overhandigden, kwamen 's avonds tal van officiële personen hun opwach ting maken bij Annie 8 en boden het echtpaar Korver hun gelukwensen aan. De rijks veeteeltconsulent ir. L. de Vries tooide Annie 8 met het hoogste ereteken: de Oranje rozet. De Hol landse Maatschappij van Landbouw schonk een gouden medaille en de heer J. Posch, burgemeester van Oter leek en dijkgraaf van de Schermer, overhandigde zowel namens het ge meentebestuur als namens het bestuur van de polder een zilveren legpen ning. In de hulde die het echtpaar Korver mocht ontvangen deelde ook de heer K. Silver, die de bejaarde koe vele jaren mede heeft verzorgd. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, zal woensdag 17 februari, geenaudiëntie verlenen. Huisbroei had fleurig succes De jaarlijkse huisbroeitentoonstel- ling is heden door prof. J- P. H. v. d. Want geopend. Gisteravond brachten we een bezoek aan het verenigings gebouw, waar de commissie nog druk bezig was met het opstellen van de 13 potten die elk der deelnemers had ingezonden. Ruim 600 potten sieren de grote zaaL Dit betreft alleen nog maar de verplichte inzending. Ook de vrije inzending mag er dit jaar weer zyn. Van enkele honderden ingezonden potten heeft de commissie een prach tige perk aangelegd in het midden van de zaal. De kwaliteit is dit jaar bijzonder goed. Het broeien had een zeer gun stig verloop. Iodere soort moest als het ware worden afgeremd, zodat de bloem de kans kreeg, zich goed te ontwikkelen. De jury, bestaande uit de heren G. v. Papendrecht, J. Schoorl, Th. v. Werkhoven, Harry Vreeburg, P. Dames en Nic. Berbee heeft een zeer zware dag achter de rug. Er waren in totaal 3 bekers te winnen. Eén voor de beste inzending tulpen, verplichte inzending, één voor het beste geheel en één voor de beste vrije inzending. Vooral bij de vrije inzending heeft de jury hot moeilijk gehad, daar het gewas er uitmuntend bij staat. Menig kasbroeier kan jaloers zijn op zulke bloemen. Bij de vrije inzending zagen we o.a. de zeer lastige broeiende „Queen of Sheba". Deze leliebloemige tulp is de trots van de zaal. Verder waren er nog: Ornament, Pax, Sr. Cardinal, Pr. Carnaval, Blenda Roland, Sul phur Glory, Gen. de Wet, Lustige Witwe en vele andere. Bij de narcissen zagen we de nar cis, die als het ware altijd tegen wind heeft, n.l. Peping Tom. Verder waren er: Yellow Sun, Februari Gold, Cragford, Golden Harvest,, Carlton, Dutch Master, Veeger, Golden Mar vel Flower Record en Brunswick. Ook de Lij se waren met de soorten Jan Bos. Nevada, Pink Pearl, Anna Marie, Bismarck en Yellow Hammer goed vertegenwoordigd. Bij het ter perse gaan was de uit slag helaas nog niet bekend. Wy kun nen die eerst maandag Dubliceren. Het tentoonstellingsgebouw zal ge opend zyn: zaterdag van half vier tot 9 uur en zondag van half 12 tot 9 uur. Dit jaar geen „Bloemenlust" in Lisse, maar men kan. in plaats daar van toch genieten van fleurige bloe men, geforceerd in de huiskamers van echte bloemenliefhebbers uit De Engel. De „commissie huisbroeitentoonstel- ling", de heren Van Beek en Wessels, bewonderen de inzendingen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7