Koningin Elisabeth en prins Philip zijn echte „buitenmensen BEIDEN HEBBEN OOG VOOR DE NATUUR EN DE SPORT Regering verleent geen droogteschade aan draagkrachtige ondernemers NEDO-MEX ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Paarden-rermen, zeilen en zwemmen ENGELANDS koningin en haar gemaal hebben een druk en zeer bezet leven. Toch moeten zij, als iedereen, zo nu en dan uitrusten. In de regel doen zij dit in •igen gezinskring op Buckingham Palace of op een hunner kastelen buiten Londen. Zij genieten dan van de huiselijkheid en van de mooie omgeving, waarin zo wel hun paleis in, de hoofdstad als hun kastelen op het land zijn gelegen. Evenals alle ouders vinden zij het heerlijk om hun kinderen te wijzen op en vertrouwd te maken met alle dingen die zijzelf mooi en prettig vinden. Zowel de koningin als prins Philip vertoeven erg graag buiten.- Zij houden ervan, met hun kinderen te gaan picnicken, met de honden te gaan wandelen of te paard te trekken over de open gedeelten van Wind sor Great Park dan wel langs de bergpaden in de buurt van Slot Balmoral. Beiden hebben een open oog voor landschappelijk schoon. Beiden ook besteden veel aandacht aan het beheer hunner boerderijen. Tuinie ren, de grote liefhebberij van koning George VI (Eli sabeths vader) en de koningin-moeder boeit hen echter minder. Jagen en vissen IN menig opzicht is de belangstelling van koningin Elisabeth en prins Philip op het punt van ontspanning en verpozing gelijkgericht, maar zij zijn toch beslist geen „doorslagen" van elkaar. De koningin werd op het land grootgebracht. Zij kan goed met een geweer omgaan en weet wat jagen is. Reeds als meisje leerde zij het wild op de juiste wijze benaderen. Ook trekt zij er graag met de hengel op uit om een paar zalmen te verschalken in het dwars door het landgoed Balmoral stromende riviertje de Dee. Dan trekt zij hoge rubber laarzen aan en waadt zij een heel eind het water in om haar kansen op een goede vangst te vergroten. Deze „voorkeur voor zalm" heeft Elisabeth gemeen met haar moeder, die eveneens uitstekend kan omgaan met zalmhengel en -tuigen graag deze edele hengel sport beoefent. Van haar prille jeugd af heeft de koningin honden gehouden en zelf moeten verzorgen. Zij is dol op haar „Pembroke corgis", levendige honig-kleurige hondjes (van oorsprong honden die in Wales de schapen en het vee hielpen hoeden), die haar vaak vergezellen, als zij op reis gaat. De koningin houdt veel van muziek en speelt zelf goed piano. Concerten bezoekt zij echter slechts zelden. Haar voorkeur gaat uit naar een geestig, goed gespeeld toneelstuk. Evenals haar moeder danst zij uitstekend. Schotse voUisdansen hebben in het bijzonder haar be langstelling. Zij danst ze zelf bok zo nu en dan. Paarden. AAN paarden en alles wat met paarden samenhangt heeft koningin Elisabeth haar hart verloren Bovendien is zij zeer deskundig waar het paarden betreft. Zij inte- Koningin Elisabeth op 13-jarige leeftijd als paardrijdster resseert zich voor de fok van renpaarden. Veel kennis van „paard en stal" dankt zij aan haar vaders rijknecht Owen, een expert wat betreft paarden en bovendien een karakteristieke figuur. Met hem heeft Elisabeth in haar jeugd veel gesproken. Dat zij iets van paarden weet, blijkt bij voorbeeld hieruit, dat zij een van de weinigen in Engeland is, die renpaarden bezitten en er geen geld op toeleggen. Zeker, de koningin wedt nooit, maar haar paarden hebben menige zege behaald en grote prijzen vóórhaar verdiend. Haar eigen paarden laat zij trainen door kapitein Cecil Boy-Rochfort. Die, welke haar door de Nationale Stoeterij ter beschikking worden gesteld, traint de heer Noel Murless. Eens bezat zij samen met haar moeder een paard Monaveen heette het dier dat een uitstekend figuur maakte in een aantal steeplechases. Het dier kwam echter lelijk te vallen en moest uit zijn lijden worden geholpen. Se dertdien is er geen enkel paard van de koningin ooit weer in een steeplechase uitgekomen! Niet alleen rennen. Elisabeth is niet alleen in rennen, maar ook in ruiter- wedstrijden en dressuurproeven bijzonder geïnteres seerd. Soms koopt zij dan, zij het alleen, zij het samen met anderen, tijdens een concours of op een tentoon stelling goede paarden om de Engelse paardenstand kwalitatief op peil te houden. Bij die gelegenheden kan men de vorstin, gekleed in een regenjas en met zware schoenen aan de voeten, door de modder van het ter rein zien stappen. Dan volgt zij gespannen alles, wat er te zien is. In Stockholm gebeurde het, dat tijdens zo'n hippische bijeenkomst in de stallen brand uitbrak. Ko ningin Elisabeth was een der eersten, die naar de stallen snelde om te helpen zorgen, dat de paarden geen onheil zou overkomen. Denkt u niet, dat zij alleen belangstelling heeft voor raspaarden. Ook het boeren paard en het trekpaard verheugen zich in haar belang stelling. Natuurlijk kent zij tal van internationale paar densportfiguren. Als zij hen ontmoet en zich met hen onderhout, kent en spreekt zij de taal die in die krin gen gebruikelijk is en verstaan wordt. Natuurlijk voelt koningin Elisabeth zich geheel thuis op de rug van een paard. Even natuurlijk is het, dat men haar als rijdieren geen echte wildebrassen geeft. Men kiest voor haar rustige, gezellige, goedgemanierde dieren de zwarte merrie Betsy bij voorbeeld, haar lievelingspaard tegenwoordig! en let minder op hun stamboom of prijs dan op hun manier van lopen en dra ven. Ook Elisabeths beide kinderen alle twee rijden ze graag en goed leerden de rijkunst op rustige po- nies en niet op van die nerveuze kleine volbloeds, die tegenwoordig prijzen veroveren, waar ze maar komen. In de regel rijdt de koningin „gewoon". Slechts bij sommige bijzondere gelegenheden zit zij op een dames zadel, bij een parade zo nu en dan of andere plechtige gelegenheden. \V En prins Philip? DE hertog van Edinburgh is eveneens een goed rul1 ter. Hij is voorts een geestdriftig beoefenaar van de polo- sport (te paard) en bereikte in dat spel een goed niveau. Hij heeft weinig tijd om te oefenen. Daarom „houdt" hij in een ongebruikte garage van Buckingham Palace een „dummy-paard". „To practise shots", zoals hij zegt. Kenners van het polo-spel beschouwen prins Philip als een der beste jonge Engelse spelers. De hertog van Edinburgh bedrijft liever zelf sport dan dat hij er naar kijkt. Hij is lang niet zo geïnteresseerd in paardenrennen als zijn gemalin. Hij houdt ook van cricket (alweer: te weinig tijd om te oefenen!) en volgt op het televisiescherm alle grote tennis- en crioket- wedstrijden. Als hij maar even tijd kan vinden, neemt hij als captain van een der teams deel aan de jaarlijkse cricketliefdadigheidswedstrijd, georganiseerd door de hertog van Norfolk. Zowel in de tuinen van Bucking ham Palace als van Slot Windsor zijn tennisbanen, waar de hertog van Edinburgh zo nu en dan speelt. Oqk beoefent hij badminton. En in de winter speelt hij dikwijls squash rackets, alvorens te gaan zwem- rrien. Zwemmen en zeilen. ER is namelijk bij Buckingham Palace een overdekt zwembad. Hier leerde prins Philip zijn zoontje en doch tertje zwemmen. Prins Charles bleek een snelle leer ling, prinses Anne daarentegen deed het wat langzamer aan. En als veel marine-officieren is de hertog van Edin burgh verzot op zeilen. Reeds als schooljongen was 't zijn lust en zijn leven, bij ruw weer in een zeilboot op zee te zijn. Hij houdt van een stevige bries. Trouwens, hij Koningin Elisabeth met prinses Anne op het landgoed Balmoral is een uitstekende, zij het soms wat gedurfde, stuur man. In 1957 wijdde hij prins Charles in de eerste beginselen van de zeilsport in en ging hij met zijn zoontje bij (soms) tamelijk ruw weer varen. Op Loch Muick een diep een koud water bij Slot Balmoral heeft prins Philip zowel een zeilboot als een speed boat. Daar, op Loch Muick, beoefent hij ook de water ski-sport. Hij leerde waterskiën, toen hij nog diende op de Engelse Middellandse Zeevloot. Menige zeilfoto, door prins Philip gemaakt, bevindt zich in de foto album der Engelse koninklijke familie. Trouwens, de hertog van Edingburgh verstaat uitstekend de kunst, met een camera om te gaan. Koningin Elisabeth en prins Philip zijn echte „bui tenmensen", dol op de vrijheid en de schoonheid van land en water. Geen wonder, dat zij allebei van ganser harte hun steun en medewerking verlenen aan ieder streven en alle verenigingen, die beogen, de Engelse jeugd „naar buiten" te brengen. mers, die geacht kunnen worden de geleden schade zelf te kunnen dra gen. Derhalve zal geen uitkering plaats hebben, indien het gemiddelde van de aanslagen in de inkomstenbe lasting van de desbetreffende land bouwer over de jaren 1956, 1957 en 1958, buiten de AOW-premie, meer dan 1.000 gulden per jaar heeft bedra gen. Ook komt men niet in aanmer king voor een toeslag, indien betrok kene per 1 januari 1959 is aangesla gen in de vermogensbelasting. Zou het totaal van de ingewilligde aan vragen boven de raming uitkomen, dan zal de hectarentoeslag naar even redigheid moeten worden vermin derd. LOONSVERHOGING VAN 5 PCT VOOR PERSONEEL N.S. De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de personeelsraad zijn het gisteren eens geworden over een loonsverhoging voor het personeel van de N.S. met vijf procent ingaan de 1 april. Nu in beginsel een akkoord is be reikt zullen de voorstellen ter goed keuring worden voorgelegd aan de minister van verkeer en waterstaat en aan het College van Rijksbemidde laars. Transparante kleurlak van Ceta-Bever Deens vorstenpaar in Noorwegen MAXIMUM: 100 GULOEN PER HECTARE N, De minister van landbouw en vis serij, mr. V. G. M. Marijnen, heeft thans besloten de ernstig door dè droogte van de voorbije zomer en na zomer getroffen landbouw- en tuin bouwbedrijven financieel tegemoet te komen. Deze beslissing is, naar het ministerie van landbouw en visserij meedeelt, mede gebaseerd op een in de door de droogte getroffen gebie den ingesteld onderzoek, waarbij is gebleken, dat voor een zeer groot aan- tal landbouwbedrijven in deze gebie den* sprake is van ernstige droogte- schade. Ongeveer 58.500 van de 233.000 bedrijven in Nederland heb ben ernstige droogteschade geleden. Deze bedrijven hebben een oppervlak te van ongeveer 565.000 hectaren. Gezien deze situatie heeft de rege ring in aansluiting op de reeds eer der van overheidswege getroffen maatregelen, die vooral gericht wa ren op een directe verbetering van de veevoederpositie der getroffen be drijven zoals bekend maximaal 27.5 miljoen gulden beschikbaar ge steld voor een financiële tegemoetko ming aan de zwaarst getroffenen. Deze tegemoetkoming zal worden uitgekeerd in de vorm van een toe slag per hectare cultuurgrond van ten hoogste honderd gulden per hectare voor die bedrijven, die het aller zwaarst getroffen zijn, terwijl bij een minder zware schade een geringer bedra^ aan toeslag zal worden uitge keerd. Aan de bedrijven met een ge middelde opbrengstderving van min der dan 35 pet. zal geen tegemoetko ming worden verstrekt. Gezien het bijzondere karakter van deze financiële tegemoetkoming en T.g.v. het officiële bezoek van het Deense koningspaar aan Noorwegen teneinde de financiële hulp te richten werd in het koninklijk paleis te Oslo deze staatsiefoto gemaakt, v.l.n.r.: Zit- op die gevallen, waarin hulpverlening tend: Koningin Ingrid van Denemarken en Prinses Astrid van Noorwegen het meest dringend is, zal de regering Staand: Kroonprins Harald van Noorwegen, koning Frederik van Denemar- de toeslag niet verlenen aan onderne- ken en Koning Olav V van Noorwegen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4