Cven »DE ANDEREN MM LENTE-MODE Voor Bijverwarmen met een electrisch kacheltje zonder enig risico ZATERDAG 13 FEBRUARI 1960 DE LEIPSE COURANT PAGINA 10 De Koningsbrug te Rotterdam, in de volksmond „Vierleeuwenbrug" ge heten, zal worden gesloopt. Deze oude brug over de oude Haven zal plaats moeten maken voor een aan de eisen van de tijd beantwoordende waterke ring. De vier leeuwen van deze brug zullen waarschijnlijk een rustplaats krijgen aan de Maasoever. Voorts is bekend geworden, dat de Willemsbrug over de Maas. die vóór de aanleg van een „Willemstunnel" nog wel enige jaren dienst moet doen, een grondige revisie zal ondergaan. (Advertentie). Op 1 febr. bedroeg het aantal aan gegeven televisietoestellen 609.856 tegen 584.766 op 1 januari. Tot en met 11 februari zijn er al weer 9861 tv-ontvangers bij geko men, waardoor het totaal inmiddels tot 619.717 is gestegen. Het tot dus ver in februari genoteerde dagge middelde van bijna 900 om pre cies te zijn 896 nieuwe tv-toestel- len is het hoogste sinds de invoering van de registratie op 1 jan. 1956. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen steeg in de loop van janu ari van 2.605.338 tot 2.611.800. Op 1 februari waren er 489.737 aangeslotenen op het draadomroep- net tegen 490.157 op 1 januari jl. Foto boven: Tijdens een show van confectiekle- ding in Parijs werden o.m. deze twee modellen uit de lentecollectie 1960 van Jean Pierre Gattegno getoond. De japonnetjes zijn beslist bekoorlijk mede door hun eenvoud. Links zien we een witlinnen jurkje voor overdag. Het is bedrukt met kleine bloeme tjes. Rechts een namiddag jurk je van witte Organza, bedrukt met licht bruine stippen. Een donkerbruine ceintuur van satijn geeft op simpele wijze cachet aan het geheel. Foto hiernaast: Modeontwerpers zitten nooit stil en leven voortdurend in de toekomst: hier een katoenen jurkje voor de jon ge vrouw, uit de collectie Carnegie (Engeland). De grote kraag is van witte piqué. Foto rechts onder: Zacht vloeiend is de halslijn bij het jasje van dit mantelpakje, dat door zijn ontwerper, Peter Rotas in Lon den, „Trotteur" is gedoopt. Het is ge maakt van een nieuwe Franse stof in beige, zwart en wit. Het jasje, dat sluit met één knoop en dat zeer brede revers heeft, is gevoerd met zwarte stof en past zo keurig bij de blouse van zachte zwarte jersey, welke aan de hals een zwarte strik heeft. DE ANDERE MENSEN De pedagoge Grete Hertz heeft de bijzondere gave, de kleine pro blemen van alle dag op een een voudige manier te belichten zodat wij ze allen kunnen begrijpen. En ook verder nog: men hoort haar commentaar graag, want deze is gebaseerd op gezond verstand zon der onwrikbaar te blijven bij wat „nu eenmaal is vastgesteld". Wij hebben het copyright ver kregen. De rubriek wordt door de schrijfster zeer diplomatiek „De anderen...." genoemd. De illustra ties zijn van de hand van de po pulaire tekenares Dorte. PRAKTISCHE ADVIEZEN VOOR DE HUISVROUW Als het baksel aan de vorm zit vastgeplakt en niet zonder meer los te maken is, dient het aanbeve ling, de vormbodem boven een gas vlammetje te houden of bijvoor beeld boven de elektrische brood rooster. De bodem behoeft maar even verwarmd te worden en het bakprodukt zal meteen loslaten. i Het is een kleine ramp als het brilmontuur gebroken is en men DE HUISELIJKE PLICHTEN Zij: „O, ben je daar eindelijk! Het is goed dat je komt..., de kinderen zijn niet meer te houden, bemoei je alsjeblieft even met hen terwijl ik voor het eten zorg. Mijn moeder heeft zojuist gebeld, dat ze met vader vanavond komt eten, dus ik mag wel voortmaken. Je kunt zolang die plank in de kelder pro beren vast te makenen haal dan nog even de De „heer des huizes" is moe als hij na een lange dag van werken thuis komt. Hij zou zich eerst eens moeten ontspannen en wat eten voordat men hem voor nieuwe kar weitjes stelt. Natuurlijk zal hij zijn betere helft graag willen bijsprin-' gen als zij het alleen niet meer af kan. Maar het ziet er allemaal veel eenvoudiger uit als men eerst een beetje heeft uitgerust. op vakantie of anderszins niet di rect gebruik kan maken van de diensten van een opticiën. U kunt zich dan toch voorlopig behelpen door de breukvlakjes met aceton te bestrijken. Vervolgens brengt u de beide delen bij elkaar en houdt ze stevig tegen elkaar gedrukt tot dat ze droog zijn. Dit Amerikaanse dagjurkje is gemaakt van met bloemmotieven bedrukte katoen. De ronde hals en de bovenzijde van de rok njn afgezet met smalle donkere bandjes. Ter verwarmnig in voor- en na seizoen, voor bijverwarming in een koud hoekje van de kamer, maar ook als enige warmtebron in een kleine ruimte zijn elektrische ka chels zeer in trek. Ze verbruiken weliswaar nogal wat stroom, die bij ons te lasde over het algemeen tamelijk duur is, maar doordat we ze niet zo lang achtereen plegen te gebruiken, vallen de kosten uiteindelijk wel mee. Voor de gezondheid is elektrische verwarming in zijn verschillende vormen heel geschikt, omdat ze geen stof geeft en omdat ze even min schadelijke dampen jn het vertrek brengt. Toch is oppassen met deze elek trische apparaten noodzakelijk, wan er komen nogal eens ongeluk ken mee voor. Bij enig overleg zijn die ongevallen echter best te voor komen. Allereerst moet ter vermijding van narigheid worden overwogen welke soort van warmtestraler voor een bepaald geval de voorkeur verdient. Brandgevaar. Er kunnen zich op dit punt tweeërlei soort onaangenaamheden voordoen; wij doelen hier op het brandgevaar en op het krijgen van elektrische schokken. Wat het brandgevaar betreft, dit is alleen te vrezen bij het gebruik van een „open" warmtestraler, dat is dus allereerst het gewone ver plaatsbare elektrische straalkachel tje. Verbranden betekent soms alleen schroeien, bijvoorbeeld van vloer bedekking en meubelen. Het is echter ook mogelijk dat kleren of te drogen gehangen wasgoed wer kelijk vlamvatten. Dan is eèn toestand ontstaan waarbij een hele meubelinventaris, de gehele woning en soms zelfs mensenlevens met ondergang wor den bedreigd. Van volwassen personen mag worden verwacht dat ze met deze vorm van brandgevaar rekening houden. Van kinderen mag men echter niet veronderstellen dat zij de nodige voorzorgen nemen. De schok. Voor een gezin met jonge kinde ren is de open elektrische straal- kachel daarom een buitengewoon ongeschikt stuk huisraad. Voor men het weet, zijn de kleuters in de buurt van zo'n ding aan het spe len. In de buurt van kinderen kan be ter de gesloten elektrische kachel worden gebruikt; bij zo'n soort kacheltje is de verwarmingsdraad opgesloten in een buis en omgeven door een metalen mantel. Wie een beetje verwarming wil hebben bij baden of douchen, dient vooral rekening te houden met het tweede gevaar: de elektrische schok. Vochtigheid en elektrische stroom vormen een uitzonderlijk gevaarlij ke ^combinatie. Met toepassing van elektriciteit in de vochtige ruimte van badkamer of douchecel dient men voorzorgen te nemen. Handbereik. Om de elektriciteitsgebruikers te beschermen, is door de overheid in de installatievoorschriften reeds bepaald, dat in badkamers of dou checellen geen stopkontakten mo gen worden aangebracht. Helaas zfjn er altijd weer mensen die het gevaar niet willen zien en die toch of het de gewoonste zaak van de wereld is een verplaatsbare straalkaèhel naast hun badkuip zet ten! Bij gebrek aan aansluitmoge- lijkheid nemen ze dan een Jang snoer dat ze tussen deur en drem pel klemmen om ergens buiten de badkamer een niet-geaarde kontakt- doos te gebruiken. Toch behoeft men ook bij het ba den en douchen niet verstoken te blijven van elektrische verwarming, als er maar voor gezorgd wordt, dat de warmtebron wordt aange bracht buiten handbereik. Zeer geschikt hiervoor is het zo genaamde diepstraalapparaat, dat door de installateur wordt beves tigd, bijvoorbeeld in de hoek die gevormd wordt tussen plafond en muur. Trekschakelaar. De schakelaar voor zulke appa raten in badkamers of douchecel len behoort zich buiten die ver trekken te bevinden, tenzij er ge bruik gemaakt wordt van een spe ciale trekschakelaar. Wanneer het plafond zeer laag is, zodat het niet mogelijk is een appa raat buiten handbereik te plaatsen, kan het gebruik van een geheel ge sloten en geaard apparaat in bad kamer of doucheruimte worden overwogen. ALFREDA BRIEDé Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Zondags kan in plaats van soep een warm hapje ook een feestelijke start, van „de maaltijd van de week" betekenen. Zo'n warm voor gerecht behoeft heus niet altijd veel tijd en geld, te kosten. Neem bij voorbeeld eens zo'n sneetje sala mander, wat wel heel gemakkelijk en vlug te bereiden is. Sneetjes oud brood zonder korst worden er voor geroosterd of in de koekepan met wat boter gebakken en dan belegd met een dikke plak jonge kaas (die men in de oven (liefst met bovenwarmte) laat uit smelten en goudbruin laat kleuren. Voor het opdoen wordt het sneet je met wat paprikapoeder be strooid. ZONDAG: sneetje salamander, rib stuk, doperwten en aardappelen, gevulde sinaasappelen. MAANDAG: goulash van resten vlees), rode kool, aardappelpu- rée, wentelteefjes. DINSDAG: hete bliksem met spek, yoghurtvla. WOENSDAG: witte kool met kaas ragout, aardappelen, appelmoes. DONDERDAG: gebakken niertjes, rijst, witlof sla, chocoladevla. VRIJDAG: visragout, rijstkoekjes, bieten. ZATERDAG: uiensoep, RECEPT: HETE BLIKSEM lVa kg. zure appelen of kg. zure- en kg. zoete appelen, 2 kg. aardappelen, 250 gr. spek, zout, bo ter. Het spek met warm water afwas sen en opzetten met een bodempje kokend water en zout. De aardap pelen schillen, wassen en in vieren snijden en bij het spek doen. De appelen schillen, in vieren snijden, van de klokhuizen ontdoen, wassen en bij de aardappelen doen. Er voor zorgen dat het stukje spek tus sen de aardappelen en de appelen komt te liggen. Alles tesamen in ongeveer 30 min. gaar koken. Het spek uit de pan nemen en afzon derlijk opdienen. De aardappelen en appelen stampen en op smaak afmaken met boter. GEVULDE SINAASAPPELEN 2 sinaasap., 1 banaan, 1/8 1. slag room, basterdsuiker. Halveer de si naasappelen, haal het vruchtvlees er voorzichtig uit en snijd het in kleine stukjes. Maak de sinaasappel helften goed schoon, verwijder dus zoveel mogelijk alle vliezen. Knip de randen in met een schaar, zodat er puntjes ontstaan. Vermeng het vruchtvlees van de sinaasappelen met aan schijfjes gesneden banaan (1 banaan op 2 sinaasap.) en wat suiker, vul hiermede de helften en leg nu bovenop een flinke lepel stijfgeslagen slagroom. U KUNT NIET ALLES WETEN! Een geprepareerde stofdoek kunt u zelf maken, door een doek een nacht in een paraffine-oliebad te laten staan. Daarna wassen in warm wa ter, uitwringen en drogen. Stof blijft gemakkelijk aan deze doek hangen, terwijl de meubels er met een mee kunnen worden opgewre ven. Geeft uw man bij zijn thuiskomst niet dagelijks opgewarmd eten, dit heeft n.L een groot deel van de voedigswaarde verloren. Als uw kinderen niet van groenten houden, maakt u dan zo smakelijk mogelijk uitziende schotels, b.v. van geraspte appel en peen, of witte bonen met tomaat, spinazie met fijn gedrukte hard gekookte eieren en/ of soldaatjes van geroosterd brood, worteltjes met doperwten en peter selie, en in 't voorjaar slaatjes als veldsla met biet en komkommer, gegarneerd met plakjes augurk enz. OIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOI

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10