„250 Woningwetwoningen voor Leiden absoluot onvoldoende" SCHADUW OVER DE OUDE LEIDSE HOOIGRACHT Stukje geschiedenis van een eerbiedwaardige weg Vogelvlucht over een mooi plan Jonge grafici uit district Leiden ontvingen hun eerste diploma VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Commentaar van diensi Huisvesiing Leiden: Nieuw plan in Leiden ZW VIII: een druppel op een gloeiende plaal Afgaande op de naam komt men tot de conclusie dat over de Hooi gracht als vaarwater menig baal hooi is verscheept en inderdaad heeft de naam er zijn oorsprong aan te dan ken. Het moet er in de 16e eeuw zeer levendig aan toe gegaan zijn al ken de men toen nog niet de Noord-Zuid verbinding zoals nu. Eeuwen lang stroomde er het water. De oude bo men waren getuige van de voortgaan de beweging en mijmerden stil voor zich heen, menig romance scheppend rond haar lommer. De tijd stond niet stil. Naarmate er steeds meer rollend vervoer door Leiden kwam, moest er ook voor de Hooigracht een ingrij pende maatregel genomen worden. In het begin der 17e eeuw kwam de overwelving tot stand en steunend en krakend vielen de brugleuningen aan de Groenesteeg en Nieuwst raat onder slopershanden. De ruimte die gewonnen was leek geweldig: de koetsen konden elkaar royaal passe ren en veilig liep de wandelaar tus sen de bomerij en de huizen, de gas lantaarns verspreiden er's avonds hun vriendelijk en zacht licht. Of men prettig gereden heeft in de houten koetsen over die hobbel-keien betwijfelen we. De jaren gleden voor bij en veel veranderde. Het verkeer maakt enorme omwentelingen mee. De wandelaar werd bedreigd door de velocipède tot de tijd gekomen was, dat de auto zijn intrede deed, hetgeen uiteraard grote gevolgen met zich bracht. De motorisering was niet meer te stuiten; ruimte moest er ko men, de bomenrijen kwamen in de weg te staan en moesten plaats ma ken voor kleine jonge aanplant. Het zou echter vele jaren vergen eer deze de karakteristieke sfeer konden scheppen. Wij herinneren ons nog goed hoe deze bomen bij hoogtijdagen werden versierd met oranjeballonnen. Ook hieraan kwam een eind door het uit breken van de iepziekte, de bomen moesten worden gerooid op vijf na, die stand hielden tot 1958. Om nu stil te staan bij het zo be langrijke jaar 1959. Het jaar, waarin de Hooigracht een ware vernieuwing onderging. Met groot materiaal werd de zaak aangepakt, er werd gegraven en gebroken tot het gestelde resul taat werd bereikt. Hoewel er nog een enkel hekwerk als herinnering aan de lang vervlogen jaren is overgeble ven, geeft de Hooigracht een groots aanzien en zal, voorlopig de belang rijke functie van Noord-Zuidverbin ding kunnen vervullen. Wel zal de verlichting nog moeten worden uit gebreid, doch ook dit zal de gemeen teraad wel weten te klaren. Belangrijk zijn voor het veilig win kelen de brede trottoirs. Komt men per auto dan is er vol doende parkeergelegenheid. Wij wensen de winkeliers aan deze Hooigracht, die naar we hopen na alle rommel ook iets van de voor delen van een verbetering van de Hooigracht zullen ondervinden, veel succes. De foto geeft een beeld van de Hooi gracht rond de eeuwwisseling. Radio en televisie A. DE WIT'S Handelshuis Oude Vest 111, Leiden, teL 25328 (Advertentie) VALENTIJNBLOEMEN VOOR DE WIJKVERPLEEGSTERS In verband met het feit, dat Valen- tijndag op zondag 14 februari valt, werden vandaag namens de bloemis ten-patroonsvereniging voor 's-Gra- venhage en omstreken, bloemen ge schonken aan alle wijkverpleegsters in Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Delft, Poeldijk, Leidschendam, Naald wijk en Voorschoten. Tevens werd een bloemstuk ge plaatst in de recreatiezaal voor de verpleegsters in verschillende Haagse inrichtingen voor het verplegen van zieken. ^^NLANGS ZIJN in Leiden zuid- west 158 woningwet-woningen in aanbouw genomen. De Leidse archi tect, D. L. Landman heeft een aan trekkelijk plan ontworpen, waarvan wij onderstaand een vogelvlucht overzicht bieden. Aannemer Kuyl te Voorschoten heeft opdracht gekregen de 158 wo ningen te bouwen. Het worden wo ningen in de goedkopere huurklasse, naar men mag aannemen met een huur van ongeveer 16 gulden per week. Véél lucht en ruimte, brede ramen, groen en open balcons verhogen de aantrekkingskracht van de wijk, die onze stad tot bij de grens van Voor schoten brengt. Maar zal het moment, waarop deze woningen zijn afgebouwd Leiden enig soulaas geven in de nijpende woning nood? We wagen het te betwijfelen. Het is geen geheim, dat Leiden nu reeds jaren steeds een triest record heeft gebroken in het getal woning zoekenden. Eerst in het afgelopen jaa is men er in geslaagd, nadat dit steeds zweefde rond 4400, het aantal terug te brengen tot beneden de 4000. Een wat ruimere toewijzingspoli tiek van Gedeputeerde Staten zou de zo dringend gewenste ruimte kun nen bieden, maar het getal dat Ge deputeerde Staten de gemeente he denmorgen voor 1960 meende te mo gen aanbieden: 250 woningwetwonin gen voor een stad van 95.000 inwo ners, met na Amsterdam de grootste oude (en bouwvallige) stads kern in Nederland, is beneden de maat. GEEN WONDER dat het hoofd van de gemeentelijke dienst huisves ting, de heer G. J. Philipsen, zich over dit getal teleurgesteld toonde en het „absoluut onvoldoende" noem de. Het minimum dat men op de dienst huisvesting wil bereiken is toch wel het handhaven van de „sta tus quo", het getal woningzuekenden beneden de 4000. Bij geringe toewij zingen als thans weer van G.S. is dit onmogelijk. Gedeputeerde Staten hopen op gro tere activiteit van de particuliere bouw. Maar het zijn juist de wonin gen in huurklassen van 70 tot maxi maal 100 gulden per maand die drin gend nodig zijn. En de twijfel be staat of de particuliere bouwers in staat zullen zijn goedkopere arbei derswoningen te bouwen, zelfs met Het plan, dat architect Landman ontwierp in het uitbreidingsplan Z.W.-VIII-C te Leiden, waarvan hieronder een vogelvluchtsoverzicht, heeft verschillende aantrekkelijke facetten. De architect noemde: De flatwoningen zullen worden gebouwd in 3 resp. 4 woonlagen. Alle flatwoningen hebben een onder verdieping, voor de helft boven gronds, bevattende voor elke woning een ruime bergplaats. De flatwonin gen zijn onderverdeeld in 5 typen, gerangschikt voornamelijk naar het aantal slaapplaatsen, enkele andere ook naar de indeling. De eengezins woningen zijn alle van eenzelfde type. Uit de vogelvluchtperspectief kunt u zien dat de hoogbouw plat wordt afgedekt en de laagbouw met een z.g. zadeldak, gedekt met pannen. Verder ziet men, dat de hoogbouw voornamelijk langs de brede wegen is ontworpen, maar ook het contact met de laagbouw onderhoudt. Er is veel open ruimte, dus licht en lucht en er is zoveel mógelijk groen tussen de woningen. Op de rechter (onder) zijde van de vogelvlucht perspectief heeft de te kenaar tevens aangegeven de 31 door architect Landman ontworpen (en reeds in uitvoering zijnde) woningen voor het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. Aan die zijde ligt de westelijke begrenzing van het uit breidingsplan en de gemeente Lei den. Het plan omvat de volgende hoofdtypen: a. 126 flatwoningen; b. 32 eengezinswoningen. De woningen worden door de ge meentelijke „Stichting tot Beheer van Woningen" in beheer genomen. steun van de regering. Deze twijfel bestaat trouwens niet alleen in Lei den, maar zoals bekend ook in de Tweede Kamer. )an Blaazer in de Doelenkazerne Voor de Dienst Welzijnszorg van de Koninklijke Landmacht trad gis teravond in de cantine van de Kok- school het van radio en televisie be kende cabaret Jan Blaazer voor het voetlicht. De Welzijnsofficier H. Raat maak te aan het begin van de avond be kend dat de conferencier Jan Blaa zer zelf door contractueel optreden voor de televisie was verhinderd en vervangen werd door Joop Boeree. Deze bracht al spoedig met een vlot praatje voor de microfoon de zaal in de juist stemming, welke stemming nog werd verhoogd door het optreden van het accordeon-duo de Willanti's, die met enkele knap gespeelde potpourri's de zaal tot meezingen brachten. Verder was er Carla met haar sprekende poppen Loesje en Loeki en Dick Engelbracht met zijn be kende immitaties van verschillende radio-sprekers en een meesterlijke nabootsing van een viool-solo van Boris Lenski De Franse chansons van de caba retière Sacha Denissent werden door een muisstille zaal, waaraan het tij dens het overige programma nog wel eens haperde, beluisterd. Het geheel werd op de piano op virtuoze wijze begeleid door Leslie Davis. Een zeer goede avond, zoals wij die van het bekende cabaretgezel schap niets anders mochten verwach ten en van de Dienst Welzijnszorg gewend zijn. Na afloop dankte kapt. Luts na mens de Commt. Kokschool het ge zelschap voor hun prestaties, welke dank hij vergezeld liet gaan van een bloemenhulde voor de vier dames. IN LEIDEN: Kruidenier werd las met f 500 ontrukt Op weg van zijn winkel naar huls is gisteravond om tien voor half zeven een Leidse kruidenier een acte- tas ontrukt, inhoudende ongeveer 500 gulden. Over de identiteit van de dader ls niets bekend. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. BIOSCOPEN De films in de week van 12-19 febr. zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „The naked and the dead", volwassenen. Lido: Afgekeurd Luxor: „Jeugd in de nacht", 18 jaar Studio: „M., een stad zoekt zijn moordenaar", 18 jaar. Trianon: „De man, die verdwijnen moest", 14 jaar. Rex: Afgekeurd Door de districtsopleidingscom missie in het boek- en rasterdiep- drukbedrijf te Leiden werd gister avond in ,,'t Gulden Vlies" het vak diploma uitgereikt aan twintig jong gezel-vakarbeiders in de grafische bedrijven. Die uitreiking ging met enige plechtigheid gepaard. En dat mocht ook wel want het diploma betekende voor twintig jonge men sen de beloning voor vier jaar erns tige vakstudie. Een eerste beloning, omdat dit di ploma nog maar een eerste stap is op de weg naar verdere ontwikkeling in een van de vele richtingen van het zo rijke grafische bedrijf, aldus de voorzitter van de commissie, de heer P. Merkelijn, in zijn welkomst woord. De rijkdom van het grafisch be drijf breidt zich nog voortdurend uit; wat vandaag niet mogelijk schijnt, is dat morgen wèl. Daarom ried spr. de geslaagden aan, zich te verdiepen in hun vak. De cursussen van de vakbonden en de vaktijd schriften, beval spr. in hun aandacht aan. Hij hoopte voorts, dat deze eer ste diploma's een aansporing zouden zijn aan hen, die ze hadden behaald. Tot slot dankte spr. de afgevaardig den van de C.O.C., de „opvoeders in de werkplaatsen", directeur en lera ren van de Haagse ambachtsschool en de secretaris, de heer J. J. Sjar- din. De secretaris reikte hierna de di ploma's uit aan de zetters: J. M. Kerkvliet, R. La- court, J. v. d. Voord, W. de Feij, Th. van Haastrecht, H. de Jong, A. van der Laan, J. P. Selier, B. Stijger, A. van Westbroek, allen te Leiden en J. G. J. Koot te Lisse; de drukkers: J. Selier en A. J. Pom- mer te Leiden, H. P. Heemskerk te Lisse, J. J. Overdevest te Voorhout en H. Konings te Voorschoten; rasterdiepdruk: W. de Roode, J. Stouten, F. Hakkaart en H. Struik allen te Leiden. Opmerkelijk was hierbij, dat het merendeel van -de geslaagden afwe zig was wegens militaire dienst; na mens hen namen hun vaders het certificaat in ontvangst. Na de uitreiking richtte dé hoofd controleur van de centrale oplei dingscommissie, de heer T. J. W. Blaauw uit Amsterdam, zich tot de geslaagden. Hij noemde het diploma „een vlag, die de lading dekt". De geslaagden hadden er immers de graad van „jonggezel-vakarbeider" door behaald. Hij merkte op, dat de cijfers hoger waren dan in vorige jaren. De oorzaak hiervan zag hij in de controle, die in de bedrijven wordt uitgeoefend op het werk van de leerlingen en ook in de ééndags- cursus. De heer Blaauw betoogde, dat er vaklieden nodig zijn en dat de geslaagden nu verder moeten stu deren om iets te berieiken in het grafische vak. Hierbij merkte spr. op dat de werknemers door dit diploma niet alleen rechten kregen maar ook plichten; ze worden ook betaald voor hun prestaties. Ook hij ried hen daarom aan, te studeren, ook al kost dat vaak zelf overwinning. De heer S. L. Hoogenboom, con troleur in het district Leiden, sprak vervolgens een speciaal woordje tot hen, die ondanks mindere talen ten het diploma toch behaald had den. Hij zeide gelukkig te zijn met hen, waarvoor hij de zorg voelde als waren het zijn eigen kinderen ge weest. Was hij wel eens streng ge weest: hij was dat alleen maar om dat hij ervan overuigd was, dat niet alle ouders wisten, hoe het in de be drijven toeging. Ook bracht hij dank aan allen, die de leerlingen in de bedrijven hadden geholpen. Na de pauze was er voor de ouders gelegenheid tot contact met de leden van de commissie. Miliiair van vliegkamp Valkenburg aan brandwonden bezweken In het Academisch Ziekenhuis te Leiden is gisteren de 20-jarige onge huwde zee-milicien J. Boerman uit Kampen overleden. Deze jongeman, hij was vliegtuigmaker-algemeen der derde klasse, had op het vliegveld Valken/burg zeer ernstige brandwon den opgelopen toen een employé daartoe uitgedaagd een emmer met benzine op de brandende kachel wierp. Dit ongeluk gebeurde op 28 jahu- ari j.L De man die de benzine op de kadhel wierp, verkeerde in de ver onderstelling dat de emmer water 'bevatte. tl.- 1 'niliHliJ

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7