U/aar en hoe u/oont koningin Elisabeth? MODERNE SCANDINAVISCHE MEUBELEN VALLEN BIJ HAAR IN DE SMAAK VRIJDAG 12 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 HET eerste huis, dat koningin Elisabeth het hare mocht noemen, staat in Kenya (Oost-Afrika) en heet „Saguna Lodge". Kenya bood het haar ten geschenke aan ter gelegenheid van haar huwelijk met de hertog van Edinburgh. Zij hield verblijf in „Saguna Lodge", toen haar vader kwam te sterven. In allerijl keerde zij naar Engeland terug. Zij was ihimers koningin ge worden! Zodra zij de troon had bestegen, kwamen er in Engeland vijf „woningen" te harer beschikking. Twee hiervan erfde zij van haar vader. De drie andere zijn eigendom van de Engelse staat. Evenals haar ouders houdt koningin Elisabeth veel van een huiselijk leven en van huiselijke gezelligheid. Mede hieraan is het wel te danken, dat zij er in kon ilagen om een eigen „home" te scheppen binnen de muren van haar paleizen en kastelen. Haar vele plich ten en verplichtingen maken het voor haar onmogelijk, zich met alle huishoudelijke détails te bemoeien. Het dagelijks toezicht moet zij daarom overlaten aan haar major domus („Master of the Household"), majoor Mark Milbank. Elisabeth stelt het echter op prijs, op de hoogte te blijven van de huishoudelijke zaken. Daarom heeft zij veel besprekingen met de heer Mil bank. Tevens pleegt zij overleg met haar huishoudster, als er belangrijke dingen aan de orde zijn, zoals de aanschaffing van nieuw linnengoed, de inrichting van logeerkamers, en v/at dies meer zij. Met de huishoudster en soms ook met de chef-kok bespreekt zij dagelijks, wat er gegeten zal worden. Elisabeth houdt in elk ha rer vijf „woningen" slechts een kleine permanente staf aan. De meeste leden van haar hofhouding en personeel vergezellen haar, als zij van residentie verwisselt. Buckingham Palace. IN Londén woont koningin Elisabeth met haar gezin in Buckingham Palace. Vroeger stond ter plaatse van dit paleis een huis, dat eigendom was van een hertog van Buckingham. Deze naam leeft dus nog voort. Koning George IH (in 1760 aan de regering gekomen) liet op die plek gronds een bescheiden paleis bouwen. George's oudste zoon, de vermaarde Prins-Regent, die verre van zuinig was, droeg ean architect Nash was zijn naam op, een heel mooi paleis te bouwen in plaats van zijn vaders „woning". Nooit heeft de Prins-Regent er gewoond, maar koningin Victoria betrok het dadelijk na haar troonsbestijging. Sedertdient is Buckingham Palace de Londense residentie geweest van Engeland's soevereinen. Victoria's zoon, koning Edward VEI, hield niet van het Londense paleis. Hij blies er niettemin de laatste adem uit. En de tegenwoordige kroonprins (Charles) aanschouwde op Buckingham Palace het le venslicht. De oostelijke vleugel van Buckingham Palace is het meest bekend bij het publiek. Hij ziet uit op de Mali. De particuliere vertrekken van koningin Elisabeth lig gen in de noordelijke vleugel. Zij zijn, in tegenstelling tot de prachtige staatsievertrekken, niet groot. Wel zijn zij gezellig ingericht. De koningin heeft een simpele smaak. Tot dusver liet zij betrekkelijk weinig veran deringen in haar woningen aanbrengen, maar in Buckingham Palace bracht zij wel wijzigingen in de inrichting aan. Zo liet zij een kleine keuken maken, omdat zowel zij als haar gemaal graag zo nu en dan zelf een eenvoudige maaltijd bereiden. Het is verre van gemakkelijk om in een paleis of op een groot kas teel een eigen „home" te schep pen. Koningin Elisabeth II van Engeland verstaat die kunst ech ter en slaagde daarom ten volle. In aanmerking genomen, dat Buckingham Palace naby het hart van een wereldstad is gelegen, zijn de bij het paleis behorende tuinen groot te noemen. Men vindt er prachtige grasvelden, een aardige vijver en mooie bomen. Bloembedden zijn er echter weinig. Doch ieder voorjaar wordt er één lang bloembed met kleurige tul- Het (namaak-) kasteel Bal moral in Schotland. pen beplant. Des zomers plant men in de bloembedden van de Mali (buiten de paleistuin) geraniums, welker kleur past bij die van de tuniek der Garde-te-Voet, die de taak heeft, het paleis te bewaken. Windsor Castle. HEEL oud en nauw betrokken bij Engelands geschie denis is Windsor Castle. Het is gebouwd (op 34 km af stand van Londen) op een rotsige heuvel, die een prach tig uitzicht biedt op de Theems. Willem de Veroveraar De „Kroonjuwelen" van Engeland,. Het koninklijk slot te Windsor bij Londen. (die een open oog had voor strategisch belangrijke pun ten) was de eerste, die op die heuvel, nu bijna negen eeuwen geleden) een versterking liet aanleggen. In het tegenwoordige kasteel kan men nog herinneringen (de verblijven voor de soldaten en voor de geestelijken) aan die eerste versterkingen terugvinden. Windsor Castle is even prachtig ingericht als verheven gelegen. De staatsievertrekken bevatten kostbare antieke meube len, schilderijen en andere kunstwerken, zomede wa pens en wapenrustingen. Ieder jaar weer komen veel Engelsen en mensen uit andere landen er een kijkje nemen. Dit is mogelijk, omdat Windsor Castle openge steld is voor het publiek, als de koningin er niet ver toeft. Een der torens van dit kasteel (tot voor kort de Ko ningin Victoria Toren genoemd) heeft de architect Sir Hugh Cason omgetoverd in een gezellig buitenhuis voor koningin Elisabeth. Daarom heet die toren thans de Ko- ninginnetoren! Het is een „vrijstaande" woning, die ge makkelijk op orde gebracht en gestookt kan worden tel kens, als de koningin en prins Philip er een paar dagen komen doorbrengen. Sommige kamers heeft de konin gin opnieuw ingericht, en wel met lichte, gezellige, mo derne Scandinavische meubelen. Zij en prins Philip kochten die in een rustig uurtje, toen zij ter gelegen heid van hun staatsiebezoek in Stockholm waren. Sir Hugh maakte in de Koninginnetoren een keukentje, waar de vorstelijke echtelieden zo nu en dan zelf hun maaltijden bereiden. Gewoonlijk wordt Windsor Castle tweemaal 'sjaars helemaal in gebruik genomen, namelijk met Pasen en vervolgens in juni ter gelegenheid van de Ascot Races. Dan biedt de koningin aan een aantal gasten een „house party" aan en zijn de zalen en salons vol leven, vro lijkheid en vertier. Bij Windsor Castle ligt hei prachtige „Great Park". Vaak kan men daar Elisabeth met haar gemaal en kinderen te paard er op uit zien trekken, want het is een ideaal terrein voor de beoefening van de rijsport. Holyroodhouse. ALS de koningin en haar gemaal 's zomers in de Schotse hoofdstad Edinburgh vertoeven, nemen zij hun intrek in het paleis Holyroodhouse. Dit ligt vlak bij de ruïne van een oude abdij. In de naam leeft een oude sage voort, en wel deze. Ongeveer acht eeuwen geleden bevond koning David I van Schotland zich in die streek op jacht. Hij werd aangevallen door een zeer groot hert en zou zeker een wisse dood gestorven zijn, als niet op wonderbaarlijke wijze een vlammend kruis was verschenen, waarvoor het hert op de loop ging. Ten teken van dankbaarheid bouwde de koning ter plaatse een kapel. Lange tijd werden in deze kapel de Schotse koningen gedoopt, in de echt verenigd en begraven. Thans echter ligt er nog slechts een ruïne. Later werd in de buurt van die kapel een paleis ge bouwd. Tweemaal staken de Engelsen tijdens hun in vallen in Schotland het paleis in brand, zodat er van de oudste delen weinig meer over is. Wel zijn nog enige kamers, die eens in gebruik waren bij de beeldschone en tragische Maria Stuart (gestorven door beulshand), intact. De staatsievertrekken van Holyroodhouse wer den „volgens rang en stand" ingericht door koningin Elisabeths grootmoeder koningin Mary. Trouwens, aan de verfijnde en zeer goede smaak van deze vorstin'heb- ben alle Engelse koninklijke „woningen" veel te dan ken. Sandringham en Balmoral. ELISABETH heeft twee kastelen in eigendom, name- lijk Sandringham (gelegen in Norfolk op ruim 161 km van Londen) en Balmoral (in Schotland, ongeveer 917 km. van Londen verwijderd). Het zijn mooie buiten verblijven, prettig om te bewonen en gelegen in een heerlijke omgeving. Balmoral werd gebouwd door en volgens de plannen van koningin Victoria en haar gemaal prins Albeat nabu het snelstromende riviertje de Dee, dat zün wee kiest door een met naaldhout cn berken begroeid daf Heidevelden, heuvelen en valleien maken de omee- ymg \an het slot tot een ideaal voor wandelaars rui ters, jagers en vissers. De koningin is zeer gesteid op Balmoral en brengt heel veel van haar vrije tiid daar r„„V?'°e:?,ij. er omstreeks Pinksteren, dan galï geni'ef als Jemezahnrivier"! naam Sandringham werd aangekocht voor koning Edward VII, toen hij nog Prins van Wales was. De koopsom werd geput uit de tijdens zijn minderjarigheid opge- dh u Hf-1® hertog van Cornwall uit dit hertogdom trok. De huidige kroonprins, Charles zal zo n „nest-ei niet op hem vinden wachten, als hii volwassen is, want koningin Elisabeth heeft bepaald dft L hertog van Cornwall bij haar Ci- viele Lijst worden gevoegd. Het landgoed Sandringham ligt niet ver van het schilderachtige oude stadje King's Lynn aan de Nor- folkse kust. In de buurt liggen moerassen, die be roemd zijn door hun vele waterwild. Tot het landgoed behoren akkers, weiden en beboste terreinen. Het huis is .(architectonisch) niet fraai, maar echt gezellig. Op Sandringham neemt de koningin deel aan jachtpartijen en heeft zij een deel van haar stoeterij ondergebracht. Tegen het einde des jaars spreekt zij daar haar Kerst rede uit. En als zij dan in de tweede helft van januari naar Londen terugkeert, begint voor haar het nieuwe jaar weer „officieel".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4