f U/at doet en hoe is de gemaal van koningin Elisabeth II HEDEN EN TOEKOMST INTERESSEREN HEM MEER DAN HET VERLEDEN GEZOND VERSTAND EN GEVOEL* VOOR HUMOR DONDERDAG 11 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 WELKE functie heeft- de hertog van Edinburgh? Men heeft mij dit buiten Engeland vaak gevraagd. Ik ant woordde steeds: De gemaal van een regerende Engel se vorstin neemt geen nauwkeurig omschreven positie in. Hy moet zijn functie zelf maken. Uit het resultaat en de manier waarop hij het doet, blijkt, wat hij be tekent. Vóór prins Philip op 20 november 1947 trouw de met de Engelse kroonprinses was hij een veelbe lovend marine-officier. Na zijn huwelijk bleef hij nog enige tijd in marine-dienst, doch toen. zijn gade haar vaders plaats op de troon Innam, was het zonneklaar, dat prins Philip zijn marine-carrière moest opgeven. De troonsbestijging bracht voor de jonge koningin veel en tijdrovende plichten en verplichtingen met zich mede. De hertog van Edinburgh daarentegen zag zich geplaatst tegenover wat men zou kunnen noemen „een teveel aan vrije tijd". Wereldzeiziger. DAT was in februari 1952. Koningin Elisabeth heeft beantwoord aan de grote verwachtingen die het En gelse volk bij haar troonsbestijging koesterde. Zij ver leende nieuwe glans aan de functie van constitutioneel Hoofd van het Britse Gemenebest. Haar gemaal moest zijn eigen wegen en middelen zoeken om de koningin zoveel mogelijk steun te geven op haar even hoge als eenzame post. Hij slaagde hierin. Hij stond haar niet slechts terzijde, doch vulde haar tevens aan. Hij trok, in de letterlijke zin des woords, naar de uithoeken der aarde om zich daar persoonlijk te vergewissen van het wel een wee van Elisabeths onderdanen. Hij be zocht het Hoge Noorden van Canada en de Zuidpool gebieden. Hij ging naar de eenzaamste streken van Australië en naar (tot het Britse Rijk behorende) ver loren eilandjes in de oceanen. In 1956'57 maakte hij een wereldreis, tijdens welke hij de Olympische Spe- pen in Melbourne opende. Belangstelling voor natuurwetenschappen. De natuurwetenschappen hebben, prins Philip's bij zondere belangstelling. Als lid van de „Royal Society" een in 1660 opgericht genootschap tot bevordering van de natuurwetenschappen maakte hij via de tele visie het Engelse volk bekend met de opzet en de be doeling van het „Internationaal Geofysisch Jaar"6 Geen wonder trouwens, dat de natuurwetenschappen hem zo boeien, want hij is een man, die veel meer be langstelling heeft voor het heden en de toekomst dan voor het verleden. Toen een vooraanstaand natuurwetenschappelijk ge nootschap hem aanzocht om in het jaar 1951 als voor zitter op te treden, maakte de redevoering, waarmede hij het ambt aanvaardde, veel indruk in zowel als bui ten Engeland. Prins Philip, toen nog commandant van het op Malta gestationeerde fregat „Magpie", wist zijn hoorders nog als „note gaie" mede te delen, dat hij het concept van zijn rede geschreven had in zijn scheeps- hut op de rugzijde van officiële formulieren! Zélf doen! PRINS PHILIP is gebleken een uitstekend verbin dingsofficier te zijn tussen verschillendevoll^sgroepen. Hij intensiveert de contacten tussen wetenschap en praktijk, tussen zakenlieden, werkgevers en werkne mers. Zo bracht hij in 1956 op een studieconferentie, gewijd aan de „Menselijke Problemen van Industriële Gemeenschappen" een kleine driehonderd van de schranderste koppen uit het Britse Gemenebest teza men om te praten over scholing en vriie tijdsbeste ding van arbeiders en arbeidsters, alsmede over ande re de industrie rakende Droblemen. Zijn belangstel ling voor mijnen, fabrieken, technische werken en wat dies meer zij, is de belangstelling van de vóór alles practische mens, die de dingen zelf wil zien en doen. Natuurlijk moet hij zo nu en dan officieel wor den ontvangen op bedrijven of in de kring van vereni gingen. Hij geeft er echter verre de voorkeur aan, niet Luitenant Philip Mountbatten, marine-officier, vroeger prins Philip van Griekenland, werd op de dag van zijn huwelijk met de Engelse kroon prinses verheven in de (Engelse) adelstand en kreeg de titels „Hertog van Edinburgh", „Graaf van Merioneth" en „Baron Greenwich". In 1957 verleende de koningin hem de rang van titu laire waardigheid van een „Prins van het Ver enigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland", zodat men hem thans „Prins Philip" mag noemen. li - ;»-h als „officiële gast" aanwezig te zijn, doch de dingen te zien in hun „dagelijkse plunje". Prins Philip's pittige, rake toespraken en redevoerin gen getuigen van gezond verstand, van wat de Engel sen noemen „common sense". Hij slaat vaak nieuwe we gen in om oude vraagstukken te benaderen. Zijn uit spraken worden inderdaad met graagte gelezen en be sproken, wat niet geldt voor die van sommige andere hooggeplaatste personen. De jeugd houdt van avontuur, geestelijk zo lichamelijk. De hertog van Edinburgh ook. Daarom stelt hij levendig belang in alles wat de jeugd betreft. Natuurlijk zijn er heel veel dingen die prins Philip wèl en koningin Elisabeth niet kan doen Hij kan, bij voorbeeld, ronduit zijn mening zeggen, al wordt daardoor misschien wel eens een kleine groep een beetje gekwetst. De koningin kan dat niet, want als zij spreekt, spreekt het Hoofd en de Vertegenwoordig ster van het Britse Gemenebest. Alles wat zij zegt, wordt naar die norm gewogen en beoordeeld! Prins Philip kan, geheel informeel, bijna overal heengaan, als hij daar lust in heeft. De koningin moet haar positie hooghouden. Haar tijd is vrijwel van uur tot uur gere geld wegens haar vele koninklijke en constitutionele plichten. Haar gemaal echter is veel meer meester over zyn tijd en dus veel vrijer in de wijze, waarop hij die besteedt. Zélf weten. ALLEN die hem goed kennen, noemen de hertog van Edinburgh een energiek, actief en intelligent man. Hij is ook weetgierig, op het nieuwsgierige af. Steeds wil hij de kern en het waarom der dingen te weten komen. Hij benadert problemen onbevooroordeeld en neemt ze met een open oog onder de loupe. Hij weet, dat in onze tijd het leven voor zeer veel mensen beter is dan vroegerin materieel opzicht. Hij is er zich tevens van bewust, dat het leven in een keurslijf is geperst, dat (te) weinig mogelijkheden biedt voor geestelijke en lichamelijke (werkelijke) ontspanning. Hij ziet met bezorgdheid in het hart, hoe levenslustige jongeren met een goede en bruikbare kern naar de bliksem gaan door het ontbreken van een uitlaat voor hun kracht en vitaliteit. En hij heeft zich ertoe gezet om daar „iets aan te doen". Ik zei het reeds: Prins Philip is uiterst weetgierig. Tijdens het staatsiebezoek aan Zweden bevond ik mij in zijn nabijheid, terwijl er een aantal in Zweden wo nende Engelsen aan hem werden voorgesteld. Ik luis terde haar de gesprekken die hij met deze mensen voerde. En ik stelde vast, dat hij uit een ieder hunner gedegen en feitelijke inlichtingen wist te putten om trent hun leven in het vreemde land. Hij slaagde er in, die officiële ontvangst om te zetten in een leerzaam en waardevol half uur. Het spreekt vanzelf, dat prins Philip heel wat tijd moet besteden aan officiële din gen. Stellig zou hij dat niet erg waarderen, als hij niet de gave bezat, uit formele samenkomsten nuttige in formaties te destilleren. Hij is beslist geen man, wiens grootste liefhebberij het is, naar ambtelijke toespra ken te luisteren, maar wel de man die beter dan wie ook na de officiële toespraak uit de spreker concrete inlichtingen weet te halen. Leidende figuur. KONINGIN ELISABETH heeft er onmiddellijk na haar troonsbestijging voor gezorgd, dat er omtrent de rang van prins Philip geen misverstand kon ontstaan. Zij stond hem toe „Place, Pre-eminence and Prece dence next to Her Majesty", zodat prins Philip in rang, waardigheid en positie onmiddellijk volgt op de ko ningin. In 1957 verleende zij haar gemaal bovendien (op instigatie der Engelse regering) de rang en de titu laire waardigheid van een „Prins van het Verenigd Koninkrijk van Groot-Brittannië en Noord-Ierland". -Prins Philip is dus in de volste zin des woords de „Tweede in den Lande". Veel belangrijker misschien is echter, dat koningin Elisabeth haar gemaal zoveel mo gelijk armslag laat om zijn vele taken te vervullen. Steeds weer ontvangt prins Philip verzoeken om lei dende functies te aanvaarden. Hij zegt alleen „ja", als er werkelijk iets voor hem te doen valt. Hij is geen man voor een sinecure. „Ik doe slechts iets, als het nieuw en nodig is", zei hij eens tegen een hoogge plaatst ambtenaar, die zijn medewerking inriep. Heeft prins Philip echter eenmaal iets aangenomen, dan werpt hij zich daarop met volle kracht. Dan stelt hij zich van alles terdege op de hoogte en laat hij zich voortdu rend inlichten over nieuwe aspecten en mogelijkhe den. En hij verwacht, dat zij, die met hem werken, zulks ook doen. Hij is de actiefste voorzitter, die de „Nationale Speelvelden Associatie" ooit heeft gehad. Het doel dezer vereniging is, „speelweiden" ter be schikking te stellen van de jeugd. Kort na zijn aan vaarding van het voorzitterschap verscheen de hertog van Edinburgh op het hoofdkwartier der associatie. En hij bleef daar werken tot hij van alles haarfijn op de hoogte was. Prins Philip heeft een brede belangstelling. Hij inte resseert zich voor het automobilisme en voor het we- genvraagstuk, maar ook voor de problemen die samen hangen met brandstof- en elektrische stroomvoorzie ning. Ieder plan, dat beoogt, de zin voor studie en de drang naar zelfstandigheid bij de jeugd te stimuleren, heeft zijn volle aandacht. Doch voor mensen oude ren zo jongeren met „een goed hoofd", doch zonder gezond verstand, zonder „common sense" heeft prins Philip weinig waardering. De opbouw en de toekomst van het Britse Gemenebest boeien de hertog van Edin burgh in ongemene mate. Wetenschappelijke proble men intrigeren hem. En hij heeft een open oog voor de keerzijde van het leven van zeer velen in deze tijd. De verveling van het wonen in. een stad en de eentonigheid van zoveel fabrieksarbeid. Kortom, prins Philip's belangstelling gaat uit naar heel veel dingen. Een team. DE hertog van Edinburgh is een man die houdt van avonturen. Hij vindt het heerlijk om per schip of met een vliegtuig naar ver van de beschaving gelegen oor den te gaan. Gebrek aan comfort deert hem dan niet in het minst. Hij daalt graag af in een kolenmijn en beklimt even graag een berg. Alweer: Hij doet en ziet de dmgen bij voorkeur zélf! Nadat zijn gemalin konin gin was geworden, leerde hij vliegen. Hij bestuurt thans een helicopter zowel als een „gewoon" vliegtuig dooh straalvliegtuigen dat begrypt hij, al vindt liij het afschuwelijk, die niet te mogen vliegen zijn nog wat te gevaarlijk. Tegenwoordig beoefent hij ook de zweefvliegsport. De koningin en de hertog van Edinburgh vormen samen een team. De vorstin moet alle constitutionele en representatieve plichten vervullen. Haar rol is dui delijk omschreven. Haar ambt laat haar slechts weinig vrijheid. Maar de hertog van Edinbugh heeft (zegt men wel''eens) de functie van „ogen en oren te zijn van koningin Elisabeth". Hij kan zich bewegen, en vrijer bewegen, op een veel groter terrein dan de con ventie en de beschikbare tijd zijn gemalin toestaan. Dank zij zijn eigenschappen van hoofd en hart, dank zij ook zijn goede wil heeft prins Philip zich een eigen plaats in het Britse Gemenebest geschapen en kon hij worden tot een der hechtste steunpilaren van de Engelse Troon.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4