Rudy Carrell gelukkigste man in het televisie-songfestival Antieke postkoets brengt bloem bollen van Turkije Haarlemse bijdrage „vernietigd" Eerste Kamer vormt één blok tegenover minister Beerman toet... Lonen N.S WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Opzienbarende reclame-reis Toen de organisator van de inter nationale tuinbouwtentoonstelling, „Floriade", de heer Jac. Kleiboer, enige tijd geleden uit het faillise- ment van de laatste Amserdamse stalhouderij, de gebrs Van Delden, een „puntgave" postkoets kocht, was dat eerst eigenlijk maar aardigheid. Hij kon nog niet vermoeden, dat het vehikel dat nog diensten gereden had tussen Meppel en Steenwijk, nog ééns historie zou maken. Zijn historie scheen de wagen al gemaakt te hebben, sinds hij rond 1850 geboren werd in de ateliers van de Londense wagenmakerij „Holland Holland". Hoe dan ook: 8000,was een mooie prijs voor een mooie mail- coach. Maar toen rees er een idee. Naar aanleiding van het 100-jarig bestaan van de Koninklijke Algemene Ver eniging voor Bloembollencultuur wordt gedurende een half jaar (van 25 maart tot 25 september) in Rot terdam de internationale tuinbouw tentoonstelling „Floriade" gehouden. Aanleiding voor deze tentoonstelling is mede het feit, dat ongeveer vier eeuwen geleden de tulp uit Turkije in West-Europa werd geïntrodu ceerd. Bij deze komst van de tulp speel de de toenmalige Oostenrijkse di plomaat (van Vlaamse afkomst), Ogier Ghislain Busbecq, een belang rijke rol. In de jaren rond 1560 ver tegenwoordigde hij keizer Ferdinand I aan het Ottomaanse hof. De Bus becq beoefende als liefhebberij de botanie en zond de door hem in Europees-Turkije en in Anatolië ge vonden bollen naar vrienden in W.- Europa en bracht ze ook later ook zelf mee, toen hij met het vervoer middel van zijn tijd de postkoets van zijn missie terugkeerde. Een van zijn vrienden was Carolus Clu sius. keizerlijk hortulanus in Wenen en later hoogleraar te Leiden en stichter van de Hortus aldaar. Het zou nu aardig zijn, het bezoek van De Busbecq aan Clusius te doen herleven. Daarbij zou de postkoets een spectaculaire rol kunnen ver vullen. Hij zou namelijk de aandacht van de wereld vestigen op de „Flo riade", hetgeen de economische be tekenis van de bloembol voor ons land zou onderstrepen en ook op toeristisch terrein de aandacht trek ken. Men werkte het idee uit en nu heeft men de plannen „rond". Historie herleeft. De tocht is 3404 kilometer lang; ze begint in de Turkse stad Istanboel en voert vervolgens door Grieken land, Joegoslavië, Oostenrijk, Duits land en Nederland. De postkoets start op 30 maart a.s. en komt in de avond van 5 mei in Leiden, waar een begroeting plaats vindt tussen De Busbecq en Clusius in de Hortus Botanicus aan het Rapenburg. Er zijn onderweg 37 pleisterplaatsen. De langste etappe is 112 kilometer. Het gemiddelde ligt rond de 90 km. per dag. Het spreekt voor zichzelf, dat de postkoets zonder posthuizen, waar verse paarden aangespannen kunnen warden niet in staat is, de hele reis alleen af te leggen. Daarom rij den drie trucks met oplegger, een service-wagen en een tankauto mee. Daardoor is de stoet geheel „self supporting". De koets is bespannen met vier paarden. Zes andere rijden ter aflossing iedere 40-50 kilome ter in een van de trailers mee. De auto's rijden voor de koets uit naar de plaats, die het meest geschikt is voor het nieuwe bivak. Daar wach ten ze de mailcoach weer op. 3000 kilo haver en lijnmeel worden als fourage voor de paarden meege voerd. Een speciale kok zorgt voor de maaltijden van de twaalf mede reizigers en de smid-wagenmaker zet elke tien dagep nieuwe hoeven onder. Verder houdt hij koets duchtig onder de olie. Hoeven en reserve onderdelen worden in groten getale meegevoerd. In Noord-Griekenland en Joegoslavië moet men op sneeuw rekenen en daarom heeft een Ne derlandse banden-industrie een aan tal sneeuwbanden gefourneerd. Formaliteiten. De tankwagen voert de eigen brandstof voor de auo's mee. Daar mee zit men al midden in de for maliteiten-rompslomp, die aan deze historische reis kleeft. Een moeilijkheid was namelijk ook, dat import en doorvoer van paarden uit Joegoslavië naar Oos tenrijk verboden was. Oostenrijk wilde voor deze ene keer de hand lichten met de wet maar stelde daartegenover, dat dan alle deelne mende paarden onder constante ve terinaire controle kwamen en dat ze een gezondheidscertificaat en een „paspoort" meekrijgen. Een paspoort in de vorm van een loodje, dat in de manen wordt aangebracht. De koets wordt gereden door de firma Van der Touw uit Den Haag. Ook op andere terreinen verkregen de organisatoren de volle medewer king. O.a. van de ministeries van Landbouw en Visserij en van Wa terstaat, voor transportadviezen van het NIWO, van ANWB en KNAC, van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel, van de Nederlands- Turkse Vereniging, de „Floriade" en „Draf en Rensport". Op de heenreis, die van 22 tot 29 maart zal duren, gaat alles ook de koets in de trailers. Niet alleen zal de colonne onder weg veel bekijks krijgen maar de bemanning moet bovendien op ver schillende plaatsen in Griekenland, Joegoslavië Oostenrijk en de Duitse Bondsrepubliek op ontvangsten ver schijnen, die te hunner gelegenheid worden gehouden. Maar de voor naamste representatieve verplichting waaraan zij zich zullen moeten on derwerpen, is die van de overhan diging van de bollen, die de nieuwe Ogier Ghislain de Busbecq uit het verre Turkije heeft meegenomen voor de „Floriade" in Rotterdam. En natuurlijk de ontmoeting in de Hor tus Botanicus van Leiden Abdijsiroop (Akker-Siroop) bij het eerste kuchje en u verjaagt die gevaarlijke ziekte kiemen. De 23 genezende be standdelen geven hoest geen schijn van kans. ABDIJSIROOP Beurs Bloembollencultuur Als strijdig met het algemeen be lang, heeft de Kroon een besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land vernietigd, dat goedkeuring be helsde van een raadsbesluit van Haarlem tot het veertig jaar lang toe kennen van een jaarlijkse bijdrage van ten hoogste 35 mille aan de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur. Met deze bijdrage beoogde Haar lem goede invloed uit te oefenen op de beslissing van genoemde vereni ging inzake de plaats van de vesti ging der bloembollenbeurs. De Kroon acht een dergelijke be ïnvloeding een ongewenste vorm van concurrentie tussen Haarlem, dat een uitbreiding van het Krelagehuis voor staat en Hillegom, dat een nieuw beursgebouw binnen haar grenzen wil. (Advertentie) directie en personeelsraad van de N. S. worden voortgezet teneinde tot een definitieve overeenkomst te komen. Laat méér spijtoptanten toe! Emotioneel hebben de leden van de Eerste Kamer gisteren gepleit voor verruiming van toelating der spijt optanten. Als één gesloten front vond minis ter Beerman (lib) de kamerleden te genover zich. Het gaat over de toe lating van de in grootste ellende ver kerende Indonesiërs, die destijds on der druk Indonesië als hun nieuwe vaderland hebben gekozen, maar daar spijt van kregen. Het is wel zeker, dat minister Beer man volgende week dinsdag, als hij de senatoren antwoordt, met een roy alere toezegging ten aanzien van de toelating van deze groep zal komen. Het getal is nu 2000 per jaar, vermeer derd met een aantal ernstige geval len. Over deze zaak zal anders een motie worden uitgebracht. De liberale senator baron De Vos van Steenwijk was wel het felst in zijn betoog: „Blijkbaar moet men bij deze minister oorlogsmisdadiger zijn om op een menslievende houding te kunnen rekenen. Spijtoptanten vallen daar met onder". De senator vroeg de instelling van een commissie, waarin naast katho lieke en protestantse geestelijken ook particulieren, zoals afgevaardigden van het CCKP de regering van ad vies zouden kunnen dienen. In deze tijd van „redt een kind" moet de mi nister zeker denken aan de kinderen van de spijtoptanten in Indonesië. Misschien verkeren zij niet in levens gevaar, maar wat denkt de minister van de dakloosheid, de honger en de prostitutie, waar vrouwen en meis jes zich aan overgeven om niet van honger om te komen? Menselijk. Mr. J. van Bruggen (CH) pleitte eveneens voor onbeperkte toelating van de spijtoptanten. Ook andere Eerste Kamerleden noemden de houding van de regering tegefiover he hartverscheurend leed te hard. Men laat mensenlevens ver loren gaan. Mr. Cammelbeek (PvdA) omschreef het standpunt van de mi nister als „politiek onaanvaardbaar" en mevr. Luyck-Sleijffer (KVP) bond de minister op het hart zich bij zijn beslissingen door menselijke overwegingen te laten leiden. De zaak der 13.000 spijtoptanten, die met htm familieleden samen 50.000 personen omvatten, dient de hoogste prioriteit te hebben en wel nog vóór de hulp aan onderontwikkelde gebieden" Zij achtte voor het in Den Haag gevorm de comité „Nassi" een belangrijke taak weggelegd. We moeten voor deze kwestie, aldus het katholieke Kamer lid, de begroting overschrijden of een paar posten schrappen. VINGERS AFGEKNELD IN ZADELPERS Te Hilversum is gisteren de 33-ja rige T. Beyen met een hand in een zadelpers gekomen, Hierbij werden een pink en een ringvinger afge- kneld. De man had de veiligheids- kap van de zadelpers afgehaald om vlugger te kunnen werken. „Ik heb vandaag de dag van het songfestival al meer dan 100 maal gezongen „Wat een geluk". „Toen wij vanmiddag begonnen te repeteren met het grote Metropool- orkest, voelde ik mij helemaal geen fovoriet". O, die schemerlamp! Wat een geluk had Rudy Carrel gisteravond. Hij werd met zijn vertolking Bovendien bleek, dat de afstand, van het liedje „Wat een geluk" winnaar van het Songfestival-1960, waardoor waarvoor ik mijn liedje voor de hij als vertegenwoordiger van het Nederlandse lied naar Londen zal gaan, schemerlamp had gerepeteerd, veel waar op 29 maart het Eurovisie Songfestival gehouden wordt. te klein was. Bij de repetitie? ston- Rudy werd door de jury gekozen boven de zangeres Annie Palmen, die den de camera's acht meter van mij af. hetzelfde liedje had gezongen. Rudy's geluk werd gedeeld door de makers Ik was er helemaal aan gehecht ge- van het liedje, Willy van Hemert (muziek) en Dick Schallies (tekst), die raakt myn „liefdesverklaring" in het het vorig jaar ook een overwinning boekten met „Een beetje". liedje af te leggen aan die schemer lamp. Maar die camera's leken het kil 'Dl'" C01"1^ Brokken kwam er een fles liedje niet zo te willen „pakken", als Makers van n Beene champagne. het met de lamp ging. Temidden van het gewoel dat ont- Na de repetitie ben ik moedeloos hadden onnieuw SUCC0S ston<ï' oen de spanning gebroken naar huis gegaan. Ik ging in de stoel llaUUcll upilieuw iUlACi was, drong zich Rudy's vrouw Truus 2itten en zei: „Truus, ik heb het ver- door de menigte fotografen, die juist iorent jk zal het volgend jaar moeten Het was de eerste keer dat Rudy hun toestellen in aanslag brachten. proberen. Dit jaar lukt het zeker niet. Carrell aan een songfestival deelnam. „Opzij, jongens, ik moet nu eerst Ik heb bovendien met een paar vrien- Voordien had hij alleen nog maar haar zoen geven" zei de geluk- den om geld gewed, dat ik zou ver- liedjes gezongen met een eigen tekst, kjgg zanger, „Ze heeft me door haar liezen". Het was een beetje teleurstellend steun naar de overwinning geholpen. Maar Truus zei: „Ik zal je niet al- voor Annie Palmen, dat niet zij de Het klinkt misschien wat sentimen- leen laten gaan. We brengen onze festival-winnares werd, dat kan men teel, maar zonder haar had ik van- jongen bij oma, we gaan er samen zich voorstellen. Maar met bewonde- avond van de zenuwen niet kunnen heen". En dat heeft me over die in- renswaardige sportiviteit gaf ze alle zingen". zinking heen geholoen. eer aan haar rivaal, bij wie ze haar Zo sentimenteel klonk die opmer- En daarom kan Rudy nu wel bly- loopbaan zeven jaar geleden begon king niet, vooral niet, na de uitleg, ven zingen: als cabaret-zangeres. die hij later gaf: Zo blij was ze zelfs mèt hem, dat ze achter de schermen van het toneel \A/ AT LLM (Zr-I I IK een vreugdedansje met Rudy maakte. n V LI—I v vLLU/\ Voor de t. v.-lenzen ging het natuur lijk meer, zoals iedereen dat ver- Wat een geluk dat ik een stukje van de wereld ben, wacht en werden er kusjes over en Dat ik de wijsjes van de sijsjes en de merels ken, weer gewisseld. En dat ik mee mag doen met al wat leeft, En mee mag ademen met al wat adem heeft! Verrassingen. Ik ben zo blij dat er in mei altijd narcissen zijn, En dat er vruchten, vlinders, veulens, vogels, vissen zijn, Rudy kreeg een groot bloemstuk En al die blijdschap komt enkel door jou, dat hjj braaf opzij moest leggen toen Omdat ik vreeslijk ongeneeslijk van je hou! hem verzocht werd, nog éénmaal zijn Als je mij nou vraagt: ,Js dat afgezaagd?" 6ucces te zingen. „Als ik het nog Zeg ik: ,Ja, maar ik zaag toch nog even door!" maar kan!" verzuchtte hij. Maar het Ach, wat moet ik nou, want ik hou van jou, ging, en hoe! Toen hij klaar was. En daar heb ik doodgewoon geen woorden voor! kreeg hij tot zijn grote verrassing een Ik heb alleen maar het vertrouwde ,£chat ik hou van jou", andere boeket in de handen gedrukt: Het ,JJartedief, ik heb je lief" en 't ouwe Blijf me trouw", bloemen van Teddy Scholten, de win- Ik vind het zelf ook wel erg primitief, nares van het vorig jaar. En van Maar waarom ben je dan ook zo lief! „Si. Raphaël" akkoord De afgevaardigden van de bedrijfs groep Spoorwegen van de R.K. Bond van Vervoerspersoneel „St. Raphaël" hebben in een gistermiddag te Utrecht gehouden buitengewone al gemene vergadering met algemene stemmen de overeenkomst, welke voor het N- S.-personeel met ingang van 1 april a.s. een loonsverhoging van 5 inhoudt, goedgekeurd. Hoewel instemming werd betuigd met de bijzondere maatregelen die ten behoeve van de laagst bezoldig den werden overeengekomen, werd er op gewezen dat het probleem van dezen nog niet is opgelost. Gevraaigd werd daarom aan de po sitie van de laagst bezoldigden blij- In opdracht van B. en W. van Amsterdam is in de Noorder-IJ-Polder vende aandacht te besteden. Het direct ten westen van Tuindorp Oostzaan, begonnen met het aanleggen van vraagstuk van de arbeidstijdverkor - een slaperdijk tussen de Oostzanerdijk en de voormalige baggerplaats langs ting kwam eveneens ter sprake, het NoordzeekanaaL Deze dijk, waarvan de kosten worden geraamd op een Er werd aandrang uitgeoefend om Als Nederlandse inzending voor het Eurovisiesongfestival Is gekozen het liedje „Wat een geluk" van Dick half miljoen gulden, zal dienen als extra-beveiliging voor Tuindorp Oost- ook op dit terrein tot maatregelen Schallies en Willy van Hemert Het liedje werd voorgedragen door Annie Palmen en Rudy Carrell. Een vakjury zaan, achter de dijk langs zijkanaal H., welke op 14 januari is doorgebroken in het spoorwegbedrijf te komen. wees Rudy Carrell aan om het liedje ln Londen te gaan zingen. Foto: Annie Palmen en Rudy Carrell by hét doch inmiddels is hersteld. De foto toont de aanleg van deze slaperdijk. Vrjjdag a.s. zal het overleg tussen scorebord, dat voor „Wat een geluk" 226 punten aangaf.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7