EEN DAG UIT HET LEVEN VAN KONINGIN ELISABETH Grenscorrecties met Duitsland worden voor een belangrijk deel ongedaan gemaakt Tweede Kamer laakt houding van Amerikaanse regering OP DE HOOGTE TE ZIJN IS VOOR HAAR ZEER BELANGRIJK Gelderse gedeputeerden krijgen 3 mille meer WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 DB MHDSE COURANT PAGINA De »Rode Dozen« behoren tot de belangrijkste dingen in koningin Elisabeths dagelijkse leven. Wat zit er in Hoogst gewichtige documenten „bezoekochtend" een uitnodiging om met de koningin en haar gemaal het noenmaal te gebruiken. Boven dien aat spreekt eigenlijk vanzelf ontvangt zij zo nu en dan natuurlijk ook mensen alleen maar, om dat zij hen aardig of interessant vindt. De laatste tijd werden enige malen gastenlijsten publiek gemaakt. Uit deze lijsten bleek, dat Elisabeth een scherpe blik heeft waar het geldt, belangwekkende figuren om zich te verzamelen. Vaak komt het voor, dat zij een paar uur moet pose ren voor een kunstenaar die haar portret wil schilde ren. Soms moet Elisabeth zich dan midden op de dag in groot avondtoilet steken! En natuurlijk moet de ko ningin (vrij veel) tijd vinden om haar modistes en naaisters gelegenheid te bieden, de koninklijke garde robe op vorstelijk niveau te houden. Ondanks al die tijdrovende plichten, bezigheden en beslommeringen probeert Elisabeth altijd tijd vrij te maken tegen theetijd en dan als zij thuis zijn tus sen het theeuurtje en het avondeten met haar kinde ren samen te zijn. Geheel ongestoord is dat samenzijn maar zelden, al was alleen maar, omdat zij als het Par lement bijeen is vlak vóór het avondeten een kort ver slag krijgt van de gebeurtenissen, toespraken en stem ming in het Lagerhuis. En na het avondeten? Dan ge beurt het dikwijls, dat Elisabeth zich terugtrekt in haar werkkamer om zich weer aan haar „dozen" te wijden. Ook elders. HAAR dagelijkse werkzaamheden gaan door, ook als zij op Balmoral of Sandringham „met vakantie" is. Ja, zelfs als zij zich buiten Engeland bevindt, moet zij aan een deel der staatszaken haar aandacht en werkkracht blijven schenken. Immers, de (door haar aangewezen) Staatsraden mogen slechts een deel van de koninklijke taak voor hun rekening nemen. Ook wórdt Elisabeth tijdens een verblijf buitenlands steeds op de hoogte gehouden. Zij wenst dit. want zij wil (populair uit gedrukt) „bij blijven". Veel routinewerk kan wach ten, tot zij weer terug is in haar land, maar er zijn ook zaken die geen uitstel gedogen. „WAAROM zegt men, dat koningin Elisabeth zo'n bijzonder druk en bezet leven heeft? Wat doet zij dan allemaal, dat haar plichten haar zó in beslag nemen?" -Zowel in als buiten Engeland stelt men deze en -soort gelijke vragen vaak. Iedereen weet natuurlijk het no dige over Elisabeths plichten-naar-buiten: De opening van het Parlement, eerste-steenleggingen, officiële be zoeken, en wat dies meer zij. Over dit alles deelt de pers het nodige mede. Maar welke zijn haar taak en plichten, die nooit of maar zelden „in de krant" ko men? Toch is het heel interessant. Daarom willen we eens nagaan, wat Engelands koningin tijdens een „hui selijke dag" in Buckingham Palace of op een harer kas telen zoal doet. Op deze „huiselijke dag" heeft zij geen* „plichten-naar-buiten". Rust zij nu eens prettig uit van haar vele beslommeringen? Zo begint zij. ELISABETH pleegt vroeg op te staan. Met prins Phi lip ontbijt zij in hun particuliere vertrekken. In de va kanties komen prins Charles en prinses Anne hun ouders goedenmorgen wensen. Als het prinsje op kost school is, komt alleen zijn zusje „morgen, mamma en pappa" zeggen. Hierna gaat ze naar haar gouvernante, Miss Peebles, die haar tezamen met een paar vrien dinnetjes les geeft. De koningin leest dan haar parti culiere brieven en kijkt vervolgens de kranten in. Zij leest dagbladen van alle richtingen en kleur, evenals een aantal periodieken en dan natuurlijk „Hansard", de letterlijke tekst van wat er in het Parlement is gezegd. Nadat zij de kranten doorgenomen heeft, neemt zij plaats aan haar bureau. Hierop staan portretten van familieleden en een vaas met bloemen, bij voorkeur rose anjers, haar lievelingsbloemen die speciaal voor haar worden gekweekt op Sandringham. Gezeten aan haar bureau is haar eerste werk, een aantal regerings- en benoemingsbesluiten goed te keuren. In de andere landen van het Britse Gemenebest, die haar als hun koningin erkennen, zijn het de Gouverneurs-Generaal, die dat werk doen. Alleen sommige documenten (uit die landen), zoals geloofsbrieven, ambassadeursbenoe mingen, opheffing of samensmelting van regimenten, behoeven de goedkeuring en de handtekening van de koningin zelf. Brieven en huishouden. VERVOLGENS komt de particulier-secretaris in de werkkamer. Hij brengt zijn vorstin stapels brieven, rapporten en andere documenten, afkomstig van de regering, ambtelijke instanties, verenigingen of parti culieren. Als iedere koningin ontvangt ook Elisabeth heel veel brieven. Zij beantwoordt ze alle snel en hof felijk. Zelfs jeugdige onderdaantjes, die haar in potlood krabbelschrift schrijven, krijgen een antwoord! Tevens moeten er vrijwel dagelijks verzoeken in behandeling worden genomen om gelukwensen (telegrafisch) te sturen ter gelegenheid van een diamanten bruiloft, een honderdjarig bestaan en zo meer. Jaarlijks verzendt Elisabeth ongeveer 1500 van die telegrammen! Er zijn ook wel Engelsen, die de koningin vragen, in een of andere zaak of kwestie persoonlijk te interveniëren. Dergelijke verzoeken moet het secretariaat doorzen den aan het ministerie*, dat de zaak of kwestie behan delt of behandelen moet. Er zijn ook heel wat dingen van huiselijke aard te regelen iedere dag! Zij krijgt het menu voor de maaltijden te zien. Soms keurt zij het goed, een an dere maal echter wijzigt zij het. Vaak verschijnt haar major domus in het werkvertrek om de koningin de gastenlijsten voor lunches of diners voor te leggen. Een andere keer is het haar „schatmeester", die komt om zakelijke en financiële dingen met Elisabeth te be praten. Dan moet de koningin nog, in overleg met de verantwoordelijke hoffunctionarissen, haar aandacht schenken aan bezoeken, benoemingen, feesten en wat al niet. En worden er belangrijke logé's verwacht of aankopen van betekenis, dan moet Elisabeth met de „paleishuishoudster" de keuze der appartementen re gelen en zien, wat men het beste kan kopen. De Rode Dozen. Na al deze grote en kleine plichten en beslommerin gen is het ogenblik der „Rode Dozen" aangebroken! Dit zijn met rood leer overtrokken dozen, waarop in gulden letters zijn gegraveerd de woorden THE QUEEN. Zij bevatten in hoofdzaak belangrijke papie ren van staat: Telegrammen en rapporten, ontwerpen en voorstellen, personalia en gewichtige mededelin gen, en wel uit Engeland zowel als uit de overzeese landen die behoren tot het Britse Gemenebest. De particuliere secretaris heeft al die stukken reeds „voorgesorteerd", zodat de koningin onmiddellijk aan de inhoud van haarv„Rode Dozen" kan beginnen. Wie de dagboeken van de Engelse koningen en koningin nen inziet, stuit steeds weer op het zinnetje „MIJN DOZEN GEDAAN". Maar weet u wel, dat „dozen doen" betekent dagelijks enige uren geconcentreerd werken en aandacht schenken aan tal van, bovendien uiteenlopende, belangrijke vraagstukken en gebeurte- 'tLand betaalt schadevergoeding Nazi-slachtoffers De landen zijn voorts overeenge komen alle verkeersverbindingen over het land en de binnenwateren te verbeteren. Koningin Elisabeth „doet" haar dozen niet slechts, zij maakt tevens van de inhoud een ernstig gebruik. Hier aan is het te danken, dat zij zeer goed op de hoogte is van wat er gebeurt in Engeland, in haar overzeese landen, ja, in de gehele wereld. Meer dan eens kwa men mij voorvallen ter ore, waaruit bleek, hoe dege lijk en uitvoerig de koningin is geïnformeerd over za ken en personen. Zij acht 't haar plicht, zoveel moge lijk kennis te nemen van alles wat voor een richtige uitoefening van haar taak nuttig kan zijn. Dat dit soms wel eens ten koste moet gaan van prettige wandelin gen buiten of gezellige uren thuis, behoeft nauwelijks betoog. Veel gasten. KONINGIN Elisabeth ontmoet heel veel mensen. Met recht kan men zeggen: vogels van diverse pluimage. Immers, zij behoren tot verschillende rassen en vol ken, zij belijden verschillende godsdiensten en huldi gen verschillende politieke overtuigingen. Slechts als Elisabeth een vertegenwoordiger van een ander land ontvangt, is de minister van Buitenlandse Zaken of een ambtenaar van zijn departement tegenwoordig bij de ontvangst. In alle andere gevallen, waarin zij men sen in audiëntie ontvangt, wordt zij door niemand bij gestaan. En steeds is zij goed op de hoogte van de zaak, waarover gesproken wordt, alsmede van de persoon en de background van hem of haar, die zij ontvangt. Praktisch gesproken heeft zij in sommige opzichten een misschien nog moeilijker taak dan een koning, want deze kan tenminste zijn gemalin inscha kelen om de echtgenoten van ambassadeurs en andere hooggeplaatsten te ontvangen, terwijl Elisabeth dit zelf moet doen. Vaak ontvangen de laatste gasten van zo'n aan Staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. Van Houten, heeft gistermid dag in de Tweede Kamer officieel be vestigd, dat de gebieden Elten, Tud- deren en Dinxperloo, die Duitsland in 1949 aan ons land moest afstaan, naar Duitsland teruggaan. Hij heeft de inhoud van het verdrag met Duits land In grote lijnen bekend gemaakt. Aan de verdragstekst wordt nu de laatste hand gelegd en het wachten is dan op de goedkeuring van de Ka- De grenscorrecties zullen op 40 plaatsen worden herzien. Twintig grenscorrecties, vooral in onbewoon de gebieden zullen nog worden be zien. De regering acht het houden van volksstemmingen ongewenst, ook in het belang van de bevolking zelf. Dr Van Houten voegde daaraan toe: in 1949 is toch ook geen referendum ge houden. In totaal 1250 ha aan geconfisceerde gronden kunnen door Duitsland te ruggekocht worden. Voorts is in de overeenkomst een practische regeling getroffen voor het Eems-Dollardverdrag voor het gehele gebied, dus ook het Duitse. Er zal een Nederlands-Duitse Eemscommissie en een scheidsgerecht worden gevestigd. Voor de vaststelling van de grens van dit gebied zal men zich wenden tot het internationaal gerechtshof of tot een arbitragecommissie. Voorts maakte de onderminister be kend, dat de Bondsrepubliek ter de finitieve regeling een globaal bedrag zal betalen. Dit geldt voor de Neder landse vorderingen en aanspraken, waaronder de vorderingen van hen, die om redenen van ras, geloof of wereldbeschouwing getroffen zijn door nationaal-socialistische maatre gelen, vorderingen van de Auslands- bonds en van de investeringen in de af te stane grenscorrectiegebieden. Dr Van Houten wilde niet mededelen hoeveel Duitsland bereid is te beta len. Het bedrag zal zonder inmenging van Duitse zijde door Nederlandse instanties worden verdeeld. Het is nu al bekend, dat niet alle •Nederlanders die schade ondervonden door oorlog of nationaal-socialisme een vergoeding krijgen. Dit is onmo gelijk, omdat de Londense schulden- overeenkomst bepaalt, dat dit pas bij vredesverdrag zal worden geregeld. Gedurende tien jaar zullen duizend familieleden van overleden gedepor teerden gratis van de Duitse spoor wegen gebruik kunnen maken als zij de begraafplaats willen bezoeken. De kwestie van de Rijnvaart is nog niet geheel besproken. Nederland zal de in de akte Mannheim veilig gestel de belangen met kracht blijven ver dedigen. GRIEP dreigt overal neem vlug „Akkertjes" in huis AKKERTJES helpen direkt Geen landingsrechten op Los Angeles De Tweede Kamer heeft met al gemene stemmen een motie aange nomen, waarin diepe teleurstelling wordt uitgesproken over de houding van de Amerikaanse regering bij de besprekingen van de landingsrech ten van de KLM op Los Angeles en waarin de Ned. regering wordt ver zocht „hernieuwde stappen te onder nemen om een herziening van de Amerikaanse beslissing te verkrij gen". De fractieleiders Oud (WD), Romme (KVP), Burger (PvdA), Ti- lanus (CH) en Bruins Slot (AR) ondertekenden de motie. De beknotting van de landings rechten noemde men een miskenning van de vrijheid in het luchtverkeer en van de beginselen van gezonde concurrentie. Deze houding, aldus de motie, past niet in het kader van de bondgenootschappelijke betrekkin gen, aldus de motie Minister Luns zag in het unaniem aannemen van deze motie een sterke steun voor de regering. Hij liet er geen twijfel over bestaan hoe Ne derland de Amerikaanse houding ziet. Zij is een onverbloemde be scherming van de particuliere Ame rikaanse maatschappijen met een voorbijgaan aan de Nederlandse be langen. Minister herhaalde nog eens de argumenten van Nederland, die door onze „grootste bondgenoot" zijn ver worpen. De voornaamste waren: an dere internationale luchtvaartmaat schappijen kregen de rechten wel; de openbare mening in Californië is vóór het verschaffen van de rechten; de Amerikaanse lijnen hebben wél het recht om van de Westkust op alle havens van het koninkrijk te komen. Bovendien heeft Nederland in Amerika méér dollars besteed voor de aankoop van vliegtuigen dan het ooit met vervoer 'op Amerika verdiend heeft. De minister verklaarde, dat ons land gediscrimineerd is en dit is niet te rijmen met de goede verhoudin gen. Conform een voorstel van de frac tieleiders is gisteren bij de opening van de voorjaarszitting der provin ciale staten van Gelderland besloten» de jaarwedden van de leden van ge deputeerde staten te verhogen van 13.000 tot 16.000 gulden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5