3)e£oicl4e6oii/fca/»it De dood van Lynn Kauffman Het drama „Utrecht" De mijnramp in Zuid-Alrika De komende ontwapeningsbesprekingen Veroordeling van kladderaars Amerika's overschot van tarwe Gronchi in Moskou De duikbootjacht Het vervolg in de rechtszaal OPKLARINGEN Het weer in Eur°Pa Korreltje .■I WOENSDAG 10 FEBRUARI 1960 51ste JAARGANG N op de Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur.- L. C J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon, Directie. Abonnem. Drukkerij 20935; Red 20015. 25594: Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs 10.59 p. w„ (255 p. maand, (750 p. kwartaal. Franco p.p. (8.—. Advert.: 17 et p m.m. Telefoontjes f 150. Vandaag begint het proces Vandaag begint te Boston, in de Amerikaanse staat Massachusetts, het proces tegen de 31-jarige W. v. R., marconist van de Nederlandse vracht boot „Utrecht", die wordt beschul digd van moord op de knappe 23-ja- rige gescheiden Amerikaanse Lynn Kauffman, dochter van een zeer ver mogende Amerikaanse fabrikant. Mevrouw Kauffman, secretaresse van een Amerikaanse professor, die een reis in het Verre Oosten had ge maakt, was in Singapore aan boord gegaan, evenals de echtgenote van haar werkgever en drie kinderen van hem, benevens een aangenomen Chi nese jongen. Lynn Kauffman sprak verschillen de Chinese dialecten vloeiend en zij onderhield zich aan boord van de „Utrecht" ook meermalen met Chi nese opvarenden. Dit leidde ertoe, dat de Amerikaanse politie aanvankelijk verband heeft gezocht tussen de moord op Lynn en deze gesprekken. Men meende, dat zij hierdoor wel licht een opiumsmokkelarij op het spoor was gekomen en dat dit tot haar dood had geleid. Voor deze theorie bleek achter geen enkele aanwijzing te bestaan. De nasporingen werden voortgezet en toen bleek dat zich tussen de mar conist v. R en Lynn Kauffman een romance had voorgedaan. V. R. werd van boord gehaald en vijftien uur achtereen verhoord. Volgens de lezing der betrokken Bostonse opsporingsambtenarenbe kende v. R. na dit marathonverhoor, dat hij: 1. een verhouding met Lynn Kauffman had gehad. 2. Een twist met haar in haar hut had gehad, die voortsproot uit de eis van Lynn, dat hij zich van zijn vrouw zou laten scheiden en met haar in het huwelijk treden. Hierbij zou v. R. Lynn geslagen hebben. Aangenomen wordt, dat de open bare aanklager nu zal stellen, dat v. R. Lynn Kauffman bewusteloos heeft geslagen en haar in deze toestand over boord heeft gezet, waarna zij is verdronken. Bekentenis ingetrokken. De marconist stelt, dat hij de on der 1 en 2 genoemde verklaring heeft afgelegd omdat hij: a. na het verhoor van vijftien uur volkomen op was, b. onvoldoende kennis van de Engel se taal bezit om de strekking van het door hem verklaarde volledig te be seffen. Hij heeft dan ook zijn boven genoemde verklaring ingetrokken. Hij geeft wel toe een verhouding met Lynn Kauffman te hebben gehad, doch hij zegt de Amerikaanse tevoren te hebben medegedeeld, dat hij ge huwd was. Het lij: van Lynn Kauff man is, kort na de lijkschouwing door de poMtie van Boston, in opdracht van haar familie verbrand. De verdedi ging heeft hiertegen geprotesteerd, daar zij ook door haar deskundigen lijkschouwing had willen laten ver richten. De echtgenote van de marconist be vindt zich thans ook in de VS; zij heeft herhaaldelijk verklaard in de onschuld van haar man te geloven. Indien hij schuldig wordt bevon den, lean v. R. ter dood worden ver ter in de staat Massachusetts gevelde doodvonnissen door de gouverneur veranderd in levenslange gevange nisstraf. Er bestaat voor het proces aller wegen grote belangstelling. Het zal door talrijke Amerikaanse en buiten landse journalisten worden versla gen. BOMAANSLAG IN LITTLE ROCK Vlak bij de woning van Carlotta Walls een van de vijf negerleer lingen, die kortgeleden zijn toegela ten tot de middelbare school van Little Rock, die vroeger alleen blan ke leerlingen had is dinsdagavond een bom ontploft. Niemand werd ge wond. De schade is echter groot vol gens de politie. Een muur van het huis werd gedeeltelijk verwoest en enkele ruiten werden verbrijzeld. Carlotta en haar ouders waren thuis op het ogenblik van de ont ploffing. Drie provincies in het noorden en noord-westen van China hebben ernstig van droogte te lijden. Vol gens radio-Peking strijden ruim tien miljoen boeren een „verbeten strijd" om de oogst te beschermen. In de pro vincie Hoenan is b.v. sinds oktober geen regen gevallen. In Sjensi is de toestand, volgens de boeren, in geen achttien jaar zo kritiek geweest. De directie van de rampmijn te Coalbrook in Zuid-Afrika, waar, naar men aanneemt, 435 mijnwerkers bij een instorting om het leven zijn ge komen, heeft de weduwen van de slachtoffers meegedeeld, dat men zich zal blijven inspannen om de lijken te bergen. Het bergingswerk is ech ter uiterst gevaarlijk wegens de kans op nieuwe instortingen. Op aanwijzingen van een helder ziende hebben mijnopzichters een localiseringsinstrument opgesteld om zijn mededeling, dat zich op een be paalde plek nog zeven overlevenden zouden bevinden, te toetsen. Kans op vorderingen Dinsdagavond is op Schiphol de leider van de Nationale Volkspartij op Curacao mr. dr. M. F. Da Costa Gomez aangekomen. Onder de arres tanten, die verdacht worden het standbeeld van H. M. de Koningin in Willemstad te hebben besmeurd, be vinden zich drie bekende leden van de Nationale Volkspartij. De leiders van de N.V.P, hebben zich intussen gedistantieerd van het incident. Foto: de heer Da Costa Gomez. In Frankfort is een 27-jarige tim merman tot vijf maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het kladde ren van hakenkruisen en anti-joodse leuzen op een school. Een jonge monteur is tot een maand voorwaardelijk veroordeeld wegens het smeren van een SS-teken op autoportieren. Het hof hield reke ning met het feit, dat de beklaagde een Joodse jongen tijdens gesprek ken met mede-arbeiders had verde digd. Hij verklaarde het teken alleen maar te hebben aangebracht uit een behoefte om zich te laten gelden. Hij werd tevens veroordeeld tot het le zen van een boek over het concentra tiekampsysteem van de Nazi's en het schrijven van een samenvatting van tien pagina's. Een rechtbank te Oosterode nabij de Oostduitse grens heeft dinsdag een 35-jarige man, een vroegere gemeen teambtenaar, veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf, omdat hij in een restaurant had gezegd dat er niet voldoende Joden zijn vergast. In Amerikaanse officiële kringen meent men, dat aan het klaarblijkelijk welgemeende streven der Sowjet- Unie naar het bereiken van een ont wapeningsovereenkomst de vrees ten grondslag ligt, dat mensen op een ge geven ogenblik niet meer in staat zouden zijn de bewapeningswedloop in de hand te houden. Men meent, dat dit motief bij de Russen zwaar der weegt dan economische overwe gingen. Aan deze gedachte werd uiting ge geven nu te Washington overleg wordt gepleegd door vertegenwoor digers der vijf Westerse landen die, tezamen met vijf communistische sta ten, vijftien maart a.s. in de „commis* sie van tien" te Genève ontwapenings besprekingen zullen beginnen. Men verwacht ook, dat het ontwapenings- vraagstuk zal worden aangesneden op de komende topconferentie tussen Oost en West. Men v/ijst er van Amerikaanse of ficiële zijde nog op, dat de Sowjet- Russische opvatting over een ontwa peningsakkoord sterk afwijkt van die van het Westen. De Russen willen toe zicht op de ontwapening, doch er mag volgens hen geen controle worden President Eisenhower heeft het congres in een speciale landbouw- boodschap meegedeeld, dat hij in zal stemmen met iedere constructieve oplossing, die beoogt het toenemende tarweoverschot van de Verenigde Staten te halveren. Zoals bekend wordt de tarweprijs door de regering gesteund onder een programma, dat de producent een minimum-steunprijs garandeert van ongeveer 1,72 dollar per bushel. President Eisenhower verklaarde, dat het programma in zijn huidige vorm de tarwemarkten en tarwe- voorziening verstoort en dat er in de toekomst alleen een voortdurende stijging van de kosten van te ver wachten is. Tot welke maatregelen het congres ook mag besluiten om de situatie te verbeteren, de oplos sing moet zinvol en economisch ge zond zijn en niet een politiek lok middel aldus de president. uitgeoefend op de overgebleven be wapening. Men vraagt zich nu in Amerikaanse officiële kringen af, hoe de Sowj et-Unie een „luchtledig" immers niet meer bestaande bewape ning wil laten inspecteren, terwijl elk toezicht op de overgebleven be wapening bij voorbaat als „spionage" wordt bestempeld. Ondanks deze moeilijkheden be staat er in Amerikaanse regerings kringen een zekere hoop, dat op de komende ontwapeningsbesprekingen te Genève en/of op de aanstaande topconferentie enige vorderingen op ontwapeningsgebied zullen worden gemaakt. President Gronchi van Italië heeft dinsdag zijn besprekingen met Sow- jet-leiders in het Kremlin beskoten. Hij zou vandaag een bezoek aan Le ningrad brengen en donderdag naar huis terugkeren. In een na afloop der besprekingen uitgegeven communiqué wordt ver klaard, dat beide partijen de inter nationale toestand hebben bestudeerd en hun standpunten vergeleken. Men geeft uiting aan het vaste geloof, dat algemene en volledige ontwapening onder toezicht de veiligste manier is om de vrede te bewaren en te ver sterken en dat resultaten bij de ont wapening het vertrouwen tussen de staten zouden helpen vergroten. Men constateert een gunstige ont wikkeling van de handel. Er werd besloten tot een nieuwe procedure voor het verlenen van visa ter ver gemakkelijking van het reizen van zakenlieden en toeristen naar beide landen. Voorts werd in het Kremlin een overeenkomst getekend, waarin de basis wordt neergelegd voor Itali aans-Russische samenwerking op het gebied van kunst, wetenschap, tech niek en sport. De overeenkomst voor ziet in de uitwisseling van geleerden, studenten, journalisten en weten schappelijke en technische documen ten en gegevens. Tijdens een persconferentie, welke hij maandag in Brussel heeft gegeven, heeft de Kongolese Nationalisten-leider Kasavoeboe een met gouddraad geborduurde sjerp ontvangen als teken van zijn waardigheid in de kring van de Abako-partij. Twee van zijn aanhangers hadden deze sjerp mee gebracht uit Leopoldstad. De 250 passagiers van de trein van Bologna naar Florence in Italië kregen zondag een onpleizierig avontuur, toen midden in een 10 km. lange tunnel een der electromotoren van de trein door kortsluiting in brand vloog. De trein stopte en korte tijd later vatte ook de wagen boven de defecte motor vlam. Er ontstond een korte paniek, waarbij enkele reizigers bij hun pogingen het rijtuig te verlaten licht gewond werden door glassplinters. Ongeveer zestig andere reizigers liepen lichte vergiftigingsverschijnselen op tengevolge van de rook in de tun nel en waardoor zij over een afstand van ongeveer vier kilometer moesten lopen, voordat zij weer in de frisse lucht waren. Links: hulptroepen onderweg naar de brandende trein. Rechts: terwijl dikke rookwolken nog steeds uit de tunnel komen komt de trein te voorschijn. Nabij de Golfo Nuevo, de Argen tijnse baai, waar sinds tien dagen jacht wordt gemaakt op een duikboot van onbekende nationaliteit, zijn de pots gevonden, waarvan wordt aan genomen, dat zij zijn aangelegd ten behoevè van de bemanning van de duikboot. Deze berichten, afkomstig van plaatselijke radiostations, zijn niet van officiële zijde bevestigd. Volgens genoemde radiostations zijn deskundigen van oordeel, dat de duikboot wellicht al is ontsnapt, daar de diepte van de monding van de baai zo groot is, dat dieptebommen niet tot de bodem uitwerking hebben. De scheepvaart in de Golfo Nuevo is nog altijd verboden voor alle sche pen. Majoor Sapin-Lignières, die tij dens het oproer in Algiers bevel hebber van de burgerwacht in deze stad is geweest, is maandag beschul digd van eèn aanslag op de veilig heid van de staat. Hij is naar de ge vangenis overgebracht. Er wordt voorts een actie voorbereid tegen 16 mensen, van wie een aantal in de gevangenis zit en de rest voortvluch tig is. Er is een arrestatiebevel uitge vaardigd tegen de adjudant van ge neraal Massu, die zoals bekend vóór het uitbreken van de opstand in Al giers als commandant van de stad ontslagen werd. De openbare aanklager Robert Schmelck, die dinsdag als zodanig in Algiers in functie is getreden, heeft gezegd, dat degenen, die tot het op roer van kolonisten te Algiers heb ben opgezet en die er leiding aan hebben gegeven en hun helpers zon der aanzien des persoons zullen wor den vervolgd. De gebeurtenissen van de laatse tijd zullen hun onvermijdelijke ge volgen hebben in de rechtzalen, al dus Schmelck. Arrestaties in Caracas De politie van de Venezolaanse hoofdstad Caracas heeft dinsdag j.l. twaalf personen gearresteerd. Zij legde beslag op verscheidene kisten met handgranaten. Volgens het te Caracas verschij nende dagblad „El Mundo" heeft de politie ook een geheim radiostation, dat tegen het bewind van president Betoncourt gerichte uitzendingen ver zorgde, opgespoord. Het blad meldt, dat leden van de militaire inlichtin gendienst bedieners van het geheime radiostation ondervragen. Volgens „El Mundo" zouden dit onder-officie ren van het leger zijn. Bij San Francisco is dinsdag een groot tankschip met bijna tien mil joen liter wijn aan boord in nood komen te verkeren. Het 21.800 ton metende schip, de „Angelo Petri" kreeg in zware zee motorstoring en dreef op een zandbank. Er zijn hef- schroefvliegtuigen uitgezonden om de 40 bemanningsleden van boord te ha len. Veertien van hen zijn reeds aan land gebracht. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Veel bewolking met plaatse- i lijk enkele buien. Later ook op klaringen. Hier en daar mist. Vannacht in het binnenland 1 temperaturen om het vriespunt, J morgen overdag dezelfde tem- peraturen als vandaag. Zwakke i tot matige wind tussen west en noord. 11 Februari: zon op 08.05; onder 17.44; maan op 16.47; onder 07.04. Hoogwaterstanden 11 Februari: v.m. 3.00; nam. 3.11. De Bilt, woensdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De vochtige lucht drong tot in Brabant door, waardoor de vorst er afnam en zich plaatselijk mist vorm de. De minimumtemperaturen, va rieerden van plus twee in de noor delijke provincies tot min vijf graden in Zuid-Limburg. Intussen zijn de barometers verder gedaald, wat sa menhangt met de verplaatsing van een zeer omvangrijke depressie, die geheel Noord-Europa omvat, naar het zuidoosten en het wegtrekken van het hogedrukgebied naar Groen land en het zeegebied ten zuidwesten van IJsland. Tussen beide druksystemen staat langs de Noorse kust en ook boven de Noordzee een krachtige stroming van koude lucht uit de Poolstreken. Deze lucht verlaat Spitsbergen met een temperatuurwaarde van min 16 graden, passeert het eiland Jan Mayen ongeveer met min 7 en be reikt de Noordzee by een of twee graden boven nul. De voorste begren. zing van deze lucht naderde woens dagochtend het Waddengebied en verwacht wordt, dat het front van avond en vannacht het gehele land passeert. De polaire lucht is onsta biel, zodat naast opklaringen ook en kele regen- of natte sneeuwbuien zullen voorkomen. De komende nacht zullen de temperaturen niet veel on der het vriespunt dalen, morgen overdag bereiken ze iets lagere waar den dan vandaag. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren weer max. min. HELSINKI licht bew. 4 3 STOCKHOLM onbew. 0—3 OSLO onbewolkt 3 7 KOPENHAGEN h. bew. 2 2 ABERDEEN zwaar bew. 7 7 LONDEN zwaar bew. 7 3 AMSTERDAM geh. bew. 6 0 BRUSSEL mist 6 4 LUXEMBURG onbew. 3 8 PARIJS onbewolkt 3 8 BORDEAUX 6—2 GRENOBLE zwaar bew. 3 3 NICE zwaar bewolkt 8 4 BERLIJN geheel bew. 3 6 FRANKFORT onbewolkt 5 11 MüNCHEN 0 9 ZüRICH onbewolkt 4 10 GENèVE 1 8 LOCARNO half bewolkt 1 2 WENEN onbewolkt 0 6 INNSBRUCK 0—8 ATHENE zwaar bewolkt 11 -f- ROME zwaar bewolkt 12 5 AJACCIO regen 6 14 MADRID sneeuw 5 1 MALLORCA half bew. 9 1 Met vlyt brengt een middelmatige kop het verder dan een knappe kop zonder vlijt. Schopenhauer.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1