de SHOW-BUSINESS Granaat tot ontploffing gebracht l een enerverend bedrijf Auto ramde busje het Noorderdiep in Treinbrand in tunnel MAANDAG 8 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Het is geen vacaniievoor Gronchi Directeur Oswald meent: KORTE golf Als het eerste Westerse staatshoofd, dat de Sowjet Unie bezoekt na wijlen president Franklin Delano Roosevelt, is de Italiaanse president Giovanni Gronchi naar Moskou gevlogen om daar een week de gast te zijn van de Russische regering. Gronchi (links) drukt hier op het Vjoekowo-vliegveld van Moskou de hand van Nikita Chroesjtsjef. In het midden de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Guiseppa Pella. Uiterst links de Russische president Worosjilof. Jongeman overleden De 17-jarige regerinigspupil G. H. J. Derksen, wonende in Heerenveen. doch ondergebracht in het instituut „De Dreef' te Heerde (Gld) is gis termiddag overleden, nadat hij door de ontploffing van een granaat ern stig was gewond. Samen met een vriend had hij, bij een wandeling over de terreinen van het artilleriesehietkamp bij Olde- broek, een projectiel gevonden. De beide jongens namen de granaat mee naar het instituut, waar Derksen haar trachtte te demonteren. Er volg de een ontploffing, waarbij hij zoda nig werd gewond, dat hij tijdens zijn overbrenging naar een ziekenhuis in Zwolle overleed. De terreinen van het artillerieschietkamp bij Olde- broek, zijn voor burgers verboden gebied Piloot zonder gebit met de mond vol tanden Kleine oorzaken, grote gevolgen: een KLM-gezagvoerder die dit week einde een Vickers-Viscount naar Zürich zou vliegen om daar passa giers op te halen, struikelde bij het beklimmen van de vliegtuigtrap. Door de onverwachte beweging, ver loor hij zijn kunstgebit, dat op het harde beton van Schiphol in scher ven vieL De beteuterde vlieger, die vreesde dat hij zich tijdens de vlucht per radio-telefoon niet meer verstaan baar zou kunnen maken, moest ver vangen worden door een andere pi loot, die ijlings thuis moest worden opgehaald. Het toestel ondervond een half uur vertraging „V.R.O.N. nog niei verslagen'' Ongeveer anderhalve ton weegt de zendapparatuur van de VRON, die een opsporingsambtenaar van de PTT vrijdagavond jL bij de kleine grenspost Ter Apel in beslag heeft genomen. Deze apparatuur werd vervoerd in een bestelauto van de firma van de technisch-directeur van de VRON. de heer Oswald. De offi cier van justitie te Groningen heeft inmiddels beslist dat de apparatuur vandaag voor een nader onderzoek naar het kantoor van de bijzondere radiodienst van de PTT in Den Haag zal worden overgebracht. De even eens in beslag genomen bestelauto zal na uit lading van de goederen worden vrijgegeven. De heer Oswald verklaarde zater dagmorgen dat het in beslag geno- mene bestaat uit versterkingsmate riaal. Bij een voorlopig officieel on derzoek is evenwel vastgesteld, dat er apparatuur bij is, dat als zender is aan te merken nL onderdelen voor een f.m.-zender en een gedeelte van een midden golf zender. Volgens art. 20 van de telegraaf- en telefoonwet is degeen, die radio-electrische zend- inrichtingen aanlegt, aanwezig heeft of gebruikt zonder de vereiste ver gunning strafbaar met een hechtenis van ten hoogste zes maanden of een boete van maximaal 1000 gulden. De opsporingsambtenaar van de PTT heeft de heer Oswald mede gedeeld, dat de officier van justitie te Groningen hedenmorgen zal be slissen, wat er verder met de appa ratuur zal gebeuren. Bij de lading van de inbeslaggenomen wagen van de firma Oswald bevond zich ook scheeps- en ander materiaal. „Er is voldoende kapitaal om deze strop financieel op te vangen en door te gaan met het werk. Deze inbe slagneming betekent bepaald niet het einde van de VRON, aldus de heer Oswald. Op het rangeerterrein in Heer len is zaterdagavond om kwart over zeven de 30-jarige rangeerder P. Lit- jens door een goederenwagen over reden. Hij was op slag dood. Men vermoedt dat hij met zijn voet be kneld zat tussen een wissel en niet op tijd los kon komen. Op verdenking van diefstal van tweeduizend gulden heeft de Hel- mondse politie de 29-jarige C. A. aangehouden. De dame was in een taxi naar huis gebracht door een Eindhovenaar, die bij het afrekenen met de chauffeur zijn portefeuille met dit bedrag miste. Onmiddellijk nam de Eindhovenaar de politie in de arm ,die bij huiszoeking bij de be wuste dame het bedrag onder een kussen in een fauteuil vond. In een vijver bij de Ruys de Beerenbrouokstraat te Apeldoorn is gistermorgen het tweejarig zoontje van de familie Smaak verdronken. Het kind was zoek en werd door de moeder gezocht. Het werd drijvende in de vijver aangetroffen. In het Liduinaziekenhuis te Apeldoorn te zaterdag overleden de 59-jarige heer W. Speek, die maan dag j.L door een auto werd aangere den, toen hij per bromfiets zonder voorrang te verlenen de Arnhemse- weg overstak. Een korte doch hevige brand heeft zondagavond ernstige schade veroorzaakt in de ijsfabriek annex vrieshuis van de firma F. Vorselaars te Tilburg. De brand is vermoedelijk ontstaan ten gevolge van kortslui ting. Herstel van de in staat van ver waarlozing verkerende schaapskooi te Stroe (Gld) wordt voorgesteld door burgemeester en wethouders van Barneveld die daartoe een kre diet van 1000.beschikbaar -stel len. Door monuentenzorg wordt ook een zelfde krediet toegekend. Bij Northforeland (Zuid-oost- Engeland) is zondag een Austervlieg- tuig in zee gestort. Men vreest dat de inzittende om het leven is ge komen. Te Kehi in West-Duitsland is zaterdagavond aangehouden de 19- jarige Herbert Rademacher, die er van verdacht wordt in enkele maan den tijds in de omgeving van Lune- burg een twaalftal grote branden te hebben gesticht. In het noorden en midden van Griekenland zijn dorpen en steden door zware sneeuwval van de buiten wereld afgesneden. Op de weg van Saloniki naar Larissa ligt een laag van anderhalve meter, waarin 250 voertuigen zijn vastgelopen. In het zuiden van Noorwegen is ook veel sneeuw gevallen, waardoor een aantal plaatsen van de buiten wereld is afgesloten. In een Japanse kolenmijn in Niomyama (Kioesjoe) heeft zich za terdagochtend op 700 meter diepte een overstroming voorgedaan, waar door zeven arbeiders zijn geïsoleerd Men heeft weinig hoop de mannen te kunnen redden. Volgens radio-Moskou leven er in Russisch Georgie tienduizend men sen, wier leeftijd varieert tussen de 90 en 130 jaar en voor het overgrote deel nog kerngezond zijn. Voor de bestudering van dit verschijnsel is er een speciaal instituut opgericht. Eén van de zeven in een Zuid- Japanse mijn opgesloten mijnwerkers is levend teruggevonden. Het red- dingweric voor de andere zes, die za terdag door een ondergrondse onder stroming van de bovenwereld wer den afgesneden, gaat door. Met een gewicht van slechts 319 gram is zaterdag te Des Moines in de Amerikaanse staat Iowa een baby ge boren. Het jongetje leeft nog en wordt beschouwd als het kleinste levend geboren kind. Het Nederlandse schip „Amstel- vaart" heeft gemeld, in de Indische Oceaan, bij Geylon, een kunstmaan of een raket te hebben waargenomen. Inbreker wilde vrouw het huis uitlokken Een dame uit de Eerste Constantijn Huygensstraat te Amsterdam ontving dezer dagen de wat ambtelijke, doch vreemdklinkende boodschap per te lefoon: „Wilt u zich onmiddellijk vervoe gen in kamer 201 van het belasting kantoor in verband met uw aanslag?" Do dame negeerde dit verzoek om dat ze kennelijk een schoon geweten had wat haar belastingschulden be treft. Even later verscheen een man in haar woning, die zich toegang had verschaft door bij de bovenburen te bellen. Hij ontdekte tot zijn schrik dat de bewoonster niet naar de be lastinginspecteur was gestapt, ter stond nam hij de vlucht over de da ken en wist via een huis in de Eer ste Helmersstraat weer op de begane grond te komen. Niettemin hebben vier personen de man gezien. Het moet een 27-jarige bankwerker zijn, die kortgeleden uit de gevangenis is ontslagen. Hij is nog voortvluchtig. (van onze speciale verslaggever) WEKEN VAN HARD WERKEN GAAN VOORAF AAN EEN TELEVISIESHOW VAN EEN UURTJE HILVERSUM (P P) - „Zater dagavond 23 januari aan staande zal Johnny (Kraay- kamp) voor het laatst in dit seizoen onze cm. zijn", ver telt ons producer en regis seur Sjef de Groot, wanneer wij met hem een praatje maken over alles wat er om en aan de Weekendshow zit. Vragend kijken we onze gastheer aan. „Wat bedoelt u met c.m. willen we weten, reeds half vermoedend dat hier sprake is van één van die voor leken onbegrijpelijke vaktermen uit de show business. Sjef de Groot lacht„Oh, dat is voor het gemak de af korting van het lange woord ceremoniemeester" verklaart hij. „Het is ook goed, dat Johnny er voorlopig weer even mee op houdt", gaat hij verder, „want het medium televisie put een ster buitengewoon snel uit en niemand zou er mee gebaat zijn, wan neer zo'n acteur toch doorging en tot minder goede prestaties kwam". DE MEESTE OMROEPVERENI GINGEN presenteren het publiek eenmaal in de maand zo'n zaterdag se ontspanningsavond, meestal in showvorm. Daar zal wel een en an der bij komen kijken, informeren we nieuwsgierig. De regisseur knikt. „Ja, daar komt zeker heel wat bij kijken. Je zit namelijk vast aan een bepaald stramien. Je hebt althans in ons geval ter beschikking een orkest, de Skymasters; een dansgroep je, de Weekendshowgirls en een c.m., Johnny Kraaykamp. Voorts heb je via theateragenten een lijst met in ternationale artiesten in diverse genres en los van dit alles heb Je dan nog binnenlandse en buiten landse artiesten, die je kent. Dat is de voorraad, waarmee je moet pro beren de shows te maken. In zeer grove lijnen worden de shows reeds maanden van te voren geprojecteerd waarbij rekening wordt gehouden met de. lijn die er in moet zitten. De artiesten worden gecontracteerd en je kimt gaan werken". In vele gezamenlijke bij eenkomsten van orkestleider, cho reograaf, c.m. en regisseur groeit de show. Gebrek aan teksten Langzaam komt er meer lijn in. „Er moeten teksten komen en dat is dikwijls een heel probleem, want werkelijk goede teksten zijn moei lijk te vinden, ze moeten passen in het kader van de show en geschikt zijn voor de c.m., kortom daar moe ten veel eisen aan gesteld worden. In onze Weekendshow heeft Johnny ze in veel gevallen zelf gemaakt. Daar komt trouwens nog bij, dat Kraaykamp geen tekstzegger is. Het moet hem allemaal lekker vlot kun nen afgaan en daarom Is het heel prettig, dat hij in veel gevallen er zelf voor kon zorgen. Trouwens Kraaykamp, is een wonderlijke ster, van alle markten thuis. Hij Is een meesterlijk conferencier, een goed zanger, danser èn musicus; waar vind je iemand die al die dingen in zich verenigt In de gewone showbusiness komt het wel eens voor, dat er op het nippertje nog veranderingen komen, de laatste vondsten worden Inge last enzovoort, maar dat kan ln de beeldradio niet. Wij zijn gebonden en moeten ons houden aan dat wat opgesteld was. De oorzaak hiervan zit in het feit dat het televisie is en er niet zomaar voor het publiek wordt' gespeeld. Geruime tijd van tevoren moet de regisseur de gehele tekst en alle bewegingen precies weten, want daar moet hij de mou vementen van zijn camera's op in stellen". Van flits naar flits „HET ZAL U wel opgevallen zijn, dat u op uw beeldscherm snel- gemaakt te worden. Elk onderdeel repeteert apart. De danseressen doen dit op eigen gelegenheid, het orkest natuurlijk ook. De buitenlanders ko men vaak op de laatste dag, maar sturen hun nummer vooruit op, zo dat de regisseur precies weet wat er komen gaat. Geen rust SLECHTS ENKELE dagen voor die uitzendavond wordt er gezamen lijk gerepeteerd. Men leert dan sa men te werken en de regisseur kan zien bij het drooprepeteren met de camera's en artiesten of zijn came raprogramma klopt. Natuurlijk moe ten er dan nog wel enkele kleine bijkomstigheden bijgeschaafd wor den, maar aan de grote lijn wordt niet geknoeid. „Het is met woorden vrijwel niet uit te drukken wat er allemaal voor komt kijken om zo'n program ma van één uurtje kloppend te krijgen", zegt Sjef „maar het vergt toch wel heel wat arbeid en tijd. U mag ook niet vergeten, dat je nog met de moeilijkheid komt te zitten, dat bijvoorbeeld de orkestleden niet het volle profijt kunnen trekken van die voorbereidende weken. Daartus sendoor moeten ze grammofoonpla ten opnemen, repetteren voor hun radio-uitzendingen en wat al niet meer. In al die tijd voor de uitzen ding vindon ze nauwelijks tijd om ook nog voor de show te repeteren. UITVOER VAN LAND- EN TUINB0UWPR0DUKTEN Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is in het 4e kwartaal 1959 voor 1.391,1 miljoen aan land en tuinbouwprodukten uitgevoerd: tegenover het 4e kwartaal 1958 bete kent dit een toeneming van f 271,6 miljoen (24 pet). Voor de akker- bouwprodukten bedroeg de uitvoer waarde /454,2 miljoen (ƒ54,6 milj. of 14 pet), voor de veehouderijpro- dukten 707 6 miljoen 154,9 milj. of 28 pet) en voor de tuinbouwpro- dukten ƒ229,3 miljoen (ƒ62,1 milj. of 37 pet). De totale uitvoerwaarde van land en tuinbouwprodukten bedroeg voor 1959 ƒ4.525,4 miljoen (v.j. 3.958,8), d.i. ƒ566,6 miljoen (14 pet) meer dan in het jaar 1958. Het aandeel van de akkerbouw hierin bedroeg 1.437 miljoen (v.j. 1305,6) (10 pet), dat van de veehouderij 2.217,4 miljoen (v.j. 1.911,3) (16 pet) en dat van de tuin bouw 871,0 miljoen (vj. 741,9 (17 pet). Buurvrouw bluste brandende jongen Het was meer geluk dan wijsheid, dat een 18-jarige Rotterdamse jon gen uit de Polslandstraat zaterdag het leven deed behouden. Hij was in de keuken van de ouderlijke woning vet aan het smel ten om zijn fietsketting te smeren, toen de vlam in de pan sloeg. Het vet kwam over zijn kleding. Bran dend rende de jongen de tuiin in en kreeg meteen een straal water op zich gericht. In een aangrenzende tuin gaf de buurvrouw, mevrouw De Boer, haar achterplaatsje een zaterdagse beurt met de tuinslang. Toen ze de jongen naar buiten zag rennen, richtte ze meteen de straal op hem. Ondanks het snelle bluswerk liep de jongen derde-graads verbrandingen op aan hoofd, handen en benen. De keuken brandde geheel uit. 9 GEWONDEN 0PGEDREGD Zondagmorgen vroeg is in Val- thermond op het kruispunt Laan Zestig-Noorderdiep een kleine per- sonenbus in botsing gekomen met een personenauto, waardoor de bus met negen inzittenden in het Noor derdiep terecht kwam. De bestuurder van de personen auto, een 47-jarige heer uit Valther- mond, heeft- vermoedelijk het auto busje niet tijdig genoeg bemerkt. De personenauto werd door het busje meegesleurd en kwam tegen 'n boom tot stilstand. De autobus schoot het kanaal in. De chauffeur van het busje, de heer J. H. H. uit Zandberg, alsmede de acht passagiers, bezoe kers van het sanatorium te Appel scha, werden door omstanders uit het water gered. De redding van de chauffeur van het busje kostte nogal wat moeite. Hij zat beklemd achter het stuur in de wagen, die voor driekwart onder water verdwenen was. Een buurt bewoner, de heer De Bruin, die in pyama te water was gegaan klom op het dak van de auto en slaagde erin het hoofd van de chauffeur bo ven water te houden, tot andere red ders hem bevrijden. Dat duurde wel zolang, dat de voeten van de heer De Bruin enkele keren aan het auto dak vastvroren. De chauffeur is met een hersenschudding in het Diaco- nessenhuis in Emmen opgenomen. De passagiers, die allen lichte ver wondingen hebben opgelopen, zijn na verbonden te zijn, naar huis te ruggebracht. De bestuurder van de personen auto en zijn 45-jarige echtgenote zijn zwaar gewond in het Diaconessen- huis in Emmen opgenomen. Kladderaars op Curacao gevat De politie van Willemstad (Cura sao) heeft zondag drie leden van de nationale volkspartij gearresteerd in verband met het besmeuren van een standbeeld van koningin Juliana. Het s^ndbeeld werd op 3 februari met rode verf beklad. De 160 passagiers van een sneltrein van Florence naar Bologna (Italië) hebben zondag een benauwde voet tocht moeten maken door een lange spoorwegtunnel nadat de trein in brand was geraakt. De brand brak uit in de locomo tief, toen de trein ongeveer halver wege de zeven kilometer lange tunnel was. De trein kon snel tot stilstand worden gebracht, doch de brand sloeg over naar de wagons, ei onstond een korte paniek, waarbij ruiten wer den ingeslagen en vier passagiers ge wond werden. Het personeel van de trein slaagde er evenwel in een af tocht te organiseren. Op de vier-en-een-halve kilometer lange tocht door de tunnel zijn 45 mensen bevangen door de rook, die in de tunnel bleef hangen. Zij moes ten later in een ziekenhuis worden opgenomen. Het Australische Reddingsgenoot schap heeft met onmiddellijke in gang een nieuwe handelwijze bij de kunstmatige ademhalingsmethode voor drenkelingen ingevoerd. Medische proeven met twee vrij willigers wezen uit dat een drenke ling bij de klassieke hoofdlegging op zij aanzienlijk minder lucht in de longen gepompt krijgt dan bij de methode waarbij de kin recht op de gevouwen handen van de patiënt is geplaatst. Deze revolutionaire behandeling is beproefd op twee mannen bij wie 'n spuitje schijndood had opgewekt. Het spuitje bevatte het Indiaanse vergif curare dat de borst- en adem halingsspieren verlamt. GiulieUe'siranen zijn geen maaisiaf le wisselingen te zien kreeg! die precies pasten in het gebodene. Een flits van het orkest, dat op dat mo ment de toon aangeeft in het ge heel, maar even later een close-up van het hoofd van Kraaykamp, die op dat moment juist een raar ge zicht trekt Zou dit onverwacht ko men, dan kunnen de camera's nooit snel genoeg reageren en dat moment zou voor de kijkers verloren gaan. De regisseur, die de bewegingen van de camera's leidt, moet al die dingen dus vooraf weten, ja nij moet precies op de seconde af rea geren wanneer ze komen, dus moe ten musici en acteurs zich strikt aan het schema houden, want anders gebeuren er de gekste dingen. Hier door is het dus niet mogelijk, dat er op het laatste nippertje nieuwig heden worden ingelast want die ca- meraprogramma's vergen heel wat tijd en moeten dus dagen van te voren worden gemaakt". Weken van tevoren worden de muziek en de dansen ingestudeerd en moet de regisseur zich in deze materie verdiepen. Er moeten be- ;rekingen worden gevoerd over de decors, (Be ook tijd vergen om Regisseur Sjef de Groot geeft rijn laatste aanwij zingen aan een zange resje. Na zo'n zaterdagavondprogram ma slaakt iedereen een zucht van verlichting, wanneer alles goed ge gaan is. Maar er is geen uitrusten bij, want dadelijk wordt er weer aan de volgende productie begonnen. Ja, de showbusiness is een enerve rend bedrijf". Helaas moet de heer Sjef de Groot ons onderhoud afbreken, want er wachten weer mensen op hem. Zo gaat het in dit beroep. Wij ver laten de studio, een wetenschap rij ker. Het is niet zo gemakkelijk als het op het televisiescherm wel lijkt. Er moet heel wat werk verzet wor den voor zo'n enkel uurtje amuse ment En plotseling voelen we een diepe bewondering voor de mensen die dit alles presenteren, hun best doen en een verwend publiek met bescheiden middelen het beste moe ten bieden. Knap werk hoor (Nadruk 1 De nieuwe film „The sweet Life" van Frederico Fellini is door de Italiaanse pers goed ontvangen. Het verhaal speelt zich af achter de schermen van het leven in de Romeinse nachtclubs. De rollen in de film worden vertolkt door Anita Ekberg, Marcello Mastroianni, Yvonne Furneaux en Anouk Aymee Op de foto ziet men Frederico Fellini met zijn echtgenote, de filmactrice Ginlietta Maslna, die door de film zichtbaar ontroerd was, tijdens de galapremiére in Rome.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10