'f V 1 Dr Albering pleit in Leiden voor nauwe samenwerking der christelijke partijen OPRUIMING r full I *1 1 De heer J. Lugtigheid* hield niet van „gedichten" maar... Verkorting van de examenperiode Marine gaat plastic schepen bouwen visie op televisie NOORS SCHIP GEKAPSEISD - 1 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Stroomversnellingzou naar bredere perspectieven kunnen voeren Dr. L. A. H. Albering, lid van de Tweede Kamer en secretaris van de Katholieke Volkspartij heeft tijdens een causerie voor de Statenkring Leiden van de K.V.P. een positief geluid, zij het met begrip voor de bestaande toe standen, laten horen over de samenwerking der Christelijke Partijen. De zeer druk-bezochte bijeenkomst, waarop dit onderwerp aan de orde werd gesteld, werd gehouden in Het Gulden Vlies te Leiden en geopend door de Statenkring-voorzitter, de heer P. Oosterveer, die wees op de actualiteit van dit vraagstuk. Dr. Albering hield een rustig en voorzichtig betoog, maar kwam tot de conclusie, dat de idee van samenwerking der Christelijke partijen groeiende is. Op het supra-nationale vlak (Europese Gemeenschap) heeft zij tot vol ledig samengaan gevoerd. Op het Nederlands terrein blijken de aarzelingen, met name in protestantse kring voor de verwerkelijking der idee niet te bagatelliseren hinderpalen, maar ook in Nederland is de erkenning der noodzaak van verdere samenwerking duidelijk aanwezig. LEVEND CHRISTENDOM IS DE LEIDRAAD De bevordering van een christelijk sociaal beleid, aldus spr., verlangt onder de huidige verhoudingen een verdergaande samenwerking. Deze tijd verlangt een beleid, dat zich niet baseert op slechts de verworvenhe den van het Christendom (zoals prof. Oud eens opmerkte) maar ge stoeld op het levende positieve Christendom. Aarzeling. In een gedocumenteerd betoog toonde spr. aan. dat vooral in de kring der CHU de aarzeling bestaat tot samenwerking, die verder gaat dan „over het muurtje heenzien om te kijken hoe het bij de ander gesteld is". Hij toonde ook aan, hoe de „vrees voor Rome" en de historische groei der verhoudingen nog een snelle oplossing in de weg staan. Men kan de Nederlandse situatie niet vergelijken met de Duitse, waar de Christen-Democratische Unie be staat. Spr. acht verwezenlijking van een CDU voor Nederland op korte termijn niet realiseerbaar. Hij wees onder meer op verschillen in de staatkundige opvattingen tussen ka tholieken en calvinisten en op het standpunt dat de AR ten aanzien van de toto inneemt. Maar uit de vele uitlatingen blijkt, dat de toenadering tussen de christelijke partijen na de oorlog aanzienlijk versneld is. Levend christendom. Spr. sprak de hoop en de verwach ting uit, dat juist het bewustzijn van verbondenheid in het levende chris tendom zelve de mogelijkheden voor een doorbraak in christelijke zin zul len bevorderen. Spr. vroeg zich af of er mischien politieke stroomversnellingen zullen plaatsvinden, gepaard gaande met 'n versterking der samenwerking, zo als die zich op supra-nationaal ter rein reeds voordeden. Stroomver snellingen brengen risico's mee, maar zij voeren ook naar bredere perspec tieven. Spr. is van mening, dat risi co's in het belang van een zo krach tig mogelijk christelijk beleid aan vaard moeten worden. Het zou be treurenswaardig zijn, indien de aan vaarding der risico's te laat tot stand zou komen. Minimale oplossing. Zeer belangrijk acht dr Albering de houding der Christelijke partijen ten aanzien van de Europese verkie zing: Tegen die tijd zal door de chris telijke partijen een beslissing geno men moeten worden. De samenwer king in fractieverband in de Euro pese lichamen zal volgens hem één internationaal christelijk democra tisch program noodzakelijk maken. Logisch is dan, dat ook het Neder landse program, waarmee de drie Christelijke partijen in ons land de Europese verkiezingen ingaan het zelfde is. Een gezamenlijke candi- datenlijst behoort tot de wenselijk heden. Maar als dan de huidige tegen stand der CHU de heer Tilanus heeft zich in deze geest uitgelaten tegen die tijd nog aanwezig is, is de door Tilanus gesuggereerde verbin ding der drie christelijke lijsten wel 't minimale vereiste. Het zou te be treuren zijn, aldus spr., indien het bij dit minimum moest blijven, want de invloed op de meningsvorming in het christelijk volksdeel kan vanuit de Europese samenwerking groot zijn. Zo'n minimale oplossing zou ook te betreuren zijn in verband met de vraag of een gezamenlijk Christelijk program voor de Tweede Kamer verkiezing in 1963 gewenst is. In een historisch overzicht wees spr. nog op het feit, dat reeds Schaep- man en De Savornin Lohman erns tige voorstellen hebben gedaan in de richting van een inter-confessio- nele partij. Zij waren daarmee hun tijd ver vooruit, want de tegenstel lingen waren in hun tijd zeker gro ter dan nu. Ook de gedachte aan een inter-confessionele vakbeweging,' zo als de thans internationaal gereali seerd is, leefde al eerder. In de gedachtenwisseling, na de pauze, werd nog eens de nadruk ge legd op de ideële zijde der samen werking, op de moeilijkheden die zich ongetwijfeld zullen voordoen en op de taak, die de van nature minder tot bezwaren geneigde jongeren in de christelijke partijen hebben. Een hartelijk dankwoord van de staten- kringvoorzitter besloot de boeiende bijeenkomst. geen gedichten a.u.b van Franse modellen uit stoffen van Boussac in de Stadsgehoorzaal op maandag 15 februari 2.30 en 8 uur. Gronheid Botermarkt 18, Lelden. Kaarten d f 2.50 inch thé-complet, telefonisch (22473) of aan onze zaak. (Advertentie) Overjarige, doch gegarand. nieuwe NAAIMACHINES Ziet onze etalage BREESTRAAT 171 C. F. Meerpoel Geen tegenstelling tussen KVP-leiding en mr Van Rijckevorsel In zijn woonplaats Zeist heeft gis teren het Tweede Kamerlid mr. Van Rijckevorsel, die vorig jaar voor de Kath. Volkspartij door voorkeurstem men in de Kamer werd gekozen, op een vergadering er zijn leedwezen over uitgesproken, dat nogal eens de indruk wordt gewekt alsof er een soort tegenstelling bestaat tussen hem en de leiding van de partij, met name prof. Romme. Deze indruk heeft waarschijnlijk, aldus mr. Van Rijckevorsel, velen ertoe gebracht een voorkeurstem op hem uit te brengen, maar hij vond dit toch onaangenaam, want de lei ding van prof. Romme heeft hij juist altijd zo gewaardeerd. Op de vergadering van de jonge renorganisatie in de KVP van Zeist werd de heer Van Rijckevorsel inge leid door de heer Raat, die de heer Van Rijckevorsel noemde „iemand, die in de fractie tamelijk zelfstandig staat" en door „De Telegraaf" was uitgeroepen tot „man van het jaar 1959". De heer Swartou, voorzitter van de KVP te Zeist, vond het stuk in „De Telegraaf" niet zo'n onder scheiding en vroeg het oordeel van mr. Van Rijckevorsel. Mr. Van Rijckevorsel had met na me de passage over prof. Romme, die hem uit de Kamer zou hebben wil len weren, „erg vervelend" gevonden; Prof. Romme had hem juist sterk ge steund en was de eerste, die in een persoonlijke brief fel reageerde toen mr. Van Rijckevorsel door de gros lijststemming, waarbij boeren-kandi- daten groot succes oogstten, naar een onverkiesbare plaats was ver schoven. Geheimzinnigheid rond Nederlandse Pool Een mysterieuze zaak is die van de heer A. S. uit Breda die beweert een grote vordering te hebben op het ministerie van buitenlandse zaken en thans wenst af te zien van de Neder landse nationaliteit. Deze Pool was na 1945 Nederlander geworden en heeft nu zijn paspoort en die van zijn (van origine Nederlandse) vrouw en oudste zoon naar Den Haag gestuurd met de mededeling niet langer zijn Nederlanderschap op prijs te stel len. Hij zou op uitnodiging van de Ne derlandse overheid in Polen handels besprekingen hebben gevoerd, maar dit is nooit op zijn eigen verzoek gebeurd. Hij was wel vijftien maal op de Nederlandse ambassade te War schau geweest en niet twee keer, zo als het ministerie van buitenlandse zaken meedeelde. Hij was hier niet alleen om geld te vragen of voor een laisser passer toen zijn pas verloren was gegaan, maar ook om brieven voor Den Haag af te geven. Op 11 november 1957 kreeg de heer S. een brief van buitenlandse zaken met een ministeriële beschikking, dat zijn pas werd ingetrokken. Ruim een jaar later kwam men pas zijn pas op vorderen. De heer S. weigerde zijn pas in te leveren, omdat hij een maand later weer naar Jolen moest Hij heeft die reis gemaakt mét de pas. De heer S. zegt beschouwd te worden als een politiek onbetrouw baar man, die desondanks steeds de kans kreeg voorbij het IJzeren Gordijn te reizen. hij verkocht zichzelf een Ford Taunus 17 Ml In de levendige automobielbranche beleeft men soms aardige dingen. Neem bijvoorbeeld die keer, dat de heer Lugtigheid bij Elam binnen stapte om een auto te kopen. Welke? Dat zou uiteraard afhangen van ka rakter, capaciteiten enprijs van de wagen. Al gauw bleek want als vakman zie je dat direct dat het hart van de heer Lugtigheid uitging naar een Taunus 17 M. Wellicht door de vaart-suggererende frontlijn en de stijlvolle achterpartijOf ook, omdat hij reeds twee andere mer ken van dezelfde prijsklasse had ge probeerd en dus nu wilde vergelij ken. Natuurlijk kennen wij, van de Elam, de eigenschappen van de Taunus 17 M door en door. En natuurlijk zijn wij enthousiaste verkopers. Maar toen wij begonnen te pra tenover de zee van ruimte, de zuinige motor, de verrassende acce leratie-reserve, de stevige weglig- gingzei onze cliënt opeens: „Meneer, spaar me die gedichten. Ik rijd al dertig jaar auto in ver schillende merken. Ik kom hier juist, omdat ik gehoord heb, dat mij hier de gelegenheid wordt geboden de wagen zelf te beoordelen. Ik wil uw gratis 5-dagen-proefrit maken". Welnu, dat kon. Wij meenden even een tevreden glimlach tp zien, toen de heer Lugtigheid instapte. Waar- De staatssecretaris van Onderwijs zaken, de heer G. C. Stubenrouch, heeft aangekondigd, dat zo spoedig mogelijk maatregelen zullen worden genomen om de examenperiode voor gymnasia en de gymnasium afdeling van lycea, te verkorten. Voor 1960 zal de regeling van 1959 worden in gesteld. De staatssecretaris doet deze mede deling in zijn nader antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid voor de CHU, de heer Beer- nink. De heer Beernink had geinfor- meerd naar de juistheid van berich ten, dat gecommitteerden hadden doen weten zich niet langer beschik baar te zullen stellen als de regeling van deze examens niet gewijzigd zou worden. Zij vroegen terugkeer naar de regeling van 1959 of een nieuwe regeling. In zijn antwoord stelt de staatsse cretaris, dat in de loop der jaren het aantal kandidaten voor dit examen zo is toegenomen, dat de examen periode in hoge mate verlengd moest worden omdat het aantal gecommit teerden dat beschikbaar was beperkt bleef. De staatssecretaris meent voorts dat in een terugkeer naar de regeling van vóór 1959 geen oplossing uit de moeilijkheden zal bieden, doch tot grote problemen zal leiden. Hij zegt daarom, dat een nieuwe regeling noodzakelijk is zonder dat overigens de leerstof wordt aange tast. In het belang van een goede voortgang meent de staatssecretaris voor het jaar 1960 een herstel van de regeling van 1950 te moeten bevorde- schijnlijk was hij verrast over het .?n15*a?t de moeilijkheden die vorstelijk ruime entreeToen dit bij het te verwachten aantal kan- reed hij weg. didaten reeds voor dat jaar ten ge- Niet vijf, maar drie dagen later reed voISe hebben, de heer Lugtigheid ons terrein weer op. En„Jazeker, ik néém hem. Wat 'n juweel van een auto Wat rijdt hij soepel! Wat trekt hij snel op! En weet u waar ik zo van ge noten heb? Van dat zeldzame ruime uitzichten van het comfort ook. Je zit alsals in een paleis!" En dat was nu de man die niet van „gedichten" hield! Maar jain ee voel je je een ander der zal worden ingericht, zullen bo- Wilt u ook graag eens 5 dagen de ten en sloepen van poly-ester ver- proef nemen. 5 Dagen zelf rijden en vaardigd worden. Poly-ester is een beoordelen, wikken en wegen. harde plastic soort. Er zullen sche- Dat kan by Elam. En natuurlyk pen gebouwd kunnen worden met staan onze deskundigen tot uw een totale lengte van 25 meter, dienst met alle gegevens die u wenst.. jjet eerste project, dat men er wil if m 1',,^ maar m klare verwezenlijken is een landingsvaar- vaüomanstaal. ^uig van veertien meter lengte. Het zal slechts weinig duurder zijn dan een metalen of houten landingsvaar tuig met dezelfde draagvermogen. Bij (Advertentie), de bouw zal men de z.g. „Sandwich- methode" volgen, d.w.z. dat verschil- In een speciale werkplaats, die bin- Maar ja.in een Taunus 17 M nenkort op de Rijkswerk te Den Hel- VOPl 1 fa l P PPn an Hot- mono Directeur Timmerfabriek „Zeldenrust" te Leiden. opgehaald en zo kwam de staats- lfndLlaSen °P e{kaar worden aange- secretaris tot een uitlating, die we 2, j f, stellie ten ppHpvé» van „oai mui— Om de kunststoffen op hun bruik- zonder commentsJ«SSJSS? baarheid te testen werd in 1956 een M?skhniXT™w overdrukk£\n- gewapend-poly-ester motor-loodsjol M J IG S met dG gebouwd, nadat te Scheveningen ipiHina „on HoV die naar aan- reecjs uitgebreide proefnemingen op veel" waarin Tn Sr»CffS1S* pleiner schaal hadden plaatsgevon- tHot-h'o w j j ,^n?Jn{en den. De motorloodsjol is geruime tijd y.ff gezegd, dat hijzelf het in dienst geweest bij het loodswezen stuk allerminst bewonderde, maar te Hoek van Holland, waar het de vf ®n^b°usiasfe reacties van het zware beproevingen van het loods- Tpniirhiiir Wot aantroVL-oiiiiroto publiek toch wel had geleerd dat de bedrijf zeer goed heeft doorstaan. M meer verheven doelstellingen slechts Toen dat gebleken was, heeft het vrijdag- geleidelik kunnen worden nage- poly-ester ook in de Koninklijke Ma- 1 Wria a if solo-optreden streefd. De tv moet niet eenzijdig rine zijn intrede gedaan, van de bekende Ank van der Moer, zwaar cultureel zijn vond ook de die reeds vroeger groot sucecs heeft staatssecretaris. geoogst met een voordracht van de Iphigeneia-figuur uit de gelijknami ge spelen van Euripides en Goethe. Uit beide spelen werden enige frag- Alle politiemannen van het En gelse district Lancashire zijn vrijdag Modenieuws uit Rome Amsterdam heeft ziekenhuis hoognodig Overslaand water bevroor Het 1.115 ton metende Noorse ss „Onega" is naar men vreest, In de Oostzee vergaan met zijn zestien op varenden, onder wie zich twee Ne derlanders bevonden, nL de eerste stuurman, de 59-jarige uit Amsterdam afkomstige Nicolaas Hardebol en zijn vrouw die als hofmeesteres optrad. Een Duits schip heeft tussen de Archipel van Stockholm en Gotska Sandoen één van de reddingsboten van het vermiste schip gevonden. Ook werden een vlot, een luik, vaten en een ladder opgepikt, maar het staat niet vast of deze voorwerpen van de „Onega" afkomstig zijn. De „Onega" die een gemengde la ding had, waaronder 20 ton teer die op het dek was gestuwd, was op weg van de Zweedse plaats Gaevle naar Rotterdam, Na het vertrek uit Gaevle op woensdagavond heeft men niets meer van het schip gehoord. In het genoemde gebied heeft een zuider- storm gewoed en deskundigen vrezen dat de „Onega" die in 1921 werd ge- van het nieuwe Amsterdamse ziekenhuis, het Academisch zieken- bouwd, door bevriezing van het over- de vrije universiteit, vordert gestaag. Hier een beeld van het slaande water topzwaar is geworden moderne complex. en gekapseisd. r00 Een intercontinentale raket van in het geweer gekomen om een menten voor de kijkers gebracht, 'n bet type „Titan" is vrydag binnen grote hoeveelheid verdovende midde- Nieuwe vorm van dagsluiting was een minuut na de lancering in Cape len, waarvan een kleine hoeveelheid besloten in de rubriek „Wat ben ik?" Canaveral ontploft. al dodelijk kan zijn voor kinderen, De AVRO heeft het nu eens in het raket was uit de koers geraakt, op te sporen, die in de vorige nacht luchte spel-genre gezocht. „Alles in Dinsdag was voor het eerste sedert bij een apotheek werd gestolen. Via tweevoud" was een stuk met veel negen maanden een proef met een radio en televisie werd het publiek kansen, die uitstekend werden be- raket van dit type geslaagd. gewaarschuwd, nut, zonder dat ze bepaald briljant waren. Vooral het echtpaar Mieke Verstraete-Kees Brusse (ook in het spel een echtpaar) leverde met een minimum aan actie het beste rende ment. Buiten het spel om kwam plotseling Ko van Dijk in het beeld, een aardigheid, die wel op haar plaats was; zijn echtgenote Teddy Schaank speelde namelijk een agres sief rolletje in dit stuk. De regie van Walther van der Kamp was vlot en leek moeiteloos. Het weekeinde. Vanavond brengt Theo Eerdmans in de Vara-quiz een van de zeldzame damesmededingers. Ook de maandelijkste Publieke Tri bune staat op het programma. Zon dag om vier uur komen in eurovisie- verband de Europese kampioen schappen kunstrijden op het scherm. Dat zal dan de derde rechtstreekse reportage uit Garmisch zijn. De KRO heeft in de avond opnieuw een oud Pathé-journaal, wederom een popu lair klassiek concert door het Am sterdams Kunstmaandorkest en een telerecording van het eerder ver toonde optreden van John Soer als „Sammy" van Ken Hughes. De titelrol bij de uitzendingen. Hoewel bij de televisie alles naar moderne aard is, was de titelrol ter aankondiging van bepaalde uitzen dingen ten achter gebleven. Tot dus verre moest de tevoren klaargemaak te titel met een slinger voor de ca mera worden voortbewogen. Daarin is deze week verandering gekomen. Een volledig automatisch apparaat heeft namelijk zijn intrede in de Bus- sumse tv. ruimten gedaan. De be diening vereist nochtans zoveel stuurmanskunst, dat het nieuwe toe stel niet kan werken in een als ge bruikelijke mudvolle studio, maar moest worden ondergebracht in de presentatie-studio. Daar bevindt zich ook het zogenaamde Hemelbed, de plaats, vanwaar de omroepster zich tot de kijkers richt. Uit het Tweede Kamerdebat. Deze week heeft de Tweede Kamer zich bezig gehouden met radio- en tele visiezaken. Er werd ook oud zeer Twee toiletjes voor het komende voorjaar uit de collectie van het huis „Valentino" in Rome. Links: Een middagjapon van blauwe zijde uit drie lagen en een rok uit drie lagen en een nauw sluitend lijfje heeft de enorme, op een bolero gelijkende witte kraag, dekt de schouders en sluit aan de voorzijde onder een grote bloem. Rechts: Dit avondtolletje bestaat uit een linnen klokrok uit twee la gen en een nauwsluitend lijfje met lange mouwen van zwart kant. On deugend komen de pijpen van een zwart kanten kniebroek onder de rok uit. De zomen zijn versierd met roze roosjes.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7