Strijd om wereldtitel schaatsen thans onder hoogspanning MAN MAN ijnen hield zich goed in het Europees biljartkampioenschap Lugdunun - Foreholte Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel leiden in strijd om Eur. kampioenschap U ROL ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 DE LETDSE COURANT PAGINA 3 VOETBAL Warmunda Programma voor mor gen: Warmunda (A)—SVLV (B), 12.15 uur: Warmunda 3—VNL 2, 12.15 uur; Lugdunum 3Warmunda 2, 12.15 uur; SJCWarmunda, 2.30 uur. Foreholte Het programma voor mor gen is hetzelfde als vorige week: in Leiden 2.30 uur LugdunumForeholte, terrein Haarlemmervaart; in Voorscho ten 12 uur Rouwkoop 3Foreholte 3 en thuis 12 uur Foreholte 6UDO 4 en hierna 2.30 uur Foreholte 4Docos 5. Te Lisse om 12 uur Lisse (C)Foreholte (B). Loting voor Nederlanders niet ongunstig De Russen gokken op een wereld- we herinneren ons nog zijn 10.000 meter i[rr|| ijiuissu AC1AJ kampioenschap van Boris Stenin. Dat Wj de Europese kampioenschappen in 'samenstéilingTls'vorige week in het bleek gieteravond overduideiyk bU de veld' j D u j J gelijke tijd, pas op de streep kon De wedstrijd UVS 2Xerxes 2 wordt loting toen de Russische ploegleider deze verslaan. In het eindklassement werd t^uis te half elf gespeeld uitgesproken klassementsrijder op de hÜ toen twaalfde vóór de Nederlanders. cflfv, j OOT.„. Een zwakkere tegenstander trof ook 5000 meter in de eerste groep plaatste Jeen y£m den Bergs en dat is voor de en niet de stayer Kotov, die daar eigen- Fries des te erger daar hij nu de „in- lijk het meeste „recht" op had. Stenin jecties" zal missen om een goede pres- start ln de eerste rit tegen Keijo Tapio- 'atje 'e Ver,;;chte"- ET van "en snelle y ttjd hangt zijn uitzending naar Squaw vaara, de Finse kampioen. Op de 500 Valley af meter komt hij ook tegen een Fin uit, Henk van der Grift in een van de namelijk in de derde rit tegen de snelle Iaatfte ri»en teee,n, K°l°v' aal moeten sprinter Toivo Salonen. proberen het geweld van de Rus zo lang Alle rangen 50 ct. Jongens 3Ï ct. «primer roivo oaionen. mogelijk te weerstaan en in ieder geval Voor de Nederlanders is de loting dit- zUn best doen, dat Kotov hem op het (Advertentie) maar niet zo slecht verlopen. Zij is zelfs laatst niet in de rug gaat kijken. vrij gunstig. Op de 500 meter had coach Het weer in Davos is nog steeds on- Klaas Schenk Henk van der Grift en bestendig. De hemel boven de Zwitserse DAMMEN Jan Pesman in de eerste groep geplaatst, wintersportplaats blijft bedekt, maar de TW .,„„Tr,rv^u,D de Graaff en Broekman in de tweede ijsbaan bevindt zich gelukkig in een uit- PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP en Jeen van den Berg in de derde. Onze stekende conditie. De wind voert echter VAN NEDERLAND snelste sprinter lootte in het tweede nogal wat warmere lucht aan en daarom paar tegen de Zweed Brogren, die hem hoopt men hier maar, dat de zon voor- Gisteravond zijn in Utrecht enkele goed partij zal kunnen geven. De kleine lopig wegblijft. Want als die gaat schij- partijen voor de achtste ronde van het snelle Chinees Yang Chu krijgt in de nen, ja dan zou het ijs wel eens zacht persoonlijk damkampioenschap van Ne- vierde rit een geladen Jan Pesman tot kunnen worden. En dat kan men zeker derland gespeeld. De resultaten waren: tegenstander. bij een wereldkampioenschap beslist niet BergsmaHuisman 20; van Dijk De meest spectaculaire duels in deze gebruiken. Edink 11. eerste groep zullen ongetwijfeld die zijn tussen Toivo Salonen en Boris Stenin De Ruyter door pech achtervolgd scheidsrechter hielp tegenstander A.S. ZONDAG 14.30 UUR Leiders 4e klasse en de „ruim-onder-de-42 seconden-sprin- KUNSTRIJDEN ters" Colin Hickey tegen wereldrecord houder Evgeny Grishin. In de tweede groep dus de Rotterdam mer Wim de Graaff tegen de Russische lange afstandcrack Kotov in de 12e rit en Kees Broekman als 18e paar met zijn oude Noorse rivaal en tegenstander Tor- stein Seiersten. Tenslotte komt Jeen van den Berg als laatste in de baan tegen de Noor Fred Maier en daar zal de Friese onderwijzer zich aan trachten op te trekken. Sjoukje Dijkstra en Joan Haanappel haar figuur en ook Joan zag haar pres- hebben zich gistermiddag in de eerste tatie met een waarderend applaus be- twee van de serie van zes verplichte loond. In spanning wachtte ieder de uit- Op de *5000 meter zal Jan Pesman in ^Suren aan hat hoo*d gesteld van de rij spraak van de jury af. Het werd een de vijfde rit tegen oud-wereld- en Euro- van 28 kunstrijdsters, die elkaar de totaal van 42.6 (127,8), waarmee zij zich pees kampioen Oleg Gontsjarenko rijden E"r<>Pese titel betwisten. In zwierige achter Sjoukje Dijkstra op de tweede en dat zou wel eens een van de mooiste b°Sen paradeerden zij voor de 9 kamp- plaats nestelde. ritten kunnen worden, want deze twee rechters. onder wie onze landgenote In het tweede figuur kwam Sjoukje rijders zijn van vrijwel gelijke kracht mevT- Benedict-Stieber, met Sjoukje Dijkstra wederom tot een hoog totaal De afstand wordt geopend door het in Dijkstra, die startnummer 4 had geloot, (42,1) en ook nu kon geen van haar vele opzichten interessante paar Stenin het voorste gelid. En reeds direct on- concurrenten erin slagen dit te over- Tapiovaara derstreepte onze landgenote haar treffen. Joan Haanappel benaderde haar Monaghan—Broekman de zesde rit serieuze kandidatuur voor het kam- ook nu weer (met 40,7) het dichtst, lijkt minder interessant maar de Brit PioenschaP. waar zij het vorige jaar waardoor onze beide landgenoten na de rijdt de laatste tijd bijzonder goed en SCHAKEN HET TOERNOOI OM DE RUSSISCHE SCHAAKTITEL reeds zo dicht bij was, door een prach- eerste twee figuren in de algemene tig gereden figuur, dat hoog werd ge- rangschikking de eerste twee plaatsen waardeerd: een totaal aantal punten van innemen, met Sjoukje voorop. 43,1 (vermenigvuldigingsfactor 3 Na de eerste twee verplichte figuren 129,3), een gemiddelde van 4,8. In een kunstrijden dames is de stand: 1. Sjoukje enthousiast applaus drukte het deskun- Dijkstra (Ned.) 255,6 pnt; 2. Joan Haan- dige publiek zijn waardering uit voor appel (Ned.) 249,9 pnt; 3. Regina Heitzer dit figuur, dat in scherpe lijnen op het (Oostenrijk) 238,5 pnt; 4. Ina Bauer ijs stond getekend, als een bewijs van (W. Did) 235,8 pnt; 5. Karin Frohner grote klasse. Wie zou haar nog kunnen (Oostenr.) 229,5 pnt; 6. Patricia Pauley De Russische schaakkampioen Petro- overtroeven? (G.B.) 227,4 pnt. sian heeft een goede kans om zijn titel ln hun gracieuze, kleurrijke toiletjes, De Europese- en wereldkampioenen, te prolongeren. In de strijd om het na- op hun witte laarsjes en glinsterende de Engelsen Doreen Denny en Courtney tionaal kampioenschap 1960 behaalde hij schaatsen, onderwierp de een na de an- Jones vormden gisteravond, evenals de 4,5 winstpunten uit 6 partijen. Het lijkt dere zich aan de kritische blikken van dag tevoren bij de verplichte dansen ón waarschijnlijk, dat zijn zevende partij de juryleden, die niet schroomden om betwistbaar de meest sublieme combï- afgebroken tegen Smyslov in °P hun knieën de# door de vlijmscherpe natie bij het vrije dansen. De titel kon remise zal eindigen. ijzers getrokken sporen aan een minu- dan ook niet anders dan bij hen terecht Petrosian handhaafde zich met deze tieus onderzoek te onderwerpen. Het komen. Zelfs het Franse jurylid, mevr. 4,5 winstpunten en een afgebroken par- totaal van Sjoukje Dijkstra bleef onbe- Meudec, die de gehele avond het onge- tij ook in de zevende ronde op de eer- reikbaar, ook voor de Oostenrijkse noegen van het publiek op de hals ste plaats in de algemene rangschik- Regina Heitzer en de Duitse Ina Bauer, haalde door steeds het laagste cijfer toe king. Grootmeester Korchnoi en Krogius die bij de jury tot totalen van respec- te kennen, stond nu in het voorste gelid delen de tweede plaats met elk 4,5 tievelijk 40 en 40,3 kwamen. Steeds bij de hoogste cijfers, winstpunten; Taimanov, Simagin en duidelijker werd, dat slechts één Sjoukje De eindstand van het ijsdansen luidt: Polugaevsky behaalden elk vier winst- n<>& zou kunnen overtreffen, n.l. haar Doreen Denny en Courtney Jones punten en delen daarmee de 4e t.m. 6e langenote en jarenlange rivale Joan (G.B.) plaatscijfer 7, 259,88 pnt; 2. plaats. Haanappel. Als laatste in de rij ver- Christian Guhel en Paul Guhel (Frank- Er wordt in het titel-toernooi bijzon- scheen het Haagse meisje voor de jury rÜk) plaatscijfer 16, 246,11 pnt; 3. Mary der fel en hardnekkig gestreden. De en reeds dadelijk wekte zij hoge ver- Parry en Roy Mason (G.B.) plaatscijfer partij tussen Smyslov en Petrosian bij- wachtingen. In prachtige balans reed zij 22, 231,87 pnt. Het echtpaar Odink trok voorbeeld vergde nu al meer dan zes uur. Zij werd bij de 91ste zet opnieuw afgebroken. Bronstein en Suetin hadden De trotse leiderspositie van Wijnen is gistermiddag in de partij tegen Gal- miche jn gevaar geweest. Niet dat de serie van 140 van de Franse kampioen in de derde beurt de Nijmegenaar ern stig verontrustte, al moet hij wel even gedacht hebben aan het sombere lot van Wafflard in diens partij van donderdag avond, maar erger was dat Wijnen to taal geen vat op de ballen had. En on der deze omstandigheden leek de ach terstand van 103 punten na zes beurten (17370) funest te gaan worden. In zijn verlangen om in de race naar de titel de hoofrol te blijven spelen, ver viel Wijnen daarna tot het razendsnelle, maar zo gevaarlijke tik-tak spelletje, waarmee hij enkele jaren geleden bijna de topklasse bereikte. De Nijmegenaar had geluk. Want terwijl hij in hoog tem po met series van 62, 78 en 89 zijn zelf vertrouwen enigszins herwon, had Gal- miche plotseling geen antwoord meer. De rollen waren volkomen omgedraaid. Nu liep bij Galmiche alles fout en uit de prachtige posities, die de Fransman ach ter liet, bouwde Wijnen aan zijn derde zege in successie, die in de veertiende beurt een feit werd. Enkele uren daarvoor had Kees de Ruyter een grandioze zege behaald op Jos Vervest (90400). De Belg kampt nog steeds met een opkomende griep en was er totaal uit. Kees de Ruyter daar entegen speelde als in zijn beste dagen en liet in series van 119 en 173 met deze laatste reeks sloot hij de partij af zien hoe „kader" gespeeld moet wor den. Dat De Ruyter toch veertien beur ten nodig had om de deur naar de titel voor Vervest's neus dicht te gooien, was een gevolg van de carotte, waarmee de Belg de onontkoombare nederlaag zo lang mogelijk probeerde uit te stellen. Wijnen, Wafflard en Grivaud zijn na deze derde ronde in feite nog de enige kandidaten voor de titel. De Belg nam geen halve maatregelen toen Spielmann door een serie van 152 een kleine voor sprong had gekregen (135197) en maakte met series van 161 en 104 de par tij in zes beurten uit. Kees de Ruyter had er 's avonds zijn zinnen op gezet zijn partij tegen Gal miche in enkele beurten uit te maken. Het begin was veelbelovend. De Bra bander had na vier beurten met series van 102, 128 en 75 al 308 punten. Het to taal van Galmiche was toen 111 caram boles. De Franse kampioen ondervond daarna echter een machtige steun in de persoon van de arbiter, die evenals Gal miche in St. Etienne woont De man kon zijn chauvinisme niet onderdrukken en hielp zijn stadgenoot enkele keren door gemiste ballen als raak te tellen en vast liggende ballen niet te annonceren. De Ruyter kon tegen een dergelijke hechte samenwerking niet op, kreeg een inzin king en zag de wirist langzaam maar ze ker in een onafwendbare nederlaag ver keren (373400) in 11 beurten. Wafflard inspireert door tegenstand. Dat ondervond de Belg nu van Rosse- let, die in zijn eerste beurt een goed ge speelde serie van 151 caramboles maakte. Daarmee had de Zwitser echter zijn kruit verschoten en dus won Wafflard nog ge makkelijk in negen beurten. Gisteravond of liever gezegd van nacht want wederom werd de laatste carambole pas ver na twee uur gemaakt stegen de kampioenspapieren van Tini Wijnen enorm in waarde. De Nijmege naar was tegen Vervest in grootse vorm en uitte die in een met meesterhand be werkstelligde serie van 229 (zijn totaal werd hierdoor 293) in zijn vierde beurt, die op een sinmpel bandstootje afbrak. Vervest, die ook zakelijke moeilijkhe den heeft, bood totaal geen tegenstand en dus kon Wijnen na een poedel van oe Antwerpenaar aan een nieuwe wande ling rond de tafel beginnen. Met wer kelijk superieur kaderspel reeg Wijnen een serie van 106 caramboles aaneen, masseerde de laatste en 400e carambole iets te snel en had toen nog één beurt nodig om de partij te beëindigen. Wij nen had voor die 400 caramboles nog geen vijftig minuten nodig. Vervest was nergens en bleef op 68 staan. Htel wat meer tijd vergde de partij tussen Spielmann en Grivaud, waarin de Duitser door de abnormale slechte arbitrage werd gedupeerd. Grivaud moest blijkbaar winnen om de toch al geringe belangstelling in Tours voor deze titelstrijd gaande te houden. Hij cieed zijn plicht in twaalf beurten, zon der ook maar enigszins zijn recht op de ereplaats achter Wijnen te kunnen aan tonen. De uitslagen zijn: de 105 zetten, die zij tot dusverre .JUDO deden, ruim 5 uur nodig. Ook deze partij werd weer afgebroken. De prog noses der experts zijn dat beide duels in remise zullen eindigen. ANTON GEESINK OP TOURNEE DOOR DE WEST? OLYMPISCHE SPELEN GOEDE ZORGEN De 25-jarige Anton Geesink, Neder- A lands judo- en worstelkampioen en te- terspelen niet vergeten. Zo zullen de le vens Europees judokampioen, hoopt eind den van. a^e olympische ploegen in hun Od vriida» 4 maart zullen in Het maart een reis naar Suriname en de Ne- kamers in Squaw Valley een nieuw elek- Gulden Vlies" Breestraat 125 te Leiden derlandse Antillen te maken. Gistermid- Jnsch scheerapparaat vinden. Ook zul- dev^rwedstrijde^ om het snelschaak- da* heeft daa™ver in Utrecht be- en alle deelnemers - voor zover de kampioenschap van de Leidse Schaak- sprekingen gevoerd met de in Amster- t^'f®5h™a s d?' te™Flste toelaten bond worden gehouden waarvoor als dam woonachtige Surinaamse zakenman —onbeperkt gratls bun V;e creams en inzet de Dr. Groeneveld-wisselbeker Eamlakhan Mohanpersad, die hem aan- shakes kunnen bestellen.. Zelfs de geldt. Er zal worden gespeeld in een geboden heeft de reis te financieren, financiële belangen van de nieten kun- eerste en tweede klasse. De deelnemers Geesink heeft het aanbod in principe "e,J in Squaw Valleygorden behartigd, moeten uiterlijk te 19 45 uur aanwezi® aanvaard. Het ultra-moderne Amerikaanse winter- zijn en zich bij dewedstrijdleidin| Het ligt in de bedoeling, dat hij in het sportcentrum heeft namelijk zijn eigen melden, waarbij ze dan tevens het in- stadion van Paramaribo zal worstelen bank. Boven de balie hangt een klem leggeld ten bedrage van ƒ1.— dienen tegen de drie sterkste Surinaamse wor- bordje, daar staat op: Wij verrichten te voldoen. stelaars. alle gebruikelijke ^handelingen alleen Naar geiang van het aantal deelne- Voorts zou hij met zijn trainer, die Êeen leningen mers zullen uit iedere klasse enige spe- hem zal vergezellen, een judodemonstra- lers overgaan naar de finale, welke op tie geven. He laatste zou ook op de An- zaterdag 5 maart in de kantine van Clos tillen kunnen geschieden, en Leembruggen, Korte Mare 28a te Geesink heeft een druk programma Leiden te 15 uur zal aanvangen; voor de boeg. Op 14 februari a.s. neemt In elke finale-groep worden drie prij- bij deel aan de nationale worstelkampi- zen beschikbaar gesteld, terwijl de win- oenschappen, op 21 maart aan de natio- naar in de le klasse tevens de „Dr. nale judokampioenschappen, op 14 en 15 Groeneveld-wisselbeker" verwerft. mei hoopt hij zijn Europese judotitel, die Inschrijving met opgave in welke hij al acht jaar bezit, met nog een jaar klasse men wenst deel te nemen vóór te prolongeren en tenslotte hoopt hij 23 februari aan de wedstrijdleider, W. naar de olympische spelen in Rome te H. van der Nat, Acacialaan 25, Leider- worden uitgezonden voor de worstel- dorp. wedstrijden. I Huidgenezing I Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder (Advertentie) BRITSE ARTSEN VERDEDIGEN DE BOKSSPORT Met een meerderheid van vier tegen één hebben Britse doktoren vastgesteld, dat er sporten bestaan, die gevaarlijker zijn dan boksen. De uitslag was het resultaat van een discussie, die werd uitgevochten in de correspondentie-kolommen van „The British Medical Journal". Vier artsen namen de bokssport in be scherming tegen de aanval, die een col lega-arts in een vorige aflevering van het blad op „The noble art of self- defence" had ondernomen. Als sporten, die meer gevaar opleve ren dan boksen, noemden de doktoren automobiel- en motorwedstrijden, paard rijden, jagen, voetbal, rugby en zelfs cricket. PAARDESPORT „GROTE PRIJS" IN AMSTERDAMSE GEMEENTERAAD Het concours hippique: de Grote Prijs van Amsterdam is dezer dagen te berde gebracht in de Amsterdamse gemeente raad. In de memorie van antwoord op de begroting 1960 verklaarden burge meester en wethouders naar aanleiding van vragen uit de afdelingen, dat het college geen aanleiding heeft aan te nemen, dat deze manifestatie niet op nieuw in de hoofdstad zou plaatsvinden, maar dat in de ontwerp-begroting geen rekening met de „Grote Prijs" kon wor den gehouden. In de afdelingen was er op gewezen, dat in 1959 besloten was een bedrag van 2.000.beschikbaar te stellen voor het Amsterdamse con cours hippique. Wafflard 400 6 161 66.66 Spielmann 179 6 152 29.83 Vervest 90 14 29 6.42 De Ruyter 400 14 173 28.57 Galmiche 306 14 140 21.85 Wijnen 400 14 89 28.57 Rosselet 227 24 97 9.45 Grivaud 400 24 58 16.66 De Ruyter 373 11 128 33.90 Galmiche 400 11 99 36.36 Wafflard 400 9 151 44.44 Rosselet 257 9 151 28.55 Vervest 68 6 48 11.33 Wijnen 400 6 229 66.66 Spielmann 188 12 110 15.66 Grivaud .400 12 70 33.33 Stand na de vierde ronde: 1. Wijnen 8 >29 38.09 2. Grivaud 8 119 22.22 3. Wafflard 6 161 40.94 4. Galmich 4 241 23.81 5. De Ruyter 2 173 24.45 6. Spielmann 2 152 21.35 7. Vervest 2 146 16.19 8. Rosselet 0 151 14.23 BRIDGE NEDERLANDSE BRIDGEBOND DISTRICT LEIDEN Dames-parencompetltie 1ste klasse Na 10 ronden luidt de stand in deze competitie (bij een gemiddelde van 420): 1. Dames den Dekker—Wassenaar 464 2. Dames v. d. EndeStigter 460; 3. Dames BeekerVerboog 4511/»; 4. Dames van ZijpKuilman 450*/«: 5. Da mes de WiltSchuurmans 4491/»; 6. Dames ReekersBroekhuis 432>/«; 7. Dames van AlphenSeis 424; 8. Dames van Z(jlSchouten 422'/»; 9. Dames v. d. TogtCunaeus 421*/*; 10. Dames Leen- houtsDerogee 399; 11. Dames v. Berge Heneg.v. d. Valk 389; 12. Dames God- dijnvan Haastert 379*/*; 13. Dames Visserden Holder 379; 14. Dames Bik de Jager 357»/». ATLETIEK NATIONALE BOSLOOP KAV DE BATAVEN Morgen om 12 uur organiseert de KAV de Bataven in de Leidse Hout de jaarlijkse nationale bosloop. Van een eigenlijke opening van het atletieksei- zoen kan in feite niet meer gesproken worden, omdat de cross-wedstrijden de gehele winter worden gehouden. Desal niettemin is deze bosloop een wedstrijd waarvoor steeds veel belangstelling blijft bestaan en ook dit jaar hebben weer een 125-tal atleten ingeschreven. Als eersten starten de dames voor een wedstrijd over 1000 meter. Zeer bekende atletes komen hier uit. We noemen Gerda Kraan (Bataven). E. Nieuwpoort (ADA), T. Adriaanse (Sprint) alsmede de Bataven-dames W. Kraan, R. de Winter en T. Homan. Nadat de B-junio ren eveneens een wedstrijd over 1000 meter hebben gelopen, komen de A- jongens aan de beurt voor een race over 1500 m. Hier zien we de Holland-junio ren Brandt. Hoope en v. Leeuwen, als mede de V L-atleet Zwolsman, cn meerdere sterke atleten. Het meest at tractief is steeds de wedstrijd voor C- en D-klassers. wanneer er een 70-tal atleten tegelijk van start gaan voor een afstand van 3000 meter. Er is een wis selbeker beschikbaar voor die vereni ging, welke het eerst met 5 lopers de finish bereikt. Dit is de Roayl Sanders wisselbeker, waarnaar dit jaar wordt gedongen door V L, Den Haag; Siomo, Den Haag en AW den Helder. Tot slot lopen de A- en B-klassers de 5000 meter. In deze race komen een 25- tal atleten uit. O.a. nemen deel A. Kor- tekaas van Holland, Haarlem, die ver leden Jaar de Singelloop won, J. Vergeer (AV '47), die eveneens al vele succes sen heeft behaald, de LD A-a tieten Riet- broek en Skliba en de Olympus-atleet C. Meester. In de B-klasse starten d« Leidenaren L. v. d. Berg en P. Leune van Holland, H. Fasel (Bataven), M. Willkomm (Zwaluwen). Ongetwijfeld zal het morgen in de Leidse Hout weer een interessant atlc- tiekevenement worden. BETTY CUTHBERT, SNELLE SPRINTSTER Betty Cuthbert, de blonde Austra lische atlete, die tijdens de olympische spelen in Melbourne drie gouden me dailles veroverde, heeft nog niets van haar snelheid ingeboet. In een wedstrijd te Sydney liep zij de 100 yards in 10 3 sec., hetgeen een evenaring van het we reldrecord, dat op naam staat van haar landgenote Mariene Willard-Matihews zou hebben betekend, indien niet de wind haar teveel zou hebben geholpen. Mariene Willard, die in het begin van dit seizoen een beenblessure opliep, ein digde op de vierde plaats. In een race over 200 meter, die zU overtuigen won, kwam Betty Cuthbert tot de snelle tijd van 23.4 sec, slechts 0.2 sec. boven haar wereldrecord. Wanneer zij enige tegenstand van formaat had ge kregen was dit record zeker in gevaar gekomen, maar de tweede aankomende bleef 1.2 sec. achter haar. 't HOORNTJE ÏTET ZAL NIET ZO HEEL erg •**lang meer duren of ons woninkje wordt gevuld met luide kreetjes en kreten van een nieuw mensje, waar van wij ons vader mogen noemen. Wij zien naar dit ogenblik met span ning en, zoals dit een aankomend va der betaamt, een behoorlijke dosis nervositeit uit. Sinds enige tijd wordt onze kleine gemeenschap ge tekend door de neiging, binnen te ha len wat er te halen valt: er wordt gewerkt aan het rijk van het derde gezinslid. Een latafeltje, bekend on der de toepasselijke naam „commo de", waarop het hummeltje commo- do suo als het hem uit komt zich neer laat leggen, een overhuifd wiegje, ladingen luiers, trappelzak ken, onderleggers, slobbroekjes en nog onnoemelijk veel meer baby-ma- tenaal, alles gefinancierd met „als- het-er-maar-is". Als het geen be- ichermde titel was touden wij ons perceel „De Wol- baal" kunnen noe men. Je struikelt op anverwachte ogen blikken over de kluwen wol, in al le kleuren, kleine bolletjes, waar een kat mee zou spelen, en ook van de maat van een reglementaire volley bal, allemaal balen.... En by ons avondlijke verpozen flitsen de brei pennen levensgevaarlijk langs onze slapen als wij èl te gemakkelijk, naar de smaak van het vrouwtje, „onder uit" gezakt zijn. Als de baaltjes vervormd zijn tot snoeperige schoentjes en schattige mutsjes, en je niet meer kunt vol leyballen, omdat dit speeltuig veran derd is in overgooiertjes, begint het lieve leven van voren af aan. Dan rolt er weer een woltransport de ka mer binnen, worden weer tiental len steken opgezet en wordt er ge minderd tegen de klippen op. Van óns wordt allen verwacht, dat we kunnen meerderen om de vvolhonger te stillen. Onze wederhelft kan er niet genoeg van krijgen; zij is deze dagen als een wolvin EEK. 50) „Neelissen ja. die is wel een beetje ambitieus, geloof ikHij grinnikte, denkend aan de scène van die morgen. Leo Neelissen was in zijn kantoor gekomen en had er lang om heen gedraaid, maar was tenslotte toch met het voorstel gekomen: hij op de plaats van Heeremans, die zo als hij wist zijn ontslag had genomen en dan de zaak Van Dooren maar aan hem overlaten. Dan had meneer Reimerswaal daarover geen zorg. Maar Kees had, zonder iets te vertellen van Jos' aanbod, het hoofd geschud. „Blijf jij nou maar in de schuur, Leo". Toen had Neelissen, duidelijk gebruikmakend van de pe nibele situatie waarin de oude heer zich bevond, gedreigd. Kreeg hij zijn zin niet, dan ging hij eruit. Dan moest meneer Reimers waal maar zien hoe hij het redde. Heeremans en ik allebei eruit, zo had hij geredeneerd, en baas Fred in het ziekenhuis dat kan de oude heer nooit baas. Maar de oude heer had alleen heel koeltjes gezegd: „Je moet doen wat je niet laten kunt". Neelissen was grommend weggelopen. Ja, Fred had gelijk, die jongeman moest je in de gaten houden. En op dat ogenblik had hij pas goed beseft, hoe hij tegen over Neelissen deze houding alleen had kunnen innemen, omdat hij zich door de medewerking van Jos ge steund wist. Opeens voelde hij de hand van Fred op de zijne, die hem dichterbij trok. Hij wilde blijkbaar iets zeggen. Kees Reimerswaal boog zich over het bed. „Vader", hoorde hij zacht de stem van zijn zoon, „ik heb stomme streek uitgehaald Heeremans weggepest. Heb er geen spijt van blij dat hij opruktemaar zou zit jij met een stel knullen". Hij zag Fred's ogen angstig-onderzoekend op zich gericht, en die angst- maakte plaats voor bevreemding, toen er op het opgeruimd gezicht van de man naast het bed niets veranderde. „Ik wist ervan", zei Kees Reiryers- waal rustig. „En „Hij is nog niet weg". „Maar hij gaat wegeind van de maand". Hij zag hoe Fred zich op wond en maakte een kalmerend ge baar, toen hij zag hoe het gezicht van de zuster zich onderzoekend in de richting van het bed wendde. „Dan zit u zónder Kees Reimerswaal stond op. „Jongen, je moet je niet druk ma ken. Anders word je niet beter. Luis ter goed naar je ouwe vader. Heere mans gaat nog niet weg. Er is ook niets veranderdik doe niets zon der jou. Later' kunnen we hierover praten". „Maar „En als je meer wilt weten vraag het dan maar aan Marijke". Op het gezicht van de zieke ver scheen een ongelovige glimlach. „Je hebt een dochter uit duizend", zei Kees Reimerswaal en stak zijn zoon de hand toe. „Dus geen gepie ker, niet over mij, niet over de zaak. Het loopt als 't spoor. Vanavond ko men Ingrid en Marijke. Nou jongetje, doen wat de zuster zegt, dan mag je weer gauw op de veiling zitten, hoor!" En weg was hij. Maar Fred's ogen bleven recht naar het plafond staren, terwijl hij pro beerde de boodschap van zijn vader te verwerken „O vader", zei Marijke die avond, „nu is opeens mevrouw Konings ziek geworden en ze heeft ons zo geholpen toen u dat ongeluk kreeg moeder voelde dat ze vanavond bij haar moest blijven, en dat ik voor deze keer maar even alleen moest gaan. Vindt u 't heel erg?" Fred schudde het hoofd. „Voor deze keer" trachtte hij te glimlachen. „Ik moettoch met jou praten, kind". „Met mij?" vroeg ze verwonderd en haar grote ogen zagen hem recht aan. Hij knikte. „Vertel 'ns van 'Heeremans". Ze sloeg haar ogen neer. „Grootvader zeijij weet er al les van". Marijke schuifelde verward op haar stoel heen en weer. Hoe moest ze dit aan haar vader vertellen. Zou hij niet boos zijn, dat ze zich ermee bemoeid had? En als hij vroeg wat ze daar deedals ze moest vertellen van haar vriendschap met Tom Ze sloeg haar ogen op en was ge rustgesteld. In de ogen van de man op bed las ze enkel genegenheid. En toen vertelde ze. Van de vriend schap met Tom, van die avond waar op ze de Witte Pauw had voorgedra gen, en ze zag niet de fijne glimlach om haar vaders mond. Zie je wel een ander had haar toen de moed ge geven hoe ze overeengekomen waren dat wat er tussen hun ouders voorviel, hen niet in de weg kon staan, en hoe bezorgd grootvader was geweest nadat Jos Heeremans gewei gerd had, en Brigitte ze gaf een voortreffelijke imitatie van Brigittes wonderlijk Hollands en Fred leefde op zijn Marijke, merkte hij, had onvermoede talenten. De zuster kwam even om een hoekje kijken, beducht toen ze het meisje zo veel hoorde praten, maar ze zag aan het gezicht van de patiënt die haar een knipoog vol verstandhouding gaf. dat dit onderhoud hem geen kwaad deed. Toen Marijke vertelde van haar be zoek bij de familie Heeremans. liep haar verhaal niet meer zo vlot. Aar zelend, met horten en stoten, vertel de ze van het gesprek met Tom's va der. „En wat zei hij?" informeerde Fred koel. „Hü zei je bent een beste meidHij zag het hoogrood op haar wangen, haar ogen hield ze neergeslagen. „Dus", constateerde Fred vlak, „jij staat aan de kant van eh de Hee- remansen?" Ze schudde heftig het hoofd. „Dat kón toch niet, vader". „Denk je dat ik blij ben dat meneer Heeremans blijft?" Weer dat hoofdschudden. „Maar grootvader wél", zei ze op eens. En moeder en tante Brigitte en ik ookvoor grootvader. Hij kón het toch niet alleen aan vader. E hij zegt dat hij aan al die andere koekebakkers niets heeft, dat ze goed zijn om een opdracht uit te voeren, maar geen cent initiatief". De lach kwam terug in haar ogen, toen ze be dacht hoe de oude heer had uitge varen. „Maar als hij Jos maar had Jos is natuurlijk meneer Heeremans, dan redde hij het best". „Hij is goed voor zijn werk", stem de Fred toe. „Maar, Marijkewij accordeerlen niet mei elkaar kun je dat begrijpen?" „O ja", knikte ze. „Maar u bent ook niet zo'n makkelijke!" Voor het eerst hoorde ze hem zachtjes lachen. „Jij"zei hij, „je bent een toni cum". „Wat is dat vader?" „Een opwekkend middel, Marijke- meuje. Enfin, ik lig hier en kan niets doenik veronderstel dat ik nog blij moet zijn ook". (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3