ïn suède HET WRAK VAN DE „BERMUDA" Drijvende V.R.O.N.-zender opnieuw „getorpedeerd" Roode Kruis antwoordt op critiek Voor ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Mei ander menu misschien sneller? San kalm HmK If handcrème (Advertentie) ZEVEN MANNEN BIJ BRAND BEDWELMD Zeven brandweerlieden zijn giste ren bedwelmd geraakt bij het blus sen van een brandje in een naaima- öhinewerkplaats aan de Nieuwe Kei zersgracht te Amsterdam- Drie van hen moesten in het Weesperpleinzie- kenhuis worden opgenomen, de ove rige vier zijn ziek naar huis ge bracht. De mannen zijn vermoedelijk be dwelmd door de dichte rookontwik keling en door verdamping van in de werkplaats aanwezige tetra. Enige mannen hebben gebruik gemaakt van hun zuurstofmaskers. De brand zelf was betrekkelijk snel geblust. Dr. Barbara Moore, de 56-jarige in Rusland geboren diëtiste, is in Lands End, de meest zuidwestelijke punt van Engeland aangekomen en heeft daarmee een voettocht van 1600 km. het begin was te John O'gxoats, de noord oostelijke uithoek van Schotland volbracht. Zij heeft tijdens de voettocht hoofdzakelijk geleefd op rauwe groenten, fruit, noten, honing en melk. Dr. Barbara Moore geniet hier van haar dieet alvorens de laatste kilometers van haar wandeling af te leggen. Duikers van Van der Taks ber gingsbedrijf zijn gistermiddag afge daald naar het wrak van de „Ber muda", die op 20 januari bij Hoek van Holland verging. Het wrak, dat 2 mijl ten n.o. van de noorderpier van Hoek van Holland ligt, blijkt op zijn bakboordzijde, 20 meter onder de waterspiegel te liggen. De stuur hut, waarin de bemanning zich be vond toen het schip kapseisde, is weg. Apparaluur in beslag genomen De laatste zending apparatuur voor de zender aan boord van het in Em- den liggende schip van de VRON (N.V. Vrije Radio-Omroep Neder land i.o.), die per vrachtauto van uit Amsterdam naar Emden zou worden overgebracht, is vrijdagavond bij de grenspost Ter Apel in beslag geno men door een opsporingsambtenaar van de bijzondere radiodienst van de PTT uit Den Haag. Door dezelfde ambtenaar, de heer D. Neuteboom, is op elf december van het vorig jaar in het bedrijf van de technische directeur van de VRON de heer H. Oswald, te Amsterdam een deel van de daar gemaakte zend apparatuur, bestaande uit voedings- en hulpapparaten in beslag genomen. Dit geschiedde toen op grond van ar tikel 20 van de telegraaf, en tele- foonwet Volgens de heer Oswald is in Ter Apel versterkersmateriaal voor de middengolf in beslag genomen. Hij vertelde vannacht, dat de vrachtauto vrijdagavond reeds de Nederlandse doueancontrole was gepasseerd en ook al was vrijgegeven door de Duit se, toen een Duitse douanier tegen de dhauffeur zei, dat deze voor het af stempelen van een triptiek terug moest naar de Nederlandse douane. Deze heeft de wagen vastgehouden tot de opsporingsambtenaar uit Den Haag gearriveerd was, die appara tuur en wagen in beslag nam. VRAGEN OVER VREEMDE „RAADSZITTINGEN" IN OOTMARSUM De gemeenteraad van Ootmarsum zou zogenaamde „voor"-vergaderin gen houden, die als „besloten" kun nen worden beschouwd en er toe lei den, dat „officiële" raadszittingen, zonder enige openbare bespreking, tot een leeg formeel gebaar zijn ge worden. Het socialistische Tweede Kamerlid de heer Scheps heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk gevraagd of dit waar is. Verder wil de heer Scheps weten of het enige protestants-christelijke raadslid deze „voor'Vergaderingen bijwoont of dat deze alleen toegan kelijk zijn voor de leden der KVP- fractie en van de groep Gemeente belangen. Dreigt de burgemeester, als voor zitter van de raad, door de in Oot marsum gevolgde methode niet ge heel buiten de beraadslaging te wor den gehouden en als dit alles waar is, acht de minister een en ander dan niet in strijd met artikel 49 van de Gemeentewet?, zo vraagt de heer Scheps ten slotte. De afdeling perszaken van het Ne- derlandsche Roode Kruis deelt in verband met de kritische opmerkin gen van de heer T. de Waal (over de hulpverlening van het Rode Kruis) in de laatste vergadering van de Am sterdamse Kamer van Koophandel mede: a. Dat de snelheid waarmee de hulp moest worden verleend de onmiddel lijke inschakeling van de midden stand onmogelijk heeft gemaakt. Di verse goederen zijn op de snelst mo gelijke wijze door enkele warenhui zen (zonder winst) geleverd. Onge twijfeld zou de middenstand om ad vies zijn gevraagd, zoals naderhand inderdaad is geschied, als een ruime re tijd van voorbereiding beschikbaar was geweest. De genoemde persafde ling wijst er intussen op dat de waar de van het door.het Rode Kruis ver strekte noodpakket niet wordt afge trokken van de schade-uitkering van het rampenfonds. b. De moeilijkheden bij de inrich ting van het wijkcentrum Amsterdam noord als officiële uitdeelpost lagen niet op het terrein van het Rode Kruis. c. Op grond van inlichtingen die de Amsterdamse colonne-commandant daaromtrent heeft verstrekt, wordt voorts meegedeeld dat van een on heuse bejegening ener ijverig hulp- biedende huisvrouw uit Tuindorp- Oostzaan niet mag worden gespro ken. 2 ledereen slaapi met ups en donws Aan alle watermannen en vissen Let opi Als uw eerste voornaam Olgais en als u bovendien'geboren bent onder het teken van de water man of de vis, doch in ieder geval in de maand februari schrijf dan-nog heden aan de N.V. LEIDSE MATRASSENFABRIEKEN Afd. Postbus 16, Leiden en u krijgt een charmante ver jaardagssurprise! Opgeven per briefkaart: naam, voornamen, geboortedatum, adres. g matrassen (Advertentie) KRASSE GRIJSAARD De heer A. van Leeuwen, wonende Roterdamseweg 41 te Delft, die a.s. maandag 90 jaar wordt, neemt ver moedelijk een enige plaats in onder de bejaarde Nederlanders. Niet wat zijn leeftijd betreft, want hij ligt nog ruim achttien jaar ten achter bij de oudste Delfenaar en Nederlander de heer W. K. Kostering. Maar de heer Van Leeuwen is vermoedelijk wel de oudste nog in loondienst werk zame Nederlander. Nog dagelijks is hij, zij het voor halve dagen, werk zaam als timmerman in de oliefa- briek van de fa. Vliegenthart te Delft, bij welk bedrijf hij in 1912 in dienst trad. DOOR DRIJFRIEM GEDOOD Tijdens werkzaamheden aan een dorsmachine is gistermiddag de 39- jarige landbouwer J. Rulkens uit Buggenum door een los geraakte drijfriem met grote kracht aan het hoofd getroffen. Daarbij werd hij zodanig gewond, dat hij korte tijd na het ongeval overleed. Het slacht offer was gehuwd en vader van negen kinderen. •—1 Het Egyptische passagiersschip „Isis" is bij Djedda op een rif ge strand. Volgens de eerste berichten zouden zich ongeveer 370 passagiers aan boord bevinden. Aan Suez en alle schepen in de Rode Zee is ver zocht hulp aan de „Isis" te verlenen. HET LIJKT DE KASHBA WEL! r- Een pyama van v/itie nylon Mannequin Maggi Cla- risse toont een tweedelig pyama, een probnkt van de Franse industrie. Het nachtgewaad, dat is ontworpen door Bom- bier, is gemaakt van 30 denier witte nylon, be drukt met blauwe bloe- Geleerden trachten dieper in de geheimen van de slaap door te dringen. De slaap is voor ons nog altijd een mysterieus iets. In wezen is zij zeer nauw aan ons verbonden, maar we weten er bijzonder weinig varf. Reeds geruime tijd trachten de ge leerden achter de geheimen van de slaap te komen. Wat is de slaap eigenlijk? De slaap is een stadium, dat zich halverwege het bewustzijn en het onderbewustzijn bevindt. Dikwijls denkt men dat de slaap een soort bewusteloosheid is, maar dat is niet juist, want in onze slaap wer ken onze hersenen in meer of min dere mate door. Bij de onderzoekin gen die de geleerden doen, komen Uii de keuken geklapi MENU VAN DE WEEK Wanneer op1 koude winteravon den het gezin zich thuis om de war me kachel heeft verenigd is voor de huisvrouw het moment aangebro ken om in haar keuken melk tot een heerlijke warme melkdrank om te toveren, waarmee ze haar ge zinsleden voor het naar bed gaan kan verrassen! Melk met honing: een probaat slaapmiddel. Citroenmelk: heerlijk fris. Anijs- en kaneelmelk: heel geu rig en weer eens iets heel anders! De recepten vindt u onder het weekmenu. ZONDAG: tomatensoep, varkens haas, spruitjes, aardappelen, gra pefruit met slagroom (iets van de slagroom kan ook op de soep worden gedaan). MAANDAG: ovenschotel van bloemkool, kaas en aardappelen, sinaasappelvla. DINSDAG: bloemkoolsoep, hard ge kookt ei, aardappelen, Brussels lof, botersaus. WOENSDAG: baklapjes, knolselde rij, aardappelpuree, stoof peertjes. DONDERDAG: stampot boerenkool met rookworst, yoghurtvla (tutti frutti in de week zetten). VRIJDAG: gestoofde makreel, rijst, sla, paprika roomsaus, tutti frutti (bonen in de week zetten). ZATERDAG: bruine bonen, spek, aardappelen, rijstkoekjes. RECEPT PAPRIKA ROOMSAUS Van 30 gr. boter, waarin men 1 theelepel paprikapoeder liet mee- fruiten, 30 gr. bloem en liter melk wordt een mooi glad gebon den saus gemaakt. Hierdoor wordt tot slot i/t dl. koffieroom en wat zout naar smaak geroerd. RECEPT CITROENMELK Men moet hiervoor het dun af geschilde schilletje (vooral zonder de witte onderlaag) van 1 citroen in een goed gesloten pan met y 1. melk een kwartiertje zachtjes la ten trekken. Het schilletje wordt daarna uit de melk genomer) en de citroenmelk met 40 gr. suiker op smaak afgemaakt. Ze kan desge wenst met 8 gr. aangemengde mai- zena iets worden gebonden. RECEPT KANEELMELK 1 pijpje kaneel wordt in y 1. melk ongeveer 15 min. getrokken en met 25 gr. suiker op smaak af gemaakt. RECEPT ANIJSMELK Kan gemakkelijk met behulp van anijstabletjes of een paar druppels anijsolie worden gemaakt maar men kan ook 15 gr. anijszaad in een lap je binden en in 1. melk af laten trekken. Met 25 gr. suiker wordt de anijsmelk tot slot afgemaakt. RECEPT HONINGMELK V* lepel honing wordt in een glas warme melk opgelost. zij soms tot verrassende ontdekkin gen. Zo heeft men geconstateerd, dat de opvattingen die gangbaar waren over de diepte van de slaap niet juist zijn. Veelal denkt men dat de slaap constant is. Men slaapt diep' of men slaapt minder diep, maar zo is het niet. Men heeft kunnen constateren dat er wat de diepten der slaap betreft verschillende pe rioden zijn in een slaapnacht. Peri oden die in een soort cyclus zich steeds herhalen. Diep en minder diep. Wanneer men gaat slapen dan is bij de meeste mensen het eerste uur de slaap het diepst. Na dit diepte punt, dat na ongeveer een uur be reikt wordt, neemt de diepte van de slaap langzaam af. Dit vindt plaats gedurende ongeveer vier uur. Daar na neemt de diepte van de slaap weer toe gedurende enige uren om daarna weer minder diep te worden. Bij de normale slaapduur van om streeks acht uur, komt het dan zo uit, dat men aan het einde van die duur juist minder vast slaapt, zo dat het ontwaken en opstaan lo gisch hieruit volgt. Bij een kortere duur van de slaap komt het maar al te makkelijk voor, dat men dient te ontwaken op een tijdstip dat de slaap op z'n diepst is, hetgeen zoals bekend de nodige moeilijkheden met zich brengt. Zij die de gewoonte hebben om na het aflopen van de wekker nog even weer in te dutten, spelen een gevaarlijk spelletje, want steeds weer herhaalt zich de cyclus als hierboven beschreven. Dus begint men weer met een diepe slaap met alle gevaren van dien. Zou u steeds weer gewekt worden en daarna weer even -inslapen dan gaat de cyclus gewoon verder. Dus bij de tweede maal inslapen is de slaap minder diep. Bij de derde keer insluimeren echter weer wel diep en als u tenslotte de vierde maal de ogen sluit weer minder diep. De mensen die hiertoe de neiging heb ben zijn veelal zij die hun nacht rust te kort nemen, zodat zij de wekker horen wanneer zij in een diepe slaap zijn. Zij worden dan zeer slaperig wakker en de ver leiding is maar al te groot om zich even lekker om te draaien. Daar komt nog bij, dat zij die uit een die pe slaap gewekt worden zich over het algemeen uitgeput voelen. Dat klopt ook, want in zo'n periode van diepe slaap wordt er maar weinig zuurstof door de hersenen opgeno- .men. Tijdens een ondiepe periode wordt meer zuurstof opgenomen en langzaam aan herstelt het lichaam zich. Wanneer we in zo'n periode worden gewekt, voelen wij ons heel wat beter. De klank van de klepel. Er zijn verschillende methoden volgens welke de geleerden deze slaapcyclus hebben ontdekt en ge controleerd. De eerste methode is het op een metalen blad laten vallen van een klepel. Hoe groter de afstand van de klepel tot het blad is, hoe har der de klank. Reageerde de proef persoon niet op het geluid, dan werd de afstand groter genomen. De hardheid van het geluid (tevens gelijk aan de afstand van klepel tot blad) gaf de diepte van de slaap aan. Door op die manier proeven te nemen bij verschillende personen gedurende een lange tijd, kwam men tot de ontdekking van deze cyclus. Nauwkeuriger heeft men een en ander kunnen onderzoeken door het optekenen van de hersengolven, waarvoor men gebruikt maakt van een toestel dat de naam draagt van elektronen cefalograaf. Hiermee is het mogelijk de zeer zwakke stroompjes op te vangen die door de menselijke hersenen worden voort gebracht. Het apparaat verwerkt deze stroompjes en maakt ze zicht baar op een diagramstrook. Met dit toestel constateerde men dat de hersengolven veranderen met de dieptegraad van de slaap. Voorts heeft men nog een derde methode, die gebaseerd is op het gehalte van de zuurstof in het bloed tijdens de slaap. Langzaam maar zeker wordt het geheim van de slaap geheel ont sluierd. SUEDE is een wel zeer populair materiaal geworden in de" laatste jaren. Enige tientallen jaren geleden was dat ook reeds het geval, maar zoals het gaat in de mode, het suède verdween van het toneel en werd verdrongen door andere materialen. Nu staat suède weer bizonder hoog aangeschreven al wordt het tot nog toe hoofdzakelijk voor korte jasjes verwerkt. Er is met dit materiaal echter veel meer te doen en ons model geeft hiervan een voorbeeld. Een Duitse conturier ontwierp dit sportieve en semble, geheel uit suède vervaardigd. Het bestaat uit een moderne nauw sluitende lange broek in zandkleur, onder aan de pijpen versierd met een stukje bruin suède en een sportieve lederen knoop. Het zeer leuke jasje is van dezelfde stof vervaardigd en de kraag, de zakkleppen en de mouwen zijn weer gegarneerd met bruin suède. Wer kelijk een juweel van een combinatie, die bovendien het voordeel heeft onverslijtbaar te zijn. Speciaal is zoiets geschikt wanneer u sportief gekleed wil gaan, zoals op reis of bij andere gelegenheden. Een aantrekkelijk geheel, dat onge twijfeld bizonder in de smaak zal vallen bij onze jongedochters. Een overzicht van 't nieuwe burgerweeshuis van A'dam in aanbouw aan de Amstelveenseweg in Amsterdam-zuid. Oil Oil Oil Oil Oil Oil OIIOII Oil Oil Oil OIIOII Oil Ol Oil Oil Oil Oil Oil Oil OIIOII Oil Oil Ol'

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10