brinta -tarwe Tweede Kamer voelt niets voor beheer van UNO over Ned. Nieuw Guinea Niemand de deur uit 'Pel,en wordt centrum van Europees zondereen kernreactie-onderzoek Brinta-ontbijt! Bemanning „Frans Elza" zou aanvaring hebben zien aankomen 25.000 gulden uit brandkast gestolen Brandkast gekraakt ,BondzonderNaam' bij Niefe overfreff Gemeentepersoneel 5 mei vrije dag Overboord geslagen en verdronken Utrechtse moord opgelost DONDERDAG 4 FEBRUARI 1960 DR IFinSF COURANT PAGINA 7 Mr Blaisse yeegt mr Burger de mantel uit Opheffing WEU gevraagd De heer Patijn (PvdA) heeft geen geluk gehad met zijn voorstel ten aanzien van het onder V.N.-beheer stellen van Nieuw Guinea. De Tweede Kamerleden, die gisteren aan het woord kwamen hebben het met veel kracht van de hand gewezen. Minis ter Luns komt dinsdag aan het woord. De katholieke, liberale en protes tantse partijen waren hierin eensge zind. De heer 'Blaisse (KVP) haalde nog eens aan wat dr Drees hierover in de Kamer heeft gezegd. De Indone siërs, die dit in geen geval wensen, zijn machtig genoeg om het Neder lands voorstel in de UNO te dwars bomen. Gevolg is verzwakking van Nederlandse positie. Nederland moet bovendien ten aanzien hiervan zijn belofte aan Australië gestand doen. Hij meende te weten, dat ook de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, de heer Hammarskjöld, niets voelt voor UNO-beheer over westelijk Nieuw Guinea. De politiek, die de sprekers gister middag voorstonden is die, welke reeds tot nu werd gevolgd: proberen de papoea's zo snel mogelijk tot zelf beheer op te voeden. De heer Blaisse sprak de hoop uit dat het moment van zelfbestuur niet ver meer in het verschiet ligt. De heer Biesheuvel (AR) maakte daarna nog de vermeldenswaardige opmerking, dat Nederland, gezien de ontwikkeling in de wereld (Congo), spoedig op een hogere versnelling moet overschakelen in zijn politiek ten aanzien van Nieuw Guinea. Ter sprake kwam gisteren ook de motie van de heer Wierda (PvdA), betreffende de houding van Neder land ten aanzien van het voornemen van de Franse regering in de Sahara een proefexplosie van de atoombom te doen plaatsvinden. Hoewel de waardering van de Ka merleden voor De Gaulle (ook van socialisten) groot was stond men toch min of meer afwijzend tegenover het Franse voornemen van een profex plosie. De heer Patijn zei, dat er al enige tijd een motie over deze kwes tie ligt. De heer Blaisse had grote be zwaren tegen proefexplosies in het algemeen. Hij vroeg zich echter af of men Frankrijk kan verbieden wat aan Engeland en Amerika wordt toe- nister Luns in het internationaal overleg inneemt blijkt wel, dat de aanval van de socialisten volkomen onjuist is. Opmerkingen als door mr. Burger gedaan, aldus mr Blaisse, schaden onze positie in het buiten land en zijn van geen enkel belang, ook niet voor de oppositie. Hij stel de met vreugde vast, dat de socialist Patijn met zijn gematigde rede iets van de schade, die mr Burger heeft veroorzaakt heeft gerepareerd. INFORMATIECENTRUM BEGIJNHOF Vanmiddag is officieel het nieuwe gebouw voor het katholiek oriënta tiecentrum voor vreemdelingen in 't Begijnhof te Amsterdam geopend. Sinds 1 juni 1959, toen het centrum zijn werk begon, is het door ruim 2000 vreemdelingen uit ongeveer 30 verschillende landen bezocht. Het nieuwe gebouw is door Monumen tenzorg op fraaie wijze gerestaureerd en biedt nu voldoende ruimte om de vele activiteiten van het centrum te herbergen. Het centrum, dat reeds navolging in het buitenland heeft ge vonden, heeft allerlei interessante folders en brochures over Katholiek cNederland en speciaal ook over Ka tholiek Amsterdam uitgegeven en wegwijzers voor vreemdelingen. Het heeft zich in korte tijd tot 'n vraag baak ontwikkeld en krijgt ook veel aanvragen uit het binnenland. Laag water heeft ook zijn nut De heer Schuyt (KVP) stelde voor de West Europese Unie (WEU) op te heffen, omdat het niet de bedoeling is binnen de Atlantische verdragsor ganisatie een Europees blok te vor men. Wat nu in de WEU gebeurt kan beter in Atlantisch verband of in de Raad van Europa gedaan worden. De WEU is overbodig en er zijn toch al zo veel Westeuropese organisaties. Hij en vele Kamergenoten vroegen meer subsidie voor de Euro pese beweging. Voorts vroegen nog enige Kamerleden om het zenden van een Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger naar Nationalistisch China t.w. naai' Formosa, waar Tsjang Kai Sjek resideert. Uitvoerige antwoorden van de mi nister werden gevraagd over de hulp aan onderontwikkelde gebieden. Mr. Blaisse zei in dit verband onder meer, dat Nederland al niet achter blijft. Na Amerika is ons land het land, dat het meest bijdraagt in hulp aan ont wikkeling aan de landen overzee. Mr. dr. C. Berkhouwer (WD) ha merde erop, dat men in de UNO blijft wijzen op de schandelijke ont eigeningen in Indonesië en het niet nakomen van de RTC-overeenkomst. Hulpvaardige melkboer Een melkboer te Huizen is er in alle argeloosheid ingetippeld. Tijdens de rondgang door zijn wijk werd de melkhandelaar aan gesproken door een meneer, die met geen mogelijkheid zijn auto op gang kon brengen. „Zoudt u misschien even willen helpen met aanduwen?", vroeg de me neer vriendelijk- De melkboer zei, even vriendelijk, dat hij dat wel wilde en hij voegde de daad bij het woord. Het duwen van de melkhande laar was een uitkomst voor de automobilist, want de motor sloeg aan en nagewuifd door de slijter reed de vriendelijke me neer weg. Niet lang daarna werd de melkboer door de politie dui delijk gemaakt, dat hij „mede plichtige" was van de meneer, die de auto gestolen had. Ten tweedemale kon de melkboer zich verdienstelijk maken, thans met het verstrekken van een vaag signalement aan de politie. De mijnopruimingsdienst van de Koninklijke Marine in Den Helder heeft woensdag enige z.g. antenne-zee- mijnen opgeruimd, welke dinsdag door een arbeider voor de Hondsbossche zeewering waren waargenomen toen de waterstand, tengevolge van de Oostenwind, bijzonder laag was. Deze, uit veiligheidsoverwegingen van grote afstand gemaakte foto, toont het uit zee hijsen van een van de verroeste helse machines. Aan de werkzaamheden namen ook kikvorsmannen van de Marine deel. ten naar zijn schatting op een af stand van duizend meter gezien. Hij dacht, dat het een vissersvaartuig was, dat aan het vissen was. Hij liep even weg. Bij terugkomst zag hij de lichten heel dicht bij. Eerst had hij boven elkaar twee witte lichten ge zien. Daarna kwam een rood licht boven het rondschijnende witte. Hij meende, dat de kotter midscheeps aangevaren werd. Hij zag het schip over stuurboord kantelen. Het ging allemaal zeer snel, zei hij. Als de kotter niet naar bakboord had gedraaid voor de aanvaring, zo dacht de matroos, zou de „Karei Doorman" hem rakelings hebben gepasseerd. De matroos verklaarde, dat naar zijn mening de „Frans Elza" de aanva ring had voorzien. De enige manier om nog weg te komen was, zo meen de matroos Den Haas, over bakboord omdat de kotter aan bakboord viste. De tijd tussen de koersverandering en de aanvaring schatte hij op een minuut Ook de 21-jarige matroos der der de klasse zeemilicien S. P. Vereecken had in de bak aan stuurboord uit de zijgaten gekeken. Toen hij de lichten zag, waarschuwde hij bootsman Kaak. Hij zag even voor de aanva ring twee personen op de kotter met een licht zwaaien. Daarna zag hij een deel van het schip, half on der water langs komen. Boot verdween onder de hak. De laatste getuige was de 22-jarige seiner der eerste klasse R. Geevers, die in de hondewacht seiner van de wacht was geweest. Voor 't eerst zag deze de vissersboot, aan stuurboord, toen het op een afstand van onge veer 150 meter van de „Karei Door man" verwijderd was. Hij waar schuwde de sergeant-seiner van de wacht, die hem opdracht gaf de boot in de gaten te houden. De seiner zag de boot naar bakboord draaien. Hij zag daarna nog even de boot aan bakboord. Toen verdween het onder11 de bak. Hij vermoedde toen dat de kotter mogelijk nog wel onder de bak uit zou komen. Onmiddellijk na de aanvaring heeft men met een zoeklicht gezocht. De voorzitter van de marineraad schorste hierna het onderzoek tot maandag 8 februari. De schipper van het Belgische vissersvaartuig „Jen ny" de heer Roland Viaene zal dan worden gehoord. met vê/se sleutel? De Bredase recherche speurt ijverig naar de dader van een inbraak die de Bredase brandstoffenhandelaar G. de Rover 25.000 gulden heeft gekost De inbraak moet in de nacht van maandag op dinsdag zijn gepleegd in zijn huis aan de Cimburgalaan. De heer De Rover bemerkte de in braak, toen hij zijn brandkast opende, waaruit het genoemde bedrag ver dwenen bleek. De sleutel lag op de gebruikelijke plaats in het dressoir opgeborgen. De bredase officier van justitie mr. A. van Overveldt is tegenwoordig geweest bij het onder zoek dat de Bredase recherche heeft ingesteld. Bij of in het huis is tot dusverre geen enkel spoor aangetrof- In Blackpool (Engeland) wordt tot 5 februari de internationale beurs voor fen. Men vermoedt dat de dader of geschenken en galanterieën gehouden. Een van de artikelen, die de aan- de daders met valse sleutels te werk dacht trekken, is een zonnebril in de vorm van een grote vlinder. zijn gegaan. Scherp heeft mr Blaisse namens de KVP-fractie gereageerd op uitlatin gen van mr. J. A. W. Burger gedaan op de centrale kaderdag van de PvdA zaterdag j.L Mr. Burger heeft toen beweerd, dat onze internationale positie „hollende achteruit" gegaan is sinds het kabinet-De Quay aan het bewind kwam. Uit de belangrijke plaats, die mi- Crackfree beter en goedkoper (.Advertentie) DE SPOORWEGOVERGANG IN PRINSENBEEK Gistermiddag werd op het mini sterie van Verkeer en Waterstaat 'n gesprek gevoerd over de problemen verband houdend met de kruisingen van wegen, op de rijksweg 16 van Moerdijk naar Breda en de spoorlijn Breda-Lage Zwaluwe, onder de ge meente Prinsenbeek. Besloten werd, dat gestreefd zal worden naar het op korte termijn realiseren van een reeds in voorbe reiding zijnde plan. Dit plan omvat het aanleggen van een parallelweg ten oosten van de spoorlijn, lopende van de grindweg in zuidelijke rich ting tot even voorbij het viaduct Ker steren. Een en ander zal het moge lijk 'maken enige spoorwegoverwe gen en wegkruisingen te doen ver vallen, mits daartoe de onontbeer lijke medewerking van de bevolking wordt verkregen. De enige overblijvende spoorweg overgang in dit gedeelte zal dan van een automatische knipperlichtinstal latie worden voorzien. De plannen voor een volledig kruisingvrijmaken van de gehele rijksweg zijn in studie. Koffer werd in de gaien gehouden ï)e marineraad heeft gisteren in de Rolzaal te Den Haag het onder zoek naar de oorzaak van de aan varing tussen Hr. Ms. vliegdekschip „Karei Doorman" en het Belgische vissersvaartuig „Frans Elza" in de nacht van 24 op 25 september j.l„ voortgezet. De eerste getuige, die gehoord werd, was de 23-jarige matroos der eerste klasse A. J. Breevaart, die de bewuste nacht taktisch piot-officier in de commandocentrale was ge weest. Hij verklaarde, dat het erg druk was in de vaargeul. Er was niet aan te beginnen zoveel meldingen aan de brug door te geven. De chef van de commando-cenrale die nacht was de 26-jarige korporaal navigatie - gevechtsinformatiedienst P. J. Druyven, die als getuige zei, dat hij steeds een groot aantal con tacten op het beeldscherm had. Hij had een contact gevonden op vijf mijl van de koerslijn, dat hij later waarnam op ongeveer driekwart mijl. Hij had dit contact, dat toen verdween door zeestoringen niet ge meld omdat het evenwijdig was. Bootsman J. Kaak vertelde de ma rineraad, dat hij met zes man in de bak werkte. Omstreeks half een ging hij koffie halen. Toen hij na vijf minuten terug kwam, riepen de ma trozen hem naar een gat aan stuur boord en wezen hem op enige lich ten. Hij meende, dat er iets fataals zou gaan gebeuren en wilde dit on middellijk naar de brug doorgeven. Toen hij het telefoonnummer van de brug draaide zag hij de lichten voor langs gaan. Hij legde de telefoon neer en maakte alles in orde voor eventuele hulpverlening. Daarop wachtte hij op orders. Vanuit een gat aan stuurboord had de 21-jarige matroos der derde klasse zeemilicien J. den Haas, die bij de bootsman in de bak werkte, de lich- Crackfree beter en goedkoper (Advertentie) Arbeidsierrein voor 600 geleerden In Brussel in 'n voorlopig accoord gesloten tussen de Nederlandse re gering en de Europese Gemeenschap voor Atoomenergie (Euratom) over de functie, welke het kernonderzoek centrum te Petten aan de Noordhol landse kust zal gaan vervullen in het Europese kernreactie-onderzoek. Petten zal volgens dit accoord 600 Zó uithetvaX atoomgeleerden gaan herbergen die een gemeenschappelijk researchpro- gramma zullen uitvoeren. Tweehonderd geleerden zullen in dienst van het Reactor Centrum Ne derland (RCN) staan en 400 in dienst van de Euratom. Deze Euro pese gemeenschap wil tot ƒ38 mil joen in het Petten's kernonderzoek centrum investeren, hoewel niet in grond of personeelswoningen. Neder land draagt ruim ƒ30 miljoen bij, waarbij gerekend is de thans in aan bouw zijnde hogeflux-reactor. Men verwacht dat het centrum Petten binnen 3 tot 4 jaar na het in werking treden van de definitieve overeen komst op volle kracht zal draaien. Uitvoering van het Nederlandse a programma zal bij het gebruik van tAdvertentie) reactor voorrang hebben. De uit breiding van de installatie geschiedt in gezamenlijk overleg. Overigens zal de salariëring wel een knelpunt kun nen worden. De specialisten, in dienst van de Euratom, worden ge salarieerd naar internationale nor men. De andere groep wetenschap pelijke werkers, indienst van het Reactor Centrum Nederland, zouden dan moeten aanzien tegen collega's, die aanzienlijk beter betaald worden, een salaris op „Europees" niveau. Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind (Advertentie) Buii 19 mille In de afgelopen nacht hebben in brekers bij de Rooms-Katholieke in stelling „De Bond zonder Naam" te Haarlem uit een brandkast een be drag van 19.000 gulden aan bank papier ontvreemd. Via de tuin aan de achterzijde en doro verbreking van een ruit kwam men in het kan toor, dat gevestigd is aan de Sprui- tenbosstraat te Haarlem. De brand kast is opengebroken. Het geld was afkomstig van de actie Mensen in nood, die de bond elk jaar omstreeks Kerstmis houdt. Een poging om een tweede brand kast open te breken mislukte, omdat de inwendige alarminstallatie in wer king trad. Men weet precies op welk tijdstip de dieven hun werk zijn be gonnen, want door uitschakeling van de electrische stroom, was de elec- trische klok stil blijven staan. Crackfree beter en goedkoper (Advertentie) Na aanvaring: Schepen aan de grond en weer vlot Het Belgische m.s. „Santiago" en het Engelse m.s. „Filleigh", die woensdagavond op de Schelde ter hoogte van Rilland-Bath na met el kaar in aanvaring te zijn geweest aan de grond waren gelopen, zijn hedenmorgen tussen half zeven en zeven uur vlot gekomen. De beman ning van „Santiago", die eerder het schip verlaten had, is in de loop van de nacht teruggekeerd, waarna het schip met behulp van bergingsvaar tuigen en pompboten vaarklaar ge maakt werd. De „Santiago" wordt nu naar Antwerpen gesleept. De „Filleigh" is ten anker gegaan. De negen-jarige zoon van de fa milie Heinen uit Beesel kwam woens dagmiddag om het leven, toen hij in zijn woonplaats onder een door een tractor voortgetrokken wagen viel. Hij moet onmiddellijk dood geweest zijn. Motie Haarlemse raad: De gemeenteraad van Haarlem heeft met 2? tegen 14 stemmen een motie van de heer J. J. Voogd (P.v.d.A.) aangenomen, waarin B. en W. gevraagd wordt het gemeente- personeel op de bevrijdingsdag, 5 mei, de gehele dag vrij te geven. B. en W. hadden reeds besloten een halve dag te geven. Voorts werden B. en W. in de motie uitgenodigd een brief te zenden aan de vereniging van Nederlandse Gemeenten met het verzoek te bevorderen, dat alle ge meentebesturen in den lande in de toekomst zullen besluiten het ge meentepersoneel op de 5e mei de gehele dag vrij te geven. Deze motie werd behandeld bij het voorstel van B. en W. om een bedrag van 20.000 guldén beschikbaar te stellen voor de viering van de bevrijdingsdag. Aan gezinnen van verzetsslachtoffers zal een geschenk worden aangeboden en scholieren ontvangen een boekje. Het voorstel van B. en W. werd goedge keurd. In het zicht van de thuishaven is gisteravond de hofmeester G. H. van der Berg uit Haarlem van het m.s. Orestes" van de KNSM over boord geslagen en, naar moet worden aan genomen, verdronken. Het slachtoffer was gehuwd. De hofmeester sloeg overboord op 20 mijl ten westen van Hoek van Holland, toen het schip naar Amster dam onderweg was na een maanden lange reis naar Kingstown en langs Europese havens. Twee uur voor de aankomst in de haven van IJmuiden raakte de hof meester door onbekende oorzaak te water. De kapitein van de „Orestes" sloeg onmiddellijk radio-alarm. Alle schepen werd verzocht uit te kijken, uit Scheveningen voer de redding boot „Dorus Rijkers" uit, terwijl in Hoek van Holland de „President Jan Leis" op soek gin£. De moord op de 40-jarige Utrecht se prostituee A. M. is oppgelost. Zoals gameid arresteerde de Utr. lecherche maandagmorgen in zijn woning een 28-jarige chauffeur, J. C. van D„ uit Utrecht, die aanvanke lijk hardnekkig ontkende. Na vele vertioren is hij bezweken onder de bewijslast die de politie aanvoerde. Hij heeft thans een volledige beken tenis afgelegd. Harmeien heeft eigen bus Burgemeester G. C. J. Timmerinana van Harmeien, een gemeente tussen Woerden en Utrecht, heeft zijn dorp verlost uit het isolement waarin het was komen te verkeren nadat de autobusdienstonderneming Citosa te Boskoop als gevolg van personeels gebrek de avonddiensten in haar ge bied had gestaakt, aldus het Alg. Dagblad. De burgemeester kreeg van de rijksverkeersinspectie toestemming 's avonds in het concessiegebied van Citosa een bus te laten rijden. Hij vond de directie van het toeringcar- bedrijf Peters in Harmeien bereid een dienst te onderhouden en zo gaat het avondleven in Harmeien weer voort alsof er geen buspro bleem bestaat. De directie van Citosa heeft Intus sen meegedeeld dat de avonddiensten weer geleidelijk zullen worden in gevoerd. TREIN RAMT BUSJE In de nacht van woensdag op don derdag te een uur zag de bestuurder van een busje, R. uit Deventer, rij dende op de Wetermansweg in Diepenveen, in de richting van het dorp, de lichten van een uit Zwolle naderende goederentrein voor een straatlantaarn aan. Het busje werd op de onbewaakte overweg ter plaat se aan de achterkant gegrepen en sloeg over de kop in een langs de spoorbaan lopende sloot. De drie irv zittenden werden uit de wagen ge slingerd. De heer Verkaat uit Zierik- zee liep daardoor ernstige verwon dingen op. De beide anderen wer den licht gewond. Ze werden naar het St. Josephziekenhuis te Deventer overgebracht. DRONKEN DEENSE VROUW GESTIKT IN CEL Een 36-jarige Deense vrouw werd in de stad Aalborg wegens dronken schap gearresteerd. Voor ze op het politiebureau in de cel werd gestopt, fouilleerde men haar, maar zag blijk baar een pakje sigaretten en een aansteker over het hoofd. Op haar brits stak de vrouw een sigaret op en viel prompt in slaap, waardoor de brandende sigaret op de matras viel. Een uur later ontdekte een agent dat er rook uit haar cel kwam. Er werd brandalarm gemaakt en de vrouw werd uit de cel gehaald. Maar het was al te laat, ze was gestikt tak de rook-

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7