Sunil wast dralend wit Zelfstandigheid voor universiteiten en 95 pQ subsidie voor bijzonder hoger onderwijs WITTER DAN DE WITSTE HAAN Rijksbemiddelaars akkoord met 6 pCt-ploegentoeslag „Magister" en „baccalaureus" beschermde titulatuur Orde van het H. Graf van Jeruzalem DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 DE LEIDSE COURANT Die agent kan er niet blijven staan DEKENS NAAR GRIEKENLAND VOOR SLACHTOFFERS OVERSTROMING Het Nederlandse Roode Kruis heeft gisteren 300 dekens verzonden naar het Griekse Roode Kruis. Deze dekens zullen worden uitgereikt aan de slachtoffers van de overstroming bij Komotini. AUTOBUSBEDRIJVEN De invoering van een „ploegentoe- slag" van zes procent voor de werk nemers bij personenvervoerbedrijven heeft de instemming van rijksbemid delaars. Vertegenwoordigers van werkge vers en werknemers hebben gisteren in aanwezigheid van vertegenwoor digers van de Stichting van de Ar beid een aantal verzoeken van per sonen-vervoerbedrijven tot afwijking van de bestaande loonregeling be sproken. Over deze dispensatie ver zoeken is overeenstemming bereikt. Over andere verbeteringen van de loonregeling in het kader van de ge- De beruchte onbewaakte overweg aan de grintweg te Prinsenbeek, waar differentieerde loonpolitiek worden vrijdagmiddag een schoolkind door een trein werd overreden en waarvan de onderhandelingen tussen partijen de spoorwegen mededeelden, dat deze niet op de urgentielijst staat van te voortgezet, aldus een communiqué beveiligen overwegen, wordt sinds gisteren door de rijkspolitie bewaakt, van Rijksbemiddelaars. Minister Cals komt met herzien wetsontwerp dent de toegang tot het onderwijs te ontzeggen als hij binnen tenminste tweemaal de daarvoor aangeduide studieduur het eerste examen niet met goed gevolg heeft afgelegd. Voor de HTS-ers is een mogelijk heid tot het betreden van de tech nische hogescholen. Voor hen ver- De minister van Onderwijs, Kun- lijk onderwijs vervangen door inter- Valt het „colloquium doctum". Het sten en Wetenschappen, mr J. M. L. faculteiten. Bovendien kent het ont- blijft wel gehandhaafd voor de zg. Th. Cals, heeft bij de Tweede Kamer werp als kleinere eenheden de sub- „dertigjarigen", die niet de vereiste een wetsontwerp voor het hoger on- faculteiten en studierichtingen, die vooropleiding hebben, maar de eis, derwijs ingediend dat ter vervanging tot een afzonderlijk doctoraal of bac- dat zij moeten verkeren in een „bij- moet dienen van het wetsontwerp, calaureaatsexamen leiden. zonder geval", is vervallen, in 1952 door de toenmalige minister van onderwijs, prof. Rutten, inge- Volgens de plannen van minister Het ontwerp voorziet ook in de diend. Het belangrijkste artikel van Cals zaJ in de toekomst ook de aca- instelling van 'n Academische Raad. dit nieuwe wetsontwerp houdt in de demische titulatuur worden be- Deze zal alle instellingen voor hoger gelijkstelling van de bijzondere uni- schermd. Naast de titels dr, mr en onderwijs onderling verbinden en versiteiten en hogescholen aan de ir g^it de miniser voor, het invoeren deze weer met de maatschappij. De overheids-instellingen voor hoger van de titel „magister" (mg) voor Raad zal op verzoek of ongevraagd onderwijs. Hierdoor zal de subsidie degenen die een doctoraal examen adviezen geven aan de minister en voor bijzondere instellingen voor hebben afgelegd waaraan niet de ti- aan de universiteiten en hogescho- hoger onderwijs 95 procent gaan be- tel mr of ir verbonden is. Het wets- ^en dragen. Thans is dit nog 90 procent, ontwerp wil ook de titel „baccalau- i reus" invoeren voor een kortere aca- Het ontwerp voorziet voorts in 'n demische studie, de afkorting hier- aansluiting op de structuur van het voor is eenvoudig „B", gevoegd ach- wetsontwerp op het voortgezet on- ter de naam, met toevoeging van derwijs, de zg. „Mammoetwet". Het een of meer letters om de studie aan bevat verder bepalingen voor alle te duiden. Het ongerechtigd voeren universiteiten en hogescholen voor van deze titels zal strafbaar worden de opstelling van ontwikkelingsplan- gesteld, nen en financiële schema's, alsook voor de opstelling van een algemeen Het ontwerp opent ook de moge. financieel schema door de ministeis jjjkheid voor de curatoren, een stu- van onderwijs en financien gezamen lijk. Ook de gemeentelijke univer- siteit van Amsterdam zal door het Rijk met 95 procent worden gesub sidieerd. Rechtspersoonlijkheid. Het zelfstandigmaken van de rijks universiteiten en de T. H. te Delft is ook in dit nieuwe wetsontwerp gehandhaafd. Het verlenen van rechtspersoonlijkheid aan deze in stellingen geeft hen een grote mate Investituur Ridders en Jonkvrouwen Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt minder. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en hon derdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste wittehaanverliest het van uw stralend witte was t en spaart uw linnenkast Neem meteen het voordelige ÊWm reuzenpak SUN 57.2 K 300 b Verdachte van Utrechtse moord gearresteerd De Utrechtse recherche heeft de 26-j^rige Utrechtse chauffeur J. C. van D. in zijn woning gearresteerd. Hij wordt verdacht van moord door wurging op de 40-jarige Utrechtse prostituee A. J. M., ook bekend als Blonde Jopie. Hij heeft nog geen bekentenis af gelegd. De vijftienjarige Jacoba Johanna van den Bos, te Den Haag, die sinds vorige week woensdag van huis ver dwenen was en wier opsporing was verzocht, is gisteravond aangehouden door de politie te Rotterdam. Congres textieldetailhandel Inkoopcombinatiewapen tegen grootbedrijf Tijdens het eerste nationaal con gres van de textieldetailhandel, dat gisteren in het Carlton-hotel te Am sterdam is gehouden, heeft de Am sterdamse hoogleraar in de bedTijfs- huishoudkunde, prof. dr. J. F. Hac- cou, het woord gevoerd over de positie van de textieldetailhandel in Nederland. De hoogleraar gewaagde van de dynamiek in de ontwikkeling van de textielhandel sinds de oorlog, als ge volg van de toegenomen welvaart. Als gevolg van deze welvaart is een moderne produktie op grote schaal mogelijk geworden. Hierbij wordt vooral de wens van de consument naar grotere gevarieerdheid door de producent sterk gestimuleerd. Prof. Haccou liet evenwel een waarschu wend woord horen tegen het streven van de middenstand naar een te groot assortiment. Hij noemde per soonlijke service de kracht van de detaillist. Deze zal zijn assortiment dienen af te stemmen op de geheel eigen afnemerskring. In de middagvergadering sprak het Tweede Kamerlid de heer H. van Eysden over het onderwerp „samen werkingsvormen in de textieldetail handel". Spr. zei, dat de middenstan der alleen dan stand zal kunnen hou den, indien hij zijn economische functie zodanig vervult, dat zijn dien sten als gewenst en nuttig kunnen worden aangemerkt. Hij zal moeten streven naar effi ciency en produktiviteit en naar een optimaal bedrijf waarin met (in ver houding tot de omzet) geringst mo gelijke offers de beste resultaten kunnen worden bereikt. Ernstige gevaren voor de positie van deze ondernemer kunnen zijn de ontwikkeling van het postorder bedrijf en de z.g. middenstandswaren huizen, die gestimuleerd en bevoor raad worden door het grootbedrijf. Ten aanzien van de inkoopcombina ties zei spr., dat hem deze een krach tig en doelmatig middel toeschijnen om de zelfstandige middenstander te steunen in de concurrentiestrijd tegen alle vormen van het grootbedrijf. De Landscommandore voor Neder land van de Orde van het Heilig Graf van Jeruzalem, mr. dr L. N. Deckers, oud-minister en oud-staatsraad, heeft bekendgemaakt, dat mgr. dr. B. J. Alfrink, Groot-Prior van de Neder landse Commanderij e en drager van het Grootkruis van de Orde, op 27 maart a.s. in de Metropolitane kerk te Utrecht de investituur zal verle- Diamanten priesterjubileum: Pater nen aan de volgende „Edelvrouwen" (Advertentie) Klooster- en priester jubilea in 1960 PATERS PASSIONISTEN en „Ridders", wier benoeming tot lid Clemens Fleischeuer 18 november. i. Diamanten professiefeest: Pater van" de Orde' dezer dagen' door Kar- van zelfstandigheid. Op financieel Eleutherius Simons 18 november; pa- dinaal Canali, Grootmeester van de terrein opent dat de weg naar een ter Fabianus Knoben 18 november. Orde, is medegedeeld: eigen beheer van de middelen, aan Gouden professiefeest: broeder Mevr. W. B. M. GelissenRoos, de hand van een zelfstandig opge- Franciscus Willems 8 september. Maastricht; mevr. A. M. A. van Wese- maakte begroting. Zilveren pristerfeest: pater Augus- maelvan' Velthoven, Den Bosch; tinus Dullaert 6 april; pater Ignatius mr. J. P. M. Aghina, Wassenaar; prof. De zelfstandigheid in het finan- Schell 6 april; pater Ambrosius Mar- dr A. H. M. Albregts, Den Haag; mr. ciële beheer maakt de rijksinstellin- tijn 7 juli, (Leiden). dr L. de Gou, Venlo; dr J. C. M. Hat- gen ook onafhankelijk van de rijks- Zilveren professiefeest, 9 septem- tinga Verschure, Utrecht, dr H. J. gebouwendienst. Zij kunnen gaan ber: pater Petrus v. Kerkhof; pater M. Hofstee, Alkmaar; mr H. L. Hoo- optreden als eigen bouwheer, het- Stephanus Geraerts; pater Gerardus genhuis, Utrecht; H. A. J. M. Ko- geen in de praktijk tot grote voor- Bogels; pater Martinus Zwanenburg; ningsbruggen, Culemborg; H. A. M. delen leidt, mede in verband met het pater Paschalis Bakker, (Leiderdorp)Lempers, Den Haag; J. M. Maassen, grote bouwprogramma. Het ontwerp pater Leonardus Clumpkens; pater Utrecht; mr W. Baron Michiels van voorziet ook in versterking van de Bernardinus Knippenberg; pater Kessenich, Maastricht; dr J. G. Poel bestuurskracht van de rijksuniversi- Hugo Reynders; pater Victor v. Vliet; hekke, Rome; mr W. M. J. Russell, teiten en de T. H. Zo zal elk der in- broeder Stephanus Dircks. Amsterdam, stellingen eenmaal in de vierjaar 'n ontwikkelingsplan opstellen, dat ook aan de Staten Generaal wordt voor gelegd. De verenigde faculteiten zijn voor alle instellingen van wetenschappe- ARBEIDER VERONGELUKT Gistermorgen omstreeks half elf is op de Koninklijke Nederlandse Ta- pij tfabrieken te Moordrecht de 17- jarige wever R. Damsma uit Moor drecht met het hoofd bekneld ge raakt tussen borstboom en de lade van het weefgetouw, waardoor hij zo ernstig werd gewond, dat hij bin nen enkele minuten ter plaatse overleed. H. D. LOUWES TREEDT AF ALS VOORZITTER LANDBOUWSCHAP Tijdens de openbare bestuursver gadering van het Landbouwschap heeft de voorzitter, de heer H. D. Louwes, medegedeeld dat hij zich voor de 1 mei a.s. ingaande zittings periode niet meer als voorzitter be schikbaar stelt. Dit besluit nam de heer Louwes met het oog op zijn leeftijd, dit jaar wordt hij n.l. 67 jaar. Gisteren is de beslissing gevallen: Westerbouwing krijgt een kabelbaan. De firma „Kabelbaan Westerbou wing" heeft opdracht gegeven aan de firma Pohling in Keulen, de mas ten voor de baan te bouwen. Begin mei zal deze in gebruik worden ge nomen. De baan krijgt een lengte van 500 meter, de masten worden 13 meter hoog, het hoogteverschil be draagt 20 meter. Met 33 stoeltjes, ieder voor twee personen zal men 700 personen per uur kunnen ver voeren, die in 7 minuten de baan rond zijn. Stapels post voor De Gaulle Leven niet duurder in december '59 Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt sa mengesteld op basis 1951 100, on derging van medio november tot medio december geen wijziging. Het indexcijfer inclusief AOW bleef staan op 126 en het indexcijfer ex clusief AOW op 121. Vergelijkt men het jaar 1959 met 1958, dan blijkt gemiddeld in 1959 het indexcijfer 1 punt hoger te lig gen dan in het voorgaande jaar. Het indexcijfer inclusief AOW bedroeg Na de televisierede van president Charles de Gaulle wordt het Elysee in 1959 123 tegen 122 in 1958 en het bedolven onder duizenden brieven en telegrammen. Beambten hebben han- indexcijfer exclusief AOW was in den vol werk om de stapels post te sorteren. Bij de eerste bestelling op 1959 118 tegen 117 in 1958. zaterdagmorgen werden reeds 15.000 brieven en 2000 telegrammen geteld. Burgemeester Koot van Uithoorn in het zilver Op 15 februari a^. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer C. M. A. Koot benoemd werd tot burgemeester van Uithoorn, welke gemeente se dertdien uitgroeide van 4000 tot ruim 9600 inwoners. Er heeft zich uit de burgerij en het bedrijfsleven een comité gevormd, dat zich voorstelt, Uithoorns eerste bur ger op grootse wijze te huldigen. Zo zal er op de avond van de vijf tiende februari in de hal van de n.v. Nederlandse Wegensproei Maat schappij aan de Van Seumerenlaan om 8 uur een interkerkelijike dank stond worden belegd, waarin zullen spreken een der pastoors en twee predikanten. Verschillende zangko ren, onder gezamenlijke leiding van de Amsterdamse toonkunstenaar Jos ten Velden, zullen deze avond onder begeleiding van de beide plaatselijke muziekkorpsen opluisteren. Op dinsdag 16 februari wordt om 10 uur 's morgens in „Hotel Central" een buitengewone vergadering van de gemeenteraad gehouden. 's Middags om 3 uur zal in de hal van de N.W.M. in tegenwoordigheid van ongeveer 400 autoriteiten en an dere genodigden w.o. de bisschop- coadjutoor van Haarlem, mgr. dr. J. van Dodewaard de huldiging van de burgemeester plaats vinden, waarbij de overhandiging van de geschenken van burgerij en bedrijfsleven zal ge schieden. Van vijf uur tot half zeven zal ten raadhuize een receptie worden gehou den. 's Avonds om 8 uur opnieuw in de N.W.M.-hal zullen de Uithoorn- se verenigingen de burgemeester hul digen en daarbij het geschenk van het verenigingsleven overhandigen. Woensdag 17 februari zullen de festiviteiten besloten worden met 'n feest voor de schoolgaande jeugd. Om 10 uur zal in een van de hallen van de N.W.M. het „Scapinoballet" uit Amsterdam de jeugd een pro gramma presenteren. Cornelis Machiel Antonius Koot werd geboren te Utrecht op 27 okto ber 1900. Na zijn HBS-opleiding was hij ach tereenvolgens werkzaam ter secreta rie der gemeenten Jutphaas, Vleuten, Lichtenvoorde en De Bilt. In laatst genoemde gemeente als commies-chef van de afdeling sociale zaken c.a. De verdiensten van burgemeester Koot voor de ontwikkeling van Uit hoorn werden reeds op drieërlei wij ze erkend. Door H.M. de Koningin, door zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje Nassau; door Z.H. de Paus, door de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice, later gevolgd door zijn benoeming tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3